Be Nederlander zegt onder het hoofd Zondagswet: Het tegenwoordig Ministerie streeft er o.a. naar, waarheid te brengen Ln de wet geving. Het heeft zich meermalen in dien zin uitgelaten, en de herzieningen van Ge meentewet en Arbeidswet (speetwet) dragon er het kenmerk van. Het is ook daarom te verwachten, dat een nieuwe ZondagBwct niet al te lang meer zal uitblijven. Do onwaarheid in do wetgeving, waarover cenige jaren geledon in de Eerste Kamer werd geklaagd, heeft hier toch wel haar toppunt bereikt. Men herinnert zich, hoe, toen de burge meester van Haarlem do bestaande Zon dagswet wilde toepassen, hij van hoogcr hand, door de ministers Van Houten en .Van der Kaay, werd uitgenoodigd daar lie ver mee op te houden. In den afgeloopen zomer kwam de tegen stelling tusschen wet en feitelijken toestand weer bijzonder onaangenaam uit to Rotter dam, toen in do Zondag- chtenduren het kerkgaand publiek zich den pas afgesne den zag door soc.-dem. optochten, waartoe door de plaatselijke overheid verlof ver leend was. Iets dergelijks schijnt, wederom to Rot terdam, te wachten op 13 September a.s., naar aanleiding van do alsdan to houden ,,nationale kiesrechtbetooging." Het wordt, dunkt ons, tijd, dat do Zon- idagsquacstio haar oplossing vindt in een •wet, die gehandhaafd wordt. Zelfs een magere oplossing ware te ver kiezen boven den huidigen toestand van rechtsonzekerheid en willekeur. STATEN-GEPJERAAL. Do voorzitter van de Verocnlgdo Vergade- rlng der Staten-Generaal heeft de eer kennis te geven: lo. dat de aanzoeken van anderen dan degenen, dlo deel uitmaken van de Vereonigde Vergadering, om toegangskaarten te ontvangen voor de Voreenlgde Vergadering der Staten- Generaal op Dinsdag 16 September 1903, tot oponlng dor zitting 1903—1904, onmogelijk kunnen worden ingewilligd, aangezien de beschikbare ruimte hot niet toelaat; 2o. dat olie doorloopende en andero kaarten, afgogeven tot toogang voor do vorgadorlngon van de Twoedo Kamer, voor de genoemde Vcroenigde Vergadorlng nlot geldig zijn. Behalvo dogoneu, die deol uitmaken van die Vergadering, zullen uitsluitend zy, die voorzien zyn van de voor de Vereenigdo Vergadering geldige toegangskaart, tot de geresorveerde .tribunes on do lokalen der Tweede Kamer .wordon toegelaton. Deze mededeelingen strekken tot antwoord op do verzoeken van partlculloren om toegaoga- kaarlon, mondeling en schriftelijk by hot bureau der Vergadering ingekomon. (Sts.-Ct.) Een o jp am effacing oven A&jeüi. Ondor dit opschrift schrijft het ,,Hbl." liet volgende: Over het zoo hoog: l belangrijke bericht, dat het sagi-hoofd Panglima Polem zijn on derwerping heeft aangeboden wordt een 6chadu\v geworpen door het tegelijkertijd ontvangen bericht, dat infanterie en mare chaussee bij Bcuratjan in een hinderlaag zijn gevallen, waarbij een kapitein der in- fantorio en drie militairen zijn gesneuveld cn drio en twintig soldaten zijn gewond. - Dit is een zeer belangrijk on zeer to betreu ren verlies, een verlies, zooals in geen maanden is voorgekomen. Dit beklagenswaardig voorval doet echter niets af aan het belangrijke van het feit ,van Polcm's onderwerping. Maar het geeft ons aanleiding om cr op to wijzen, dat met dio onderwerping wel het hoofdpunt van verzet op Atjeh is verdwenen en dat wel verwacht mag worden, dat, gelet op den groot-en invloed van Polem op do andere hoofden, ook dezen don tegenstand zullen opgeven; maar niettemin zijn op dit oogoi- blik nog enkele kleine bonden onder hoofden van lagcren rang in het veld. Deze bendon bestaan niet enkel uit Atjc- hers; bij hen hebben rich gevoegd verschil lende kwaadwillige elementen, voornamelijk wcggcloopcn dwangarbeiders. Bij bet Ned.- ïndische leger bestaat nog geen behoorlijko treinafdeeling; do munitie, de levensmid delen, enz., dio een uitrukkende troepen - macht moet meevoeren, worden gewoonlijk gedragen door veroordeelden (dwangarbei ders), die daartoo uit andere deelen van den Indischen archipel naar Atjeli worden over gevoerd. Nu lukt bet dezen menschen soms zich nan het toezicht te onttrekken en zich bij don vijand aan te sluiten, of maraudeurs te worden op eigen houtje. Onlangs is een bende verrast, die bezig was een gedeelte van do pas gologdc trambaan to vernielen; in het daarop volgend gevecht sneuvelden velen van hen en na afloop bleek, dat een groot deel der gesneuvelden bestond uit ge droste (weggeloopen) dwangarbeiders. Do geschiedenis zal moeten uitmaken, waaraan hot nu voorgevallen ongeluk te wij- ton is. Hot kan zijn, dat geen voldoende voorzorgsmaatregelen genomen zijnhet kan zijn, dab er onder de bewnkingsmanschappen zijn geweest, die hun plicLt niet hebben ge daan. Het herhaald in gevaar verkeeren maakt soms roekeloos. Om een voorbeeld te noemen: wanneer genie-soldaten voor do eerste maal werkzaam zijn bij opruimingon en vernielingen door middel van dynamiet, dan bobben zij gewoonlijk voor dat mate riaal cenige vrees; maar merken zij, na cenige malen, dat hot zich zoo hoogst een voudig laat behandelen, dan is dikwijls goed toezicht noodig om to voorkomen, dat er met het dynamiet wordt gehandeld alsof het het meest onschuldige goedjo was. Hiermede wordt geen poging bedoeld om dio roekeloosheid goed to praten; maar wordt- getracht een verklaring to geven hoe roekeloosheid bij in gevaar verkeerenden kan ontstaan. Mogo de geschiedenis uitmaken dat het nu voorgevallene niet te wijten is aan die roeke loosheid. Het rcóeuwe Keizerlijk. Op rekening van de Figaro" komen de volgende bijzonderheden omtrent het nieu we Rijk van den heer Jacques Lebaudy aan Afrika's westkust. Met de „ambtenaren van het Rijk" is hij dagelijks in drukke briefwisseling. Aan de kinderen van de 600 eerste kolonisten zal onderwijs gegeven worden door 25 geeste lijke broeders en 18 zusters, terwijl 4 zende lingen verbonden zullen worden aan den dienst van de kerk van Troja (de residentie van het keizerrijk van de Sahara). Tegen het einde van het jaar wordt do voltooiing van do kerk tegemoet gezien. Een plechtige godsdienstoefening zal dan deel uitmaken van het programma der inwijding van de nieuwe hoofdstad. Voor die plechtigheid ia bij een fabrikant te Parijs een troon in do maak. De „monarch" van do Sahara gebruikt brievenpapier met het volgende hoofd: Empire du Sahara. Liberté de conscien ce. Force. Travail. Industrie. Commerce. Agriculture. Labor impro- bus omnia vincit. Aan den voct van hefc papier twee leeu wen, houdend een schild, waarop afgebeeld een arbeider aan een ploeg. Do in Bretagne ea op Corsica aangewor ven kolonisten zullen, behalve een levens verzekering, een loon genieten, dat veel hoo- ger is dan het gemiddelde in Frankrijk. Elk kolonist ontvangt namelijk een dag loon van 4 fr. 25, met een toelage van 3 fr. 75 voor zijn vrouw cn van 80 c. voor elk kind. Met de militaire organisatie van het „keizerrijk" wordt bealst een gepensionneerd kapitein van het Franscho leger, dio een bataljon van 100 grenadiers zal hebben aan te werven, welke troepenmacht meer in het bijzonder tot taak zal hebben de rust van. Troja te bewaren. De „Figaro" voegt er nog bij, dat de „Kei zer" te Montrcux verwacht wordt, waar hij in particuliero audiëntie zal ontvangen de „elf eerste ambtenaren van zijn Rijk". Daarna begeeft hij zich naar Engeland om een stoomschip te koopen. Blijven nog ter vermelding over dc betrek kingen van het „Rijk" met de overige mo gendheden. Deze zullen onderhouden wor den door een enkelen diplomaat, residee- rendo in Den Haag in de onmiddellijke na bijheid van het Internationaal Hof van Arbitrage. Dc vijf matrozen, die Lebaudy in Afrika had verloren, zijn met den Franschen krui ser „Galilée" te Toulon aangekomen. Do correspondent van de „Temps" tc Toulon heeft zi-'i door een van de vijf, den boots man Picard, de lotgevallen der krijgsge vangenen laten vertellen. Op 20 Mei, zoo begint Picard zijn verhaal, beginnende met het begin, verlieten wij de reedo van Havre met do „Pampa", om naar Las Palmas koors te zetten, waar wij dc „Frasquita" zouden treffen met den heer Lebaudy aan boord. Do heer Tordo, die ons had aangc- worvon, had ons niet anders verteld dan dat wij zouden behooreu tot de bemanning van een jacht. Maar 7 Juni deeldo Lebaudy ons mee, dat hij van plan was een kolonie to 6tichten in do Sahara en verzocht ons onze namen to laten inschrijven op daartoo bcs'?mdc registers om onze instemming met dit plan te betuigen, maar geen van ons voldeed aan dat verzoek. Wij kwamen den volgenden dag bij Taffaro aan. Daar gin- g- i 10 van ons in twee booten naar don wal in gezelschap van Lebaudy en aan den wal brachtep wij den nacht door. Hij droeg mij den volgenden morgen op mot vier andoren daar te blijven. Do vijf overige matrozen zou hij, naar hij voor gaf een eind vorder brengen, don volgen den dag zou hij terugkomen. Wij hadden met ons vijven tweo geweren en twee re volvers on daarbij tweehonderd patronen. Nog dienzelfden dag wij waren juist bezig onze roeiboot over het strand te slee- pen zagen wij vier inboorlingen komen, twee aan tweo van links en rechts. Nauwe lijks waren zij tot op eenige passen gena derd of een zestigtal andero inboorlingen kwamen met gew ren cn dolken gewapend uit do duinen cn stormden op ons af. Wij begrepen dadelijk, dat allo verweer nutte loos zou zijn Tegen dezen gewapenden Ber berstam konden wij niet beproeven ons te verdedigen. Do aanvallers lieten ons knielen en roof den alles wat wij in de boot haddon. Ook onze zakken moesten wij keeren. Den buit laadden zij op kameelcn en wij moesten vol gen het land in. Zoo liepen wij een uur of acht tot wij in den nacht bij een kamp kwamen, een dertig kilometer van de kust gelegen. Wij hebben daar wel veel te verduren gehad. Wij konden o .s niet schoonmaken. Elfmaal zijn wij in den tijd van onze gevangenschap van kamp verwisseld en dan bleven wij telkens 24 uren zonder eten of drinken. Tegen den 19den Juni vernamen wij, dat do „Frasquita", teruggekomen was op het punt, waar het schip ons had achtergela ten, en de Berbers zonden mij toen weer naar Taffaro om over ons losgeld te onder handelen. Mishandelingen hadden de gevangenen niet te verduren gehad. Honger, dorst en onzindelijkheid waren de ergste plagen op de zonderlinge rondreis in West-Afrika. Dat leed is evenwel al weer vergeten, want hot vijftal moet er gezond uitzien. Do bevrijding is op hoogst avontuurlijke wijze door commandant Jaurès hij is een broeder van den grooton socialist, vice- president van de Franscbe Kamer van do „Galilée" bewerkt. Door bemiddeling van de bevelhebbers op het, Marokkaanschc fort J uby was comman- dajit Jaurès in onderhandeling getreden met dc Berbers. Eerst liet hij do matrozen een brief toekomen om hen van de aanwe zigheid van hot Fransche oorlogsschip op de hoogte te stellen en hun de verzekering te geven, dat do „Galilée" niet terug zou keeren dan met de vijf 1 ajvdgenooten aan boord. Deze hartelijke brief was een lafenis voor de gevangenen, dio al niet andere dachten of op een mooi en morgen zouden hun bewakers wel den brui knjgen aan het toezaht on zioh van hen ontslaan door hen om het leven te brengen. Immers hun laatste hoop, de „Frasquita" van Lebau dy waa weggevaren. Do „Frasquita" waa 21 J urn weer aan de kust gekomen op de zelfde plaats waar Lebaudy de vijf matro zen aan wal had gezet; Lebaudy trad met do Berbers in onderhandeling en er werd afgesproken meenen de gevangenen dat zij voor 200 franken por man zouden wordon uitgeleverd. De Berbers hadden ervenwel alleen den bootsman Picard mee naar de kust genomen on nu wilden zij aanstonds het gold hobben voor allo vijf en daartegen alleen Picard oversteken onder belofte de vier anderen achterna te sturen. Lebaudy vortrouwde dat niot en wilde alle mannen contant geleverd hebben voor zijn geld, zoodat besloten word, dat Picard weer met do Borbcrs hot land in zou trekken cn den volgendon dag tcrugkeoren met de vier anderen. Het duurde evenwel twee dagen, en toen het ongelukkige vijftal 23 Juni aan het strand kwam, was de zee schoon, dc „Fransquita" was verdwenen. Dit waa na tuurlijk een bittere teleurstelling. Gedu rende eenige weken verkeerden dc matrozen in voortduronden angst voor hun leven. Maar dat ging goed, cn 5 Augustus kwam or een hoogo Marokkaan Ahmido Sidi Ibrahim, die hen voor tweehonderd balen stof gekocht heeft. Dozc nieuwe meester voorde hen naar kaap Juby, waar 25 Augus tus de „Galilée" aankwam. Do onderhan delingen worden cohtor van de zijde dor inboorlingen gerekt, en ondanks veel over en weor gepraat waren op 29 Augustus de gevangenen nog niet bevrijd. Toen kregen zij een tweedon brief van kapitein Jaurès. Wederom stelde Jaurès hen gerust Hij be val hen dringend aan moed to houden en vooral geen argwaan te wokken. De man nen begonnen wat meer vrijheid te krijgen. Yan dio vrijheid moesten zij zoo gebruik maken, dat do waakzaamheid nog moer zou verslappen. Inmiddels deed do commandant der „Ga- liléo" aan Picard en zijn vrienden wat be ter voedsel toekomen. Twee dagen later, 31 Augustus, kreeg de bootsman Picard don brief van den commandant, waarin het ge- heele bevrijdingsplan was uitgewerkt De onderhandelingen schoten niot op, telkens on telkens hielden do Afrikaners de Fran schen voor den gek en dat begon Jaurès te vervelen. Met den nieuwen brief zond hij Picard vijf witte broeken. Die moesten zij aantrokken opdat zij, ook met hot bloote oog, van boord gemakkelijk to herkennen zouden zijn. In den loop van den middag moesten zij zonder achterdocht te wokken naar hot strand gaan. Niot in groepjes, maar elk apart, als het ware toevallig. Zij moesten niet vlak bij elkaar gaan staan. Om één uur zal or een sloep worden uit gezet, dio uit vissohen gaat, zooals dat ge woonlijk is, en een andere sloop gaat naar het fort ook ondor een voorwendsel. Als ik mij persoonlijk overtuigd heb met den kijker, dat gijlieden allo vij£ op het strand zijt en dat er gccn gewapende Marok kaan is, die u volgt zoo schrijft Jaurès dan zal ik laten vuren on tegelijkertijd de Franscho vlag hijschen in den top van eiken mast. Wij zullen In twee richtingen schieten. Do commandant beduidt dan aan Picard waar hij rijn kanonnen op richten zal. „Zoo zult gij geplaatst worden tusschen tweo barrières van vuur in een beschermde strook, waar, naar ik vermoed, niemand u zal komen verontrusten." Hij geeft do plaats aan waar zij zich op het cersto schot hobben to verzamelen bij een rotsig, vooruitstekend punt in zee en daar zal do sloep komen om Hen op te halen. Gij zult heel veilig aan boord komen zon der tot zwemmen genoopt te zijn. De beman ning van dc sloep zal u overigens des noodig mot de repeteergeweren beschermen. Laat niets blijken, loop doodkalm over het strand, ga zitten, languit op hot zand liggen, alsof enr heelemaal niets te doen was. Wees kalm en koelbloedig. Tot vanavond. Gij zult het avondmaal gebruiken met ons aan boord van do „Galilée" en dan zetten wij koors naar Frankrijk." Zoo eindigt do brief, en het postcrip- tura, waarin de commandant aanwijzigingen geeft omtrent hetgeen er to doen staat als het dien Maandag niet gelukken mocht, ein digt met do vaderlijke woorden: Vergeet niot uw witte broeken aan to sjorren 1 Do matrozen hebben do ordors van den kapitein stipt opgevolgd. De list is volko- mon gelukt en 's avonds gebruikten de ge vangenon hun avondmaal aan boord van do „Galilée". Deze maal hebben do kanonnen uitstekend hun dienst verricht zonder dat het iemand het leven heeft gekost. Op hefc zand konden de bommen van de „Gafïléo" geen kwaad doen. Van commandant Jaurès is hot een mees terstuk. De zeelui zijn gebelgd op Lebaudy, die hun al den tijd, dat zij aan wal zouden zijn, elk 8 fr. per dag beloofd had en die hen, naar zij zeggen, schandelijk bedro gen had. Lebaudy heeft een telegram gezonden aan kapitein Jaurès, commandant van den Franschen kruiser „Galilée", waarin hij hem in naam der beschaving en der men schel ijkhcid dank zegt voor de krachtige houding, door hem aangenomen tegenover de Marokkaansche autoriteiten van kaap" Juby, doch verklaart te b rcuren dat de Regcering der Fransche Republiek twee maanden gewacht heeft om den kruiser tc zenden, dien hij reeds in Juni aan den consul van Frankrijk op de Kanarische eilanden had gevraagd. Voorts beklaagt Lebaudy zich over do onvriendschappelijke houding, te zijnen opzichte, van Frankrijk, Spanje en Portugal, waardoor- het hem on mogelijk was, de Afrikaanscke roovera te tuchtigen. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd; M- Degenaars en P. D. Honcoop H. Wezenbeok en M. A. Bouwinkelman. Bevallen: C. M. van Dongen geb. Van der Laan Z. C. Smits geb Van der Walt Z. G. M. van der Pol geb Nugteren D. P. Post geb. Van Beusekom D G. van Rijn geb. De Jong Z. W. C. van der Beek geb. Bok Z. M. van Helden geb. Verwoert D. AI. van Doorn geb. Van der GiesenD. M. H. A. van Heiningen geb. Van Toorn Z. M. J. van Zanten gob Unkenhout D. M. do Vries geb. Westbroek Z. IJ. Colijn geb. De Kok Z. E. Boom geb. Mnarse Z. tl. M. Schrama geb. Van Grioken Z. G. Mastenbroek geb. Van Egaiond levenl. Z. M. Michel geb- Van dor Wal D. C. Kampkes geb. Mooijekind Z. Overleden: C. Herfst 76 j. J. D. Ver- schoor 25 j. H. Kooij 13 m. A. Koog 7 w. M. Spaargaren geb. Van der Meer 64 j. H. E. Eilander 5 m. HILLEGOM. Gehuwd: J. W. Aarts en J. Lemmers. Bevallen: F. van der Linden geb. Koppert Z. A. M. Knipers geb. Prins D. P. A. van Lierop geb. Keyzers D. J. H. van de Ven geb. Pioters Z. Overleden: J. E. F. J. v. d. Ghoyn 78 i. A. Vormandel 8 m. M. G. v. d. Meer 19 j. E. M. van ltooyen 28 d. II. C. Scholvisch 3 m. M. van Gennep 43 j. LISSE. Ondortrou w d: Mar cel is van Graven en Theodora Maria Faas. Theodorus van der Voort on Anna van Schooton. Gehuwd: Jan van Uriemen en Adriana Alder- lioste. Hendrik van Voorat en Cornelia van Eyk. Geboren: Hubertua Leonardus Maria, Z. van L. Onderwater on J. VV. Huyg. Anna Geer- truida, D van P. Duynmoyer en J. G. van der Eist. Gerardus, Z. vun C. Boekei en C. M. Leyten. Petrus Franciscus, Z. van H. van Rooyen en C. M. Wildenburg. JohaDna "VVil- heluuna, D. van F. M. Verduyn eu P. van Aalst. NOORD WIJK. Goborou: Adriana Maria, p. van N. M. Alkemade en Maria Prins. Pleuntje, D. van K. P. Hazenoot en J. J. Plug.Leeudeit, Z. van D. Plug en M. van der Mey. Overleden: Hendrika Helena Smit, 3 w., D. van J. Smit en P. J. Steeuvoorden. Govcrdina Barneloveld, 77 j., geb. met L. van der Voet. NOORD WIJ KERnOÜT. Overleden. A. Duivenvoorden 3 m. Bevallen: M. van Denzon geb. Van Dijk Z. RIJNSB0RG. Geboren: Catbarina, D. yan J. de Mooy cn P. van Egmond. Üeertruida, D. van J. Zwaan cu P. C. Wicschmeyer. Samuel, Z. van T. de Mooy en J. Hogewoning. OvorJedon: N. ten Donkclaar, 55 j., wed. van J. van Egmond. SASSENHEIM. Geboren: Neeltje Mari», D. van H. Herrner en E. Vonk. Getrouwd: J. H. Hilleger, 33 j., en A. Keyzer, 25 j. Uit de Rechtzaal. Erfenis Fitter Teyler van der Hulst. In dc jongste terechtzitting voor burger lijke zaken van den Hoogen Raad werd aan gebracht het cassatieberoep van een der erf genamen van Pieter Teyler van der Hulst tegen het arrest van het gerechtshof to Am sterdam, waarbij, in overeenstemming met het vonnis der rechtbank tc Haarlem, was beslist, dat op do dagvaarding in deze zaak geen verstek kon worden verleend tegen een aantal niet verschenen medegedaagden in deze erfonisquaestie, als zijnde bedoelde dag vaarding nietig. Do vermelding toch in dc dagvaarding van een aantal der opgerocpenen als alle medeërfgenamen van wijlen Pieter Teyler van der Hulst, overleden te Haarlem den 8sten April 1778 ,wier woonplaats of werke lijk verblijf is onbekend, beantwoordde naar 'b Hofs oordeel niet aan het bij artikel 5, sub 2o. \an het Wetboek voor Burgerlijke Rechtsvordering gestelde vereischte, dat het exploot van dagvaarding, op straffe van nietigheid, moet behelzen o. m. den naam en do woonplaats van den gedaagde. Voor den eischer in cassatie trad op mr. P. J. Snel, advocaat to 's-Gravcnhai 5, ter wijl voor twee der in het exploot wel met name genoemde verweerders als advocaat optrad mr. K. P. van der Mandele, eveneens advocaat te 's-Gravenhage, cn voor een der den verweerder, eveneens met name in het exploot vermeld, mr. Snel zich als advocaat stelde. Daarentegen was voor den verweerder Philip Casper Friskorn en dc andere ver weerders, genoemd „alle medeerfgenamen", enz. geen advocaat verschenen. Op verzoek van mr. Snel heeft dc Hooge Raad ten aanzien van de verschenen beweer - ders de zaak aangehouden en verstek ver leend tegen den genoemden niet verschonen Philip Carper Triskorn cn allo medeërfge namen van wijlen Pieter Teyler van der Hulst, overleden te Haarlem den 8sten April 1778wier woonplaats of werkelijk verblijf Is onbekend. Yalschheid iii geschriften. Gisteren deed de vacantiekamer der recht bank te Amsterdam uitspraak in de zaak van G. H. van den Ber& directeur dor noamloozo vennootschap „Goodkoopc Win kels" to Amsterdam, die terechtstond we gens bet vervalschen der balans en winst en verliesrekening. De rechtbank nam aan, dat de balans en do winst- en verliesreke ning bestemd zijn om bewijs op te leveren cn veroordeelde bcklaagdo overeenkomstig den oisch van het O. M. tot tweo jaren ge vangenisstraf. Gemengd Nieuws. Zaterdag liep fce Amsterdam een zeeman, woonachtig tc Rotterdam, op den Kloveniersburgwal mot eon geladen revolver te zwaaien, cn loste daarbij een schot in dc lucht. Hij werd spoedig door cenige politie-agenten aangehouden en ver klaarde toen, dat hij te Amsterdam was go- komen om zijn vrouw, die daar ter stede verblijf houdt, dood to schieten. Hij werd door de politic in verzekerde bewaring go- nomen. (Tel.) Onder de gerechtelijke aan kondigingen in de „Ned. Staatscourant*' komt een hoogst zeldzame bekendmaking voor. Daarin brengt dc minister van buiten- landsche zaken ter kennis van belangheb benden, dat bij vonnis van de Nederland- scho consulaire rechtbank te Teheran dd. 12 Augustus 1903, J. Pater, koopman al daar, verklaard is te zijn in 6taat van. faillissement, met benoeming van den beer J osë Heimebïcq, assessor bij genoemdo rechtbank, tot rechter-commissaris, en van den heer J P.dc Hoog, koopman, wonende tc Teheran, tot curator. De schuldvorderingen moeten ingediend worden vóór 15 October a. s. on de verifi catie-vergadering zal gehouden worden 1' November d. a. v., des namiddags to één uur, in de kanselarij van de Nederlandschc legatie te Teheran. Op verzoek van Hr. Ms. minister-resi dent aldaar heeft de Leer B. C. D. Leeu- wenburgh, koopman te Teheran, zich bereid verklaard op te treden als eventueel gevol machtigde van schuldeïschers in Nederland. Gisternacht is de linoleumfa- brick van de firma P. Kaars Sijpesfoyn to Kroramenio afgebrand. Het magazijn bleef behouden. Do fabriek was vóór drie jaren nieuw gebouwd. Aangaande den uit hot huls van bewaring te Dordrecht ontvluchten va*- rcnsgezel Arie van Son, die Vrijdag te Rot terdam werd aangehouden en per spoor naar Dordfe gebracht, waar hij onder gelei de van rijks- en gemeen to-poli tie per vigi lante naar do gevangenis word terugge bracht, verneemt de ,,D. C." nader, dat hij zich den dag zijner ontsnapping in den om trek van den Biesbosch heeft schuil go- houden. Aangezien was uitgelokt, dat een kame raad, zekere W., hem met eon roeiboot ln veiligheid zou brengen, werd deze zorgvul dig in het oog gehouden, met het gevolg eohter, dat deze al spoedig gewaar woro, dat men zijn gangen bespiedde en hij rijn plan opgaf. Van S. was dus genoodzaakt zich tot den avond schuil te houden. Toen moet hij, door de duistere's begunstigd, een roeiboot van zekeren De Graaf wegge nomen hebben en daarmee naar Rotter dam zijn geroeid, waar hij het vaartuig ver moedelijk verkocht en de opbrengst, mofc eonig op een fabriek te Dordt bijeenge gaard geld, voor zijn onderhoud gebruikt hoeft. Is dat zoo, zegt de „D C." dan wachb hem natuurlijk een nieuwe straf. Veel moeite om zich in Rotterdam 9chuil te hou den, schijnt hij niet te hebben g-daan, al thans hij moet daar door verschillende per sonen gezien zijn, o. a. op een bank gezeten, terwijl hij bezig was een scharretje te ver orberen. Ten slotte is hij in handen der recherche gevallen, met het bekende gevolg. Waarschijnlijk zal men thans beter er voor zorgen, dat hij rijn gevangenis niet ont snapt. Te Sn eek moestdeheerT. H. V r ij- dag even naar Leeuwarden. Zijn rijwiel gaf hij zoolang in bewaring. Kort daarna komt iemand het rijwiel opvragen voor den heer C. Uit Leeuwarden teruggekomen, denkt da heer T. H. zlj'n fiets to bestijgen, maar ver neemt tot rijn verwondering, dat de beer I/. deze had laten halen. De heer L. bleek bij onderzoek van geen fiets to weten en tot heden zoekt do politie nog vergeefs naar den oplichter. Dezer dagen werd een poging tot inbraak beproefd bij den landbouwer H. J. do Jong, te Tiel, dio echter de dieven met revolverschoten verjoeg. Het aantal diefstallen van kippen en ko nijnen is verbazend groot. Bij don heer Gui- kers, opzichter van hot inundatie-kanaal, worden 37 langooren gestolen, kort nadat hij een dreigbrief had ontvangen. Daar parti culiere wakers niet tc krijgen zijn, bewaakt nacht aan nacht de rijkspolitie de afgelegen woning. Zaterdag had te IJ zend ij ke eon ernstig ongeluk plaats. Do landbouwer D. werd, door bet op hol slaan van zijn paard, dat van een fiets schrikte, uit zijn rijtuig ge slingerd. Hevig gekwetst, een arm en twee ribben gebroken, is hij opgenomen. Dadelijk zijn hem de laatste sacramenten toegediend. Men vreest voor zijn leven. Zondagavond werd aan het sta tion te Amersfoort de remmer K. Jordenscn door den sneltrein van Zwol le gegrepen en letterlijk vermorzeld. Do ongelukkige, tot voor korten tijd tamboer bij het 5de reg. infanterie, laat een vrouw met een z.^r jong kindje ach ter. TeLonncker iseen blok van zes woningen in de asch gelegd. Zaterdagmiddag i 6 tijdens eon hovig onweer de bliksem geelagon in do boerderij van don landbouwer K., te Dip- hoorn, gemeente Sleen. Niets is gered. Ook een veulen en eenige kalveren zijn in de vlammen omgekomen. Men schrijft uit Vlissingen: Het is thans zeker, dat van de plannon tot oprichting van een staalfabriek alhier, niets zal komen. Men is op zooveel onoverkome lijke bezwaren gestuit, dat heb plan althans wat deze gemeente betreft, gclieel is moeten opgegeven worden. Echter is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat 't voornemen om een dergelijke fabriek in werking to doen stellen in een andere gemeente tot uitvoer zal kunnen worden gebracht. Berichten over Rijnland'» boezem, gedurende de week van 80 Aug.—6 Sept. 1908. Stand van doa boezem te Leiden. Idem te Oude-Wetering Working der stoomgemalen. Watorloozing langs natuurlijk, weg. Waterinlatiog Regenval in Mm. 30 Aug. 31 Aug. 1 Sept. 2 Sept. 3 Sept. 4 Sept. 5 Sept. 46 57 52 53 55 53 53 cm-—A .P. 47 51 63 52 58 54 54 cm.—A.P Spaarndam u., Halfweg 36 u., Gouda 91/: u., Katwijk u. Spaarndam u., Halfwog u., Gouda 3 u., Katwjjk29u. Door de sluis te Gouda u. L

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 6