Programma 3 October No, 13373 Maandag 38 September; A0. 1903. gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer besteat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. ad 2'/2 Dent Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. IvOjiOL 2E3L@lcJ.. DAIxBLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 8 maanden 1.10. Buiten Loiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per poet1.65. PRIJS DER AD VERTENT IÊN s Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.174. örootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiön van 30 woorden 40 Oenta oontont i elk tiental woordon meer 10 Oönta. Voor bet ineasseeren wordt ƒ0.05 berekend. verschijnt hedenavond. In dit nummer bevindt rich het Bevrys, waarop voor de Abonné's op hot „Leldsch Dagblad" het programma wordt afgegeven. De afgifte begint in geen geval vroegor dan hedenavond to zes uren. Op elk Bewijs wordt niet meer dau étfn Programma afgegeven. Hot programma kost 5 Ccuts on is ver krijgbaar aan het Bareel ïieidsck Dag blad, en by A. J. Binnendijk Jr., Botermarkt. G. v. Brussel, Haarlemmerstraat. Th. Eggenstein, Hoogevroerd. H. W. Hngeman, Brandewynstoeg. Firma Gebr. v. d. Hoek, Broestraat. Joh. Hogervorst, Haarl. straat. Kat Co., Hoogowoerd. H. Ivleyny Broestraat. Tinna Kooyker, Niouwe Ryn. H. L. Lancel, Pieterskerk-Koorsteeg. Wed. J. F. D. Lancel, Haarlemmerstraat. Joh. la Lau, Koordeinde. G. Los, Hoogewoord. P. H. Massa, Haarlemmerstraat. W. Matvold, Paardensteeg. L. H. F. J. Menüing, Haarlemmerstraat. Firma Ratelband, Kort-Rapenburg. H. Stuur, Hooigracht. J. de Tombe, Levendaal. J. W. de Wekkor, Hooigracht. J. F. v. Weizen, Pletorskork-Koorstseg. G. v. d. Worfl, Steenstraat. Weslorbach, Zonneveldsteog. J. F v. Wijngaarden, Aalmarkt. H. Zirkzee, Nieuwe Rijn h. Hooigracht. J. E. Zirkzee, Stoenstraat. A. M. v. Zwicht, Broestraat. Inkomstenbelasting. Burgomeester en Wethoudera van Lelden brengen in herinnering, dat met 80 Sept. e. k. de derde termijn vervalt van de Inkom- stonbelasting, dienst 1903, en dat alzoo Op den l8ten October a. s. mlnstons de helft van den aanslag moet zyn voldaan. Zy noodlgen mitsdien belanghebbenden uit, om, tor voorkoming van verrolgingskosten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den Gemeente Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voorn., DE RIDDER, Burgemoestor. VAN HEYST, Secretaris. Lelden, 26 September 1903. De invloed van sport op do vrouw. In do laatste veertig of vijftig jaren is er ook hier to lande veel veranderd in do op- - voeding der vrouw. Er is hoe langer hoo meer gebroken met het denkbeeld in dich terlijken vorm in onzo taal uitgedrukt door don bekenden dichtregel,,Hcm de wereld, haar hot huis." De vrouw wordt zoo lang zamerhand de gelijko van den man. Dit geldt ook voor de lichamelijko opvoeding. Er zijn nu haast reeds evenveel onderwijzerossen als onderwijzers in do school, hot duurt niet lang, of men ziet ook zooveel fietsende vrou wen ale mannen op den weg. En aan deze sport doet do vrouw niet alleen. Tennissen, schermen, schieten, ja cricket- en voetbal spel worden reeds door do vrouw beoefend. Er is een tijd geweest, dat men dit uit ge- zon dheidsoogpunb algemeen toejuichte, al kon men het niet altijd voor het maatschap pelijk en huiselijk leven goedkeuren. Ook dit schijnt te veranderen. Een bekend En- golschman, Marriatt Watson, heeft een waarschuwende stem doen hooren tegen den invloed, dien do sport heeft op het li chaam der vrouw. In Engeland, waar do be- oofening der sport door de vrouwen van veel oudoren datum dagteekont dan bij ons, zal die invloed natuurlijk ook meer merkbaar zijn. Het gevolg er van is daar, zooals de schrijver beweert, dat het vrouwelijk lichaam ontaardt. Het modorno meisje, zoo zegt hij, schiet lang op, is plat van borst en heeft geen kleur. Do mooio omtrekken en gezonde lijnen der vrouw vertoont zij niet meer, haar vormen gelijken meer op die van den man. Do Engelsoho vrouw van den tegenwoor- digen tijd schiet volgens dezen schrijver te kort in schoonheid en gezondheid; de ver- keordo opvoeding heeft haar verhinderd voordeel te trekken uit de verbeterde hygië nische toestanden. De moderne gezinnen zijn kleiner dan die onzer grootvaders on de eischen zijn hooger en kunstmatiger. Onzo dochters worden, vooral door de vaak harts tochtelijke wijze van sport-beoofening, groo- tendcele ongeschikt gemaakt voor do roe ping, haar door de natuur en door het huis gezin aangewezen. Do schrijver had natuurlijk Engelscho toe standen op het oog; zijn waarschuwonde stem is gericht tot do Engelsche vrouwen cm opvoeders van meisjes daar to lande. Het zou ons echter niet verwonderen, of dese woorden kunnen ook voor ons land hun nut hol>l>onwant ^ooala wo in. don aanvang op merkten, do beoofening der sporfi neemt ook hier te lande onder de meisjes cn vrouwen zeer toe on dringt steeds verder door onder do burgerklassen, die gaarne do hoogcre standen navolgen. Wat de schrijver heeft gezegd over den invloed op het lichaam on do gezondheid, kunnen wij niet volkomen beoordcelen, al zouden wo haast durven aannemen, dat het althans meer dan een schijn van waarheid heeft, maar zeker ia het, dat overdreven sportbeoefening zucht naar uithuizigheid bovordert en daardoor zeer nadeelig werkt op het huiselijk leven. En in h.t huisgezin vindt men toch maar altijd de uitgangen van het maatschappelijk love®. Wat er van het huiselijk loven wordt in gezinnen, waar de vrouw om te blijven be staan den geheelen dag in de fabriek of op het veld moet zijn, weten we reeds. Laten wij niet toe, dat ongeveer diezelfde toestan den in andere kringen der maatschappij ontstaan door overdreven beoefenen der sport door onze meisjes en vrouwen. Leiden, 28 September. Naar wy vernemen, zal dr. P. J. Kalser In bet n. s. voorjaar deze gemeente verlaten en zal or dus in het tweede kiesdistrict een gemeenteraadsverkiezing moeten plaats hebben. De 25ste „Unio"-collecte, ten behoeve der Chrlsteiyke scholen alhier, zal Woensdag a. s. aan de huizen in deze gemeente gehouden wordon. Des avonds Tan dien dag zal de gobruike- lyke byoenkomst In de Pieterskerk plaats hebben, waarin als voorganger zal optreden ds. E. B. Couvóe, Ned.-Herv. prod, to Enter. De feestviering by gelegenheid van het vyf-en twintigjarig bestaan van de Christ. Jongelingsvereoniging „Dient den Hoor," in het wykgobouw aan het Lovendaal, alhier, welke in de komende maand zou plaats hebben, ia om byzondero reden uitgesteld tot in November. Wy vernemen, dat dr. B. H. Gebbardt, directeur der Chr. Burgerzangschool alhier, in den lande vooral in Christeiyko kringen wel bekend om zyn schoone composition, weldra voorgoed naar Amerika zal vertrekkoD, om daar to aanvaarden een betrekking ala direo- teur van een Conservatorium. Eenigen tyd geleden gewerd den bekwamen musicus uit Amerika de doctorstitel. Met den lston Octobor a. 8. wordt do korporaal dor mariniers J. Niesson, onder intrekking zynor dotacheorlng by de Kweek school voor Zeovaart alhier, overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekschlp „Fries land" to Willemsoord, met bestemming om mot dien bodem naar Oost-Indië te worden ultgezondon. In het Nutsgebouw alhier had heden- namiddag do jaarvergadering plaats Y&n de Leid8cho Maatscbappy van Weldadigheid ter voorkoming van armoede. Hot vorslag der VereeniglDg werd uitge bracht door den secretaris dor Maatschappy, dr. A. W. Kroon Jr. Na er op te hebben gewezen, dat by het nadoren van den winter als gewooniyk een groote uitbreiding van de werkzaamheden ten behoeve der Maatschappy voor de deur staat, wordt opgemerkt dat hoezeer dit jaar niet zondor groote teleurstellingen voorbyging, de Maatsohappy in dat tydperk niettemin hier ter stede veel nut heoft gesticht; torwyi de orortuigiDg wordt uitgesproken dot indien do burgery haar gaven ruimer deed toevloeien, het bestuur zyn werkkring zeer xou kunnen uitbreiden. Omtrent de verschillende afdeellngen kan het volgonde worden medegedeeld; Ondersteuning. Door mindere in komsten was het Hoofdbestuur gedwongen by do aanvragen om hulp zeer streng te werk te gaaD. Het totaal ultgekeord bedrag beliep 6300 tegon 8700 ln het voorgaande jaar, dus 2400 mindor. Gelukkig was de winter niet streng; mocht zulks te dezen jaro wel 't geval zyn, dan zag het er trourlg uit voor hen, die zloh nu aanmelden, vooral met het oog op do duurte der noodzakoiyksto levene middelen. De wensch wordt uitgesproken dat do Leldsche Ingezetenen dit zullen ln 'toog houden by het invullen hunner inschryvlnga- blljetten. Onderwijs eischto ODgevoer dezelfde uitgaven als vroegor; het streven biyft er op gericht het eergevoel der oudera lovondlg to houden, door hen zeiven ln do kosten van onderwUa, zy het dan ook voor een gering deel, te doen bydragen. Arbeiderswoningen. Yole dakgoten werden hernieuwd, alle huizen worden ge verfd, het gohoel verkeert thans in een alles zins gunstigon toestand. A r b o ld. Hoe welng het Bestuur gewend is zich te verhougen in den toestand dozer afdeeling, thans ia het biyde dat zo geen gold kost; de baten bellepen ƒ115 tegenover eon tekort van 600 in het vorig jaar. By don aanvang van dit boekjaar waron do kleermakers reeds zonder werk on eerst medio October word een nieuwo opdracht ont vangen voor den dionst 1903/04; gelukkig zag doze er gunstigor uit dan haar voorgangstor, immers een overgroot getal kwartiermutsen •n kapotjassen werd besteld. Omstreeks half Novembor konden de kleermakers beginnen, na ruim 4 maanden workoloos to zyn gewoeat. Gedurondo de wintermaanden kon biyven doorgewerkt. Yan Paschen tot Pinksteren naar huis gezonden, konden zy daarna tot Sep tember van dit jaar aan het werk biyven. Een nieuwo opdracht mag spoedig wordon ingewacht. Voor naaisters had geen staking plaata en was de toestand gunstig. Slechts 14 dagen waren zy hulton work en het nu nog bostoldo kan werk geven tot einde October. Minder gunstig was de toestand voor breisters; immers de bestelling van sokkon be droeg ternauwernood do helft van vroegero bestellingen. Hot natuuriyk govolg was dat velen öf goon óf minder werk verkregon. Do nieuwe opdracht is thans echter zoo groot, dat reeds half Augustus met hot broien een aanvang moest worden gemaakt. Gedurende ongoveer 27 woken van hot boekjaar konden p. m. 75 kleermakers aan werk wordon geholpen en gedurende ruim 48 woken p. m. 90 naaisters. Aan 70 breisters werd 22 woken lang werk verschaft. Aan arbeids loon werd uitbetaald 16,500, eon uiterst klein bedrag, ln aanmerking nomendo, dat in 1897 nog 54,000 voor hotzelfde doel werd uit gegeven. Informatio bureeh Het aantal personen, dat daarvan gebruik maakte, Is voor eon ge- meonte als Leidon nog uiterst goring. Aan slechts 125 personen werden to zamen 574 informatiön verstrekt. Toch verdient hot aan beveling niet te geven zondor Informatie en voorlichting door hot bureel. De Hulpbank is zoowel ln aantal loenora als in uitgoleond kapitaal belangryk vooruitgegaan. Gedurondo hot geheelo jaar behoefde slechts ƒ80 boete to wordon Jngo- vorderd, waar tegenover staat uitbetaling van 875 aan premiën on restitution. Financiën. De verwachting, uitgesproken by het vorig vorslag dat het tokort tot óón •nkel Jaar zou biyven beperkt, is bewaarheid; thans toch Is or weder oen overwinst van ruim 100. Giften. Van eon Inwoonster, die reeds vroeger 1000 schonk, werd thans weder •en gift ontvangen van 500, terwyi 85.25 werd geschonken als roatant van oen voor een bepaald liefdadig dool bostemdo som. Den llefdadlgen schenksters wordt hartelyk erkon- teiykheid betuigd. Hoofdbestuur. Herkozen werden als Uden de heeren J. M. van Houten, en dr. A. W. Kroon, gekozen de kapitein ter zee van de Kweekschool voor Zeevaart A. L. Boelen. Om gezondheidsredenen bedankte de heer O. J. Leondertz. Mr. J. T. O. Vlruly verklaarde zich bereid dions functiën OYor te nemen. Als medeworkors namen ontslag dr. D. A. H. vah Eek en mr. M. d'Aumerio. Te hunner ver vanging als zoodanig traden op de heeren dr. A. H. Hendriks on A. J. Livingston. Dozo week Is in hot Loldscho Volkshuis, biykens achterstaande advertentio, eon tentoon stelling van dahlia's. Do vriendeiykheid van den beer G. F. Hemorik en van een liefhebber van dahlia's in een onzer naburige dorpon, opent voor zeer velen de golegenhoid hun oogon to gast te laten gaan aan een afwisse ling van kleur en vorm, een schittering on ook diepte Yan tint als door nlot vool bloemen geëvenaard wordt. Beide hooron stonden een zoo kosteiyk deol van hun grooton rykdom af, dat, voor leekon althans, dozo vorzamoling niet mindor aantrokkoiyk z&l wezen dan do meer complete tentoonstelling van II. Don- dordog in „Zomerzorg". By de hedon gohonden vorkooping van cokes by partyen van 10 en 5 H.L. waron de pryzen 5.30 en 2.65. In do 9do en 10do lijst van do jaarcol- lcoto voor do Soholen niet don Bijbel vinden wo o.a. vermeld: Aarlonderveen mot Nieuw koop (Zuidoindo), mot 8-1Sassenlioim mot Voorhout, mot 117.66; Tor-Aa,r met Lan- gor-Aar, Kortor-Aar en Aardam, met /90.04; Oude- en Nicuwcwetering mot Roelof arendsveen, mot /Ml. 27; Alfen aan den Rijn, met f 328.15; Lcimuiden met Bil- dordam, met 44.30. Do „Staatscourant" No. 226 bevat de akte van oprichting van do Naamloozo vennoot schap: Steenfabriek „Canton," te Loiderdorp. Dool: hot vervaardigen van geëmailleerde steenon, terra cotta nrtikelon en annvorwnnto producton, hot aankoopon on aanschaffen van hotgoen daartoe voroischt wordt en hot dry ven van handel in alles wat door do vennoot schap gofabrlceerd wordt of daaraan ver want is. Duur, vyf on twintig jaron. Ka pitaal ƒ25,000, verdeeld ln 25 nandoelen van 1 ƒ1000 elk. De aandoelen kunnen vordoold wor den In 10 onderaandoelen, olk groot ƒ100. In hot kapitaal wordt deolgonomen door don heor H. P. H. Viervant Tukkor voor llaan- deolen on door don hoor Ph. E. Viervant Tukkor voor 1 aandeol. Do vennootschap wordt bestuurd door 2 direct., onder toezicht van 2 commlssarlsson. Voor hot eersto vyfjarig tyd vak zUn bonoomd: tot directeuren do hoor P. E. Viorvant Tukkor en do heor Konrad Wessoling, fabrikant to Leiderdorp; tot commissarissen do heor H. P. H. Viervant Tukkor en do heor P. G. Viorvant Tukker to Dolft. Door don Taaar is in het geschil tus- schen Venezuela on de Mogendheden tot derden aibitor benoemd do Ruaeischen Staats raad Do Martens, dlo eerstdaags te 'a-Gravon- hago wordt verwacht. Hot geding voor hot Arbltragohof zal In do eorste dagen van October beglnnon met het wisselon van schriftoiyke memoriön. Eerst daarna zal de mondelinge bohandoling plaats vindon en wol ln het Engelscb, terwyi slechts enkoio ver tegenwoordigers van godingvoerende Mogond- hodon ln het Fransch zullon plolton. Op Zaterdag 8 October zullen do loden van „Die Hagho" on hun dames onder loldiog van den hoer P. J. van Voorst Vrulor de havonwerken te Schevoningen bezoeken. De heer Wolmarans ging Zaterdag van Den Haag naar Rotterdam om het daar tentoongestelde veo, voor Zuid-Afrlka bestomd, te beziebtigon. Door do arrondissemonts-rcchtbank to Groningen is, ter vorvulling dor vaeaturo van kantonrechter to Ondcrdcndain, opgo- maakt do navolgende alphabetischo lijst van aanbevelingmr. N, Blocker Cz., griffier bij het kantongerecht to Dokkummr. P. A. Rutgers van der Locff, advocaat cn procu reur to Groningen, cn mr. J. D. Wichers, griffier bij hot kantongerecht te Appinge- dam. 14) Daarmede was zyn woordenschat ook uit geput. Hy omarmde woor don kleinen Plcard en schudde broeder Roglmbert do hand. Dezo eerbewyzen waren hem eerder eon straf dan dat ze hem genoegen doden. Ik meondo hem te hulp te moeten komen en trad op broeder Estumus toe en sprak: „Dat is waaviyk een schoon gedicht. Men kan zyn gevoelens niet beter uitdrukken." „Het is een literair kunstwerk," prevoldo juf Esprit. Ook moeder Erusiaud gaf een toestemmend teoken, daarop gaf broeder Regimbert weer eon teoken, de jongens schaarden zich weer in het gelid en uit yoIIo borst klonk een lied, fri8ch en opgowokt. Vader was opgestaan. Hy gaf juf Esprit den bouquet en trad nador, met zyn hoofd do inaat aangevend. Voor on na kwamen hem oude herinneringen in den geest, zacht zong hy mede, veel valscher dan do anderen, maar 'met dos te meor genoegon. „Nog oenel Nog eensl" riep hy na het laatste vors. „Dat doot me good; dat herinnert my aan myn jeugd, toon ik ook op eon broederschool was." Daardoor was het ys gebroken. De kinderen waren niet meov bovreesd; hot was vader aangenaam, mon lachte en praatte en broeder 'Regimbert riep, ln de handen wryvond: „Ik wist, dat u van muziek hieldt, daarom heb ik ze een liedje geleerd." fHet gaat heel goed," merkte ik op, „maar als broedor Glaudius er orgel by spoelt, ls het nog veel mooier." „Hy kan ook piano-spelen!" riep Gretha uit; „in do andere kamer staat er een." Zy ging naar hot vertrek van hertog Johan, met den kleinen troop dringende jongens ach ter zich aan. In éón oogenblik was de kamer vol. „Aan do piano l Aan de piano 1" riep broeder Regimbert, terwyi hy broeder Glaudius op de pianokruk duwdo. Deze kon niets ter verontschuldiging in brengen; hy spoelde oen klein voorspel op het oude instrument on opgewekt en vol vuur viel de schaar in. De vroolykheid steeg ten top, toen moedor Erustaud- met een schaal vol taartjes ver scheen. „Wat eon heoriyk talentI" riep juf Esprit, óón on al bewondering over de mooie accoor- den, die door de zaal ruischten. „Och, broeder, speel u nog wat." Hy wildo opstaan, maar ik liiold hem tegen. „Juf Esprit heoft gelyk. Toe, broeder, zing u eens wat." Hy wilde er zich met een grapje afmaken. „Op myn jaren zingt men niet meer." „Gy deedt het toch in de kapel?" „Dat is wat andersmaar nu gaat het niet." „Ben ik het niet evengoed waardig als de kleine Gauchenet een lied van u te hooren Ik legde vooral den klemtoon op dat ik en den naam van Gauchenet, om het verschil beter te doen uitkomen. „Maak het den broeder toch niet zoo lastig," sprak vader een weinig kwaad. Maar ik was niet tevreden en als een ver wend kind riep ik uit: „Zing nog eenmaal de romance van Chambord, die hertog Johan zoo gaarne zong." „Laat u toch niet zoo bidden," sprak broeder Regimborl. „Het is mynheer Ravonots feost." Broeder Glaudius vertrok zyn gezicht; het bloed steeg hem naar het hoofd en hy scheen op het punt zyn kalmte en zyn goedigheid te verliezen. Doch hy overwon zich on zich aan het klavier plaatsend, begon hy met zachto stom» Ach, wat word deze heilige ruimte, gowoon aan kunst en grootheid, ontheiligd l Hoe klonk dezo heeriyke romance van den verbannen prins, gezongen door een zwakke, sidderende, onwelluidende stem. De loerlingen konden nauwoiyks hun lachen inhouden. Broeder Regimbort was tevreden, alleen de kloine Gau chenet en juf Esprit waren vol bewondering. Brooder Glaudius eindigde; de laatste tonen waren eon krachtig slotaccoord. Er heorschte doodscho stilte, vader zocht naar waardeerende woorden, ik lachto in stilte en broeder Regim bert merkte, dat zyn collega zich bolacheiyk had gemaakt. Juf Esprit redde hem gelukkig door haar woorden. „O heeriyke romance, wat hoeft zy myn hart geroerdl De arme, kleine zwaluw wil naar haar nestje terugkeeren, maar kan niet verder. Hoe vol uitdrukking hebt gy den toestand van dit gebroken hartjo geschilderd t Het heeft me diep bewogen." Ze droogde zich met haar zakdoek de oogon af. Moeder Erustaud, die de taartjes aan de jongens ronddeelde, bracht nu eenige afwis seling aan do schare en ik meende, dat broe der Glaudius het gebeurde zelf reeds vergeten had, toen het gezelschap by het vallen van den avondods verliet. Deze dag Hetgeen andere herinneringen na dan vuile voetstappen in het salon, een groote leegte in de provisiekast van moeder Erustaud en hevige hoofdpyn by vader. „Ik houd niet van dlo foostolykbeden," vor- klaardo hy ons. „Zulko openlyke dankbetuigin gen zyn my onaangenaam, en hot geluid van don armen broeder veroorzaakte my ondraag- ïyke hoofdpyn. Het was wreed en zelfzuchtig van je, hem om dat lied to verzoeken, on nog wel op een plaats, die by hem zulke onaan gename herinneringen wekt. Hy kan geen toon meer zingen, en alles toonde aan, dat zyn tyd voorby is en dat hy afgeloofd en oud is gewordon. Deze ervaring op to doen, dat men niet meer ls en kan, wat men was en deed, veroorzaakt een groot vordriot. Dat kun jy nog niet begrypen, jy bent joug on leeft nog in oon onbezorgdo jougd, maar ik vool het good. Sinds myn zenuwkwaal verleden jaar kan ik mo niet meer inspannen zondor er onaango- namo gevolgen van to ondervinden. Hot spy t me zoer, dat je den ouden broeder gekrenkt hebt." Ik was er verdrietig om, want ik zag, dat ik ongeiyk had, een steeds onaangenaam ge voel. Gelukkig kwam op dit oogonblik moeder Erustaud huilende en over haar geheele liohaam bevendo de kamer binnenstormen. „Mynheer Ravenotl Mynhoor Ravenotl" Die ondankbare jongens, die rakkorsl Gy besteedt uw lieve geld er aan om ze goed te onthalen en zoo vergelden zy het u l Zy hooren niet op een broederschool; in de gevangenis moes ten zei" By dezo heftige redovoering stond vader op. Na het weggaan der kinderen was hy lang zamerhand woer tot zyn oude kalmte gekomen on was weer in zyn rekeningen verdiept. „Wat Is er? Wat is er gebeurd?" „De muntbiljetten, die gy uit de kas ge- nofnen hebt om de rekening voor de huis houding te betalen, lagen ia een witte enveloppe op den hoek dor tafel." „Nu Jal" - „Zo zyn verdwenen l" Snel ovorzag vador door do oponstaando dour de tafel in de ontvangkamor gii zag er niets op. In zulke govallon sprak hy goen woord, maar fronato zyn voorhooM „Wat? Woot jo hot zokor? By zulk een be schuldiging moot men zeker van zyn zaak zyn l J „Mynheer Ravenot l In geldzaken vergis ik mo niet. Toon de jongens blnnenkwamon, lag do onvoloppo er nog. Dat weet u zolf ook wol en lk zal bot voor hot gerecht bozworon. Zoo als gU ziet: hier ligt niots moor. Alloon wy on do kinderen zyn in do kamer geweost, on vanzelf kan het niet wegkomen." Vaders gezicht word steods ernstiger: „Waarom beschuldigt gy do kinderen?" „Do slechtheid van dio rakkers kont goen gronzon, en er zUn ochte deugnieten by, byv. die kleino Gauchenet." „Men moot iemand niet beschuldigon zonder bewyzen," sprak vader streng. „Ik beschuldig niemand, maar als mon zulk eon troep in huls laat, moet men op alios voorboreid zyni" Vader stond op en liep met ernstig gozicht op on neor. Hy sprak or mot mooder Erustaud over. Hy wist wel, dat de enveloppe op den hoek der tafel had gelogen en by had ze in 'fc bogln van het feest or ook nog zien liggon. Men kon zo gemakkolUk er af nemen en in zyn zak steken. Hoe moer vader er over nadacht, hoe bedenkoiykor kwam hem de zaak voor. „In dezo zaak moet helderheid komen, hoo eer hoe beter, opdat niemand onrechtvaardig beschuldigd worde. Om hot verlies or van bekommer ik my nlot; maar ik wil weten, hoe het is weggenomen. Leo, ga naar broedor Regimbert en onderzoek de zaak, maar ga vooral oordeelkundig en voorzichtig te werk." (W.ordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1