N°. 13351 Woensdag 2 September. A« 1903. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE; Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Onder onze vroede Vaderen. DSCÏÏ DA&BLAI) PRIJS DEZER COURANT l Voor Lelden per week 9 OenU| per 8 maanden f L1Q- Buiten Leiden, per looper en waai agenten gevestigd rijn L30. Franco per poet1-66. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 18 regeli /L05. Iedere regel meer /0.17^. - Grootere lettert naar plaatsruimte. Heine advertentiën yen 30 woordon 40 Oente oontantelk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor liet Inoasseoren wordt/"0.05 borekend. t Burgemeoster en Wethouders ran Lelden, Gezien vhet adres van M. F. TAVERNE, houdende verzoek om vergunning tot plaat sing en in-worklng-stelling Van een gatmotor van 2 pk. in do spokslagery aan de Donker* steeg No. 17, Kad. bekend Sectie H No. 531; Gelet op de artt. 6 en 7 dor Hinderwet; Geven b(J deze kennis aan het publiek, dat genoemd vorzoek met do byiagen op de Seoretarie dezor gemeento ter visie gelegd ie; alsmede, dat op Woensdag 16 Sept. a. a., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bozwaron tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wothoudors voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. H. H. CORNELISSEN, lo.-Secretarls. Lelden, 2 Sept. 1908. Do Burgemeester van Leiden brengt tor algemeene kennis, dat in de op 1 September j.l. gehouden Raadsvergadering la herbenoemd tot Wethouder der gemeente de heer J. KORE* VAAR P.Az. en ah zoodanig is benoemd de heer Ma. L. M. J. H. EERSTENS in de plaats van den heor H. PAUL, die ontslag heeft genomen. De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Leiden, 2 September 1903. De door do wot voorgeschreven Raadsver gadering op den eersten Dinsdag in Sep tember is gewoonlijk saai en vervelend. Het is, wanneer het een groote gemeento geldt, eon benoemen schier zonder einde. Toch Is or Yoor deze vergadering van de zijdo van het publiek meer belangstelling t anders. Het ongowonc trekt aan. En bot was on gewoon ook gisteren. Nauwelijks waren de beeren gezeten bot waren er v loopig maar zestien of de Voorzitter verzocht den waarnemonden secretaris, de herkozen en de nieuwgekozen leden binnen te leiden. Alzoo geschiedde. Geflankeerd door een tweetal gemeontoboden, dio heel gewichtig deden, en voorafgegaan door mr. Cornelis- 6en waarom liet do secretaris deze plech tigheid ook aan zioh voorbijgaan kwa men do acht bekende gestalten en de vier nieuwelingen in stemmig zwart binnen en vormden weldra een halve maan om des Voorzitters zetel. Ze legden staande, ieder met de hem eigen accentuatie do bij de wet gevorderde eeden af, een enkele deed het met de eenvoudige belofte. De Voorzitter hield een toespraakje, dat als do eene droppel water op een anderen geleek op alle soortgelijke speechjee. De heeren betuigden dank met een lichte bui ging, sommigen heel gracieus, anderen een- voudiglijk en toen konden ze plaats nemen op de voor hien bestemde zetels, om deel te hemen aan de beraadslagingen voor den gewichtigen arbeid, die hen wachtte. Deze gewichtige arbeid bostond voorloopig, zoo als ik reeds zei, in het schrijven van namen 'óp stembriefjes en in het aanhooren van eentonig aflezen dier namen door den Voor zitter. Onder al deze benoemingen is dio van wethouder het belangrijkst- Daar is dan ook wat over geredekaveld in deftige en minder deftige gezelschap pea. Als wij Engolschen geweest warm zou er bepaald gewed rijn op den heer Korevaar. Als men ra den laats ten tijd iemand tegenkwam, die aan politiek doet en wie doet daaraan in onzen tijd niet? dan was na do gewone begroeting en een praatje over het gure weer, do gewone vraag: „Wat dunkt u, zou de hoer Korevaar er komen?" En daarbij worden d.q.n allerlei kansrekeningen ge maakt en gissingen waaraan meestal do haam van mr. Van der Lip verbonden was. Altijd bleek dat allo partijen den heer Ko revaar gaarne zouden behouden. Daar komt echter op eens een oplossing va dit pro bleem zich aandienen, en wel door een lumineus idee van een of meer der anti- revolutionnaire of Katholieke leden en door heb grootmoedig terugtreden van den Heer Paul. Naar verluidt, is er door twee hoofd mannen van do anti-revolutionnairo en van de Katholieke partij aan een hoofdman der vrijzinnige leden van den Raad geschreven, dat hun partij den heer Korevaar tot wet houder van fabricage zou herbenoemen, in dien een andere wethouder wensohto plaats te maken voor een der hunnen. Daarover moet in een bijeenkomst van vrij zinnige leden zijn gedelibereerd, waarop Set jongste lid van het College van Burg. en Weths. ter wille van den lieven vrede zeide te willen heengaan, wat door do mees ten zijner partijgenooten werd toegejucht. i,De jongste bedelaar moet den korf drar gen", hoorde ik een mijner kennisen zeg- gens. Deze beeldspraak komt mij echter te oneerbiedig voor; ik zou in dit geval liever spreken van epn zoenoffer. Op deze voorwaarden is dus tot stand ge komen wat men in de hoogere 'politiek een compromis ofte wel pacificatie noemt. Daardoor kwam het, dat gisteren de heer Korevaar met op één na algemeene stom men tot webhouder herbenoemd werd en daarna mot 23 van do 29 stemmen mr. Eer stens benoomd. Achteraf bezien hadden de vrijzinnigen wellicht wijzer gedaan een paar maanaen geleden bij het aftreden van mr. Aalberse, dezen zetel te hebben opengelaten voor dé tegenpartij. Dan ware vrijwilig geschied, wat lrun thans feitelijk is afgedwongen. Hoe het zij, de thans getroffen schikking met betrekking der wethouderskouzo heeft niet nagelaten haar goeden invloed ook te laten golden op de benoeming van leden in do vaste oommissiën. 1^ oord at twee liberaJe leden afwezig waren, hadden hun tegen standers een gunstige gelegenheid gehad dezo Colleges om to zetten; ze hebben het niet gedaan. Slechts bij do Commissie van Financiën en Fabricage spande heb nog eens, en kwamen do partijen een enkele maal tegenover elkaar te staan, bij de an dere benoemingen ging het heel broederlijk toe. De afgetreden wethouder, de heer Paul, werd nu met behulp van enkel: stem men der tegenpartij, dio blijkbaar daan-oor anders den heer Bosoh hadden bestemd, tot lid der Commissie voor het Openbaar Slachthuis benoemd. Opmerking verdient, dat do heer A. J. van Hoeken n i in twee der meest omvangrijke Commission zitting heeft, in die van Fabricage en van Finan ciën, on in de laatste zeJfs tot voorzitter werd benoemd. Ook do heor Le Poole kan niet zeggen, dat zijn medeleden geen vol doende vertrouwen in hem stellen. Zonder nog iets als raadslid te hebben kunnen pres toerenkreeg hij plaats in de Commissie van Financiën en in die der Gasfabriek. Het jonge lid dr. Mculeman zag zich be noemd voor „Endegeest" en „Rhyngcest". Het gaat in de kleine maatschappij, die men Raad noemt, ook al als in do groote maatschappij; de een ontvangt dubbel, de ander niets. ,,Wio heeft zal gegeven worden," staat geschreven. Na de vermolding, dat mr. Druckcr, hoe wel goen lid van don Raad meer, than8 toch met 26 van do 29 stemmen tot Commis saris der Stadsbank van Leening werd her benoemd, stap ik van de benoemingen af. De verder te behandelen onderwerpen werden niet mot groote animo bediscus sieerd. Er hing een matte, vermoeide stem ming in do zaal en conigo raadsleden ver dwenen successievelijk na de beslissende be noemingen. Het zou, dunkt mij, overwoging verdie nen eenigszins belangrijke voorstellen, zoo als ditmaal bijv. de wederopbouw van het afgebrande perceel bij het Raadhuis, niet in zoo'n zitting to behandelen. Voor de vier nieuwe leden, wien de gelegenheid had ont broken kennis van de stukken, op doze zaak betrekking hebbende, to nemen, was dit on derwerp geheel vreemd. Toch zal er mins tens f 19,000 mee gemoeid gaan. Geen peul schilletje voorwaar! Waarom zoo iets niet behandeld, wanneer de heeren er zich goed voor kunnen zetten? Op het verzoek van den heer N. de Voogd, vroeger te Leiden, thans te Utrecht, om vrijstelling van schoolgeld, werd overeenkomstig het voor stel van B. en Ws. afwijzend beschikt. Met de verordening in do hand kon do Raad niet anders handelen, die bepaalt, dat het schoolgeld verschuldigd is tot het einde van het kwartaal, waarin het vertrek van den leerling plaats heeft. De heer De Voogd had zijn dochtertje dus voor den aanvang van het 4de kwartaal reeds van de H. B.-8. moeten nemen. Het verzoek van Gob re. Boot om vergun ning tot het dempen van een sloot, langs den lagen Rijndijk vóór het perceel, ka dastraal bekend onder sectio A, No. 3286, werd op de gewone voorwaarden toege staan. Er bleek in deze voorwaarden, die de leden gedrukt vóór zioh hadden, een kleine fout te zijn geslopen, die blijkbaar echter niet één had opgemerkt: 1.50 M. N. A. P. moest veranderd in 1.15 M. -f- N. A, P. Men wilde het gaarne geloovcn, toen de Voorzitter hot zei. Naar aanleiding van het voorstel tot het in-gebruik-geven aan het bestuur der 3-Octo- ber-Vereeniging van een strook grond, ge legen tusschen do ,,Leidsche Broodfabriek" en den tuin van de buitensociëbeib „Amioi- tia", voor de te houden landbouwtentoon stelling, trachtte de heer Pera aan te toc>- nen, dat do twee meter hooge schutting, die B. en Ws. tot voorwaarde stellen, niet noo- dig is. Hij had de situatie daar goed opge nomen en kwam tot do conclusie, dat eigen lijk een schutting in het geheel niet noodig zou zijn. De verbindingsweg is door een ta melijk sterke helling van de eigenlijke be graafplaats afgescheiden. Het bestuur dor 3-October-Vercenigïng de heer Pera maakt daarvan deel uit wilde echter pa len plaatsen, waarlangs touwen konden ge spannen worden, dat was in ieder goval voldoende. De heer Sijtsma steundo dezo meening. Do ten toon steil ingbezookers, dio slechts overdag komen en gaan, rijn geen eigenlijke jooimakers, die kromme sprongon zpllen doen, zooals wel bij een avondfeest pleegt to geschieden. De voorzitter wilde echter niet toogevon. Het was bij B. od Ws. een quacstio van zui vere piëteit. Feitelijk is do grond daar nog niet aan zijn eigenlijke bestemming als be graafplaats onttrokken. En van een terrein, dat nog bekend staat als doodonakkor, zou hij feestvierenden' en dat zjjn dan tooh de tontoonstolling^Kszoekers willen afhou den. Het is tusschen do 3-October-Vereeni- ging en B. en Ws. een quaestie van meer of minder en hij oordeelde, dathetpiëteitsargu- mont zwaar genoeg woog, om heb mcordoro to oischen, waar ook do kost-en niet van be- teekenia kunnen zijn. Het gebruikte hout kan bij latere gelegenheden immers weer worden gebruikt. De heer Pcra soheen nog niob overtuigd. Hij hield vol, dat do strook gronds niet tob do eigenlijke begraafplaats behoorde. Uit zijn rodenee ring bleek, dat ook hij oude kaarten vf dit doel had geraadpleegd. Hij eindigde echter met voor het gevoelsargu ment van den voorzitter te zwichten en daar op ging het voorstel er zonder hoofdelijke sttfmmi ng^doo r. Over den wederopbouw van het perceel aan do Broostraat 91, straks reeds genoemd, opende de heer P. J. van Hoeken do beraad slagingen, Hij begon met een opmerking te maken over de tegenwoordigo Leeskamer, waardoor do ditmaal zeer ernstige vergade ring oven uit dezon plooi geraakte. Hij vond zo beter geschikt or.i or to denkon, dan to lezen, alsof voor een raadslid, dat ernstig studie van de te behandelen onderwerpon wil maken, dezo twee waren te scheiden. Een nieuwe L o o skaruer achtto hij dus geen weelde. Het denkbeeld, het benedengedeelte voor winkel te verhuren, lachte hem echter niet toe; de gemeente ib volgens dit raadslid geen geschikte winkolverhuurster. Hij wilde het geheele nieuwe gebouw voor gemcente- lijko dooleindon bestemmen- Hij zou dan echter afstand willen doen van het gebouw aan do overzijde, waarin nu do bureelon voor schutterij en Militie zijn geplaatst. Dat zou volgens dezon spreker de gemeente pl. m. 10,000 schelen, en de gomeente-financiën zijn niet zóó, dat daarmede geen rekening zou mogen gehouden worden. Met het oog op brandgevaar achtto do heer Van Dissel het bedenkelijk, ook van het bovengedeelte kamers voor bewoning te be stemmen. Om bij voorbaat ieder bezwaar tegen een nieuwe Leeskamer weg te nemen, noemde de voorzitter haast een dozijn commissiën en corporatiën op, die hun vergaderingen op do oude Leeskamer houden, een opsomming voor zaalhouders om te watertanden. Afstand doen van het gebouw aan de overzijde, zooals de lieer P. J. van Hoeken wilde, zou onmiddellijk weder een tekort aan ruimte in het leven roepen. Do bezwa ren van den heor Van Dissel achtte de Voorzitter te ondervangen, door bij het ver huren van 't winkelhuis zeer kiesehkc- - ig te zijn, en zoo eindigde hij met een warme ver dediging van het voorstel van B. en Ws. Nadat nog de heer Van Hoeken zijn be zwaar tegen winkelhuisverhuring had volge houden, poogde do heer Korevaar de bezwa ren van den heer Van Dissel omtrent vor- mcond brandgevaar nogmaals te ontzenu wen en deelde daarna nog mee, dat naar het thans aanhangige plan do ruimte stel lig voor de eerste 10 a 0 jaren wel voldoen de kan geapht worden. Daarmede was deze zaak afgedaan. B. en Ws. hebben dus zonder veel moeite dit voorstel er doorgekregen. Dit is ons in de gegeven omstand:gheden meegevallen. Tegen het volgend voorstel ,,een tijdelijke geldleening van 55,000 ter voorziening in do behoefte aan kasgeld," waartegen ook bij do Commissie van Financiën blijkens haar rapport geen bezwaar bestond, verzet te natuurlijkerwijze geen dor raadsleden zich. Het voorstel tot het openstellen van de gelegenheid tot het nemen van een abonne ment voor het doen van nasporingen in de bevolkingsregisters ontmoette geon be zwaar. Alleen de bepaling, dat de admi nistratie der Posterijen daarvan zon rijn uitgesloten, bevreemdde den heer De Vries. Hij legde zich na de verklaring daarvan door den Voorzitter er bij neer en het voor stel ging er zonder hoofdelijke stemming door. Daarna was men gekomen tiet het slot bedrijf: de verdeeling van den Raad in sec tiën voor hot onderzoek der gemeen to-be- grootïng. Hoewel dit bij loting geschiedt en dus weinig van de aarfiacht en werk zaamheid der leden vergt, is men daar ge woonlijk nogal bij. Ook ditmaal was dit zoo. De heeren werden volgenderwijs over do drie sectiën verdeeld: Eerste sectio: J. Korevaar PAz. en L. M. J. H. Eerstens, wethouders; leden: S. le Poole, P, J. Kaiser, W. Pera, J. P. J. DriesBon, K. Sijtsnut, G. P. Timp, J. A. Bots, J. O. van der Lip on J. P. Vorgou- wen. Tweede sectio: H. C. Juta, wethouder; leden: W. F. Verboy van Wijk en J. J. Haa- selbaoh, voor Fabricage; M. J. de Goojo, P. J. Mulder, J. Bosch, A. I: WiUnans, O. J. van Tol on A. van der Eist. Derde sectie: J. A. van Hamel, wothou- der; loden: A. J. van Hooken, voor Fabri cage; E. F. v. Dissel, P. J. van Hooken, S. J. Fockema Andreae, Th. W. van Lith de Jeudo, E. do Vries, P. J. M. Aalberse, A.. Mulder en O. F. Th. J. Meulomau. Daarmede waren do werkzaamheden op den eersten Dinsdag van September afgc- loopen. Het was inmiddels ook al vijf uren geworden on do hoordh spoedden zioh ia groepje^, druk pratende over het work van den dag, naar huis. LEIDEN, 2 September. In allen eenvoud en in hulseiyken kring vierdo mejuffrouw Oberman gistoron haar 40 jarig jublló ala onderwyzorea. Toch ont brak hot haar niet aan warme belangstelling, getuigen de vele bloemen on bloemstukken, die haar gebracht worden. Wy wenschen mej. Oberman, dio mot voldoening op haar nuttigen arbold kan terug zien, nog vele jaren van welverdiende rust. Het stoffeiyk overschot van den oud- predikant der Gereformeerde Gemeente, oud- zendingsdiroctor, oud-Kamer- on oud gemeente raadslid, den hoer J. H. Donner, zal Vrydag 4 Sopt. a. b. 's namiddags te halfdrie op do begraafplaats to Rynsburg worden ter aarde besteld. Aan het postkantoor Leiden on do daar onder ressorteecende hulpkantoren werd ge durende de maand Aug. in de Rykspostspaar- bank ingelogd f 01,341.79® en terugbetaald f 45,322 485. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 22,228. Bedankt Is voor het beroep uaardoNod.- Herv. Gem. to Waardor door Ds. B. van der Wal, te Wadding'svoen. De „Stoatsct." No. 204 bevat de gowy- zigde statuten der naamloozo vennootschap De veekoekenfabriek „De Loorhoovo" to Oud8lioom. Te 's-Grnvonhago is overlodon do hoor A. D. Adama van Scheltema, vroeger predikant by do Ned.-Herv. Gomeente te Londen. Men schryft uit Nymegon: onder vele blyken van belangstelling herdacht ds. A. Pyn- acker Hordyk, Waalsch predikant, den dag, waarop hy vóór 25 jaren zyn ambtsbediening aanvaardde. Achtereenvolgens was hy werk zaam to Hoogvliet 1878, Maastricht 1881, Brussel 1887 en sedert 1891 to Nymegon. Namens dezo gemeenten werd don jubilaris een album met photographleön en hand- teekeningon aangeboden, benevona een go- schenk in portefeuille. Hot classicaal bestuur ▼eroorde hem Mlchell's „Rembrandt" en Müntz' „Da Vinei". Op versohillondo wyzo word orkontoiykheid uitgesproken voor wat ds. Pynaoker HordUk gedurende zoovelo jaren geweest was niet alleen voor zyn gemeenten, maar ook voor zyn arbeid als voorzlttor van bestuur derChr. Normaalschool op don Klokken- berg, als president van hot bestuur dor Woos- inrichting te Neorbosch, als bestuurslid der afdoeling Nymegon van do Zuldafrikaansche Vereeniging, gdz. Gistoravond te 9 u. 10 m. arriveerde te Baarn aan het station der H. S.-M., de Koningln- Mooder van haar reis naar Bentheim. De burgemoostor van Baarn, met wien zy zich oenlgen tyd minzaam onderhield, was ter begroeting aanwezig. In de laatste vergadering van „Patrimo nium", te Gouda, werd, na een besproking ovor do intorpeliatle van mr. S. do Vries, afgevaardigde voor Gouda, in zake do steen fabrieken, do navolgende motie met algemoone stemmen aangenomen „De afdeeling Gouda van het Nederlandach Werkliedenverbond Patrimonium spreekt haar afkeuring uit over de wyze, waarop het Tweedo- Kamerlid 8. do Vries Cz- is opgetreden in 's lands vergaderzaal, om te spreken over do quaestie, die gerezen was naar aanleiding van hot Koninkiyk besluit, waarby de gehuwde ▼rouw uit do eteonfabriek wordt geweerd, en wat daar verder in is besloten; zy meent dat de hoer De Vries in deze nlot heoft gesproken, zooals hy wist dat de toestanden daar zyn, en zich geheel als jurist en niet als degeiyk volksvertegenwoordiger heeft doen kennen, overwegende, dat hy heeft gohandeld ln ïyn- rechten stryd met zyn verklaringen, tydons zyn eerste bezoek aan de steenfabrieken." Het kerkbestuur te Oud-Beierland heeft In een breed gemotiveerd adres by het clas sicaal bestuur te Dordrecht de ongegrondheid trachten te bowyzen van de bezwaren, door de beide Rottordamsoho predikanten by voor noemd bestuur Ingebracht tegen den beroepen predikant H. A. M. v. d. Valk. Ook wyst het kerkbestuur ar op, dat de bezwaren zyn Inge- braoht na den termyn van drie weken en dat zy zich met hun bezwaren hadden moeten wenden tot het classicaal bestuur te 's-Hertogenbosoh, waaronder de standplaats van ds. v. d. Valk ressorteort. Met ingang van 31 Augustus is be noemd tot kamerheer in buitengewonoa dienst van H. M. do Koningin mr. F. A, O. graaf van Lijnden van Saudcnburg, kas teel Sandenburg, te Ncerl mgbroek, pro vincie Utrecht. Men schrijft uit LI aarlom aan do „N, R. O.": Gisteren word hier een eigonaar- digo hulde gebracht aan Frans Hals. Hot gezelschap Amorikaanscho dames en heoren, dat hier eonïgo maanden lang studies heeft gemaakt ondor loiding van professor Chaso en o. m. veel kopieën hooft genomen van stukkon van don grooton meestor, was bij eengekomen bij het standbeeld van Hals in het Florapark om een krans tè leggen -op het voetstuk. Op 13 moiré linten in oranjekleur'etend mot gouden lettere: „From the Chaso in Holland 1 September 1903 to the memory of Frans Hals." Nadat professor Chase den krans had nedórgelcgd, richtte hij zich tot rijn leer lingen o ra. zeggende: ,,Wij zijn hier om een hulde te brengen aan don grootcn Frans Hals. Gij hebt bij uw studied gezien dat er in do wereld geen is, die met hem kan worden vorgelokcn, dat hij is do groot ste der groote schilders on dat zal hij ook blijven. Do tijd is nog niet gekomen, dat gij hem kunt waardccrcn zooals het behoort, 'doch zeker zijt gij overtuigd, dat hij al zijn liefde cn kunst vooral neerlegde in zijn werken naar het levende beeld. Zondor pro- tensio werkte hij hier te midden van hol eenvoudige Haarlomscho i k cn do burge meester had wel gelijk op mijn vraag, waar om het standbeeld niet te Amsterdam was verrezen, t: zeggonFra i Hals hoort hior te midden van Haarlem en do Haarlem mers. Ton slotte wekto hij zijn leerlingen op zich steeds tot voorbeeld te stellen de lief de en den ernst, die Hals bij zijn werk toon Wij hebben zoo schrijft de ,,N. IL O." aan „Hot Vadorland" het borïcht oafclcond, dat er Bprako van is, dat Stoyn „zich na zijn herstel (te Baarn) metter woon zal vestigon." In ieder geval, zoo heet te het verder, zouden zijn dochtertjes van 12 on 14 jaar daar half Sopt her als „in terne leerlingen" op het „jongedames-in stituut" Erica worden geplaatst. De aankondiging in dat bericht is stel lig onjuist. Het kan zijn, dat twee doch tertjes van president Stoyn half SoptcmbcH te Baarn op een meisjeskostschool komenr maar het is onwaarschijnlijk, dnt hun vader, meokomt, want evenals verleden jaar zal ook dezon winter een warmer luchtstreek voor den zieke opgezocht mooten worden. Om die reden was ook het plan nog korb geleden, om Reichcnhall voor een zuidelij ker klimaat te vorwissclen. Het blijft dan mogelijk, dat do president het volgende jaar zomer voor een tijd in ons land on mis schien te Baarn komt, maar in ieder go- val zal hij er zich niet na zijn herstel met terwoon vestigen. Na zijn herstel keert pre sident Stoyn naar Zuid-Afrika terug. By beschikking van den minister van oorlog Is mot Ingang van 15 Soptomber 1903 benoemd tot adjudant by hot 9do regiment Infanterie de tweode luitenant 0. E. W. baron van Voorat tot Voorst, van het 2de regiment van het wapen. Het verlof naar Europa van don majoo* der inf. van hot O.-I. leger A. J. H. van Geuni is mot zes maanden vorlengd. Hot atoomachlp „Castor", van Amster< dam naar Malta, passeerde 30 Aug. Berezler; de „Prometlieus", van Java naar Amsterdam, arrlvoorde 29 Aug. te Suez; de „Koning Wil lem Iü", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 1 Sept. van Southampton; de „Pota- dam" arriveerdo 1 Sopt. van Rotterdam t« Nieuw-York. Aarlanderveen. Do heor C. van Egmond hoeft 8chriftelUk kounis gegeven dat by zyn benoeming tot wethouder aanvaardt. Alkomado. Het inschryringsregister der nationale militie dezer gemeento, voor de lich ting van hot volgend jaar, hetwolk op 31 Augustus 11. voorgoed Is gesloten, beval de namen van 46 Ingosohrevenen. In den ouderdom van 71 jaren ie te Oud-Ade overleden een algemeen geacht Inge zetene, de heer Jac. van der Voort. De over ledene waa lid van den gemeenteraad en voorzitter van den Blauwen Polder. Tydens do kermis, die hier deze week gehouden wordt, is do gomoonte-politie met een 4 tal Ryksveldwachtora vorstorkt. Benthuizen. Te Bonthuizen begon Zondag avond even voor de godsdienstoefening de lamp in den preekstoel van de Herv. Kerk zoo te stoomon, dfct spoedig hot glas brak. Doordat dit niet werd opgemerkt, had do vlam gelegenheid zich verdor uit te breidon. Spoedig zag men dan ook dat de vlam er boven uit kwam. De koster voorkwam een groot onhelL doordat hy den brand amoorde onder een wollen doek. Met eenige vertraging kon toch de predikatie nog doorgaan.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1