Do Bcrlijnsclic StatiouskolfichuizfD. WekelUksche Kalender. V v Ia ccn Aaicrikaansck Iiotcl. schikking st-at, hadden zich natuurlijk van te voren nauwkeurig daarvan verzekerd, dat hun zaakjo vooreerst wettig niet tot Stilstaan kon gebracht worden. Wat dezo hecren van een ingrijpen van de regeeringa-autoriteiten te vreezen had den, liet hen tamelijk koud, daar hun ver diensten hen in staat stelden eventueele po- litiestraffen, al waren die nog zoo hoog, met een koud lachje te betalen en daarbij toch goede zaken te maken. Er werd dus met de waarschijnlijkheid rekening gehouden, dat een opheffing der Bank niet spoedig volgen zou, wijl daartoe van te voren óf een inlijving van het afzon derlijk gebied in een der beide omliggende staten, óf wel een in beide staten zelf uit te vaardigen wet noodig zou zijn. Dc Bank had dan ook den bouw van een groot speelhuis in plan en reeds stappen gedaan om een terrein aan te koopen. Yoorloopig heeft zij voor de club de bo venzalen van het grootste hotel gehuurd voor den tijd van drie maanden, en daar de speelzalen ingericht. Dat een deel der hedendaagsche inwo ners de ondernoming niet slecht gezind was, verklaart zich daaruit, dat zij van het zeer toegenomen verkeer on de daaruit voortvloeiende inkomsten sterk den invloed gevoelden. In vijf dagen tijd toch hebben de herbor- giers meer champagne en andere kostbare wijnen verkocht, dan ze vroeger in een heel jaar kwijt werden. Eiken namiddag werd van 2 tot 11 uur gespeeld en voorloopig slechts roulette. Om nu evenwel nog even terug te komen op het zoogenaamd lid worden der club voor 30 francs, zooals wij boven mededeel den, daarmede is art. 410 van den Code pónal, die do openbare speelbanken ver biedt, voorkomen, en do spel-ondcrnemers konden ongestraft in troebel water vis- fichen, wijl volgens den stand der tegen woordige rechtspraak in dat gebied slechts die bepalingen van den Code pónal geldon, welke vóór 1S15 kracht van wetten hadden. Aan het eind van het vorig jaar gaf de heer Schroder, president van de recht bank, een merkwaardige juridische ver handeling uit. Daarin komt de heer Schroder tot het resultaat van zijn juridische onderzoekin gen, dat degenen, die zich daar ophouden, aan de staatsburgerplichten van hun ge boorteland (nationaliteitsbeginsel) onder worpen blijven: dat alzoo Duitschers, welke daar vertoeven, volgens het Duitsche wet boek van Strafrecht, Belgen volgens de Bel gische strafwetten, enz. moeten behandeld worden. Door deze verklaring, waarvoor veel te zeggen valt, zou de tot heden gevolgde rechtspraak met betrekking tot de in het onzijdige gebied begane misdaden verval len en de oprichting van de speelbank en deelnemen aan het spel, -waartoe door dezo Bank gelegenheid gegeven wordt, straf baar zijn. En hoe het met die Bank nu verder zal gaan? België en Pruisen zijn het eens ge worden over haar sluiting en daartoe zal het dan ook wel, trots veel verzet, defini tief komen. leês over loonen. De loonen der dienstboden in de 18de eeuw waxen zelfs voor de toenmalig gelden de, bescheiden finajicieele verhoudingen, zeer Ihag. Een „uitstekende keukenmeid''' was voor IS gulden per ja-ar to krijgen, een „gewone" nog goe-dkooper. Een „bekwaam koetsier" of knecht kostte evenveel. Een kamenier, of zooals mon haar noemde, een „kamennensch", kreeg nog geen 15 gulden, «en gewoon dienstmeisje 10 gulden en een werkmeid 9 gulden. De loonen der huisonderwijzers, die bij <de toenmalige onderwijstoestanden in ieder adellijk gezin gevonden werden, waren naar evenredigheid. Voor 30 a 36 gulden per jaar kreeg men eon geestelijke als onderwijzer. En took waren deze loonen reeds aanzien lijk hooger dam een eeuw vroeger. In 1651 verdiende, volgens een oude keur in het keurvorstendom Saksej?, een keukenmeid 9 k 14 gulden, een werkmeid a 7 gulden. J L L U S 1 fi. Met 't geliefkoosd stukje speelgoed Speelt des daags het liovo wicht, Niet tevreden vóór het 's avonds In het wiegje naast hem ligt. Maar, helaas 1 na weinig dagen Yan zulk onvermengd geluk Breekt het al te teoro speelgoed In die kleine handjes stuk. Als, op moeders schoot gezeten, 't Kind om het verlies nog sohreit, Heeft het naar het nieuwe speelgoed Reeds do armpjes uitgebreid. En zoo gaat het telkenmale, Tot, voor 't kinderepel te groot, 't Knaapje met zijn sterke vuisten Al het speelgoed van zich stoot. Maar in later, wijzer jaren Kiest hij weer zijn speelgoed uit lp het droombeeld, dat hem bijblijft, Tot bij 's avonds de oogen sluit. En ook dan, slechts weinig dagen Leóft hij met dat droombeeld voort, Tot opeens door 't enkel toeval Zijn illusie wordt verstoord. En, terwijl om het verloren Droombeeld zijne ziele klaagt, Heeft hij reeds in jeugd'gcn ijver Weer een ander nagejaagd. En zoo gaat het totdat oind'lijk Zijne haren 2ijn vergrijsd, En hij al die schoon droomen Streng en ernstig van zich wijst. De Berlijn9che stationskoffiehuizen, zoo als de Berlijners hun in de nabijheid der stations gelegen café's en tapperijen noemen, hebben in de reismaanden hun hoofdseizoen. Deze eigenaar- ge lokalen, welke het talrijk- ste zijn nabij de Stottiner en Silezische sta tions, zijn een middending tusschen hotelB-, café's-, reis- en informatiebureaus. Wie met weinig geld op zak met den nachttrein to Berlijn arriveert en den volgenden morgen de reis wil voortzetten, wie slechts eenige uren in de hoofdstad des rijks kan vertoeven en in dien tijd vele boodschappen moet ver richten, zoodat het de moeite niet waard is om een hotel te nemen, wie voor erfenis en proces-aangelegenheden, ter consultatie van doctoren, enz. naar Berlijn komt, zondes- den weg te weten, dio vindt in de stations koffiehuizen een goedkoop verblijf, raad en inlichtingen. De koffiehuizen zijn open gedurende den geheelen. nacht of minstens tot het sluiten der station;. Naast de gelagkamer, die reeds door de volo reiskaarten, adresboeken, enz. het doel der inrichtingen toont, is di gas tenkamer, wolke des avonds met behulp van Spaansche muren in een aantal slaapkamer tjes veranderd wordt. Veel comfort moet men dan echter niet verwachten. Het ge bruik van een dergelijk geïmproviseerd slaapkamertje, dat des morgens om 5 uren ontruimd mo:t wezen, kost 75 pf. 1 M. De stationskoffiehuizen hebben ook zitten de slaapgasten, n. 1. bezoekers, die zich het recht om aan de biertafel in te dutten en in deze ongemakkelijke houding den nacht doorbrengen, met 25 pf. kunnen koopen. Overdag heerscht in deze stationskoffie- huizen een zeer druk verkeer. Zij leveren hun publiek allo reisbenoodigdheden, kof fers, manden, zakken en riemen, t-ot gevulde proriandkorfjes toe, welke aan het buffet te verkrijgen zijn. Niet te alle stationskof fiehuizen is het bedrijf van onschuldigen aard. Eenige dienen ter edele gilde van boc- renoplichters en zijn het centrum hunner bijeenkomsten; zij verheugen zich dan ook in de bijzondere opmerkzaamheid der politie. In verborgen achtervertrekken kennen dö „stamgasten" van zulke koffiehuizen het, om een »p«llaVje met do g..en kwaad vermoeden de, «a m«t d« warèa aard deasr ..vriende lijke hoofdstadbswonere" onbekende platte landsbewoner* te ondernemen bun daarbij hun geld, dikwijle hun laatste geldstuk uit den zak te kloppen. Nu «n den blijkt, dat de koffiehuishoudcr op goeden voet met deze gauwdieven staat. Maar het zijn gelukkig zeldzame uitzonderingen. Het moerendeel ran deze stationskofhe- huishouders zijn eerlijke, bettouwbare raen- schen, die dag «n nacht op hun po^t zijn; en hun zaken, met de eenvoudige, doch uitmun tende inrichting, behooren tot de meest ori- gineele verschijnselen in het moderne hoofd- stadverkser. Zondag. Wie wijsheid leert zonder eigen levcD daarnaar te richten, gelijkt don landman, die zijn veld omploegt, maar niet bezaait. Manuring. Er ligt geen eer of roem in het wandelen over een getwunndon weg. Alleen wie zichzelf een weg baant, heeft voldoening. Dinsdag. Do grootste helden zijn hot minst bokend; zij zijn hot, die in do schaduw hun taak heb ben verricht. Woensdag. Jonge dames moeten zioh altijd gedragen, alsof men zo ziet; maar als men ze werkelijk ziet, moeten zij zioh gedragen alsof men ze niet zag. Donderdag. De beklagenswaardigste mensohen rijn zij, die plichtsgevoel bevitten tot meer dan go- wone zaken, zonder de kracht om daar naar te handelen. Yrtjdag. Deugd alleen is rijkdom. Zaterdag. Nooit genoog hebben inzondorheld zij, die te voel hebben. Het hotel Waldorf-Astoria, te Nieuw- York, is wel het grootste hotel ter wereld. Het gebouw zelf neemt een geheel blok hui zen in, 17 verdiepingen hoog met 1500 ka mers, waaronder 1200 met een bad. De bouw heeft 15 millioen dollars gekost ea de inrichting is met alle denkbare luxe geschied. De prijzen zijn naar verhouding. Eenige kamers op do eerste verdieping kosten 500 dollars per dag. De benedenverdieping wordt voor de helft door kappers, likdoornsnijders, gid sen, Russische baden ingenomen. In de wasehkamers alleen zijn 95 vrouwen aange- steld om den ganschen dag servetten te vouwen. Zeven beambten openen van 'rf morgens tot 's avonds oesters en mosse len. De oesterchef verdient 100 dollars pei maand. Zes mannen doen den ganschen dag nieta dan koffie in do kannen schenken. Voor vatenwassehen en zilverpoetsen beschikt men heel den dag over 165 arbeiders. D© wijnkelder bevat voor 200,000 dollars aan wijn en houdt 58 beambten geregeld bezig. Dc sigarenafdeeling heeft voor 300,000 dol lars waarde, do sigaren zijn zorgvuldig, als in een bibliotheek, geschikt. De duurste si garen kosten f 3.60. Zorgvuldig houdt men de sigarenafdeeling op behoorlijke tempe ratuur,.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 13