De Amerikaansche vijgeboom. Wekeljjksehe Kalender. hoogte, en wil, zooals vod Bismarck op merkte, rijn eigen kanselier rijn. Geregeld leest hij vrij nauwkeurig de dagbladen en de door zijn particuliere se cretarissen "erzamelde meest belangrijke tijdschrift-artikelen. Ala voorstander van schoone kunsten en wetenschappen, brengt Wilhelm menigen avond in den schouwburg door; althans indien hij geen gasten moet ontvangen of uitnoodigingen heeft aangenomen. Ook is de Keizer een groot liefhebber van kaarten; bij voorkeur speelt hij ,,Skat", het meest ingewikkelde der Duitsche spelen. Te middernacht op zijn laatst eindigt zijn dagorde; dan hult het paleis zich in 't nachtelijk duister, want de Keuer is een groot voorstander der zes-urige nachtrust. Bij dat hygiënisch stelsel bevindt -e hoog begaafde en volijverige Keizer zioh uitstekend, cn ie hij in staat veel werk te kunnen afd Gaarne pronkt hij met de bekende spreuk van zijn grootvader: „Wij Hohenzollern beoben geen tijd om moede te zijn. (Wir haben keine Zeit müde zu sein)." Het waar geluk. Gelukkig hij, wiens hart, nog teer en licht bewogen, Zich door het 6choon der deugd vanzelf voelt aangetogen, Die, vroeg reeds door haar rust en stil ge luk bokoord, Geen donderslag behoeft, waar hij haar 8preken hoort. Hoe bloeiend zal zijn jeugd, hoe rijp zijn grijsheid wezen 1 Hij heeft geen slangebeet van 't naberouw te vreezen. Zijn leveD was een dag vol lieven zonne schijn; De dood zal hem een nacht vol zoete ruste zijn. O sterveling, wie gij zijtl uw kort verblijf op aarde Is voor uw eedlen geeet van onhesefb're waarde, Geen enkel oogenblik vlucht ongewroken heen. 't Behoudt zijn invloed, waar het lang voor ons verdween. God heeft aan elke daad haar wis gevolg be schoren. Niets was in 't groot heelal ooit doelloos of verloren. 0 woeker met uw jeugd, waar u de jeugd nog vleit. Zaai ale de zon nog stooft, gij zaait voor d'eeuwigheid Wat valsche flikkering hier onze oogen moo^ verblinden, Slechts op den weg der deugd is 't waar geluk te vinden; Wie hier het volle wit van zijn bestemming raakt, Heeft aan het eind des toehts het meeste heil gesmaakt. R. FEITH. tusschen de echtgenooten en de kinderen eenvoudig, docb streng worden opgevoed Meermalen hebben wij zoowel in Duitsche als in niet-Duitsche bladen gelezen, dat Wilhelm II als een van de meest werkzame der Europeesche vorsten wordt geprezen. Als een goed militair leeft hij volgens een vaste dagorde, die, gelijk in een kazerne of in een klooster, dag in dag uit zeer wei nig verschilt. De Keizer en de Keizerin staan geregeld te 6 uren op (bij ons 5 uren). Terstond steekt Wilhelm zich in 'de kleine generaals uniform, daar hij steeds de spreuk van zijn grootvader voor oogen houdt: „Wij, Ho henzollern, kennen geen pantoffels." (Wir, Hohenzollern, kennen keine Pantoffeln); ook Augusta, de Keizerin, kent geen och tendjapon, maar kleedt zich terstond in wandeltoilet. Het eerste werk der Keizerin is het ont bijt gereed te maken, zooala iedere huis vrouw betaamt. Te zeven uren is de ont bijttafel opgediend, bestaande uit koffie, thee, eieren en koud vleeschom niet al te veel tijd te verliezen, wordt deze gelegen heid door de jonge Prinsen en Prinsessen benuttigd, om hun Keizerlijken ouders goe" den morgen te komen wenschen. Klokslag acht uren begeeft zich de Kei zer naar zijn particulier kabinet, waar hem een groote correspondentie wacht. Ge durende het uur, dat hij aldaar vertoeft, geeft de Keizerin haar ordors voor de huis houding en gaat ze de voor haar Ingekomen verzoekschriften na, die meestal beden om geldelijken steun inhouden. Daarna rijdt het Keizerl"'c echtpaar naar den Thiergarten, de geliefkoosde morgen wandelplaats der Berlijners. Deze rijtoer duurt slechte een uurwant reerds te tien uren moet Wilhelm audiëntie vorleenen in de groote zaal van het paleis, waar de busten van Wilhelm I, von Molt- ke, von Roon en Richard Wagner, 's Kei zers grootste idealen, de wanden sieren. Is die audiëntie afgeloopen, dan brengt graaf von Eulenburg, die grootmaarschalk van het Hof is, den Keizer rapport uit over de gebeurtenissen, die de Keizerlijke familie belang kunnen inboezemen. Zijn er reizen of feesten op handen, dan bevat dat rapport ook de reisroute en de voorloopig vastgestelde programma's. De „Reise-Kai- ser," zooals Wilhelm wel eens genoemd wordt, geeft daarna zijn bevelen. Nu ver schijnt de chef van het Militaire Kabinet, die spoedig wordt opgevolgd door dr. Lu- canus den chef van het burgerlijk kabiaet. Deze laatste is een der meest gevreesde personen in de Pruisische diplomatie; wil de Keizer een der ministers of een 'der staatssecretarissen ontslaan, dan wordt dat ontalag aan Lucanns opgedragen. Indien, nadat de officieel© rapporten zijn uitgebracht, de tijd het toelaat, wordt nog een zeker aantal personen in particu liere audiëntie ontvangenom één uur moet echter alles zijn afgeloopen. Een halfuur later begeeft zich de Keizer met zijn gade naar de zuilenzaal, waar het tweede dejeuner wordt opgediend; twee maal per week worden daarbij eenige hoo- ge Hofbeambten nitgenoodigd. Dewijl Wilhelm een geslagen vijand is van overvloedige en lange maaltijden, blijft hij nooit langer dan een halfuur aan tafel het eenvoudige tweede dejeuner bestaat dan ook alleen uit soep, pastei, gebraad en één nagerecht. Hoofdzakelijk wordt aan die Keizerlijke tafel Rijnwijn geschonkenis er sprake van champagne, 'dan is het Duitsche Schaumwein, daar de Keizer aan zijn eigen landwijnen de eer geeft, die hun toekomt. Na het dejeuner gebruikt men de koffie in de vertrekken der Keizerin, waarna Wilhelm met zijn vrouw een tweeden rijtoer maakt, waaronder meestal een beeldhou wer of een kunstschilder met een bezoek der booge gasten vereerd wordt. Om halfzes trekt de Keizer zich opnieuw terug in zijn vertrekken, om zich daar nog een tijd aan de regeeringszaken te kunnen wijdenzolfs de gezanten der groote mo gendheden en de ministers blijven omtrent 'dat uur thuis, daar zij onverwacht door den monarch ontboden knnnen worden. Deze houdt zioh van aliee persoonlijk op de Het kweeken vaD vijgeboomen heeft op Jamaica een verbazend hooge vlucht geno men, en is in de laatste jaren zóó toegeno men, dat het inderdaad de vraag is of het niet veel meer dan het verbouwen van sui kerriet, de hoofdindustrie van het eiland is geworden. Een dertig jaar geleden kwam een Amerikaansch visscher, kapitein Baker geheeten, met zijn schoener te Port-Anto nio, om te kalfateren, en hij kwam op het gelukkige idee om zijn ledig vaartuig te vullen met vijgen, welke hij naar de Vercc- nigdo Staten overbracht. Daar werd de vrucht zoo grif verkocht, dat onze visscher- man naar het eiland terugkeerde om meer te halen, en van dit 1 eel eenvoudig en klein begin is een exportbandel gegroeid, waar door jaarlijks voor meer dan 6000 pd. st wordt omgezet. Als tak van nijverheid of landbouw is het kweeken van vijgeboomen al heel eenvoa dig en winstgevend. In het kort komt het hierop neer: Men neemt een stuk ongebruikt boech- land, roeit de heesters uit en snijdt van Je stammen van oude vijgeboomen de jonge, loten, die men op een afstand van 12 voet ongeveer van elkaar in den nieuwen grond plant. Deskundigen op het eiland verschil len van gevoelen omtrent dezen afstand, maar twaalf roet is de gemiddelde wijdte. Als de plantage in de vlakte Van het 2uii-*n des eilands ligt, moet de planter 2ijn boom pjes begieten maar ligt zij aan de noord kust of tusachen de bergen, dan bespaart de natuur hem ook deze moeite, want de regenval is daar ruim voldoende. Is de grond niet uitgeput ,als men deze cultuur- begint, dan heeft men verder de eerste^tien twaalf jaar niets te doen dan wat te wie den. De boomen hebben geen bijzond.ro 2org of bearbeiding noodig. De vrucht baarheid van den vijgeboom is ongeveer gelijk met die der tarwe en bedraagt 133 1. Dat het kweeken van deze boomen dan ook een zeer loonond werk is, laat lich begrijpen. Het is een ideale bezig heid voor do tropische gewesten, cn het ii niet te verwonderen, dat de luie in boorlingen er zich druk mee bezighouden, als men deze uitdrukking althans hier kan gebruiken. De cultuur vraagt weinig kapi taal. zeer weinig arbeid en volstrekt geea hoofdbreken. Zondag. Heb uielven lief zonder eigenliefde en acht uzolven hoog zonder trots. Sf naming. De Wetenschap heelt al heel wat op de lei geschreven, waarover later de spons ging. Dingdag. Opvoeding ia het werk der wijsheid, die vaji een leven tracht tc maken wat de liefde er van hoopt. Woenndag. AI9 de zak wint, maar de ziel verliest,, is de uitkomst verlies; als de ziel wint. maar de zak verliest, is de uitkomst w i nst. Donderdag. Hoe gemakkelijk is het dom te zijn, hoe moeilijk raak hst la schijnen. Vrijdag. Ieder mensch geldt in de wereld slechts zooveel als hij zichzelf iaat gelden. Zaterdag. De vreugde is een heerlijk wondergcld. Hoe meer men er van uitgeeft, hoe meer. men overhoudt. Lengte en Verstand, In alle Berlijnschc inrichtingen van meer uitgebreid lager onderwijs worden sedert eenigen tijd oij de leerlingen opms-i tingen gedaan, om een overzicht te krijgen van leeftijds-, resp. klasselcngten. Van den minister van onderwijs in Pruisen is net bevel daartoe uitgegaan en de gymnastick- onderwijze; zijn ijverig in de weer om de maat te nemen van de middelbare school jeugd, welke cijfers v..n de zorgvuldig ge voerde staten tot statistieke gegevens wor den uitgewerkt. Het is den minister om meer tc doen clan alleen to weten hoe ver de langste cn kort ste jongens in die cn die klas wel uiteen Joopen, ook niet om reeds van te voren voor zijn collega van oorlog na te gaan of er wel voldoende toevoer is vorhet gardc-regi- ment. Men beoogt een vergelijking te maken tui-

Leidsch Dagblad | 1904 | | pagina 13