Telegrammen. Gemengd Nieuws. Uit de „Staatscourant." Aeademienieuws. de vergadering, dlo zich ditmaal had gc- kenmerii door ickcro hoffelijkheid, door deii kïHxr UdviGi&l gesloten en overgcgaaQ tot do -verloting van een negental practi- aahe voorworpen. l)e lioD.-flloedcr uaar lingeland. H. M. do Koningin-Moeder heeft gister avond per Staatsspoor de Residentie ver laten, zich begovendo naar Vlissingen, waar H. M. zich inscheepte om den over tocht naar Engeland te maken, ten einde, 'op uitnoodiging van koning Eduard, do huwelijksplechtigheid bij to wonen van Haar micht, prinses Alice van Albany. Dit vertrek verkreeg eon officieel karak ter door de aanwezigheid, tot het doen van uitgeleide in bet Staatsspoorstation van de geheelo Britsche legatie bij ons Hof Sir Henry Howard, de gezant, de heer Leveson Gower, 1st© secretaris, lord Gran ville, 2de secretaris en de heer Mounsey, attaché, allen gekleed in ambtsgewaad en do drie eerstgenoemde diplomaten verge zeld van hun dames, wachtten Haro Ma jesteit in het Koninklijk wachtsalon op om Haar ccn goede rei6 cn een behouden aan komst in Engeland toe te wenschen. Hare Majesteit onderhield zich met allon cn dankte den vertegenwoordiger van den koning van Engeland voor de betoonde op lettendheid. Ook jhr. De Ranitz, intendant van het Huis van H. M.deed Haar uitge lei do. H. M. reisde met den gewonen trein, waarin het sierlijke salonrijtuig van dc Ne der Ccntraalspoorwegmij. was gehaakt. Zij nam, vóór het vertrek van den trein, nog enkele oogenblikkcn op het balkon plaats en onderhield zich, tot op het oogen- bl ik, dat dc trein zich in beweging stelde, met den Engclschcn gezant. Yelen stonden bij Hr. Ms. vertrek ter weerszijden van de wachtzaal geschaard en groetten dc vertrekkende Koningin-Moc- 'dcr eerbiedig tot afscheid. H. M. wordt op reis naar Engeland ver gezeld door Hare Hofdames baronnesse Yan Ittersum en jonkvrouwe Van do Poll on door den hofmaarschalk jhr. mr. Van Wecdc cn Ridder Pauw van Wieldrecht, Kamerheer. H. M. de Koningin gebruikte gisteren het middagmaal bij de Koningin-Moedor vóór Hr. Ms. vertrek naar Engeland. tïiiitD.i-!i Overzicht. Uit Antwerpen wordt aangaande do crisis in de diaman t-industrio gemeld, dat gisteravond de patroons ccn spoedvergadering belegden om kennis t» nemen van het antwoord der werklieden en om een beslissing te nemen. Twee dor werk gevers drongen aan op een onderzoek of het niet mogelijk ware een middel tot verzoe ning te vinden en het geschil in der minuo te schikken. Daarop gaf de voorzitter verslag van do ondorhandelingen, die sedert de maand Mei van hot vorige jaar aanhangig zijn tusschon beido partijen, waaruit hjj afleid de, dat men to doen heeft met onverzoenba re personen, w&r doel is, dc zaak op do lange baan te sc#uiven. Met de woorden van den voorzitter werd met luid applaus ingestemd. De lieer Van den Bosch, die de vergade ring leidde, stelde de vraag of het bestuur in dozo moeilijke omstandigheden gehan deld had, zooals d^ belangen der leden het voorschreven. De vergadering was van gevoelen, dat het bestuur zeer wèl gehandeld had, en da verende toejuichingen besloten het inci dent. Dan stelde de voorzitter de vraag of het wcinschclijk is leerlingen in de fabrickon too te laten, to beginnen van Maandag. Sproker was van meening, dat hierover met gesloton briefjes moest gesterad wor den. Do vergadering was van een ander ge voelen en do motie tot het toelaten dor leerlingen werd bij acclamatie en zonder tegenkanting aangenomen. De vergadering ging in de grootste geestdrift uiteen. Hieruit blijkt, dat 'do strijd nabij is en dat men vóór Dinsdag of Woensdag een sta king kan \oru achten. Gisteravond is aan het keizerlijke hof te B e rl ij n het eerste hofbal in dit jaar ge geven. Men zag er do gewono bezoekers. Het trok do aandacht, dat de Keizor zich, bij zijn rondgang langs het diplomatieke korps, vooral langen tijd onderhield mot den Japanschen gezant. Do Duitsehe Booiaal-dcmocratische leider Bcbel ,die dezer dagen een erfenis van ongeveor f 50,000 kreeg, heeft dit gold aan de ka# van zijn partij geschonken. Een ambtelijk telegram uit Swakop- mund mel'dt, dat de compagnie van luite nant Franke den 3den dezer op Omaroeroe is aangerukt, om dit te ontzetten. Gisteren is het landings korps van de „Habicht" naar Okahandja gegaan om den spoorweg te beschermon. Een andere afdeeling is naar Karibib, om van aaar op Gobabis aan to rukken en do grens af te zetten, ten einde den Herero's het vluchten te beletten. De oompagnio van luitenant Franke is dezelfde, die reeds Windhoek en Okahand ja ontzet heeft. Haar standplaat# is Oma roeroe, maar in den laatsten tijd was zij tegen de Bondolzwarten in het veld ge weest. Op het eerste alarm uit het Noorden is zij daar vandaan teruggekeerd, om de bedreigde plaatsen te ontzetten, nog vóór dc hulp uit Duitschland was aangekomen. Do kolonie had zich dus ook met behulp van haar eigen politie-troepen kunnen red den. Maar voor een groote en afdoende tuchtigings-expoditie togen de Herero's zouden die troepen alleen niet sterk genoeg zijn geweest. Alle Duitsehe bladen wijden artikelen aan het gelukkige ontzet van Windhoek en Okahandja, 'doch betreuren de verliezen, daarbij geleden. Een groot voordeel, door het ontzet verkregen, Is ook, dat de tele graph ische mededeelingen thans veel snel ler haar dool bereiken. Dc „Kölo Ztg." wijst op de groote ver woesting van dc eigendommen der blanke bevolking ra Z.-W. Afrika en do enorme schade, die zij lijden. Allo boerderijen en stations in 't district Windhoek, Okahand ja en ten deele ook Karibib,- zijn vernield. In de afdeeling Windhoek met Okahandja werden 78 boerderijen gevonden, voor het meerendeel bloeiende plaatsen; in Karibib waren er 21. Heel dat bezit, met inspanning van de beste krachten verk/regen, zegt de „Köln.", is dus verwoest, en op het moederland rust thans de taak zooveel mogelijk in dat ver lies te voorzien. LONDEN, 6 Februari. (R. O.) H, M. de Koningin-Moeder Emma is hedenochtend te Portr-Victoria aangekomen. H. M. werd ver welkomd door Lord Ckurchhill, den verte genwoordiger van Koning Eduard. H. M. vertrok, begeleid door twee heeren van het Koninklijk Huis, naar Esher, al waar zij om halfnegen aankwam. Aan het station werd H. M. opgewacht door de Her togin van Albany, die daarna met H. M. naar Claremont ging. D 8. Kutsoh Lojonga heeft met dank ontvangen voor „Schoolklndorvoeding" van „Een dankbaar hart, een biy gemoed" 2, van do Tuinderspatroonsvereenlglng ge collecteerd op een gezellige bijeenkomst 6.25. De burgemeester, hoofd der ge meentepolitie, heeft benoemd tot agent van politie alhier, Zacharias Minnée te Katwijk. A. 8. Zondag zal de Loidsche Voetbalvereniging „L. F.-C." een match spe len tegen het derde elftal van „Ajax", uit Leiden. De match zal gespeeld worden by gunstig weer, van 2 tot 4 uren, aan bet Zwarte Laantje, het tweede land links. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. 0.": Het staartje van de zaak van de verdwenen spaarbankgelden van de wees jongens te Velsen wordt reeds zichtbaar en voor velen die in 1897 aan het kerkbestuur waren, zullen onaangename oogenblikken aanbreken, daar nu osna officieel aan het licht zal komen welk een janboel het toen is geweest en hoe toen ledereen zoo wat deed wat hem goed dacht, zonder dat anderen daarop eenige aan merking durfden maken. Men wist dat allemaal wel, dóch sprak er niet over, doch nu doet men dit zooveel te meer en komen b.v. de verkoop der koperen kerkkronon enz. op de proppen. De verdachte heeft rechtsgeleerden bijstand gevraagd van mr. F. A. Bijvoet. Do rechter-commissariB te Haarlom hoorde gisteren ook den oud assistent dor posteryen te Velsen, den heer Hurscbjes, die by de uitbetaling dor gelden tegenwoordig was. Gisteravond geraakte, door het byvullen, het roservoir van een petroleum lamp in brand in een der woningen van het proveniershuls te Schiedam. De bewoonster, de wod. G. Borst, wier klee- ren, by haar pogen tot blusscben, In brand goraaklen, is in deemiswaardlgen toestand naar het ziekenhuis getransporteerd. Op het rangeerterrein In de Rietlanden te Amsterdam is oen rangeerder bokneld geraakt tusschen de balustrade eener machine en do deur van liet maoblnegebouw. De man bekwam ernstige kneuzingen. Mon schryft uit Utrecht aan de „N. R. C.": In de jongste zitting der arrondissements rechtbank alhier deed zich het volgende eigen aardige geval voor. De laatste getuige in oen mishandelingszaak kon na afgelegde ver klaring naar z\Jn plaats gaan, doch verzocht nog een vraag te mogon doen. Toen by daartoe vergunning kreeg, vroeg by: „Kryg ik alsjeblief m'n parapluie terug, Edelachtbaro heeren?'' Je parapluie was de verwonderde wedervraag. „Ja, heeren, die ia hier in het rechtsge- bouw van me weggekaapt „Dan moet u dat maar dadelyk by de politie aangeven", zei do olllefer van justitie. Ja, maar, meneer, ik wou m'n parapluie hebben l Het regent zoo 1" „Ja, wy hebben haar hier niet l" En daar kon de getuige mode vertrekken en zich la ten natregenen, verbaasd, dat zelfs in een ge rechtsgebouw zijn eigendom niot voilig was. To Winschoten is door onbe- kendo oorzaak dc worstfabrick van 'de fir ma Meijer en Sckott geheel in de asch ge legd. He woonhuis des heeren Mcij2r en de winkel bloven gespaard. De fabriek was voor 15,300 te Amsterdam verzekerd. Vermist. Sedert Vrijdag der vorigo week wordt naar men aan de ,,Midd. Cfc." inoldt vermist do landbou wer J. R., wonende onder Heek en lid van den Raad dier gemeente. Op grond van ver schillende omstandigheden dacht men tor- stond aan 'een noodlottige daad. Naar aan- leiding van voetsporen is door de politie in den Brakman gedregd, doch zonder re sultaat. Donderdag zijn aan den zeedijk, bij een udtwatcringslnis, met uitzondering van het hemd, gevonden al do kleederen van den vermiste, dde daar ieder op zichzelf la gen, mot siteenen bezwaard. De politie zet haar onderzoek voort. Gisteren is op den ryksweg 's-Bosch Hedel ter hoogte van wat men op de wandeling „den Ouden dyk" noemt, een arbeider, uit 's Bosch komende, domicilie heb bende te Slledrecht, aangehouden, ter aarde geworpen en beroofd vau zyn ichaarsch voor ziene portemonnaio. Dat is nu reeds de twee de aanhouding op dezen weg binnen een paar maanden tyds. ProvNoordbr.). Uit Winterswyk wordt aan da „N. R. C." gemeld: In de fabriek der firma Willink en Ptschen zyn de volgende maatre gelen bekend gemaakt: lo. Afschaffing van het premiestelsel; 2o. Geiykmaklng dor stuk ken; 8o. 20 pet. loonsverlaging, het werken met 4 ln plaats van met 2 getouwen on zulks met behulp van een leerling; 4o. Inwerking treding van een boetestelsel. Naar aanleiding hiervan hobben do arbei ders reeds een vergadering gehouden mot afgevaardigden van het bestuur van „Unitas" en den „Algemeenen Nederlandschen Textiel- arbeidersbond." Na heteten van vleesch aan een feestmaaltijd zijn zestig menschen te Heidel berg ongesteld geworden, met verschijnselen van darm- en maag-oatarrh en kcorte. LEIDEN, 6 Februari. ThermoraeterstandGisteravond om 8 uren 8.6° 0. 88.3° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 8° C. 87.4° F., 's middags om 12 uren 4° C. 89.2° F., 's Damiddags om 4 uren 6° C. 41° F. Het stoomschip „Gouverneur" (uitreis) passeerde 4 Febr, Gibraltar: de „Sloterdyk," van Rotterdam naar Nieuw-York passeerde G Febr. Scilly; de „Prinses Sophlo," van Bata via naar Amsterdam Is 5 Febr. St. Vincent ge passeerd de „Rynland," van Amsterdam naar •Buenos Ayes, arriveerde 5 Febr. te Montevi deo; de „Amsterdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, is 0 Febr. Lizard gepasseerd; de „Prins Willem I" vertrok 5 Febr. van Nieuw- York naar West-Indlö; de „Prins Willem III" vertrok 5 Febr. van Paramaribo naar Amster dam; de „Statendam" vertrok 6 Febr. van Rotterdam naar Nieuw-York. Weerbericht vau 6 Februari. (Volgens opgaven van het Kon. Ned. Mot. Instituut.) Verwaohting. Matige tot krachtigen zuidwesteiyken wiDd. Zwaar bewolkte lucht. Geringe toeneming in temperatuur. By Kon. besluit zyn de navolgende pen sioenen verleend, als aan: H. A. P al a e r, stempelaar by het kantoor van het algemeen zegel en yan hot buitengewoon zegel te's-Gra- venhage, ƒ581; A. J. Scbortinghuis, commies lsteklasse by 'sryks belastingen f 470. De eerste luitenant J. A. baron van Heockeren van Molecaten, van bet Iste regiment huzaren, op non-activiteit gesteld. Het abonnemont voor het „Leidsch Dagblad" bedraagt ln alle gemeenten, waar een agent gevestigd ie, 10 Cents per week. Alleen voor Oudevvetenng, Nieuwewetering, on Roelofarendsveön mag de agent, wegens de groote uitgostrektheld, 11 cents in rekening brengen. Een vyf-en-lwiulig-jarig jubileum. Ala een ambtenaar in ccn of andere openbare betrekking een vijf on twintig ja rigen staat van dienst kan toonon, dan gaat en terecht zoo'n jubileum gewoon lijk niet onopgemerkt voorbij. Wanneer echter een man van zaken zoo'n reeks van jaren een zaak drijft, blijft dc herdenking daarvan gewoonlijk beperkt tot den engon kring van zijn gezin ©n personeel. Wil men evenwol ©n dat zal toch meestal wel het doel zijn in den dag van een jubileum ook de verdiensten van den jubilaris eeren, dan behoeft men zich waarlijk niet to be perken tot menschen, dio con openbaar ambt beklecden. In don tegenwoordigen tijd van concurrentie on niot altijd eorlijko concurrentie een zaak vijf on twintig jaar met ecro tc drijven en tot verhoogden bloei te brengen, dat is geen kleinigheid cn vraagt een gehcelen mensch. Als daarbij voor zoo iemand vooropstaat een goed pa troon to zijn voor zijn personeel en hij zich niet heeft verrijkt ton koste van hen, die in zijn dienst zijn, dan mag en moet bij een vijf en twintig jarig jubileum van zoo'n man ook zijn naam genoemd worden. Daarom meenen wij' te moeten herinne ren, dat het heden 25 jaren is geleden, dat de heer J". P. Riedel, mineraalfabrikant en bierhandelaar, zich als zoodanig tc Lei den kwam vestigen. Zooals wo dezer dagen reeds mededeelden, begon do heer Riedel als mineraalwater-fabrikant zich te vesti gen in de Diefsteeg en beleefde eerst nog al moeilijke tijden. Het gebruik van mine rale wateren en niet-alcoholischc dranken in 't algemeen was toen nog slechts weinig in zwang. Wat echter aan den eenen kant do drankbestrijders hebben gedaan, deed zonder opzet aan den anderen kant deze fabrikant; mineraalwaters en limonades populair maken. Hij deed het op zijn wij ze, nl. door goedkoope, smakelijke en on- scliadclijko dranken tc fabricceren. Rie dels limonade-stroopen en kogelfleschjes hebben 'dan ook in onthouderskringen een goeden naam. Hij is altijd met zijn tijd meegegaan en heeft verbeteringen, die op dit gebied uit kwamen, steeds onmiddellijk aangewend. Toen hij het .Hoofdagentuur der Stoom- bierbyouwcrij er bij aanvaardde, moest hij naar uitbreiding zoeken en verplaatste zijn werkplaatsen naar do Boommarkt. Moeilijke tijden heeft deze wakkere man ook doorleefd. Noode moest hij door onge steldheid zich een tweetal jaren aan de lei ding zijner zaak onttrekken en hij waar deert, als hij daaraan denkt, nog altijd den trouwen steun, toen ondervonden van zijn boekhouder, den heer H. C. A van Duu- ren, die nog altijd bij hem in betrekking is Onder zijn collega's is de heer Riedel zeer geacht, zijn personeel is over hem zeer tevreden, zijn stadgenooten waardeuren het, dat hij op zijn wijze en op zijn gebied de Loidscho industrie mee in eere houdt. Ook wij wenschen hem op dezen 'dag van harte geluk en hopen, dat zijn zaak, ook als zij straks is overgegaan in handen van zijn zoon, dien hij als een goed vader daar in opleidde, moge bloeien 1 Leiden. Aan do universiteit alhier zijn tot heden voor de eerste maal ingeschre ven 225 nieuwe studenten, verdeeld als volgt: rechten 69, rechten en letteren 34, ge neeskunde 40, wis- en natuurkunde 29, let teren en wijsbegeerte 32 en in de godgeleerd heid 21 studenten. De heer J. P. Fookema Andreae, die gasteren promoveerde in de rechtsweten schap, verkreeg den hoogsten graad (cum lande.) TOONEEL. „C a r n a v a 1", opgevoerd door het BR ON DQ EEST-ENSEMBLE. Bovengemeld officierenspel ra 6 bedrij ven, door Otto Hartleben werd gisteravond in den schouwburg vertoond door Brond- geest en diens gezelschap. Alom in der lande hadden stuk en opvoering enorm succes" en niemand minder dan de beken de tooneelcriticus M. Horn verklaarde, dat bij in geen tijden zulk een voortreffe lijke voorstelling had bijgewoond. Ofschoon ik nu zulk een verheerlijking ietwat al te welwillend vind, toch moet ik beginnen met een woord van hulde voor de groo te capaciteiten van den heer Brondgeest, bovenal voor zijn organiseerend talent, als hij een opvoering van „Carnaval" waagt met bijna geheel onbekende medespelers en er toch iets goeds van berecht brengt. Eerst een enkel woord over het stuk zelf. „Carnaval" of Rosen montag", zooals het in het oorspronkelijk luidt, echetat ons don strijd van een officier, Hans Rudorff, tegen militaire opvattingen, en verdacht making. Hij, een jonge man, met een opge wekt eerlijk gemoed, had een connectie aan gegaan met een meisje uit den burgerstand, Gertrude Reimann. Hij had dit meisje in- niig lief en zou haar gebrouwd hebben, zoo niet een paar kameraden, tevens neven, door allerlei lastertaal die twee hadden we ten te scheiden. Hans vergeet zijn verdriet, wordt verloofd met de dochter van den handelsraad Schmitz en zal op Rose mon tag die verloving openlijk bekend maken. In de kazerne teruggekeerd, ontmoet hij op nieuw Gertrude, die schandelijk belasterd werd en hem alleen ontrouw werd, omdat zij meende mon had ook haar dit uit drukkelijk verbeid dat Hans haar reeds lang vergeten was. De oude band van lief de wordt opnieuw gelegd, maar tevens wil hij haar wreken. „Om zulk een meid vecht men niet." Dc positie van Hans wordt on houdbaar als officier en als het signaal wordt geblazen, dat weer roept tot den ouden dienst en het oude leven, gaan Hans en Gertrude gemeenschappelijk in den dood. Daar ligt in de schildering van dien strijd van Hans en Gertrude iete aangrij pends en het komt mij voor, dat dit offi- oiorensbuk in Duitschland nog meer gepakt moot hebben dan hier, omdat onze ooste lijke buren beter dan wij die verhouding van officieren- tot burgerwereld kunnen begrijpen. Overigens ook als tooneelwerk zit het stuk knap in elkaar en vormen de vijf bedrijven een goed geheel. Toch ont breekt het niet aan trucs, die er op aange legd zijn, om aandacht af te dwingen, zoo als dat roodgekleurd lioht, dat in het 4de bedrij f de vensters bin nendringt en niet min- der dit, dat in I en V een feestmaal van offioioren wordt voorgesteld. De stijl was over hot algemeen goed, ook in de vertaling, maar naderde van tijd tot tijd aan het gc- zwollene. Zeer waar is de gedachte, dat een burgermeisje, ook als zij viol, toch moreel oven hoog kan staan als menig ander meis je uit den aanzienlijken stand, maar waarom nu in di/t stuk Gertrude, van wie Hans zelf zegt, dat zij een deerne werd, ook be slist hooger moet staan dan de dochter der hoofdofficieren, is mij niet duidelijk, dat is een generaliseeren, dat te ver gaat. Dat de verhouding van Hans en Gertrude moest uitloopon op zelfmoord, „in vercemiging gepleegd", laat ik voor de verantwoording van den auteur. Ik voor mij vind zulk een oplossing more el-treurig, dooh voor den schrijver gemakkelijk. Gesteld echter, dat cr geen andere oplossing mogelijk was, dan is het mij echter niet duidelijk geworden waarom Gertrude, nadat zij tot hot besluit was gekomen, dat ook zij mede wilde ster ven, tob tweemaal toe uitroept: „God is groot", m. a. w., begrijp ik het verband niet tussahen Gods grootheid en de levens moeheid en -verachting dier beide jongelie den, wij zouden dan ook den auteur wil len aanraden, wat Valcntain in „Fauat" zegt tot Gretohen: „Lasz unsern Herrgott aus dem Spasz". Dat neemt niet weg, dat gegeven de zelfmoord, het slot artistiek juist is gevoeld. Gcou moordaanslag ten aansckouwe van het publiek. In alle stilte gaan dc strijders heen en als hun vriend Harold Hofmann do lijken gevonden heeft in een nabijzijnd vertrek, roept bij hulp on buiten hoort men het optrekken van de troe pen onder een vroolijken marsch. Het le ven herneemt zijn rechten, de wereld zet den arbeid voort en het festijn en bekommert zich er niet om of de individuen vallen of sterven. En nu de opvoering. Dan nog eens een eere-saluut voor het organiseerend talent van den heer Brond geest, die zij u gezelschap zoo wist te lei den, dat een goed samenspel gevonden werd De hoofdrol, Hans van Rudorff, werd door B rondgeest zelf gespeeld on wij weten niet wat meer in hem te bewon deren is, zijn vlugheid van beweging, de scherpte, die hij bij woede of verachting kan leggen in zijn stom of het aandoenlijk zachte bij het uitbeelden van Liefde. Hij wachte zich er voor te veel van zijn stem te vergen. Tot tweemaal toe ging gis teravond zijn stem over. Geheel verdiend was de schoon© krans, hem door de studen ten-schouwburg-commissie aangeboden. Als Gertrude trad op moj. Honrietto van K u y k, tot nog toe een onbekende op het tooneel, doch die onder zorgzame lei ding zeker voor de toekomst veel belooft. Haar gevoelsuitingen waren zuivor, niet te overdreven en zacht-smeltend het verhaal van haar lotgevallen na Hans' vertrek. Aan het slot was zij zeer schoon in tiaar smeek en en dringen om mede met hem te mogen ster ven. Zij ontving, namens de sohouwburg- oommissi© een prachtig bloemstuk. Mej. Betsy Boekman als vaandel- jonker had in V een klein rolletje, dat zij uitstekend speelde. Van de andere heeren want meer dames kwamen in het stuk niet voor valt niot veel te zeggen. Zij mogen zioh vooral oefenen in rustig, niet zoo schreeuwerig optreden en in zuiverheid van uitspraak. Hun samenspel was goed, maar» ieder voor zichzelf, had nog wel oefening noodig. De schouwburg was tamelijk bezet en het 6tuk werd luide toegejuicht. Het zoeken der aienschbeid naar hel verloren Paradijs. Gisteravond was door de Chr. Jongt.ïngs- vereeniging „Pred. XII la" alhier een openbare vergadering belegd in de zaal Noordeinde, waarin de. G. Wisse Jr. sprak over het zoeken der menschheid naar het verloren Paradijs. De zaal was geheel ge vuld met een zeer belangstellend publiek,, dat door den vurigen redenaar van begin tot einde werd geboeid. God schiep, aldus begon spr. ongeveer, alle dingen om Zijn6 zelfs wil; daarom moest in zijn schopping de echo worden vernomen,, de weerklank van het Woord den Logos^ waardoor Hij schiep. Opdat dit op bewuste wijze zou geschieden, schiep God den mensch naar zijn beeld en gelijkenis om den mond der schepping tot God te zijn. De school van Kant en Darwin faalt in haar con clusie, dat we zouden afstammen van het dier, maar wel is haar waarde, dat ze tus- sohon do verschillende scala's der schepping aanleg op elkaar zag. De lagere rijken zijn vóórbeelden van de hoogere De schepping wees haar naar goddelijke architectenick op den mensch, de kroon der schepping. Aan dezen mensch verwant aan den hemel en aan de aarde beide, begaafd met verstand en wil, beelddrager Gods, profeet met zijn hoofd, priester met jzijn hart, koning met zijn hand, mond der schepping, dezen, mensch gaf God een woonstede, dien over eenkomstig. Bij den mensch in den staat der rechtheid behoort een Paradijs, bij een toestand van heiligheid een oord van zalig heid. Toen de mensch viel en daarmee zijn profetenmantel ontknoopte zijn priestersie raad wegwierp zijn koningskroon onder den voet had, werd hij uit het Paradijs verdre- ven. Maar altijd is er nog een heimwee in zijn ziel naar het verloren Paradijs; een ledige plaats in zijn hart, die roept om ver vulling en diesntengevolge een pogen om het verloren geluk weer te vinden Daarvan ge tuigt heel de geschiedenis der menschheid zoowel van bet heidendom als van het Chris tendom. Toch is er volgens Spr. verschil.. Hot heidendom gaat uit van de gedachte: „do mensch was zoo'n schoonc mensch, omdat hij woonde in het Paj-adijs", terwijl het Christendom zegt: „het Paradijs waa zoo heerlijk, omdat de monsoh zoo goed was en schoon." Dienvolgens zoekt het heidendom on zijn ouden, als nieuwen vorm het geluk te herwinnen in den weg der verlichting, het Christendom in den weg van verlossing, do eerste van beneden, de laatste van bo venaf. Do mensch opklimmend naar boven tot God, of God afdalend naar beneden tot den mensch. Spr. wilde in drieërlei opzicht het zoeken schetsen: lo. zonder het kruia (de oudheid), 2o. aanvankelijk onder het kruis (de middeleeuwen), 3o. tegen het kruis (do nieuwere tijd). Kaïn, dio henenging om zich een stad (sterkte) te bouwen, wierp zich daarmee op de cultuur, d. i.de arbeid van 's menschen geest en hand, toegepast op de stoffelijke wereld, om die aan zich te onderwerpen. Op zichzelf niet verkeerd, wordt dit streven verwerpelijk, wanneer de cultuur wordt op geroepen om God tie vervangen. Do lijn bij Kaïn begonnen loopt door naar Larucch,; die in zijn zegelied op de cultuur macht bo ven recht verheft. Lamech is hier niet een op zichzelf staand persoon, hij is de profeet, do wijsgeer, de tolk van zijn tijd. De men schen aanbidden vóór den zondvloed geen afgoden van hout en steen. Ze aanbidden de schepselen en daarin zioh zelf. Dat is de fout van het Pantheïsme: niet vereeniging, maar vereenzelviging van God en wereld. Do mensch verloor door zijn val rijn pro fetisch, priesterlijk en koninklijk ambt niet., Maar hij gebruikte die ambten niet meer, tot God, maar tegen God. Als carica- tuur van den profeet zocht het heidendom voldoening van het hoofd op de lijn van het wijsgeerig denken en antwoordt op de vra gen: vanwaar? hoe? waartoe? doch buiten de Openbaring Maar zonder de Openbar ring blijft do wereld een raadsel en dan volgt het een© wijsgeerige stelsel op het an dere om te eindigen in het Pessimisme. Als gevallen koning was bij den mensch' een streven om door de vorming van een groot wereldrijk de wereldmacht neer te leggen aan de voeten van één mensch. Spr., noemde als voorbeeld keizer Augustus, de goddelijke Augustus genoemd. En zie, juist dan, als de mensch den mensch ver goodt, komt God met Zijn Openbaring: de Vleeschwording des Woords: Christus als kindeke neerliggende in de kribbe. Golgo tha overwon welhaast den Olympb. Spr. noemde Schopenhouers' critiek en oordeel over de middeleeuwen onbillijk en; onhistorisch. De beteekemis der middeleeu wen, ook voor do bewaring van kunst en wetenschap, is niet gering. Spr. zette in den breede uiteen, hoe het Specifiek Room- scho systeem krachtens zijn leer over heti beeld Gods en den val van het Christen dom niet tot zijn volle hoogte en beteekenis bracht; ten opzichte van den cultus; de leer der genade, het leven en de wereldbe schouwing. Spr. meende, dat in de plaats van het aanvullingssysteem (het Roomscha Stelsel) het Reformatorisch beginsel toch het heilzaamst is. Intusschcn vergete men niet, dat Rome grondwaarheden bezit en belijdt, die wij te zamen tegenover den af val onzer dagen moeten verdedigen. In den nieuweren tijd nl. is 't één groote machtige worsteling, om met verwerping van den geopenbaardon Christus het heil den volken te brengen. Vooreerst door den mensch in zijn driesoortige qualiteit uit een te scheuren en er beurtelings óf alleen profeet (kennis, intellect, enz., de school van Fichte, Hegel en Opzoomer) óf voorna^- melijk priester (Schleiermacher, o. a.) óf koning (moraal van kant en in zijn slech ten vorm de geweldsricht.ing van Nietzsche, enz.) van te maken. Voorts doordien men hoofd, hand en hart vult met een anti- ehristelijkon inhoud, waarvan de resultaten

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2