Onder onze vroede Vaderen. 1st Hals der Yreese. No. 133S4. LEIDSCH DAGBLAD. ZATERDAC 10 OCTOBER. - VIERDE BLAD. Ann<1908 schappij op dat adres goedgunstig moge beschikken. Tot eersten secretaris werd, ofschoon hij in den loop van den zomer zijn functie had nedergelegd, met eenparige stemmen herko zen de heer N. Spit, die, tegenover dezen algemeenen wensch om als zoodanig werk zaam te blijven, op zijn besluit terugkwam en de functie opnieuw aanvaardde. Er werden nog cenigo besprekingen ge voerd, als resultaat waarvan de voorzitter beloofde over eenigc maanden pogingen te zullen aanwenden bij de directie om hen, die na de staking weder in dienst waren genomen, doch in lageren rang, wederom in hun vroegere function te doen herstel len. Deze stappen stelde hij echter afhanke lijk van het blijvend goed, vlijtig en orde lijk gedrag van die perso en. Men verzoekt aru hot „Haarl. Dgbl." het volgondo op te nomen: In sommioO bladen is gemeld, dat de vrouw van zekeren J. 0. K. van wiens zonderling huwelijksfeest, waarvan alle on kosten onbetaald zijn gebleven, we dezer da gen iets meedeelden en die naar aanleiding daarvan failliet is verklaard c" van door zou zijn gegaan mot iemand, di^ pas uit de gevangenis is ontslagon, waar hij zat wegens bedrieglijke bankbrcaik. Dit is onjuist. Die persoon wordt eerst den 20sten a. a uit de gevangenis ontsla gen en kan dus onmogelijk met bedoelde dame op reis zijn. Bovendien deelt men ons mede, dat de vader dier dame naar aanlei ding van «-'at bericht, dat zijn naam in opspraak brengt, een aanklacht heeft inge diend. De „Dordr. Ct." meldt: Gister- namiddag waren Begijnhof en Raamstraat te Dordrecht getuige van een walgelijk too- neel. Do 64-jarigo vruw v. d. S., wonende aan de Kromme Elleboog, had zich als naar gewoonte bedronken en waggelde langs de straat. Een politio-agent vermaande haar vergeefs rustig naar huis te gaande vrouw liep een woning aan de Raamstraat binnen, waar men van haar b*zoek niet gediend was, zoodat zij spoedig weer op straat stond. Ook toen weigerde zij huiswaarts to gaan, zoo dat den agont niets overbleef dan do vrouw onder een grooten toeloop van nieuwsgieri gen naar hot politiebureel te brengen. Omtrent de loterijzaak der fir ma Snijders fz Co., te Arnhem, verneemt de ,,Arnh. Ct." nader, '"t de politie, die op verzoek der firma zelve haar ,,grootc Am- hemschc verloting" zou controleeren, na de verloting alle stukken in bslag nam cn toen tot de ontdekking moet zijn gokomen, dat er dubbele loten bij waren en dat niet alle prij zen in de loterij ware i ingebracht To^n is naar aanleiding dezer onregelmatigheden" proces-verbaal tegon de firma opgemaakt Men meldt uit Barneveld aan het ,,Hbl." en de ,,N. R. 0.": In onze gemeente bevinden zich nog meer dere maalschappen, die geheel of gedeelte lijk onverdeeld eigendom zijn, cn waarover reeds heel wat onderling gekrakeel ont staan is. Thans is eindelijk door de recht bank te Utrecht in een procedure, die onge veer drie jaar hangende is geweest, uit spraak gedaan. In do zoogenaamde Wessol- sche Heide meenden namelijk slechts een 9- tal landbouwers recht te hebben, terwijl ve le omwonenden deze heide ook als hun eigendom beschouwden Zoo zeker meenden eerstgenoemden van hun recht tc zijn, dat zij een paar jaar geleden tot verdecling overgingen, nadat eerst alles netjes opge meten en in kaart gebracht was. Enkelen lioten hun aangewezen gedeelte reeds om spitten en in cubuur brengen, waarna do zooeven genoemde omwonenden nog even als vroeger van de Wossclsche Heide haal den wat zij noodig hadden. Tegen dezen nu is een civiele actie tot schadevergoeoing In gesteld, welke procedure voor de rechtbank te Utrecht ongeveer drie jaar aanhangig geweest is. Eindelijk nu h ::ft deze recht bank uitspraak gedaan en heeft zij dezen eisch aan genoomd 9-tal ontzegd. Wordt er dus niet in hooger beroep gegaan, dan zijn alle kosten van opmeting, enz. tever geefs gedaan, terwijl degenen, die reeds ge deeltelijk in cultuur gebracht hebben, hier op slechts een gemeenschappelijk recht kun nen oefenen. Intusschen moet alleen het laatste proces bijna zooveel gekost hebbon als de geheele heide aan waarde vertegen woordigt. Verder bestaan in onze gemeente nog twee maalschappen, namelijk die van Koot wijk en Garderen. Eerstgenoemde maal- schap, waarin het Rijk, wegens den aan koop van zandduinen on heide voor de aan te leggen bosschen te Kootwijk voor een groot deel gerechtigde is, is echter reeds zoo goed als verdeeld, terwijl men tot de verdeeling der Gardensche maal- schap ook reeds stappen gedaan heeft. Zoo ia om hiertoe te geraken nog deze week al hier een vergadering van het bestuur ge houden, welke ook door den rechter-commis saris van Utrecht is bijgowoond. Men mag dan ook v rwachten, dat binnen niet al tc langen tijd de verouderde maalschappen tot hot verlcdeno zuil... behooren. Het stoomschip „Meppol I I", kapt. De Winter, met passagiers on goede ren van Meppel naar Amsterdam, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag tijdens he vig stormweer en hoogwater beneden Zwart sluis in het Zwarte Water over de zomer- kade geslagen cn daarna door een hoogo vloedgolf op den polderdijk gezet. Nu hot water gevallen is, zit hot stoomschip geheel droog op ongeveer 60 meter afstand van de rivier. H M de Koningin heeft afwij zend beschikt op een door W. van Bebber ingediend request om gratie van de gevan genisstraf van negen maand-m, voor zoover het nog onvervuld gedeelte betreft, hem op gelegd bij vonnis der arrondissements-rccht- bank te Arnhem, dd. 10 Febr. 1903. Deze Van Bebber was de leider en heler der beruchte di. enbende, die gedurende don laatston wint.r het platteland van Noord-Brabant en Geldfland onveilig maakte. Uit de Rechtzaal. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage vor derde gisteren advocaat generaal mr Reitsraa bevestiging van oon veroordeeling van oen slager daar ter stede, vroeger in dienstbetrek king by de H. IJ.-S. M., door do rechtbank aldaar tot ll/i jaar gevangenisstraf veroor deeld, wegens diefstal van koflloboonen uit zak ken koffio, dio In goederenwagons lagon, tus- schen Dordrecht en Zevenbergenalthans lor zake, dat hy een hoeveelheid k"ffieboonen ton geschenke had aangenomen, wetende dat ze van diefstal afkomstig waron. De verdediger mr. Holhuyson vroeg vrij spraak; voor het geval, dat hot Hof met do meeniog van pleiter niet meeging, vroeg plei ter alleen strafvermindering, wegens de geringe waardo van do boonen. Wegens beleediging van H. M. do Koningin had zich boden voor do rechtbank te Utrecht te verantwoorden zekore A. R., 34 jaar, molk- eiytor, aldaar. Bekl. had op 81 Augustus jl. oon bewoner van den Amsterdamschen Straat weg, dlo do vlag wilde uitsteken, toegeroepen: „Moet jelui nog vlaggen voor de Koningin? Weg met de Koningin I" De boklaagdo verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad H. M. de Koningin te be- loedigen, en hoe hy er toe kwam de bedoelde woorden te uiten, weet hy nog niet. Het was een oogenblikkeiyko opwelling, die by zich niet kan vorklareD. Hy heeft vroeger geen enkelen keer zoo iets gezogd en zal eorder mot eerbied over de Koningin spreken dan zich minachtend over haar uitlaten. De officier van justitie wees er in zyn requisitoir op, dat do elschen voor het aan wezig zyn van het misdryf .beleediging" ten opzichte van eon gekroond hoofd anders zyn dan ten aanrion van een particulier. De Koningin zou, wanneer ze de hierboven ver melde woorden hoorde, zleh wel niet beleodlgd gevoelen, doch niettemin is de verelschte voor het element .beleediging" aanwezig, daar de door bekl. geulto woorden minachting jegens de Koningin to kennen gevon. Spr. weoe nog op oen tweotal arresten, gewozon door het hof te Leeuwarden en requiroerJo ten slotte een gevangenisstraf van 14 dagen. Uitspraak 19 October a. (17. D.) Voor de rechtbank Zwolle stond terecht O. F. B., arbcidor-tolegrafist t© Dalfsen, n. Het scheen eerst, dat het voorstel tot ver lenging der telephoon-concessie er zoo maar 'zou doorgaan. De voorzitter vroeg, of een der leden ook algemeene beschouwingen wensch te te voeren, wachtte even, waarna eindelijk de heer Sijtsma het woord nam, Deze begon met een klacht. Burg. en Weths. en de verschillende Commission heb ben sedert 1898 deze zaak onder handen ge had, terwijl de Raad binnen een paar we ken er mee klaar mocht zien te komen. Deze tijd was veel tc kort, waar de raadsleden 'zich toch niet onverdeeld aan gemeenteza ken kunnen wijden. Zoo heeft hij het groote dossier van stukken, op dit voorstel betrek king hebbend, nauwelijks kunnen doorle zen, laat staan het kunnen bestudeeren. Evenmin is 1 j in de gelegenheid geweest het uitvoerig advies van B. en Ws. aan an dere gegevens te toetsen. Hij kon dan ook slechts indrukken weergeven bij 't lezen ge- wekt. lo. Waarom stelden de Concessionarissen zooveel prijs op een verlenging, dat zij er in 1895 reeds pogingen toe hebben aangewend j Is het niet, omdat ze in de exploitatie vooral in de toekomst licht zien, wat de ge meente tot voorzichtigheid moet aansporen? 2o. Meende hij, dat vooral de Commis- sio van Fabricage niet onbevoordeeld tegen over deze zaak heeft gestaan. Zij verklaarde zich reeds bij voorbaat tegen gemeente-ex ploitatie en slechts aan een lid, dat spre ker hier thans tot zijn leedwezen mist hebben wij he. zaakrijk rapport van een 'deskundige als de heer Theunissen tc dan ken, dat B. en Ws. bij- bewoog vóór ge meente-exploitatie zich te verklaren. 3o. Had liij gaarne gezien, dat de heer Theunissen in de gelegenheid geste:J ware het rapport van den directeur van gemeen te-werken, dat een doorloopende critiek in houdt van diens betcog, tc weerleggen. Na zelf eenige opmerkingen omtrent het rapport van den direc' ur van gemeente werken te hebben gemaakt, zette hij de voordeden eener gemeente-exploitatie uitr een cn wees ten slotte op het gevaarlijke, om zich 25 jaren vast te leggen, nu het haast zeker is, dat in onze eeuw, de eeuw van clectricitcit bij uitnemendheid, er ook op het gebied der telephonic, nieuwe uit vindingen zullen worden gedaan. Mr. A. van der Eist sloot zich bij dit be toog aan. Hij achtte het in principe plicht voor de gemeente het beheer van monopolis tische bedrijven op zich to nemen. Het was niet noodzakelijk, dat deze winst afwier pen, de indirecte voordeden alleen zijn reeds afdoende; kan dn-- winst komon, zooveel tc beter. Spr. hn arop ook goe den moed, want uit liefde voor Leiden zal de Mij. toch wel niet zoo begeerig zijn de concessie verlengd te zien. Hoe gevaarlijk het is zich voor langen tijd te binden, leert do geschiedenis in 1895. Toen zijn we nau welijks aan dit gevaar ontsnapt; waren wij toen tot verlenging der concessie overge gaan, dan hadden wij nu opgescheept geze ten met een verouderd systeem. Dit moest ons tot dubbele voorzichtigheid aansporen waar wellicht nieuwe uitvindingen op dit gebied zich baan zullen breken. De heer Pera meende, dat, wanneer men op het standpunt van dc heeren Sijtsma en Van der Eist stond, men spoedig met ge meente-exploitatie klaar was. Wanneer de heeren meenden, dab de concessionarissen, tuk op winst, zoo voor de verlenging waren, toonden zij a-aar--' de weinig inzicht in za ken te hebben. De installatie zou bij niet verlenging waardeloos worden. Een nader rapport van den heer Theunissen aoht^e hij niet noodig, daar de heer Driessen vooral op plaatselijke toestanden heeft gereageerd. De heer Korevaar verklaarde, dat de Commissie van abrienge zich onbevooroor deeld tegenover de zaak had geplaatst; zij had de principieele quaestio buiten spel ge laten, doch zich alleen afgevraagd: wat is voor de gemeente het voordeel igst? Dat in Arnhem de directeur der gemeentewerken de leiding in handen hoeft, wat hier niet wonschelijk wordt geacht, lag aan verschil FEUILLETON. 5) Den volgenden morgen werd het arme Bchepsel dood In haar bed gevonden in de torenkamer. Zy was geworgd en doorstoken met een van die lange pennen, welke vrouwen voor haar mutsen gebruiken. Deze pen moet hot eigendom van het meisje zUn goweesten een handdoek, gemerkt met haar naam, werd vastgeklemd in de hand van de vrouw gevonden. Florence Haynes zelve werd vermist, maar later ontdekt in het boothuisje, waar zy oogen- Bchyniyk was heengegaan om ovor do rivier te ontsnappen; zy was echter door bloed verlies flauw gevallen, want in oen van haar handen was tot op hot been toe gesneden en het vlo68ch en de aderen waren geheel open gescheurd. Haar vorhaal was, dat zy midden in don nacht oen kreet om hulp had gehoord, on mrs. Haynes' stem horkonnend, naar de kamer van deze geloopen, waar volslagen duisternis heerschte. Het was er ook doodstil goweost, en terwyi zy angstig naar lucifers zocht, snelde iemand baar voorby, die onder het loopon tegen haar aanstiet. Zy greep naar hem en trachtte hem by zyn kleeren vaat te houden. Er ontstond oen worsteling en haar hand word eon snede toegebracht, toen zy haar steunpunt verloor en den moordenaar de trap af nasnelde. Door een open raam in een van de kamers benoden, welke zy door snelden, zag zy een man op korten afstand in de duisternis voor haar uitloopen, en ten laatsto, steeds hem achtervolgend, viel zy en werd bewusteloos in het boothuisje gebracht. Het verhaal was echter niet zeer geloof- vaji locale omstandigheden. Hij meende, dat op zijn minst genomen de financieele resultaten van gemeentelijk telephoonbo- drijf twijfelachtig mogen worden geacat. De voorzitter, die oordeelde, dat de heer Sijtsma zijn bezwaar vaa to wednig tijd zelf weerlegd had door in zijn uitvoerig betoog te fcoonen, wel op de hoogte te zijn, plaatste zioh ook niet op principieel standpunt. Hij wilde ieder bednjf op zichzelf beschouwd zien. Al erkende hij sommige voordeelen van gemeentelijk beheer ten opzichte der abonné's de thans bedongen voordeelen waren aanmerkelijk grooter, waarbij hij dc bijzondere aandacht vestigde op het lage ta rief van 35 en het groot aantal gratis-aan sluitingen. De heer Fockema Andreae motiveerde daarna kortelijk zijn stem, zich daarbij toon end een principieel tegenstander van gemeente-exploitatie, waartegen de voorzit ter zijnerzijds nog even verzet aanteekendo; de heer Pera maakte nog ondele opmerkin gen en de heer Sijtsma beantwoordde nog enkele dor gemaakte bedenkingen, waarin do concessie-voorwaarden zijn ven'at. De voorzitter merkte daarbij op, dat deze voor- waardon na ernstig overleg met den conces sionaris tot stand waron gekomen, zoodat hij aanried zo niet te amendeeren. Do artikelen werden dan ook na eenigc opmerkingen hier en daar, onveranderd vastgesteld en daarna het voorstel met 28 tegen 2 stemmen aangenomen. Zoo zal onze telephoon tot 1930 weder ia handen zijn van do Algemeene Telophoon- raaatschappij op ongeveer dezelfde voor waarden, die thans voor de abonné's gel den. Wij zullen nu echter een ondergrond- sche goleidng krijgen, dio veel betor moet voldoen. Wij willen hopen cn durven ver wachten, dat de abonné's ook in het komen- do tijdperk even weinig reden zullen hebben tot klachten als tot nu toe. Hoewel het niet op dc agenda stond, stel de de voorzitter nog even een spoedoischend voorstelletje aan de orde. De gemeente was in de gelegenheid te kunnen aankoopen een strookje gronds van den heer Vaai Waveren, groot 117 M2 dat toegang kan verleenen tot hot Openbaar Slachthuis, tegen 6 per M2. Do heer Witmans vroeg of dit bedrag or ook nog maar weer bij moest; de heer Pera vond het verschrikkelijk duur en do heer Yan Hoeken achtte, 5 per M2. ruim genoog en maakte nog bezwaar den toegang weder met een te vermeerderen met het oog op oontróle. Men had zich echter niet lang te beraden, omdat na 15 October de golegonheid om het stukje grond te koopen er niet meer zou zijn. Toch werd nog over het voorstel gestemd, dat or met 25 tegen 3 stommen doorging. Gemengd Nieuws. In de jongste vergadering van de Haagsche af deeling v~n den Bond van Staatsspoorwegpersoneel heeft do voorzit ter, de r D. Clement, de verwachting uitgesproken, dat na afloop van de enquê te-commissie de Maatschappij zal toonen go- trouwe plichtsvervulling te waardeeren, overtuigd als de voorzitter is, dat in den achter den rug liggenden zomendienst al len hun be i krachten hebben ingespan nen om den dienst naar behooren uit te voeren. De voorzitter deelde voorts mede, dat niet alle door de afdeeling opgegev, i getuigen door de enquête-commissie ge hoord zijn. Blijkbaar heeft men slechts een greep uit dc velen gedaan, terwijl men aan don anderen kant niet opgegeven getuigen hoorde. Spreker wees or ten s tte op, dat vele ambtenaren cn beambten in den laatsten tijd zeer o: tevreden zijn, omdat, volgens hen bij de jongste staking de Maatschappij willekeurig zou hebben gehandeld inzrio het toekennon van extra traktementen, gra tificaties, rangsverhoogingen, enz. De voor zitter meende echter ,dat men in dezo niet alles aan de Maatschappij moest wijten, maar meer aan hen, die de Maatschappij hebben ingelicht. Intusschen heeft het hoofdbestuur van den Bond reeds de aan dacht van de directie op een en ander ge vestigd, en spreker hoopte, dat de Maat- waardig en de bowyzen waren zeer tegen haar. De twee vrouwen haddon ruzie gohad. Het geld zou haar don volgenden dag waar- schyniyk voor altyd ontnomen worden. Die nacht was haar laatste kans en één ding, dat nog sterker tegen haar getuigde, was zy genoodzaakt toe te stemmen, n.l., dat zy een paar dagen vóór den moord, op mrs. Haynes' verzoek, naar Londen was gegaan, om por orderbriefje byna al het geld, dat in de Noord- Wester8che Bank was gedeponeerd, op te eiscben. De reden voor deze daad was een gerucht van een financieele paniek geweest en de voorkeur van mrs. Haynes om haar fortuin by de band te hebben, totdat zy een andere plaats, om het te deponeoren, naar haar zin had gevondon. Floronce bekende, dat zy het geld, in een zak, on wel in banknoten, had thuisgebracht, maar zwoer, dat zy niet wist, waar mrs. Haynes het had opgeborgen. Men veronderstelde echter, dat zy hot wel wist en het geld ergens had verstopt, ofschoon elk gat en elke reet In het huis onderzocht en het nergens gevonden werd. „Koesterde niemand verdenking jegens den stiefzoon?" vroeg de vrouw in het grys. „Er werd een onderzoek ingesteld, maar er deed zich niet de minste reden voor om hem te verdenken. Hy was drie of vier dagen vóór den moord in Londen geweest, om naar een betrekking of iets dergeiyks uit te zien. Hy wist niet, dat het geld van de Bank was genomen, on al had hy dit ook goweten, dan zou er toch geen motief voor de misdaad zyn geweest, daar al het geld aan hem in een testament, dat mrs. Haynes, indien zy had geleefd, ongetwyfeld don volgenden dag zou hebben opgesteld, vermaakt was geworden. Hy bezat bovendien, geloof ik, zelf een klein kapitaal, terwijl bet meisje niets had, behalve hetgeen haar weldoenster had goedgevonden haar na te laten. Zy werd ter dood veroor deeld, maar door do bemoeiingen van Gordon, oen eerBten advocaat, die haar verdedigde, ontstond er een groote beweging te haren gunste. Er word vool nadruk op haar jeugd gelegd en op bet feit, dat alleen de omstan digheden de bewyzen leverden. Myn oom, die toen secretaris van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken was, vorandarde ten slotte het vonnis in levenslange gevangenschap." „Erger dan de dood," riep myn gezellin uit. „Zou hy niet by machte zyn ge woest, indien hy had gewild, om oen zachtere straf voor zulk een jong meisje to verkrygen?" „Mogeiyk wel. Maar hy hield haar voor schuldig. Hy vond, dat zy voldoende was begenadigd. De moordenares bleef dus in de gevangenis en zou daar nog zyn, als zy niet voor een paar jaren was gestorven; Lom Abboy, dat haar was toegevallen, viel dus nu in handen van den jongen Haynes." „Vyf jaren in gevangenschap l Vtff jaren levend doodl Hoe dankbaar moet dat arme schepsel zyn geweest, toen zy stierf 1 Als ik sir Wilfrid Amory was, zou ik my niet gaarne, als ik 's nachts wakker lag, de verantwoorde- ïykheid van zulk een lyden horlnneren." „Ik geloof niet, dat myn oom ten opzichte van die zaak eenige gewetenswroeging heeft," antwoordde ik. „Huul" riep zy uit, terwyi zy opstond. „Ik wou, dat Ik u Diet gevraagd had my dio ge schiedenis te vertellen. Zy heeft my koud gemaakt, koud en wee om het hart. Ik heb met deze plaats des doods afgedaan. In het logement zullen licht, vuur, een middagmaal en droge schoenen zyn. Zullen wy gaan Kom 1 Ik noodig u uit om met my te dineeren, ik bedoel natuurlijk met on± III. „Ik bedoel natuuriyk met onsl" Deze woorden, welke ik bU myzelven her haalde, wokten myn nieuwsgierigheid in hoogo mate op. Want dit vleeschgewordon gehoim was niet alleen. Zy had met bloed verwanten of vrienden haar intrek in het logement genomen. Hot foit reeds, dat zy zich in gezelschap van andoren bevond, deed haar een weinig van don openhartigen een voud vorliezen, wolken zy in myn oogen had verkregen, en bracht haar moer op één lyn met andere vrouwen, dio ik kendo. „Ik neem uw uitnoodiging dankbaar aan, of schoon gU niet alleen zyt," zeido ik vrypostig. Ik was echter niet zoo vrUmoodig om de vrouw in het grys naar haar gezelschap te vragon. „Noen, ik ben niet alleen," herhaalde zy. En in haar woorden lag hot ondeugend bo- wustzyn en het ontwyken van do nieuws gierigheid, welke zy by my voronderstelde. Zy begon haar pas te verhaasten, zoodat ik moeite had haar by to houden. Zy was zoo slank en ryzlg, dat, toon wy naast elkaar Hopen, haar hoofd tot aan myn kin kwam, ofschoon ik zes voet en drie of vier duim lang ben en gewoonlyk een voet of raeor op het meerendeol der vrouwen neerzie. Wy haddon pchter nog niet lang geloopen, toen een dicht rytuig voor ons langs ging, om den hoek van den weg, dio van het spoorweg station naar het logement leiddo. Hot licht van zyn lantaarns viel op onze gezichten, toen wy haastig ter zyde stapten om het to laten voorbygaan, en tot myn verbazing Paula's stem daar binnon luide myn naam riep. Ik slaakte een kreet van grenzonlooze ver bazing, want aan Paula had ik het allerminst gedacht, zóó onwaar&cbyuiyk scheen haar ter zake, dat- hij op 2 Sept. j. 1. als waarne mend ch f aan het station Dalfeen (N. O. L. S.) bij nadering van den trein, die te 9.33 uit de richting Zwolle arriveert, niet gezorgd heeft, dat de wissel in den vcr- oischton stand stond waardoor do troin op het eerste spoor is doorgoloopen, con stoot- blok heeft verbrijzold en in botsing goko- inon is mot een paar wagons. Hot O. M. vroeg 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Treurig. Een zoldzame rechtzaak kwam gisteren by het gerechtshof te Loeuwardon voor. Ze be trof een acht en zestigjarigen man, van beroep meubelmaker, die, na vele jaren in Engeland en Amerika to hebben rondgezworven, in Nedorland terugkwam, waar hU weldra eenige malen wegens landloopery werd veroordeeld. Na op 3 Maart uit de rykswerk inrichting te zUn ontslagen, werd hy 14 Sept. jl. door do arrondi88ements-rechtbank te Asson wegens diefstal van eenige linnengoederen tot drie maan don gevaDgonisstraf voroordoeld. En nu komt het vreemde van do zaak: de man kwam van het vonnis in beroep by het ge rechtshof to Leouwardon, niet omdat do straf hem to zwaar, maar omdat te hem te licht was: Hy wenschto te worden veroordeold tot 0 maanden, daar hy geen kans zag na zyn ontslag in den winter aan den kost te komen. Het Gerechtshof vond echter geon termen aan het verzoek te voldoen. Integendeol, het achtte de den man opgelegde gevangenisstraf, met het oog op zyn leeftyd, te hoog, en ver minderde haar tot acht wekoD, met bepaling, dat de voorloopige hechtenis geheel in miude- ring zal worden gebracht. Dientengevolge zal by nu met enkele dagen worden ontslagon. Moord te Well. Donderdag is voor de rechtbank te VHor- togenbosch de taak behandeld togen J. Jacobs, bezembinder te Well, boschuldigd van moord op den jachtopziener J. W. Schrenrs aldaar. 25 gotuigen ft charge on 5 ft dóchargo zUn in deze zaak geboord. De zaak werd dos avonds voortgezet. Om halfacht kwam do officier van justitie aan hot woord. liet O. M. elschte togen Jacobs eon gevange nisstraf van 16 jaar. Jhr. mr. E. van Meeuwen, beklaagde» verdedigor, pleitte verzaehtondo omstandig- hodon, or op wyzende dat J. don jachtopziener voor een ree had aangezien. Uitspraak Donderdag 22 dezer. Protest. Do heer Marccllus Emants schrijft aan het „Hbl." Een belangstellend'? in dc Nederlandscha kunst zendt mij het programma van con tooncclvooretolling toe, gegeven door do Nieuwe Nodorlandschc Tooi. -1 vertoni- ging", Bestuurders B. Dolmonto cn CJ. P. T. Bigot. Daarop komt voor: OUD BIJ OUD, JONG BIJ JONG. of OUD MAL GAAT BOVEN AL, Oorspr. blijspel in drie bedrijven van Mai col lus Emouts. Daar de personenlijst van dit 6tuk onver anderd is overgenomen uit hot &tuk,,Jongo Harten", blijspel in drie bedrijven door Maroellus Emants, is de onderstel ling niet zeer gewaagd, dat men mijn in 1872 geschreven stuk tegenwoordig zonder mijn voorkennis opvoert onder een gewijzig- den titel en met verhaspeling van nnjn naam. Voer dc tweede rranl op dit foit opmerk zaam smaakt, bepaal ik mij thans er 'oo do aandacht te vostigon op hei gebrek aan goedo manieren in uezo getoond door bo- vongenoomdo bestuurders B. Dclmonte en 0. P. T. Bigot. Toen do heer Meunicr anderhalf jaar ge loden ,,Jongo Harten" met zijn Modern Tooncel-Enscmbl© wenschto te vertoonon, vroeg hij mijn toestemming en verkreeg hij die zonder dat door mij een enkele finan cieele eisch werd gesteld. Dc 1' r Meunier schijnt een welopgevoed man te zijn. MARCELLUS E MAN'ld. I Den Haag, 7 Oct. 1903. onverwachte tegenwoordighoid op die plaats; daarop begon ik onwillekeurig harder te loopen, overtuigd, dat bet rytuig nu zou stilhoudon. Ik had myn vreemde gezellin in dat oogen- blik geheel vergoten, maar zy bracht zich- zelve by my in herinnering door een licht tikjo op myn arm. „Wachtl" zoido zy. „Biyf oon oogonblik staan 1 Zeg my spoedig, wie er in dat rytuig is. Is het uw oom, sir Wilfrid Amory?" „Ik woet het niot." antwoordde ik haastig. „Myn nicht, miss Wynno, roept my. Naar alle waarschynlykheid is myn oom by haar. Hy zou haar niet toestaan alleen te gaan. Ofschoon, wat kan hun hebben bewogen „Denk aan uw belofte. Nu i9 de tyd daar, om die te volvoeren. Slechts nog oon oogon blik om te bepalon hoe dat zal gebeuren. Kyk, het rytuig houdt stil I Ik noodigde u uit om van avond mot my in het logement te dineeren. Ik neem dio uitnoodigmg terug en in plaats daarvan moot gy my uitnc tigon. Als gy dit wilt doen, zult gy alles vernemen, wat gy hebt govraagd. Indien uw oom ge komen is, moet gy zeggen, dat gy twee kon- nis8on hebt gevondon, dames dlo in het logement logooren; dat gy een aparto eet kamer hebt genomen en haar gevraagd hebt met u te dineeren. Een der beide dames is bejaard, moet gy zoggen, opdat uw nicht u niet ter verantwoording kan roepon. Gy moot ook aan uw oom zeggon, dat gy hot zoo aan gonaam zoudt vindon, als by on uw konnlsson elkaar ontmoetten. Wilt gy dat doen, voor mijf Ah, gy aarzelt en lk woot waarom. Ik ben oen vreomde voor u; onzo ontmoeting is niet in den vorm geweest. Gy denkt aan uw nicht." Wordt rvolgd

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 15