Maandas; O November. (Qouranl wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Siichtsche Ct FEUILLETON. Eet Hais der Yreeze. Wordt venolfd.) IK 134-09 A*. T903. PRIJS DEZER COURANT: Vooi Leiden pei week 9 Oentai pei 3 maanden I i f 1.10. Bruten Leiden, per looper eD waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poet1.65. PRIJS DER ADYERTENTliiN: Van 16 regeli ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. - Grooter* letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiön van 30 woordeD 40 Gents contant i elk tiental woorden me6r 10 Gents.-Voor bet Incassoeren wordt f 0.06 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 November. Op liet tweetal voor predikant by de Romonslrantsche Broederschap te Loiden zyn geplaatst: dr. W. J. Lente, te Qudewetoiing, en ds. H. van Assendelft, to Gouda. In de concertzaal van Hotel du Nord" gaf Zaterdagavond jl. de Leidsche tooneelverecniging ,,1'CJnion fait le Force" haar 2-lstc uitvoering. De gebruikelijke groene omgeving voor het vaandel was aan wezig en ook drie musici waren gezeten in de onmiddellijke nabijl eid der sierplanten, om de zaal te doen weergalmen van vreug detonen. Hst was gezellig vol. De voorzitter liet ook nu niet achterwe ge dc vergadering met een welkom te ope nen. Ook deed hij nog een mededeeling en uitte hij wensehen. De mededeeling hield in, dat een ander programma werd aange boden dan aanvankelijk in het plan had gelegen; omstandigheden buiten den vil van bestuurderen waren daarvan oorzaak. De wenschen luidden ongeveer: Wij hopen, dat, al moge het thans op te voeren 6tuk velen uwer bekend zijn, ais reeds vroeger door dc Vereeniging gegeven, dit geen af breuk zal doen aan dc gezelligheid. Moge ook deze avond weder een feestavond zijn, een recht genoeglijke avond. Moge het bal naar wensch 6lagen en ,,1'Union fait la Force" groeien en bloeien 1 Toejuichingen en fanfares klonken nu door de zaal en na nog wat geduld-oefening werd een aanvang gemaakt met de opvoe ring van h t oorspronkelijk tooneclspel in drie bedrijven door H. P. Boudier: ,,Het gedwongen huwelijk." Het eerste bedrijf bram.ten de dilettan ten, die vroeger voor het meerendeel dik wijls zoo gunstig beoordeeld konden wor den, er beneden het middelmatige af: Het was of dc rollen er niet inzaten, er zat geen gang in het spel. 't Yicl van deze dilettan ten bitter tegen. Maar het tweede en het derde bedrijf werden weer als vanouds ge speeld het derde in één woord uitmun tend. Dit vergoedde alzoo veel. Achteruit gang is er dus niet. Vervolgens werden dc aanwezigen ont haald op cenige voordrachten. Nu kondca en mochten zij naar hartelust lachen Er werd gecollecteerd voor ,,Schoolkin- dervocding", op verzoek van deze Vereeni ging. Dc inzameling bracht, zei de voorzit ter, slechts 7.20 1/2 op, minder dan men in dezen kring gewoon is. Daarom deed hij nog eens een beroep op de offervaardig heid: wellicht, dat menigeen vóór het bal nog wat wilde afzonderen. Het bal was het slot van deze welgeslaag de uitvoering. Wij vestigen nog gaarne de aandacht op achterstaande advertcutie betreffende dc tentoonstelling van ,,dic Laockenhallc" in het Nutsgebouw. We wozon er verleden week nog op, dat de kunstzaal zich vooral voor avond-bezoek leent. Bij kunstlicht komen de schilderijen door een doelmatige plaatsing zoo bijzonder good uit. Vooral in deze donkere dagen, nu het bij na den geheelen dag niet licht wordt, schijnt ons een avond-bezoek zoo doelmatig. En toch klaagt het bestuur over slecht be zoek op de avonden. Wij kunnen niet anders dan aannemen, dat het onbekendheid is bij het Leidsche publieik. Immers de klacht is zoo dikwijls gehoord: wij hebben in Leiden zoo weinig. Nu het be stuur dezer kunstvereeniging zich beijvert iets wezenlijk goeds het Leidsch publiek aan te bieden bij dag en bij avond en daarvoor moeite noch kosten ontziet, moet de Leid sche burgerij dit op prijs stellen, niet alleen met woorden, maar ook met daden. Anders, als straks ,,die Laeckenhalle" kwijnt en traag wordt in exposeoren hebben wij geen recht daarover een klaag toon aan te heffen. De tooneelvereeniging „A.d.v.e.n.d.o.", onder-afdeolmg der Leidsche Zouaven-Broeder- schap „Fidei et Vertutl," gaf gisteravond in de zaal van den Roomsch-Katholieken Volks bond, aan bet Rapenburg, een uitvoering, welke ook werd bygewoond door den geeste lijken adviseur pater Haanen. De zaal was goed bezet. Ter zyde van het tooneel prykte een plantengroep, te midden waarvan de buste van Koningin Wilhelmina, alsmede banieren van de Zouaven-Broedor- schap en andere onderaideeltngen. Aangezien van den tegenwoordlgen Paus Pius X nog geen busten in den handel zyn, was die van wyien Paus Leo XIII nog aanwezig. Nadat de muziek, onder leiding van den heer Anton J. Plu, enkelo nummers had deen hooren, hield de voorzitter, de heer J. Meyer, de openingstoespraak. Welkom heette hy den geostolyken advi seur, hoofdbestuur, leden, donateurs en dona trices on verdere dames en heoren. Het was hem aangenaam te mogen zien dat de sym pathie Yoor do tooneelafdeolmg nog niet is verflauwd. Wol deed hem leed de aanwezigen niet in een ruimor lokaal te kunnon ontvan gen, doch het bestuur hoopte nicttomm, dat deze avond or toe mocht bydragon, dat de tooneolafdeelmg, gesteund door donateurs en donatrices, in etant mag gesteld worden om voort te gaan op den ingeslagen weg en dat 1 deze gezellige bjeenkomst tot aller genoegen mocht slagen, waartoe aller medewerking werd ingeroepen. Aan dat genoegen ontbrak hot niot en do belangstelling werd steeds gaan ie gehouden. Opgeveerd worden Een oud solJaat", tooneelspel in drie bedrijven, en .Zondergeld op reis, of een avontuurtje van tweo school meesters", biyepel lu één bedrijf, torwyi er nog eeuige losse voordrachten worden gege ven, welk een on ander zeer good voldood. De dilettant tooneolspeiers en do voordragera ondervonden veol byval en deden do toe schouwers somtUds harteiyk lachen. Zede-lan hun best, maar liaiden nu ea dan wel wat meer rolvast mogen zijn. De Boullleur had daarom meermalen een wel wat te dankboro taak. Een mooi tabloau: Hulde aan H. M. Koningin Wilhelmina", beschouen door ben- gaalsch licht en waarin verschillende wapons van het Noderlandsche en Indische leger vei tegen woordigd waren, beschermende de Wilh9lmiua buste, besloot om halfeen het j welgeslaagde leoitelyk samenzyn. Do Vrijzinnige Jongoliedon-vereeniging hield gisteravond eon gezellige bijeenkomst ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan in bet Wykgebouw .Geloof, Hoop, Liefde". Na een openingswoord van den voorzitter der Vereeniging, hield de heer Sytsma een toe spraak, waarna zang, muziek, ernstige en luimige voordrachten elkander afwisselden. Ds. Van der Wissel en de heer A. J. de La Court spraken ten slotte hun beste wen schen uit voor de jonge Vereeniging. By de heden gohouden verkooplng van cokes by partyen van 60 en 10 H.L. waren de pryzen f 27 en f 5.60. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zijn Zaterdagmiddag te 4.45 per extra trein op Het Loo aangekomen. Door don Minister van Binnonland- 6cho Zaken word Zaterdag in audiëntie ont vangen hot Amsterdamsohe hoofdooinitó uit de verschillende vakvorecnigmgon van ge ëmployeerden in het Hotel-, C ié-Roetau- rant- en Sooiëteitsbedrijf, ter overhandi ging aan Z.Exc. van het in den vorigen nacht in do meeting te 's-Gravenhage be sproken adres, houdende verzoek om van Staatswege een enquête in te stellen naar do arbeidstoestanden in het logement- en koffiehuishoudersbedrijf, ton einde zoodoen de to geraken tot wegneming van bestaan de misstanden. Do commissieleden waren zeer ingenomen over hun ontvangst door dr. Kuypor, uit wiens verschillen le vragen naar vakaangelegenheden zij meenden te mogen opmaken, dat Z.Exo. den bij het adres ge ui ten wensch in belangstellende overweging zal willen nemen. Mr. E. J. Korthals Altcs te Amster dam wiens naam is genoemd in een be richt in „Het Vaderland" omtrent een voorgenomen reorganisatie van de admini- 6tratio der posterijen en telegraphie verzoekt ons te melden, dat van dit be richt, zooals 't daar staat, gcon woord waar is. Vermoedelijk zal hiertoe aanlei ding gegeven hebben het feit, dat hij door den directeur-generaal is geraadpleegd ge worden over de in te vooren commercieele boekhouding voor het Pcijkstolephoonbo- drijf .waarop door het Kamerlid Tydeman bij de beraadslaging ovor do nieuwo Tele graaf- en Telephoonwet is aangedrongen cd die door den Minister is toegezegd. Deze zaak staat echter geheel kuiten de administratie cn do bcgroofcings-boekhou- ding van do posterijen cn telegraphie, waarmede de heer Korthals Altes uit den aard der zaak zich niot kan hebben te be moeien. (N. R G.) De installatie van dan opperrabbijn van het synagogaal retcort te 's-Gravenhage der Ncd. Iar. Kerk, den heor A. van Loen, ie bepaald op Zondag 15 dezer. De heer A. Rodrigues Poroira, opperrabbijn der Port. Isr. Gem., zal den nieuw benoemde» inatal- leeren, waarna dcee zijn intree-rede houdt. Het koor der nieuwe synagoge te Amster dam zal do plechtigheid opluisteren en com posities van I. Heymann en A. Berlijn ten gehooro brengen. (Vad.) Door bestuursleden dor Afd. Gemeente- Werf van don Bond van gemeente-werklieden In dienst dor gemeente 's-Gravenhage is aan burgemeester en wothoudera het vorzoek ge richt tot lotsverbetering van werkliodon van enkelo afdeelingon. De loonen, thans f 7.20 a f S.50 bediager.de, zyn huns inziens niet toereikend in velband met do hooge huren, schoolgeld en dure levensbehoeften. Tydons hot verbiyf te 's-Gravenbage van do scheidsrechters van en de vertegenwoor digers by het Hof van Arbitrage in bet thans behandelde geschil omtrent Venezuela, worden sy door verschillende diplomaten en ministors te gast genoodlgd. Woensdag a. 0. heeft de Oostenryksch- Hongaarsche gezant de arbiters en do agenten van verschillende groote Mogendheden be nevens den Minister van Bultoni. Zaken te dineeren genoodigd. De Minister van Buitenl. Zaken sal eveneens de vreemde vertegen woordigers te dineeren noodigen. Het voornemen bestaat een Bond van Ambtenaren by Departementen van Algoineen Bestuur en Hooge Ooilegos van Staat op te richten tot bevordering van de zedeiyke en stoffeiyko belangen der ambtenaren. Op grond van de reeds getoonde belangstelling verwacht men een spoodige tot stand koming van dien Bond. Omtrent den toestand van prof. Van der Wyck, den Utrechtachen hoogloeraar, die op zyn Zwitsorscho zomerreis zyn been brak, ver nemen wy, dat de hoogleeraar Roux, tot dus ver afwezig, deze week den lyder voor hot oorst bezocht en de beenbreuk veol ernstiger vond, dan tot dusver gedacht werd. In overleg met dr. Kraflt, in wiens kliniek de Utrochtsche hoogleeraar verpleegd wordt, word besloten, dat deze nog wat langer moet biyven liggen, dan bepaald was. Ook werd hom aangekondigd, dat 't hem moeite zou kosten, weer aan 't loopen te komen, on dat 't hem aanvankeiyk veel moeite zou kosten to gaan zitten on op te staan. Het been, dat geheel styf is, wordt nu geölectrisoerd en gemasseerd. Mr. P. J. Troelstra is in „Hot Volk" een nieuwe reeks artikelen begonnen onder dsn titel; „In en bulten do Kamer." Het stoomschip „Amsteldijk" vertrok 6 Nov. van Nowporh-Nows naar Amster dam; de „Herzog" (uitrois) arriveerdo 6 Nov. te Napels; de „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 5 Nov. van Suoz; do „Magdeburg", van Java naar Amster dam, vertrok 4 Nov. van Marseille; de „Rijndam", van Nieuw-York naar Rotter dam, is 6 Nov. Prawlepoint gepasseerd; do „Oongar&n" vertrok 6 Nov. van Padang naar Rotterdam; de „Prins der Nederlan den" vertrok 6 Nov. van Nieuw-York naar Wosfc-Indië; do „Kronprinz" (thuisreis) ver trok Nov van Zanzibar; do „Moissen", van Java naar Amsterdam, vertrok 5 Nov. van Ponang; de „Ardjoeno", van Rotter dam naar Batavia, is 6 Nov. Carvooiro gepasseerd; de „Merrapi", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 5 Nov. nm. Sagree; do „Rijndam" arriveerde 7 Nov. van Nieuw- York to Rotterdam; de „Prinses Sophio" vertrok 7 Nov. van Amsterdam naar Bata via; do „Van Hogondorp" vertrok 7 Nov. van Amsterdam naar Batavia; de „Gedó", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 5 Nov. van Perim. Alfon. Zaterdag jl. hid alhier In het hotel „De Vergulde Wagen" do maandelUksche vergadering plaats van de Paedagogische Vor- eeniglng „do Rynatreek". De heer P. de Qraaff, van Nieuwkoop, hield een bespreking over: „Het onderricht in de kennis der natuur op de lagere school, mot name omtront de tempe ratuursverandering van het water". De heer Spelberg, van Nieuwvean, hield het eerste gedeelte zyner voordracht„Do leer aangaande het wezen en do eigenschappon der ziol". Dit gedoelte omvatte de opvattingen van den paedagogischen philosoof Horbart, in ons land vooral bekend gemaakt door don Middelburg- achen Kweekschool-Directeur, H. do Raaf. Op beide voordrachten volgdo oen vruchtbar® godachtonwisseling van de zyde van do talryke aanwezigen. llazertwonde. Deafdeoling „Uazorawoudo" von hot Ned. Bybolgenootschap is in het afgeloopen vereenigingsjaar toegenomen met 1 lid en 27 begunstigers. Het bestuur bestaat uit do hoeren ds. J. J. van Ingon, voorzitter, mr. 0. I. vau Dobben do Bruyn, secretaiis, A. P. Voets, penningmeester, J. van Beek Sz. en P. de Biuin. By hen kunnen belang hebbenden zich vervoegen tot hot verkrygon van bybels togen vorminderden piys. Het vorloopen halfjaariykscli tydperk is voor de „Onderlinge Verzekering" zoor gunstig geweest, zoodat van de gestorte 1 percent kon worden torugbotaald. Bestuurslodon on taxateurs werden met byna algemoeno mom men herkozen. Dat dio beeron bun arbeid bolangloo8 vorrichten, biykt dan ook wol daaruit, dat do kosten van taxatie on adminis tratie samen slechts 6 cent per rund en por halfjaar bedroegen. Als wy goed zyn ingelicht, zou bet voorbereidend militair onderricht beginnen omstreeks half November en in allo gerneen- ton in don omtrek gehouden worden op Woensdagavond en Zaterdagmiddag tusscbon 2 en 4 uren. Als dat waar is, zullen or dos Zaterdags niot veel aan deelnemen. Het bestuur dor llazerswoudsche Droog- makery zal met do respectieve kioosheom- radon op Dinsdag, 17 Nov a. s kroosscbouw- dryvon over allo tochten, lamieten, molen boezems, kavel- hoin- en barmslooton alsmede zomer- on kweldammen. Allo voor6cbrovon werken moeten vóór dat tydstip bobooriyk worden opgesneden on van ruigte, riet on ander onkruid gozuivord worden tilllegom. Op den tuin van do fl maScbilp- zand en Zn., gelogon naby de Leidsche trok- vaart, binnen dezo gemoonte, alwaar voor weinlgo dagen ten nadeelo van oon arbeidor oenigo H. L. gekuilde aardappelen waren ont vreemd, zyn nu weder eon aantal kooien verdwenen. Naar den onbekenden dador dozer diefstalion wordt yvorig gezocht. Ton huize van don beer M. Z aan do Meerlaan, alhier, waar zich onlangs oen go- val van besmettoiyke tlokto, fobria typhoidöa, bad voorgedaan, kan de ziekte en bot gevaar voor besmetting als geweken worden beschouwd. Mejuffrouw M. S. Hooksema, omlerwyze- res aan do 0. 1. 8. nlhior, is als zoodanig be noemd aan de tweede burgerschool te Haarlem. Koudekerk. Aanstaanden Donderdagavond te 7 uren zal in do Gor. Kerk alhier dank stond voor het gewas wordon gehouden, waarin als voorganger zal optrodon ds. Kouwenboven, uit Leiden. Als oon byzonderbeid kan gomold worden dat by H. Esvoldt alliler, voor do twoodo maal dit jaar oon sorlngenboom in bloei staat. Leiderdorp. Voor do verkiezing van 4 go machtig.len van bet kioscolloge dor Nod.-Her- vormdo kerk alblor, worden 48 geldige stommen uitgebracht. Herkozen zyn do beeron A. Ityns- burger, W. van Oeffolen, die beidon 41 stem men vorkregon; A. van Leeuwen met 29 on W. Kop met 23 stemmeD. Oudskoora. Door Burg. on Wetbs. Is ver gunning verleend aan J. van Vliet alhier, tot bet oprichten van oen slachtory op bot porcoel kadastraal bekend in Sectie G N 1862. By besluit van Qed. Staten is do rekening dezer gomo.nte over hot dionstjasr 1902 vast- 46) „Ga uw gang, gy malle zottin," riep zy door haar brandende tranen heen. „Maar ik waarschuw u, dat gy geen rustig oogenblik meer onder dit dak zult bobben. Gy zult u zelve geen voordeel doen; gy wilt my niet bevoordeelen. Ik wil sir Wilfrid sproken. Ik wil hem vertellen, hoe by is bedro Consuelo's oogen boor ion met een vor- wytondo blik vol verachting in de bare. En de oudere dame hield midden in den zin, stamelend en, bleek van kwaadheid, op. Mot een paar vlugge stappen bad miss Hope zich voorover gebogen en de nu verkreukelde enveloppe van den grond opgeraapt. Daarop scheurde zy, baar gezellin strak aankykend, de enveloppo open en haalde er het opgevouwen stuk perkament uit, dat miss Traill er oven te voren had inge schoven. „Hot is zooals ik dacht," zeide zy. „Hoe kondet gy het doen, Naomi? En gy hebt my nog wel bezworen, dat gy het niot hadt ge nomen. Mr. Darkmoro, ik geef u nu reeds wat ik van plan was u later eens ter hand te 6telJon. Dit stuk perkament is voor u." Terwyi ik half verbysterd voor haar stond, schoof zy my hot stuk perkamont in de hand. Ik wist nu, dat hot de „kaart" was, zooals zy die had genoomd, welke zy dien eersten avond uit het lyf van haar japon had genomen, vóórdat wy ons in de duisternis naar bet graf van Florence Haynos hadden begeven. „Ik begryp u nietl" riep ik uit. „Ikbegryp niet hoe gy kunt zoggen, dat hot van my is. Maar, als bet zoo is, is bot slechts zoo, omdat gy bot wenscht. En ik vorzoek u het van my terug te nemen, zonder dat ik er nog zelfs oon blik op bob geworpen." Zy weerde bet af, toen ik hot haar toebield, met oen vreemden glimlach, die iets droevigs bad en my geheel onverklaarbaar was. „Bestudeer het, indien gy verstandig zyt," zeide zy, „in verband met andere dingen." Terwyi zy sprak, werd or zacht tegen de deur geklopt, on toon Consuelo een portlöre op zyde schoof, vertoonde zich een knecht aan onzen blik. „Sir Wilfrid laat vragen, of miss Hope hot goed vindt, dat by mr. Haynos Haviland by haar In hot boudoir brengt? Kir Wilfrid zou miss Hope niet lastig vallen, zoo mr. Haynea Haviland geen niouws had, waarover hy gaarne in haar byzyn en dat van mr. Darkmoro wilde spreken." Consuelo stond een oogenblik als vastge nageld, nog grooter en slanker ecbUuend dan gewooniyk, terwyi haar vastgesloten lip pen beefden. Doch na verloop van een seconde antwoordde zy op natuurlijken toon: „Wil zoo goed zyn, sir Wilfrid te zeggen, dat ik mr. HaynesHaviland zal ontvangen." Mot een buiging verdween do knecht en daarop wendde zy zich tot my. „Ik wist, dat mr. Haynes Haviland hier in huis was," zeide zy. „Liy airiveerde juist nadat mits Traill u had verzocht by haar te komen en sir Wilfrid ging naar boneden om hem te begroeton. Ik ben toen hierheen gegaan." Zy scheen haar gezellin niet aan te zien en toch, ofschoon zU hot woord tot my richtte, vermoedde ik, dat haar woorden zoowel voor miss Traill's ooren als voor de myne waren bestemd. „Zooals gy woet," ging zy voort, „was hy op dien bowusten morgen allesbehalve beleefd jegons my on ik was natuuriyk beleedigd. Maar or was een zeker excuus voor hem. Hy scheen my te hebben gehouden voor oen ander, die hy eens had gekend." - Zy wierp my een vortiouwelyken blik toe en verliet daarop het vertrok, het aan my overlatend of ik haar wildo volgen. Toen ik hoen ging, mompelde ik oonige beleefde woor den tegen miss Traill, die ze met oen grim- migen blik beantwoordde. „Ik zal niet spoedig het gebeurde van zoo juist vorgeten, mr. Darkmore," zeide zy, „en het u noch Cousuelo vergeven, zooals gy beiden zult ondervinden. Ik zal met u en haar nog wel eenB afrekenen." Oom Wilfrid en Haynos Haviland waren juist verschonon, toen ik miss Hope's mooi boudoir weer binnentrad. De laatste vroeg my, met een vertoon van bezorgdheid, naar myn wonde en dronk in gedachten het kopje thee uit, dat Consuelo hom had gegeven. „Mr. Haynes—Haviland heeft my beneden iets verteld, hetwelk my uitermate heeft verbaasd," zeide oom Wilfrid. „Hy doelde my-nameiyk mode, dat hy en Paula verloofd waren; dat oonige weken vóór baar verdwy> en zy beloofd had zyn vrouw te worden." Zoo do vloer plotseling onder myn voeten ware weggezonken, zou ik nauwelyks meer verbaasd hebben kunnen zyn, ofschoon ik myn verwondering zooveol mogeiyk trachtte te ver bergen, in het bewustzyn, dat de oogen van Haynes Haviland heimeiyk op my waren ge vestigd. Ik herinnerde my bovendien, dat Paula een vrouw was, die beloften deed en schond, al naar dat het baar goed dacht, door oen oogenbllkkelUke gril beheerscht, en er klonk oprecht gevoel uit HaynesHaviland's stem, toen hy weer sprak: „Gy begrypt, mr. Darkmore, dat ik behoefte gevoelde om jogens sir Wilfrid en u over do verhouding te spreken, welke tusschen Paula on my heeft bestaan. Ik zeg „heeft bestaan," want ik geloof, dat iemand haar loven te na is gokomen. Ik wonschte, dat gy wist, dat er iemand was, die nog meer belang stelde In het onderzoek dan gy zelf; noghartstochtelyker verlangde, dat het tot een goeden uitslag zou lelden. Bohalve dit alles, hunker ik naar uw hulp, en het wil my voorkomen, dat er nog niot gonoeg gedaan is, sir Wilfrid." „Ik gelooi, dat gy u in dat opzicht vergist," zetdo myn oom met waardigheid, „Mr. en mrs. Annesley hadden al om oen detective ge schreven voordat ik zelf do noodzakeiykheld daarvan inzag on mr, Marland heeft den naam een Yan de scherpzinnigste, meest vertrouw bare mannen in do politieworeld te zyn. Ik maak ook van zyn dionsten in oen andero zaak gebruik, welke mogeiyk, naar hy schynt to denken, meor of minder met het verdwynen van myn nicht in verband kan staan. Hy kent deze streek en by was degene, die de schuldig heid aan den moord bewees van Iemand, die gy ongelukkig vroeger gekend hebt." BomI Een zwaar voorwerp in de aangren zende boekonkamer was omgevallen, waar- scbyniyk een trapje, dat diende, om by do hoogste plankon to komen. Iedereen schrikte en er werd geen woord tot opheldering ge sproken, maar wy allen wisten, dat miss Traill op do been was goweoat om te luisteren naar hetgeen ln hot boudoir voorviel. Myn oorn bewaarde het stilzwygonrnaar Haynes Haviland ging na een oogenblik pauze voort „Ik stom toe, dat hy voor zeer knap door gaat, maar hy schynt toch geen enkel spoor gevondon te hebben." „U bedoelt misschion, dat hy het nog niet geschikt oordeelt om hot vinden van son spoor openbaar te makon? Wy moeten be denken, dat er nog maar een weok iu vor- stroken," zolde oom Wilfrid. „Goloof mo, or is niots ongodaan gelaten. Maar ik moet zeg- gen, dat, zooals ik het karakter van myn1 nicht in den laataton tyd heb loeren kennen, ik hot niet voor onmogoiyk houd, dat zy zich slechts voor haar vrienden schuil houdt om hon in angst on zorg te brongen." „Dat is volstrekt niet myn opinio," ant woordde Haynes Haviland, met iets als gram-J schap in zya stem. „Paula zou my in olk. geval niet zoo behandeld hebben. Dood of levend, zy is uit den weg geruimd tegonj haar wil en als ik u Iets mag uanradon, dan zou ik de oudo gracht laten uitbaggeren. „Hemelsche goedheid 1" riep oom Wilfrid^ terwyi hy van zUn stool opsprong en door de kamer begon op en neer te loopen. „De bedekte toespeling in uw woorden is vree»®-; ïyk en het is my niot mogeiyk die gedachte' ook maar een oogonblik in te denkon. Wat heeft zulk een denkbeeld in uw hoofd go-, bracht, mr. Haynes—Haviland? Of brengt gty, die slechts op goed geluk te berde?'*

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1