No. 13372. LEIDSCH DAGBLAD. ZATERDAG 26 SEPTEMBER. - VIERDE BLAD. Anno 1903 Financieels Kroniek. FEUILLETON. jSVEijio. Held, Gemengd Nieuws. plotseling aangeboden, merkwaardig ge noeg tegelijk met het verschijnen van een bericht omtrent do productie over dit jaar, hetwelk een gunstige indruk beoogde te ma ken. Van welke zijde kwam dit aanbod 1 In Bibi-Eibat ie een spuitende naphtha- bron aangeboord van de allerkrachtigste ca paciteit, die in 24 uur 500,000 pud opwierp. Ten gevolge hiervan worden de naburige velden overstroomd en het ongeluk heeft ge wild, dat daarbij brand uitbrak, die met on gekende woede de omliggende pefcroleum- werken heeft aangetast. Daaronder bohoo- ren die der Naphtha-Mij. Baku, Nobel en anderen. De afdeel ing dor Staatsfondsen had een zeer stil verloop, hoewol do alomeeno geost wol van een vaste houding getuigde. Niettegenstaande do aileron gunstigste be richten, die nog steeds do verschrikkelijkste toestanden oan Turkije blijven afschilderen, had dit blijkbaar toch niet.veel invloed op do waardeering voor Turkscho waarden. Vooral te Londen en Parijs word daarvoor veol belangstelling aan don dag gelegd. Do nieuwe 4-pOt.-Obligatiëndie, ten gevolge van hot tot stand komen der unificatie zul len worden uitgegeven, werden to London reeds bij voorbaat verhandeld tegen koersen van 82 a 84 pCt., ofschoon de werkelijk© uitgifte der niouwo stukkon nog in do toe komst ligt. Misschien nog wel heel ver. On getwijfeld vormt deze koors een ergetn tegen valler mot dien, welken men bij don aan vang dor oonversi©-onderhandelingen voor do nieuwe waardon meende te mo gen aannemen, doch het is nu een maal niet mogelijk om de politieke omstandigheden, waarin het Turkscho rijk verkeert, afgescheiden te houden van een waarde-beoordeeling der Turksche fondsen. Daarvoor is de toestand t© ernstig on mocht hot werkelijk nog tot een oorlog met Bulgarije komen, (waarvoor de kansen gelukkig beginnen te verminderen) dan zou den natuurlijk allereerst de Staatsinkom sten daaronder te lijden hebben, dus ook die onder beheer van den Raad van Admini stratie. Uit dit oogpunt bozion, is do tegen woordige koers dor nieuwe stukken zelfs .nog bevredigend. Maar het is niet alleen in Turkije, dat de politieke toestand groote zorg wekt, ook in het naburigo Oostenrijk- Hongarije wordt de horizon donker en drukken de ongunstige omstandigheden merkbaar op de fondsen deoor beido Staten. De oppositie tussdhon Hongarije en Oosten rijk is heviger dan ooit en do halsstarrige houding van Hongarije, juist nu con ge meenschappelijk overleg tusechen do beide rijken, met het oog op don toestand bij de oostelijke buren gevorderd wordt, heeft op de Wconer Beurs geen vriendelijk onthaal gevonden en heeft deze haar ontstemming dan ook meer togen de Hongaarscho fond sen doen uitkomen. Voor Mexico blijft niet alleen van be—" lang do zeer vaste zilverprijs, welko voort durend stijging toont, rrtajvr voorn! do dui delijke verklaring van den minister van fi nanciën ton opzichte van zijn munthervor mingsplannen en de wijze, waarop hij deze grootscho ondernoming meent te kunnen tot stand brongen. Tegenwoordig wordt aan de- zo plannen vcol meer beteekenis gehecht dan oorspronkelijk het geval was, toon zij open baar weiden gemaakt, (zij werden met veol twijfel in de mogelijkheid dor uitvoering ontvangen) en dat het oogmerk van den minister bereikt zal kunnen worden, wordt niet zoo krachtig meor ontkend. Dit reeds is aanleiding genoeg om voor de Moxica&n- oohe waarden een hoopvolle toekomst t.a mogen verwachten. Dit geldt dan ook voor dé Mexicaanscho Spoorwegen, die door de aanhoudende stijging van hot zilvor, hun inkomsten ook dadelijk in waarde zion toe nemen. Ware het niet, dat op de Londeu scho Beurs de stemming zoo geheel ,,down" was, ongetwijfeld zouden de koersen der Mexicaansche waardon in het algemeen een veel beter aanzien hebben. Overigens is ook voor do Zuidamorikaansohe afdeding allo belangstelling voor het oogonblik geheel go- weken, in afwachting van fleuriger dagen. Niets onbetrouwbaarder dan de oogst- en weerborïchton uit Amerika. Dat men op zeer uitoenloopcndo berichten voorbereid moest zijn, als eenmaal de oogsttijd in aan tocht was, is hier reeds vroeger vooropge steld, het ia het telken jare wederkeorond geliefkoosd spelletje der Amerikaanscho speculatie. Zoo ook waren de berichten in het laatst der vorige w»eok zoo ongunstig, er word zoo jammerend melding gemaakt van groote schade door storm en vorst ver oorzaakt, dat de markt daardoor wel zeer gevoelig moest worden meegesleept en daa ook in gedrukte stemming bleef verkeeren. Het laatste oogstbericht luidt daarentegen weer geheel andere en deelt mede. dat do zoo strenge vorst weinig of geen sonado aan bet maïs heeft toegebracht en dat bovendien reeds een groot deel van don tarwe-oogst reeds is binnengebracht-. Intusschen hebben de slechte weerberichten niet nagelaten de speculatie, meor bepaald do contramine in de hand te werken, terwijl de gunstiger tij dingen weinig of geen invloed konden uit oefenen. Buitendien is over de markt een sterk déprimeorende invloed gekorven door de slechte geruchten, welke omtrent do po sitie der Staal-trust blijven aanhouden en steeds een ernstiger karakter aannemen. Dat het met deze grootsche ondomeming op een eind loopt, zal door de toekomst wel bevestigd worden. Behalve de aanzienlijke prijsverlaging van het gietijzer, blijkt nu tooh, dat, niettegenstaande allo tegen spraak, verschillende fabrieken der Staal- trust, voornamelijk do Carnogio-werken, zijn gesloten. Dit reeds beduidt over het derde kwar taal een vermindering in netto-ontvangsten van 2 k 3 millioon dollars, dus zou over het gohcelo jaar een zeer govoeligo inkrimping van het voor dividend beschikbaar kapi taal moeten opleveren. Dat het syndicaat, gevormd voor do plaatsing dor obligation, onder deze om standigheden geen neiging toont tot verlen ging en dus traoht zioh van hun participa tie to ontdoen, valt niet te verwonderen, on het gevolg daarvan is, dat veel dezer pa pieren tor markt worden gebracht en een zeer belangrijke daling in de obligatien io Nieuw-York beeft plaats gehad. Ook de be richten omtrent do loopendo orders schijnen niet betrouwbaar en beproeft de directie ean loonreductio bij de werklieden to kun nen invooren, kortom, allee duidt or op, dat een ingrijpende verandering in hot we zen dezer maatschappij niet meor zal zijn te voorkomen en con reorganisatie vroeg of laat wel het eind van hot treurig lied zal zijn. Treurig niet het minst voor ons Land, dat aan de S te ol -aan deel on ,,kc»tbaro" her inneringen zal behouden. Men schat, naar eenigszins betrouwbare gegevens, dat door Holland voor eon bedrag van ongeveer 20 millioon gulden is opgenomen en wel voornamelijk, toen de koeraan nog 35 40 pCt noteerden, zoodat alleen door dozo fondsen het publiek ongeveer 10 millioen heeft verloren. Het gcheole verlies in bet laatste jaar door ons land in Amerikaan scho waarden goleden, is moeilijk to bena deren, doch liet vertegenwoordigt ongetwij feld eon niet onaanzienlijk dool van het na tionaal vermogen. Een zusterfonds van de Steel-aandealen, de Car en Foundry, heeft ovonmin vreugde bereid, ook hierin was af brokkelen van den koers hot dagolijksoh vorschijnsel, waarbij nu ion slotte het ge rucht wordt vernomen, dat een eerstkomend dividend lagor zal worden gestold. Toch heeft deze onderneming met veel minder on- gunstigo omstandigheden te kampen dan eerstgenoemde maatschappij, zij heeft werk in overvloed en niet zulk een ontredderd, verwaterd kapitaal. Preferente aandeden Southern-Railway waren vrij belangrijk la gor, in verband met het gonicht, dat do di- vidcndbotaling niet meer op den gewonen voet zou plaats hebben, doch tot verminde ring zou worden besloten. De gewone aan de el en sloten zich natuurlijk onmiddellijk bij do reaotio aan. De gold-ciroulatie in Amerika geeft ge lukkig geen aanleiding tot bezorgdheid, de maatregel, door de directie genomen, schijnt uitstekend te werken en bovendien wordt bevestigd de reeds vroegor gegeven verkla ring, dat de banken voldoende voor do geld behoeften van hot najaar waren toegerust. Ondor dcc» omstandigheden is door de Rogeorïng afgezien, althans voorloopig, van haar voornemen om reeds in dezen herfst In langen tijd beeft de fondeenmarkt niet yx> gevoelig onder den ban der politiek ge staan als tegenwoordig. Zoowel in het Wes ten als in het Oosten doet zij merkbaar haar invloed gelden, al zijn de oorzaken van ge heel verschillend karakter. In bet Oosten do ernstige worsteling tusschen verschil lende volksstammen, in - het Westen een diepgaand verschil tusschen Cham berlain met zijn nieuwe belastingmaatre gelen en een groot deel der Engclscbe natie. Zeer ongunstig zijn dio plannen ontvangen en dit werd oorzaak, dat de groote Cham berlain als minister moest aftreden, maar ook de oorzaak, dat or in den boezem van het vroeger zoo eendrachtig denkend en handelend Engeland, een scheuring is ont staan, die, thans nog betrekkelijk onschade lijk, toch kan leiden tot omvangrijke af scheiding en krachtigo oppositie. Do toe komst tooh wordt in verband met do nieu we bolastingpolitiek, niet zonder ongerust heid ingezien, want het Engclsche volk is te eterk aan zijn oudo handelstradities gehecht, om daarmede te breken. De thans opkomen de beweging bcteokent niet alleen een alge heel© wijziging der handelspolitiek, doch brengt het gevaar mede, dat daardoor een langzame vervreemding der Engelsche ko loniën zal ontstaan, waarvan, zoowel in Australië als Canada meermalen teekenen zijn waargenomen. De reeds zoo lang slui merende ontevredenheid tegenover de impe rialistische politiek van Chamberlain, komt nu op eenmaal fot uitbarsting, en te dien opzichte zal Engeland thans in een tijdperk bomen, waarin politieke oneenigheid meer en meer op den voorgrond zal treden. Do Londen soke Beurs ziet dit zeer goed ia en beaamt ook, dat het aftreden van Cham berlain, con wijziging in do binnenlandscbo staatkunde zal ten gevolge hebben, hetgeen do markt ongaarne ziet, wol wetende wat is, maar niet wat worden kan. Bovendien zijn do zeer ongunstige berichten omtrent de oeconomisoho toestanden in Zuid-Afrika zekor niet geschikt om de stemming eenige opwekking to bezorgen, zoodat. alle aanloi- ding voor een gunstiger beweging ton cenen- roale ontbreekt Do naweeën van den oorlog en do verstoktheid der Engelsohe Regeering, dit nog steeds geen inzicht toont te bezitten voor hetgeen in Zuid-Afrika het allereerst noodig is, nl. hot mogelijk te maken, dat daar geschikte werkkrachten worden vor kregen en kunnen worden behouden, dit alles maakt, dat Zuid-Afrika in kwijnenden toestand blijft, en dit slaat onmiddollijk te rug op Engeland, dat met millioen en en millioencn bij Zuid-Afrika geïnteresseerd is. De toestand der goudaandeelon-markt, te Londen vormt dan ook een uiterst gevoelig kruidjo-roert>ine-niet, dat bij de goringste beweging slechts huivering ondervindt. Ook gaf de geldmarkt stof te over tot on gerustheid en depressie, cn zelfs het besten digd blijven van bet Engelsch Bankdiscon- to, waar men allerwegen vast op oen verkoo- ging had gerekend, was niet in staat om do markt conigo opwekking te geven, zij bleef onveranderlijk flauw en lusteloos. Ook op onze Beurs liet de stemming de geheel© week veel te wcnschen over. Dat een algemeone gereserveerdheid bij geldbe legging cn speculatie is ingetreden, was in alle afdeelingon merkbaar, want geen enke le soort maakte door meerdere levendigheid een uitzondering op de stille houding. De afkeer om tot het doen van zaken over to gaan, schijnt algemeen. Cultuur-ondernemingen waren een frac tie lager, alleen voor aandeden Moorman was het verschil van meer beteekenis, terwijl voor do tabakswaarden dc stemming ver deeld was. Voor Langkat-Tabak en Suoia- tra-Culbuur-Mij. was do koers niet ongun stig, voor aandeelen Arondsberg, Langkat- Cultuur en Sakooda daarentegen merkbaar lager. Voor mijn waarden was de stemming bepaald beter, aandeelen Guyana-goud-Mij. cn Kwandang-Soomalata ondervonden een belangrijk herstel, waarbij zich ook de Transvalia's aansloten. De aandeden der Petroleum-bronnen bleven bij hoogst be perkten handel, op golijko koersen dobbe ren. Alleen Java-Petroleum-aandeolon 12) Dit oudo kastoel met zyn groote bezittingen, den tuin, de honderdjarige boomen van het park, de mU lief geworden gewoonten, dit alles zou Ik moeten prUsgoven, terw\)l Ik er vast van overtuigd was, dat mijn vertrek hier een groote leomte zou veroorzaken. Wat zou zonder mU van onze buren worden, wat van broeder Rogimbert, wat van de toekomst van den kleinen Picard, wat van hot salon, met do herinneringen aan hertog Johan? Men kan zich dan ook mUn groote verrassing voor stellen, toen vader op een dag uit de stad een brief met de tijding ontving, dat daar een besmettelijke ziekte was uitgebroken en mijn terugkeer voor onbepaalden tijd word uitgesteld. Zelden heb ik van mijn vacantie meer ge noten dan van dit ongohoopt vorlof. Het was reeds ver in October, on in dezo bergstreken volgen Eomor en winter spoedig op elkaar. De toppen der boomen droegen nog zacht groen, terwijl do dorre blaren onder onze voeten ritselden. Dat was een heeriyk gevoel, des morgens do ijskoude berglucht to voelen en zich 'e middags te koesteren In do herfstzon en zich 's avonds om een warm haardvuur te scharen. Tot mijn groote ireugde was de jacht begonnen, die in ons eentonig leven afwisseling bracht. Ook ontvingen we eeDlge Invitaties, waarovor Gretha zeer in haar schik was. Het was nu niets dan passen van hoeden, handschoenen, linten en kwasten, roode en blauwe toiletten, Gretha liet zich krullen zetten en toen eindelijk de gewichtige dag was aangobroken, zat zo kaarsrecht naast vader, die zich zoo klein mogolijk maakte om haar japon niet te kreukon in hot rijtuig. Moeder Erustaud gaf haar honderden raad gevingen en nep maai-: Wat is onze juffrouw toch mooi! Op het feest zal men geen oogen genoeg hebben om haar te bewonderen. Het is te hopen, dat zij zich niet dadelijk ver looft." Mij fluisterde juf Esprit in: „Laat u niet door deze woorden ontmoedigen, mijn zoon; men schittert niet ongestraft in de wereld." Van mijn succes was ik overtuigd, en ik zag in mijn geest reeds de eerbewijzen, die men mijn waardigheid verschuldigd was. De gedachto, een navolger van hertog Johan te zijn, had zich zóó by mi) vastgehecht, dat ik m\j nu nog schaam ovor de belacholijke din gen, waartoe mijn dwaasheid mij verleiddo. Zoo herinner ik mi), nog een jacht, waarbij ik over een hoogen wal sprong en mij zoo met mijn geweer bezeerde, dat vader het mi) kwaad afnam en zei: 0WIe «oo dom en onhandig is als jU, behoeft zulke kunststukken niet uit te balen." Ik was ontroostbaar over £ezo beleediging geweest, als niet de oud-generaal mi] later had opgezocht. HU belaadde mi) met zijn geweer, zUn patro non, kortom met zijn gebeolo uitrusting, en toen we ver genoeg uit het gezicht der andere jagers verdwenen waren, zetten we ons op een boomstam neer en hy vortekie my zijn lievelingsverhalen. Dat was sitjn jachtgenoegen. Op dien dag vertelde by van een der laatsto heldendaden van mUn hertog en wees my daarby in de verte op een hoogen berg, welks spits op een kegel leek. Ten gevolge ooner weddenschap had hertog Johan oens dezen kegel te paard bestegen, een waagstuk, dat zelfs eon voetganger hem niet zou nadoen. #Waariyk," besloot do oude heer zyn vorhaal, „hy was geheol anders dan andere monechon. Ik heb in myn leven voel dappere en moedige soldaten gekend, die by het felste gevecht geen spier vertrokken, maar geen een zooals hertog Johan, die met groote koelbloedigheid, zolfbeheer8cbing en minachting voor gevaar elke onderneming durfde wagen. Nog zie Ik hem na dien stouten tocht voor ons staan, kaarsrecht in het zadel zittend, rustig en kalm als na een rytoer dpor het bosch. Het paard was nat van het zweet, zyn hoefyzers gleden uit op de rotson, zyn pooten knikten. Eenigen van ons waren hem gevolgd, oon rilling overviel ons en toen we eindeiyk als door een wondor ons doel bereikt hadden, waren we allen doodsbleek; zelfs ik was go hoel van streek en heb toch goedo zenuwen. HU alleen was opgeruimd en vrooiyk en lachend stelde hy ons het herhalen van zyn kunststuk voor. Arme hertog Johan l Dien dag zag ik hem voor 't laatst. Hot volgende jaar ging hy naar de Noordpool. Jammer van hom 1 Het was een groot en edel man." "Weemoedig trok de oude heer aan zyn snor en geroerd door zyn verhaal, verzonk ik in gedachten. Myn opgewondenheid gaf my vleugels en ik zag my als hertog Johan op een vurig paard de rotsen beklimmen en alle menschen zouden van mU zeggen„Hertog Leo is toch oen dapper man I" Deze toekomstdroomen verdwenen echter by de herinnering aan de schande, nog zooeven ondervonden. Om my voor myn oplettendheid te beloonen, nam myn oude vriend my by zich in zyn jachtwagen, den mooiste uit den nog, het wetsvoorstel tot herziening van het. muntstelsel bij het congres in behandeling te brengen. Naar gemeld wordt, moet de keUcer, die in den naoht van Zondag op Maandag in zyn woning aan den Zuld-Oos Buitensingel te 's-Gravenhago is gearresteerd als verdacht de dader te zyn van den in dien nacht aan de Valllantlaan op den 29-jarlgen koetsier L. gepleegden doodslag, zyn togen over de politie beweerde onschuld aan bodoeld misdryf niet langer hebben volgehouden, doch aan de justitie bekend hebben het noodlottigo revolverschot op den verslagene to hebben golost. Door de politie wordt nog steeds gezocht naar het vuurwapen, waarmode hot misdryf is gepleegd. De bootwerker, wien tydens de wanordeiykhedon in April op don Korten Nieuwendyk to Amsterdam door de politio do linkerpols byna werd afgehakt, is thans zoover genezen, dat de vingers bewogen kunnen wor den. Volkomen hersteld wordt de hand niet. De burgemeester, overtuigd gewordeu dat do man ongelukklgerwyze werd verminkt, heeft hem thans een betrekking aan de gemeente- tram bezorgd. Beter ten halve gekoerd dan.... Te Eindhoven zou Woensdag een paartjo in het huwoiyk treden. Op het gestelde uur, haif- twaalf, verschenen bruid en bruidegom echlor niet. Een half uur nadien kwam de bruidegom met de mededeeling, dat zyn bruidje zich had bedacht en van den gowichtlgen stap had afgezien. Een beentje doorgeslikt. In do gemeente Engwirden (Fr.) slikte een 7 jarig joDgotjo oen beentje door, dat by do maag bloef vastzitten. Een operatie geschiedde en men vond het beentje, doch het kind bezweek. Oplaat van de justitie to Arn hem ia te Amersfoort aangehouden Th. J. M., 30 jaar, bouwkundige, laatst gewoond bob bende te Nymegen. Hy wordt verdacht dat hy zich in den loop van dit jaar te Nymogon en elders in den lande heeft schuldig gemaakt aan verschillende val8chhedtn in geschrifte, vorduiateringon van geldon en van boekwerken, ten nadeele van eon grooten Dultschen boekhandel. Hy werd gisteren gevankeiyk naar hot Huis van Bewaring to Arnhem overgebracht. Naar „Do Tel." verneemt is gis teren by het station te Antwerpen een spoorwegongeval voorgekomen als onlangs to Barneveld gebeurde. Van den trein naar Holland gingen do machine en bagagewagon goed over den wis sel, maar een volgende luxowagen ontspoorde en viel om. De treinenloop moet dientenge volge zeor vertraagd zyn. Gestrand. Hot Zweedsche stoomschip „Freja" trachtte gisteron tydens den mist te IJmuideu binnen te loopeo, maar is daarby circa 1000 meter bezuiden de Zuid- pier gestrand. Sleopbooton en vletterlledeu waren spoedig aanwozlg, alles word in orde gobracht om by middagty vlot te komen. Hot weer was gunstig en stil, er was woinig zoe. By hoog water is hot sohip door de sloep- booten „Simson" on „Atlas" vlot goaloepton binnengebracht. smokkelaars pertandom. Ver schillende staaltjes van handige emokkolarU zyn reeds vertoond geworden door over treders dor wetten op in- en uitgaande rechten, ook per flets en per auto. Zoo zag mon eenigen tyd geleden dagelyks een gewone tandem door een der Parysche poorton de stad binnenkomen, boreden door twee als werklieden gekleede personen. Door niemand werd acht op hen geslagen totdat onlangs door slecht ultwykon voor een wagen, do tandem omrioeg en beide rydors op don grond violen. Een van hen was terstond weor op de boen, sprong op do tandem en maakte zich yiings uit do vooten, zyn metgezel, die bewegingloos bleef liggen, aan zyn lot overlatende. Do octrooiboambten snelden den ongelukkige ter hulp, die oen wonde aan den hals had en uit die gapende wonde spoot eon flinke straal brandewyn. Het bleejc dat do zoo odmenschoiyk achter gelaten hulpbehoevende tandemryder een geheelen omtrok, en dit deed mUn waardig- holdegevool weer stUgen. Wy zaton met ons twaalven in den wagen, men lachte en praatte. Do dames droegen keurige toiletten en de knochto bliezen op trompetten. Ala oen vorscbyning ging ons voornaam gozelschap door het oenzame woud en de verstrooide dorpen. Door het loven go- wokt, kwamen de branders uit hot bosch te voorechyn en do vrouwon aan de dour. Do kleine kinderon sprongen one in de stofwol ken na, schreeuwend en gillendmaar niet in staat om ons lang by to houden. Onze tocht door Commerive was eon echte triomftocht. Do pastoor boog zich uit het vonster en zwaaide mot zyn mutojo Do jon gens uit de school Hepen en sprongen ons schreouwonde na, zelfs do deugdzame Picard sloot zich by hon aan, ook broeder Esturnus kwam naar bulten gestrompeld. Van de hoogte van myn zitplaats grootte Ik met de hand als een vorst, die voor de hem gebrachte eerbewyzen dankt. In de verte zag ik broeder Glaudiua, die met dsn kleinen Gaucbenet een zyweg insloeg. Den gebeelen avond gedroeg lk my zoo voornaam en deftig, dat zelfs vader hot niet waagde' my een driftkop to noemen. Juf H. Esprit was óón en al geestdrift en moeder Erustaud zuchtte en was ontzet bU hot verhaal, dat tk deed van het waagstuk van hertog Johan Iets was me toch nog onduidoiyk gebleven, en dat speet mo zeer. Wat voor een paard had hertog Johan bereden? Welk pak droeg hy by deze gelegenheid Ik had niet gehoord, dat hy ryiaarzen aanbad, of hy een pet of eon hoed gedragen had. Maar een moest hot weten, de oude bediende van den hertog van Commerive, nl. broeder Glaudiua, en gummipop was, dio 50 liter Inhoud kon bovatten. Do douanen hadden intusschen den smokkelaar voor het nakykon. (Hbl) In de Ru68isohe provinoio Kioff hebben weer onlusten plaats gehad. Eon groot aantal boeren zijn gewoon in don winter werk te zoeken in do steden, om dan in don zomer weor terpg te kceren naar hun volden. Do landeigenaars boonden in den laatston tijd weinig lust dezen zomor-emi- g ran ten werk te gewon. Zij lieten den oogst binnenhalen door werklieden voor con ge- hooi jaar gebuurd. Do boeren zonden daar op dreigbrieven naar do landheeron, en toon dit niet hiolp, staken zij woningen iü brand. Bij de behandeling van oon rechtzaak to Borlijn is uitgekomen, dat oon Fransche firma to Lyon twee Duitsche werklieden van een schcikundigo fabriek to Charlottenburg had omgekocht, om schoi- kundige recepten in fiaar bezit te krijgen. Do pogingen tot omkoop ing wordon stelsol- matig uitgevoerd, en do beido werklieden braken zelfs in een kast in, om do govraag- do reoepton in handen to krijgen, dio zij daarna voor een grooto som aan do Fran sche firma* verkochten. Dc tweo werklieden kregen, wegens het verraden van fabrieksgeheimen, 21/2 en 9 jaar gevangenisstraf cn worden voor vijf jaar van burgcrlijko ecrorechten vorstokan verklaard. In het vonnis liot do rechtbank uitkomen, dat nog moor dan do twee ar beiders do Fransche firma to laken was, welke do Duitsche justitio tot haar spijt niets maken kon. Do Duitsche firma berekent, dat zij, door hot verraden van hot geheim tot dusver 60,000 guldon schade hooft geledon. Eon poos gelodon word mel ding gemaakt van het zonderlinge bericht, dat zekor advocaat to Sheffield, do heer Edalji, in hechtenis was genomen, onder vordenking van zich te hobben schuldig ge maakt aan hot vorminkon van vee in de weide. Do man zit reeds sedert een poos gevan gen maar thans heeft zich in dc buurÉ op-* nieuw een geval van verminking voorge daan, gepleegd precies op dezelfde wijzo als dio, waarvan men Edalji beschuldigt Twij fel is daarom gerezen of Edalji wel do schuldige is, hoewel er heel wat aanwijzin-f gen zijn te zijnen nadeele. Vreemd in deze vreemde geschiedenis is, dat bij het voorloopig onderzoek een brief tor tafel werd gebracht, waarin stond, dat den 21ston September een soortgelijk mis drijf zou gepleegd worden. En het is zoo uitgekomen ook Aangezien in dien brief ook te lezen was, dat de dader plan had, zich thans op vrou won en kindoren te worpen, en hij vóór Maart n. s. het wol met een 20-tal zou heb- t»on klaargespeeld, bccrscht er vrij wat on gerustheid in do buurt. Verschillendo bladen bevat- ton een telegram uit Nieuw-York, waarin melding wordt gemaakt van een bergvor- zokking in Nclso (Britsch-Columbia). En kele dorpen in den staat Alberta, voorna melijk die, wcLko gelegen zijn aan do Ca nadian Pacific, wordon geheel vorwoost. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgeko men.Dit is echter voor con groot deel too to sohrijven aan do voorzichtigheid dor be- wonere, die, toon zij do ramp zagen aan komen, zoo gauw mogelijk buiten gevaar trachtten te komen. Op de Kanarischooilandonzijn Donderdag vrij hevige aardaohokkon waar genomen. Do muren van vorscheidono hui zon zijn goecheurd cm stukken rote zijn in zee geworpen. Bij do ontploffing van don kruit/toren van do voeling to Mozambique verlorren 108 menschen het lovon, onder wie 7 Europeanen. Do voorstad San-Sebastian is geheol ver woest Do kansolier van hot Ita- liaansch consulaat is te Monaco vermoord. Een onbokende stiet hem een dolk in het lichaam. Mon vermoedt, dat do beweegreden jaloe zie geweest ia Het slachtoffer was 38 jaar oud en laat een dochtertje na. ik branddo van vorlangen hem to sproken. Dszo zaak was niet zoo oonvoudig als ze er uitzag. Sinds zyn bozook op ons kasteel gingen we niet zoo vriendoiyk moer mot olkaar om. Niet dat hy niet good was ontvangen, of dat er onaangonaamlioden waren voorgevallon, maar hy schaamde zich, dat lk in zyn gohoira was ingowyd. Zoodra ik over zUn vroogero hoeren begon te spreken, trachtte hy steeds bot gesprek af te breken; lk meondo dikwyis te bemerken, dat hy mUn omgang mood. Zulk een handolwyzo, een bewys van klein begrip, had hom zoer in myn achting doon dalen, on ik was bosloten, hom voortaan op een afstand van my to houden en hem uit do hoogto to bobandolen. Dien morgen kwoldo mU toch do nieuws gierigheid zoo etork, dat ik myn gonomon boslult vergat, en ik ging juist do school binnen, toen do klok hot uur van olndlgon aan kondigde. Nu was ik er zekor van, brooder Glaudiua thuis to treffon, want hy zou nu geen uitweg weten om myn bezoek to ontgaan. Toch zocht ik hem in het bogin tovergoefs in do klas, waar echoolbiy vers bozig waron aan hun strafwerk. Ook in don tuin, waar de Jongens onder toezicht van broeder Rogimbert speolden, zag ik hem niet. Ik wilde juist hot Oratorium binnengaan, toen ik verrast bleef staan. Ik hoordo klagende, valscho tonon als van een gebarsten instrument; toch klonken ze vol en innig. Hot was het oude harmonium, dat ik nu eerst herkende, zoo verschillend klonken zijn tonon van die toen Gretha or op spoelde. En begoleid door zachto, lioflyke accoorden klonk een zachto stom, zonder glans, maar toch vol uitdrukking en gevoel. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 17