Zi] is thans gered. van het door den gemeenteraad bepaalde, zonder den gemeenteraad te hebben go raodpleegd of gehoord. Deze verwarring van bevoegdheden, deze vcrwaarloozing van hiërarchische regelen iB waarlijk wel geschikt, ons don uitroep te ontlokken: bedohkelijko inbreuk op de auto nomie der gemeenten 1 Voor gemeentebestu ren, die aan zelfbestuur hechten een reden om aan dergelijke verordeningen niet te doen." Veel beter lijkt het blad dc voorbereiding van betere toestanden, do invoering van nieuwe regelen, do beperking der industri eel© vrijheid door middel van bestuursmaat regelen, die zouden kunnen betrokking heb ben op gemeenten van bijv. boven zooveel duizend inwoners, of met één of meer uit gebreide industrieën, waardoor zoowel schadelijke generalisatie als inmenging van regeoringswege in hot eigenlijke bestuur der gemeente wordt vermeden. Wat de regeling aangaat van den rechts toestand van leerlingen in do indus trie ala zoodanig werkzaam in do wetge ving thans voor het eerst opgenomen schijnt het blad meer dichterlijk behandeld dan wel prnctisch. Do burgemeester wordt belast met dc keu zo van den patroon voor den leerling, na eerst het advies te hebben ingewonnen van oen commissie ad hoc, in te stellen door Ged. Staten, terwijl de wijze, waarop deze zaak loopen moet bij bestuursmaatregel zal worden in orde gebracht. Dat dc burgemeester geroepen wordt en niet do commissie (art-. 25), die den patroon zal hebben te beoordeolen, en te wiens over staan do diploma-examens zullen worden afgenomen, is misschien een govolg van de vrees, dat een commissie, die wel voor een overwegend deel uit patroons zal bestaan, die over hun medepatroons cn concurrenten zouden te beslissen hebben, niet voldoenden waarborg voor onpartijdigheid zou bieden. Maar op goede gronden trekt het blad in twijfel, dat do burgemeester de hem opge dragen baak, zoo geheel buiten zijn werk kring liggende, naar eisch zal kunnen ver vullen en een zelfstandig oordeel kunnen vellen. Het blad oordeelt, dat de zaak niet zoo eenvoudig zal blijken als zij volgens het schema der wet zou zijn en dat do M. v. T. een toekomstbeeld teekent, dat evenwel zegt zij niet in een arbeidswet thuis hoort. Zoo zou, naar hot inzicht van de Nieuwe llotterdamsche Courant het instituut dor leerlingen, bij do wet beschermd, groote ver betering ondergaan, indien ook de patroon, dio den leerling heeft opgeleid, beschermd word in zooverre, dat lrij ecnigo vruchten plukko van diens arbeid na voltooide oplei ding. ..Daarom zou liet o.i. aanbeveling verdie nen, ernstig tc overwegen, of verlenging van het contract gedurende een of twee ja ren na den leertijd, natuurlijk togen beta ling van tc bewijzen diensten, dwingend voor den leerling, den patroon echter vrij latend daarvan al dan niet gebruik to ma ken, niet wenscliolijk ware. Een verbod aan patroons om zooclan igen oud-leorling in dienst to nomen, voordat zijn diploma een of twee jaren oud is, tenzij dan de betrok ken patroon hem eerder vrij laat, ware daartoe naar onze mecning dienstig." In een kruiskopjo in De Maasbode lezen wij onder het hoofd: „De socialist;- 8 0 ho grondslag": To Rotterdam is opgericht een coöpera- tiovo bakkerij op socialistischcn grondslag. Daarbij zijn aangesteld: lo. een chef-bakker; 2o. drie bakkers; 3o. een looper; -lo. een administrateur. In zijn aankondiging over dc stichting der bakkerij zegt Het Volk: ,,Do loonen zijn voorloopig f 16, 13, 12.50 cn 10. Na 3 maanden worden1 ze liorzion Do arbeidstijd is: 12 uur daags mot 1 uur schafttijd, 's Zaterdags 16 uur. Be gonnen wordt 's morgens 3 uur. ook de ge zellen bobben een loop. Het ideaal is hot ploogenstel in te voeren, maar terecht werd door Anseele gezegd, stoute plannen goed... maar met dc beenen op den vloer blijven, en in het oog gehouden: 2 maal 2 is 4." Kijk, kijk, is dat de socialistische grond slag. Een particulier bakker, verafschuwd bourgeois-menseh, pleegt ook zijn zaak te beginnen met de pra-ctisoho overweging ,,met dc beenen op don vloer te willen blij ven", liij meent ook, dat 2 maal 2 is 4, to. a. w. dat er rekening worde gehouden mest het mogelijke. Maar als hij dat doot-, dan is liet niet goed; alleen een socialisti sche coöperatie mag zulke ovorwegingon houden en werktijden invoeren van 12 tot 15 uren tegen allerminst hoogo loonen. Er zijn ook sooiaal-politioi, die de bee nen op den vloer willen houden en overwe gen, clat 2 maal 2 is 4, maar... die sociaal- politici zijn geen socialisten. Onze 8 social istisoho Kamer-cory feeën mogen bij het stellen van onmogelijk ver- vulbare oisohon in het Parlement schitte rende middelen tor volkshypnoso eens denken aan do Rotte rckunscho coöperatieve bakkerij op ,,den socialisbisohen grondslag" van do beenen op den vloer en do 2 maal 2 is 4. P., de schrijver der „Medische Kroniek" in het Handelsbladheeft een paar opstel len gewijd aan den w ij n, Over het gebruik schrijft hij o.a.: Het is een waarheid, dat een vermeerderd gebruik van goeden, zuiveren wijn een go luk voor ons volk zou kunucn worden, om dat hot het gebruik van jenever zou kun nen verminderen. Nu neemt het wijnver- bruik af, niet omdat er meer jenever, maar omdat or meer bier gedronken wordt, en ook omdat men hot vertrouwen in den wijn verloren beeft. Er wordt zoo schrikbarend mee geknoeid, dat men vreest toch geen goe den te kunnen krijgen. Maar dat kan men wel, als men maar oplet by wien men hem koopt. Iedereen kan zich wel wijnhandelaar noemen, maar niet ieder is er toe bekwaam, en hier komt niet alleen eerlijkheid en goede trouw te pas, maar ook kennis en bekwaam heid, veel meer dan velen bezitten, die zich maar op een goeden dag op den wijnhandel worpen. En knappe on eerlijke wijnhande laars hebben wij nog genoeg. Als die maar door een verlaging van den accijns er toe in staat gesteld worden, zullen zij er wel voor zorgen, dat een goed glos wijn niet alleen meer het voorrecht van den rijke behoeft te blijven. Het is mijn va6te overtuiging, dat ons volk or wèl bij zou varen. Wie nu in 't ge heel niets drinkt kan het blijven laten, noo- dig is het niet. Maar con zegen zou het zijn, als do werkman voor heb gold, dat hij nu misschien in dc kroeg uitgeeft, thuis mot zijn vrouw, als het werk gedaan is, con en kel glas wijn kon krijgen. Geen bron van huiselijke oneenigheid zou ik er in vrcezon, zooals Bérillon, maar or in zien een bron van huiselijk geluk; iets, dat de vreugde in «ijn eigen huis zou kunnen doen toenemen, en hem een gevoel van welbehagen geven, dab voor zijn arbeid en zijn heele verdere le ven niet anders dan van groot nut kan zijn. UECLAUEü), ii 40 Cents per regel. Hoevelen onder U, waardo lezers en leze ressen, wenschton dit ook to zeggen, ik ben, by of z(j is gered, wy willen n.l. zeggen als men aan eon ernstige on slepende ziekte ly- dende is geweest en men eindeiyk genezen is. Zoolang men nog gezond van harte is beseft men niet wat het is te lyden, doch een ieder Uwer weet zeker wel by ondervinding, dat er geen grootcro schat op aarde is dan de gezondheid. Do wetenschap heeft natuurlijk niet stil ge zeten en jaar in jaar uit allo pogingen in het werk gestold om het lot doriydende mensch- heid to verbeteron, hoevele jeugdige personen zyu er vroeger jaron niet to vroegtydig ten grave gedaald, omdat do middelen tot redding niot toereikond waren. Gaat evenwel thans met Uw tyd mede, hoort naar de raadgevingen van personen, die door de ondervinding geleerd hebben en gy zult U niets to berispen hebben. Zoo had de heer C. J. Manneke Pz., te Groede, er ook over gedacht, zyn geliefde vrouw, was reeds sedert langen tyd lydonde aan een ernstige maagziekte, het geringste voedsel kon zy niet moer verdragen, hot lichaam niet meer op voldoende wyze gevoed wordende, word zy al zwakkor en zwakker en was zy op hot laatst niet moer In staat het geringste huiseiyke werk te verrichten. De toestand word zoodanig, zoo verhaalt ons haar echt genoot, dat ik den dood voor oogen zag. Toe valliger wyzo werd ik, zoo gaat hy voort, in kennis gosteld met verscheidene wondervolle genezingen in dargeiyke gevallen met de Pink- Pillen verkregen. Komaan, zelde lk, baat het niet, het schaadt niet, en ik liet eonlge doozen komen, en myn vrouw begon de Pink Pillen getrouw volgens 't voorschrift in te nemen, en workolUk, na verloop van eenlge dagen, had myn vrouw eenlge trek in eten, zulks moedigde mU en haar aan, zy zette voort, en wezeniyk zy begon zich sterker te gevoelen, des nachts kon zU veel beter slapen en thans is zU op geruimd, doet haar werkzaamheden als voor heen met lust on wy riepen ala uit óén adom uit: Zy is on ik bon gered. By zulk eon uitkomst kan ik den bereidor der Pink-Pillon niet daDkbaar genoeg zyn en in de hoop, dat myn verklaring onderen tot heil moge zyn, machtig ik U het voorgevallene een ieder bekend te makon en myn vurigste wenBch is, dat velen er profijt van mogen trekken. Uitgeputte mannen, vermoeid door ovor- drevon arbeid en hot nawerken, wacht niot, neemt de Pink-Pillen, die U zullen herstellen en die U terstond zullon vorstorken. De Pink- Pillon hebben duizenden genezingen bewerk stelligd. Het ie logisch, dat ala zy anderen genezen bobben, zy U ook zullon genezen. Prys 1.75 por doos; /Ö.- per 6 doozen. Verkrijgbaar by J. H. I. Snabiliö, Steiger 27, Rotterdam, Hoofddepothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending logen postwissol. Ook echt vorkrygbaar voor Leiden en Om- strokon by Rbyst Krak, Drogisten, Bees- tenmarkt Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoogstraat No. 6. 1246 75 Koloniën. BATAVIA, 7 12 Januari. Bij het depa«rtcment vaai marine zijn be noemd tot referendaris dc hoofdoommies Oh. V. Agorbeek tot beheerder der registers van inland- sclie schepelingen bij d© porlogs- en gouver nementsmarine de eerste commies J. Ver baas tot eersten commies do tweede commie zen 0. V. E. Schalk en G. M. H. Hart- eanck tot tweedon commies do derde commies J. K. W. Broekhuizen; tot derden oommies do klerk A. G. Flo- rcntinua Uit goede bron deelt men ons mode, dat de luitenant-kolonel van don generalen staf G. 0. E. van Daaleu by keuze bevorderd zal worden tot kolonel en met den rang van resident belast zal worden met het bestuur over de GajoelandeD. (B. N.) Aan do verheffing der Javaansclie vrouw wordt, in atilto, meer gewerkt dau men wel denkt. Slechts zelden toch hoort mon van het werk van voorgaugsters als bfiv. de dochteia van den regent van Japara en anderen, werk dat, by meerdere bekendhoid, ongetwy- feld ook grootere waardeering zou vinden. Een goede stap op den weg tor verheffing der Javaansclie vrouw zal zyu d opening to Bandoeng, in deze week, van een school voor inlandsche meisjes. Do school komt onder leiding van tweo zeer ontwlkkolde inlandsche vrouwen van hooge geboorte. Zy heelt ton dool inlandsche meisjes iu te wyden o. a. in d# geheimen van het NederiandBoh, de ge wone vakken van het lag9r ondeiwys, hand- worken on andere werkzaamheden voor vrouwen. Is de oprichting dezer school op zichzelf reeds merkwaardig als uiting van den tijd geest verdient zy aller belangstelling en waar deering. {Bat. Nbld.) De officier van gezondheid der eerste klasse by de marine dr. M. J Brandts, die aanvankeJUk bestemd was om met Hr. Ms. riesland" t3 varon, is met spoedcertlficaat moeten ropatrieeren. Onze bekende gynaecoloog, dr. J. B. 0. Persenairo, officier van gezondheid der eerste klasse, denkt den 4den Februari met verlof wegens langdurigon dlen6t naar Europa te vertrekken. {Bat. Nbld.) Do ingenieur der tweode klasse by den waterstaat J. Haringhuizen heeft wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aangevraagd, met ingang van de maand Maart. De hoofdcommies by de algemeene reken kamer C. Ferguson heeft zich candidaat ge steld voor do vacature van referendaris by het departement van marine. De adsplrant-controleur toegevoegd aan den controleur te Tandjong Pinang G. A. van Nouhuls is belast met de waarnoming der botrekking van controleur van Bantam. De onderwyzer der eerste klasse P. A. Biegraan gaat met een jaar verlof naar Europa. De administrateur by de tlnmynen op Banka A. H. F. W. Ockerso beeft het ver zoek gedaan om benoemd to worden tot ad junct-inspecteur van financiën. Do magazynmeester der eerste klasse (ma joor) A. D. de Bergh, on de kapitein der ar tillerie J. P. Kroischers, beidon in garnizoen te Batavia, hebben eorvol ontslag gevraagd. De kapitein E. Kroef, van het derdo depotbataljon te Malang, heeft twee jaren ver lof naar Europa goviaagd wegens ziekte. ATJEDT. Onder dagteekening van 7 en 8 Januari seinde do gouverneur van Atjeh cn Onder- hooriglicden als volgt: I. Bij huizenonderzoek Bajeunsche door rentjong liokt gewond Europeesch fuselier Van der Heide, alg. st. No. 50497; aanran der sneuvelde. Te Samalanga onderwierp zich Toungkoe Kroeëng Kale van XVI Mookims en leverde vier achterladers in. Luitenant Vastenou patrouilleerde 1221 December in Tounom, bij verschillende ge legenheden sneuvelden 26 vijanden die met hun wapens in handen bleven. Eenige schuilplaatsen met voorraden werden op geruimd. Te Kroeëng Sabé kwam T. Sa rong met 8 volgelingen in onderwerping en leverde 2 Beaumonts in. Ook hot bende- hoofd T. Ie Tomong meldde zich. II. Bij overgaan Kroeëng Keureusi (Meu- laboh) verdronk Europeesch korporaal Moimens, alg. st. no. 44889. In Blang Pi- diescho (Tapa Toean) maakte patrouille sergeant van Timmeren, alg. st. no 51941, in ladanghuis zes gewaponden waaronder bendehoofd onschadelijk; buit: 2 Beau monts, 1 voorland, 1 revolver en blanke wapens. Aan con onder dagteekening voji 11 Jan van generaal Van Heutsz ontvangen tele gram wordt in de „Jav. Ot," het volgende ontleend Bij overtrekken Alocö Soengoo Min jeu in Peureula sloeg bandjir een prauw om, waarin 16 militairen. Drie inlandsche mi litairen vermist, negen geweren zoek ge raakt. In Idi Tjoet stootte een patrouille op een kleino Atjehsohe hinderlaag; de bende liet 5 dooden met. blanke wapens in handen. Te Padang Tidji kwamen bij Po- lem in onderwerping Imeum Tandjong. T Ben Aloeë en 4 kleinere ben de hoof don met ruim honderd volgelingen en leverden voorloopig 10 geweren in. In VII moekims zijn thans alle vijandelijke personen van eenige beieckcnis terug. In het gebergte ten zuidon van Tira werd de wapensmede rij van T. Tjot Tjitjem gevonden en opge ruimd de vijand liet 9 gesneuvelden en 1 beaumont in handen. JAM BI. Van den resident van Palembang is on- "derdagteekening van 10 Jan. het volgend telegram ontvangen: Een ongeveer 40 man sterke bende onder Pangoran Kerto en Raden Brahim ver toonde zioh 4 dezer in Pomenang (Meran- gin) en trok verder naar Moeara Belengo. Zij nam eenige hoofden én doesoenbewoners gevangen en voorzag zich in genoemde doe- soens van levensmiddelen. Een patrouille onder sergeant Gerritsen geraakte 6 dozer tusschen Pomenang en Krojo in vuurge vecht met bende die verdreven werd. Ver liezen bende onbekend, onzerzijds drie dwangarbeiders zwaar gewond. X>e bandjir in do Anei-kloof. De directeur der burgeriyke openbare wer ken ontving, volgens de „Java-Ct.", het vol gend telegram van don hoofdingenieur van den spoorweg ter Sumatra's Oostkust: „Ten gevolge van een zwaren bandjir in de Anei rivier, gepaard met wolkbreuk in de Kloof, in den nacht van vyf op zes Januari, is ernstige schade aangelicht. Behalve tal van aard- en steenstortingen sloeg de baan op twee plaatsen weg en glög de paraboolbrug van 60 meter met het landhoofd aan de Padang Pandjangzyde van de brug over de Anei-rivler naby Kandangampat geheel ver loren. „Het trelnenverkeer over zos kilometer zal naar schatting minstens gedurende twee maan den gestremd zyn. Do herstellingskosten zyn voorloopig geraamd op ƒ200,000. De verzen dingen van steenkolen voor de departementen van burgeriyke openbare werken en marine moeten tot nader order gestaakt worden. Ik zal echter trachten de schepen, dio Emmahaven aandoen, van bunkerkolen te blijven voorzien." Ten vervolge van een berioht nopens de aardstortingen in do Aneikloof seinde de gouverneur van Sumatra's Westkust op 11 Jan. het volgende: Vaai bovenlanden hior terug. Tusschen Kandangampat en Padang Pandjang in bransportweg twaalf groote en tal van klein© aardstortingen. Weg op eenige plaat sen geheel weggeslagen, drie huizen mede gesleurd, op invallen. Geen mcnschenlevens to betreuren. Bruggen in transportweg niet beschadigd, telegraphische gemeenschap gis teren hersteld, postvervoer had 8 dezer we der plaats. Als weersgesteldheid gunstig blijft, zal karrenvervoer over veertien dagen weder kunnen geschieden. De Smeroc. De „Java-Ct." van 12 Januari bevat het volgende bericht: De resident van Pasoeroean bericht, dat in het district Kandangan, afdeeiing Loemadjang, eedert eenige dagen oen aschregen, afkomstig van den Smeroe, werd waargenomen. CIVIEL DEPARTEMENT. Belast: met hot geven van onderwijs in de Duitsche taal bij de afdeeiing hoogore burgerschool van het gymnasium Willem III te Batavia do tijdelijke hulponderwijzeres bij het open baar Europeesch lager onderwijs, mejuf frouw A. J. Cretier. Onthoven: bij het openbaar Euro peesch lager onderwijs op verzoek; eervol van haar tijdelijke werkzaamstelling als hulp onderwijzeres, mej. H. J. C. Mcsser. Benoemd: bot onderwijzer derde klas se, W. Wilmink, daartoe gesteld ter beschik king van den Gouverneur-Generaal; bot hu lp onderwijzeres, mej. J. A. van Oosterzeo, thans tijdelijk als zoodanig werk zaam. Overgeplaatst: van de eerste school te Ambarawa (Semarang) naar de tweede school aldaar als eerste onderwijzer, do on derwijzer tweede klasse J. G. Jordans; Geplaatst: aan de gemengde school te Kediri, de benoemde onderwijzer derde klasse W. Wilmink. van de tweede school te Ambarawa (Se marang) naar de eerste 6chool aldaar, als eerste onderwijzer, do onderwijzer der twee de klasse J. O. van Gils. Benoemd: bij den post- cn telegraaf dienst tot kantoorchef tweede klasse B. van Vianen; tot kantoorchef tweede klasse 'do co mmies eerste klasse (kantoorchef derde klasse) P. H. den Harte j; tot algemeen ontvanger van 's lands kas te Kotta Radja (Atjeh en Onderhoorighe- den) do tijdelijke algemeene ontvanger-ven- dumecster te Banjoewangi (Besoeki) G. L. Burgemeestre; tot tijdelijk algemeen ontvanger-vendu- meester te Banjoewangi (Besoeki) de al gemeene ontvanger van 's lands kas te Se vang. (Bantam) W. O. Veldors. Benoemd: bij den post- en telegraaf dienst tot chef der zevende post- en tele- graafafdeeling, standplaats Makasser, de adjunct-inspecteur bij het hoofdbureau te Batavia, E. M. Kal. MILITAIR DEPARTEMENT. Overge plaatst: bij do troepenmacht in Atjeh ter nadere indeeling, de luitenant-kolonel bij het eerst© depot-bataljon J. O. C. Nijland; bij het vijfde bat., de eerste luit. sedert be vorderd tot kapitein bij het garnizoonsbat. van Celebes, Monado on Timor P. C. Lens hoek; bij het garnizoensbat. van Celebes, Mona do en Timor (korpsgcdeelte te Timor-Eoe- pang), de ecrete luit bij het tweede depot bat. W. D. Davis. Geplaatst: bij aankomst in Indië: te Willem I, de off. van gez. eerste fel., koeren de van verlof terug K. M. Haagmans; te Padang, de tijdelijke off. van gez. tweede klasse bestemd voor den dienst hier te lande P. Th. Justesen. Overgeplaatst: de tweede luit. der artillerie K Bool, van de 23ste comp. (tweede comp. vesting) artillerie te Welte vreden naar de divisie veldartillerie te Weltevreden do tweede luitenant der artillerie E. van Drimmelen van de 7de comp. (eerste comp. vesting) artillerie te Semarang naar de vijfde comp. artillerie (tweede bergbatte- rij) te Salatiga; bij het eerste depotbat., de eerste luit. bij het tweede bat., geëvacueerd naar Ba tavia, E. L, de Kok. DEPARTEMENT YAN MARINE. Be noemd: tot leerling-machinist bij cTe gou- vernomantsmarine F. A. Everaarte worden de hij geplaatst aan bcprd van heb gouver nementsstoomschip „Arend" te Amboina. Overgeplaatst: van het stoomsohip „Arend" op hot stoomsohip „Kwartel", de trweede machinist F. W. G. L. Borckmaiin. Overgeplaatst: van Hr. Ms. „Hol land" naar Hr. Ms. „Java", de adelborst eerste klasse J. W. K. Tijl, op folio van luitenant ter zee tweede klasse; van Hr. Ms. „Holland" naar Hr. Ms. „Koning der Nederlanden" op- folio van luit. ter zee tweede klasse do adelborst eerste klasse J. J. Konijnenburg. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van den brand te Winschoten in het Winschot© r Meubel-Magazijn, directeur de heer G. Stra- ting, zijn verschillende personen gedag vaard. De instructie begint heden. Te Zuidbroek is gisteren een woning, bewoond door een tweetal gezinnen, afgebrand. Do roerende goederen worden meest gered. Twee varkens verbrandden. Al les was verzekerd. Het stoomschip „De K.erk". van de „Kon. PakketvaartrMaatsahappij" te Amsterdam, is na aan den grond goze- ten te hebben, to Batavia binnengeloopen, om te worden nagezien. De reparatiekosten worden geschat op f 20,000. Daar echter te Batavia geen goede gelegenheid voor repa ratie bestaat, zal het 6ohip naar Singapore moeten vertrekken. In de maand Januari zijn uit Nederland langs het grensstation Essohen naar België verzonden 392 stuks fokvee en 4390 stuks slachtvee, ter waarde van ruim drie ton. De verzendingen Amerikaonsch slachtvee naar België hebben geheel opgehouden. Te Burglesau bij Soheszlitz is een knecht het slachtoffer geworden eener noodlottige vergissing, in dronkenschap begaan. Den man was een klein erfenisjö. toegevallen, en om het hooglijke feit tc. vieren, ging hij in het plaatsje Staffel- stcin eens ferm uit. Bij het huiswaarts kee- ren landde de dronken man aan bij een bo sneeuwden stroohoop. In zijn roes zag do ongelukkige de witte verhevenheid aan voor zijn bed. Hij kleedde zich uit en legde zich t© slapen, 's Anderen daags vond men hem doodgevroren. (N. C De Amerikaa a8ohe president Roosevelt heeft een nieuw kogelvrij vest be steld. Op het oogenblik 'draagt hij er nog een, dat in Indiana gemaakt is, maar niet meer de gewenschte veiligheid schijnt to bieden. D o z a ak-D reyfus. De ,G a z e tc de Lausanne" bevat een artikel van' Picquart over de krijgsraden. Picquart be strijdt de opvatting als zoud© Dreyfus door een militairen rechter stellig opnieuw ver oordeeld worden. Nicrta ie minder juist, schrijft hij, en gegeven de wijze waarop het proces te Rennes is afgewikkeld, is do veroordceling van Dreyfus voor mij geen" onderwerp van verbazing geweest. Wat mij wel heeft verrast was, dat er nog twee rech ters werden gevonden, die ondanks alles hel dor zagen. En dit maakt mij vol hoop voor den dag, dat alle stukken, documenten en' getuigenissen van de zaak onderworpen zul len worden aan een ernstig en gestreng on derzoek en de militaire rechtere in het vol le licht hun uitspraak zullen geven. Nooit zal een Fransohe krijgsraad wetens gemeen© zaak maken mot leugen en bedrog. Uit Nizza wordt gemeld, dat daar bij do groot© wedrennen in de vorige week een Hollandsohen boekvorkooper een portefeuille met 30,000 franken is ontstolen. Te St-Petersbur g zijn ongeveer zoetig gymnasiasten in hechtenis genomen, beschuldigd van deelneming aan politieke woelingen. In ©enige Hongaarsohc plaats- jes zijn meer dan honderd personi a door loodvergiftiging ziek geworden en velen zijit reeds overleden. De brandewijnstokers daar hadden do ketels van binnen met lood doen overtrekken om de kracht van hun product te verhooge-n en het bereidingsprocea te ver korten. Een streng onderzoek wendt inge steld. Ernstige overstroom ingetf zijn in Spanje voorgekomen. In de provin cie Murcia is do Segara buiten de oevers ge treden. Bij do overstroomingen zijn tal van dieren koeien, paarden, muilezels om gekomen en heel wat schade is aangericht. Ook do Trobancos en de Guadalquivir zijn, naar uit Valladolid wordt gemeld, bui ten de oevers getreden. Het spoorwegver keer is gestremd. Het zuiden van Engeland is Woensdag door een hevig onweder geteisterd. Berichten van groote schade komen van de Scilly-eilanden en uit Cornwnles. De laag gelegen stad8wyken van Portsmouth zyn ondergeloopen. Het tramverkeer is gestaakt. De kelders der huizen zyn meest alle over stroomd. Te Plymouth zyn door de hoog gaande zeeön aan het strand gelegen land huizen vernield. In den golfbreker werd een gat geslagen. Te Hastings werden groote steenklompen uit den golfbreker losgerukt. Te Londen zelf steeg de Theems tot onge wone hoogte, zoodat ook hier vele onder huizen waterschade kregen en buiten Londen staan groote uitgestrektheden land blank. Op een bureau voor de Nationale Militie, deed zioh dezer dagen het volgende vragen- en antwoorden-spelletje voor: Yraag: Je naam? Antwoord: Zoo en zoo. Vr.Heb je reolame? Antw.Ja, broederdienat Vr.Hoevoel broers heb je? Antw.: We zyn met z'n zessen broers. Vr.: Geen halve broers? (Geen antwoord.) Vr.: Geen halve broers? (Pauze.) Weet Je niet wat halve broers zyn? Antw.: Zusters? Vr.Neen 1 Halve broers? Antw.: O, gebroken 1 {Historisch.) HILLEGOM. Ondertrouwd: J. D. van Diezen en A. Hnigen. Bevallen: J. M. Frijlink gob. Veerman Z. L. Dernison geb. De Wijs D. M. Veldhuyzen van Zanten geb. Serris Z. Overleden: N. D. Stokman 5 m. J. W. Weezenaar 5 m. LEIDERDORP. Gehuw d: Gorrit Los 27 j. en Gysberla Meerburg 26 j., beiden alhier. NOORD WIJK. Geboren: Arie, Z. van H, Plug en L. Plug. Helena Dina, D. van 0, Leenheer en A. de Bes. Jacobs Johanna, D. van A. Verloop en L. v. Dujjn. Ondertrouwd: John Hendriks Rooneij 24 j„ te 's-Gravenzande, en Apolonia Theodora den Hollander 28 j. Getrouwd: Adrianus van Rooyen 24 j. en Ida van Duyn 27 j. Wilhelmus Johannes Koert 87 j. en Maria Catharina Ruterink 20 j. Overleden: Willem Plug 74 j., weduwnaar vau Jacoba van der Linden en Anna vaa Beelen. NOORDWUKERHOUT. Bevallen: J. van 6teon geb. Bus D. 0. Zethof geb. Htimans D. Familieberichten uit verschillende bladen. Gehuwd: H. de Kuyser en M. J. Seni, Delft. S. v. d. Stadt en A. A. M. Vander, Haarlem. Overleden: E. Ph. Erfmonn, m., 70 j., Rot terdam. J. 0. Koert, v., 81 j., Rotterdam. F. den Hertog, m., 71 j., 's-Hagc. A. v. d. Vliet, m., 41 j., 8as van Gent. J. Terpstra, m. 67 j., Hoorn. J. H. Berkenbosch, m. 68 j^ WinkeL J. L. v. <L Have, m. 67 j„ Haarlem. H. Bont, vr. 22 j., Oostzaan. A. L. Vergeer, vr. Zutfen. 0. M. v- Welio, vr. 84 j's-Graven- bago. M. W. Renber, vr. 69 j., Rotterdam. J. C. Schallenberg geb. Van Wylc, 86 j., Rot terdam. A. Serrnys, m. 77 j., Dordieoht. C. A. Andel geb. Meevers, 70j.,'s-Gravenbage. M. C. U. Huber, m. 68 j.f 's-Gravenhage. Alkmaar, 6 Febr. Kaas. Aangev. 104 partijen, wegende 62,068 KG. Prys voor kleine 29.—, commissie 27.60, middelbare 29.50. Handel goed. Zn olie, 5 Febr. Boter. Aangevoerd 148/4 en 123,8 v. en 490 stnkken, wegende samen 468Ó EG. Prfis per V* vat ƒ28.60 a ƒ27.—, per KG. ƒ1.20 a ƒ1.30. Vee. Aangevoerd: 630 Runderen, waarvan ep de stallen 80, 67 Kalveron, 80 Sohapen, 85 Varkens en 324 Biggen. Men besteedde voor vet vee per KG., Runderen 61 a 70 Kalveren 74 ft 06 o., Sohapen 10 a 28 Varkens 88 a 89 e. Neurende en kalvendo Koeien gingen ring va® de hand, prijzen onveranderd. Voor Kalveren en vette Koeien was de handel traag.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 6