Leiderdorp. De beer M. Splinter, gemoente- &pzlchter alhier, is door hot college van zot tere aangewezen voor de schatting der huur waarden voor de personeels belasting, dienst 1904. Gedurende hot jaar 1908 worden 89 kin deren geboren, 40 personen overleden, terwijl 16 huwelijken werden gesloten. In 1903 werden door de politie 99 pro eessen-verbaal opgemaakt. Vereenioing lot bevordering der Bouwkunst te Leideo. JJrie-enzestigste Vergadering gehouden in het Nutsgebouw, Aan deze vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van boek- en plaatwerken uit het Kunstnijverheid-Museum to Haar lem, speciaal handelende over ceramiek. Bij afwezigheid van den voorzitter en vi- co-voorzitter werd deze vergadering geo pend door den penningmeester, den heer L. v. d. Laan. Do notulen werden goedger keurd. Alanu waa het woord aan den heer (J. M. van Sillevoldt H.Gzn., fabrikant te Oogstfeest ,dio tot onderwerp van zijn dedeelingen had gekozen ,,Een en ander over Céraraique", hooiuzakelijk met het doel de aanwezigen wat nader bekend te maken en hen daardoor meer belang te doen stellen in dezen grooten tak van kunstbij verheid. En inderdaad, dit is den heer v. Sil levoldt volkomen gelukt. Beginneude toch met het ontstaan van het woord córamique, dat afgeleid is van het Griekscbe keramos, d. i. do hoorn van dieren, behandelde spr. uitvoerig en duidelijk de fabricatie van de- zo stof van af de vroegste tijdon tot op he den. Jawel zeker, onze voorvaderen van 3000 jaar v. Christus wa'ron heusch ook al zoo wijs, om te ontdekken, dat de klei, dat aanslibsel uit vie rivieren, plastisch, zacht en gemakkelijk te verwerken was. Echter toen droogde men de voorwerpen nog in 3c zon. Na deze primitieve periode, toen mon het branden van de klei ontdekte en deze omgezet werd in een steenaohtigo mas sa, bleven de vervaardigde voorwerpen eerst voor de vergetelheid bewaard. De eigenlijke geschiedenis begint pas eerst bij den bouw van Baby Jon 2600 j. v. Chr. In Genesis II vers 3 vindt men er van „En zij zeiden komaan, la-at ons tichelen strij ken eD wel doorbranden En do tichel was hun voorsteen en het lijm was voor leem." En van af dien tijd tot op heden gaf spr. een werkelijk wetenschappelijk overzicht van de ontwikkeling van deze kunst met al de daarbij passende kun (bewerkingen. Mot al deze van een ernstige studie getuigende verhandelingen zou ik werkelijk een lijvig boekdeeltje kunnen vullen. Ik moet mij echter in deze beperken tot de opmerking, dat do heer L. v. d Laan de tolk van do vergadering was, toen hij onzen spreker met hartelijke woorden dank zegde voor zijn interessante, leerzame mededcelingen. Nog zij vormeid, dat ecu groot aantal voorwerpen uit do fabriek des heeren Van Sillevoldt het bewijs leverde, to't welk een hoogen trap van ontwikkeling zich daar do fabricatie reeds heeft opgewerkt, 't Zag or fijn uit, dat- is waar. Do voorzitter komt nu tor vergadering. Als lid wordt aangenomen de heer A. J. Turion, van Voorschoten. Do begrooting voor 1904 ging wel ni t zoo vlot, doch kwam er na een hoogst verkwikkelijk dob at toch met glans door. Do tijdschriften worden we derom geregeld. Een cr van moest in den slag het leven laten, ten minste het abonne ment werd opgezegd. Aan de leesoirkels zal een weekblad op het gebied van Electroteoh- niek toegevoegd wordeu. De voorzitter deelt mode, dat dr. SchmeJtz toegezegd heeft in Februari a.s een lezing voor de Voreeniging to houden. Een aatngonaam bericht, dit InSt-t- ste. In verband met een door den heer Jos. Morckelbagh indertijd ingezonden schets voor een nieuw convooatie-biljet, antwoordt do voorzitter den heer Riddorhoff dat, zoo dra de financieel© toestond zulks toelaat, tot aanschaffing zal worden overgegaan. Zoo »et men, tot zelfs in liet allerlaatst van hot jaar heeft het geld nog een woordje me de tc spreken. Met den gebruik el ij ken af scheidsgroet sloot do voorzitter deze laatste rag rrmaa 1S08. F. A. W. Onderwijsiievaegülieden van Ingenieurs. De wis- en natuurkundige faculteit van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam heeft sieh met een adres gewend tot den Minister van Binnoniandsehe Zaken. In dit adres wordt breedvoerig hot geven van middelbaar onder wils ln wiskunde, mechanica, natuurkunde en Eelioikundo door ingenieurs besproken, en wel naar aanleiding van hot feit, dat in het ont werp tot wijziging der wet op het Hooger Onderwijs, art, 82 der wet op het Middelbaar Onderwijs (waarin aan technologen en inge nieurs bevoegdheid wordt verleend tot het geven van middelbaar onderwijs in de „tech nische" wetenschappen) in hoofdzaak onver anderd is overgenomen, Erkend wordt dat, wat wiskundo en mechanica aangaat, tegen de toekenning van ondorwljsbevoegdh.odon aan ingenieurs in deze beide vakkon geringer bezwaren bestaan dan togen die tookeuulng voor natuur- on schei kunde. De faculteit betoogt dat belde laatste vak ken voor ingonieure slechts propaedeulischo vakkon zijn, waarvan slechts enkele gedeelten behandeld worden, en dat voor het goed be kleeden van het nmbt van leoraar een voor bereiding als die voor gediplomeerden ln de Wh en natuurkunde noodzakelijk is. Do li.© dtoit acht hot daarom niet wenscheiyk aan do technologen, alleen op grond van hun diploma, het recht tot het geven van onder wijs aan de hoogere burgerscholen te ver- leenen. Zy vet klaart echter goen bezwaar te hebben togen een zoodanige regeling, waarby voor technologen de onderwijsbevoegdheid, uitfluitend ln chemie, door éón enkel univer sitair- e-l ga id ifarijft? ar-aoa to De ramp ie Chicsgo. Een in Engeland en de Vereenigde Staten zeer bekend schouwburgdirecteur, de heer William A. Brady, die zich by het uitbreken van den brand in de zaal bevond, heeft hef. volgende medegedeeld: „Het was de volste zaal, die ik nog ooit gezien heb, en ik kon geen zitplaats machtig worden. Ik stond daarom by een der deuren, toen ik, naar boven ziende, bemerkte, dat er Iets niet in orde was met bet calciumlicht- apparaat. Er kwam iemand op bet tooneel, die het publiek meedeelde, dat er geori gevaar was en dat ledereen moest blyven zitten. Daarop trad een danseres naar voren en begon te dansen; maar opeens scheen het of het hoele balkon in vlam stond. Allen, die bene den In do zaal waren, vluchtten naar de deuren, en voor zoover ik weet is geen hunner onder de dooden. Het was op de boven-rangen, waar de rook door een sterken tochtstoot heengevoerd werd, dat de Dood z(jn slacht offers by h'onderden neermaalde, nog voor die slachtoffers recht begrepen, wat er gaande was. „Een paniek, zooals er volgde nadat de eerste kreet „brand" weerklonken had, hob ik myn levon niet gezien. De portalen, welke naar de gangen lelddeD, waren in een oogwenk opgepropt met óón worstelonde en vochtende menschenkluwen, en hol gokryt en gesteun der ongelukkigen, wien lederen uitweg was afgesneden, wus onbeschryfiyk hartverscheu rend. Hst was te vergeiyken met een der verschrikkingen in Dante's „Hel". „Mot twee kennissen beproefde ik het- balkon te bereiken, maar de verstikkende rook dwong ons, terug te keeren; en vóór de brandweermannen de vlammen gedoofd hadden, konden wy niets uitrichten. Honderden vry- willigers sloten zich aan by do redders, en langs een der toegangen tot het balkon brachten wy, nauwkeurig geteld, 150 lichamen naar bulten, wolke in allerlei vorm vorwrongen on gekneusd waren. „Velen vrouwen en kindoren waren by hun wanhopige pogingen om te ontsnappen zoogoed als alle kleedingstukken van hot ïyf gescheurd. Wanneer hot publlok niet door een paniek ware aangegrepen, zouden er zekor niet meer dan een vyftig porsonen ge wond of omgekomen zyn, want al de lichamen, dio door my werden naar buiten gebracht, waren van lieden die in het godrang waren doodgedrukt." Een vreeseiyk relaas Is ook dat, hetwelk van het ontstaan der ramp werd gegeven door den .toonoelspoler, die in hot bollet de hoofdrol vervulde, Eddio Foy. Deze acteur heeft zich by den brand prachtig gedragen; hy was een der laatst en, die door een achterdeur uit het gebouw ontkwam, na eerst tal van radelooze actrices en balletmeisjes te hebbon gered. Foy schryft den omvang, dien de ramp nam, toe aan het niet behooriyk functioneeron vaü het vuurvaste brandsclierm van asbest. De tooneolspeler verhaalt het ontstaan van den brand aldus: „Het begon ln hot midden van hot tweede bedryf. Do electrischo geleid- draad brak af on viel op den grond, waai na achter op hot tooneel brand ontstond. De tooneelopening naar de zaal was buitengewoon breed, on do tocht was zoo sterk, dat de vlammen zich snel verspreidden, en al het aanwezige decor-materieel ln de bergplaats acht or het toonoel ln brand vloog. „Ik had nooit geloofd aan de mogeiykheid, dat een brand zóó snel om zich hoon kon grypen. Toon hy begon, stapte ik uit de cou lissen tot voor het voetlicht, en om het publiek niet aan 't schrikken te maken, zeide ik: „Er is een klein brandje, en het is u allen aan te raden, kalm naar bulten te gaan". Daarop trad ik achteruit en gaf last, het brandsclierm to laten zakken. Maar toen dat halverwege was, bleef het steken; door den sterkon tocht sloegen de vlammen over naar de zaal en Ik wist, dat de schouwburg redde loos verloren was. Ik snelde terug naar het tooneel en hielp mee, de dames artiston veilig naar buiten te brengen. Sommigen harer waren in de kleedkamers, en raakten byna bewusteloos door den rook, vóór zy buiten waren. „Het feit, dat hot brandscherm nlst heole- maal zakte, redde den spelers het leven. „Nadat het scherm gehaperd had, kwam de ontploffing van het gas In de houders. Ware het scherm volkomen gedaald, dan zouden al het vuur en het gas opeengehoopt zyn tusschen don achtermuur van den schouwburg en het brandscherm. In dio omstandigheden zou nie mand van den troep er hot loven hebben kunnen afbrengen." Het Is achteraf gebleken, dat niet alleen het scherm, maar ook de aanwezige brand- uitblusschers, de welbekende extinguishers ondoelmatig waren. Do Inhoud van twee dier extinguishers word op de vlammen gesprenkeld, toen deze nog niets te beteekenen haddon; maar het vuur werd niet gedoofd. De architect van den schouwburg, B. H. Marshall schryft de ramp toe aan een stoom ketel-ontploffing. Hy kan zich niet bogrypen dat zoo do brand op het toonool is ont slaan niet allo personen in den schouwburg zich konden redden, óf door den 65 voet breeden hoofdingang, óf door do velo andore in- on uitgangen. De door Mat shall bedoelde ketel zou volgens dezen by een explosie een der uitgangen heb ben vernield, en zoodoende tot de ramp hebben aanleiding gegeven. Do directeuren van den schouwburg stel den een onderzoek ln naar de oorzaken van het gebeurde en publiceerden als hun bevinding, dat een der draperieën, die doel uitmaakte vau het décor, had vlam gevat, en dat het falen der extinguishers de eigoniyke oorzaak was geworden van don noodlottigen brand. Een der geredde toeschouwers geeft een andere boschryving, hoe het aanvankeiyk mot den brand toeging. Men weet, dat er een pantomime werd vertoond, „Blauwbaard", dat een paar jaar geleden te Londen in het Drury- Lane-theaier gegeven ia. Het toonool was don ker gemaakt en de maan moest opkomen. Daarby zou oen lied worden gezongen, waarin hot zachte maanlicht geprezen werd. Toen, eensklaps, werd een vonk gezien en eontg licht tooneelraad vatte vuur. „Kyk, de maan 1" riep een kind. lomand op hot tooneel wondde zich tot de toeschouwers en verzocht do men- schen t© blijven zitten. Dat deed men. En met men, kiudasaa vooiai, het kleine vuurwerk. Toen opeens schreeuwde achter in den schouwburg iemand het uit: „braudl" En daar brak de paniek los. Op bet tooneel greep het vuur ongelooflik snel om zich heen. En zoo onverhoeds en rnet zoo'n geweld tastten de vlammen de toeschouwers aan, dat, volgens een bericht, in de voorste ryen der stalles en ook op de balkons lijken zyn gevonden van monschen, die gedood waren zooals zy daar zaten. Wat de vernielende kracht van het vuur nog verhoogde was de ontploffing van twee groote gashouders. Mis schien heeft dit don plotselingon dood van velen veroorzaakt. Nog altyd is het juiste cyfer der slacht- offors niet vastgesteld. Toch mag mon aan nemen, dat het getal van zeshonderd nog zal worden overschreden. Gansche gezinnen zyn omgekomen. De ramp brengt niet alleen over Chicago rouw, want ook uit andere steden en «treken woonden tal van personen de voor stelling by. Het is o. a. ook gebleken, dat een aantal nooduitgangen van het Iroquois Theater ge sloten waren, zoodat men vruchteloos trachtte, de deuren te forceeren. Op de plaatsen te Chicago, waar slachtoffers zyn neergelegd, werden schrikkelyke toonoelen afgespeeld. Urenlang zwierven daar mannen, vrouwen en kinderen rond tusschen de lykon, wanhopig zoekond naar hun naastbestaanden. Nu en dan hoorde men dan een kreet van smart, wanneer Iemand een ïyk herkende Koning Edward en koningin Alexandra heb bon Lord Lansdowne opgedragen aan president Roosevelt hun deelneming te betuigen. Ook de Duitsche gezant zoo meldt de„Frankf. Ztg." kreeg een dergojyke opdracht. Ook by deze gelegenheid moet zich (even als by den brand in den Paryachen weldadig- hoidsbazar, zooals men zloh zal herinneren) hot treurig feit hebben voorgedaan, dat tal van mannen, vrouwen en kinderen tegen den grond slingerdon om zich een doortocht te banen. Aan de „Frankf. Zgt." wordt nog gemeld, dat men op het tooneel door schrik onmach tig was om van do bluschapparalen gebruik te maken. Er waren veertig uitgangen, maar het publiek drong, in do razende paniek welko alles boviDg, naar de vier deuren, welko 't het best kende. Als oorzaak, dat het gordyn niet naar be noden kon, wordt door anderen aangegeven, dat het koord voor een koorddanseres dwars over het tooneel en de zaal gespannen was. Vlak by het verwoesto gebouw ligt het Garrick-theater, waar gedurende don brand ook gespeeld word. Daar de directie vreesde, dat ook daar oen paniek zou uitbreken, werd in de pauze niemand uit het gebouw gelaten, maar verscheen een der komieken op 't tooneel en hield het publiek bezig, terwyi op enkele huizen afstands van deze plaats honderden menschen op de verschrikkeiykste wyze het leven verloren. De toeschouwers bleven on kundig van wat er voorviel, tot hot einde der voorstelling tooi Samuel Nixon en J. F. Zimmerman, wion het „Iroquois Theatre" in eigendom toebe hoort, weigerden do eerste berichten van de ramp te gelooven „het kon immers niet waar zyn, de Bchouwburg was volkomen brandvry. Wat zou er hebben kunnen branden?" In gelyken geest sprak Merrlam, de manager van de „Goorgo A. Fuller Cy.", welke den schouwburg deed oprichten. Dazo heer ver klaarde: „De schouwburg werd gebouwd met veiligheid als eerste vereischto. Alle voor schriften der bouwverordening werden zorg vuldig nageleefd, en er zyn nog zooveel sxtra- voorzorgen genomen, dat ik niet aarzel te verklaren: geen Bchouwburg in hot gelieeie land was veiliger dan deze. De uitgangen waren talryk, en al het werk, dat door onze Maatschappy werd uitgevoerd, was absoluut vuurvast. Do verklaringen van al deze lieden kunnen niet zoo maar zon dór meer worden wegge redeneerd zegt „De N. C." en waarschyn- ïyk Jlgt heel veel waarheid opgesloten ln do volgende woorden van den directeur van „Drury Lane Theatre" te Londen, Sidney Smith. Deze zeide: „De kern van de heole zaak is, dat menscheiyke wezens mensche- ïyke wezens blyven. Er bestaat geen voor zorgsmaatregel tegen oen paniek." Het toeval heeft gewild, dat twee bis schoppen, Muldoon en Samuel Fallows, tot de eersten behoorden, die buitenden schouw burg van den brand boorden. En slecht# enkele minuten later was bisschop Muldoon het brandende gebouw binnengedrongen, naar het meestbedreigde punt, een der boven- galeryon geklommen, waar hy de leiding nam van het reddingswerk. Den stervenden roomsch-katholieken ver lichtte hij de laatste oogenblikken, en hoven alle geraas uit klonk zijn luide opwekking tot allen, vertrouwen te stellen in Gods hulp. Toen de brandweerlieden hem wilden uitbrengen, weigerde bij, en eerst toen zich geen leveno wezen meer op de galerij be vond, verliet Muldoon zijn post. Prachtig was ook de houding van mgr. Fallows ,die den diksten rook trotseerde, om gewonden en verbijsterden ter hulp te snellen. In de gewelven onder den schouwburg waa de paniek niet minder dan in de kleed kamers heelomaal boven in het gebouw. In de beneden-kleedkamers bevonden zieh zes tig meisjes, die, toen zij het uitbreken van den brand bemerkten niet meer naar boven konden omdat dikke rookwolken kwamen neerdalen. Radeloos van 6chrik verloren de ongelukkigen het hoofd, en zij zouden omge komen zijn, zoo niet een dor koristen, zeke re Gallagher, hetn had gered. Deze deed de meisjes elkaar de hand geven en nam zelf den arm der voorste. Toen tastte hij zich een weg door het kelder-labirint, en be reikte eindelijk een steenkoolbergpla-rits, welke met een vensterluik uitkwam óp de Straat. Het luik werd weggerukt en spoedig waren Gallagher en de verschrikte meisjes in veiligheid. De koristjes boven in het gebouw dankten haar ontsnapping aan den heldenmoed van een lifhknecht, die met zijn toestel dwars door don brand heen naar boven ging om haar te halen. ,,De N, C." meldt ook nog een. paar schandelijkhedenUit het verhaal van een ooggetuig», mies Plamondea, blijkt dat, toen I de paniek begon, tal van kinderen door de j weinige heeren onder de toeschouwers wer- 1 den uit den weg gerukt en onder den voet getreden. Dan zijn zooals na elke groote ramp I de hyena's komen opdagen. Eindelijk nog een ongelooflijk feit. Er is, zooals men weet, te Chicago een staking van koetsiers, werkzaam bij aannemers in be grafenissen. Toen nu de patroons, op het eerste bericht van het gebeurde, hun wagens den autoriteiten ter beschikking stelden, weigerden de koetsiers hun medewerking. "Wel werd den volgenden dag met het oog op de ramp een soort wapenstilstand van 10 dagen gesloten tusschen stakers en onder nemers, maar de herinnering aan dio eerste weigering zal men in Chicago niet lioht ver liezen. De burgemeester heeft ook de sluiting ge last van negentien schouwburgen, welke niet voldaan hebben aan de voorschriften in het belang der veiligheid. Volgens een nader telegram is een aantal beambten van het „Ïroquois-Theatre," onder wie do regisseur en de tweede regisseur, in hechtenis genomen, op aanklacht van mede plichtigheid a-a-n manslag. Verscheiden ko risten worden als getuigen aangehouden. Het Nieuwjaarsfeest werd in de stad in alle stilte gevierd. Op last van den burgemeester bleef het klokluiden achterwege. Ook heeft de burgemeester in overweging gegeven, he den Zaterdag, als blijk van rouw, overal het werk te laten rusten. Gemengd Nieuws. Ds. Kutsch Lojenga verzocht ons onder dankbetuiging, modsdealing te doen van de ontvangst voor „Schoolkindervoeding" van 10 van N. N. en van f 8 37 van D. B. en van f 2 50 van J. on B. De Residentie kreeg heden be zoek van twee Franschen, de hoeren dr. Gruard en een schilder Révil. Zij vertrok ken in 1896 uit Parijs voor een voetreis om de wereld en moeten in 1905, in de maand October aldaar weer terug zijn, op straffe van verlies van 300.000 fres. door eerstge noemde bij een Parïjsche Perssyndicaat ge stort. Met 50 oentimen vertrokken de wandelaars en voorzien in hun onderhoud o.a. door ver koop van portretten. Te 'a-G r a v e n h a g e heeft zich ln verband met het geval van den dienstweigeraar Terwey een anti-gewetensdwang-comité ge vormd. Naar „Het V a d." verneemt, zal „Seinpost" te Schevenlngen het aanstaande seizoen wederom door gebrs. Greeve (de oude pachters) geöxp!oiieerd worden. Mon 8 c h r y f t uit Rotterdam aan „De N. C.": De bewoners van Oud Charlois (gemeente Rotterdam) werden in den nacht van oude op nieuwe jaar voortdurend wakker gehouden door brandalarm. Tegen middernacht brak brand uit aan den Schulpweg no. 534 naby de boerdery „De Heuvel" van A. v. d. Jagt, dio eenige weken geleden gedeelteiyk door brand vernield werd. Er bleven toen nog over drie hooischelven en een belendende woning, toebehoorende aan J. A. Verstraten en ln gebruik als brood- bakkery door W. v. Drongelen, aan wien voorspeld was, dat er brand by hem zou komen. Wyseiyk was hy er daarom drie weken geleden uitgetrokken, zoodat do bak- kory en woning thans leeg stonden. De brand, die in een der hooischelven ont stond, sloeg over op de beide andere schelven en de bakkerswoning enz. Om halftwee lag alles tegen den grond en bepaalden de spuiten zich tot hot nathouden der belendende per- ceelen. Het hooi was niet, maar de opstallen waren wel verzekerd. Toen het meerondeel van het bluschmateri- eel huiswaarts keerde, brak om halftwee brand uit In de groote schuur en woning van den tuinier T. van Drunen aan den Katondrecht- echen Lagendijk 825, die mot zyn oudsten zoon naar den eersten brand was gaan kyken. Schuur en woning zyn met riet gedekt en waren weldra een vuurzee. Spuit 42 en de stoomspuit waren in de nabyheid en werden dadeiyk in werking gesteld. Om 4 uren Vrij dagochtend kon het bluschmateriaal Inrukkon. Van Drunen had zyn inboedel voor slechte f 800 verzekerd, terwyi f 400 aan bank papier door het vuur vernield word. Belde branden worden aan kwaadwilligheid toege schreven. De ,,Ve r een i g i n g bot bestrij ding der tuberculose" te Rotterdam geves tigd, heeft van H. M. de Koningin-Moeder een gift van 100 ontvangen. Het gotal werklooze diamant bewerkers te Amsterdam was op 24 Decem ber 341 j de vorige week 237. Men meldt uit Amsterdam aan „De N. C.": De bekende sportman de heer O. A. A. Dudok de Wit gaat wederom een groote buitenlandsche reis maken. Ditmaal zal deze zich uitstrekken over Ned.-Indiö, China en Japan. Do heer Do Wit hoopt morgen, Zondag, de reis aanvaardende, over een jaar in Neder land terug te zyn. Een zware binnenbrand woedde gisternacht te Amsterdam In een pakhuisje perceel Mouthaansteeg 8 by de Brouwers gracht, als meubelmakerswerkplaats in gebruik by de heeren Van Riet en Rechter. De eerste verdieping en de vliering brandden geheel uit. Oorzaak onbekend. Naar de gevangenis te Assen is overgebracht de sigarenfabrikant S., te Watoren, gom. Diever, die, in staat van faillissement verkeerende, Inbraak heeft ge pleegd in zyn fabriek. Uit Velsen meldt men aan de „O. Haarl. Ct.", dat de stoompont „Kennetner- land", opgeknapt aan 's Ryks weif te Amster dam, aldaar is gearriveerd, vergezeld van twee sleepbooten, een van voren en een van achteren. De geheele bekapping en stuurtoostel zyn verdwenen, torwyi thans aan weerszyden de Ijzeren stangen zyn aangebracht, die den ket ting moeten leiden. De ysproeven moeten tkana genomen wor den, doch het aan don noordwal komen kostt# moeite, zoodat zy ten slotte vastgemeerd werd, drie vierde el van den kant. In het ziekonhuia te Rotterdam la gisternacht overleden de 56 jarige A. v. B die op Oudejaarsavond door de paardentram vol passagiers op het Hofplein over beide beenen was gereden. Donderdagmiddag viel op den Honlngerdyk te Rotterdam door hot breken van de as het voertuig omver van de red dingsbrigade der brandweer. Een der brand weerlieden viel van den wagen en bekwam verwondingen aan beide beenen, zoodat hfl door de politie moo3t worden verbonden. Men schryft aan „Het Volk": Da vermaardheid van het Staphoreter „boertje" op 't gebied der geneeskunde Is van genoeg zame bekendheid. Maar dat ook een tweedo „boertje", woonachtig te Suameer by Drach- ren, bekend onder den naam van Kornelfa Wietzes, in dezen ook een specialiteit mag heeteD, moge biyken uit het feit, dat Dinsdag ochtend na elf uren zich nog 80, zegge tachtig personen, uit ajle oorden der provincie t« zynen huize vervoegden, om zyn raad in te roepen. Velen werden 't lange wachten moede en koerden onverrichter zake terug. Sommigen boden zelfs een gulden of meer, om maar eerst geholpen te worden. Eonigen tfld geloden reed zekere G. K., uit Purmerland, over den overweg ae? spooriyn aldaar; zyn wagen werd toen ver pletterd door oen voorbyrydenden trein, omdat de boomen niot gesloten waren. Hy heeft thans van de directie der Holland- scha IJzeren Spoorweg-Maatschappij een flink nieuw rytulg gekregen. N,v. dD.) De heer B. L., teKralingeu, dló Dinsdagmiddag by het op hol slaan van het paard van zyn hlttenwagen uit het rytuigje sprong en bewusteloos opgenomen werd, la overleden. In het afgeloopen jaar verleende de vrijwillige brandweer te Rotterdam, behou dens oen groot aantal kleine branden en schoor steenbranden, die met emmers water of den ramoneur gobluschfc werden, hulp by 49 uit slaande brauden, 67 binnenbranden en 5 scheepsbranden. By 12 schoorsteenbranden geschiedde do blu8sching met een of meer slangen op do waterleiding. De stoombrandspuiten waren in het geheel 39 maal in werking. Donderdag is op Tos se 1 in vlam men opgegaan een woonhuis met schuur te Don Hoorn, bewoond door J Abbenea. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het pand was verzekerd bij do Assurantie- Maatschappij te Tiel. In de Langstraat, tegenover dó Halvemaansteeg, to Arnhem, brak Vrijdag morgen om half vijf brand uit in een perceel, waarin een water- en vuurnering werd ge dreven. Het huis brandde van binnen uit. Do correspondent te Ensche- dée van het „Hblad" meldt: Door den maatregel der firma Van Heek Go., genomen hoofdzakelijk ten gevolgd der hoogc katoen prijzen, zijn ongeveer 1200 arbeiders getroffen. De vaste arbeiders in do vijf gemelde in richtingen bleven aan het werk. Moord te Londen. Zekore Dor» Kiernicke, ln Whitefleld-street, een vrouw van niot onbesproken gedrag, is in haar woning vermoord gevonden. Het hoofd was geheel gescheiden van den romp. Gc.d en diamanten bleken gestolen. In de genoemde buurt wekt deze misdaad groot© opschudding, daar men meent, dat Jack the Ripper, of een tweede Jack, „aan het werk" wil gaan. De juweelen van Eugónie Fougère, i Do politie te Lyon heeft aldaar zekeren Ro- baudet aangehouden, in wiens woning men de juweelen van de te Aux-les-Balns vermoorde chanteuse ontdekte. Nieuwe very alschlngen van voedingsmiddelen. In een Fransch genees kundig blad wordt de aandacht gevestigd op eonige nieuwe knoeierijen ln dageiykscho levensbenoodigdheden. Zoo gebruikt men tegenwoordig zwavelzuur voor het conser- veeren van voor confitures bestemde vruchten. Vervolgens, ia zwavelzure soda zeer gewild voor het conserveeren van vleesch. Kleur en smaak van het vleesch blyven uoor dit schade- ïyk bymengsol onverandord. Dan voegt men miorenzuur by de melk, en om den smaak daarvan weg te nemen, doet men er d&n nog 25 gram aftreksel van oranjebloesem per liter melk by. Eindeiyk fabriceert men pseudo- koffie met zaden van den St. Jansbroodboom. Dit product heeft ten minste het voordeel van niet vergiftig te zyn. Omtrent de op Oudejaarsdag gehou len vergadering van den gemeenteraad van Stttard meldt men aan de „Limb. Koerier": „Do Raad is heden byeen gevyeest en voor 't laatst van het jaar waarlijk met knalsffect. De burgemeester en de heer Kamps gingen den wethouder Verheggen in zulke persooniyke bewoordingen te ïyf, dat het werkeiyk wat al te grof was. De heer Nyssen verzocht eindeiyk in den Raad gemeentebelangen en geen persooniyke belangen te bespreken. Daarmede hield 't incident op. Nadat verschillende commissies gekozen waren, vroeg de wethouder Verheggen eon gohoime vergadering. Aan dat verzoek werd voldaan," Men maakt zioh in Frankrijk^ zeer ongerust over het lot van het trans portschip ,,Vieiine". Het schip is den lOden December uit Rochefort vertrokken, sedert heeft men er niets van vernomen. Mon vreest, dat het schip op de Spaansche, Porbugeesche of Marokkaansche kust ver gaan is. De kruiser ..Galilée" ie naar da kust van Marokko gestoomd om uit te kijken. De dokters te Leipzig hebben ook hun oontracten met dc ziekenfondsen, welke den 31sten Maart verstrijken, opge zegd. Bijna alle dokters te Maagdenburg hebben hetzelfde gedaan. Weerbericht van '.i Januari. npetran *in n-t Kon. Ir.titmut.) Verwachting: Zwakke tot maligen zuid- oostelykon wind. Bewolkte lucht. Nevelig weer. Weinig verandaring in temperatuur.

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 2