Zaterdag; 20 Augustus. Ar 1903. feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. De Wondersteeu. N®. 13348 PRIJS UEZER COURANT: Voor Lelden per week 9 Oentsi pei 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, p*7 looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poet 1-65. PRIJS DER ADVERTEMTËN: Van l6 regels /1.06. Iedere regel moor /0.17£. - Grootere letter» naai plaatsruimte. - Kleine advertentie vaD 30 woorden 40 Oouts oonunt i elk tiental woorden meer 10 Oenta. - Voor bet lnoasseeren wordt f 0 05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen, Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Burgemeester on Wethouders van Leiden brongen ter algemeone kennio, dat op Maan dag 31 A u g u s t u 8 as, ter gelegenheid van de viering van den vorjaardag van Hare Majesteit de Koningin, de bureaux der Ge meente Secretarie (afdeeling Algemeeno Zaken en Financiën), het bureau van den Burgerlijken Stand en het bureau van den Gemeente ont vanger zulleo geopend zyn tot óón uur des namiddags. Burgemeester on Wethouders voornoemd, DE KIDDER, Burgemeester. H H. CöRNELISSEN, lo. Secretaris. Lolden, 29 Augustus 1003. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden kreng on ln herinnering, dat met 81 Aug, k. Je tweede torman vervalt van de Inkom «tenbelasting, dienst 1903, on dat alzoo vp don lsten September a. s. minstens twee sesde gedeelten van den aanslag moeton zyn voldaan. Zy noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskoston, tot de botaling van het verschuldigde ton kantore van den Gemeente Ontvanger over to gaan. Burgemeester en Wethouders voorn., DE RIDDER, Burgemeester. H. H."* CÖRNELISSEN, loco-Secretaris. Lelden, 27 Augustus 1903. WA ARSOHUWaNG. Inschrijving voor de Militie. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren by dozo belanghebbenden, dat ingevolgo de Militiewet 1901 het register van inschryvlng voor de Militie den 3lsten Augustus a. s. des namiddags te vier uren voorgoed wordt gesloten, en roepen mitsdien de ge borenen in het jaar 1881, die zich nog niet hebben laten insein y ven, op, om zich daartoe nog vóór dat tydstip aan te geven, ten einde de nadeeligo gevolgen, die uit verzuim ten deze voor hen zouden ontstaan, te voor komen, ook al mochten zy door een vergis sing omtrent hun geboortejaar in de meening hebben verkeerd, dat zy nog niet tot aangifte ter inschrijving gehouden waren. Zy noodigen daarom belanghebbenden, die 18 d 19 jaar oud zyn, uit, zich zoo noodig omtrent het jaar hunner geboorte te ver gewissen, en zich, zoo dit jaar 1881 Is, alsnog ten spoedigste aan to melden, waartoo gelegenheid zal worden gegeven ter Secretarie dezer gemeente (a/d. Militie en Schutterij, kamer No. 9) op tederen werkdag, tusschen des voormiddags kuifden en dos namiddags drie uren, tol en met 31 Augustus a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. H. H. CÖRNELISSEN, lo.-Secretaris. Lelden, 27 Augustus 1903. Leiden, 29 Augustus. Vroeger dan aanvankeiyk het voornemen was zal de „Leidsche Schouwburg" hot seizoen openen. Door byzondero omstandigheden name lijk kan het Rotterdamsch Tooneelgozelschap (dir. P. D. van Eysden) op Zondag 6 Sep tember a. s. in een andore plaats, waar het voor dezen avood had afgesloten, niet optreden. Door het groote bezoek, dat aan de voor stellingen van dit gezelschap in het vongo seizoen te Leiden ton deel viel, meende de heer Van Eysden nu dezen avond voor onzo stad to bepalen in de verwachting, dat hy op een volle zaal zou kunnen rekenen. Eon aan beveling om deze opvoering by to woneo, ie zoker overbodig, vooral niet, omdat het ge zelschap vóór 1 Januari 1904 o p Z on- dagavond niet te Leiden zal spelen. Het was gisteren een gewichtige dag voor de Chr. school aan de Pieterskerkgracht: de offieieele In-gebruik-nemiug der drie nieuwe lokalen had plaats in tegenwoordigheid vau mevr. douairière J. Kneppelhoul Van Braam. Reeds vroeger is in dit blad gemold, dat de noodzakelyke uitbreiding dezer school kon plaats hobben door de edelmoedige besohikking van de eigenares van het gebouw, die de aan- zieniyko kosten van die uitbreiding voor haar rekening wilde nemen. Te twee uren kwam mevr. Kneppelhout, vergezeld van baar zuster, aan het school gebouw aan, waar zy door leden van het be3tuur der school werd ontvangon. Allereerst weidon nu de oude lokalen bezichtigd, die ook geheel gerestaureord waren en waaraan oenlgo noodzakelijke verbeteringen waren aan gebracht. Door do leerlingen der laagste drie klassen werd do bezoekster Fs. 1343 toe gezongen, waarna de nieuwe lokalen in oogen- schouw werden genomen. Hier werd mevrouw toegesproken door bet lid des bosluurs ds. Hoogenraad, die den Innigen dank des besluurs uil sprak voor do mildheid, die door haar betoond was. Roods lang toch was de bahoelto aan uitbreiding gevoeld. Er was geen plaats voor de kinderen, voor wie plaatsing verzocht werd, zoodat jaariyks een aantal kinderen moest afgewezen worden. En het bestuur zag geon weg, om hierin verandering to brongen l Dank zy de beschikking van mevrouw is die verandering thans tot stand gekomen. Do school heelt thans drio lokalen meor gekregen, die aan allo eisch&n voldoen, en daarmede is dooi mevrouw aan het Chr. Onderwys eon zeer grooten dienst bowezon. Hy wcnschte haar teu slotte Gods ryken zogen toe op haar edele en groote daad, waardoor ook de nago- dachtenis van haar ovorleden echtgenoot geëerd wordt. Nu boden twee meisjes der hoogste klasso mevrouw eon bouquet aan, waarna haar door de leerlingen der hoogste klasson do hlor volgende bede werd toegezongen Wy bidden U, o Heor dor Heeron, In Jezus' naam Uw zegen af Voor d'edole Vrouwe, die, uit liefde Tot kindren, deze school ons gaf. Wil haar tot biyd6chap, ons tot zegon, En Uwen grooten Naam ter oer, Aan deze school Uw zegen goyen En stellen tot Uw dionst, o Heer. Geef, Heer, hot loon, dat G' uw getrouwen Hebt toogezegd, deez' edele Vrouw; Omring haar met Uw gunstbewijzen, Toon haar Uw gunst, Uw liefde, Uw trouw. Wees Gy haar leidsman, Gy haar sterkte, Haar hoop, haar hoil, haar kracht, haar lust, En voer haar aan het eind baars levens Daar, waar de eeuw'go kroon haar wacht. Zichtbaar aangedaan bedankte mevrouw voor d6zo hulde. Alsnu nam het hoofd dor school, do lieer F. Ulttenbroek, het woord, die er behoefte aan had een woord van hartelyken dank te spre ken, ook namens bet personeel, voor wat door mevrouw in het belang dor school gedaan was. 't Was hem zoo lang reeds een oorzaak van groote droefheid, dat hy zoovele ouders moest teleurstellen, die dan genoodzaakt waren hun kinderen naar de openbare school te zenden. Daar waart onder ons volk een geest des ongeloofs rond, zeide spr., en alleen op do Chr. School is onder den zegen Gods mogeiyk dien geest to koeren. Hy sprak den wensch uit, dat de edele daad vaa mevrouw bevorderlyk mocht syn aan het heil der kinderen en aan do uitbreiding van Gods Koninkrijk. Mevrouw dankte do sprekers voor hun vrieudelyko woorden, do kinderen voor hun schoon lied, terwijl zy er den laatsteu op wees, hoe zy, vooral In doze tyden van ongeloof, het Curlst. Onderwys haddon te waardesron. Met veel belangstelling werd vervolgens bet een en aDder bezichtigd, waarna do bezoekster mot de beste wenschen voor school en onder wijzers afscheid Dam. Hedenmorgen werdon de leerlingon op haar kosten rykeiyk onthaald. Maandag a. a. zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, door de troepen, alhier in garnizoen, te 12 u en een groote parade worden gehouden op het Schuttersveld. Hot detachement van het 4de regiment infanterie uit Gouda, dat van 1 14 Septem ber a. 8. den garnizoensdienst zal verrichten, is hedenmorgen aangekomen. De staf en de beido bataljons van het 4de regiment infanterie alhier vertrekken Dinsdag a. s met een extra trein van 9 u. 38 m. naar do legerplaats by Laren. Geslaagd zyn voor het examen Middel baar onderwys Hnndteekenon en de Perspec tief de dames H. Fuhri Snothlage en L. E. Westdyk, van Leidon, beidon leerlingen van do Ryksnormaalechool voor Teekononderwy- zers te Amsterdam. Na afgelegd eindexamen nan de Handels- bedienden-Yereeniging „Konnis is Macht", alhier, kondon gisteren aan do volgende leer lingen, diploma worden uitgereikt voor NoderlandBch: F. van Akon, J. Rieras- ma, H. C. Snel; voor Fransch: W. H. Brussee, W. Kap- teyn den Boumeester, K. Wielinga; voor EngelschJ. A. Mooy, K. Wielinga; voor Duitseh H. Donkers, P. Kaptefon den Boumeester, A. A. de Vries; voor boekhouden: D. W. A. Blöte, A. J. Boekwyt, H. Donkers; voor schoonschryven: P. Kapteyn den Boumeester, J. van Vliet, H. Woudenberg en J. van der Veen. Men meldt uit Den HaagDe heer Woeste, minister van staat, oud minister van binnenlandscho zaken, zal Bolgiö verte genwoordigen voor het Hof van Arbitrage ln het geschil tusschen Venezuela en do rao- gondhedon. Do stelling van partyen in do Venozuo- laansche quaostio voor het Arbitragehof is in het kort dezeTegenover do bewering van de drie mogendheden, Engeland, Duitsch- land en Italië, dat hunne vorderingen op Venozuela proferent zyn (de bedoelde drie mogendheden hobben deel genomon aan de blokkado der VenozuelaaDsche havens), stelt do ropubliek Venozuela, dat van preferentie dor vorderingen goon sprake kan zyn, doch dat bedoelde mogondhoden met de andere landen, die vorderingen op Venezuela hebben, als concurrente schuldoischers hebben op te tredon. Do andero mogendheden dus, die voor het Hof van Arbitrage zich laten verte genwoordigen, staan aan do zyde van Vone- zuela tegonover de drie straks genoemde. Ter botaling der vorderingon hoeft Venezuela, naar men zich herlnnort, afgestaan 30 pet. der inkomendo rechten van La Guayra on Puerto Caballo. Hoe hoog do opbrengst dier rechten Is, wordt nog onderzocht door speci- alo commisiön ad hoe. De Noderlandsche Zuldafrikaansche Jonge- liodenbond werd in September 1902te'sGra- vonhage opgericht, ten einde medo te heipon om den ondergang van het Hollandscho ras in Zuid-Afrika zooveel raogeiyk te voorkomen, on wiens bedoeling was vóór alles by te dragen tot de aflossing, rente- ou kostenbe- taling van het kapitaal, door de Engelsche regeering aon de Boeren voorgeschoton tot wederopbouw hunner hooven, enz. De bond heoft afdeolingen te Rotterdam (de grootste, met 1000 leden), te Middelburg, Bergen op- Zoom, Dordrecht, Alkmaar, Den Haag, Zwolle en Gent, terwyi verspreide leden wonen te Antwerpen, Amsterdam, Arnhem, Bloomon- daal, Gouda, PrlDSenhage en Velp. In den raad van advios hebben zitting do heeren jhr. m. F. Beelaerte van Blokland, Alex. H. Coltof, mr E. J. van Gorkom en moj. A H. van Wyien, allen te 's-Gravonhago, en dr. W. van Everdmgen, te Rotterdam. De hoop was, dat de bond, die slechts eon contributie van 2 cents per week boft, onge veer alle, niet kosteloos goplaatsto leerlingen op Noderlandsche scholou zou omvatten en misschien nog andere jongolui. Die hoop Is ochter tot nog toe niet verwezeniykt, en daar om beeft het hoofdbestuur (voorz. do hoor F. J. H Reynders, socr. mej. üerlüa Coltof, Prinse gracht 168a, te 's Gravenhage) een oproeping gedaan om bet te helpen ln do verschillende deolen van het land atdeolingon op te richten, ten oinde do veel te onvoldoende middelen, waarmede de bond werkt, to versterken. De Provincialo Veiooniging van Burge- raeeator8 en Secrotarissen in Zuid Holland hield heden haar jaarvergadeilng In het Sociö- teitsgobouw der Diergaarde te Rotterdam. De contributie voor 1903 1904 werd op f 0.50 vastgoateld. De heereu Jacob en Van Waning, periodiek als bestuursleden aftrodend, werdon als zoodanig herkozen. Door den heer Jac. van Waning, burge meester van Oudorkerk a/d. IJsel, werd een rode gehouden, getiteld: „Do discipline over de Gemeentepolitie". Hy verdedigde hierin do volgende stellingen I. Hot Am8terdamsche raadsbesluit van 26 Januari 1901, bepalende, dat het straflenstolsol voor do politie by verordening worde ge regeld, moet als in stryd met do wet worden beschouwd. II. De regeling van hot atrafFenstelsel voor do dienaren van politio berust onverkort by don burgomeester, als hun verantwoordelijk hoofd, van wien ook aanstolling, ambtsinstructie on ontslag uitgaan. Spr. nam positio ten gunsto van de houding van mr. Vening Meinesz in de quaestle, waar van de kern was: het wantrouwen van den Amaterdamschon Raad in het stelsel, onder rorantwoordoiyklieid des Burgemeesters toe gepast, by het opleggen van straffen aan politiebeambten. Hiervoor bindondo regelen te stellen was 's Raads toeleg; en dit mocht niet geduld, noch van het standpunt der wet, noch van dat der ongedulde verantwoordelijkheid dea burgemoesters. Spr. beriep zich op art 70 dor Gemeentewet, ton einde aan te toonon, dat do opvatting van minister Goeman Borgosius, die dit besluit van den Amslordamschen Raad niet aan do Kroon ter vernietiging voordroeg, geen bestaansrecht hooft. Ook prof. Op >enbeim in zyn „Handboek voor het Gemeenterecht" Is van oordoel, dat do volheid vnn de macht van den Gomeontoraad tot do politio zich niet uitstrekt Ook uit do geschiedenis van do Qouroentowet staafde apr. zyn beworen. Yoorta wees hy er op, dat elko verkorting "an afin tuchtrecht don burgemoester een deel van zyn verantwoordoiykboidevormogon outnoemt Een speciale wet zou x. i. noodig zyn, om op het beginsel, dat het volle tuchtrocht over de politio by dou burgemeester Is, Inbreuk to maken. Doch apr. zou, mocht dia wet ooit dreigon to komen, nog liever don levensdraad der goheelo gemeentepolitie zion afgesneden en haar in een Staatspolitie zien opgelost. Spr. besloot zyn rode met eon warm woord van hulde aan mr. Vening Meinesz, zeggondo, dat do zaak, door hora voorgestaan ou mot zyn ambtoiyk leven betaald, do zaak was van allo burgemoeaters In den lande, terwyi de wftze, waarop hy, als lid der Eorsle Kamer, voortgaat, hun vernnt woordeiykheidsverrnogen to sterken, hun allor gozag ton goede komt» Spr. hoopto, dat zyn groolsche figuur aan allen ten voorbeeld moge strekken, die zich golukkig mogen pryzen in hom een veilig baken te zlon op de woelige zee des ambto- lijken levens. Do failliet ver' rclc heer Ed. de La- noy heeft ontslag genomen als lid van den gomeontoraad van Haarlem. A. s. Dinsdag worden op liet paleis Socstdijk dc orfgrnaf on de erfgravin von Erbach verwacht, om d-r ccnïgc dagen te logccron, Colijk men weet, is dc erfgravin con zuster van H. M. do Koningin-Moeder. Het ,,Utr. Dbl." meldt, dat dc ge meente Utrecht eigenares is geworden van de perccclcn van den Glym do Vos aan do Nachtegaalstraat. Aan het ,,Hbl." wordt gameid, dat het feest to Banana a.rn den Congo, gevierd ter cere van den heer L. van der Alopt, niet zijn aanleiding vond in het consulschap, door dien heer corst sedert 1897 aldaar b Meed, maar in zijn 25-jarigen dienst, eerst bij ao voormalige ,,Afr. Hnndcls-vcrcenip' g" n later bij dc Nieuwe Afr. Handcls-vcn- Dootschap", van welke hij thans hoofdagent te Banana is. Op dc algemeeno vergadering van den Internat ionalen Katholieken Drnnkbe- strijdersbond", die gisterochtend to Keulen bij gelegenheid van den Katholi kondag word gehouden, is tot centraal pr.-cidonb gekozen onzo landgenoot jhr. mr. Charles Ruys dc Bcoronbrouck. (Centrum.) Dr. C. W. Bollaan, arts to Rotterdam, hooft van H. M. do Koningin-Moeder, voor' do „Veroeniglng tot kostelooze behandeling van lupusiyders," volgens Finsen's methode, aldaar f 200 ontvangen. Donderdag bracht Z. K. H. de Prins dor Nodorlanden wederom een bezoek aan de ontginningen van den Staat, behoorende tot do houtvoBlory Kootwyk. Naar de „Sch. Ct." vorneomt, herdenkt' do hoor W. van dor Sman, geneeskundige te Schiedam, don Sisten Augustus den dag FEUILLETON. 47) „Dat komt toch niet al te goed uit", zei de keukenmeid, twijfelachtig. „Afyn, ik zalmaar doorlezen. Als gy hem waarl'jk een echte en blyvonde passio hebt ingebooromd (6chryft ie niot man- niefiok boezeiud, zal lry op die plaatsen ronddolen, waar gy u gewooniyk ophoudt (myobeer is deze week ik weet met hoe dik wijls in de keuken goweest). Hy zal zich on handig on verlegen voordoen in uw byzyn (Iemand, die meer verlogon is dan mynheer kan ik me niot voorstellen en onhandig vanmiddag heoft hy nog een grooten Bchotel gebroken), hy zal vragen om een kleinigheid, liefst iets, dat ge zelf hebt gemaakt (mynheer vraagt me voortdurend, of ik nog niet wat van de pruimenjam voor hem heb) eu wanneer hy iets verworven hoeft, zal hy het zorgvuldig bewaren". „Ik geloof toch niet, dat mynheer die prui- monjam bewaard hoeft, Eliza. Ik zal eens een speldenkussen voor hem maken en zien wat hy daarmodo doet." „Wanneer gy dit alles opmerkt, kunt gy er op rokonen uw geliefde binnen korten tyd aan uw voeten te zien. In antwoord op uw tweede vraag kunnen we met vertrouwen antwoorden, dat u ze met Brussolsch zand prachtig schoon krygt." „Nou, Eliza," zei de keukenmeid met trots, tceir ze geëindigd had, „als het voor my be doeld was, had het niet duidelyker kunnen wezen. Is hot niot prachtig geschreven? En denk eens aan, mynheer aan myn voeton te zienl Het schynt byna te voel voor een keukenmeid om te verwachton." „Dat moot jo niot zeggen, monsch. Hy mot niet denken, dat hy je maar zoo krijgen kan, als hy het vraagt. Verleden woek nog was er in het fuljeton van de „London Journal" een hertog, die een kinderjuffrouw trouwde. En een keukenmeid is meer dan eon kinder juffrouw, zou ik denkon I En mynheer is ook geen hertog; hy is alleen maar in do City. Maar ben je wel zeker, dat hy met met je speelt? Hy is tegen ons allemaal erg vriende lijk in den laatsten tyd." „Ik kan niet met zooveel zekerheid spreken, Eliza," zei de keukenmeid byna verlegon, „en het is niet goed de gevoelens van een mensch zyn gemoed open en bloot te leggen. Je bent nog jong, Eliza, en begrijpt zulke dingen niet, ton minste dat hoop lk. Maar herinner je je nog dien middag, verleden week, toen myn- heor thuis bleef om spelletjes met do kinderen to spelen? Ik ging de trap op om myn vinger hoed te balen en op het slaapkamerportaal stond mynheer, geheel alleen, met Dick's geweer in zyn hand en oen ouden flambard op zyn hoofd. „Heb je een pas?" vroeg hy en myn hart begon te bonzen; by keek me zoo ernstig aan. Ik dacht, dat by me ergens een standje over wou maken. Ik zei, dat ik niet wist, dat het noodig was, maar dat ik er een zou halen; maar ik wist lieelemaal niet waar hy het over had. Maar hy zei zacht en teer (Paul beefde hier van schaamte): „Nee, je hooft er geen te halen," zeit-ie; „maar als jo geen paB heb," zeit ie, „moot je me een kus geven." Ik dacht, dat ik door den grond zou zakken, zooals ik het te kwaad kreeg." „Nou, maar datzelfde het ie tegen myn ge- zeid," viel Eliza in, „maar ik bad gelukkig een pas, juffrouw Barbara had er my een go- govon. Maar als hy geprobeerd had om me te zoenen, dan had ik hom een pats om zyn kop gegeven, al wa3 ie ook honderdmaal mynheer l" „Je praat goed, Eliza," zei de keukenmeid sentimenteel, „maar jo was er niet by om te zien. Het waren niet alleen do woorden, maar do manier, waarop hy ze zei on me aan zUn hart drukte. Het was byna zoo goed als een liefdesverklaring. En ik vortel je, dat Ik hoop heb, wat jo ook zeggen mag." „Dan zou ik, als ik jou was, zien te ver krijgen, dat hy je per brief zyn liefde verklaarde; dat zou een vyfhonderd pond zekor waard zyn, wat or dan ook van kwam." „Liefdesverklaring 1" riep de keukenmeid uit; „als dat alles is, o, William, wat maak je me aan 't schrikken. Ik dacht, dat je boven was om oen oogje te houden by het tafeldienen." „Die vent van den bankotbakker doet al dat werk, Jane", zei de stem van Boaier. „Ik heb al dien tyd buiten de deur van het salon gestaan om te kyken naar de spelletjes. Hot doet een mensch bepaald goed om mynheer zoo aan den gang te zien, en vroeger was het zoo'n styve I Maar het Is toch mot iets, wat ik graag zie in een respectabel huis. Ik heb zoo iets nooit gezien in myn vorige dien sten en ik ben biy, dat ik myn dienst hob opgezegd. Kom jelui zelf maar eens kyken I Je hoeft je niet mooi to maken, want ze zien je toch niet". Het gezelschap ging daarop de trap op en, tot Pauls groote voldoening, lieten ze de glazen deur open. Toen hy de gang bereikte, stond hy daar eenige oogenbükken te overwegen, wat nu het beste zou zyn om verder to doen. Zyn voornaamste plan was om ergens Dick op te wachten en to probeoron wat hy kon bereiken mot een beroep op diens geweten. Als dat mislukte, en dat vroesdo hy maar al te zeer, moest hy dreigon hem voor het goheelo gezelschap aan de kaak to stellen. Hot zou natuurlyk con vrooseiyk schandaal ton gevolge hebben en pyniyk zyn voor zyn eigen gevoelens; maar hy moest het doen en, hot kostto wat bet wilde, probeeren ora den tooverstoen in handen te krygon, want zon der dien was by feitoiyk hulpeloos Hy keek ora zich heon; de sludoorkamor lag vol met hoedon en jassen van jongons on in een hoek was een soort van buffet, waar nog kort geleden de derde meid koffie en slappe limonade had uitgedeeld; ze kon ieder oogen blik terugkomen en in ieder geval zou het daar niet sokuur zyu. In de eetzaal was hot niet veiligor, want daar word juist een uitgebreid souper klaar gezet, dat, voor zoover hy kon zieo, voor- namelyk bestond uit kreoft en rooden cham pagne. Hy voelde een zekere vroolykheid by de gedachte, dat hy de eenige niet was, die zou moeten boeten voor de feosteiykheden van dezen avond. Terwyi hy zoo drentelde met de pynigende gedachte, dat het onverstandig was om op een schutdigo manier in zyn eigen huis rond te sluipeD, kwam do geur hem togen van eon fijne sigaar, een van zyn eigen cabanas. Hy was nlouwsgierig wie de onbeschaamd heid kon hebben van eon aanval te doen op zyn sigarenkist; het kon toch niet een van de kinderen zyn. De rook kwam uit de biljartkamer en Paul wandelde er heen en opende do deur. In een langen, gomakkeiyken stool, mót whiskey en drio flesscbon sodawater onder zyn bereik, lag oen man eon sportblad te lezen met zyn voeton op don schoorsteenmantel bovon een heeriyk haardvuur. Het was eon man van middelbaren leeftyd,' met een gelaatskleur, die door eon warmer, klimaat was gebronsd, een gob ogen, «enigs- zins roodon neus, onrustigo, zwarte oogen on zwarte bakkobaardon. Paul herkende hem dadeiyk, ofschoon hy hom een paar jaar niet had gezien; bet waa Paradine, zyn bofaamdo zwager „oom Marma- duke", die door het meebrengen van den' mystorieuzon „Garuda steon" al doze ellende ovor hem had gebracht; zyn uitoriyk toonde voorspoed aan. De fluweeloiS smoking, die hy bovon zyn laag vost droeg, was geheel nieuw. „Geen wonder," dacht Paul, „die vont hoeft al oen woek op myn kosten geloefd." Hy bleef by hot keuen rok slaan en zei toen met een koude, ironische waardigheid, die vreemd klonk van zyn jougdige lippen: „Ik hoop, dat u het naar uw zin bobt?" Marmaduke lei zyn sigaar neor en staarde hom aan. „Buitengewoon altont en beleefd van je om' dat te vragen," zol hy ten laatste mot een dubieuzon glimlach, „wio jo dan ook bonL Als hot je verlichten kan om het te woten, laak ik je dan zoggen, dat lk het vrywel naar myn zin heb, dank jo." „Dat dacht ik al," zei Paul, die byna stikte van woede. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1