N- 13*17 Woensdag 1® November. A°. 1903. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant." LEIDSCH T) A PtBT. A T) PRIJS DEZER COURANT 1 Voor Leiden pei week 8 Oantai pei 3 maanden LlO. Buiten Leiden, per loopsi en waai agenten geveiügd rijn B L30. Pranoo per poBt PRIJS DER ADVERTEJiTlÈNs Van 16 Mg»l» 1.06. Iedere regel meer /'0.17J. - öroolere letter» nier plaatsruimte. - Kleine advertentiön eau 30 woorden 40 OenU oontant i elk tiental woorden meer 10 (Jent».-Voor let Inoaaseeren wordt/"0.06 berekend. Eerste snppletoir kohier der Plaatselijke Dliectc Belasting. Burgemeester cn Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeeno kennis, dat het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor 19 0 3 in afschrift gedurende vyf maanden ter Secretarie der gemeente voor een leder .ter lezing is nedorgslêgd dat bezwaren tegen den aanslag binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslag biljet op ongezogeld papier by den Gemeente raad kunnen worden ingediond; en dat togen 's Raada beslissing binnen dertig dagen na do mededeeüng daarvan by de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland ln beroep kan worden gekomen, eveneens by ongezegeld adres. Zy herinneren er voorts de belanghebbenden uitdrukkeiyk aan, dat door het indienen van bezwaron en het instellen van beroep, de verplichting tot betaling van den aanslag niet wordt opgeschort. Burgemeester on Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 18 November 1903. LeidetT, 88 November. De lieer Joh. Oostolaar, alhier, onder- kapelmeeater by het stafmuziekkorps van het vierde regimont infanterie, ia door commissa rissen der Maatschappy voor Toonkunst to Leidon benoomd tot Jeeraar voor do blaas instrumenten aan de Muziekechool dier Maat- echappy. Yoor het examen in Engolache Handels- correspondenlïo, vanwego de Yereeniging van Leeraren te Amsterdam, is geslaagd de heer H. Filippo W.Fz., alhior, leorhag van den heer B. P. du Croix. Door stemgerechtigde leden van de Remonstrantscho Gemcento alhier, is tot predikant beroopen dr. W. J. Lente, pre dikant te Oudewetering. Z. D. H. mgr. Collier, Bisschop vaD Haorlom, zal op Zondag 39 November de minde-re orden toedienen in de kapel van het Seminarie to Warmond. Voor hot examen yrijo- en orde-oefe ningen is te Haarlem geslaagd mej. J. Ros bergen, van Haarlemmermeer. De Classis Woerden der Geref. Kerken, bijgestaan door Prov. Dcpubaton, heeft aan da K. B. van Diemen, predikant der Ge- ref. Kerk to N iouwveen wegens lichaams zwakte eervol emeritaat verieend. De leden van de Eerste Kam or der Staten-Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Maandag 23 November, 1903, des avonds te halfnegcn. ,,Hot Vad." meldt, dart) ds. J. P. Quandt, predikant bij de Duifcsch-Evange lische gemeente te 's-Gravenhage, beroepen is als predikant van de Friedenskircho te Bremen. De tegenwoordige funotionaris, dr. Funoke, legt tegen Paschcn zijn ambt ne der. Do gewone najaarsvergadering der Al- gemeene Synodale Commissie van dc Ned. - Herv. Kerk word gisteren in Den Haag ge opend. Na vaststelling van het reglement van orde werd verslag uitgebracht over de tussohentijds afgedane zaken. Verschillende oommissiën en correspondenten werden be noemd. Do benoeming van een secundus-lid der Alg. Syn. Commissie werd vernietigd, als zijnde in strijd met art. 63 van het algemeen reglement. Bij Koninklijk besluit i6 aan de ge meente Zaandam tot 1 September 1913 vrij stelling verleend van de verplichting tot het oprichten van een gymnasium. Naar de „Zutf. Ct." verneemt, is door den minister van binnenlandsohe zaken aaa den Raad der gemeente Zufcfen te kennen gegeven, dat gjecn termen bestaan tot in williging van het verzoek om op de open bare lagere school I alsnog meer dan 600 kinderen gelijktijdig toe te loten. Aan den kapt. der inf. L. W. O. G van der Garden, wiens detacheer!ng bij de landmacht in West-Indië in 1904 zoude ein 'digen, is ontheffing van die detacheering verleend. In zijn plaats blijft de ke.pt. G. C. Grefe. Eenigen tijd geleden is, namens (Duitsohe) studenten aan do Technische Hoogesohool te Aken tot den Academische-n Senaat het verzoek gericht, aan de hoo gesohool ingesohrevon buitenlanders niet vóór den lsten van de maand, volgende op bet begin van den halfjaarlijkschen cursus, plaateen in teekenzalen of laboratoria aaa to wijzen. Do bedoeling van dit verzoek waa natuur lijk, eerst alleen Duitschen studenten ean plaatsje te reserveeren en dan pas zoo or nog moer te begeven, waren de buiten landers aan do beurt to laten komen. De Senaat heeft nu geantwoord, dat hij niot bevoegd woa, een besluit als het be doelde te nemen, en dat er z. i. ook voor alsnog geen noodzakclijtóteid bestond, in dien geest voorstellen te doen aan de regeo- ring. (N. C.) Door het bestuur dor Vereeniging ,,de Nederlandsche Kantwerkschool" werd voorloopig benoemd tot assistente-onderwij zeres aan de te Apeldoorn gevestigde Kant werkschool mej. L. W. Nulle, te 's-Graven hage. Te Delft is in den ouderdom van bijna 83 jaar overleden de heer M. J. A. Mast- hoff, gepensionneerd 1 eeraar aan de HL B.- S. en directeur der Burgeravondschool te Delft. Men schrijft aan de ,,N. R. O.": De inzender in het dagblad ,,De Rotterdam mer", uio dr. Yan Nes noemde als een van do door de Utreohtsohe theologische facul teit voor het professoraat aanbevolenem, eehijnt met goed op dc hoogte to zijn. Vol gens ingewonnen inlichtingen bestond or aanvankelijk een drietal voor het professo raat te Utrecht, bestaande uit: dr. Is. van Dijk to Groningen (die zich terugtrok), dr. P. J. Muller te Scheveningen (die nu als predikant naar Pretoria gaat) cn dr. Bie- reng de Haan te Rozcmdaal. De provincie Noord-Holland zal een leening aangaan, groot 250,000 tegen een rente van ten hoogste 4 pCt., om daaruit te betalen de gronden, te Castricum gekortt ran H. K. H. de prinses Yon Wied, gebo ren prinses Ser Nederlanden. Yan 1905 af zal or op zijn minst f 4000 per jaar worden afgelost. ,,Het Leeskabinet" (redactie Johan Gram) houdt met 1 Januari a. s. op to be staan. (W. Ct.) Do ftfdeelingen der Tweodo Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over verschil lende ontwerpen tot wijziging en aanvulling van begrootingen en over het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor den aanleg van een spoorweg van Needo naar Hellendoorn, do hoerenYan Nispen tot Sevonaer, Dolk, Reessingb, Yan Veea en Verhey; ever verschillende wetsontwerpen tot bekrachtiging yos provinciale heffingen, o. a. in Zuid-Holland, en over de begrooting voor do landsdrukkerij voer 1904 en vroegere jaren do hoeren: Brummelkamp, Dmcker, Kolkman, Ter Laan en Yan Bylandt; over de wets ontwerpen tot aanvulling en wyzigiDg van Hoofdstuk VIII (Oorlog) voor 1903 (stakings- kosten en aanschaffing snelvuurveldmaterieel) de hoeren, Byiereld, Tydeaian, Smldt, Pompe van Meerdervoort en Molehers, en over de be grootingen voor Surinaoao en Curasao voor 1004 en eenige andero koloniale aanvullings- ontwerpen de hoerenYan Limburg Stirum Cremer, Fock, Janssen en Pynacker Hordyk| Uit Konstantinopel wordt aan de „N. R. Ct." het ovoriyden gemeld van don heer Salvatore Graaei, die meer dan 20 jaren consul dor Nederlanden te Saloniki is geweest. De Brueeelscho correspondent van het „Hbl." meldt, dat dr. Ueymans, de lyfarts van president Kruger, voor enkoio dagen te Meebeden Is gekomen om deel te nemen aan de begrafenis van zyn moedor. Do geneesheer verklaart, dat president Krugoris gezQndhoids- toeetand uitstekend is. Do oogziekte, waaraan by sedert jaren leed, is geheel geweken. Den heor Kruger hovalt het loven te Mentone zeer goed on by do bevolking is by een zeer gezieno gast. Door den luitenant-generaal, lnspeoteur dor artillerie, is het voorstel gedaan aan den Minister van Oorlog om by alle wapens do korps commandanten te machtigen de sergean ten, die by voorkomende vacature worden be noemd om in tyd van oorlog de plaats van een luitenant to vervullen, roede dadelyk by aanstelling den tltulairon graad vunsergoant- majoor to verloenen, dan wol hen een proef tijd to doen doorloopen, waarvan de duur door den betrekken commandant wordt bepaald, die echter in goen geval langer dan een jaar zal zyn. De kapelmeester J. F. E. Fischer vairhet instruetlebat. to Kampon herdacht gisteren onder veel biyken van belangstelling zyn 40- jarigen militairen diensttyd. Het atedelyk mu ziekkorps bracht hem 's avonds oen serenade met fakkellicht. Naar „Do Tel." verneemt biyft de majoor jhr. A. S. van Tots, na zyne benoeming tot luitenant-kolonel, gehandhaafd in de functie van adjudant van H. M. de Koningin, Gistermorgen had-op „Het Loo," in de richting van hot Uddeiermeer oen groote jaent- party plaats, waarean Z. K. H. de Prins, de leden der hofhouding en gonoodigden deel namen. Des middags begaf zich H. M. deKonlDgin in een open rfltuig naar hot jachtterrein. Na afloop dor jachtpart# dineerden de go noodigden ten paleize. Gisteren vertoefde ten pal size de heer Hoeufft van Yelsen, intendant der koninklyke paleizen. UtrDbl.) Te Amsterdam is gisteren na een lang durige ziekte in den ouderdom van 63 jaar ovorieden de heer Hendrik Salm Jr., oen zoor bekend assuradeur. Het stoomschip „Prins Willem III", van Amsterdam naar W.-Indiö, is 17 Nov. Oueseamt gepasseerd; de „Gedé", van Bata via naar Rotterdam, arriveerde 17 Nov. te Marseille en heoft de reis voortgezet; ds „Prinses Sophio", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Nov. te Genua; do „Floras", van Amsterdam naar Batavia, passoorde 17 Nov. Gibraltar; do „Ithipeun", van Java naar Amsterdam, passeerde 14 Nov. Suez; de „P-rins Willem I", van Pa ramaribo rtaar Amsterdam, passeerde 14 Nov. St.-MiabaoLs; de „Felchnarschall" (thuisreis) vertrotk 14 Nov. van Lissabon; do „Kanzier (thuisreis) vertrok 16 Nov. van Durban; do „Meissen", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Nov. van Cochin; de „Myrmidon", van Batavia naar Amster dam, passeerde 16 Nov. Gibraltar; do „Sta tendam" arriveerde 17 Nov. van Rotterdam to New-York. Hocerswonde. Bij do verkiezing von twee notabelen der Ned.-Herv. Gemeente werden uitgo-racht 31 stemmen en wel 27 op den heer J. Molenaar en 30 op den hoer O .W._ Oppelaar,die duB beiden herkozen zijn. Bij de verkiezing van een heemraad voor do „Hazerswoudsche Droogmakerij," vacature P. Noordam, werden uitgebracht 1103 stemmen, waarvan 798 op den heer N. Voeta, 524 op den heer J. Erkelens en 81 op den heer L. Noordam, zoodat gekozen is de heer N. Voets. De regenmeter, die door het Konink lijk Meteorologisch Instituut in den tuin van don heer M. J. Goudkade, te Boskoop, geplaatst is, wees aan, dat in de maand October 1903, 172,0 millimeter neerslag was gevallen, tegen 63.4 in October 1902, 81.0 in October 1901, 117.9 in October 1900 en 67.0 in October 1899. Bij gelegenheid van don dankstond voor het gewas werden in de Gereformeerde kerk gecollecteerd 2 bankbiljetten van 26 gulden en 2 muntbiljetten van 10 gulden voor de armen en bovendien nog een biljet van 25 gulden voor armon en kerk samen. Ook in do Ned.-Herv. Gem. werd voor hetzelfde dool de armen en bij gelijke gelegenheid, gecollecteerd een extra-gift van 10. Katwijk* Door burgomeostor en wethou ders dezer gemeente is vergunning verleend aan don heer N. Parlevliet te Katwijk aan Zee tot het in-working-brongen van een gasmotor van 8 P.EL ten dienste zijner taan de rij en kuiperij op het peroeel sectie A No. 7675 aldaar. Donderdag a. a zal in deze gemeente gehouden worden een col-Loc te voor do vor- eeniging „Trouw aan Koning en Vader land." Op Woensdag 18 November a. s., des avonds 7 uren, zal in het kerkgebouw dor Geref. Kerk alhier do jaarlijksohe Zondings- bijeeakomst worden gehouden. Agendum: lo. Opening door br. P. v. <L Perk, vice-president der Zendingscommis- sio. 2o. Inleidende toespraak tot het ge bed, door da H, Moyering. 3o. Kort ver slag van den aibeid der Zendmgscommiasie door br. J. Minnee. 4o. Mededeel ing om trent den classicalen Zendingsarbeid. 5o Vragen betroffendo den arbeid voor do Zen ding onder ons: a. het lozen van het Zen dingsblad; b. Busjes voor do Zending; a Uitnoodiging van een spreker. 6o. Col lecte voor de Zending. 7o. Sluiting. Oudade. Tot onderwyzer aan de R.-K Par. school is benoemd do heer Joh. Baetem te Gilzo on Ryen (N.-B.) Oudewetering. Do heer H. J. Jansz., alhier, is bsnoemd tot onderwyzer te Alfen (Martha- stlchting). Tydens diens afwezigheid Is id gebroken in de woning van don hoor 0. v, B. De politie stolt oen onderzoek ln. Roolofftrendsveen. Do woning van den typhueiydor H. v. V., waarin deze ia over- ledon, is Dinsdag 1.1. van gemeentewege geheel ontsmet. Zondag was het vijf en twintig jaar geleden, dat de Eerw. Zusters van het Hei lig Gezelschap zich alhier vestigden om zich te wijden aan het onderwijs en do opvoeding van do vrouwelijke jeugd. Op maatschappelijk, zoowel als op godsdienstig en zedelijk gebied is do invloed dezer school merkbaar. De ijver, de toewijding, het voorbeeld, de ordelijke en nette gang in alles wat de goede Zustors doen, heb ben hun stempel gezet op het gedrag der aan haar veilig toevertrouwde jeugd. Er was dan ook volop stof tot feestvieren. En ze hebben feest gevierd, de ZuBters. In te genwoordigheid der Eerw. Geestelijkheid met den beminden pastoor Van Rijn aan hot hoofd, den burgemeester in ambtskos tuum, den arrondissements-schoolopriener, de leden van school-t kerk- en armbestuur, die der pl. schoolcommissie en der Commis sie tot wering van schoolverzuim, benevens vele dames, hebben zij door haar kinder tjes in de smaakvol versierde bovenlokalen der school een keurig program doen afspe len, waarin zang, pianospel, declamatie en gymnastiek elkander den voorrang betwist ten. Bij monde van den Eerw. pastoor, den burgemeester en den schoolopziener werden deze school cn de arbeid der Zusters hoog geprezen. Ook werd door den pastoor een woord van dankbaarheid on diepe hulde gewijd aan do nagedachtenis van dengene, die dit schoono werk tot stand heeft go- bracht, waarvan hij uit eigen middelen bij na geheel de kosten heeft willen dekken, van ZijnEerw.'s voorganger, pastoor Van 't Rood, wiens portret de eereplaats innam in het feestlokaal. Hot zoo goed geslaagdo feest word nog opgeluisterd door de welluidende tonen van het fanfarekorps van Roelofarcnds- veen. (Rcs.-B.) Leiderdorp. Dinsdag a. s., des avonds te 7 uren, zal ln het lokaal van den heer P. J. Ramaker alhier, als spreker optreden do heer Van der Hurk, met het onderwerp: „Do Raifleleenbauken". Alléén worden toegelaten: landbouwers on warmoezlera, woonachtig te Leiderdorp en aan den Hoogen Ryodyk onder Zoeterwoude. Het voorbereidend militair onderricht zal in deze gemeente aanvangen den 21stenNov. a. s. Het zal worden gegeven dos Woensdags van 7.30-9.30 'a avonds en Zaterdags van 1.80 3.30 's nam. Wyi deze dagen zeer ongeschikt zijn om aan de oefeningen doel te nemen, tracht de burgemeester, naar men verneemt, daarin alsnog een wijziging te vor- krygen. iiynsburg. Do collecte gehouden tijdens do godsdienstoefening in het kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente voor het Chr. Doofs tommon-Instituut „Effatha", to Dordrecht, heeft opgebracht do 6om van 40.33 1/2. Donderdag, 19 November a. a. 'b avonds te halfzeven, cal het vernieuwd kerkgebouw dor Hervormde-Gemeente wor den ingewijd. Behalve do leeraar dor Go me onto, ds. H. van Druton, zullen waar schijnlijk nog een of meer andere sprekers bot woord voeren. Het inwondago van Let kerkgebouw geeft nu een aangenamen, sehoonem aanblik. Preekstoel en doophek zijn weer in hun oude gedaante en kleur (eikenhout)do pi laren, die de oudste geacht worden (13de eeuw) staan daar geheel van kalk ontdaan in den oorspronkelijker! toestand, zoodat duidelijk do verschillende brokstukken, waaruit zij samengesteld zijn, in het gozicht komen. Ook het aantal zitplaatsen is ruim ver meerderd. Voorhout. Gisteren werd ons klein Se minarie „Hagovold" bezocht door Z. D. H. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem. Nau welijks was zijn komst bij geruchte verno men, of de ingezetenen van Voorhout haast ten zich om Z. D. H. een feestelijke ont vangst te bereiden en geen wonder, want Z. D. H. was voor de parochianen van Voorhout geen vreemde, maar had geduren de 17 jaron als professor op genoemd Semi narie onder hen gewoond en menige leerrij ke on troostrijke rede uit zijn mond in de Parochiale Kerk doen hooren. Toen Z. D. H. omstreeks elf uren aan de grens der gemeente oorhout (Postbrug) was gekomen, werd hij daar niet alleen ver welkomd door 't hoofd der gemeente, maar ook do wethouder, do heer P. Bcrbéo Tz., betuigde daar uit naam van den R.-K. Volksbond zijn groote ingenomenheid met het bezoek van Z. D. H. aan do gemeente Voorhout. Vergezeld van een welgcmeenden handdruk, betuigde Z. D. H. zijn oprechten dank voor de aangedane eer, en verklaar de hij een en ander hoogst aangenaam te vinden. Daarna begaf zich het dagclijksch be stuur, gezeten in een rijtuig, dat volgde op hetgeen, waarin Z. D. H. was gezeten, langs de Haarlemmertrckvaart naar het Se minarie „Hageveld." Beide rijtuigen wa ren geëscorteerd door een Eerewacht, waarin verscheidene vaandels prijkten, zoo wel te paard als te voet. Aan het Seminarie gekomen, werd Z. D. H. opgewacht en toegezongen door onge veer 180 studenten in de theologie, die, en haye opgesteld, een diepen indruk gaven hoe hoog en dierbaar zij achten den per soon van Z. D. H die daar langs hen heen reed. In één woord, het geheel maakte voor de talrijke toeschouwers een indruk wekkende plechtigheid, dio niet spoedig zal vergeten worden. Nadat Z.D.H. staande op het bordes èn Eerewacht èn toeschouwers had overzien, wuifde hij deze heel minzaam een vaarwel toe. Wat betreft de Eerewacht, moot gezegd worden dat deze, in aanmerking genomen den korten tijd van voorbereiding, u;:ne mend was georganiseerd, 't is voornamelijk aan den goeden geesiy die de jongelieden. daarbij bezielde te danken, dat zich zolfi niet één lastig incident of ongeval heef* voorgedaan. Waddings veen. De Jongedochtorevor- eenuging „Draagt elkanders lasten" hor- denkt deze maand haar zesjarig bestaan. Op Donderdag 19 Nov. zal dee namiddags van 25 uren gedegenheid zijn do kleeding- stukken, samen 260 stuks, dio door genoem de vereeniging zijn beworkt, te '«richti-gcn in de Nod.-Herv. Kerk. Dit jaar werd ont- vangon 211.41 on uitgegevon 202.81, zoo dat er een batig saldo is van /8.60. Tot diaken in do Gor. Kerk is gekozen do heer Harfcog en tot oudorling do hoer Kempkes. Woerden, Door don Raad is aau do hooren P. J. Holman, alhier, en C. Mynlleff te Bar- woutswnarder, concessie verleend tot het aan loggen en exploitoeren van een tolephoon alhior. Door den gemeenteraad is eon nieuwe regeling goodgekourd aangaande de salarissen der onderwijzers, bevattende dat een onder wyzer voortaan niet meor 5 maar 8 jaron zyn aanvangssalaris f 600 behoudt on dan, evenals elke volgende 2 jaren, f 26 verhooging ontvangt. Bij Koninklijk Besluit is, mot ingang van 1 Januari 190-1, benoemd tot leeraar aan do Rijkfirhoogere burgorsohooi te Leeuwarden, dr. G. H. Kotnor, thans leoraar do Rijkn-hoogoro burgerschool im Don Holder, met gelijktijdige toekenning van eervol onfc* slag uit laatstgenoemde betrokking. Do adelborst dor eerste klasao bij do Ko ninklijko Nederlandsoho marine-reserve W J. H. Tast, eervol uit don dionst bij ge molde reserve on te lagen. Aan den adelborst dor 1ste kl. bij do Ko ninklijke NoderJandsoho marine-retorvo A. G. M. Bruyns, op zijn verzoek, mot 1 Januari 190-1, eervol ontslag verleend uit don dienst der reserve. De kapitein-luitenant ter zee A. M. P. O. van deLaar, met 17 November 1903, eer vol onthoven van hot bevel over Hr. Ms. schooner „Zeehond" en dat bevel alsdan op gedragen aan den kapitein-luitenant tor zee H. Horman. De volgende pensioenon vorlccnd aan: O. of M. O. W e i 1 o r, weduwe D. J. H. Nies- eon of Nijceson, postbode, 107; J. G. 8 te f- fors, weduwe J. P. van Blarkom, inspec teur der directe belastingen, enz., /G00; E. L. Bal, wed. L. E. do Weerd, opzichter bij '8 Rijks kustverlichting te IJmuidon, 295; H. of H. F. Vorwey, weduwe H. F. A. de Kievit, bewaarder 2den rang in hot huis van bewaring, 316; P. H. J. baronoaso van Wassonaor tot Sint Pan- o ras, woduwe G. Turk, hoofd-ingonieur der marine, f 1200; E. B. H, A. J. H., A 1 H., E. W. H., W. E. H. cm O. H. Olaos son, kinderen uit bot huwelijk van wijlen A. v H. O. Claeason, in loven voroficateur 2de categorie bij 'a Rijks belastingen, mot wij- len M. H. J. Will, 465; M. Bakker, weduwe J. Zwart, brievenbesteller, f 125; J. M. A, van J aareveld, wed. A. Sonn- - veld, assifit. tem postkantore te Rotterdam, f 385; I. do Bruyno, konim. late kl. bij 's Rijka belastingen, /536; M. G. Just do la Paiaièros, inspecteur dor directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, 2170; J. A. van Broomen, stenograaf bij do Staton-Gcneraal, 1310. Benoemd tot ontvanger dor registratie voor de burgerlijke akten te 's-Gravenhagc, L. Boyorinck, thans ontvanger dor re gistratie en domeinen te Zwolle. Succe*si erechten. De minister van financiën maakt bekend^ dat ten behoeve van 'a Rijks schatkist is ontvangen 1200, ter voldoening van te wei nig betaalde successierechten. Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de gisteren gehouden tweede zitting dor Provinciale Staten van Zuid-Holland ontstond bij dc behandeling van de verhoo ging van het subsidie tot 1800 voor do Gorkummer ambachtsschool een woordenwis seling tusschen de heeren Visser en Van Andd, naar aanleiding van diens bewering, dat de heer Visser als wethouder te Gorkum zou hebben voorgesteld den bouw cener am bachtsschool van gemeontewego. Dc heer Vis ser noemde dit beslist onwaar en even zeer uit do lucht gegrepen de bewe ring van den heer Van Andel, dat B. en Wa. zoodanig voorstel zouden doen. De aub- 8idie-verhooging word zonder stemming toe gestaan. De Staten keurden nog goed do gcldlce- ning van f 160,000 voor hot krankzinnigen gesticht te 's-Gravenhage, eohtcr zonder be paling van datum voor rentebetaling. Toe gestaan worden de suhsidiën van f 425 en f 15,000 voor de restauratie der geschilder de kerkramen in de Ned.-Herv. Kerk te Oudshoorn en do restauratie dor Groote of St.-Catharina-kerk te Brielle,

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1