feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. No. 13415 Maandag lö November A*. 1903. DAG-BLAB PRIJS DEZER COURANT i Voor Lelden per week 0 Gents; per 8 maanden f 1.10. Buiten Leiden, pei looper en waai agenten gevestigd tfln 1.30. Franco per post 1*65. PRIJS DER ADYERTENTI&N: Van 18 fegeii 1.06. Iedere regel meei A 0.17- Grootere letter* oaai plaatsruimte. - Kleine advertentiön tan 80 woorden 40 Oen te contant elk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor ket inoasseeren wordt/"0.05 berokend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Een eiecirische centrale Ie Leiden? Heb in Fcbr. 1901 door do heenen N. W. van Doesburgh, Directeur der gasfabriek alhier, ©n H. Doyer, cleotrotcchnisoh inge nieur t© 's-Gravenhage, uitgebracht verslag betroffendo do oprichting van een electri- citeitsfabriek t© Leiden, eindigt met deze woorden: ,,Onzc overtuiging is dan ook, dat Leiden, door zonder uitstel tot den bouw eener elec- tricitoitsfabrick voor draaistroom te beslui ten, den eersten stap zal zetten op een weg, die aanvankelijk voor de gemeente van wei nig voor- of nadeel zal zijn, maar die, na verloop van jaren, zal ui ij kon de weg te zijn geweest, die geleid heeft tot dezelfde goede resultaten op electrisch gebied, als waarvan de gasfabrirV in Leiden op haar gebied reeds goruimori tijd blijk heeft ge geven." Indien, ondanks dit zeer positieve advies van de deskundigen, aan wie commissaris sen van de gasfabriek het onderzoek en do voorbereiding van plannen voor de oprich ting van een electrischo centrale in deze ge meente hadden opgedragen, den gemeente raad tot dusver geen enkel© mededeeling over dit onderwerp van de zijde van B. en Ws. gewerd, dan moet dit, zeggen zij thans, ÏJeker voor een goed deel worden toogeschrc- .Ven aan de eenigszins twijfelende houding destijds door de commissi© voor de gasfa briek t© dezer zake aangenomen. In stede "*och van in haar begeleidend schrijven van 30 Mirt. 1001 zich al dan niet bii i*a conclusie Van het rapport aan te sluiten, wenschten 'Commissarissen, met --vó oog op de kosten raming va n f 500,000, alvorens verdere uit gaven te doen, het oordeel van B. en Ws. Ömtrent die conclusie te vernemen. Voor ècn ander groot deel echter was dit stilzwij gen een gevolg van het feit,dat destijds alle aandacht van hun college door dc oprich ting van twee zeer belangrijke gemeente-in richtingen werd in beslag genomefi Zij be doelen die van het Openbaar Slachthuis en van het sanatorium ,,Rhyna".~"t" 7m1nn? 'deze beide werken niet geheel voltooid wa ren, ging het h. i. niet v el aan reeds weder een ander groot werk ter hand te nemen. Thans evenwel nu hot Slachthuis sinds 1 Mei van dit jaar en het sanatorium ,,Rhyn- gtoost" sinds 2 Januari daaraan vooraf gaand© in exploitatie zijn genomen, is het bogenblik "gekomen, om de vraag of niet ook door deze gemeente, in navolging van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Gro ningen, Utrecht, Arnhem Haarlem en andero gemeenten tob de oprichting van een electrdsche centrale behoort to worden overgegaan, ernstig onder do oogen te zien .En daarvoor hestadt te pteer aanleiding nu onlangs bij de laatste ^sgrootingsdisoussie een stem uit 's Raads midden opging om Burg. en Wcths. aan hot destijds uitgebracht verslag te herinneren, maar vooral ook omdat do commissarissen der stedelijke gasfabriek in een den 31st©n Augustus jl. aan B. en Ws. gericht schrij ven, onder mededeeling, dat de oprichtings kosten' inmiddels ruim f 100,000 minder zouden bedragen, hun vroeger aarzelend standpunt hebbon verlaten en B. en We. uitdrukkelijk in overweging Lebben gegeven voor te stellen tol dc oprichting van een fa briek voor electriciteit van gemeentewege te besluiten. Niettemin wenschon B. en Ws., naast het reeds medegedeelde, dat do oprichtingskos ten met niet minder dan ruim f 100,000 of 1/5 der totaalkostcn zullen worden vermin derd, alsnog op enkele andere punten uit dat rapport meer in het bijzonder 's Raads aandacht te vestigen: lo. dat, naar heb oordeel cler bedde des kundigen, blijkens de eldeife opgedane erva ring, gunstiger resultaten der exploitatie mogen worden verwacht bij een lagen prijs van den electrisohen stroom, dan bij een hoogeren; 2o. dat een dor belangrijkste afnemers van de ©leotrischc centrale zal zijn de ge meente-gasfabriek zelve, wier productiekos ten dientengevolge zullen verminderen, ter wijl omgekeerd do kans op welslagen voor de cleotrischo centrale daardoor niet weinig zal toenemen; 3o. dat inzonderheid do verschillende academische inrichtingen belangrijke af nemers van de electrisehe centrale beloven te worden; 4o. dat de waarschijnlijkheid, dat de èlectrische centrale zich binnen een paar jaren 7ia haar in-werking-treding zal be druipen (in de bijna drie jaar, welke in middels zijn vcrloopen,) heel wat grooter is geworden. Onder deze omstandigheden mag, me en en B. en Ws., Leiden niet achterblijven; mag althans met het nemen ccner beslissing niet langer worden gewacht. Intusschon, al zal de oprichting eencr elOetrisohe centraio h. i. zeer zeker in het belang der gemeente zijn, t<vh blijft de vraag gewettigd of zulk een inrichting in onze gemeente voldoende levensvatbaarheid zal bezitten en of, inzonderheid bij den thans min gunstigen toestand der gemeen tel ijko geldmiddelen, financicele bezwaren wellicht van haar oprichting zouden moe ien terughouden. Het antwoord op die vragen zagen B. en Ws., in deze hot door de gemeente Arn hem gegeven voorbeeld volgende, heb liefst j door den gemeenteraad zei ven gegeven. In Arnhem kwam, een door den Raad be- noemde commissie, na een inzonderheid in de gemeen tem Haarlem* en Groningen inge- I steld onderzoek, onder meer tob deze con clusies, dat do aanvankelijk geraamde re sultaten der exploitatie zoowel te Gronin gen als te Haarlem niet waren tegengeval len en dab op grond van de ervaring elders vc-ykreflen, mooht worden verwacht, dat na drie jaren de exploitatiekosten, met die van rente en afschrijving, uit de opbrengsten zouden kunnen worden gedekt en na tien jaren het geheel© verlies der eerste jaren daarenboven zou zijn inge haald. Overigens van oordeel dat over de venschei ij kheid zelve van het bezit eener centrale geen quacstic kon bestaan, gaf zij met aandrang in overweging tot oprichting daarvan en exploitatie in eigen beheer over to gaan, met welk advies de Raad zich heeft voreonigd. B. en Ws., van die wenschelijk heid niet minder overtuigd, geven daarom in OA'erweging, als te Arnhem, tot de be noeming van een commissie ad hoe, be staande uit 5 ledeD. te besluiten en deze uit te noodigen lo. om een onderzoek in to stellen om trent de levenevatbaarheid van een electri- sche centrale in deze gemeente en omtrent de financieele uitvoerbaarheid van haar op richting; 2o. om hot resultaat harer bevindingen schriftelijk aan den Rood mede te deolon, en dit te doen vergezeld gaan van een po- sitiof advies of naar haar meening al dam niet tot de opriohting eener electrisohe cen trale van gemeentewege behoort te worden overgegaan. Leiden, 66 November. Nu by de vaststelling der gomeonte- begrootlng voor het volgend dienstjaar het bedrag dat als opbrengst der plaatselijke directe belasting zal moeten worden gevonden, onder ▼olgn. 36 is uitgetrokken op f 292,224, ter wijl ingorolgo art. 1 der verordening de op brengst der belasting, de suppletolre kohieren bulten rekening golaton, de som van f 275,000 Diet mag overschrijden, zal tot oen vorhoogtng van laatstgenoemd bedrag moeten worden overgegaan. B. en Ws. stellen den Baad voor dit bedrag thans te bepalen op f 300,000 en mitsdien In art. 1 der verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting, al hier, lnplaats van f 275,000, te lezen f 300,000. B. en Wa. geven in overweging gunstig te beschikken op de desbetreffende nadere verzookon van do Leldsche Runder- en Varkcns- slagers-Voreeniging en van den heer G. W. Zandvoort alhier en mitsdion de door dezen op 8 en 22 October jl. bU den Raad inge- dlonde adressen, houdende verzoek om wijzi ging te brengen in de verordening „op bet gebruik van het openbaar slachthuis", als ingetrokken te beschouwen. Den Sisten December a. s. eindigt de huur van het onlangs door de gemeente ge- Daaste perceel in de Paardenstoeg Nis 13/15. Do tegenwoordige huurder, de heer L. Zulder- veld, heeft zich echter bereid verklaard het woder voor den tijd van 3 jaren togen een jaarlijksche huur van f 850 van de gomeento in te huren. Hot komt B. on Ws. met de Commissie van Fabricage voor, dat daartegen geon bezwaar kan bostaan. B. en Ws. deelen den gemeenteraad den uitslag mode van de reeds door ons vermelde en op Maandag 9 dezer gehouden openbare aanbesteding van het reinhouden der gemeente. Waar de voorwaarden der aanbesteding door den Raad werden vastgesteld en tovons de verelschte gelden werden beschikbaar gestold, zou dus thans door B. en Ws. tot do gunning kunnen worden overgegaan. Zy wenschon dit echter nlot to doen, alvorens, overeenkomstig de don Raad by do behandeling der gemeentebegrooting gedane toozogglng, 's Raads oordeel omtrent de inge komen lnschryvingon te hebben gehoord, Daar» voor bostaat in dit geval te eer reden, waar het hier eon voor de gomeento zeer belang- ryke aanbesteding geldt ©n de gemeente voor niet minder dan 10 jaren aan den aannemer zal gebonden zyn. B. en We. zullen er daarom prys op stollen by de gunniüg met het door don Raad uit gesproken gevoelen te kunnen rekening houden. Resds sinds geruimen tyd voldoet het teokenonderwys aan do avondschool van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genltrlx" niet meer aan biliyke eischen. Ten gevolge van het toenemen van het aaDtal leerlingen en van do dientengevolge noodig geworden splitsing in parallelklassen is de beschikbare ruimte niet meer toereikend. De leerlingen moeten in de lokalen to dicht op elkander staan; soms moot worden gotoo- kend in lokalen, die daarvoor niet zyn inge richt; zelfs konden in den vorigen winter- cursus enkele van de gewone teekenlesson niet worden gegeven. De inspecteur van hot middelbaar onderwys, bolast met het toezicht op doze avondschool, heeft dan ook vorklaard het daar gegeven teekenondorwys onvoldoende en maatregelen ter verbetering dringend noodig te achten. Dientengevolge kwam in het voorjaar het verzoek van hot genootschap „Mathesis" tot B. en Ws. om op de bovenverdieping van hot gebouw dor Hoogore Burgerschool voor Jon gens een grootere localiteit te zynor beschik king to stellen. De Commissio van Toezicht op hot Middel baar Onderwys, omtrent dit verzoek door B. en Ws. gehoord, gaf allereerst als haar meeniog te kennen, dat, indion thans toch tot oen ver bouwing voor „Mathesis" moest worden over gegaan, van deze golegenheid tevens behoorde te wordon gebruik gemaakt om door een meer algemeene verbouwing aan de reeds lang ge voelde behoeften van de Hoogero Burgersohool zelf tegemoet te komon. Toen B. on Ws. evenwel by onderzoek blook, dat aan een doeltreffende uitbreiding van de Hoogore Bur gerschool voor Jongens vooralsnog over wegende bezwaren in don weg stondeD, ver klaarde do commissie B. on We. nader goon bezwaar te hebben tegen een door hen ont- worpon plan, volgens hetwelk de localiteit op do bovenverdieping der Hoogere Burgerschool, thans by den concierge In gebruik, behooriyk vorbouwd ter beschikking zou worden gesteld van het genootschap „Mathesis", terwyi den concierge als woning zou worden aangewezen de localiteit van het voormalig gymnasium in do Lokhoralstraat, thans gratis aan de wed. Tyken ter bowonlng afgestaan. Volgens dit plan zal op alloszlns bevredi gende wyze iu do behoofto van „Mathesis" worden voorzien, torwyi de concierge een voel geriefoiykor wonlDg, op don boganen grond, en binnenshuis mot het gebouw der H. B.-School In vorblnding staande, zal vor- krygen. Het komt B. en Wh. voor, dat tot do uit voering dezer werken behoort to worden over gegaan. Hoewel de daaraan verbondon kosten niot onbelangryk zyn, meenen zy, dat deze uitgave alloazins gewettigd is, waar de go meento alloon door het bestaan der avond school van „Mathesis" van haar verplichting tot hot oprichten van een eigen burgeravond school onthevon werd. Nu dus door den inspecteur van het middelbaar onderwys hot door het Genootschap gegeven leekenonderwys niet meer voldoende wordt geacht en B. on Ws. by onderzoek gebleken la, dat dit ook inderdaad hot geval is, Is or alles voor te zeggen om aan de reeds van gemeentewege voor dat onderwys beschikbaar gestelde locali teit zoodanige uitbreiding to geven als noodig Is om dat onderwys wodor aan biliyke eischen te kunnen doen beantwoorden. Mitsdien geveu zy in overweging hen tot de uitvoering der bovenbedoelde werken te machtigen, in afwachting van oen nader voorstel hunnerzyds om de daarvoor vereiachte gelden beschikbaar te stellen. In verband met eon sclnyvon van com missarissen dor gasfabriek geven B. en Wa. in overweging, in overeenstemming met de vroeger op dorgelyko verzoeken genomen be sluiten, commissarissen der gasfabriek to mach- 1 tigen twee lantaarns in don Ryksstraatweg van 's Gravenkago naar Haarlora, naby het Wilhelminapark onder de gomeento Oagstgoest, aan de gasleiding aan to sluiten, onder voor waarde, dat de aanlogkosten goheel door de gomosnte Oegstgeest zullen worden gedragen on onder voorboboud, dat de prys van hot gas voor verbruikers bulten Leiden door den ge meenteraad wellicht boven hot Leidsche tariof kan worden verhoogd. Do volgendo voordracht is opgemaakt voor de benoeming van con onderwyzer met verplichte hoofdakte aan de oponbare school der 3de klasse No 3, tor vervanging van den heer H. P. F. Latorveer, In do Raadszitting van 24 Septembor bonoemd tot onderwyzor met verplichte hoofdakte aan do openbar» school der 3do klasse No. 5: lo. J. H. Otto, onderwyzer aan de openbaro school der 8de klasse No. 3 alhier; 2o. G. Vermeulen, onder wyzer te Koog a/d Zaan3o. L. E. Dingemanse, onderwyzer te Bevorwjjk. Naar aanleiding van een by B. on We, ingokomon klacht werd onlangs schouw gedrovon over hot gedeelte van do Bloemisten laan. By dat onderzoek bleek, dat de toestand dezer laan, die particulier eigendom is, inder daad zeer veel te wenschen ovorlaat. Elke wogverkarding ontbreekt en voor do afwatering is geenerlel voorziening getroffen. Ten olnde in dozen toostand verbetering te brongon, zal dus eon behooriyke bestrating moeten worden aangebracht, terwyi door hot plaatsen van regenkolken voor den afvoer van het hemolwater zal moeten worden zorg gedragon. De last tot liet uitvooron dezor werken kan ochtor, ingovolgo het bepaalde by do aitt. 4 en 5 der Lanenverordoning, alleen door den Gemeenteraad aan do eigenaren worden opgologd. Mitsdien goveu B. en Ws. in overweging aan do eigenaren van bot gedeolto Bloemisten- laan, kad. bekend onder Sectie M, nos. 2196- 2212 god., gemoonte Leiden, to gelasten dat gedeolto dor laan met kolken to voorzien en gedeoltoiyk met klinkers to plaveien, oen en andor uit to voeren op zoodanigo wyze on binnen zoodanigen torman, als door B. en Ws. zal wordon bepaald. Naar aanleiding van hot verzoek van moj. E. M. A. van Boek om oorvol ontslag uit haar betrokking van loerares in het hand- teekenon en de kunstgeschiedenis aan de Hoogore Burgerschool voor Meisjos alhier, deelon B. en Ws. mode, dat tegen inwilliging van het verzoek geon bezwaar bostaat. ZU geven mitsdion in overweging aan adres- santé, mot Ingang van 1 Januari 1904 bodoeld eervol ontslag te vorloonen. B. en Ws. geven in overwoging gunstig te beschlkkon op het verzoek van den heer 0. W. Paap om ontslag uit zyn betrekking van onderwyzer met vorplichte hoofdakte aan de openbare school der 3do klasso No. 6 alhier en hom dat ontslag eorvol te vorleenon met ingang van 81 December 1903, wegons zyn bonooming tot onderwyzer ea*i con O. I* 1 school te Amsterdam. Verder wordt aangobodon de volgonde voor-1 dracht voor de benoeming van een onder- wyzeres aan de openbare school der 8de klasse No. 2 ter vervulling van do vaoature,1 ontstaan door de benoeming van raej. M. M. Duyverman tot onderwyzores aan do Jongens school 2de klasse: lo. moj. A. Driesens, werkzaam aan de openbare school 8de klasse No. 2; 2o. mej. C. E. do Vos, werkzaam aan de oponbare school 8de klasso No. 2; 3o. moj. M. G. de Iet luis der Vreese. 56) Toen Heckleberry was noergelegd op zyn geïmproviseerd bed en de instructies waren Uitgevoerd, welke de geneesheer van Ralston my had gegeven, zond ik den koetsier weg met een groote fooi en met een blaadje papier uit myn notitieboek, hetwelk hy aan oen dokter In Market Peyton moest ter hand stellen. Ik hooptö, dat myn briefje dezen in den loop van den namiddag naar do hoeve zou brengen. Toen alles was afgeloopen en de oude vrouw, de hond en ik alleen waron gelaten mot fieckleberry, die nu yide en over het ongeluk raaskalde, voelde ik plotseling iets warms en i vochtigs op myn hand, terwyi ik naar myn vreemden patiënt stond te kyken, en, my haastig omkeerend, zag ik, dat de groote »Dogue de Bordeaux" my met zyn tong be snuffelde en likte. Ik streelde zyn grooton kop, dio in verhouding tot zyn lichaam byna te groot was, en zag, dat de vrouw met oenige Verwondering naar dit tafereel keek. ,De hond is van Jonas," zeido zy, en dit wareu de eerste woorden, welke ik haar tot dusver had hooren spreken, dio eenigen zin hadden. „Hy byt >emden, als hier vroemden komen. Die komen echter niet dikwyis." „Dat kan ik my voorstellen," antwoordde ik voljjverig. „Gy ziet, dat de hond begrijpt, dat ik het goed met zyn baas meen, en hU is daar dankbaar voor." „Ja," zoide zy onbestemd. „Maar gy hadt hier niet moeten komen. Jonas zal het niet good vinden, als hy lot zichzelven komt. Hy laat nooit iomand binnon, bohalve hen, die komen om te biyven." De laatste woorden had zy langzaam en met oen goheimzinnlgen nadruk geuit, waarvan lk niets begreep. „Zy, die komen om te biyvc-n?" herhaalde ik, onvoorzichtig misschien. Zy weos naar de zoldering en knikte. „Zy, die daar boven zyn," fluisterde zy. „Gy bedoelt toch niet do spinnen?" vroog ik nieuwsgierig. Zy schudde haar hoofd. „Neen, natuuriyk niet de spinnen. Zy, die 's nachts opgesloten in rytulgon komen. Op de andere hoeve placht myn dochter naar hen te zion en ik ook. Maar dat was vóór ik myn hoofd bezeerde. O, wat heb ik ze laten sprin gen on gillen, wanneer ik met de zweep bin nen kwam l Dat waren de goede oude dagen. Maar wy moeBten daar van daan. Het word er to heet voor ons, zoo zoitie Jonas. En Naomi had een goede betrekking. En toen," zy liet haar stem dalen, „toen kwam zij!' ,Zy?" „Ja. De mooie dame. O, die nacht, dat zy hier werd gebracht, zoo bleek, half doodl Ik dacht in het eerst, dat zy een van hen was. Maar neen; het was iets ergere dan dat. Myn dochter Naomi is verstandig. Wel, sinds Naomi heenging, zyt gy de eerste, die hier geweest is, behalve oon van hen. En hy is nu daar buiten. Wenscbt gy het te zion?" Zy trok my by do mouw van myn jas naar het raam en wees naar buiten, naar de donkere, slanke dennen. „Onder eon van die boomen," ging zy voort, „hielp ik Jonas by het delven. En ik zwoer nooit Iets te vertellen. Maar hy was altyd bang, dat ik het doen zou, dat woot ik. Dat is het, waarom hy my van iedereen verwyderd houdt, en iedereen van my. Alleen gy, lk woet nu, dat gU oon van zyn vrienden zyt." Een kille huivering voer mU bjj haar woor den door de leden. „Delfde Jonas daar meermalen?" vroeg ik. „Ik kan niet zeggen hoe dikwyis. Hy vertelt my de dingen niet meer, zooals hy placht te doon. Eens op een nacht werd ik wakker en ik kon hem zien daar in het bosch met een lantaarn en ik hoorde het geluid van zyn spade in het zand. Den volgenden dag, toen lk in die kamer boven gluurde, was hy verdwenen. En ik heb hem nimmer weer gezien." „Eens zal het geheim van dezen schurk," zoo beredoneerde ik by my zei ven, „open en bloot voor my liggen; een vreeaeiyk geheim schynt het te zyn. En dan behoeft hy geen genade van my te verwachten. Haar klein rein meisjesgeheim zal voor all yd door het zwarte schild van het zyne beschermd worden." En nu schoot my de toespeling van het oude vrouwtje ten opzichte van do „mooie dame" te binnen, die by hen was gekomen, wier komst zelfs een gebeurtenis in het vreemde en vreeseiyko bestaan van deze menschen was -geweest. „God helpe haar, het was de vrouw in het grijs l" dacht ik. Maar ofschoon ik, nu ik het vertrouwen van dat zonderling wezen had gewonnen, alles had kunnen te weten komen wat ik wilde, besloot ik toch Consuelo's geheim evengoed tegonover myzelven te beschermen als ik het zou beschermen tegenover iemand, die haar volkomen vreemd was. Als ik het vernam, en ik hoopte, dat dit eens zou gebeuren dan wlldo ik het van haar zelve vernemen. „Woont gy en uw zoon hier op het oogen- blik alleen in huis?" vroeg lk voorzichtig, „of en ik maakte een veelboteekenende pauze. „Alleen, behalve do laatste," fluisterde het bestje. „Luistert" En weer weos zy naar boven. Ik voldeed aan haar verlangon. Behalve het kreunen van Jonas, heerschte er voor eon oogenblik stilte, en daarop hoorde ik of meende te hooren een zachton, onregelmaligen voetstap, die boven onze hoofden heen on weer sleepte. XXI. „Wat is dat voor oen geluld?" vroeg ik. Zy schrikte als met een soort zenuwachtigen schok, evenals oon stuk speelgoed, dat door een veer in beweging wordt gebracht. „Wat! Weet gy het niet?" vroeg *y. „Ik weet het niet precies," antwoordde ik voorzichtig. Een uitdrukking van onberekenbare sluw heid gloed over haar gelaat on in dat oogen blik bemerkte ik een geiykenia mot miss Traill op, die, daarvan was ik overtuigd, de „verstandige dochter Naomi" van de oude vrouw moest zyn. „O, als gy dat niet weet, dan moet gy heengaan, dadeiyk. Gy weet niets van dit huis ofniets, zooals niemand er iets van weet. Gaat gy niet, torwyi gy zoo spreekt als gy doet, dan zult gy u zeiven in het onge luk brengen. Spinnen? Ja, myn zoon beeft daarvan een eeriyk bestaan. Dikwyis moest ik in het andere huls, als er menschen kwamen en vragen deden, die rondleiden en alles omtrent de spinnen vertellen." Zy nam plotseling een koddig, gemaakt air aan en begon te buigen en vrlendeiyk te glimlachen, alsof zy in gedachten den een of anderen voornamen persoon rondleidde. „Wy kwooken ze om zo aan de wynhande» laren to verkoopen, weot u, en aan do hooren die oon nieuwen wynkolder aanloggen en die er haaBt mee hebben, dat hun flesschen oud lyken. U wcot niet, wolk oen vraag daar naar Is, sir, on er zyn niet moer dan twoe of drie; spinnehooven in het land, Wy hebben wei tien of twaalf duizend spinnen, jong en oud," hier ln huls, air, en moer dan do hollt daarvan is in de kelders, want zy houden het meest' van de duisternis en de vochtigheid. Dan hebben wo oen kamer voor de gowone soort, die geen webben woven on die wU er op na houden voor de klolno spinners om er zich mode te voeden. Nergens kan u fijner kant: vinden, dan op onze muren, hl, hl l En do vlie gen, die zyn hier welkom. Myn zoon lokt ze door stroop om naar binnen te vllegon en die is op de ramen en lysten gesmeerd en dan weten onzo lievelingen wel wog rnet hen. Ja, airI sommigen van hen zyn Hovelingen. Wel,' myn zoon had drie mooie, dikke snaken, die op zyn schouder zaton en uit zyn hand aten, en hy zegt, dat zU hem zouden volgen door het geheole huis, ovenals honden, indien men ze mear liet begaan. Maar daar weet ik niet van. Gy moest eens een of twee, waarvan by hot meest houdt, over den grond zien kruipen." (Wordt jlgd^

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1