Gemengd Nieuws. LandbouwilieSangeii. Uifc kotgeen bij de jongste behandeling der Staat-sb eg rooting in de Tweede Kamer is voorgevallen, bleek duidelijk heb voorne men, om hot door de Regeering ingediende wetsvoorstel tot oprichting cener „land- bouv/vertogomvoordiging", niet aan de or de tc stellen. Daarvoor is het ontwerp niet gunstig genoeg ontvangen. Hot ia dns zoo goed als zeker, dat de reeds zoo lang gewenschto regeling dezer zaak opnieuw zal worden vertraagd. Maar dit behoeft, naar onze mecning, geenszins tot afstel to loiden. Integendeel incenen wij, dat het gebeurde voor onzo landbouwers ctn aansporing kan zijn om des te krachtiger aan te dringen op het tot-stand-komen cener instelling, "-aarvan het nut nog niet algemeen wordt ingezien. Het plan zelf is niet nieuw. Integendeel; eenige tientallen van jaren geleden, en ook nog daarna, was de toestand van den land bouw ongunstiger dan tegenwoordig en be greep men zeer goed dab dezo gewichtige bron van volksbestaan op de bijzondere en voortdurende aandacht der Regeering recht heeft en daartoe ook een eigen orgaan bij de Regecrdng behoort te hebben. De oorzaak der zeer langdurige vertra ging schijnt vooral te moeten worden ge zocht in verschil van gevoelen omtrent den vorm der regeling en het doel van het door de tegenwoordige Regcerïng ingedien de wotsontwerp, waarmede in ieder geval bij do vorming van een nieuw ontwerp re kening zal moeten worden gehouden, was dan ook om tusschen de verschillende stel sels een middenweg te vinden. Sommigen wilden namelijk van Rijikswege officieelo landbouworganisaties in het le ven roepen, die tot taak zouden hebben: de Regeering voor te lichten in alle zaken den landbouw botroffondc. Maar anderen wilden instellingen, die een volkomen zelfstandig bestaan zouden hebben en niet zouden zijn offiioieele licha- men, door de wet in bepaalde vormen ge goten, al zouden zo dan ook geroepen wezen om alfl raadgevers bij die hoogere en lagere Regeering op te treden. Het denkbeeld om kamers van land bouw op te richten, is ook al tamelijk oud. In de gemeenten gevestigde kamers zouden ale kiescolleges werkzaam zijn en een pro vincialen landbouwraad benoemen1, en later is ook sprake geweest van een oppersten landbouwraad, natuurlijk voor het geheele Rijk. Naast de velo particuliere vereenigingen, op dit gehiel raeda werkzaam, nog weer of- fcoieole lichamen to plaatsen, achtten velen verkeerd. Zij vreesden daardoor heb particu lier initiatief te zullen verzwakken, en meen den, dab een raadgevend lichaam in land bouwzaken, op de manier van 't college voor do zeovisscherijen, ruim voldoendo zou zijn. 'De poging van don minister Heemskerk, om hiertoe te geraken, stuitte echter af op den onwil der Volksvertegenwoordiging en een latere poging, om een afzonderlijk ministe- •nio van landbouw op te richten, mislukte ©veneemö. Tegenwoordig is het bokende Nedorland- eeho Landbouwoomitó een college van afge vaardigden der grooto landbouwmaatschap- pijen on van de Rogcering, en kan dus gol den als een van overheidswege erkend or gaan van don landbouw; maar aan wat men zich abceds voorstelde te bereiken, kan dit comité toch niet beantwoorden; want de or ganisatio is van dien aard, dat niet allo landbouwbelangen kunnen vertegenwoor digd worden on do vele kleinere vereonigin- gen van zeer looalen aard op den gang der zaken geen invloed kunnen hebben. Zooala wij rcoda opmerkten, werd bij het ingediende wetsontwerp tussohen do twee hoofdatroomingen doorgepeild. Het voorstel had de strekking om in liet leven te roe pen, provinciale landbouwraden en één algemccnen rijksraad. Do taak der provinoiale radon zou zijn om, zoowel aan den rijksraad, als aan de •gemeentelijke en provinciale besturen, en zelfs aan bijzondere landbouwvoreenigingen allen raad en voorlichting to verschaffen, waartoe zij zouden worden uitgenoocligd. Zij .zouden dat echter ook ongevraagd kun nen doen. De rijksraad zou worden benoemd door do provinciale raden. Deze zouden tevens com- missiën aanwijzen1, die het beheer zouden voeren over bijdragen, die van rijkswege tob bevordering van provinciale londbouw- bolangen worden toegekend. Do rijksraad zou natuurlijk meer bepaald tot dc hoogo Regccring in betrekking staan en dozo dienen van raad, gevraagd of ongevraagd; maar do Regeering zou van haar kant die adviezen zooveel mogelijk in winnen, waar liet betrof do onderwerpen van landbouwkundigen aard. Zoo als wij reeds opmerkten maakte het ontwerp in velo deskundige kringen geen guiustigon indruk. De bevoegdheid tot het geven van ongevraagde adviezen kwam som- mdgen niet gewenscht voor. Zulke advie zen worden toch zelden opgevolgd en als men or geen succes mee heeft, houdt men er mee op Zal nu, zoo redeneerde men, liet geven van gevraagde adviezen, zonder meer, wel zooveel beteokenen, dat de instelling van wezenlijk duurzame bobeekenis is'? Heb aanwijzen toch van oomniissiën van beheer van rijkseubsidiën kan moeilijk als eon zeer gewiohtigon of bijzondoren werk kring worden beschouwd. Iets andere was •het nog, wanneer de raad zelf beheer voer de; maar zulk een conimi^ie is spoedig be noemd. De raad kan natuurlijk wel tot aan moediging van hot particulier initiatief of tot het bekomen van steun van gemeen ten en van de provincie werkzaam zijn; maar alleen dan, wanneer de tijdelijke mi nister eon volbloed 1 andbouwman is en dus mild in het voorstellen van subsidies. Eenerzijds is men altijd van meening ge weest, dat de landbouwraden reechtstreeks door kiezers moesten worden samengesteld. Andoren wilden de keuzo door landbouw- vereenigingen laten doen. Ook in dozo had de R-egeoring den knoop doorgehakt en voorgesteld om de helft der leden door kies gerechtigden te doen benoemen en de andere helft door bepaalde landbouwvereenigin- gcn. Kiesgoïcehtigdon zouden dan volgens het ontwerp zoowel mannen als vrouwen zijn, die ten minste één hectare bouw- of weiland of een halve hectare tuingrond in exploita tie hadden. Do bovengemelde kiezers moesten, om als zoodanig te kunnen optreden, de exploita tie uitoefenen bf als eigenaar van dea grond voor landbouwbedrijf bestemd, met een belastbare opbrengst, ongebouwd, van ten minste 300, óf werkzaam zijn in een wetenschappelijke betrekking tot bevorde ring van den landbouw, óf directeur van Landbouwondernemingen, zetboor of bosoh- baas. Wat de keuze betreft van do helft der le den door particuliere vereenigingen, na tuurlijk zijn in de eene provincie meer van die vereenigingen dan in do andere en ook de strekking en samenstelling zal verschil lend wezen. Daarom bepaalde het ontwerp, dat liet door de vereenigingen te kiezen aan tal leden van den raad over do veerschillen de vereeniginjgen zou worden verdeeld naar gelang van het ledental en ook, dat versohil- londo vereenigingen zich tot het doen der keuze zouden kunnen samenvoegen. Hierdoor werd echter niet voorkomen, dat kiezers, die leden van een landbouwver- ecniging zijn, tweemaal kiezen; ceaiimaal rechtstreeks en eenmaal als lid ver Vereeni- fing. Leden van landbouwvoreenigingen, io geen landbouwers zijn, zouden ook in do Ve reen i ging meestemmen. Ei gen aai's van landbouwbedrijven, dio niet zelf ex- ploiteeren, zouden ook hun gewicht in de schaal leggen en dit alles zou zeker op an dere wijzo belmoren te worden geregeld. Onzo lozers, dio landbouwers zijn of in het bedrijf belang stellen, zullen deze histori sche beschouwingen ongetwijfeld belangrijk genoeg achten om er hun gedachten eeais over tc laten gaan. Zij zullen een goed werk doen, door to zorgen, dat do zaak niet van de baan geraakt en krachtig voor de tot- stand-komang der landbouwvortegenwoordi- g.ing te ijveren. Kanrcirogën Emma in EmgsSauatO. De Londensche correspondent van het „Hbl." schrijft dd. 27 Januari: ,,Ik meen goed te doen even een aanvul ling te zonden van hetgeen ik gisteren tole- grapheerdo. Vroeger meldde ik u reeds, dat er een plan bestond om aan Koningin Em ma bij haar bezoek aan Engeland een adres van hulde te doen aanbieden, namens do Nfl- derlandscho corporaties to Londen. Dit plan is thans vervallen, daar H. M de Ko ningin-Moeder zich bereid heeft verklaard, vertegenwoordigers van do verschillende Nederlandsche vereenigingen alhier in au diëntie te ontvangen. Ofschoon omtrent den dag van deze audiëntie nog niets is vastgesteld, evenmin ook omtrent do plaats, waar deze zal wor den verleend, is hot wel waarschijnlijk, dat Hare Majesteit zich tot het ontvangen dor dop utatiën naar Londen, naar het Neder landsche gezantschap gebouw in Grosvenor Gardens zal begeven. De vereenigingen, waarvan afgevaardigden in audiëntie zul len worden ontvangen, zijn: de Nederland sche V6reeniging te Londen, de Neder- landsch-Her vormde Gemeente, de. Neder landsche Kamer van Koophandel te Lon den, het Koning Willomfonds, de Vereeni- ging van Nederlandsche tuinlieden en de vereeniging Eensgezindheid", in welke laatste zich Nederlandsche barbiers, kap pers, kellners, enz, dio hier in Londen werk zaam zijn, hebben vereenigd. Toch zal ook nu een hulde-adres worden aangeboden, gelijk ik reeds seinde. Dit zal uiting geven aan gevoelens van hoogachting en liefde namens alle Nederlanders in En geland. Allo in Engelscho plaatsen geves tigde consuls, zullen hun bemiddeling ver kenen bij het verzamelen van handtcekenin- gen op het adres, zoo ook alle over Enge land verspreido Nederlandsche kolonies. Het ia waarschijnlijk, dat dit adres bij monde van den Nederlandschen gezant te Londen, als eersten vertegenwoordiger der Nederlandsche natie in Engeland, zal wor den aageboden." Een herinnering. „De havenarbeider" herdenkt in een hoofd artikel het feit, dat 't Dinsdag a.s. een Jaar geleden is, dat de Amsterdamsche havenarbei ders na een strijd van drie weken de over winning behaalden en het blad herinnert nog eens aan de toen gevierde triomfen. Maar zegt het dan: „En thans, nu het een jaar geleden is, dat wjj te zamen op de Beurs de overwinning vierden, waar zyn zjj goblevon, de mannon uit het Havenbedrijf? Waar zyn de bataljons der havenarbeiders, die op 2 Februari de roem van de georgani seerde arbeiders waren? Wanneer wy thans op moesten marcheereü, zou men slechts een droevig overschot van het eens zoo machtige havenarbeidersleger zien. Wanneer wy nu op 2 Februari moesten vergaderen op de Beurs, zouden we, om geeD al te pover figuur te maken, daarvoor moeten bodanken. „Plancius" zou byna voldoende ruim te aanbieden om het overschot van het ge dunde leger to bevatten". De Berlijnscho correspondent van de ,,N. R. O." meldt: Op het. zwarte bord van het eerste Ber- lijnsche Landgericht is een ongewone 'dag vaarding te lezen: Zijne Koninklijke Hoogheid prins Hendrik der Nederlan den, hertog van Mecklenburg, te 's-Gra- venhago, wiens gevolmachtigden ten pro- oesse zijn de geheimer Justizrat v. Si mon on de advocaat dr. R. v. Simson te Berlijn, Jagerstrasso 62, treedt op als eischor in het wisselproccs tegen den heer Rudolf v. Salish, wiens 'domioilie op het oogenblik niet bekend is, vroeger te Kosch- nöwe bij Prausnit®, wegens den wissel van 10 October 1900 over 13,697 mark, verval len op 10 Januari 1901 en wegens het pro test van 11 Januari 1901, met het verzoek (feu gedaagde behalve in do kosten te ver- oordeelen tot betaling aan eischor van 13,097 mk. met 6 perc. rente sedert 10 Jan, 1901 en 65 mk. 16 pfennig wisselkosten." Prins Hendrik dagvaardt nu den ge daagde, zooals gebruikelijk is, voor de ka mer van handelszaken met het verzoek een bij het eerste Landgericht ingeschreven advocaat aan te willen wijzen. Het wissel-" proces zal reeds tegen half Maart dienen, maar prins Hendrik zal het wel gaan als vele andere schuldeischers. „In den Wijnstok", de gr ossior- derij van den heer Jac. van Kaalte, hande laar in wijnen, aan den Nieuwehaven te Rotterdam, zijn gisteravond oansbrceks 8 uren twee kerels, als werkman gekleed, bin nengedrongen op eon oogenblik, dat in dc zaak niemand aanwezig was, en evenmin op een daarachter gelegen, door een glazen schot daarvan gescheiden, kantoor. Bru taal zijn dio beide onbekenden heb kantoor binnengestapt, en hebben daar de brand kast opengebroken, zonder evenwel iets te stelen, want het kastje in de brandkast, waarin het geld moest liggen, word niet geforceerd. Terwijl dit tweetal nog naar geld zoekende was, kwam een vrouwtje de grossierde rij binnen, waarop de dieven, zich overvallen ziende en voor erger bevreesd, aan den haal gangen, do vrouw het onderst boven loopend. (A. R. C.) Omtrent den brand in de ,,W in- sclioter Stoom meubel fabriek", te Winscho ten, meldt de „N. W. C.": In eon ommezien stond het geheele bene- dengebouw zoo in lichterlaaie, dab ook voor de belendende gebouwen het ergste moest worden gevreesd. De brandweer was spoedig ter plaatse en hot dient gezegd, dat de vuur massa in gloed verminderde, toen eenige flinke waterstralen het hunne deden den brand in zijn vernielende vaart te stuiten. De felle vlammen, die meer en meer het tegen de groot© watermassa's, die in het brandend© gebouw werden geworpen, moes ten afleggen, maakten daarop plaats voor groot©, zware rook- en waterdampwolken. Tegen ruim één uur was men den brand zoo goed als meester. De brand- en water schade zijn aanzienlijk. Een en ander is echteer bij beurspolis verzekerd; de behui zing voor 18,800, do fabriek voor 4200, de inboedel (w. o. f 2000 voor porselein) voor 6000 en do voorraad meubelen, enz. voor f 18,000, de machinerieën voor 3000, gereedschappen, enz. f 1000 en voorradig hout, enz. 2000, te zamen 53,000. Zooals men weet, stierf on langs te Broek in Waterland de. eigenaar van heb „Broekerhuis", met zijn eigenaar dige verzameling. Dit huis is nu overge gaan in handen van den bekenden oudheid kundige, den heor P. Heiloo, die zijn eigen collectie naar het „Broekerhuis" zal over brengen. Het wijd en zijd bekende „Broe- kerhuis" blijft dus in wezen. Zooals wij dezer dagen mede deelden, worden gedurende de voorstelling to Amsterdam van „Heeroom" eenige pro- Uiterst bewogen beBchryft hy het vluchten der inwoners uit de brandende stad. Een telegram van den Duitschen consul te Bergen deelt mede, dat de Keizer nog 1000 kronen voor het aanschaffen van klee deren en een geiyk bedrag voor werktuigen hoeft geschonken. De hulpexpeditie van de Hamburg-Amerlka-iyn te AaleBund meldt, dat aan boord hard gewerkt wordt aan het gereed maken van een volkskeuken, die op het land zal worden opgeslagen. Het ondersteunings- comitó zendt proviand en dekens aan de ge vluchte inwoners. Het regent en waait aan houdend, maar gelukkig is de koude geweken. Dringend gewenscht is het, dat nieuwe barakken voor de zieken worden toegezon den. De „Wolmar" van de Noord-Dultsche Lloyd berioht, dat eiken dag de Inwoners aan boord gespijzigd worden, s Naohts biyven de vrouwen en kinderen aan boord. Donderdag werden ruim 1200 personen gespijzigd; van 7 urerf 's morgens tot 'b avonds 9 uren werden kloeren en warm eten uitgedeeld. De Dultsche geneesheeren behandelen de zieken aan land, leiden de transporten en helpen, waar te helpen valt. Ook de gemeenteraad van Budapesth heeft een bedrag van 8000 kronen toegestaan voor de hulpbehoevende ingezetenen van Aalosund. De gemeenteraad van Aalesund heeft in zyn eerste vergadering na den brand besloten een commissie te benoemen en een reglement te oDtwerpen voor den herbouw van de stad in steen. Geen. houten wanden zullen meer worden toegelaten. testeerende bezoeken uit de schouwburg* zaal van het Grand Thé&tre verwijderd.. Naar „De Tijd" verneemt, is door een dezep' „uitgedreven" bezoekers een rechterlijke! aanklacht ingediend tegen een der direc teuren van dezen schouwburg. Ten behoeve van het magazijn' der weesinrichting te Neerbosch, ontving de directeur uit Hamburg van N.N. een gift? groot 1000. Ji In „Het Nieuwsblad voor den Hoekschen Waard" staan twee annonces on der elkaar. In do eerste wordt gevraagd een.1 boerenmeid op een wedde van f 170 en m de tweede een gemeente-ontvanger voor VI aar dinger-Ambacht op een salaris van' 175. Dc Arnhemsche Buitcnsociö- toit. De rechtbank te Arnhem homolo geerde het aocoord in het faillissement der, Buitecnsociëtoit: 20 pCt. in gold en 80 pCt„ in aandeelen. Woensdag was J. Mulle keg,.1 |cnecht bij den landbouwer F. Klunder téf Deventer bezig met het opladen van hoo rnen, die, hangende in een ketting, eens klaps uitficharopten, met het gevolg, dat M.. daaronder geraakte en daardoor zwaar in de borst werd gewond; de ongelukkige man gehuwd en vader van 3 kinderen werd per rijtuig naar het St.-Josephgcsticht ver voord, waar hij gistermiddag aan de gevol gen is overleden. Te Augsburg zal binnenkort een door Bebel aangespannen proces over een erfenis voor het Landgericht dienen. Het loopt over dc nalatenschap, ter waarde van 800,000 mk., van wijlen luitenant Koll- mann. Deze was een goede twintig jaar ge' leden uit het leger ontslagen en wilde Bebel bewegen, de zaak van zijn ontslag in den' Rijksdag ter sprake te brengen, daar hem j z.i, onreoht was aangedaan. Kollinann ver toonde intueschen verschijnselen van krank* zinnigheid, werd onder curateele gesteld eiï is in het voorjaar van 1903 in een inrichting te Munchen overleden. Hij hcèft Bebel zijn1, geheele vermogen vermaakt en deze wil dux zijn rechten doen gelden. De familie betwist echter de geldigheid van het testament. De zaak Dreyfus. De pres ï.-, dent van de strafkamer van het hof van caa- j satie Chambareaud heeft den raadsheer rapporteur benoemd. De heer Boy er zal het rapport uitbrengen. Deze raadsheer is in, do strafkamer do oudste in rang van da, raodsheeiten, die benoemd zijn nadat hot hof) van cassatie zijn arrest had gewezen in de eerste revisiezaak-Dneyfufl. Waarschijnlijk) heeft deze omstandigheid de keuze van doh president bepaald. Dat aan Amerikaanache jour- nalieten niets heilig is, kan als genoegzaam, bekend worden verondersteld. De „Globe" verhaalt het volgende staalt tje van een collega aan de overzijde van dotf 'f Oceaan. Een rijk jongmonJsch van New-York wag door de politie in arrest genomen wegens, openbare dronkenschap. Hij smeekte zijn naam niet in de courant te zetten, ter will© •van zijn moeder Deze had een hartkwaal en de schrik zou haar doen sterven. Dat kwam'; toevallig den hoofdredacteur van een dag-1 blad ter oor©; hij wierp zich op de tele- phoon, riep een van zijn reporters op en gaf hem last naar het huis der dame te gaan1 en haar te vertellen, wat er met haar zooi£ gebeurd was. „Kijk eens of je haar niet dood kan ma ken," zeide hij. „Wij hebben nieuws n<x>" dig." Gelukkig was de dame te Boston. Verdwenen huweljjkigeluk. Het volgend hulseiyk tooneeltje speelde dezer dagen, naar men aan „De Ned." schryft, in een gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen De vrouw des huizes komt by de politie klagen' over haar man, die haar het huis ontzegt. De politie tracht verzoenend tusschenbeida te treden, docht de man zegt, dat hy ge-' noeg van z'n vrouw heeft en voegt haar toe je kunt alles meenemen wat hier is en pak dan maar op. De vrouw heeft weldra een helpers gevonden, zoodat ln een oogwenk het hals leeg is. De man ziet dit alles lyde-1 lyk aan en zegt ten «lotte: Ziezoo nu heb Ik nog 2 kwartjes voor reiskosten en daar mee ga ik naar m'n moeder. En hiermede, was by kort reoht de scheidingtusschen tafel en bed een feit geworden. Valkenburg. In haar vergadering van> gisteravond heeft de commissie tot wering, van schoolverzuim herbenoemd als voorzitter,' den heer J. Koek, als secretaris den heer W. Groot. Voort« werd vastgesteld het ver-; slag van haar verrichtingen over 1908," uit) te brengen aan den gemeenteraad. KATWIJK. Geboren: Floris, Z. van L. v. ds? Plas en KI. Guyt. Tennis, Z. von J. Guyt eiij H. Sohaap. Arend, Z. van C. de Vreugd en AA do Jong. Marijtje, D. van G. van der Plas en; M. van Duyn. Gerritje, D. van C. de Mol en M. Schaap. OverledenGexardns, 84 j., Z. van P. Tan der Gugten en C. Zwanenburg. H. van Duvn/ 45 j., echtg. van A. Schaap. A. de Jong, 37 j.,' echtg. van C. de Vreugd. Gehuwd: A. Parlevliet jm. en A. Geytemau jd. 0. Guyt jm. en J. van Duyn jd. Ondertrouwd: 0. Guyt jm. en J. de Mol jd. NOORD WIJK. Geboren: Maria Johanna, D,j van J. EL J. Verbeek en A. M. Olethoora. Gerardns Petrus Antonius, Z. van C. G. J. Almadot en T. P. van der Weyden. Petras Hngo Mar tinne Simon, Z. van P. H. van der Voort en E. Yerdegaol, Antonius Johannes, Z. van C. J.) L. van der Meer en G, Lubbe. Alida, D. vaïj; A. v. d. Burg «n M. E. Buschman. JohanneSj Wilhelmus, Z. van W. v. d. Zalm en P. Koeman. Jaapje, D. van J. Vink en J. Hazenoot. Ondertrouwd: Adrianus van Rooyen 24 j. •n Ida van Dayn 27 j. Potrus Adrianus van, der Weyden 22 j. en Joaina Johanna Elisabeth Vink 18 j. Getrouwd: Nicolaas van Wonw 59 j., laatst weduwnaar van Cornelia Pluimgraaf!, eerder van Sijtie den Broeder, en Cornelia van Leeuwen, 47 j. Maarten Vink 47 j. en Johanna Alida Schelvis 87 gescheiden ecktgenoote van Johannes van, Kampen. Overleden: Dirkje van der Deyl 66 j., wed, van F. H. Baalbergen. Cathanna Casperse 72 j., eohtgenoote van Panoratius Zandbergen. NOORDWUKERHOÜT. Ondertrouwd: van der Lnobe 28 j. te Voorhout en J. E. Smit 30 i. WASSENAAR. Geboren: Gerrit, Z. van i van Santen en 0. van der Wal. Sioukje Cor nelia, D. via H. van de Boer en M. Voorwinden. O verleden: Klasina Kokx V. 78 j. De hoofdkerk van Aalesund. Do brand te Aalesund. Het Dultsche stoomschip „Phoenicia" is voor Aalesund aangekomen on heeft ruim twee duizend dakloozen aan boord genomen. Dat do nood te Aalosund hoog gestegen was, bewyst een brief van den kapitein der „Phoenicia", het hulpschip uit Hamburg. Zoodra het schip in de haven lag, werd het bestormd door hongerige menschen, aan wie binnen twee uren 2100 portiön uitgedeeld konden worden. Intusschen worden de ongelukkige slacht offers bedreigd door een nieuwe ramp. De typhus Is onder hen uitgebroken, voorloopig nog slechtB in op zichzelf staando gevallen; het is echter niet te zeggen wat daaruit by voortduring van den benarden toestand kan voortkomen. De eerste ïyders zyn naar Molde overgebracht. De sterfte is aanzienlijk, vooral onder vrou wen en kinderen. Omtrent de oorzaak van den brand wordt gemeld, dat hier hoogstwaarschyniyk opzet te- of onwillekeurige brandstichting in het spel is. Twee beschonkenen, ln de conserven- fabriek, waar de brand uitbrak, zouden de schuldigen geweest zyn. Het Deenscho hulpschip „Cimbria" Is Donderdag te Aalesund aangekomen, terwyi denzelfden dag ook de Zweedsche kanonneer boot „Sooneksuna" aankwam. In den naoht van Woensdag op Donderdag woedde een hevige storm boven de rampzalige plaats, en regende het sterk. Toen de levensmiddelen-uitdeeling door do Duitschers begon, hield de fregatten-kapitein von Grumme een toespraak, waarby hy de levendige sympathieön van de Keizer vertolkte. Be hoofdstraat van Aalesund. Er zyn nu drie bergplaatsen voor levens middelen en kleereu te Aalesund opgericht. Geld is er voorshands genoegongeveer 260,000 kr. Met grooten yver is mon aan 't bouwen gogaan. Do leiders van de hulpexpeditiön laten zich 't voorbeeld geven door het opslaan van kleine schuren of hutten, waarin de dakloozen voorloopig eon onderkomen vinden. Er zyn overigens weinig rechtstreeks hulpbehoeven den meer, daar 7000 menschen in de plaatsen in den omtrek opgenomen zyn Eigenlyke dakloozen zyn er niet meer. De schade wordt nu op 17 millioen kr. begroot. Het stoomschip „Hero", van de stoom- vaartmaatschappy „Neptunua" to Bremen, zal heden Bremerhaven verlaten met bestemming naar Aalesund. Het vaartuig zal ook levens middelen en kleederen voor de slachtoffers overbrengen. Koning Oscar hoeft den Duit schen gezant te Stockholm verzocht, aan koi- zer "Wilhelm zyn dank over te brengen, voor wat de Keizer voor de ongelukkige inwoners vau het verbrande Aalesund gedaan heeft. De correspondent van het „Berl. Tagebl." deelt nog de volgende byzonderheden over den brand mede. Men had nog juist tyd van uit het telegraafbureel te Aalesund do tydlng van de ramp over te seinen. Toen werd het bu reel zelf door de vlammen aangetast. De eerste hulp kwam uit Molde, van waar uit een schip werd gostuurd, waarmee ook een verslaggever van een blad to Ohristiania ver- schynend, de reis maakte. Uit het verslag van dezen journalist, die don brand op zyn hevigst aanschouwde, biykt het best, hoe aan gapend dit schouwspel was.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 20