Dinsdag 3 November, <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. N« 13404 A0. 1903. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentej per 3 maanden 2 2 f L10. Buiten Leiden, per loopei en waar agenten gevestigd zijn L30. Branco per post L05. PRIJS DEK ADVERTENTIE}*': Van 10 regels /1.06. Iedere regel moer Grootore letters naar plaatsruimte. - Kleine advortentiën van 30 woorden 40 Oenta contant j elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor bet inoasseeren wordt/"0.06 berokend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Niassiek-aiitgave. In dit nummer bevindt zich het Bewijs, j waarop de Abonné'a het eerste nommer dezer [uitgave logen bijbetaling van 10 Ceuts kunnen doen afhalon. Leiden, 3 November. Naar wij vernemen, heeft de Conccrt- 'directie „De Algemeene Muziekhandel" te [Amsterdam, zich in verbinding gesteld met de heeren, die indertijd do Leidschc 'Concertverceniging oprichtten en daar ithans het bestuur van vormen, ten einde ;drio concerten te arrangeeren, waar de 'groote Europeesche orkesten zich zullen [doen hooren, met medewerking van solis* jten. Dezo avonden zullen gegeven worden in de Stadszaal (groote zaal) door het .(Pkilharmonische Orkest met medewerking van Marie Gay, sopraan-zangeres, het Pa- Irijsche Orkest-Lamoureux, met Arrigo Se- ,rato (viool) en door het Amsterdamsch Concertgebouw-Orkest met Pablo Casals (violoncel) als solist Wij hopen, dat de pogingen, die boven genoemde heeren zullen aanwenden, mo gen slagen, daar het te betreuren zou zijn, als deze Orkesten op hun tournees Lei den, wegens gebrek aan belangstelling, zouden moeten passeeren. Het eerste concert der Loidsche Concort- i vereoniging in dit seizoen wordt gegeven 1 Vr(jdag 6 November. Het programma bevat de volgende strjjk- quartetten Mondslssolin Op. 44 No. 2; Brabms Op. 51 No. 1; Beethoven Op. 130. Reeds gcruimen tijd geleden waren wij in staat mede te deelcn, dat do Lcid- sche Kunstvereeniging „Die Laecken-Hal- le" na haar eerste welgeslaagde expositie der teekeningen van groote Meesters spoe dig daarop een tentoonstelling van bijbel- gche tafereelen zou openen. Deze tentoon stelling nu wordt hedenavond te acht uren voor de leden en morgenmiddag te twee uren voor het publiek geopend. De hier tentoongestelde teekeningen en schilderijen allereerst een honderdtal, waarvan de reproductiën en photogravu res de groote platen eoncr Bijbel-editie uitmaken en voorts do serie teekeningen voor tekstversiering zijn het eigendom van do Naamlooze Vennootschap „Do Ge- illustreerde Bijbel". Deze vennootschap stelde zich ten doel om den Bijbel in een geheel nieuw kleed uit te gevenzij ver zocht en verkreeg de medewerking van 26 voorname moderne meesters, terwijl do .tekstversiering toevertrouwd werd aan Walter Cranrt De navolgende kunstenaars hebben hun medewerking verleend: E. A. Abbey (Amerika), Sir L. Alma Ta- rdema (Engeland), V. de Brozik (Honga rije), Sir E. Burne Jones (Engeland), J. J. Benjamin Constant (Frankrijk), Wal- I'ter Cranc (Engeland), Frank Dickse (En geland), Albert Edelfelt (Zweden), J. L. Gérome (Frankrijk), Jozef Israels (Neder land), A. Kampff (Duitschland), Jean i'Paul Laurens (Frankrijk), Max Licber- :man (Duitschland), Dominico Morelli (Italië), Fr P Michetti (Italië), P Da- vis de Chavannes (Frankrijk), Briton Ri viere (Frankrijk), Ilja Repin (Rusland), C. Schneider (Duitschland), G. Segantin '(Italië), John M. Swan (Amerika), James Tissot (Frankrijk), Frits van Uhde (Duitschland), José Villegas (Spanje) en juli aan de Vricndt (België.) Voor den Nederlandschen Bijbel om ,'dit er volledigheidshalve bij te voegen is de overzetting van den Statenbijbel ge- ivolgd. Voorts verscheen een Engelsche edi- jtie, terwijl de Amcrikaanscho en Duit- sche in voorbereiding zijn. Van de katho lieke uitgave in 't Latijn (volgens de Vul gata) kerkelijk goedgekeurd, waarvan do .vennootschap de hooggewaardeerde aanbe velingen namens Z. H. den Paus en van 'den Aartsbisschop van Utrecht mocht vcr- werven, hebben reeds een zestal afleverin gen liet licht gezien. Wij twijfelen niet, of menigeen zal zich opgewekt gevoelen om van dezo treffende en geheel eenigc collectie konnis te nemen. Vanwege den grooten overvloed zal do ten toonstelling in twee reeksen gehouden worden, 't Eerst de taferoelen uit het Oudo Testament, in het geheel 65 tafereelen. Rykdom en lenigheid on frischheld van taal, bloheid on levenslust, humor, werden glstoravond door prof. Knappert, in zyn gVolk8huis"-lezmg, als kenmerkende eigen schappen van do „Camera obseura" beschreven 'en toegelicht. Een zeer aandachtig en talryk /publiek genoot van de levendig en geestig 'voorgedragen bladzijden. Met groote zorg vuldigheid waren deze gekozen^ dit bleek ook uit wat niet werd voorgedragen. Het was een doorloopend, warm pleidooi voor de waardö van wat een volksboek behoort te wezen in dea ruimsten zin. Wij zyn nieuws gierig of, in de naaste weken, de „Camera" moer zal gevraagd worden uit de Bibliotheek voor Volwassenen en uit die voor Jongelieden. Naar aanleiding van het boricht in ons vorig nummer omtrent den uitslag van den door de Leidsche tooneolvereenlging „Jacob Cats" uitgeschreven reciteer-wedstrijd, wordt medegedeeld, dat de winnaars der 2de en 3de prijzen in de afdeellng „Ernst" behooren tot de werkende leden der albier bestaande toonoelvereenlging „De Leidsche Dllottanton- Club". Voor bet examen handel arekenen van het „Nederlandsoh Instituut van Account ants", afgenomen to Amsterdam, ia ge slaagd mej. A. E. Groll, te Leiden, terwijl het volledig diploma van het Instituut werd uitgereikt aan onzen Stadgenoot, den heer J. W. de Tombe Jr. Do bundel met levensberichten van ge storven leden dor Mij. der Ned. Letterkunde to Loiden brengt opstel lien over P. H. van Moerkerken door dr. W. H. van do San- de Bakhuyzcn, J. D. Fransen van do Putte door rar. N. G. Pierson, P. F. Hubrecht door jhr. mr. J. W. M. Schorer, P. Caland door R. P. J. Tutein Nolthenius, G. van Vloten door dr. M. J. de Goeje, M. Honri- quez Pimentet door C. L. LandTÓ, T. Zaaij- er door dr. C. E. Daniels, P. M. Nctschor door L de Vlaming, W. A. Elborts door dr. W. J. A. de Witt Huberts, W. Degen- hardt door J. Jelgerhuis Swildens, C. H. don Hertog door J. G. Nijk, J. B. Kan door Th. Nolon, A. O. Baron Snouckaert ven Schauburg door F. de Bas. Voor bet examen vrije-en ordeoefenin gen der gymnastiek zijn to Rotterdam ge slaagd moj. M- I. E. Buechman, van Leiden, on de heeren B. J. Slothouber, van Wad dingsveen, en P. Nagtegaal, van Koude kerk. Aan het postkantoor Loideü en de daar onder reseortoerendo hulpkantoren word ge- durendo de maand October in do Rijkspost spaarbank ingelegd f 70,702.69* en terug betaald f 64,997.75. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 22,501. De achttiende Li jet van do 25ste jaar- collecte voor de Scholen met den Bijbol vermeldt om.: Bodegraven met Do Meye, mot f 231.50; Boskoop, met 201.12 1/2. In een gistermiddag te 's-Gravenhago gehoudon vergadering van afgevaardigden van do afdeeling Den Haag van „Bouw- kring"den „Haagschen Kunstkring"; de vereeniging „Arti et Industriae" en do vereeniging „Die Haghc", is besloten te protesteeren tegen het voorstel een schouw burg te bouwen i het Voorhout. „Pulchri Studio" had, gelijk bekend, reeds een zelfstandig adres tot den Raad te dezer zake gericht, vóór dit genoot schap kennis kreeg van het voornemen tot een gecombineerde vergadering. Men zal een adres zenden aan den Raad, waarbij geprotesteerd wordt tegen het Voorhout als plaats voor schouwburg- bouw, en welk adres zal onderteekend wor den door de besturen van bovengenoemde, ter vergadering vertegenwoordigde veree- nigingen. Een concept, door den heer D. E. C. Knuttel, Rijksbouwmeester, ter tafel ge bracht, verwierf algemeene instemming. Nog werd besloten de Verfraaiingscom missie en de commissie voor het Vreemde lingenverkeer, beide met de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebe langen, tot welke door een onwillekeurig verzuim geen oproeping was gericht, als nog uit te noodigen zich bij deze actie te gen het schouwburg-bouwplan aan te slui ten. Zondagochtend was de godsdienstoefe ning in de Roraonstrantsche kerk te Amster dam drukker bezocht dan gewoonlijk, door dat dr. J. A, Beijerraan, die in de afgeloo- pen woeek den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaar te Loiden de Evangeliebedie ning" aanvaardde, zijn gemeenteleden zou voorgaan in den gewonen Zondagochtend- dienst. Toen hij den kansel betreden had, nam hij allereerst het woord om dank te zeggen aan allen, die hem en zijn gezin bewijzen van belangstelling hadden gegeven. Daarna zong do gemeente hem (oe gezang 61 vors I uit den liederenbundel: „O heil, waar heel ons hart naar trekt," enz. Daarna sprak dr.. Boijerman naar aanlei ding van de woorden uit den eersten zend brief van Paulus aan do Corinthiërs, hoofd stuk 9, vers 16: ..Want indien ik het Evan gelie verkondig, het is mij geen roem, het ia uit nood," enz. Na afloop van de godsdienstoefening kwamen nog ccnige vrienden en belangstel lenden hem ki de consistoriekamer de hand drukken. Toorop's schilderij „Geloof en Leven" (Glaubo und Arbeit), het eerst to Rotter dam tentoongesteld, is thans to Wiesbaden geëxposeerd on aangekocht voor het Kunst museum aldaar. (N. E. C.) Te 'e-Graveland overleed zeor onver wacht de oudsto wethouder, do heer G. A. van Stijgerem, die door de wijze, waarop hij meor dan 20 jaar rijn ambt waarnam, zich bij alle inwoners zeer gezien had ge maakt. De overledene was 72 jaar. Op 64-jarigen leeftijd is to Vorden overleden de heer J. H. Cordes, predikant bij do Ned. Herv. Gemeento aldaar. In de vergadering der vooruitstre vend liberalo kiesvereeniging „Rotter dam", betreffende de candidatuur voor de Tweede Kamer in district V in verband met do benoeming tot RijkB-advocaat van mr. E. E. van Raalte, is bij acclamatie con motie aangenomen, om onder de to- genwoordigo omstandighedon en in over eenstemming met het Contraalbcstuur, zich tegen de candidatuur van mr. Van Raalto niet te verzetten. In de motie wordt echter verklaard, dat een deel der vergadering een positieve candidaatstel- ling gewenscht had, en dat men zich nu evenals het bestuur, alle vrijhoid van han delen voor do verkiezing van 1905 heeft voorbehouden. De leeraren aan de Hoogere Burger school met driejarigen cursus te 's Graven- hage hebben aan den Raad aldaar oen adree ingezonden, waarin zfl met het oog op de talryke mutatiön in hot leeraronpersonoel aan genoemdo school, vooral door den overgang dor leeraren naar de scholen met vyfjarlgen cursus, verzoeken, dat de salariaregellng voor de leeraren aan de Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus to 's-Gravonbage dezelfde worde als die voor de leeraren aan de inrich tingen met vijfjarigen cursus aldaar. De arbiters in bet Venezue)aan6che go- BChil, graaf Moerawieff en professor De Martens en voorts allo regeerlngs-agonten of raadslieden in dat geschil, die tydens de vorige bijoen- komst van hot scheidsgerecht In het „Hótel dos lades" te 's-GraveDhage logeerden, hebben weder in hetzelfde hotel hun intrek genomen. Alloen behoorden ditmaal tot de Engelsche commissieSir Robert Finlay, advocaat gene raal to Londen, en H. D. Gregory, secretaris van legatie, terwijl voorts thans daar ook is aangekomen de heer Berwick, die in een der vorige bUoenkomsten benoemd werd by het secretariaat van hot scheidsgerecht. De heer Graafland, leoraar in do gym nastiek in Den Haag, is van zyn reis door Zwoden teruggekeerd. Door do bereidwilligheid ODzer Rogoering aanbevolen by deZweedsohe rogoering, werd hy in alle Inrichtingen op het gebied van gymnasliok welwillend ontvangen on wordon hem alle gevraagde inlichtingen verschaft. Do heer Graafland bezocht in ver schillende steden en dorpen do gewone lagere scholen, hoogere burgorscbolen en gymnasia, zoomedo eenigo particuliere scholen. Voorts het Koniukiyk Instituut te Stockholm en ook een gymnastiekinrlchting voor blinden en Idioton, zoomede onderscheidene inrichtingen voor heilgymnastiek. De heer Graafland zal oen offlcleol rapport uitbrengen aan de Rogoering, on aan de Haag- sciie Schoolvereenlglog, welke zyn reis mot oen subsidie otounde. Directeuren der Maatschappy van Nijver heid hebben aan den minister van blnnenland- sche zaken oen adres gericht, waarin zy dezen verzoeken het daarheon te willon leiden, dat een commissie van theoretisch en praclisch ontwikkelde personen, van wie verwacht kan worden, dat zy mot zaakkennis een wereld tentoonstelling zullen bestudeeren, van regee- ring8wege naar St.-Louis wordt gezonden met de opdracht om aan de Regeering een rapport in te dienen omtrent al datgene, wat daar voor de Nederlandsche nyverhoid geacht kan worden van belang te zyn. Boroepen zyn by de Ned.-Horv. Ge meente te Amsterdam(vacature dr. Herf- koos) dr. P. S. Meerburg, te Maassluis; (vaca- ture-dr. Daubanton) dr. G. Mans volt, te Schevoningen. H. M. do Koningin heeft van Hare be langstelling in do restauratie der Groote- of Lieve-Vrouwokerk, te Breda, biyk gogeveo, door uit Rabensteinfeld een bedrag van 600 den kerkeraad te doen toekomen. Gisteren hield de club dor anti-liberale leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland een vergadering. (De Eed) Eenige bladen maakten dezer dagen molding van een plan der Groningsche studenten om by gelegenheid van de lustrum feesten ln 1904 oen maskerade te houden, waarvoor de Fritbjofsage tot onderwerp zou zyn gekozen. Naar de „Prov. Gr. Crt." verneemt, is dit bericht voorbarig en hangt het van allerlei omstandigheden af of deze sage wel het onder werp dezer maskerade zal zyn. Aan het einde der gisteravond gehouden buitengewone Raadsvergadering te Baflo zeide de burgemeester Doornbos, dat by na do ervaringen, in den laatsten tyd opgedaan, besloten heelt als burgemeester ontslag aan te vragen. Het stoomschip „Oranje" arriveerde 2 Nov. van Amsterdam te Batavia; de „Prins der Nederlanden" arriveerde 31 Oct. van West-Indië to Niouw-York. Haarlemmermeer. Ondanks hot regenach tige weder in do laatste dagen, zal do bie tencampagne aan do suikerfabriek te Half weg mot enkele dagen afgoloopen zijn, en zijn dus de daaraan verbonden werkzaamhe den voor de arbeiders alhier nog vroeger gedaan dan verleden jaren. Yolen zijn alreeds we or zonder werk. Naar wij vernomen zal het Hoofddorp weder spoedig mot een groot winkelhuis worden verfraaid on bestaan or nog meor bouwplannon, ter voorziening in het gebrek aan burgorhuizen, dat in Hoofddorp reeds zoolang bestaak. tilllegom. Man schrijft 0113 uit Hdllegom: De zorgeloaze gewoonte van sommige bloe nnaton oin de sleutels hunner schuren, waar in menigmaal belangrijke partijen bloem bollen worden bewaard, te bergen op een plaats, aan hun werklieden bekend, was kort geleden en ook nu weder oorzaak, dat sedert j.l. Zaterdagavond ten nadeole van de firma Schilpzand, albier, vier manden met tulpen, ter waarde van circa tweehondord gulden, uit een gesloten schuur, zijn ont vreemd. Daar deze bloembollen pas Zater dag naar bedoelde schuur waren overge bracht, om Maandagmorgen geplant te wordon en de sleutel dor schuur als naar gewoonte op een bijzondere plaats was ge borgen, zoo vermoedt men, dat bet een be kende moet zijn, die don diefstal heeft ge pleegd. Voornamelijk in den laatsten tijd zijn dergelijke diefstallen aan de ordo van den dag en door do vole opkoopers in dezo gemeento worden doze diefstallen ton zeer ste, hetzij bewust of onbewust, in do liand gewerkt, waarbij do laateten dikwijls goede zaken maken. Zoo moeten door do,firma G. alhier, ge durende het laatste jaar van een arbeider, die thans wegens diefstal is ontslagen, be langrijke partijen bloembollen ver beneden de waarde zijn verkocht. De vermoedelijke doder zal ook nu wol voor zijn gestolen waar een goeden afnemer ■weten to vinden, in wolk geval 1 t voor de politie wel niet gemakkelijk zal zijn den da der op to sporen. TOONEEL. „Driekouiugcainvoud" van WILLIAM SHAKESPEARE. Indien iemand het leven heoft gepeild in al zijn grootheid en in al zijn dwaasheid, dan is hot zeker wol dc groote Engulsclio tooncoldichtor Shakespeare geweest. Hjj weet, hoe het iemand to moodo is in ver schillende levensomstandigheden; geen sluiphoek van hefc hart, dien hij niet kont. Hij voelt zoo diep, zoo zuiver, .hij denkt zoo oded en verheven. Het goede en kwade, het hoogo en belangwekkende, zoowel als wat laag bij den grond en belachelijk is, wordt hij hem zoo groot van evenredigheden en blijft niettemin natuurlijk, mogelijk, waar, echt menschelijk. Heb meneehenlcven en liet menschelijk hart was voor hem een brdn van voortdu rende studio. psycholoog van nature, heeft hij de vruchten van nadenken en onderzoek niet neergelegd in con systeem, niet kunstig ineengezet tot een wetenschappelijk stelsel, maar ze den volko meegedeeld in do taal van zijn tijd. Hij deed zo leven, die men sdien met al hun gebreken of hooge eigen schappen, en gaf uit dien hoofde zijn tijd- gon oaten een spiegel in de hand, waarin zij hun eigen gelaatstrekkenhun eigen dwaas heden konden terugvinden. Hij had vooral een scherpen blik op liet verkeerde in het mensoh-zijn. Hij kent liet berouw cn schil dert ons Macbeth, die zich door den moord op koning Duncan wol een troon 1 ad ver worven, maar tevens zijn zielsrust bad ver loren; hïj kent niet minder den zelfhaat en laat dien vertolken door het monster Ri chard de Derde. Tooh niet uitsluitend was Shakespeare moralist, hij was bovenal een groot satiri cus, en als zoodanig doet hij zich vooral kennen in zijn „Twelfth Night". Zijn dar tele geest vermeit zich met het hoogste en heiligste, wat er bestaat tusschen men- sohen, do liefde, en door die dartelheid ge leid en geïnspireerd, geeft hij zijn tijdgc- nooten een kijk op de dwaasheid, waartoe liefde den menseh voeren kan. Zijn tijdgc- nooten en ook wij konden on kunnen ge nieten. Ook wij, want het waarachtig men- scholij'ko blijft altijd hetzelfde en overwint de eeuwen. Do liefde, een diepgevoelde stemming des harten bij Orsino, hertog van Illyriö zijn leven beheerschcnd, zijn gedachten ver vullend, zijn verbeelding geheel innemend, zoo dat slechte één beeld, dat dor cchoono, maar trotsche Olivia, al zijn denken in be slag neemt, maar toch een liefde, gegrond in zelfbehagen, zooals blijkt uit het laatste bedrijf, als Orsino na Olivia's huwelijk zijn genegenheid aanstonds overbrengt op Cesa- rio Yiola, voor wie hij to>t nu toe slechts een broederlijk gevoel had gekoesterd. Do liefde, dio zichzolvo geeft, zichzolvo niet zoekt bij Viola, dio als page bij Or sino in dienst treedt, maar hem aanhangt mot al de innigheid en do kracht barer ziel. Do liefde, die alle droefheid verbant, maar tevens allen afstand doet vergeten tussohen een hooggeborene gravinne on con vermeende pogo bij Olivia. De liefdo, dio een jonker Ch riste ff el van Bleekwangen brengt onder liet patro naat van den drinkebroer Tobias van Hik- kenburg en die eindelijk den crnsfcigcn pu ritein Malvalio, dor gravinne rentmeester, verleidt tot de zotste kluchten, der razer nij nabij, en te midden van al die ver liefde on door dio liefde vaak half ver dwaasde mensdien, waart do Zotheid rond, die nochtans het gezond verstand doet ze gevieren, do nar, dio geen andere liefdo kent, don dio voor het geld, on allen, zon der ondereolioid, do grootato waarheden ver kondigt Dit blijspel werd gisteravond in den Schouwburg alhier vertolkt door do Ko ninklijke Vereeniging „Het Nodorlandsch Toonecl" uit Amsterdam. Het is hekend, dat genoemde Vereeniging in do voorbereiding en uitvoering v vu Shakespeare's werken een goed- renommee heeft verworven, voor een groot deel tc dan ken aan do hoogxt-artisiiekc leiding van den regisseur, den heer L. H. Chris p ij n. Ook de voorstelling van gisteren was goed voorbereid. Kosturncs fritsch cn niet ana- chronistisch, omgeving romantisch, hoewel uit den aard dor zaak hier niet kon gewerkt worden mot do uitgebreido mechaniek van den grooten Schouwburg in Amsterdam. Toch het decoratief vas vriendelijk en in stijl. En opvoering en opvatting waren su bliem. Allereerst een woord van lof aan moj. Anna Klaas on voor do geewtvollo, gui tige en toch gedistingeerde uitbeelding van de page-rol. Haar kostuum was zeor elegant, houding en gebaren zeer natuurlijk, zoodat het verklaarbaar werd dat Orei o in zijn verknochte dienaar niet de geliefde ont waarde, die hem was toegewijd met hart cn ziel. Beschaafd in uitspraak, goed van dic tie ging van haar een groote bekoring uit en werd zij meer dan eens bij open doek toegejuicht. Rika Hopper had in Olivia geirol gevonden, waarin zij haar talenten goed kon doen uitkomen. Haar rentimer.teolo rol werd zonder te groote overdrijving goed gespeeld; in haar liefdesuiting lag iets klo- gends. Do hoofsohhoid en hoogheid werd met groote nauwkeurigheid weergegeven, waar bij haar toiletten niet weinig toebrachten. Vooral hot tweede toilet, liet lange purper roods kleed, flatteerde haar zeer en droeg zij met voornaamheid. Beide dames kregen bloemen. Mevrouw Gusta Poolman was aJs Maria uitstekend op haar plaats en haar hartelijk lachen, zoodat do kamenier bijna omviel en in haar val een stuk decoratief ontwierp, dat allca was kostelijk. Ook do mannen rollen waren in goed han den. Van do oudere leden van het gezel schap werd onze aandacht geboeid door De Jong en Van Schoon hoven. De Jong door zijn gesoigneerd uiterlijk en door zijn schoon verzon zeggen; Van Schoonho ven door zijn groote kracht van persoons verandering. WoLk ean andere Mal vol ro, de puriteinsdie hofmeester van Olivia, welk een" andere, dc door do liefde verdwaasde de op zijn mccateres vorlief !o, die, door een brief misleid, zijn meesteres behagen wil in alles, maar daardoor voor krank zinnig weid aangezien. Hoe heerlijk zijn loopen, zijn kushanden geven, zijn zelfver- heffing! Ook Kreeft cn Van Wosterhoyen» de nieta waardige, onbeduidende jonker en de potator, bloedverwant van Olivia, de den zeer goed cn wasten do lachspieren in beweging to brengen. Hoe heerlijk a! zij zitten te zingen en te brassen met den nar. Do nar, bijloopend mijot, cn toch van hoogo betcokenis, werd ten slotte vertolkt door den lieer C h r i s p ij n op een wijze, die on zen lof to boven gaat. Hoe wist Ohrispijn. te waken voor overdrijving, hoe sarcastisch klonk van tijd tot tijd zijn stom on toch, hoe goedmoedig ook kon h'j waarheid zeggen. Als men vraagt, waarin zit toch het hoogo van Shakespearedan antwoord ik, bestudeer de.n nar uit Twelfth Nigrtt en ga dan zien wat Chrispijn er van weet tc ma ken, hoe hij nadruk logt op do natuurlijke dwaasheid, vaak hooger dan ingebeelde wijs heid. Onze flank aan dozem grooten artist, die don hooggcvoolonden dichter zoo goed begreep en zoo voortreffelijk diens schep ping vertolkte.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1