BiaBiefins Kerkelijke berichten. Buitenlandseh Overzicht. Haarlemmermeer* Vergadering van don raeenteraad op Donderdag 18 Februari, voormiddag^ te halfelf, ten Raadihuize. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingeko men stukken en mededeelingen. 2. Be planting der begraafplaateen. 3. Verzoek van do wed. A. de Koning om vergunning tot demping van een sloot. 4. Tramplan nen 5. Benoeming onderwijzer voor school 4. (Voordracht: 1. J. C. Knoot te 'Nieuw-Heivoet; 2. P. Groen te Edam; 3. E. van Geuns te Eenrum). 6. Benoeming on dorwijzer voor school 4. (Voordracht: 1. P. Groen te Edam; 2. J. C. Knoot te Nicuw- iHolvoct; 3. E. van Geuns to Eenrum). - 7. Benoeming onderwijzeres voor sell I. (Voordracht: 1. Moj. W. Tonneman te Alk maar; 2. Mej. M. E. Wüttrieh te Haarlem; 8. Moj. L. A. van der Voort to Jaarsveld). 8. Benoeming onderwijzer voor school 3. (Voordracht: 1. P. Linthorst te Haar lem; 2. A. Scholten to Enkhuizen; 3. D. L. Zinkwog te Amsterdam). 9. Benoeming leden voor do commissie tot wering van schoolverzuim. (Aanbevolen zijn do heeren: 1. H. Pos en T. H. van der Veen. 2. A van der Hoor en G. M. Klinkenberg). 10. Reclames inzake hoofdei ijk on omslag van E. Dooijeweord, J. Prins en J. A. Bos. Door A. v. d. W, is vergunning ge- fvraagd tot oprichting van een brood-, koek en besohuitbakkerij, in deze gomeente, in 'Wijk H, Bezwaren tegen de oprichting kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur <9P 23 dezer. Op een verzoek van het' bestuur der lie fd adi gheitlsve room gang Streven naar Verbetering" te Amsterdam, om in deze ge meen te eon collecte te mogen houden, is af wijzend beschikt. Den Oden dezer hield hot gemeentebe stuur een aanbesteding van de levering van Boboolbchocfton vóór ll scholen, en benoo- idiigdbeden voor het handwerkonderwijs, voor jl904, in 2 perceolcn, waarbij alleen word in geschreven door W. 0. Meilink te Zutfen, voor een gezamenlijk bedrag van 3009.53}. De gunning is nog aangehouden. Het gemeentebestuur heeft een gunstig ad vies uitgebracht op het door het polder bestuur aan Gecloputeorde Staten gericht Iverzoek tot bekoming van vergunning, om 'do houten bruggen in do Aalsmeerder- en Slotoiwogon over den Kruistocht in deze ge- üneonte te doen wegruimen ten einde door Aarden dammen te worden vervangen. i Leiderdorp, Door het uitschieten van jien schuif boom, geraakte de 15-jarige «chip persknecht D. v. d. Z. van do schuit en in den Rijn, nabij de Leiderdorpschc brug. Het mocht den slager P. van Klaveren gelukken den drenkeling op het droge te brongen, die met den schrik en een nat pak vrij kwam. De Burgemeester brengt, in verband met artikel 159 der kieswet, nader ter ken nis van beLan gh eb ben diendat do termijn .van aangifte tot plaatsing op de kiezers lijst, in stedo van don 14dcn Februari ein digt den löden Februari 190-1, dee nachts te 12 uren. De lotelingen dezer gemeente der lich ting 1904, Gornel/is Boot, Hendrik Hoog- Jstraten. Theodorus Adrianus den Hollan der, Louis Ouwerkerk, Willem Sutherland en Johannes Meyer, zijn opgeroepen om op .Dinsdag, den lstcn Maart 1904, des voor middags te kwaad, over negenen te Leiden voor de militie te worden ingelijfd. "Voorschoten. Woensdagavond trad, op udtnoocliging van de Christel ijk-Historische partij (afdeeling Voorschoten), mr, H. Ver- Kouteren, van Amsterdam, op met een rede over het program der Ghristelijk-Histori- sohe partij, die door een geheel gevulde zaal met belangstelling werd govalgd. Nadat Spr. geëindigd had, volgde cenig debat tusschen voor- en tegenstanders van de openbare echool, terwijl nog een paar anti-revolutio nairen ©enige punten op den voorgrond «telden, waarin de anti-revolutionairen met de Ohr.-Hists versohillen, ofschoon thans, tou er tuasohen dio partijen zoo groote sa menwerking bestaat, daarop niet te veel na- diruk mag worden gelegd. Nadat Spr. had gerepliceerd, werd do vergadering door den voorzitter gesloten. Zegwaard. Ter secretarie alhier zijn voor belanghebbenden ter inzage nederge- legd de naamlijsten der stemgerechtigde in gelanden van het late, 2de, 3de en 4de' kiesdistrict van het hoogheemraadschap van Sohioland, omvattende de hoofdplaatsen Ovorschie, Bloi&wijk, Nieuwerkerk a./d. IJ. en Moordrecht. Niet tevreden met de wegen ouder de- zo gemeente to vernielen door de zware Trachten, die met wagens van het station gehaald worden en naar elders vervoord, is men thans begonnen met ook het paarden- spoor stuk te rijden, dat in de meest© wegen hier, bot behoud van den weg, is aangelegd. Hot halfslag rijden bij verordening te ver bieden schijnt nog niet genoeg doel te tref fen thans is de politie begonnen met tegen 'de overtredera van dat verbod, gisteren liefst tegen vier, proces verbaal op te ma ken. Het is te hopen, dat dit betor helpen «al. Zegwaard-Zootormeor. Tot schatters voor cle opnemingen in zako personeel© be lasting voor 1901 voor deze gemeenten zijn aangewezen do heeren H. v. E verdingen te Voorburg en voor Zegwaard G. de Bruin, voor Zoetermeer G. J. N'alee, terwijl als plaatsvervanger is aangewozen P. 0. A. La Hey te Delft.. Op de alhier gehouden vergadering van do afdccling Zoeter meer—Zegwaard en omstreken van do Hollandsohe Mij. van Landbouw werd rekening en verantwoor ding over het afgeloopen jaar gedaan. Hier uit bleek, dat de ontvangsten hadden bedro gen 463.56, do uitgaven 416.27, zoodat er een babig saldo in kas was van f 47.29. Het aantal leden, het. vorig jaar 92 is thans weer vooruitgegaan tot 96. Van de vroeger opgenomen 20 aandeelen voor aankoop van een zaaiwerktuig waren thans weder 3 aandeelen uitgeloot en afbetaald, zoodat de leesxag a® qp 3 o&ndeekm na is afge- Tevens werd gelegenheid gegeven tot aan melding voor ©enige jongelieden om aan het hoofdbestuur te worden voorgedragen ter gratis-opleiding voor vee-verloskundige. Waar en op welke wijze deze opleiding zou worden gegeven, was aan het bestuur nog niet bekend. Voorloopig meldden zich 7 deelnemers aan als 2 uit Zegwaard, 2 uit Zootormeer on 1 uit Benthuizen, Bleiswijk en Pijnakker. Tevens wasuit' Lekkerkerk nog een verzoek ingekomen om uit die ge meente ook een jongeling tot deelneming to willen voordragen. In deze vergadering werd een diploma voor eervollo vermelding uitgereikt aan den heer G. van Beurden te Pijnakker voor „do beste verzameling rijtuigen," behaald op de tentoonstelling to Naaldwijk. over den oorlog worden door ons ver spreid, zoodra het feit in een telegram vermeld, van dien aard is, dat wij dc moei te aan zulk een verspreiding verbonden, gerechtvaardigd achten. Zoodanige verspreiding kan echter niet dan onvolledig zijn. Wij kunnen de bulle tins niet aan al onze abonnés bezorgen, dat is eenvoudig onmogelijk. En zij, die op de buitensingels wonen, op Rijnsburger- weg, Leiderdorpschenweg, om maar voor beelden te noemen, zijn zelfs in het geheel niet tc bereiken, eenvoudig, omdat dit niet te beloopen is 'door degenen, die do bezor ging der bulletins op zich nemen. Maar nu doet zich do vraag bij ons voor: Waar zullen wo de bulletins bezorgen 1 Bij sigarenhandelaren natuur lijk, deze hebben de beleefdheid zo voor het publiek op te hangen, al blijven zo wel eens wat al te lang aan het raam, waardoor voorbijgangers niet weten, of het oude of nieuwe berichten zijn 1 Ook in de voornaamste ko f f i e h u i- zen, dat spreekt vanzelf. Maar wie stelt er nog meer belang in? Dit nu te weten is onze bedoeling. Enke- lo personen krijgen ze nu, anderen weer niet. En nu zal men juist zien, dat wij zo be zorgen bij hen, die er niet zooveel belang in stellen, en dat is onze bedoeling niet. Wij ontvingen nl. reeds aanvragen voor bulletins, desnoods „tegen vergoeding" werd or bijgevoegd. Welnu, wij stellen iedereen in do gele genheid de bulletins te ontvangen tegen be taling van 50 Cents pér maand. Aanvragen zonde men aan de „Admi nistratie van het ,',Lcidsch Dagblad." Leiden. Gereformeerde Kerk B. Hee- remgracht. Zondag 14 Februari a. s., 's morgens te 10 uren, ds. G. Wisse Jr. (Be gin dor Lijdcnsproddkatio); 'e avonds te 5 uren ds. G. Wiss© Jr. Gorcf. Kerk Hooiigtracbt Zondag 14 Fe bruari a.s. 's morgens be 10 uren en 's avonds te, 5 uren: ds. C. van Proosdij, van Amsterdam. {GcneranI Van Hentfsz naar Sabang. De correspondent te Batavia van het „Hbl." seint: Generaal Van Heutz en de heer Grovere van Steden zijn gisternacht naar Sabang vertrokken, in verband met ornzo neutrali teit. Het Russische eskader kan elk oogonblik te Sabang worden verwacht. Biet militair feest. Hoewel een beetje later dan op de meeat© andere plaatsen, heeft Leiden toch ook zijn feestelijkheden gehad tor gedegen heid van het 25-jarig jubileum van H. M. do Koningin-Moedor. En do uitvoering van do omder-officiëren der zee- en landmacht hier in garnizoen, gisteravond in de Grooto Sbadszaal gegeven, mag alleszins geslaagd genoemd worden. Had de voorbereiding lang geduurd, do uitvoering was or zooveel te beter door. Dit zullen de vele aanwezigen zeker met ons getuigen, dat allen, die tot medewerken geroepen waren, zich uitnemend van hun taak hebben gekweten. Dp op zichzelf reeds mooie zaal zag er recht feestelijk uit. Aan weerszijden van bet tooneel stonden plantengroepen, varens en rododendrons, en daartusschen kwamen de borstbeelden van H. M. de Koningin-Moe der mooi uit. Oranje en nationale kleuren lieten zich niet onbetuigd. Langs do balus traden hingen guirlandes van groen en daar boven doek van rood-wit-blauw. .Tal van sohildein waren aangebracht. Do muziek van het 4de reg. infanterio, kapelmeester de heer W. van Erp, zette den avond op passende wijze in door het Oude Wilhelmus te spelen. Het publiek voelde de bete eken ia er van; als een spontane uiting van vaderlandsliefde rezen allen van hun zitplaatsen op, sommigen bedwingen, zich blijkbaar noode om meo te zingen, ook toen even later liet „Wien Neerlandsch bloed" statig door do zaal weerklonk. Toen rees het gordijn en voor ons stonden de matroosjes met blozende gezichten, zoo kraak netjes of ze door een ringetje waren gehaald. Echt geestdriftig zongen ze onder leiding van don heer Duyster heb „Vlaggo- lied", het „Wilhelmus" en „Wien Neer landsch bloed", mefc warmte door de aan wezigen toegejuicht. Daarmede was men genaderd tot het eigenlijke programma. Eerst kwamen vrije- en orde-oefeningen aan de beurt, ook uitgevoerd door een groep flinke jongens van de Kweekschool voor Zee vaart. De aanwezigen waren er zoo meo in den schik, dat zij nie>t ophielden of do jon gens moesben voor do tweede maal voor het voetlicht komen. Hierop volgde door onderofficieren een goweor-oolonne, waarbij vooral to bewonde ren viel do groote handigheid, waarmede men het goweer hanteerdo. De oefeningen aan den rekstok vielen al bijzonder in den smaak; er werden dan ook sterke toeren gedaan. Do manoeuvres met den degen werden fijn uitgevoerd; wij noemen hiervan alleen dat men eindelijk de degens zóó wist te kruisen, dat de naam Emma duidelijk zichtbaar werd gevormd. Dat was een extra handge klap waard Nu volgde voor de afwisseling een leuke voordracht van twee heeren, waarvan vooral het 6lot, waarin op ronde soldatenwijze hul de werc^ gebracht aan do Hooge Vrouwe, aan wie we onze jonge Vorstin danken, de aanwezigen pakte. Toen volgden „Standen", d. w z. in zeer korten tijd verrezen uit een groep jonge mannen, in ordelijk gelid geschaard, men- schen-piramiden, zoo hoog, dat een zenuw achtig uitgevallen dametje moeilijk een klei nen gil kon onderdrukken. Doch gevaar was er niet. Onze manschappen der zee- etn land macht weten wat. ze kunnen en wat ze kun nen, doen ze goed. Hierna, terwijl het orkest naar het tooneel verhuisde, kwamen achtereenvolgens een, twee... ten laatste vier paarden de zaal bin nen, om vóór het tooneel te gaan staan, een niet alledaagsch verschijnsel in onze Gehoor zaal. In opklimmende moeilijkheid sprongen de manschappen er over heen, eindelijk over allo vier en alsof dit nog niet genoeg was, daar klommen op do paarden nog mannen en ook daarover sprong of beter zooala een, die naast ons zat, het uitdrukte vloog men heen. Dit laatste nummer viel vooral in den smaak; de kloeke springers, die in een heusch paardencirous geen slecht figuur ma ken zouden, onctarvonde® herhaaldelijk lui de bijvalsbetuigingen, voor een deel zeker ook bestemd voor het orkest, dat onder dit bedrijf opgewekte tonen deed weerklinken. Hiermede was het eerste gedeelte van het (rijke programma afgewerkt en de pauze werd afgokondigd. Na de pauze weid opgevoerd een operette in drie bedrijven Columbus" getiteld, vau den heer A. A. Visser, een aardig stuk, waarin veel handeling zit, zoodat men zich geen enkel oogenblik verveelt. De kostumes waren mooi en de spelers berekend voor hun taak. Sommigen wij noemen geen namen, omdat allen hun best deden sommigen deden ons aan beroeps spelers donkern Hef eerste bedrijf speelde aan het Hof van Ferdinand en Isabella van Spanje, het tweede verplaatste ons op het schip van Columbus, een schip met masten en zeilen, en het derde bedrijf verbeeldde een tooneel uit Amerika in den tijd, dat Columbus or aan land kwam. De opvoering dezer operette geschiedde uit sluitend door de leerlingen van den cursus tot opleiding voor officier. Het was intusschen al heel laat geworden en toen liet afgeloopen was, spoedden de aanwezigen zich na de „finale" fluks naar huis. Zij waren dankbaar en voldaan, wat zul len hoorders en spelers meer begeeron. .Ver melden wij alleen nog, dat de opbrengst van deze uitvoering zal gevoegd worden bij do in dozo gemeente verzamelde gelden voor hef bekende doel, en dat behalve militaire autoriteiten ook de oudste wethoudor, do heer Juta, en do gemeentesecretaris het feest bijwoonden. De burgemeester zelf was tot zijn leedwezen verhinderd. Te Parijs is gisteren overleden generaal Davont, hertog van Auerstadt, een klein zoon van 'den maarschalk van Napoleon I. De overledene bereikte don leeftijd van 74 jaar. Hij droeg het grootkruis van liet Le gioen van Eer. Het huwelijk van prinses Alice van Alba ny met prins Alexander von Teek is gister middag te halfeen plechtig ingezegend in do St.-Georgeakapel in het kasteel te Wind sor. Aan hot einde van den dienst verlieten bruid en bruidegom hot gebouw onder het spelen ran Mendelesohns H ochzoitsmarsch daarop volgden do andere vorstelijke per sonen en begaf men zich naar het Kasteel in de witte ontvangzaal werd het huwelijk 8- tregister geteekend. In do groote eetzaal word daarop do lunch gediend. Des avonds had op het kasteel een gala- feestmaal plaats ter eero van het huwelijk. De krijgsraad in Sakson veroor deelde den onderofficier Krüger van het koninklijk infanterie-rëgiment op 37 be schuldigingen van soldatenmishandeljifng; tot een jaar gevangenisstraf en degradatie. Prins Galitzin, de chef van de burger lijke administratie in den Kaukasus, heeft bevel gegeven om een aantal Armeni ërs ,die verdacht worden een politieke be weging tegen do Regeering op touw te wil len zetten, uit Rusland te verban nen. Gisteren is een begin gemaakt met de verbanning uit Kief van die Israëlie ten, die wettelijk niet het recht hebben in die stad to wonen. In de Spaansche Kamer werd gisteren voorlezing gedaan van een motie van blaam tegen den voorzitter, den heer Ro mero. Deze vorliet den voorzitterszetel en kwam op de tribune zijn houding van Dinsdag verdedigen, toen hij de voorlezing van do motie van den heer Romanones be lette. Na tal van redevoeringen werd de motie van blaam verworpen met 151 tegen 84 stemmen. De commissie voor buitcnlandscho zaken uit de Hongaarsche delegatie keurde het rapport over de begrooting van buitenlandsche zaken goed en nam een mo tie van vertrouwen in minister Goluchoffs- ki aan. De aanval op Port-Artlmr. De New-York Herald" bevat het vol gende voTslag van een ooggetuige: „Ik bevond mij in den nacht van Maan dag op Dinsclag in quarantaine aan boord van het stoomschip „Columbia" van de In- do-Chineesch© 6toomvaartmij., tusschen den ingang van de haven van Port-Arthur en de zeer nabij ons gelegen Russische vloot. Slechts één van de Russische oorlogsschep pen werkte met de electrische zoeklichten en dan nog zeer langzaam; men had niet meer dan drie torpedobooten ter bewaking van de vloot uitgezet alle andere bevonden zich binnen in 'de haven. Alles was rustig. Een Russisch officier deelde ons mede, dat men de Japansche vloot eerst over drie of vier uren verwacht te. Het licht van den vuurtoren was reeds aangestoken; lichtende boeien dreven in zee rond. Tegen acht uren zongen de Rus sische matrozen hun avondgebed. Het wa3 heerlijk weer, maar koud. De hemel was helder; een licht windje bliea uit het Zuidenaan den gezichtseinder hing een nevel boven het water. Langen tijd bleef het doodstil. Toen ik mij tegen halftwaaix naar kooi wilde begeven, weerklonken plotseling vlak na elkaar drie ver verwijderde, doch zwa re kanonschoten. Blijkbaar waren zij onder water gelost, want de „Columbia" onder vond een hevigen schok. Een oogenblik daarna werd het vuur door 3- en 12-ponders geopend. De electrische zoeklichten begonnen te werken, maar zon der veel resultaat. Ik aanschouwde het ge vecht tot middernacht, m den waan vor- keerend, dat het slechts manoeuvreeren was. Daarop verminderde het vuren; om drie uren in den morgen hield het ge heel op. Een uur later stoomden ons twee slag schepen voorbij, waarschijnlijk de „Cesare- vitsj" en de „Retwisan", gevolgd door een grooten kruiser. De schepen zetten koers naar den ingang van de haven. De beide slagschepen liggen op het oogenblik vlak bij elkaar aan den grond; zij versperren den ingang niet, behalve voor vaartuigen, met grooten diepgang. De „Ccsarevitsj" is aan het stuur beschadigd, de „Retwisan" heeft aan de pompen averij gekregen. Do kruiser, die eveneens buiten gevecht gesteld werd, ligt even buiten de haven en is ook door de torpedo's beschadigd. Even over halfdrio kwamen de Russische marine-officieren aan boord van de „Co lumbia". Zij waren zeer opgewonden en zeiden, dat de onderkoning ons bevolen had niet te trachten verder tc stoomen. Hun be doeling was klaarblijkelijk ons te verhinde ren den Japanners van de belangrijkheid der hun aangebrachte schade te onderrich ten. Tot op dat oogenblik verkeerden wij nog in de meening, dat er slechts sprake was geweest van een kleine schermutseling. Nu begonnen wij echter den ernst van do ge- beu rtenissen to vermoeden, vooral, toen wij de beide ouiten gevecht gestelde slagschepen zagen. Wij vermoedden, dat een hevige strijd had plaats gehad. Weldra bevestigde men ons, dat do beide pantserschepen en de kruiser inderdaad door de torpcclj's on klaar gemaakt waren. Dit scheen vreemd, daar niettegenstaande het aanhoudend wer ken met do zoeklichten, na 3 uren niets van een strijd gemerkt was. De maan scheen hel der; nergens was een vijandelijk schip to bekennen. Vuurrood kwam de zon op, en bij dat licht ontdekten wij drie paar schooTstcenen van kruisers, op welker masten wij reeds do Japansche vlag met de Opkomende Zon haddon opgemerkt. Stoutmoedig kwamen zij opzetten daar op bleven zij onbeweeglijk liggen op den noodigen afstand van do haven. Bij het aanbreken van den dag scheen een groote zorgeloosheid over de Russen te komen. Zoo kon mon van het dek van de „Columbia" zien, dat do matrozen den an kerkettingen, die juist naar binnen gc- haald werden, rustig schoonmaakten. Nog langen tijd nadat de ankers gelicht waren, scbeen geen enkel Russisch schip van plan te zijn, de Japanners na te zetten, noch een enkel schot te lossen. Eerst om acht uren vertrokken de Japansche krui sers, door de Russische vloot in de richting van Dalny gevolgd. Ruim een uur later keerden de Russen terug, zonder dat iets blijk gaf, dat een gevecht had plaats gehad. Do Japannors hadden de Russen volko men verrast wegens den slechten uitkijk, dien de Russische vloot gehouden had. Maar do Japanners keerden weer terug. Het zal ongeveer 11 uren van den volgen den morgen geweest zijn, toen 16 Japansche schepen, waaronder 5 slagschepen, aan den gezichtseinder verschenen. Zij naderden in uitmuntende orde. Een half uur later flik- kerdo de eerste losbranding aan boord van een der Japansche schepen. Het schot was buitengewoon juist gericht. De Russische kruiser „Novik" verdedig de zich met groote dapperheid. Het vuur word echter to hevig, zoodat de kruiser zich terug moest trekken. Overigens schonen de Russische schepen in slechte orde te vechten; zij verwijderden zich niet verder dan een mijl van de kust en bleven onder bescherming van dc forten, die over hen heen op do Japansche vaartui gen schoten, doch zonder resultaat. Telkens wanneer de zware projectielen van de kustbatterijen boven onze hoofden voortsnorden, trilde de lucht hevig en klonk een doordringend gefluit om ons heen. Vóór het gevecht merkten wij op, dat de Russische matrozen hun bedden en ver dere verplaatsbare bezittingen door do ge schutspoorten in zee gooiden, waarop de Chineezen aan de kust pogingen in het werk stelden om ze op te visschen. Het beschieten der forten hield aan tot kwart voor twaalven in den voormiddag. De Japanners schoten met verbazingwek kende juistheid. Twee kogels vielen op den top van een fort, een aantal andere verbrij zelden een cleel van de wallen. Al 'deze projectielen waren van groot kaliber; zij ontploften zoodra zij het water of den grond raakten. Uit enkele steeg een geelachtige rook op, uit de meeste echter een zwarte rookkolom. De „Sevastopol" werd onder de watep* lijn door een groot projectiel getroffen. Het was mij niet mogelijk met juistheid de veroorzaakte schade te melden. De beidoi vloten lagen op 3 mijlen afstands van el kaar. Het schijnt, dat aan geen van beide zijden een schip geheel in den grond ge boord werd. Misschien omdat de Russen hoopten, dat de Japanners hun vuur niet zouden richten in den omtrek van de Britschc vlag, had men de „Columbia" dicht bij de Russische vloot en binnen de vuurlijn laten liggen, zoodat de Japansche granaten, op de slag schepen gemunt, om o* schip heen vielen.. Meer dan een barstte dicht bij het achter schip, zoodat het dek met splinters en wa ter bedekt werd. Kapitein Anderson gaf toen bevel om te vertrekken, hoewel de Ros sen het hem verboden hadden en in weer wil van het protest van de Russische bewa kers aan boord, dio naar ÏBjifu meegeno men werden. Do commandant en de officie ren waren tijdens het gevecht de koelbloe digheid zelf. Het schip werd uit zijn uiterst gevaarlij ke stelling gebracht door zoo dicht moge lijk langs c'.o kust te houden en daarna met volle kracht naar Tsjifu te stoomen. De Russen aan boord zonden hartstochtelijke gebeden op. De Chineesche bemanning waa angstig, maar bleef goed werken. Wij vreesdon, dab do Russische batterijen ons in den grond zouden boren, omdat wij te gen het bevel handelden, of dat ons eenv torpedoboot achterna gezonden zou worden. De kapitein had herhaaldelijk om verlof tot vertrekken geseind, maar zijn signalen waren niet beantwoord. Do „Columbia" is er afgekomen met een' klein gat in haar achterdek, door een gra naatsplinter veroorzaakt, en eenige krassen' op haar achterkajuit. De Oorlog. Het lijdt geen twijfel of Japan heeft ig do laatste dagen Rusland een paar leelijko klappen gegeven. Men weet, dat Rusland bij en in do haven van Port-Arthur 15 groo to oorlogsschepen had; aan zeven sche pen 'daarvan is nu door de Japanners reeda zóóveel schade aangericht t dat zij buiten, gevecht zijn gesteld en wij deelden gisteren mede, dat in Port-Arthur slechts één dok is voor de reparatie. En werd in de eerste berichten de schade als zijnde zeer gering voorgesteld, het blijkt 'dat die juist zee* groot is I Binnen enkele dagen heeft Japan aan Rusland op zee een zoodanigen slag gege ven, dat Japan op zee vrij doen en latun heeft. Japan kan thans zooveel troepen op Korea doen landen, als het maar wil. Maan dan zal didr de bom losbarstenal verliest Rusland ter zee, te laDd zal daarom oofe nog moeten worden gevochten. In 'de telegrammen, die sedert gister avond zijn ontvangen blijkt reeds dati, zooals men ook in den „aanval op Port- Arthur" hierboven reeds kan lezen, dat twee kanonneerbooten - vernield zijn. Het Japansche gezantschap te London; heeft een telegram ontvangen, waarin d$ vernieling van de Russische kanonneerrboot „Koriëts" en den kruiser „Wariag" te Teje- moolpo bevestigd wordt. Adïniraal Oerioi zcidó de Russische oorlogsschepen aan, Tsje- moelpo te verlaten; anders zou hij hen ifl de haven aanvallen. De Russische oorlogs schepen verlieten de haven in den oobtend) van don 9don. Een gevecht volgde, dat onge veer een uur duurde. Toen vluchtten Russen tusschen de eilanden. Tegen den avond zonk do „Wariag" en den lOden' on geveer vier uren in den oobtend kwam be richt, dat de „Koraëts" in de lucht gespron gen ©n toen gezonken was. Omtrent 'de „Wariag" bestaat eohter on zekerheid. De „Associated Prees" in San-Francisoqi verneemt toch uit Nagasaki: De Rnssisché kruiser „Wariag", dio gezonken heett^- werd buit gemaakt en is te SaseBo aange komen. Men zal echter steeds voorzichtig moeten zijn met zulke particuliere telegrammen elf vooral van Amerikaansche bladen, dltf reeds juichen over het eerBte succes van Jai- pan En het gaat daarmede maar steeds crescen do. De avondbladen in Londen bevatten een te legram uit Tokio, meldende, dat twee Ru#* sische vrijwillige transportschepen metf 2000 man troepen buit gemaakt zijn. En nu zou men denken, dat te Tokio, in de hoofdstad van Japan, ..llen zouden juf ehen over de behaalde voordeelen, docK^ neen, men vindt het zei de moeite waard te telegrapheeren, dat er geen op loop op straat is, geen gejuich, geen be tooging. Iedereen blijft bedaard, tot ver1- bazing van de vreemdelingen. Maar dat is do juiste manier en zoo gaat Japan kalm voort met troepen te landen op Korea; een telegram bericht, dat zij te Masaropo aan de zuidkant van Korea zijn geland. Deze haven ligt het dichtst bij Japan en is daarvan slechts zes uren va- Tens vandaan. En wat doet Rusland nu? De slag door dc Japannors aan do Russi sche vloot toegebracht is des te bedenk* lij- kor, omdat de versterkingen uit Europa on derweg mot groote vertraging hebben tb' kampen. Aan hët „Borl. Tagebl." wordt hierover uit Parijs geseind: De roarine-ut- taché Epoutskino verklaarde, dat het uit veertien schepen bestaande Russische eska der ton gevolge van averijen bij Biserta en Port-Said wordt opgehouden. Bovendien be hoort tot dit eskader dc twintig jaar oud# „Dimitri Donskoi", dio slechts 14 knoop en' in het uur aflegt en de andere schepen dwingt langzamer to varen. De attaché meende, dat het nobdig zou zijn, dat schip terug te zenden. Dat ziet er dus niet schitterend uit. Gistermiddag, zoo wordt uit St.-Peters burg bericht, heeft de Tsaar alle garde-ma* rins (Ï6 adelborst 2de klasse), tot officie?, bevorderd. Do Tsaar bezocht in admiraal#*^

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2