Tweede Kamer. Burgerl. Stand van Lelden.l onbillijk jegens enkele categorieën van on derwijzers, omdat men anders den schijn op zich zou laden, in het oog van oppcrvlakki- gen althans, de belangen der onderwijzers vooral tc bevorderen. Dat ook aan alle Christelijke scholen hier ter stede en aan verreweg de meerderheid der lagere scholen elders Woensdagnarnïd- dags vrijaf wordt gegeven, spreekt ook voor den maatregel. (LEBÖEM, 24 Oeces-arafoer»» Dc burgemeester heeft op hun verzoek ee.*vól ontslag vorlcond aan den agent van pol:tie F. L. PieLcrs, die benoemd is tot ge lijke betrekking bij de politie-administra- tie xe 's-Gravenhage, en aan den agent van pol bic N Corba, die op grond van 65-jari- gen leeftijd den dienst met pensioen gaat verlaten. Aan het derde jaarverslag van de stichting „Het Leidsche Volkshuis" ontke nen. wij het volgende: In het afgeloopcn jaar heeft de arbeid, I die ia het Volkshuis wordt verricht, zich weder in menig opzicht uitgebreid. Het aantal lessen en clubs is zóó groot gewor den, dat op menigen avond allo kleinere lokalen in het gebouw bezet zijn en zelfs een door gordijnen afgescheiden gedeelte der groote zaal wordt in gebruik genomen. Het bezoek der leeszaal, ofschoon nog niet wat het kon wezen, is verbeterd. De bibliothe ken, v»oral ook die van jongelieden en kin- deren, werken uitstekend. Muziekuitvoe ringen en tentoonstellingen worden steeds meer populair in verschillende kringen der 'bevolking. Van de gelegenheid, aan on- en minvermogenden gegeven tot het bekomen van rechtskundig advies, wordt druk ge bruik gemaakt. Het gemiddeld aantal geregelde wekelijk- scho bezoekers, die deelnemen aan lessen en clubs bedraagt 580. De voordrachten werden bijgewoond door gemiddeld 197, de muziekuitvoeringen door 415, de personen, die de tentoonstellingen bezochten, bedroe gen gemiddeld 96, behalve de regelmatige Volkshuisbezoekers. 68 dames en heeren 1 verleenen geregeld hun hulp bij den veel- 1 zijdigen arbeid, in het Volkshuis verricht, j De rechtsgeleerden, die hot adviezon-bu- ^reau vormen, zij, 'Jie voordrachtem hielden, muziekuitvoeringen gaven, do tentoonstel lingen van kunst en kunstnijverheid tot iets levends maakten door hun verklarin gen, zijn in dit getal niet begrepen. Do Stichting beantwoordt meer en meer aan haar doel. Het is een feit, dat het 'Leidsche Volkshuis alle lagen der maat schappij bereikt. Uit do rekening van den penningmeester blijkt, dat deze niet zonder reden blijft hopen op den steun der burgerij. Do tooneelvereeniging „Leidsche Dilet- lantenelub" gaf Zaterdagavond in „Hotel Du Nord" e®n uitvoering met introductie. De zaal was benedon geheel govuld met leden en hunno dames, die met donateurs, donatricos en go- 'noodigden door den voorzitter, den heer F. J. de Jong, nadat een drietal musici oen paar muzieknummers hadden doen hooron, werden 'welkom gobeeten. Er op wyzoodo wat het programma bevstto, wenschte hy hun toveDB veel genoegen. Hy herinnerde aan het 22-jarig bestaan der Club en aan de presidenten, die zy heeft gehad, waarvan nu dezer dagen is overleden de heer J. van Wijngaarden, die vroeger zes jaar voorzitter is geweest en door don togenwoordlgon werd opgevolgd, die het nu 13 jareu is. Van Wyngaardens nagedach tenis zal nimmer worden vergeten on reeds om zyn overiyden werd dexe uitvoering twaalf dagen uitgesteld. De werkondo leden der veroonlging traden op in „Het lied van Moedor", oorsprookeiyk tooneelspel met zang in drie bedryven en een voorspel, door Antonio, waarmede allen het publlok voortdurend wisten te boeien en waarmede vooral Henri Kortmans onder don naam van Jacob den loods een bijzonder loffoiyke vermelding toekomt, alsmede in „Klaveren Vrouw", blyspel met zang in éón bedryf. Onder luide byvalsbetuiglngen ontvingen de medeworkonde dames fraaie bloemstukkon, terwijl de beide in het voorstuk voorkomende dames en do jongejuffrouw, die voor het zoontjo Henri had gespeeld, achter de schormen nog oen souvenir ontvingen. Een bol besloot, laat ia den nacht, do uitvoering en een collecte voor „Schoolkinder- vooding" bracht f 7.50 op. De heor N. L. J. van Buttinglia Wichers» tot 1 Juli jl. leerling van de Chr. Sohool voor M. U. L. Ond. aan den Stillen Ryn alhier, slaagde voor het examen in Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht vanwege den Nationalon Bond van Handels- en Kantoor bedienden in Nederland. De heer v. B. Wicbers werd opgeleid door mej. Ootavia Parmentier. Vrydag a. s. 18 Dec. hoopt de Eerw. Moeder van het Liefdegesticht in de Bakkor- eteeg alhier haar gouden feest te vieren. Do tamboer der 2do klasse T. S. de Lang werd onder intrekking zyner detacheering by do Kweekschool voor Zeevaart alhier, heden overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip to Amatordam. By de heden gehouden verkoopiog van cokes in partyen van 10 en 5 H.L., waren de hoogste pry zen f 5.40 on f2.60; do laagste f5.20 en f 2.60. Men meldt ons uit de Residentie: Heden- j morgen tegen tien uren konden velen, die ïich bovonden in het Voorhout en omgeving én in een gedeelte van het Bosch, wederom Kien, dat de Koningin-Moeder, vergezeld van 1 een hofdame en gevolgd door een statlgen lakei, een wandeling maakte door een stukje tan het Bosch en een klein stadsgedeelte. Het Is trouwens in den laatsten tyd geen zeldzaamheid, dat by gunstig weder H. M. des ochtends zoo'n wandelingetje doet, eerbiedig gegroet door velon van ben, die Haar ont moeten. De Koningin-Moeder was gisterenochtend by de godsdienstoefening in de Regontesse- kerk te 'a-Gravenhage tegenwoordig. De minister van justitie was heden ter audiëntie by de Koningin op Hot Loo, H. M. de Koningin, die, zooals gemold is, Donderdag van Het Loo naar de Resi dentie terugkeert, zal per extra-trein om 2.10 n.m. Het Loo verlaten. H. M. reist over AmersfoortUtrecht en zal om 4.31 n.m. in Den Haag aankomen. Tet benoeming tot electro-technisch ingenieur tc Arnhem worden door B. en Ws. aanbevolen de hoeren M. F. H. J. H. Erens te 's-Gravenhage, H. Noordondorp te Oosterbeek en G. J, G. Brandt te Am sterdam. De nestor der Deventer medici, de heer dr. P. van Delden San., herdacht Zater dag onder do meest treffende blijken van sympathie, zoowel van daar ais elders, den dag, waarop hij vóór 60 jaren den graad van doctor in de geneeskunde te Leiden ver wierf. Bij beschikking van den Minister van Staat, minister van oorlog, is de 1ste luit. der inf. C. M. Donok, gedetacheerd geweesc bij het leger in Nederlandsch-Inxlië, weder bij het leger hier te lande, en wel bij het 2do rog. inf. De offioier van gezondheid 2de klasse van de zeemacht D. J. Vrijdag, uit Ooet- Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit gestold. De kapt. D. G. van der Voort Maar schalk, van het 2de reg. vesting-art., wordt binnenkort bestemd tot hoofd van onder wijs aan de Kon. Mil. Aoademie te Breda. Naar het „Centrum" verneemt, zal de Tweede Kamer denkelijk in Februari over gaan tot openbare behandeling van het in gediende wetsontwerp op het hooger onder wijs. Men bericht ons, dat door de Staats spoorweg-maatschappij gearbeid wordt aan do herziening dor loonen en aan verbetering dier positie van bet personeel dier Maat schappij, (O. H. G.) De 1ste luit. K. S poe 1st ra, benoemd tot leeraar aan do hoogere burgerschool te Gouda, heeft non-activiteit gevraagd. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats heb ben. De Kortenaer" vertrekt a. s. Donderdag naar West-Indiö ter aflossing van het pant serschip „De Ruyter." Baron Gulllaume, nieuwbenoemd gezant van Belgiö by ods Hof, wordt tor aanvaarding van zyn zending tegen hot eind dozer maand te 's-Gravenhage verwacht. Haserswoudo. Ds. J. J. vae Ingen, pred. by de Ned.-Herv. Gem. alhier is beroepen naar do gemeente van Oud-Aiblas. Koudekerk. De begrooting voor bet 3de bataljon rustende schuttery, voor 1904 is door Gedeputeerde Staten vastgesteld en het aan deel dor gemeente bepaald op f 12 29. Bassenheim. Onze ysclub hield Zaterdag avond haar gewone jaarvergadering. Acht en veertig leden waren ter vergadering aanwezig. D'o voorzitter, de heer S. Wairave, opendu, na den aanwezigen hartelijk welkom gehooton te hebben, de vergadering. Do notulen der vorige vergadering worden door dan secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De penningmeo8lor deed vervolgons reke ning en vorantwoording van het beheer der gelden over liot afgeloopou dienstjaar. Hieruit bleek, dat de ontvangsten f 261.67'/, en do uitgaven f 228.C91/, bedroegen en de rekening dus sluit met oen batig saldo van 32.98. Op do Rykapostspaarbank was een bedrag van f 490.09 aanwezig, zoodat er een totaal in kas is van f 523.07. Genoemde rekening werd door de heeren J. J. Kruyff en W. Rynsburger nagezien en in orde bovonden. De heer Charbon stelde nu voor om by do eerstvolgende vorgadorlng het reglement zoo danig te veranderen, dat het geld in plaats van op de Postspaarbank, uitgezet kan worden op de Raiffeisen-epaarbank daar laatstgonoomdo iustelling in deze gemeente is gevestigd en do rente pCt. meer bedraagt. Conform werd besloten. Aan de orde was nu do verkiezing van vier bestuursleden. Aftredonden zyn de heeren S. Walravo, J. A. Charbon Jr., L. Rotteveel on E. J. Spoelman. De beldo Jaatston hadden schrifteiyk konnis gegevon niet meer voor een eventueels herbenoeming in aanmerking te willen komen. De uitslag der stemming was, dat de boeren S. Walravo en J. A. Charbon Jr. direct wor den herkozeD, terwyl na herstemming als nieuwe leden werden bonoemd do heeren H. Bader en O. van Eek. Allen namen de be noeming aun, waarna de heeren Wairave en Charbon respectievelijk weder als voorzitter en peuningmeestor werden gokozen. De heer Bader stelde vervolgens voor, om de baanvegers in plaats van 10 cents per uur 121/, cents te geven. Na eenige besprekingen, werd besloten, zoolang de kas het esnigszins toelaat, 12 cents por uur uit te betalen. Nadat de voorzitter den aanwezigen drin gend verzocht had om ieder in zyn kring zooveel mogeiyk nieuwe leden te werven, daar de contributie-opbrengst de laatste twee jaar met f 16 was verminderd, werd do ver gadering onder dankzegging voor do trouwe opkomst gesloten en overgegaan tot een gratis- verloting van drie pryzen, bostaande in een prikslee en twee kistjes sigaron. De gelukkige winnaars hiervan waren de hoeren O. Bchippor, H. G. 0. Vlasveld en H. Witteman. Wassenaar. In den loop dezer week zullen in don tuin van de pastorie verscheidene hoo rnen worden verkooht. Naar men zegt, zal op dat terieia eerlang de nleuwo R.-K. kerk ver- ryzon. Zy zal dan gebouwd worden op de plaats, waar thans „het bergje" ligt by het begin van den voormaligon Zandweg. In de laatste algemeen® vergadering der A.-R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is tot caudidaat voor den gemeenteraad ge kozen de heer D. J. Rotteveel. Naaat den éónen telephoondraad, die door het dorp loopt, zyn een tweetal andere aan gebracht. Deze dienen voor de aansluiting aan de intercommunale telephoon. Met het oog hierop zullen ook in hot postkantoor belang- ryke veranderingen worden aangebracht. Zitting van Zaterdagnamiddag. 8 taatsbegrootiog voor 190 4. Voortzetting der behandeling van Hoofd stuk V, (Binnenlandse!» Zaken). Bij art. 108 (Rijksuniversiteit te Gronin gen) licht de minister een voorstel toe om het artikel met 1000 te verhooge® ten bate van het onderwijs in de psychiatrie. De heer Drucker dringt aan op de open stelling van de bibliotheek aan de universi - toit to Groningen ook des avonds. Bij de aideeling Middólbaar Onder wijs betoogt dc heer Boa de noodzakelijk heid, om bij de ontwikkeling van het tech nisch onderwijs economisch te werk te gaan, anders zijn de krachten te spoedig verspild. Spr. heeft hier het oog op de Polyteohnische Sohool te Delft, waarvoor groote sommen worden aangevraagd. En wanneer men zoo doorgaat zal het gauw naar de 2 millioen loopen. Gaarne wil spr. desnoods 2 millioen geven voor de Polytechnische School, mits hij maar de zekerheid hebbe, dat daarmede de krachten niet zijn uitgeput. Voor de ontwikkeling van ons technisch onderwijs acht spr. noodig medewerking van do vak- voreenigingen van verschillenden aard. Hij weet niet of het gewicht hiervan voldoende gevoeld wordt. Spr. dringt er ten zeerste op aan do vakvereenigingen voor dit onder wijs te interesseeren. Naar aanleiding van de circulaires van de inspecteurs omtrent de bibliotheken aan de Rijks-H. B.-S,, die geen werken mogen bevatten, die de harts tochten prikkelen, omdat zij met Rijksgeld betaald worden een zonderling argument vraagt Spj% of er aanleiding voor die oiroulaires bestond. Ia dat nu geen verkeerden indruk bij het volk vestigen omtrent de Rijks H. B.-S. Zal men nu niet zeggenzoover is het al gekomen met het moreel bederven van onze kinderen, dat de Regeering er zich mede bemoeien moet. Spr. meent, dat er geen aanleiding bestond voor de opzienbare cir culaire en hij betreurt bet, dat zij is uitge geven voor jongens, die zich met inspan- nenden arbeid bezig houden, is klassieke of historische litteratuur geen ontspanning. Spr. moot ook profcesteeron tegen de con- Ibrólo vam hoogjerhanjd op de directeuren der H. B.-S., wat den aankoop van boeken voor de bibliotheken der Rijks-H. B.-S. be treft. De heer Ter Laan pleit voor het afne men dor eindexamens H. B. S. door de leor- aren dier inrichtingen, Ook Spr. komt op tegen de censuur op de bibliotheken der H. B.-S. Do Minister zegt, dat de mousson voor technisch onderwijs gunstig is en dat hij daarvan wil profi-beeran. Bij de vestiging van een nieuwe Polytech nische School zou te groote zuinigheid de wijsheid bedriegen. Op hot gebouw voor de geodosie had er 40,000 bespaard kunnen worden, maar dat is niet do schuld van 's Ministers ambtevoorganger. Een minister kan dat natuurlijk niet beoordeel en en moot afgaan op de adviezen. De minister is reeds bezig de vakvereenigingen voor het tech nisch onderwijs te interesse oren. Vergoeding aan bestuurders van Vakvereenigingen kan aanleiding geven tot misbruik Voor het doen vervallen van de eindexamens H B.- S, is het oogenblik nog niet gekomen. Dat punt behoort thuis bij de algomeene regeling van het onderwijs. Het obligo, dat or voor alle kinderen gelegenheid moet zijn and en vijs te ontvangen, slaat op hot lager onderwijs. Waar klachten over «de lectuur uit de bi bliotheken van de H. B.-S. tot den minister kwamen, was het zijn plicht, die te onder zoeken De minister erkent ton volle de noodzakelijkheid van afwisseling bij inspan- nenden arbeid en die wordt ook niet afge keurd, maar wol sterk prikkelende lectuur. Met bestaande orde vaD zaken, on dit is aan het adres van den heer Ter Laan, wordt bedoeld datgene, wat de soc.-dem. arbeiders partij volgen haar program omver wil gooien. Do heer Lieftinck verzoekt den minister de leeraren van de ambachtsscholen op te nemen ondor degenen die rcoht hebben op pensioen. Waar men tegenwoordig zooveel prijs stelt op goed ambachteonderwijs, moot men ook zorgen, dat die menschen hun on derwijs met opgewektheid kunnen geven, en onbezorgd bun ouden dag tegemoet gaan. Do heer Ter Laan sluit ziah hierbij aan. De Minister antwoordt, dat dit nog niet in het plain ligt, omdat do ambachtsscholen nog ccm wettelijke basis missenhebben zij, die gekregen, dan kan een pensioen-regeling als verlangd overwogen worden. Do heer Dr-ucker vraagt in do toekomst hooger subsidie voor de Handelsschool te Groningen en verzoekt niet te reel vast tc houden aan den eisch van provinciaal sub sidie. De heer Bos dringt aan op onderricht in handelscorrespondentie op de Normaal scholen en do heer Smeenge op hooger sub sidie op do volgende begrooting voor de In dustrieschool te Amersfoort. Besloten wordt ook hedenavond zitting te houden, en dan te behandelen Hoofdstuk VI Marine, waarmede dan hedenmiddag to half twee zou worden aangevangen. Nadat nog verschillende sprekers de be langen van ambachts- en industriescholen in hun district hebben bepleit, wordt de dis cussie over Binnenlandsche Zaken verdaagd tot Dinsdag 10 uur. Gemengd Nieuws. Vrouw 't H., gekleed met bruinen omalngdook en vergezeld van het 12 jarig meisje B. M., ging gistermorgon een manu- facturterswinkel aan de Haarlemmerstraat binnen en vroeg aan den bediende iets te koop. Nadat deze hot een en ander had laten zien, zag hy dat zy onder haar doek geborgen had een nieuw boozeroen, behoorende In zyn winkel. Natuuriyk werd zy naar het politie- bureel geleid, alwaar dadeiyk kon worden vastgesteld, dat zy den vorigen avond in den zelfden winkel was geweest met een 10-jarig broertje van het meisje en toen op gelijke wyze een pantalon was medegenomen. Vol gens aller verklaring namen de kinderen het goed en stopten het onder den doek terwyl de vrouw het argeloos aannam en vasthield. Gebrek aan goederen had de vrouw echter niet, wat daarna uitkwam, toen de politie eens een kjjkje in haar woning kon nemen. Daar was van alles: manufacturen, ge maakte gooderen, mantels, jassen, worsten, schoenen, heele en gedeelten Leidsche en zoetemelkscbkazen, speelgoed, galanterieën, voetkussens, kortom wat dageiyks by een rondwandeling wordt gezien. Byna alles was door vorenbedoelde-kinderen weggenomen en kregen zy daarvoor een kleinigheid hoogstens 25 cents. Te begrypon is het dat vele vroeger ge stolen goederen door haar van de hand zyn gedaan, zoodat de vrouw alleen voor het nu gevondene kan terecht «taan. Vry brutaal mag het zeker zyn, dat de vrouw eenige tyd goleden aan het politie- bureel klaagde, dat rnen haar betichtte van het koopen van gestolen goed, waaraan zy beweerde geheel onschuldig te zyn. Alle voronvermelde goederen zyn op hand wagen» geladen en naar het politiebureel ver voerd, waar eon 25-tal winkeliers ze heden kwamen bezichtigen. Voetbal. Gisteren had weder een ontmoeting plaats van „Ajax" ©d „H. F.-C." op Ajax' veld. Ongeveer te 2 uren stelden zich onder hoede van scheidsrechter Dykxhoorn de volgende elftallen op: Ajax met Dozy, Grivel, v. d. Made, Bronkhorst, Tetterode (voorwaaits) De Stop pelaar, Bommezyn, v. Wettum, (midden) Brussóe, Brutel de la Rivlère (achter) v. Welzen (doel) H. F. 0. Poirera, Hoedert, v. d. Vinne, Henny, Klein (voorwaarts) Prins, Moltzer, Sivena (midden) Jamy, v. Waveren (achter), Ferf (doel). De wind, die recht van doel tot doel stond, deed veel afbreuk aau 't speL H. F.-C., dat flink optrad, maakte binnen vyf minuten na 't begin één punt door middel van v. d. Vinne. Ajax bracht kort daarop een bezoek aan H. F.-C.'s doel. Bronkhorst scoorde uit een ovorzet van Dozy. Stand 1 1. Daarop kwam H. F.-0. geducht opzetten. Ze maakten kort achtereen S punten, resoec- lieveiyk door Henny, Klein en Moltzor. Ajax kon daar niets tegenover zetten. Rust ging In met 4 1 in 't nadeel van de home club. Na de rust dacht Iedereen dat Ajax zou ophalen, maar onbogrypelyk genoeg speelden de Ajaxideo zeer slecht, zoodat 't hun niet gelukte golUk te maken. Plotseling zagen wy een flinke overzet van de wakkere kleine links buiten en Grivel zorgde voor Ajax' tweede punt. Kort voor tyd gelukte't H. F. C. nog een punt te bemachtigen. Do gelukkige was hier Hoedert. Als Ajax' koeper niet zoo goed was geweest, had H. F.-0. heel wat meer punten gemaakt. Doze weinig interessante wedstryd eindigde dus in oen overwinning van 5 2 voor de bezoekende vereeniging. Gisteren speelde tevens voor den Haagschen Voetbalbond op het terrein van „Do Sportman", hier ter stede de Haagsche Vootbalvoreenlglng „Voorwaarts" tegen de Leidsche „Athletlek- voroenlging „De Sportman". De uitslag was oen overwinning van „Sportman" yan 5 1, doelpunten. Van hot begin tot het eind was deze wedstryd epannond, daar beide partyon elkaar niets toegaven. Een woord van lof komW. Voor waarts"toe voor haaron vermoeid doorwer ken. 't Was aan hot vlugge on doortastende spel van „Sportman'8 Voorwaartse" na ru$t voor al van de beide lintsche spelers, te danken, dat zy deze schitterende overwinning behaalde. Hierdoor handhaafde zy zich op de tweede plaats ln haar afdeeling met slechts één punt verschil voorafgegaan door de Voorschotenscbe Voetbalvereeniging „Beresteyn". Sportman's doelpuntouaantal bedraagt thans: 22 voor 7 tegen. De politie heeft proces-v er- baal opgemaakt tegen J. H. M., die in het lokaal van het Leger des Heils de gods dienstige bijeenkomst verstoorde en op vor dering van de leiders dor oefening niet wil de weggaan. Hij moest met geweld door den binnengeroepen agent en eenige bur gers wordon verwijderd. Zij heeft ook procee-verbaal opgemaakt tegen twee fabrieksjongens van 14 en 15 jaar, die des avonds na het eindigen der werkzaamheden, wat zoovelen uit nood moe ten doen, eenige bijverdienste zochten. Zij liepen daartoe langs de winkels en na men nu hier dan daar buiten hangende goe deren weg, welke zij dadelijk brachten bij zekere vrouw P. in de Looierstraat geen koopvrouw die de goederen van heui kocht. De vrouw bracht de goederen op haar beurt bij den houder van een huis van verkoop met recht van wedorinkoop, T. aan de Ou de Vest en ontving daarvoor natuurlijk een hoogem prijs. Nadat die koopman de goederen had in gekocht, waarschuwde hij de politie, dat de zaak hem verdacht voorkwam. Ook te gen de vrouw, die kort geleden wegens diefstal werd veroordeeld, is proces-verbaal ter zake van heling opgemaakt. Terwijl twee mannen, vader en zoon, te Biervliet bezig wanen met zware boomon te rellen, en de eerste een put vul de, begon onverwachts een boom, welke de zoon onder handen had en die door den be kenden Ootoberstorm losgeraakt was, te val len. De waarschuw i n g van den zoon tot den vader kwam te laat, daar deze don verkeer den kant uitweek, zoodat een boomspil zijn hersenpan verbrijzelde. De man was op slag dood. Midb.Ct Uit Dinteloord meldt men, dat de schipper v, B vam Werkendam, wien de vorige week aan den Laaddam onder Din teloord door een aantal werklieden uit Steenbergen ecmige levensgevaarlijke won den in don rug werden toegebracht, aan de gevolgen daarvan te Dordrecht is overle den. Het justitieel onderzoek naar het den vorigen dag plaats gehad hebben de Incident tijdens de Koninklijke jacht partij te Pasa de Cainpo heeft ton gevolge gehad, dat een bevel tot gevangenhouding is uitgevaardigd tegen den boochwaohtor, door wiens schuld de herder werd doodge schoten. Naar wij vernemen, moet de echtgenoote van een zeer geacht ingezetene van Meppel ernstig ziek geworden zijn ten gevolge van loodvorgiftiging door het ge bruik van leidingwater, aldaar. De profes sor, een specialiteit van zenuwziekten, die geraadpleegd is, beeft uitdrukkelijk te ken nen gegeven, dat de patiënte onmiddellijk moest ophouden met het gebruik van dat water. Y ad Bij den slager T te Nijmegen, ia f 400 aan bankpapier ontvreemd. Een jeug dig Duitecher, die bij hem inwoonde, is se dert verdwenen, waarom men vermoedt, dat hij de dader is. Te Eersel is de sigarenfabriek der firma Matthijssen en Van Buul afge-- brand. De brand ontstond op de drogerij. De inventaris was verzekerd op beurs pol is. Het gebouw was niet verzekerd. Nal.-Uisl Vereeniging. Afd. Lelden. Vergadering van Zaterdagavond. Nadat de notulen gelezen zijn en eenige huishoudelijke besprekingen hebben plaats gehad, wordt in rondvraag gebracht, wel ke leden iets hebben te vragen of mede to deelen. Er zijn 5 leden, die zich daarvoor aanmelden. De heer dr. Holwerda laat eenige qallon zien en een paar mooie gesteenten. Daarna houdt de heer dr. Schmeltz een zeer belangrijke voordracht over Japamscho teekenkunet. ,,De prenten van Japan'\ zegt spr., „leeren ons tot in de kleinste bij zonderheden de ethnographi© der Japanners kennen." De kleurendruk heeft plaaU als bij ons. Met eoD paar woorden wordt toege licht, hoe dit geschiedt en een plank wordt rondgegeven met de teekening er bij. Hier uit kan men zien, dat men begint met de donkerste tinten, 'daarna de lichtore tinten, ,,Do Japanner", vervolgt spr., „beschouwt den mensch als een gedicht," daarom wordt Lij bet teekenen van den mensch minder gelet op den vorm. „Bij het teeke nen van natuurvoorwerpen wordt evenwel de grootste nauwkeurigheid in acht geno men." Om dit aan te toonen, laat spr. een mooie collectie teekeningeai zien van vis- achon, vervaardigd door Hiroshige en eeni ge teekeningen van bloemen. Spr. vertelt, hoeveel gewicht men in Japan hecht aan het maken van een bouquet. Deze moet in overeenstemming zijn met het jaargetij, mot hot feest, waarvoor hij bestemd is, enz. en een beschaafde Japansohe jonge dame moet in staat zijn, aan die eischen te voldoen. Hierna Iaat spr. nog teekeningen zieaa van Japansche landschapschilders; verder eenige humoristisohe prenten en ten slotte prachtig uitgevoerde teekeningen in relief,, verschillende wensohen voorstellende. „De vorz. Jap. prenten van het Ethnographisch Museum pl m. 3000 stukB," zegt spr., „ia de beste, die er bestaat." Daarna laat do heer vix. Horst een le vende krab zien, die in het Braaeinermeo® gevangen is. Deze krab, Pilumnus tridento- tus ,is in 1876 door Meedlond beschreven toon kwam ze voor in brak water tusschen steeneD van hot IJdoch langzamerhand is hot dier meer en meer in zoet water aan getroffen. Spr vraagt aan de leden, erop to letten, of het diertje ook in oenze omstreken voorkomt. Een gemakkelijk kenmerk is, dat de schaar van den rechterpoot grooter is dan die van den linkerpoot. Een dor leden beweert dezo krab te hebben gevangen bij Arnhem in de Klarenbeeksche Beek, doch spr, vindt dkt wel wat ver landwaarts in% Daarna laat Spr. zie>n de Geöorde Een»- demossel, Conohodorma auritum met oorachtige aanhangsels, een zeldzama soort dor Rankpootigen. De Voorzitter deelt in aansluiting van een vroegere mededeeling, mee, dat x'hio- nenxann den llden Oct. iufisahen e:i 5 uren! 69 stuks bonte kraaien, Corvus Oor- n i x, met een slagnet had gevangen. Hij merkte ze met een ring om den poot en liat ze vliegen. Reeds den volgenden morgan werden met eenzelfde slagnet 2 stuks van deze kraaien weer gevangen op een afstand van 2 K. M en 2 andore werden op deoelf- de manier, eveneens op een afstand van 9f K. M. wear gevangen, doch eerst op den 13den ©n den 14den avond nk hun eerste gevangenschap. Nog een ander werd den lSden Oct op een afstand van 1 K.M. op nieuw gevangen. Vervolgens laat de Voorzitter een schedel zien van Oedvus Oapreolus met eau duidelijk ontwikkelden hoektand, iets dat alleen voorkomt bij Oervus elaphus. Dit dier was bij Zeven aar geschoten. Ten slotte spreekt de Voorzitter over dal legende van de begraafplaatsen der olifan ten. Op Ceylon geldt bet als een feit, dat} een oude olifant, die zijn einde voelt nade ren, naar c..l zeer moeilijk te bereiken plek gaat, om daar te sterven. Alle olifanten zoe« kon dezelfde plek op, d£Ar is het dus be zaaid met olifantsbeenderen. In de „Illus trated London News" van 24 Oct. j. 1. declfi Major Pawell-Cotton mede, dat hij in Oost- Midden Afrika, toen hij zocht naar O'k o- p i 's, zoo'n olifanten-begraafplaats heeftl i gevonden. Een der leden heeft ia de duinen een paajjl maal bij Waasdorp ©en kuil gevonden mefcl talrijke overblijfselen van konijnen. Zou-j den die er ook bepaalde begraafplaateen op na houden Niets meer aan de orde zijnde, 'woi^t dal vergadering gesloten. A. E. B. M. 1 Earat® huwelijksafkondiging van 18 Dec. D. Kooremaa jm. 28 j, on E M. F. v. d. Heuvalj jd. 25 j. J. R. Óverdijk jm. 22 j. en M. Oolthuizj jd. 21 j. W. van Nea jm. 27 j. en A, de Boor ld. 86 j. D. G. Krekelaar jm. 26 j. en J- 3» M. Key»®r jd. 28 j. H. W. W outer lood jm. 2*| j. en B. f, U. KetelaarJd. 23 j. - J. F. v. Watt* ja. 80 j. S. <1® Kwik jd. 88 j. j

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2