N», 13391 Maandag IQ October. feze .Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Offleleele Kennisgeving. FEUILLETON. Het Huis de? Vseese. A°. 1903. LEIBSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT x Voor Leiden per week 9 Oentai per 8 maanden i 2 3 f 1-10. Bniteo Leiden, per looper en w&u agenten gevestigd rijn f 1.80. Jranco per post 1.65. PRIJS DER ADYERTEtmÈH: Van 16 regele ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. - Orootere letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 80 woorden 40 Oente oontant elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. De Burgemeester der gemeonte Loiden, Gezien hot besluit run don Commissaris dor Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 19 Soptemher 1903 (Provinciaal blad No. 82), lioudendo regoling van do loting voor de Militie, cn waarbg den Burgo- moestors dor gemeenten, waar do loting plaats heeft, o. m. wordt verzocht om al de hun ton dienste staande middolonuan to wendon tor voorkoming van dronkenschap by gelegenheid van do loting; Noodigt de bolanghebbendon bg dezo dringend uit, zich op do dagen, wunrop in dezo gomeonto voor do Militie geloot wordt, geheel to onthouden van hot gebruik vun sterken drank. De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Lohlon, 17 October 1903. Vwjiierlng »tn den Ssmemtiraad van lelden, •p Donderdag 22 Oct. 1903, ion namiddags te twee uren. Te behandelen onderwerpen: lo. Verzoek van H. W. Blöto, arts, om 'oonrinuatio in do betrekkin# van Stads-Ge- neeoheer. (307). 2o. Verzoek van Moj. H. Obermann om eervol ontslag als onderwijzeres aan do Meisjesschool 2do klasse. (308). 3o. Vorzook van ziloj. E. M. Tiemoijer om eorvol ontslag ale hoof do nderwij zeros aan do openbare bewaarschool aan do Oudo Vest. (314). 4o. Herstemming over het amendement van den heer Van der Lap om aan W. A. van Lith do helft terug te betalen van do door hem bctaaldo promiën voor de verzeke ring tegen ongevallen van bij den bouw van de school aan do Paul-Kruger-etraat werk zaam geweest zijndo werklieden, over welk amendement in do Raadszitting van 8 Ooto- bor jl. de stemmen hebben gestaakt. 6o. Verzoek van heb Bestuur van hot Leidsch© Geheelonthouders-Zangkoor om het gebruik van hot zanglokaal der Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen voor hot houden van zang repetities. (30-1). Go. Verzoek van het Beetuur van het Loidecho Studenten Scherm- on Gymnaa- fciekgozelschapArena Studioeorum" om hot gebruik van hot Gymnastieklokaal op de Pieberskorkgrackfc gedurende zes maande® van het jaar. (312). 7o. Verzoek van den heer W. Draaijer, leoraar aan do Hoogero Burgerschool voor jongens, om eonige lessen te mogen geven aan can hnsfcibuufc te Voorsohoten. (301). 8o. Voorstel tot onderhandsche verhu ring van de bovenwoning van het perceel Nieuwstceg 10. (303). 9o. Verzoek van Gob re. Palm om hot huisje, genaamd ,,do Turfbel", aan de Paar- donsbeog, te mogen huren. (311). 10o Verzoek van het Bestuur der Leid- soho Wiolrijdorsvereeniging ,,A11 Right" om opheffing van heb verbod om in de Water- eteeg een rijwiel to berijden. (305). i llo.Verzoek van P. Kraay Noort, te Knt- wijk-aan-Zee, om de kleine vischmarkt aan de Voldorsgracht te overkappen. (300). 12o. Verzoek van het Bestuur der Veree niging: ,,Het bofccroontrólesfcation in Zuid- Holland" om toekenning van een subsidie benevens het kosteloos gebruik van gaa. (313). 13o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de vergrooting van de school 2de klasse voor jongens en meisjes. (302). 14o. Vaststelling van de verordening, houdende wijziging van de verordening op de Straatpolitie van den lsten April 1897 (Gemeenteblad No. 6) laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 18den Juni 1903 (Gemeenteblad No. 33). (306). 15o. Voorstel tot gewijzigde vaststelling van do „Verordening, houdende voorschrif ten nopens behoorlijke bewoning van wo ningen." (315). 16o. Voorstel tot het vorleenen van mach tiging om tot de openbare aanbesteding van het reinhouden der gemeente over te gaan en tot het vaststellen van de voorwaarden. (309). Leiden, 19 October. Om aan het verzoek van vele personen buiten Leiden te gemoet te komen, zal de voorstelling van ,,La Dame aux Caméliaa" morgenavond niet te 8 1/4, maar te 7 3/4 uren preoies aanvangen. Bij deze voorstelling zal voor het eerst in gebruik worden genomen het nieuwe salon- dccoratief, dat onlangs door hot bestuur voor den Leidschen Schouwburg is aange kocht. De kleedkamer voor Mme Sarah Bern» hardt wordt volgens bepaalde voorschrif ten gedrapeerd. De groote tooneelspeelster zal Dinsdag haar introk nemen in „Hotel du Lion d'or" (Smulders). Tegen inwilliging van hot desbetreffend verzoek van Gebrs. Palm om het huisje in do P aardens teeg, genaamd „de Turfbel", in huur te mogen bekomen tegen een huur prijs van 50 J8 jaare, ten einde het te ox- ploiteeron tofc winkeltje, bcotaat bij B. en Ws. zoo min als bij de commissie van fabri cage beswaar, mits daarin geen ander soort zaak worde gedreven dan nader in de bijla ge van heb verzoek is aangeduid en het ook niet voor eenig ander doel worde gebezigd. Ook deeien B. en Ws. de meening dier commissie, dat met het oog op de geringe huursom zoowel de kosten van inrichting als die van gewoon onderhoud en kleine her stellingen geheel zullen moeten komen bon l&sbe van do huurders. Tegen inwilliging van het verzoek van het Bestuur van het gezelschap „Arena Studio eorum" bestaat geenorlei beswaar. Heb is echter billijk, dat, wanneer slechte geduren de de helft van het jaar (de wintermaan den) van de zaal wordt gebruik gemaakt, ook do tot dusver voor hot gebruik betaalde som van f 20 's ja-ara per wekolijksoh uur tot do helft worde teruggebracht. Mitsdien geven B. en Ws. in overweging het gymnastieklokaal aan do Pieterskerk- graoht van af 1 Januari 190t slechte gedu rende de wintermaanden (15 October15 April) aan het gezelschap „Arena" ton ge- bruike af te staan, togen betaling van 10 '8 jaars per wekolij-kech uur en overigens on der do bestaande voorwaaiden. Bij de beslissing omtrent he»t verzoek om aubaidie van hot Beduur der vereeni ging „hot Boterconitrólo-stataon in Zuid- Holland" behoort, naar do meening van B. en We. in do eerste plaats te worden ge vraagd of daarbij een zuiver gemeentelijk belang op hét spel staat. Dit nu komt B. en Ws. voor niet het gov al to zijn. Immers, dat de vereeniging hoogst nuttig is en dat de door haar gevestigde inrichting van groote waaide is voor de zuivelin dustrie in het algemeen, behoeft voor ieder, die nader met haar werkzaamheden bekend is, geen nadere toeliohtuig. Haar organi satie is zoo, dat met volkomen zekerheid kan worden ingestaan voor de zuiverheid van de boter, welke onder controle van het station wordt verkocht. Naast het onmid dellijk bolang van de bij het station aange slotenen, wordt dus zeker ook dat der zui velindustrie, d.i. een algemeen Rijksbelang, door de vereeniging gediend. En daar het me erende el der aangeslotenen niet in Lei den, maar in de omgeving dier stad woont, kan in zekeren sin ook een provinciaal be lang geacht worden aanwezig te rijn. Dat oohter een epeoi#ial plaatselijk belang bij de werkzaamheid dezer vereeniging zou betrok ken zijn, kunnen B. en Ws. niet inzien, ten- rij dat belang moest voortvloeien uit het ge vestigd-rijn van het station tc Leiden. Maar ook dit is h. i. niet aan te toonem Boven dien verliesze men niet uit het oog, dat door de gemeente Leiden jaarlijks reeds oen niet onbelangrijke aom voor de keuring van eet- en drinkwaren in eigen kring wordt be schikbaar gesteld. Hoezeer dus ook met hot at reven der ver eeniging sympafcbiseerendc en volkomen ver klaarbaar achtende, dat dat streven van Rijkswege allen mogelijken steun zal genie ten, kunnen B. en Ws. toch geen vrijheid vinden den Raad tot do toekenning der go- vraagde stedelijke subsidie te adviscereu. Mitsdien geven zij in overweging afwij zend op het verzoek te beschikken. Naar aanleiding van hot vorzook van moj. E. M. Tiemcijcr om, wegens gevorder den leeftijd, eervol ontslag uit haar betrok king van hoofdonderwijzeres aan do open bare bewaarschool aan de Oude Vest, geven B. en Wa. in overweging aan adreeeante, mot ingang van 1 Januari 1904, eervol ont slag te vorleenen uit haar hi erbovongenocra de betrekking, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten, door haar in het be- waarsohoolonderwija aan de gemeente be wezen. Mej. Tiomeijor heeft ruim 34 jaren aan hot hoofd der bewaarschool aan do Oude Vest gestaan. Zij was daar tot algemeens te vredenheid van do oommissie dor bewaar school werkzaam, die haar aangenomen toon en haar vriendelijken omgang met de kinde ren zeer waardeerde. De eerste der zes aangekondigde mu ziekuitvoeringen in het Leidsche Volkshuis had gisteravond plaats. Wanneer de vogels uitgezongen zijn, in het najaar, beginnen de monsclien te mu6iceeren. En als heel aan passend werd daarom gisteren met Hay dn het concert geopend bet derde trio voor piano, viool en violoncel. Haydn is het na tuurkind onder de componisten: het is zeer juist om te beginnen mot zijn blijde klankon als men overgang wil maken tusschcn de na tuur- en de menschenmuziek. Aan het slot van het programma stond Beethoven: we eindigden dus met een blik op een der grootmeesters, meester vooral ook op het gobied, waarop wo hem hier hoorden: de variaties. Thema met variaties uit Trio No. 4. Eon thema, een wijsje, heel gewoon, te „gewoon" haast om te boeien, on hij belicht het zóó en zóó, en nog eens an ders, tot men het mooi ziet opblooien in alle vormen. Verder was het een rijk, heerlijk Hol- landsoh-liederen-programma. Mooi klonken de stemmen der sopraan- en alt-zangeres sa men bij de duetten van Cath. van Rennes en van Hiller. Hoe toonde zich het publiek ge troffen door de voordracht van het brcede lied van Beethoven, bij het lied van Mann en César Franck's zang 1 Luide werd om „meer" gevraagd, wat de sopraan-zangeres beantwoordde met do herhaling van hot stuk, hetgeen door hot publiek toch altijd meer nog op prijs wordt gesteld dan de toegave van een nieuw nummer al miste ook dezen keer „Kniertje" haar succes niet. Maar toen de kleine, fijne liedjes van de Utrcchtsche muziek- en kindervriendin wa ren gezongen, is de lof gehoord, die in den volksmond zoo veelzeggend is: niet door woordkeus, maar door intonatie iets als waarlijk goed en mooi aanduidend met: „Dat ia netjes 1" Ja, 't jongo Volkshuis, die jonge stem en die stralende jeugd, ze behooren zoo samen. Wo vergaten de bruinroo'de blado- rc-n, de herfsttakken op 't podium en in de zaal we vergaten heel October voor Mei. En dankbare gedachten kwamon bovon: hoe heerlijk hier tc kunnen zijn, tc mogen genieten door luisteren, door zingen Wy vestigen de aandacht op do ln dit nommer geplaatste adrorlentlo dorCommlssio van de spUskokory van don H. Vincent ius ii Paulo, waarby bericht wordt, dat eerstdaags de kaarten voor deolnoming aan dit liefdewoi k zullen wordon aangeboden. Moge zy haar nuttig en menschlleTond work met eon ruime deelneming onzor weldadige stadgenooten be loond zien 1 Voor het examen vry®- en orde oefenin gen der gymnastiek zyn to Rotterdam ge slaagd mej. A. M. E. de Leeuw, van Leiden, on de hoer G. P. J. Barnhoven, ook van Lolden. De „Sta. Crt." No. 244 bevat do statuten van de Vereeniging „Protestantsch-christeiyke Ijzer- en metaalbeworkers en aanverwante vaklledenvareenlgLog" to Leidon. By de heden gohoudon verkooplng van cokes by partyen van 10 on 5 H.L. waron do hoogste pryxen f 5.60 én f 2.80; de laagste: f 5.50 en f 2 76. Het verblijf van don minister van bin- nenlandsche zaken, dr. A. Kuyper, te Ham burg heeft ten doel het bezoeken van eenigo inrichtingen voor handels- en technisch on derwijs. De minister wordt Woensdagavond te 's-Gravenhago terugverwacht. Door de arrondissements-rcchtbank te Rotterdam is, tor vervulling eencr vacature van rechter in dab college, opgemaakt do navolgende alphabetischo lijst van aanbeve ling: mr. P. IJssel de Scheppor, substituut- griffier bij dc arrondissomcnts-rechtbank te Amsterdam; mr. J. Slingenberg, vroeger advocaat te Amsterdam, wonende to 's-Gra- vonhage, en mr. H. W. B. Thomas, substi tuut-griffier bij de arrondissements-rccht bank te Rotterdam. Bedankt voor Groenloo, door ds. C. G. M. Quack, to Deventer; voor Slijk-Ewijk en Oosterhout, door ds. F. J. Los, to Barne- veld. Op do voordracht voor onderwijzeres Gouda zijn gcplaatet do dames A. 8. Both© to Helder, N. J. 0. Kruijt te Schovoningon, A. O. Keen to Ouderkerk a/d. IJsol; en voor onderwijzores aan de school voor L. O. No. 3 de dames G. P. Lafeber to Gou da, A. O. Keen to Ouderkerk a/d. IJsol, M. G. Bergman to Gouderak. De heer J. van Alphen, lid der Tweo- de Kamer, to Hengeloo, is ernstig ongo- steld. Do torpedobooten „Python", „Sphinx" en „Minotaurus", van Nieuwcdiop naar Soerabaia, zijn te Colombo aangekomon. Do Nodorlandsoho Bond, van post- on tolograafboambton „l>o Post" heeft oen adres gerioht tot don minister van water staat, waarin erkentelijkheid wordt betuigd mot do voorgestelde verbeteringen in do po- sitio van cnkolo categorieën beambten, dat echter volen, welke nog dringender verbe tering hunner positie behoeven, dio nog geen 10 jaren dienst bobben, van dio verbe tering zijn uitgesloten. De Bond licht doze bewering tóe met een voorbeeld op sta tistieke gegevens berustend. Een besteller wordt in hot gunstigste goval op 20-jarigen leeftijd aangesteld op eun salaris van 400, hcoft O.i 23-jarigen leeftijd 600, op 26-ja- rigon leeftijd /650 en op 30-jarigcn leef- tijd (bij do voorgestelde nieuwe salaris-rege ling) 750; d.i. na aftrek der stortingen res pectievelijk pl.m. f 10.50, 11.50 en 13 por week. Volgens statistische gogevens huwen dc mannen in do workmansklassc gemiddeld op 22- a 23-jarigen leeftijd en het behoort geenszins tot do uitzonderngon, het is zelfs bijna regel, dafc men na verloop, van 6 a 7 jaren gehuwd te zijn, 4 a 5 kinderen tot zijn last heeft, zoodat een besteller (der lsto klaa- 80 kantoren) godurende die jaren gehuwd zijnde, do eerste 3 jaren van pl.m, f 10.50 on do 4 volgende jaren van pl.m, 11.50 met zijn gezin moot loven. Uit een cn ander ia te begrijpen, dat dit niet gemakkelijk gaat. Do zware on lange diensten maken bijver diensten haast onmogelijk en waar dat nog voorkomt, is het niot in hot belang van don dienst, daar do gegovon rust- en etenstijd meer dan noodig is. Do meeste bestellers, aldus het bestuur van den Bond, hebbon dan ook met groote en zware zorgen to kam pen. Door dezo zorgen geraken sommigen zelfs zoo aohtoruit, dat het later te ontvan- gon hooge loon niet voldoondo is dit wodor in te halen. Hot bestuur van den Bond verzoekt daar om den minister, nog voorstellen aan de Staten-Generaal te doen, om do niet ge noemde oategorieën, t w. assistenten, hoofd- brieven- en telegrambestellers, zaalwaclvtora o.a., In deze mildere regoling te doen dcelon, alsmede de jongere beambten. Afschrift van dit adres is mode gezonden aan de leden van de Tweede Kamer der Sta- ton-Genoraal. Te Heerenveen is teruggekeerd do par ter G. Keetens, na een verblijf van 8 jaren onder de vilde volksstammen in do binnen landen van Afrika. Ongesteldheid nood zaakte hem om voor cenigen tijd hot tropi sche klimaat te verlaten. H. M. do Koningin-Moeder vertrekt 22 dezer naar Friedrichshafcn, om eonigo dagen een bezoek te brengen aan den ko ning eo do koningin van Wurtcmberg. Daarna zal H. M. drie k vier dagen eon aan do lsto Burgerschool voor meisjes tc I toer in de bergen maken. 13) „De glazen deuren zyn gesloten," kondigde Paula op een toon van teleurstelling aan. „Ik wou, dat Ik er binnen in kon zIod. Ik mag altyd gaarne by dingen komen, die achter slot zyn." „Ook zelfs als zy hot eigendom van den dood zyn?" vroeg sir Wilfrid een weinig ver- achteiyk, terwyi hy zich naar de deur begaf. l)och vóór hy die had geopend, had Paula als by een plotselinge ingeving haar beurs weer voor den dag gehaald en was nu bezig het koperen sleuteltje in het slot van de glazen deur to passen. „Paula 1" riep Ik waarschuwend; maar het was te laat, zelfs al had zy naar my willen luisteren. De deuren vielen wtjd open en ver- toonden een paar planken, de een vol leege l duivennestjos, terwyi op de andere drie of vier in leer gebonden booken lagen. „Een memoriaal," deelde Paula vol geestdrift mee, „met aanteekeningen ln zoo'n grappige, ouderwotsche hand, eon „Geschiedenis van oud Engolscho geslachten" en een bybel. Dat is alles, behalveIk ben benieuwd, wat dit voor een vreemd papier Ib, dat in den bybel ligt en veel van een kaart heeft? Wel, oom Wilfrid, het boek en hot papier moeten beide aan de Amory's toebehoord hebben. Er zyn zoovele verjaardagen en liuwelyken in den bybel geschreven, beginnend laat my eens zien met 1692. En bovon aan op het papier heeft iemand met pen en Inkt in groote, bleeks letters geteekend de woorden: „De Catechismus. Welke iedere Amory moet kennen." „De catechismus 1" herhaalde lk. En de woor den van do vrouw la hot grys schoten my weer te binnen: „In die kamer en in die kamer alleen zal u ln staat zyn te leeren en uw voordeel te doen met uw catechismus." Een paar vlugge stappen brachten oom Wilfrid weer van de deur aan Paula's zyde. „WatI do catechismus der Amory's hier?" riep hy uit, terwyi zyn stem meer verrassing en opgewondenheid uitdrukte, dan de myne had gedaan. „Ik kan my niet begrypen, hoe die hier heeft kunnen komen, of het moest zyn.Hy hield plotseling mot spreken op. „Laat my dio eens zien, en den bybel ook, lieve." VI. Niet voordat u my hebt gezegd wat u be doelde met dat „of het moest *yn," pro testeerde Paula, terwyi zy hem tevergeefs zyn hand naar het book en het papier liet ult- stekoD. „Ik wilde zeggen, of het moest gestolen zyn. Maar ik vond dit wel wat al te kras gezegd," antwoordde sir Wilfrid. En Paula gaf hom hot in leer gebonden boek, met den „catechismus" er opgevouwen in. „Het moet byna dortig jaren zyn geleden," ging hy voort, terwyi hy den band en het titelblad beschouwde, „dat do broer van myn vrouw mijn neef, Hugh Amory, die harts- tochtolyk veel van lezen hield - veel drukte maakte over het verdwynen van een axton bybel, welke volgons zyn zeggen groote waarde moest hebben en ook omdat de „catechismus dor Amory's," zooals hy dien noemde, voor de veiligheid tusschen de bladzyden daarvan was gelegd. Ik hoorde er in myn club over sproken en zag, dat de bybel in een aantal bladen go- adverteerd en op hot terugbrengen daarvan een groote belooning gesteld was. Maar ik ge loof, dat hy nooit is gevonden, anders zou ik er wel van gehoord hebben, ten tyde, dat Hugh Amory's bibliotheek werd verkocht, ten einde daarmeo gedeolteiyk zyn schulden te bo- talen. Hier Is echter zonder eenlgen twyfel de bybel; en bier is ook de „catechismus der Amory's." Ik geloof, dat myn oom op dat oogonblik niet alleen zyn vorlangon had vergeten om hot binnenwerk van do groote klok in oogen- schouw te nemen, ma&r zelfs zyn teleurstel ling, ten gevolge van hot verdwynen van miss Hope. Hy had Paula ook haar ongeoorloofd snuffelen in de bezittingen van een ander ver geven tor wille van hetgeen zy had govonden. Hy legde den bybel uit de hand en spreidde don „catechismus" uit. „Hier ligt alles, wat van een familiogeheim en treurspel Is orergobleven," zeide sir Wilfrid Dadenkend, terwyi by met zyn hand de vouwen ln het perkament glad streek, terwyi het op de schryftafel Jag, Slechts eenige onduidelyke lynen, welke zeker een onafgewerkt ontwerp van een ge bouw voorstelden, en daaronder een reeks van vragen en antwoorden, welke voor den oninge- wyde onbegrypelUk waren. Ik begon ze half luide voor myzelven te lezen: „Waar had het gelegen?" „In de dlopte." „Met welk recht werd het naar boven ge baald?" „Met het recht van eigendom." „Aan wlen was het ontvreemd?" „Aan den boozen geest en den monnik." „Van wlo zal het zyn?" „Van de Amory's, nu en voor altyd." „Wanneer mag het geheim verteld wordon?" „Als aan de ramp een eind Is gekomen." „Waar zal hot dan govonden worden?" „Als het rechte uur daar is, zal wat groen ia zich bewegen on de llchtschyn zal don wog kunnen aanwyzen." „Leidt de wog naar boven of naar benedon „Eerst het een, dan hot ander, zooal» de kaart aangeeft." „Yoor zoover ik kan booordeelen is or geen ■lot of zin ln de woorden I" riep lk na het leten uit. „Wat is de sleutel van dit alles?" „Dat is het, watniemamd hoeft kunnen uit vinden," antwoordde oom Wilfrid. „En toch heeft elk mannelyk lid van den Lorn Abbey- Uk der Amory's dezon onzin op zyn twintlg- ston verjaardag, zoo niet eerder, van bulten geloerd; ton minste zoo was het totdat de bezitting werd verkocht en do familie was vertrokken. Ik woet niet of die oude gewoonte nog bestaat." Hy zuchtto diep, met dl© droevige, peinzendo uitdrukking In do oogen, wolke ik zoo goed kende. Want de vrouw van oom Wilfrid was tevens zyn nicht en eon dochter van dien tak der Amory's, waarover hy sprak. En de on- eenigheid tusschen die twee was de oorzaak van eon vorwydering tusschen de beido takken der familie sinds do laatste twintig jaar. „Ik kan niet begrypen, dat geslacht na ge slacht van verstandige menechen zich zoo dwaas ten opzichte van een onzinnig bygoloof hooft kunnen aanstellen," merkte ik op. „Het was niet bepaald bygeloof," antwoordde myn oom. Het verwondert my eerder, dat gy my of iemand anders nooit over den „catechis mus der Amory's" hebt hooren spreken. Gy ziet, dat de datum boven op hot papier, tusschen al dio krullen van pen en inkt, 1661 is en do beginletters onder de lyst van vragsn en ant woorden zyn: R. V. A. Do „catechismus" word geschreven door oon zekeren Robert Victor Amory, lord Loveless, eon vriend van koning Karei I, dio slechts aan do govangenis en don dood tydons de onlusten tusschen do koningsgezinden en het parloment ontkwam, doordien Olivier Cromwoll hom voor krank zinnig hiold. Hy is degene geweest, dio dezen toren heeft laten bouwen en de machinerie van de klok hoeft uitgovondon, welkó zoo byzondor moet zyn. Maar, krankzinnig of niet, zyn testament werd niet betwist na zyn verdwynen en zyn veronderstelden dood eenige weken na het herstol van den vrede. Daarin werd zyn nalatenschap zeer rechtvaardig ver deeld tusschen zyn zonon, onder voorwaardo echter, dat zy en hun erfgenamen zich moesten verbinden, om den „catechismus", weikon hü bad saamgesteld, van buiten to leoron. Zoo is het gekomen, dat al de erfgonamen, die volgden, hem hebben geleerd, tot aan dio van myn geslacht ten minste. En dus, toen dit oude perkament met don bybel plotseling was verdwenen, was Hugh Amory natuuriyk geheel uit hst veld goslagon. „Naar allen schyn," zeide lk, „hooft mrs. Haynes zich van beido meestor gemaakt, tydons haar beheer als huishoudster te Lorn Abbey, ofschoon ik niot kan bog ypen, welke waarde zy aan het perkament kon hochten. Wat den bybel betreft, zy heeft zich zokor voorgesteld dien te gelde te maken, zoo zy hem van de hand kon doen, zonder dat men baar van don diefsfal kon vordenken. Maar de „catechismus" was toch zokor do moeite van het stelen niet waard?" Terwyl ik aldus myn opinio to kennen gaf, kwamen my zekere woorden, den vorigen dag gesproken, weer in den zin. (Wordt vtrvolffd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1