Oesters en mosselen. 'maaltijd wierp, volgde hij don derden, 're*-da een weinig ongeduldigen roep van (eijn meester. Toen kwam de beslissing Mijnheer Chris- tiaan voelde zich op het laatste oogenblik toch een weinig ongedurig. Haastig greep lüj de papieren van zijn schrijftafel bijeen en wierp ze in verschillende richtingen. „Appórtez, Castor, apportez!" Het papier, dat Castor het eerst bracht, zou het gewichtige, het over de toekomst van mijnheer Christiaan beslissende zijn. Castor bleef een oogenblik besluiteloos staan. Hij snoof nog steeds de verleide lijke geuren der keuken aan de andere zijde op Toen wierp hij zich plotseling op het meest in zijn nabijheid liggende papier, en nog vóór mijnheer Christiaan zich van zijn keuze kon vergewissen, \vas hij verdwenen. „Hè?" dacht mijnheer Christiaan, over Castors terugtocht ten hoogste verbaasd. Toen lachte hij veelzeggend. Ja, ja, Castor wilde in deze moeilijke quaestie niet alleen beslissen, hij haalde de toestemming van mevrouw Theresia en voer de daarmede tegelijkertijd zijn heer den plicht voor oogen, zijn trouwe huisgenoot© 'in deze gewichtige aangelegenheden niet geheel en al ter zijde te stellen. Ja, zoo'n dier had een fijn instinct, en er waren reeds gevallen voorgekomen Verder kwam mijnheer Christiaan niet met zijn overpeinzingen. Zijn blikken wa ren plotseling op den grond gericht. „Eén, twee, drie," telde hij» en nog eens en nogmaals las hij: „Liesje", „Leentje", Mathilda..." Ja, hoe ging dat dan in zijn werk? Daar I lagen nog alle drie de briefjes, wat had dan die CastorMijnheer Christiaans blik ging zoekend over de schrijftafel Juist! De brief! De brief! Dien had hij in de opwinding eveneens op den grond ge worpen, en het product van zijn geest en van zijn verliefd hart bevond zich nu waar schijnlijk in gederangeerden staat in den een of anderen hoek van den corridor, wel licht zelfs o, schrikkelijk proza tus- schen afval van leverworst... Deze deprimeerende gedachte werkte ge weldig verkoelend op het van liefde gloei ende hart van mijnheer Christiaan. ,,Een vingerwijzing van 't noodlot is het beslist, dat Castor geen der drie papieren genomen heeft," zoo dacht hij, ,,en wie weet, of het verstandige dier niet onheil- werend heeft ingegrepen?" Beslist was zijn trouwlust een weinig be koeld. Wat kwam hem ook eigenlijk te kort? Hij was onder voortreffelijke hoede, in zulke trouwe bandenMevrouw There sia zorgdo... Een tweede „hè?" onderbrak zijn ge- dachtcngang. Wat was er gebeurd? Van do keuken drong een zacht smkksn tot hein door, dat Castpr met jammerlijk gehuil be geleidde. Als bij tooverslag ^as mijnheer Chris tiaan aan de keukendeur. Daar bleef hij hoofdschuddend staanhet beeld, dat zich aan zijn blik voordeed, was van zonderlin gen aard. Mevrouw Theresia, de resolute, de sterke, zat op een der wit geschuurde banken en snikte hartverscheurend in haar blauwen boezelaar, cu vóór haar st-ond Cas tor en huilde met haar om het hardst. „Wawat is er aan de hand?" stotter de mijnheer Christiaan. geheel getroffen door hot ongewone schouwspel. Daar viel de boetzelaar van haar ebgen mijnheer Christiaan stond als verstijfd. In Theresia's handen zag hij iets wits, ver frommeld, en ,,o. Castor" klonk het in hem. De schellen vielen hem plotseling van de oogen. Wat gaf hij ook om Liesje, Leentje, of movrou" Mathilda? Hier toch was zij, die alles bezat-, wat hij van de anderen ver langde. Zij had niet den huissleutel, dat wist hij positief. Ook dat zij kousen kon stoppen en losse knoopen kon aannaaien. En zelfs de derde zijner voorwaarden ver vulde zij schitterend, haar gebakjes waren oen triumf der kookkunst! Warum in die Ferno schweifen? sieh' das Gute liegt so nah! En het kwam steeds nader en nader; heel, heel dichtbij. „Ach, lieve mijnheer Christiaanhet is to treffenddatdat heb ik in het geheel niet gewetenwat u daar in den brief Ja, eigenlijk had hij het tot dusver ook met geweten; maar nu wist hij het, en het hing licra plotseling zoo zacht en vast, zoo bekorend en streelend om den hals, dat hem waarlijk niets anders overbleef dan maar toe te drukken. „WW een verstandig dier toch die Castor is", fluisterde tien minuten later mevrouw Theresia, terwijl zij zich mot koogroode wan gen uit mijnheer Christiaans armen los maakte, „Ja, uio Castor, die Castor! die heeft pas het goede instinct", zeido mijnheer Christiaan en deed een nieuwe poging om mevrouw Theresia naar zich toe te trekken. Hij had er den smaak van beetgekregen. Tot do uiigezochtste lekkernijen behoo- ren in sommige landen de huisjesslakken, en vooral de groote of wijnbergslak wordt menigmaal met opzet aangekweekt ten kos te van een deel van den wijnoogst. Wij kun nen ons niet voorstellen, dat men kan smul len aan dat vieze, slijmigo diertje, maar toch wordt in onze hotels en aan do bekende wagens op onze straten door lekkerbekken evenzeer genoten van oosters en mosselen, die met do slokken tot dezelfde klasse, die dor weekdieren, van net dierenrijk behooren. Het is een quaestie van gewoonte. Want zien die lillende kwabhen van dieren er ei genlijk wel smakelijker uit dan de slakken? Van jongs af is men er aan gewoon geraakt mosselen en oosters te zien eten: daardoor wordt de tegenzin, cion do onbedorven mensch voor zulk een spijs aan den dag zou leggen, ten slotte overwonnen. ~L men wel, dat deze weekdieren, wan neer zij door den mensch worden gegoten, noodlottige vergiftigingstooval 1 en ten ge volge kunnen hebben? De oesters, die bij de weelderige Romei nen al hoog in aanzien waren, zijn moeilijk verteerbaar. Rauw eigenlijk nog beter dan gekookt, gebraden of gestoofd, want door deze bereidingswijzen stolt het eiwit en krimpt de vezelstof van het vleesch in, waar door beide minder oplosbaar worden in het maagsap; terwijl de gesmolten boter, die er gewoonlijk bij gebruikt wordt, de verteer baarheid nog vermindert. Dr. Beaumont vond voor den duur van de vertering: rauw 3 uur, gebraden 3 uur en een kwartier, ge stoofd 3 1/2 uur. Vooral bekomen de oesters slecht aan her, die aan Indigesties onderho rig zijn, en dikwijls, zegt dr. Pearson, heb ben zij, die aan zwakke spijsvertering of jicht lijden, hoogst nadeelige gevolgen er van ondervonden, wanneer zij het waagden de oesters rauw te gebruiken. Vaak wordt dan ook, om de verteerbaarheid te bevor deren, een flinke dosis peper er aan toege voegd. Zoo'n prikkelend middel heeft een zeer schadelijken invloed op de spijsverte ringsorganen. Een buitengewone krachtsin spanning van de maag vorderen de oesters en ook de mosselen wanneer zij geheel worden ingeslikt. Men heeft aan oesters opwekkende eigen schappen toegeschreven, op grond van Je meening, dat zij veel phosphor zouden be vatten doch het is nog niet bewezen, dat do oosters in dit opzicht andere dieren zouden overtreffen. Overigens bestaan ze uit 87.4 procent water en slechts 12.6 procent vaste stof, zoodat de voedzaamheid zeker al heel veel te wenschen overlaat en in ieder geval nimmer in overeenstemming zou kunnen zijn met den hoogen prijs. En wat dc goede eigenschappen voor zieken betre-v, ver klaarde een geneeskundige van naam, nim mer eenig blijk van de geneeskrachtige wer king der oosters te hebben gezien. Do mossel wordt vooral door do lagere volksklassen gegeten en ook h var vleesch is moeilijk te verteren. Het gebruik van mosselen veroorzaakt soms verschijnselen van vergiftiging: nu eens een gcprikkolden of ontstekingstoestand in het darmkanaal; dan weer een huiduitslag, op notelroos gelij kend cn met hevige boTstbek lemming (asth ma) vergezeld; eindelijk ook een verlam mingstoestand van bijzonderen aard. Het' is niet onwaarschijnlijk, dat die vergifti ge eigenschappen moeten gesteld worden op rekening van het voedsel der mo-seleni straaldieron) of van de voorwerpen, waar- op zij hebben geleefd. Voor het overige gelden de meeste opmer kingen omtrent de waarde der oesters als voedingsmiddel ook voor do mosselen. Dik wijls worden de mosselen in azijn bewaard en het is niet onwaarschijnlijk, dat de verteer baarheid or door wordt bevordord, docji daartegenover staan de schadei.jke werkin gen, welke de azijn uitoefent. De huurwaarde te Brussel* Ziehier eon kleinigheid omtrent de huur waarde van eenigo grooto inrichting'? u ia de Belgische hoofdstad: Hot „Grand H6tel" op den mooien en drukken boulevard Anspach wordt verbuurd tegen 161.000 fr. 's jaars; de „Taverne dea Augustins" aldaar tegen 42.000 fr.; het „Ca fé Secino" tegen 51.000 fr.; het „Hotel Continental" op hot Brouckercplöin, tegen 94.000 fr.het „Central Hotel," Beursplein, tegen 70.000 fr.; evenveel hot „Grand Café des Boulevards", op het Rogierplein; do „Innovation," in de Nieuwstraat, 60.000 fr. Behalve deze zijn er in het cent nun dor fraaie stad heelwat bekende inrichtingen, welke jaarlijks van 23.000 tot 36.000 fr. aan huur hebben te betalen. Er moot dan ook in die etablissementen, welke hoofdzakelijk van do vreemdelingen le ven, kolossaal veel worden om genet, voor dat do j aarlijksohe huur verdiend is. Toevallig kwamen cms eenige getallen om trent het vreemdelingenbezoek onder hot oog. Zij golden de maand Juni dezes jaars.. Gedurende die eene maand vertoefden te Brussel 1878 Franschcn, 1220 Engolschen, 840 Duitsohere, 72G Nederlanders, 690 Ame rikanen en 1016 personen, tot verschillende nationaliteiten behoorende En deze getal len wijzen slechts aan do vreemdelingen,. door de hotel- en logement-houders opgegc- ven aan de politie. De statistiek bekommert rich niet om do beooekers, die kamers hu ren bij particulieren of gebruik maken van de gastvrijheid bij bloedverwanten of vrien den; ook niet om do velen, dio logeeren in de talrijke voorsteden. Het is dan ook geen gewaagd stuk aan to nemen, dat het vrecm- deli nge nbezoek aan Brussel gedurende het i seizoen por maand om en bij de 10,000 per sonen bedraagt. Geen wonder voorzoker, want Brussel biedt in velerlei opricht veel te genieten aan. Het bezit prachtige gebou wen, rijke kunstverzamelingen, schoone monumenten en fonteinen, fraaie boule vards, grootsche magazijnen, gerieflijke ho tels en restaurants, heerlijke parken, vlug ge verkeersmiddelen, rijk voorziene mark ten en wordt omringd door groote bossohen, waarin men volop van do natuur kan profi teered Een vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer heeft de hoofdstad van België niet van noode I De eerste tindorklocdcrcn. In het laatst van de achttiende eeuw trachtte mon voor het eerst kinderen een bijzondoro kleederdracht te geven. Tot op dit tijdstip werd do dracht van de mannen Cn vrouwen ook gebruikt voor jongens en meisjes. In den Spaanschen tijd droegen de jongens bet korte wambuis met boogen go- plooidcn halskraag, den korten mantel, broeken met opgevulde kuiten, ja zelfs den langon degon. De meisjes droegen, ovenals do vrouwen, engsluitende kleederen mol on derkleed. Men verwondert zich wol eens, waarom Valesquez kinderen altijd schilderde in de kleederdracht der ouderen. De eenvou dige reden is: er bestonden geen kinder- kleeren. In het jaar 1788 vindt men op een Parij- sche modeprent voor het eerst ecu jongens pak, „Matelot" genaamd, uit wit wollen stof vervaardigd. Dit kostuum ia, do tegenwoordige kleeder-

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 17