BENZINE Centraal 1 Apotheek. JAARBOEKJE DE GRACIEUSE. TWEEDE MEID, Goedkooper dan PETROLEUM. HetLeidscheVolkshuis. Mej. J. WEYS. Hyacintenknecht. een KEUKENMEID, Berlpsclie Levensverzekering-Mq. Apothekersdijk 35. - Telephoon No. 533. H. C. VISSER ZOON, - Mare 38. VERKOUW STOKHUYZE*. 1304. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Agentschap. J. C. DE Ü7ILDE, Nieuwe Rijn 6. Billijke prijzen. U tslnitend h contant. Automobielen, Autocars, Motoren en Motorschuiten. Aanbevolen soorten van 1.en 1.25 per 1/2 KG., extra geurig en waterhoudend Geschiedenis en Oudheidkunde LEIDEN EN RIJNLAND. Orgaan der Vereeniging Oud-Leiden." FEUILLETON. Hei Huis der Yraeze- Omstreeks v y f nren Zaterdag middag is te Botterdam brand uitgebroken in de opkamer, gelegen achter den winkel van M. H. Schnltzler, In spiegels, lasten, enz., aan den Gfoudscheslngel hoek Hoveniersstraat. De brand ontstond doordien de vlam in een pan met vet sloeg. Tevergeefs trachtte de bewoner, door zUn verschrikte Yrouw ter hulp geroepen, mot eigen kracht den brand te blu8schen. Weldra stond de geheele opkamer in lichterlaaie en sloegen de vlammen buiten waarts uit. Alsnu verscheen de brandweer. De opkamer brandde totaal uit en in werk plaats, winkel en sousterrrain werd beduidende waterschade aangoricht; assurantie dekt deze. Tijdens den brand werd van den 14-jarigen J. V., wonende op het Strooveer, zijn zilveren horloge gerold. Hi) stond onder de kijkers. (N. H. G.) Jeu de Poule. Uifc Amsterdam wordt ons gemeld: Na Saheveningen komt Amsterdam thans met zijn Jeu de Poule. Sinds cenige dagen tooh is de biljartzaal van het hotel-café-reetanrant „De Oude Graaf" aan de Kalveretrraat aan haar ge wone bestemming onttrokken en zijn op een in het midden der zaal staand biljart vijf speeltafels voor het Jeu de Poule aange bracht. Toen wij er hedenavond een kijkjo namen, word er vrij druk gespeeld, hetgeen, naar men ons zei do, de voorgaande dagen ook hot geval was, vooral dee avonds. Aan reclame voor dit verleidelijke kans spel ontbreekt hot niet. Tegen de ramen der /in de Jonge-Roelensteeg uitkomende bil jartzaal zijn groote, do gelegenheid tot dit spel aankondigende plakkaten bevestigd, waarbij echter toegang tot de zaal strikt verboden wordt aan jongelieden beneden de 21 jaar. Kaartjes met gelijke aankondiging wor den in het publiek en vooral aan van het Centraal-station komende reizigers afgege ven. (N. Gt.) De Haageche rechtbank heeft do „Hollanxteche Bank, De Yos en Yrcede" gevestigd te 'e-Gravenihago, zoomede do bei de leden der Yenootechap, do heeren G. de Yoa en mr. H. Yreede, in staat van faillis sement verklaard. De politie to Haarlem hoeft een paar jongelieden gearresteerd, die ver dacht werden van de jongste inbraken al daar. De verdachten hebben bekend. Pokken to Yolendam, De ont smetting der woningen wordt flink voorfc- ge®et. Behalve de Rijksontsmetter van Zaandam, had de burgemeester van Am sterdam do groote welwillendheid gehad een der ontemettors af te staan aan Edam's burgemeester. Er zijn geen aangiften van nieuwe of verdachte gevallen; 162 personen zijn Yrijdag ingeënt Eon der R.-K liefdezusters in de barak is wat ongesteld door groote overspanning. Zooals reeds mot enkele woor den gemeld is, zijn de bewoner en zijn vrouw, in wier woning te Utrecht Woens dagavond een uitslaande brand ontstond, in den nacht van Woenedag op Donderdag in "voorloopige hechtenis genomen, nadat de bewoner aangaande de oorzaak van den brand door den commissaris van politie, den heer Wijnmalen, aan een streng ver hoor was onderworpen. Het onderzoek werd sedert dien nacht ijverig voortgezet. Do uit komst van dit onderzoek heeft aan de poli tie reden gegeven man en vrouw gister middag in voorloop ige hechtenis te stellen ter beeohikking van den officier van justi tie Donderdagavond reed het rij- tuig van den heer von B., uit Tubbergen, op den Ootmarsumsohen weg in volle vaart op een hondenkar, met het gevolg, dat het rijtuig omgeworpen, de koetsier daaruit geslingerd werd en zioh ernstig bezeerde. Direct ingeroepen geneeskundige hulp con stateerde, dat de koetsier een been gebro ken had. De zoon van den heer von B., die in het rijtnig zat, kwam met den schrik vrij. Het rijtuig werd nogal beschadigd. Hoe het mogelijk ia, dat het ongeluk kon plaats hebben, is een raadsel, daar de voertuigen zioh bewogen tusechen 2 bran dende gaslantaarns. Terwijl de ouders afwezig w ar ren, wisten de kinderen van den landbou wer G. to Altweert, onder de gemeente Weert (L.), in het bezit to komen van luci fers, waarmede ze e nig stroo aanstaken, in de nabijheid van den stoel, waarin zich een tweejarig meisje bevond, met het treu rig gevolg, dat het kind levend verbrandde. Men meldt uit Wadenoyen aan de „N. R. C.": Gisteren werden hier twee ooievaare gezien, hetgeen voor dezen tijd des jaaifc als een groote zeldzaamheid is aan te merken. Do eerste klerk ter Provincia le Griffie to Leeuwarden, K. Y., is gisteren geanresteerd wegens diefstal van circa f 300 aan bankpapier. De beschuldigde beeft reads bekend. DCt.) Het is der politie gelukt, don dader van de zware verwonding, te Exloër- mond, op te sporen, 't Ie een zekere G. B., aldaar woonachtig. Thans wordt hij ook verdacht van een mishandeling van een dochter van O. al daar, nu acht dagen geleden. Dit meisje werden toon alle kleefen stuk gesneden. MenmeldtultAlmelooaandöjN.R. C.": Do heer N. F. Snel, redacteur van het „Twentsch Zondagsblad," deelt in dat blad een gedeelte mede van een brief, hem geschre ven door een oud-wees, die thans in een onzer groote steden een gevestigde positie bekleedt. Deze schreef Ik lees daar julet uit de courant, dat er eens een onderzoek zal ingesteld wor den naar den toestand van het Weeehuis. Dat hadden ze een goede 80 jaar vroeger al wel mogen doen. Als de toestand heden nog soo is als in den tyd, toen ik het voorrecht had, daarin te verkeeren, dan is het geen wonder, dat nu eindelek de bom losbreekt. Justus van Maurik zou er boekdoelen van kunnen vullen, als hij al de schandelijkheden wist, die er in dien tyd waren voorgevallen. Het doet mU dus van harte genoegen voor die arme stumpers van kinderen, dat er nu eena in voorzien zal worden, 't Is te hopen, dat het helpen zal. Jacques Lebaudy gaat naar Brussel, om contracten te sluiten met inge nieurs, oud-onderofficieren enz., die allen hebben gesolliciteerd naar een betrekkiDg in het nieuwe Keizerrijk. Voorts heeft Jacques I twee atoomschepen besteld, metende driehonderd ton, die een geregelden dienst zullen onder houden tuasohen Las Palmaa en Troja. Een Scheepsramp. Men meldt uit Toulon, 11 Dec: Een Oostenrjjkscho stoom boot, komende van Fiume, leed schipbreuk. De toestand van het schip is zeer critiek. Het scheepsruim staat Id brand. Een groote sleepboot vertrok om hulp te verleenen. Uit Odessa wordt aan de „Köln. Ztg." het plotseling overlijden gemeld van den grooten exporteur in granen Mendelevisch, aldaar. In don nacht van Donderdag is brand ontstaan in het Koninklijk Paleia van Sandringham waar op het oogen- blik d© Koningin van Engeland verblijf houdt in do slaapkamer eener hofdame. Het vuur kon gelukkig snel gedoofd wor den. De bladen berichten dienaangaande: Het vuur barstte uit te 6 uren in cfo slaapkamer van mis3 Charlotte Knollya, eeredame van dienst, en bereikte spoedig het aangrenzend vertrek, waar de Koningin sliep. Miss Knollys, door het vuur gewekt, snelde in de kamer der Koningin en bei den moesten in nachtgewa-ad de vlucht ne men. Eenige oogenblikKen na haar vertrdk stortte de vloer van de kamer der Koningin in. Men heeac ontdekt, dat het vuur uren lang gesmeuld heeft oan een balk onder <Js kamer van miss Knollys. De brand was ontstaan door het smelten van een elecbrïsche geleidingdraad. KATWIJK. Ondertrouwd: Joh. Freke weds, en L. van Beelen jd. J. van Rijn jm en H. Kuyt id. A. Kuyt jm. en A. van der Boon jd. Gehuwd: L. Dobbelaar jm. en C. Groen jd. W. de Jong im. en A. Zwaan id. L. Dubbels» jm. en H. Ouv. ehand jd. J. Groen jm. en A Schaap jd. A. van Rrjn jm. en M. Jonker jd. Geboren: Geertje, D. van C. van der Boon en C. van Duyvenyoorde. Dirk, Z. van A. de Jong on M. van Rhjjn. Bouwe, Z. van A. Kuyt en G. de Jong. Hermanu9, Z. van W. v. D^k en M. van Dijk. NIEUWKOOP. Bevallen: M. van Haringen geb. Voorsluis D. E. Middelkoop geb. Boer Z» Overleden; C. van Lammeren 85 j. W. v. Wedde, echtg. van J. Nieuwenhuizen, 56 j. WAVEREITS BOCK 11439 66 V Het derde verslag der Stichting ls k ÏO Cents verkrijgbaar aan het Gebouw. De tentoonstelling van Nieuwe Boekdrukken ls geopend van Maandag 14 tot en met Zater dag 11> December, des avonds van 7 tot 10 uren. 11818 12 Wegens bevordering ter over name aangebodenoen ilink Agent schap, voor actief porsoon. Ver dienste 14 a 18 Glcl. per Week. Overname biliyk. Brieven onder No. 11790 aan het Bur. v. d. Blad. 8 Usrkocplokaal Papangracht Ba te LUIDEN. Do Makelaars H. J. en J. II. BEN JAMINS en A. WITSTIJN Hz. z(jn voorneraons op Woensdag 10 De cember 1003, des voormiddags te 10 uren, ln bovengenoemd Lokaal, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TEUNIS, publiek en om con tant geld te verkoopen: een aanzienleken voorraad lrijua gereed SCHOEN WERK, alsmede een party LEDER en FOUR NITUREN, alles afkomstig van de door brand beschadigde Loidsche Stoomschoe- nenfabriek. 11803 21 Kijkdag: Dinsdag van 10—3 uren. Leerares in stemvorming, uit spraak, solo- en koorzang. Spreekuur Dinsdags en Vrijdags 13 urenPlantsoen 83. 9062 8 Er worden Jongelnl gezocht tot het vormen van een bovenge noemde Yereoniging; liefst uit den gegoeden stand. Leoftyd niet beneden de 16 jaren. 9 Brieven Bureel v/d. Blad No. 11812. Gevraagdtegen flink loon, een BLOEMISTKNECHT, volkomen op do hoogte met Ziek. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven onder No. 11797 aan hot Bureel van dit Blad. 9 Tegen 1 Februari e. k. wordt te Valkenburg op „Rynrust" gevraagd: als Meld-alleen, die goed kan koken en tevens huiswerk verrichten; van goede getuigen voorzien. Aanmel ding na 18 Januari e. k. 11798 9 Mevrouw VAN HOUTEN, Nieuwe Rjjn 17, vraagt tegen 1 Februari: een niet beneden 18 jaar en van goede getuigon voorzien. 11819 9 Spreekuur 's avonds na 8 nren. OPGERICHT 1836. 11619 30 Loopende verzekeringen. 129,026.545. Totaal waarborgfonds45,304.969. Uitbetaalde verzekeringen 60.585.420. HOOFDAGENT VOOR LEIDEN: uit het Benzine-Entrepöt, Koddesteeg 9", Leiden, leveren de ondergeteekenden bij elke hoeveelheid tot en- gros prjjzen, voor 11S16 42 8018 18 van De Administratie van het „Leidsch Dagblad" belast zich met het plaatsen van Advertentiën in alle Bladen. Heden is verschenen en bij alle Boekhandelaars verkrijgbaar gesteld: VAN TEVENS Het een fraai portret in photogravure van Burgemeester WAS en eenige illustratiën tusschen den tekst. Prijs gecartonneerd f 1.50. LEIDEN. A. W. SLJTHOFF. V) „Hot gebeurdo moet voor oom Wilfrid ge- hei en worden gehouden," beredeneerde ik by mUxelven. En, behalve oom Wilfrid, waren er, voor zoover ik wist, slechts dienstboden in huis. Maar toch moest iemand er van afweten. De doode man moost daar niet veronachtzaamd biyven liggen totdat het huishouden uit zich zelf wakker werd en hom vond. Wy daalden samen do torentrap af, zwij gend, terwUl ik er over nadacht wat er gedaan moest worden. Do deur bonoden was gesloten, zooals ik wol had gedacht, want anders zou dio kreet In den nacht tot andere ooren mooton t>oor- gedrongen zjjn dan do mijne; en nu, terwijl ik die opende, meende ik een andere deur op N ©enigen afstand zacht te hoeren sluiten. „Ga dadelijk naar uw eigon kamer," zelde ik tegen Consuelo. „Wat er gedaan moet worden, zal ik doen. Ik hoor eenlg geluid en gl) moet hier nu niet met mU gezien worden. Laat het aan my ever om al de vreemde wederwaardigheden van deze uren uit te leggen. Niemand behoeft ooit te weten waarom gy naar de gehoimo kamer zyt gegaan." Half tot myn verbazing, voldeed zy aan myn verlangen. Ik was niet gewoon aau zulk een gedweobeid van de vrouw in het grya. Zonder nog een woord te zeggen, verliet zy my en ik oogde haar na, terwyi zy verder naar be neden ging. Ton laatste verdwoen zy en ik wist, dat zy de gang was ingegaan, welke naar haar eigen vertrekken leidde. Terwyi ik stilstond, nog besluiteloos wat te doen, hoorde ik voetstappen de trap be neden in huis opkomen. Hot was overigens volkomen stil, met «en stilte, die er hoerscht als alles slaapt, anders zou ik de zachte ge luiden niet zoo duideiyk hebben gehoord, want de ruime vestibule met de hoofdtrap on het groote raam van gekleurd glas, dat het portaal verlichtte, was verder weg. De toren, waarin ik my nog bevond, stond er niet mee in verband. Maar zooala hot was, drong het zwakke geluid van de voetstappen tot my door; en ik wist, zonder een oogen- blik te twyfelen, uit welke richting zy kwamen. Ik liep zacht dien kant uit, om my te ver gewissen, wie hot kon zyn, die op dit uur van den nacht in de Abbey rondzwierf. Het oude huis was door vele geslachten dor Amory's vergroot en bygevolg, zooals ik heb gezegd, was het een waar doolhof van vleugels, gaDgen en trappen geworden. Toen ik een overwelfde gang doorging, kwam ik van aangezicht tot aangezicht te staan tegenover een man, die juist langzaam een aantal treden was opgeklommen, welke van het groote voorhuis naai- do eerste verdieping leidden, en naar den vleugel, waar zich Con- suelo's vertrekken bevonden. „Gordon 1" riep ik plotseling ©n scherp. Zoo groot was zyn verbazing by het geluid van myn stem, dat hy hevig ontstelde, en, op de bovenste trede van de trap staande, achterover zou gevallon zyn, als ik niet op hem toege sprongen was en zyn arm gegrepen had. „Ik wist niet, dat gy hier waart," zeide hy, zyn zelfbeheerschlng terug krygend. „En evenmin wist ik, dat gy hier waart" Ik had hem een paar voet van de trap weggetrokken en liet nu myn hand op zyn schouder vallen. „Hml" Hy keek achterom naar de treden en den donkoren, gepoiysten vloer, welke be noden schemerachtig blonk. „Dat zou een leeiyke val zyn geweest. Ik had myn rug- gegraafc kunnen breken of myn achterhoofd kunnon verpletteren als ik daar was terecht gekomen. Het verwondert my, Darkmore, dat gy my niet liet vallen en uw kans waar- naamt. Niemand zou u daarvan een verwyt hebben kunnon maken; ik wei het mmst van allen." „In de eerste plaats is zoo iets niet by my opgekomen," zoide ik openhartig. „Ik handelde naar de ingeving van het oogenblik. In de tweede plaats zou ik, zoo lk overvloed van tyd tot denken had gehad, evenzoo ge daan hebben." „Watl Gy zoudt opzetteiyk den eenigen man redden, die u in den weg staat, terwijl zich zulk een schoon© gelegenheid voordeed om u van hem te ontdoen of, ten minste, om hem ouschadeiyk te maken?" „Zeker zou ik dat doen. En dat zoudt gy ook in myn plaats. Ik zou in elk goval myn bost doen voor u, uit een gevoel van botame- Ujkheid. Bovendien, gy vergeet, dat uw ge tuigenis noodig is om miss Hope te redden. Zoo ik had nagedacht over het vóór en tegen, zou ik een dubbele beweegreden hebben gehad." „Neen, ik vorgoet dat Diet," zeide Gordon. „Maar ik vergat, dat gy niet wist, dat lk reeds alles, wat ik te weten was gekomen, aan Marland en sir Wilfrid heb meegodeeld. Gy ziet dus, dat myn leven geon waarde meer zou gehad hebben, voor zoover het u en haar betrof." „Ik ben dankbaar daarvoor," zeide ik. „En wat dit kleine voorval betreft, dat juist ge lukkig is afgewend, laat ons er niet meer <wsr praten en er ook niet aan denken. Miss Hope is veilig en hier ln huis. Maar hoe komt het, dat gy hier op dit vreemde uur rondwaart?" „Ik zou u hetzelfde kunnen vragen, want lk had gedacht, dat gy aan het zoeken naar haar waart. Maar ik zal uw vraag eerst beant woorden. Toen ik uw telegram ontving, zyn MarlaDd en ik hier dadeiyk heengegaan. Ik had alles met hem in orde gebracht. Zooals gy zegt, hy is een goede kerel en draagt ons geen kwaad hart toe. Hy is bereid toe te stemmen, dat hy een stommerik was met zyn misleidende verdenkingenofschoon zy, alles wèl beschouwd, zeer natuuriyk waren, zelfs voor een detective. Hy was zoo gewend, dat zyn gevolgtrekkingen do juiste waren, dat het hem moeite kostte te gelooven, dat hy het by het vorkoord© eind had gehad en het schynt, dat hy eenige dingen heeft uit gevonden en op weg was om meer uit te vinden. Hy heeft de plaats ontdekt, waar miss Wynne verborgen wordt gehouden, en het bedrog mot het lyk, ofschoon hy had gemeend, dat de kleine, ongelukkige Jerörae, die slechts een handlanger is geweest, voor alles verantwoordeiyk moest gesteld worden. Indien hy zichzelven tyd gegund en niet dadeiyk gevolgtrekkingen gemaakt had, zou hy vroeg of laat do geheele waarheid uit gevonden hebben. Maar hy weot die nu. Ik heb hem meegedeeld hoevele jaren ik noodig heb gehad om die aan het licht te brongen en de zaak zal een les voor hem zyD. Hy zal nooit weer de omstandigheden als eon bewys aannemen. Toen Marland en ik op de Abbey aankwa men, was sir Wilfrid uit een vorkwikkenden slaap ontwaakt en had naar u gevraagd. De dokter, die er juist was, verklaarde, dat hy wdl genoeg was om my te zien en te luis teren naar hetgeen ik had te zeggen, daar dit niets dan goed nieuws was. Ik besloot,' dat hy alles terstond ineens zou weten, alles, wat ik bad mee te deelen. Men kon hem geen beter geneesmiddel toedienen. Het was Marland's plicht om naar Hay-, nes Haviland te informeeren, want wy bei-j den hadden gegronde redenen om ons te willen vergewissen of hy ln ons bereik was. Uw dokter verzekerde my, dat hy hier in huis was en aan een aanval van zyn hart kwaal leed. Hy kon wel met opzet van dat trap zyn gevallen en de gevolgen daarvan hebben overdreven, ton einde een redon te hebben om in de Abbey te biyven, ni iar met zyn hart was hot toch niet in den haak. Een» plotselinge schok kon zeer ernstig worden, dacht de dokter, en Marland beloofde, zeer voorzichtig te zyn, toen hy vergunning kreeg om hem te zien. „Toen hy echter tegen de deur van zyn kamer klopte, kreeg hy geen antwoord. Die. was niet gesloten en dus trad hy binnen, maar de vogel was gevlogen. 6 Na alles, wat hy van my had gehoord," vermoedde hy, dat Haynes Haviland naar, miss Wynne was gegaan, vóórdat hy de streek wilde verlaten, Indien by van plan was deze streek te verlaten; en hy ging hem in! allerijl na, maar zyn zoeken leidde tot niets. Hy hooft hier ook ergens in een kamer een] geheim paneel ontdekt, waardoor miss Wynnd verdween, en dacht of HaynesHaviland daarvan nu gebruik had gemaakt, om wegUl komen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 6