GROOTS JAARLIJKSOHH AfdeelingGemaakte Witte Goederen. Speciale gelegenheid voor Uitzetten. Pantalons I KUSSEN8LOOPEN en LAKENS in verschillende prijzen. Botermarkt 22. Breestraat 146. mmmwmwêêhêêm Alles uitstekende modellen en prima qualiteiten. HEMDEN Nachtjaponnen m Uit de Reehtzaal. HEMDEN Dames- Flanellen Ondertailles, PANTALONS Gemoltonneerd Keper Nachtjaponnen, van Hepw ƒ2.34 tot/2.63 2.52 ƒ3.94 Zeer voordeelige Onderrokken, zware qualiteit Keper, van af 1.18. Satinstreep van af 1.18, Piqué molton Onderrokken van af 1.53. Witte Katoenen Bovenrokken met geborduurde Strooken en Valenciennekant van ƒ1.68 tot ƒ6.03. Katoenen Zakdoeken van af 91 Cts. per dozijn. Zakdoeken met fantasieranden van af 51 Cts. Linnenbatist en Linnen Zakdoeken van ƒ219 tot 71 Él No 13487. LEIDSCH DAGBLAD. WOENSDAG 10 FEBRUARI. DERDE BLAD. Anno 1904 Het Arbeidscontract. lil. Bij liot ontwerp is gevoegd een vergelij kend overzicht der bepalingen van het ont werp van 1901, van het ontwerp van den heer mr. Drucker en van de geldende wet-. Aan het nieuwe ontwerp zijn 'de volgende bepalingen ontleend: Artikel 1584 wordt voorgesteld te luiden: „Huur en verhuur is een overeenkomst, waarbij de eene partij zich verbindt om der andere het genot eener zaak te doen heb ben, gedurende een bepaalden tijd en tegen een bepaalden prijs, welken de laatetgemcl- ,vio aanneemt te betalen. Men kan allerlei soort van goederen, hetzij onroerende, het zij roerende, verhuren." Artikel 1637: behalve de overeenkomsten tot het verrichten van enkole diensten, wel ke door de aan dezelve eigene bepalingen en bedongone voorwaarden, en bij gebreke van deze door het gebruik, worden gere geerd, bestaan er twee soorten van over- eenkomsten, waarbij do ccno partij zioh verbindt om voor de andere-voor bolooning arbeid te verrichten: de arbeidsovereen komst en de aanneming van werk. Artikel 1637a: Do arbeidsovereenkomst is :<Je overeenkomst, waarbij de ecno partij, ,'de arbeider, zich verbindt om in dienst van "de andere partij, den werkgever, tegen loon 'gedurende zekeren tijd werk te verrichten. Artikel 1637b: De aanneming van werk .is de overeenkomst, waarbij do eene partij, 'de aannemer, zioh verbindt om voor de an- 'dere partij, den aanbesteder, tegen een be paalden prij6 een bepaald werk tot stand 'te brengen. Artikel 1637d: Wanneer een arbeidsover- jeenkomst schriftelijk wordt aangegaan, zijn |de kosten der akte en andere bijkomende 'onkosten ten laste van den werkgovor. Artikel 1637c: Indien bij hot sluiten der 'óvoreenkomst een hand- of godspenning (is gegeven en aangenomen, ontleent geen fder partijen daaraan de bevoegdheid van de overeenkomst af te zien door het laten behouden of het teruggeven van dien hand- of godspenniug. De hand- of godspenning kan in minde ring worden gebracht op het loon, indien do dienstbetrekking niet langer dan drie maanden heeft bestaan, terwijl zij voor lan- geren of voor onbepaalden tijd is aange gaan. Art. 1637fEen gehuwde vrouw is be kwaam als arbeidster zonder bijstand van haar man arbeidsovereenkomsten aan te gaan; zij staat in alles, wat op de gesloten arbeidsovereenkomst betrokking heeft, ge lijk met een ongehuwde meerderjarige. Art. 1637pEen door den werkgever, met of zonder medewerking van anderen, vast gesteld reglement is voor den arbeider slechte verbindend, indien deze heeft ver klaard zich met dat reglement te Yereeni- gen, en indien tevens ia voldaan aan do volgende vereischtcn: lo. dat een volledig exemplaar van het reglement gratis door of vanwege den werkgever aan den arbei der is verstrekt; 2o. dat door of vanwege den werkgever een door dozen onderteekond volledig exemplaar van het reglement ter inzage voor een ieder is nedergelcgd ter griffie van het kantongerecht, binnen welks ressort de onderneming, in welke het reglement geldt, geacht moet worden te zijn gevestigd. Art. 1637s: De werkgever is bevoegd boe te to stellen op do overt-reding van bepa lingen van een reglement, mits de boete in dat reglement zij aangegeven. De arbeids overeenkomst, waarbij boete wordt bedon gen, wordt schriftelijk aangegaan. Art. 1638: De werkgever is verplicht 'den arbeider zijn loon op den bepaalden tijd te voldoen Art. 1638a: Het loon, naar tijdruimte vastgesteld, is verschuldigd van den dag, waarop de arbeider in dienst is getreden, tot 'dien van hot einde der dienstbetrek king. Art. 1638 1: De uitbetaling van het in geld naar tijdruimte vastgestelde loon, of gedeelte van het loon, zal geschieden als volgt: indien het loon bij de week of bij kortere tijdruimte ia vastgesteld, tenminste een maal in de week indien het loon bij de maand is vastge steld, tenminste eenmaal in de maand; indien het loon bij langere tijdruimte dan een maand is vastgesteld, tenminste eenmaal in het kwartaal; indien het loon is vastgesteld bij een tijd ruimte, langer dan een week, doch korter dan een maand, zal de uitbetaling geschie den tenminste eenmaal in den tijd, waarbij liet loon vastgesteld is. Art. 1639e: De dienstbetrekking eindigt van reqhtswego, wanneer de tijd is verstre ken, bij de overeenkomst of het reglement, of bij wet of verordening, of, bij gebreke daarvan, door hot plaatselijk gebruik, be paald. Art. 1639i: Do termijn van opzegging is bij inwonende arbeiders zes weken, en bij andere arbeiders één week. Bij schriftelijke overeenkomst of bij re glement mag een langere termijn worden bepaald, mits deze niet langer zij dan zea maanden en voor den werkgever niet kor ter worde gesteld dan voor den arbeider. Is slechts voor een dor partijen een rege ling getroffen, dan geldt zij ook voor de andere; is een kortere termijn voor den werkgever bepaald dan voor den arbeider, dan geldt de langste termijn ook voor den werkgever; is een langere termijn bepaald dan zes maanden, dan geldt een termijn van zes maanden. Art. 1639j: De termijn, in het eerste lid van het voorgaande artikel bedoeld, wordt verlengd met veertien dagen voor elk vol jaar, dat op het oogenblik der opzegging dc dienstbetrekking tusschen werkgever en ar beider onafgebroken heeft geduurd, met dien verstande, dat 'door deze verlenging de termijn in geen geval langer zal worden dan zes maanden. 'Art. 1639q: Eigenmachtigo verbroking dor dienstbetrekking door eon der partijen doet deze wel eindigen, doch verplicht de partij, 'dio de dienstbetrekking verbreekt, tot de betaling eener schadeloosstolling, tenzij do verbreking is geschied om gron dige, aan de wederpartij vooraf medege deelde redenen. Art. 1639r: Als grondige redenon voor den wtykgcver om do dienstbetrekking tc verbreken worden beschouwd eigenschap pen, daden en gedragingen van den arbei der, die in strijd zijn met de goede zeden of die, in aanmerking genomen het door den arbeider bedongen loon, redelijkor wij ze van hom niet konden verwacht worden, cn in hot algemeen omstandigheden, welke, teweeggebracht door opzet of schuld van de zijde dee arbeiders, do verdere voortdu ring der dienstbetrekking voor den werk gever of diens huisgezin in ernstige mate nadeelig maken. Art. 1639s: Als grondige redenen voor den arbeider om dc dienstbetrekking te verbroken worden beschouwd eigenschap pen, daden of gedragingen des werkgevers, welke in strijd zijn niet de goedo zoden of met een behoorlijke behandeling van den arbeider en in het algemeen omstandighe den, welke, teweeggebracht door opzet, of schuld van de zijde van werkgovor of van een der leden van diens huisgezin, de ver dere voortduring der dienstbetrekking voor den arbeider of diens huisgezin in ernstige mate nadeelig maken. Het goreohtdiof te Amsterdam bevcsligdo gisteren hot vonnis dor rechtbank aldaar, waarbij do werkman Z. werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, wogons holing van gestolen peper, afkomstig uit de pak huizen van bob Wilhelm in aveem aan do Realengracht, aldaar, editor met de bepa ling, dat de 5 maanden preventieve heolitc- niB in mindering zullen wordon gebracht. - Do vrachtrijder v. A., dio con deel dor op brengst ontving, hoorde eveneens zijn vonnig bevestigen. Voorts bevestigde het Hof liot vonnis dor Amsteïxlainsohe rechtbank, wa.vrbij J, .T. 1 M., de gowezen concierge van dc handel8- vorconiging „Amsterdam", aan den ft Z. Voorburgwal, werd veroordeeld bot li jaar govangenissLrnf. De Anistordomscho rechtbank veroordeel de den. vroegoren beambto bij do goiuccuto- gasfabrickcn, aan den Haarlemmerweg Ie Amsterdam, H. F. B., tot 2 jaar gevange nisstraf, wegens hot vorvalsehen van loon lijsten. Do Hoogo Raad verwierp het cassaliebo roep van twee werklieden door do recht bank te Zutfen veroordeeld tot geldboete wo gons hinderlijk volgen van den directeur van een to Doventor verschijnend nieuws blad. Een licor door do rechtbank tc Utrecht veroordeeld wegens het berijden van een weg mot een motorfiets, in strijd niet dc bepa lingen van het provinciaal reglement op do wogon, werd ontslagen van rechtsvervolging omdat in strijd niet- het reglement niet was ten lasto gelogd, dat het voertuig van den roquirant word voortbewogen door mechani- sclio kracht op het voertuig aanwezig. Vcrworpon word hot cassatieberoep van den 60-jarigen tuinbaas uit Zeist, veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegen» poging tot moord; en van een koperslager uit Arnhom, veroordeeld tot 2 jaar wogen» valscho munt. De Rotte rdamsahc rechtbank veroordeel do Zaterdag de daders van de inbraak in het belastingkantoor aan do VGravcndijkwaJ rcsp. tot 1 jaar cn 9 maanden. OPRUIMNG van ais® voorradig* Goederen. (SGHOÜ0E(t8LUIT!NG) van fijn Fransch Mada- polam met Borduursel, in 18 Qualiteiten van f 1.18 tot f 3.11) met feston, in 7 Qualiteiten van ƒ1.36 tot f3.07. (niet Splitsl uiting) van fijn Fransch Madopola ni met Linnen kant, van 03 ets, tot 98 cts met Borduursel in 12 Qualiteiten vanaf f 1.18 tot f3.07, met Feston vanaf 1.13 tot f3.35. van fijn Fransch Madapolam met fesion, f 1.06, f II.S3, f 1.34, i 9.39. Met Borduursel in31 qunlitcitcu van 98 Cis. tot f2.61. en In verschillende Qualiteiten en Grootten. van Keper met Borduursel, fl.3U, /1.S9. Met Feston in 7 qualiteiten van f 1.18 tot f 1.83. met Feston van f 1.38 tot f 1.56. van Q]d Fransch Madapolam, met linnen Kaut f 1.81, met Bordnnrsel, in 9 qualiteiten, van f 3.11 tot f 3.94, niet Feston van f 1.91 tot f 3.69. met Feston van met Borduursel van 1379 504 inra

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 9