LEIDSCH DAGBLAD. ZATERDAG 6 FEBRUARI. - VIERDE 3LAD. Anfio 1904 Finaneieele Kroniek. Uit de Rechtzaal. FEUILLETON. De Vervolgde. No 13484. Do alles beheerschendo vraag van het ©ogenblik: oorlog of vrede, blijft in hooge mate van invloed op het karakter der fondsenmarkt, nu opwekkend wanneer de teekenen gunstig werden geoordeeld, dan somber bij de berichten dat het beslissend oogenblik is genaderd. Deze "toestand van voortdurende onzekerheid en spanning, heeft reeds geruimen tijd een zwaren druk op 'de beurzen uitgeoefend, en 't is alleen te danken aan de beroepsspeculatie, dat zoo nu en dan nog een vleugje, een kleine be weging in de koersen kon worden waarge nomen. Uit den toon der voornaamste markten mag echter wel worden opge maakt, dat haar strooming meer tot het inslaan eener betere richting geneigd is en waarschijnlijk algemeen tot meer opge wektheid zou leiden, indien de tegenwoor dige omstandigheden daarvoor geen ern stig beletsel vormden. De Parijsche markt was in het begin der week niet zoo ongun stig, als in verband met den bedenkelijkon toestand in Oost-Azië zou kunnen worden verwacht. De Fransche rente liep niet on belangrijk omhoog en kon 'dus veel van het geledon verlies inhalen, terwijl ook de stemming van Spanjaarden en Turken aanmerkelijk kon verbeteren en een gun stig karakter kon blijven handhaven. Over het algemeen gaven de koersen weinig af brokkeling te zien en dat zegt veel voor een markt, waarvan de belangen zoo nauw met de Russische belangen samengaan. Het karakter van Berlijn was iets opgewekter, niet bet minst als een uitvloeisel van den geldovorvloed, welke op do markt heerscht. Deze is zoo ruim voorzien, dat het meer malen moeit» kostte om 'daarvoor behoor lijk plaatsing te vindon. Deze gddruimt© komt juist van pas, nu de Beurs te Ber lijn haar deuren geopend heeft voor de in troductie van verschillende nieuwe waar- 'den, waaronder in de eerste plaats do Baltimore- Ohio-aandeelen, waarin 'de speculatieve handel buiten alle verwach ting is ontwikkeld. Zoowel het publiek als 'de speculatie legt voor het oogenblik voor i Idit fonds een buitengewone belangstelling aan den dag en waarschijnlijk zal van de- zo gelegenheid worden gebruik gemaakt, om deze markt spoedig met andere nieu we waarden te voorzien. Hiertoe behoo- ren ook de onlangs te N.-York uitgegeven 4pCt. Oblig. van den Long Island Spoor weg, waarvan het prospectus te Berlijn is openbaar gemaakt. Zooals reeds eenige weken geleden in deze kolommen is mede gedeeld, hebben deze obligation vie onvoor waardelijke garantie van den Pensylvania- spoorweg. Bovendien staan ook do Atschi- son-aandeelen op do nominatie om aldaar ie worden ingevoerd, doch hieromtrent is het nog niet tot een bepaald besluit ge komen. De Londenscho markt, welke ge woonlijk een getrouwe afspiegeling pleegt te geven van de stemming en het verloop ie New-York, toonde in de laatste dagen fenoeg zelfstandigheid om zelf haar rich- ing te bepalen on zij deed dit in vrij opge Wekte wijze. De Beurs aldaar werd vooral in betere stemming gebracht door de troon- C, bij de opening van hot Parlement den Koning uitgesproken, omdat men daarin een aanduiding meende te zien, dat In de gespannen verhouding tusschon Rus land en Japan, mogelijkerwijze de bemid deling van Engeland zou kunnen worden Aangeboden, een verwachting, welke door !den loop der gebeurtenissen in de laatste Ida gen, uiterst onwaarschijnlijk is gewor- !den. Onze markt nam die oppervlakkige peiging tot verbetering niet over en hand haafde haar lustelooze stemming. Hollond- sche Staatsfondsen hadden wederom een stil verloop, doch toonden meer vastheid. Nagenoeg zonder leven waren ook de indus trieel© en kolonialo afdeelingen; voor en kele Bank-aandeelen bestond een oogenblik eenige vraag, waardoor de koersen dor Am- «terdamsche Bank, Liquidatie-kas en In- oa©3o-bank iets kondon stijgen. Laatstge noemde instelling zal een dividend van pCt. voorstellen. In de koloniale-afdeeling kwam het bij enkele fondsen nog tot een noteering, doch de koersen zijn terugloo pend, in verband met de tegen alle ver wachting flauwe suikerprijzen, welke voor de Indische crediet-instellingen natuur lijk van ongunstigen invloed moeten zijn Voor de Tabak-aandeelen was het koers verloop nog aJ uiteenloopend, een bepaal de stemming ontbrak hier geheel. Een fusie is voorgenomen voor de drie Tabak-maatschappijen, Deli-Tabak, Deli- Plantage en Amsterd. Sumatro-Oultuur, welke zouden overgaan in de nieuw te ves tigen Holland-Sumatra-Tabakmaatschap- pij. Het kapitaal dezer nieuwe onderne ming zou bedragen 1.000.000 gulden, waar van 735.000 zouden worden gebezigd voor inwisseling der aandeelen van de bestaande Maatschappijen, en 265.000 zouden dienen ter voorziening van werkkapitaal. Door de combinatie dezer drie plantages, welke al le aaneen zijn gelegen, meent men op goed- koope wijzo en met vrucht te kunnen wer ken. Goudmijn-waarden toonden geheel het zelfde karakterPreferen te-aandeelen Gros en Redjang-Lebong werden tegen hoo- gor koersen verhandeld, Kwandang Soema- lata daarentegen hadden een weifelend ver loop. Het ontbreekt in deze af deeling ten eenenmale aan eenige opgewektheid. Iets minder stil was het bij de Potroleum-bron- nen, hoewel de stemming ook hier veel te wenschen overliet. De productie der Ko ninklijke was over Januari iets terugge gaan, ook de Moeara Enim deelt hetzelfde lot, doch is hier de vermindering van meer betéekonis van 187300 tot 152500, waartegen de opbrengst 'der Sumatra-Pa- lembang is vooruitgegaan, van 82000 tot 91000. Int. Rumeensche blijven hun vaste houding flink handhaven, waartoe in de zeer krachtige ontwikkeling, welke de Duitsche en Oostenrijksch© petroleum-in- dustrie thans neemt, gegronde aanleiding is gelegen. De eerste verscheping van Euro- peesche olie naar Amerika heeft dezer 'da gen plaats gehad, en dit is een feit van groot» beteekcnis voor de toekomst. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de markt te Baku opnieuw een prijsvorhooging voor naphtha en petroleum aanwijst, doch niette genstaande deze gunstige beweging, bleef voor de Russische ondernemingen niet al leen een flauwe houding bestaan, doch lie pen de koersen ook vrij belangrijk terug. Dit natuurlijk te stellen op rekening dei- ongunstige politieke berichten. Onder de Scheepvaart-aandeelon trok de scherpe da ling der paketvaart de aandacht, welke wordt toegeschreven aan de verwachting van een minder gunstig dividend, daaren tegen vervolgden aandeelen-Scheepvaart Maatschappij Müller hun opgaande bewe ging. Vau aandeelen exploitatie-maatschap pij Schevoningen werden enkele aandeelen aangeboden, welke bij volkomen gebrek aan vraag, slechte tegen zeer verlaagden prijs kondon worden van de hand gedaan. In de afdceling der buitenlandsche Staatsfondsen bleef het zeer stil; Russische fondsen werden over het algeineen lager verhandeld en hadden een flauwe markt. In do gewone Europeesche soorten ging wei nig om, doch ook hier was de stemming loom. Van de betere koersen voor Turken en Spanjaarden te Parijs, was hier weinig te bespeuren, Turksche waai'den werden bo vendien hier aangeboden. De vooruitzich ten, dat in het voorjaar do opstand in Ma cedonië met hernieuwde woede zal worden horvat, zijn niet geschikt om het bezit der Turksche fondsen aanlokkelijker te maken. Do Zuidamerikaanschc waarden verkeerden over heb algemeen in minder ongunstige houding. Dat Mexico-binnenland en de Chi- neesche zilverleening geen gunstig koorsver loop zouden toonen, was in verband met den dalenden zilvorprijs gemakkelijk te voor zien, daarentegen verkeerden Argentijnen, Brazilianen en Para in betere positie, in aansluiting bij de gunstige beweging voor deze waarden op de buitenlandsche Beurzen. Do oogstberichten uit Argentinië blijven zeer bemoedigend luiden en de goudversche- pingen, welke daarheen zijn aangevangen, worden voor de oeconomische ontwikkeling van beteeken is geacht. Hot is vooral op do gojudbeweging dat ook door Mexico het oog is gevestigd, en in verband daarmede zal spoedig bij het congres een voorstel tot munthervorming worden ingediend. Hot ligt evenwel niet in do bedoeling der regeo- ring tot onmiddellijke invoering van den gouden standaard over te gaan, dooh gelei delijk do waarde van de zilvermunt aan de schommolingen van don zilvorprijs, waar aan zij tot nu toe was blootgesteld, te ont trekken. Eerst wanneer dit doel is bereikt, zal de invoering van den gouden standaard prac- tiaeh uitvoerbaar zijn en dan ook zeker door de regeering worden ondernomen. De on gunstige resultaten* welke de regcerings- troepen van Uruguay, tot nu toe tegenover do opstandelingen hebben gehad, gaven op nieuw tot uitgebreid aanbod aanleiding, hetwelk vooral te Londen tot een scherpe koersdaling heeft geleid. Ook op onze markt was veel fonds ter markt en hot verlies van beteekenis. Do gewone remise voor den dienst dor 5 pOte. leening van 1896 is afge zonden, doch die voor de 3J pCt schuld is wederom achterwege gebleven. Hoewel het in de afgeloopen week voor de Amerikaansche Spoorwegen niet geheel aan steun uit het buitenland ontbrak, bleef onzo Beurs voor deze waarden zeer lusteloos en stil. Het wantrouwen, dat tegenover Ame- rikaanscho waarden in het algemeen is ont staan ,kan niet in een korten tijd worden op gelieven, welke pogingen hiertoe ook door New-York worden aangewend. Dat de spo- culatie aldaar, hiertoe geen middelen onbe proefd laat, blijkt genoegzaam uit de Ame- rikaansche Beursberichten, doch oven dui delijk blijkt, dafc het publiek geheel uit de markt blijft en zich door niets tot hernieuw de deelneming laat opwekken. Wanneer dit het kenmerkend karakter is te New-York, valt het zeker niot vreemd te zien, dat Euro pa, en dus ook Amsterdam, dit voorbeeld volgt. Voor een oogenblik had het bericht, dat do toevoer van goud naar de Banken te New-York, krachtig toenemende was, een uitwerking ton goede, doch deze werd spoe dig verzwakt door den buitengewonon om vang, welke de boleeuingen bij de Banken hebben aangenomen, hetgeen de vrees heeft doen ontetaan, dat deze instellingen langza merhand weer tot inkrimping daarvan, hun toevluoht zouden moeten gaan nemen. Zoo lang echter de toevloeiing van goud naar het geld-centmm blijft aanhouden, zooals thans, zou voor een beperkenden maatregol nog geen groot» drang bestaan. Toch werd de markt ongunstig getroffen door het be richt ,dat door do schatkist, tegen de vol gende week, 13 millioen dollars harer depo sito's bij de Vereenigdo Banken zijn opge vraagd. Dat deze opzegging op de markt een drukkenden invloed uitoefende, geldt wel als bewijs van haar zwakke houding en dat het haar nog aan elke krachtige basis ont breekt Een ernstig gevaar dreigt dan ook in den grooten omvang der speculatieve bewe ging, welke zich nu ook tot den goederen handel heeft uitgestrekt De markt is nu huiveriger da<n ooit, nu do speculatie in ka toen en koffie tot con duizelende hoogt» is opgeschroefd, en de angst is niot ongomo- tivcord, waarmede do Beurs het oogenblik te gemoet ziet, waarop do reactie zal intre den, een reaobie, die reeds vlak voor de deur schijnt te staan. De enorme rijzing der ka- toenprijzen, uitsluitend gebaseerd op een dollen handel van onkelo speculanten, moet wel, zoodira de beweging over het hoogte punt, weer op het hellend vlak is terecht ge komen, in een niet te stuiten val overgaan, en het is onmogelijk, dat dit zonder schok ken voor do geheele Beurs zal kunnen ge schieden. Onzc markt bleef tegonover do Amerikaansche waarden volharden in haar gereserveerdheid. Tooh ondervonden do koersen van enkele soort-en, een niet onbe langrijke verbetering, o. a. Atchison-aandee- len, waarvoor de belangstelling wordt op gewekt door het meermalen herhaald ge rucht, dat deze aandeelen to Berlijn zullen worden ingevoerd, en dat zij worden ge kocht voor rekening der Pen6ylvania-Spoor- wegmaatsohappij, welke zou trachten zich van do contrölo meester te maken. Minder aangenaam is het gerucht, dat do Atchison voornemens zou zijn, haar vrachten voor het graanvervoor naar de Zuidelijke Staten en havens to verlagen, waardoor een minder vriendschappelijke verhouding tusschen haar en de Gulf-lijnen zou zijn ontstaan. De netto-ontvangsten over do laatst» maanden, gaan bij de meest» sporen een minder gunstigen weg op en volgens do pro fetieën van verschil lende spoorweg-autoritei ten, zal in den eersten tijd hierin geen gun stige wending zijn to verwachten. Vooral bij het Rook-Island-systeem moet de achteruit gang der netto-ontvangsten over de laatste 6 maanden van 1903, merkbaar in het be heer worden gevoeld; do netto's gedurende dde periode ad 8,375,000 dolk, blijven bij het correspondeercnd halfjaar van 1902, niet minder dan 1,681,000 doll, ten achter. Daar entegen heeft de Union-Pacific ovor Decem ber de aanzienlijke vermeerdoring van 664,000 doll, in do netto-ontvangston aan te wijzen, on do Southern-Pacific een gelijken vooruitgang van 630,000 doll., hetgeen ech ter de koersen hunner aandeelen niet voor een afbrokkeling kon behoeden. Een departement van landbouw In Ned.-lndië. Bij de bespreking van de maatroge len in hotbij zonder'ton bate vaa de Inlandsche bevolking geeft de Minister als zijn meening, dat met kracht gestreefd moet worden om do voorwaarden voor een grootoren on regelmatiger rijst oogst op Java te verbetoren, waartoe do vol gende drie middelen zijn aan to wenden: lo. vorhooging der opbrengst door verbe tering dor oultuur; 2o. rogularisatic dor opbrengst door voor koming en bestrijding van ziekten; en 3o. vermeerdering van do hoeveelheid op Java geproduceerde rijst door hot geschikt maken van een grooter oppervlakte voor de sawajh-cultuur. Tot het verworven van betoro kennis van klimateiogisohe en bodemvorhoudingon op Java zullen aan hot nieuw op te richten de partement drie niouwo afdeelingen worden verbondon, nl.: 1. voor waarnemingen en onderzoekingen speciaal voor den inlandsohen landbouw; 2 voor waarnomingen ©n onderzoekingen tot vermeerdoring dor kennis van den bo dem; en 3. voor meteorologische waarnemingen ten behoove van don landbouw. Voor die drie afcleolingcn wordon do vol gende uitgaven veroisolit: Jaarlijks. In eens. 1. Inlandsohe landbouw 40,537 62,000 II. Bodemonderzoek 20,540 10,500 III. Meteorologische waar nemingen 7,980 10,000 69,057 82,500 Voor de bestudeoring van het visscherij- vraagstuk zal aan den chef der atdceling van het onderzoek op diorkundig gebied een assistent wordon toegevoegd, uitsluitend bestemd voor onderzoekingen in het belang van do visschcrij. Omtrent do kosten van hot departement in zijn geheel zegt de minister, dat, indion men vergelijkt het totaalcijfer der voor vast uitgetrokken bedragen met de som men, welke thans voor het beheer van 's Lands Plantentuin zijn toegestaan, dan blijkt een vermeerdering van 41,980 por jaar Daarbij voegende het bodrag van 3600, aangevraagd voor een botanisch as sistent, uitsluitend ten behoeve van den directeur van Landbouw, komt mon tot het cijfer van 45,680, als aangevende do vermeerdering van voste uitgaven, waartoe do oprichting van hot departement van Landbouw rechtstreeks aanleiding geeft, welk bedrag feitelijk is terug to brengen tot f 43,180, als mon rekening houdt mot de som van f 2-100, die in 'a Lands kas zal vloeien als vergoeding voor bot gebruik van do woning van den directeur van 's Lands Plantentuin. De Regeering acht het voorts wcnschc- lijk do koffiecultuur in haar geheel tot het 'departement van Landbouw te brengen, waartegen te minder bezwaar kan bestaan, indien maar gelijk in de be doeling ligt in geenerlei opzicht veran dering wordt gebracht in het standpunt, hetwelk de hoofden van gewestelijk bestuur volgens de thans vigeerendo regeling ten opzichte van de gouvernements-koffiecul- tuur innemen. Aan het departement van Landbouw zal dus in 'de eerst» plaats de behandeling zijn op te dragen van allo vraagstukken, rakou- do de gouvernements-koffiecultuur, zoowol uit een natuurwetenschappelijk als uit een economisch oogpunt. Daarnaast zal dan uittcroard het departemont tot laak hobbon de Regeering voor to lie1 .en omtrent de koffiecultuur in het algemeen, teneindo haar in staat te stollon om ook aan dozen tak van kolonialen landbouw dc zorgen to wijden, welke van 'de ovorheid behooren uit te gaan. Het bestaande proefstation zal de basis moeten vormen van de nfdeoling Koffio van het nieuwe departement. Ten slotte zegt de minister, dat de be trekking van hoofdinspecteur der cultures niet naar hot departement van Landbouw wordt overgebracht, omdat do cischc.i, die voor een benoeming tot dij betrekking wor den gesteld, geen waarborg opleveren, dat degeen, die als hoofdinspecteur fungeert, inderdaad een deskundige op landbouwge bied 18. De ontworpen raming voor hot departement van Landbouw wijst blijkons dc daaraan tocgovoegdo rccapitulatio eon eindcijfer aan van f 9,619,013, waarvan f 0,434,093 als jaarlijksche uitgaven on f 18-4,950 voor uitgaven in eens. Van het bedrag van 9,619,043 is, blijkens een als bijlago bij deze Momorio govoegden staat, op 'do begrooting voor 190-1 reeds to vindon oen bedrag van 9,318,426, waarvan aan jaarlijkscho uitgaven f 9,256,976 on voor eens (stoeterij Padalarang) 61,150. Der halve geeft hot oindcijfor der raming voor het nieuwe departement een hoogcr bedrag aan uitgaven van 300,617, waarvan voor oens f 123,500 en voor vast f 177,117. Do minister van Koloniën meent, dat hot belang van Nedorlandsch-Inciic medebrengt tot deze uitgaven t-o besluiten. Dat do ver vau gunstige staat der Indische financiën een zeer voorzichtig beleid vordert, wordt daarbij allerminst uit hot oog verloren; hetgeen toch thans wordt voorgesteld ton ba te van den landbouw, on voor oen zeor be langrijk deel speciaal ton bate van 'den landbouw en do visschcrij der inlandscho bevolking, zal, naar vertrouwd wordt, strekken tot bevordering van landbouwin dustrie, handel en nijverhoid, tot vorhoo ging van do welvaart en tot voorkoming van calamiteiten als zich in do laatste ja ren bij herhaling bobben voorgodaan, zoo- dat- het kapitaal, 'dat thans wordt uitgo- legd, mag verwacht worden beter dan ccnig ander zijn interest te zullen opbrengen. Van het bovengenoemd bedrag van f 300,617 wordt thans aangovraagd f 123,500 voor de uitgaven in eens, en do helft van f 177.117 of in rond cijfer f 88.500 voor do vermeerdering van vaste uitgaven, to zo men 212.000. De niouwo organisatie zal toch in geen geval vóór het midden van hot jaar 1904 kunnon in werking treden, zoo dat over do aangevraagde fondsen voor vorhooging van vast» uitgaven slechts ge durende ten hoogste C maanden zal behoe ven te worden beschikt. Inbraken. Voor de Haagscho rechtbank stond giste- ron terecht de man ,dic verdacht wordt to hobbon ingebroken in de Parkstraat aldaar en in het Bozuidcnhout. Door het O. M. word, nadat eenige getuigen waren gehoord verzocht de zaak tot nader onderzoek in bandon t» stellen van den rechter van in structie, waartoe door do rechtbank word besloten. Dc Krijgsraad te 's-Gravcnhago veroor deelde een huzaar aldaar, die als oppas ser van Jhr. v. T. ongeveer f 50 ontving om oen rekening voor geleverde fourago to voldoen, doch dat bodrag te Rotterdam verteorde, wegens verduistering in dienst betrekking tot 6 maanden gevangenisstraf met 5 jaar ontzetting uit het recht om to dienen. De gewezen chef der afdoeling „Compta biliteit" aan hot Departemont van Oorlog A. Moerel zal zich aanstaanden Maandag voor d0 16) Charles' makelaar, Finglemoro, gaf ieder een, dio hem vroeg, hetzelfde antwoord: •„Sir Charles heeft nog hetzelfde vertrou wen cn wil niet vorkoopen." De heele wereld was vol over Charles; men noemde zijn gedrag prachtig 1 Hij stond op dc Beurs als een granietblok en kocht zelfs nog eenige aandeelen, om het vertrou wen te doen herleven. „Ik zou niets liever doen dan ze alle op- koopen", zeido hij„ik zou er kolossaal for tuin mee kunnen maken, maar ik ben zelf tegenwoordig geweest bij de proefneming en de menschen zouden kunnen denken, dat ikzelf het gerucht der uitvinding heb ver- apreid, om een paniek te voorschijn t» roe pen. Een directeur moet boven iedere ver denking zijn. Daarom zal ik slechts zooveel koop en, als noodig is, om den menschen te toon on, dat ik vast geloof aan een schitte rende overwinning der Goloonda's. Des avonds kwam hij zoo moe en afgemat thui6, dat ik bijna medelijden met- hem [kreog. De volgende dag was even erg als do vovige, de baisse bleef aanhouden. 'Even liep het gerucht, dat sir Adolf de heele uitvinding voor bedrog had verklaard. Daar rezen de aandeelen natuurlijk, om den volgenden dag weer even laag te dalen. Daar kwam opeens 'de zaak weer in or de en terwijl wij ons nog verwonderd af vroegen wat de reden daanvan kon wezen, ipntving Charles een telegram van air rAdolf Corderey. „De man was niet Schleiermacher, maar een bedrieger. Kreeg zooeven een telegram uit Jena, met mededeeling, dat men daar van niets weet. Spijt mij u noodeloozo zor gen gegeven t» hebben. Uw bezoek zou mij aangenaam wezen. Corderey." Charles was woedend. Sir Adolf had de heele Beurs in beweging gebracht en een half dozijn rijke speculanten waren bijna geruïneerd en sir Adolf verontschuldigde zich, alsof hij tien minuten te laat aan ta fel was gekomen Charles sprong in een rijtuig en reed naar hem toe en verweet hem in heftige be woordingen zijn onverantwoordelijke licht zinnigheid, die hem een bedrieger als pro fessor Schleiermacher had doen opdis- schen. Sir A'dolf haalde dc schouders op. Hijzelf was immers ook bedrogen. De man was bij hem gokoraen en had zich voorge steld als professor Schleiermacher uit Je na. Hij had grijze haren, liep zeer voor overDus waarom zou hij hebben ge twijfeld? Wat voor belang zou de man bo vendien hebben gehad? Nu, dat wist sir Charles maar al te goed: het bedrog had moeten dienen, om een paniek op de dia mantmarkt te 'doen ontstaan, en te laat kwamen wij tot de overtuiging, dat do be drieger niemand anders was geweest als majoor Olay, die zich weer eens onkenbaar had gemaakt. Charles had gewenscht zijn vijand in Londen te ontmoeten. Die wensch was nu vervuld. Wij doorzagen nu het geheele komplot. Majoor Clay had met zijn gewone handig heid echte diamanten uit het mengsel opge vischt, zonder dat eon der omstanders het bedrog bemerkt had.. .Wel hadden wij hem niet uit het oog verloren, terwijl hij in de pan roerde, maar toen hij ons inderdaad eeD diamant had voorgehouden, vergaten wij in onze opgewondenheid op te passen. Gooohelaare rekenen steeds op zulke oogen- blikken. De professor was natuurlijk verdwenen, toen hij zijn taak had vol bracht, en evenmin als de graaf of de zie ner terug te vinden. Charles was zoo buiten zichzelf van toorn, als ik hem nog nooit had gezien. Ik begreep niet goed, waarom hij ditmaal zoo boos was, want hij had toch niets ver loren. „Kom, Charles," zeide ik op troostenden toon. „De Golconda's zijn op dit oogen blik een beetje naar beneden gegaan, maar het moet toch een groote zelfvoldoening voor je wezen, dat je den stroom niet al leen hebt opgehouden, maar persoonlijk niets hebt verloren." Charles wierp mij een blik vol diepe verachting toe. „Je bent een ezel, Wentworth," zeide hij weer en staarde dof voor zich uit. „Maar je hebt immers niets willen ver- koopenl" hernam ik. „Denk je dan, dat ik het aan iemand zou vertellen als ik wat verkocht?" snauw de hij mij toe. Of acht je het waarschijn lijk, dat ik openlijk door Finglemore zou laten verkoopen, opdat de geheelo wereld er zoo gauw mogelijk achter zou komen, hoe het met de Golconda's gesteld is? Ik heb geen lust om lederen domoor, zooals jij er een bent, haarfijD te vertellen, wat ik heb verloren 1 Maar verkocht heb ik I Een mij onbekend 6peculant is gekomen en heeft mij dadelijk in baar geld betaald. Vanmorgen nog heb ik aandeelen aan hem overgedaan en na hetgeen voorgevallen is, kan ik niet eens stappen doen, om hem to zoeken. Hij heeft betaalden is weggegaan en heeft zeker weer verkocht. Ik weet nu hoe slim do hoele zaak is opgezet geweest. Het eonige, wat ik je nog zeggen wil, is, dat majoor Clay mij ditmaal meer heeft af handig gemaakt dan bij een van de vorige gelegenheden. Hij kan met het fortuin gaan rentenieren. Mijn eenige hoop is, dat hij nu tevreden is, maar zulke menscheu kunnen nooit genoeg krijgen." „Je hebt verkocht 1" riep ik uit. „Jij, de directeur der Maatschappij, hebt het zin kende schip verlaten, ondanks het vertrou wen, dat men in je heeft gesteld, ondanks de weduwen en weezen, wier lot van jou afhing? Charles stond op en keek mij aan. „Wentworth," zeide hij, „jarenlang heb jo met mij samengewerkt, je hebt gezien hoe groot» financiers werken en tevens de voordeelen, welke uit hun werken vloeien, genoten, en toch vraag jo mij nu nog zul ke dingen I Wentworth, ik bon nu over tuigd, dat je nooit een goed finanoior zult worden 1" Hoeveel Charles aan do Golconda-aandee len heeft verloren, bon ik nooit te weten gekomen; maar hij was zeor neerslachtig. „De duivel hale clien majoor CLay, Sey," zeide hij een paar dagen later in do rookko- mer tot mij. „Die kerel zou Job uit zijn vel hebben doen springen 1 En Job had, als ik mij wel herinner, veel verloren door de Chaldeëre en andere groote speoulonten uit zijn tijd." „Ja, drie duizend kameelen", prevelde ik, I mij het onderricht in de Bijbelsche gosohie- I denis herinnerd, mij door mijn lieve moe dor gegeven. „Dat kan me niets soholon," zcTfTo Char les, „Maar majoor Clay begint mij mooi lastig te worden „Do moeilijkheid ligt hierin, dat men niet weet boo men hem te pakken zal krij gen." zeido ik „Dat is hot juist. Indien de kerel er al tijd hetzelfde uitzag, zooals thee of cognac, dan was dc zaak veel eenvoudiger, maar wanneer een mensoh, koel glimlachend, tel kens met een ander gezicht komt, waarmee hij schijnt te zijn geboron, en telkens de bes te aanbevelingen meebrengt, dan, Soy, zet ik het je, om hem bij zijn kraag te pakken... Neen, Sey, ik voel, dat ik den steun noodig heb van een man, die gewend is, vermom mingen te ontmaskeren. Ik ga morgen naar Marvillior en zal hem verzoeken mij zijn al lor besten detective te zenden, die bij mij moet blijven en iedereen, die mij nadert, gadtolaat, neus, oogen, pruik en baard on- dorzoebt, Hij moet mijn tweede ik zijn oa onafgebroken mij bewaken. De aartsbis schop zelf moet zijn onderzoekende blikken dulden. Hij moet majoor Clay in icdcrcn spoorwegdirecteur, in iederen dominee zoe ken, ja, morgen maak ik er dadelijk mijn werk van... ik zal geen rust hebben, voor dat ik zoo'a detective naast mij hob l" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 19