FEUILLETON. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. No. 13342 LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 22 AUGUSTUS. - VIERDE BLAD; Anno 1903 Toestand der gemeente Leidei in 1902. Y. Het hoofdstuk in het gemeenteverslag, dat handelt over kerkelijke zaken, geeft tot weinig opmerkiDgen aanleiding. Alles bleef op kerke lijk gebied vrijwel L'J het oude. De afdeeling Leiden van het Nederlandsch Zendelinga- Genootschap, die overigens f 500 a f 600 contribueert, zag dit jaar haar iükomsten tot f 1400 stijgen, dank zy een enkele groote gift. De Nederl. Zendlngsvereeniglng gaat hier steeds vooruit. De afdeeling heeft than9 ruim 250 leden. Het Militair Tehuis beantwoordt meer en meer aan zijn doel. Hot aantal maandeiijkache bezoeken steeg tot 580. In de dringende behoefte aan een nieuw gebouw Is thans voorzien. Een doelmatig Tehuis is eren buiten de Morschpoort verrozen en reeds in dienst genomen. De „Vereeniging voor Christelijke belangen" ;Werd ontbonden, terwijl de bezittingen werden overgedragen aan do „Vereeniging voor Chris telijk Onderwijs ten behoeve van on- en minvermogenden" alhier. Ten opzichte van het lager onderwys-wordt .begonnen met de mededeeling, dat tot de .oprichting van oen 6de openbare school word besloten, die thans al ie geopend. Het groot [aantal leerlingen, dat zich by de voorjaars- inschrijving voor plaatsing op de echolen voor minvermogenden aanmeldde, gaf B. on Ws. I aanleiding zich tot H. M. de Koningin te wenden mot het verzoek vergunning te willen ;vorloenen om op do scholen 3de klasse Nos. 2 en 3 meer dan 600 leerlingen gelijktijdig toe te laten, waarop gunstig werd beschikt. In 22 scholen, 13 openbare en 9 bijzondere, (Trerd los gegeven. Op 31 Dec. 1902 werden de lagere scholen bezocht door 8586 kinderen, .van welke 5522 de openbare en 3064 de 1 byzondere scholen bezochten. Hoewel in de verordening van 1862 bepaald j\vas, dat er drie scholen voor on vermogenden zullen zijn, is men er tot nog toe in geslaagd •door streng toe te zien, dat workeiyk alléén i kinderen van onvermogenden worden toe gelaten, het getal dier scholen tot twee beperkt te houden. Thans echter zijn reeds leerlingen van do school 4de klaseo No. 1 naar het Soephuis overgebracht. By de Plaatse- HJko Schoolcommissie was een voorstel tot voorziening in de behoefte aan plaatsruimte •in onderzoek, dat B. en Ws. zou worden aangeboden, hetgeen nu waarschijnlijk al geschied zal zijn. Opmerking verdient nog, dat alle leerlingen, dio do Mei8jos8chool lste klasse verlieten (23), met goed gevolg liet toelatingsexamen voor de H. B.-S. voor Meisjos aflegden; ook al de leerlingen van de Jongensschool 2de klasse (hoofd de heer W. Cramer) die toelatings examen voor de Hoogere Burgerschool voor I Jongens of het Gymnasium deden, slaagden, evenals dit ook het geval was mot de leer lingen der bijzondere school van den heer Meynen. De kosten van het lager onderwijs hebben in 1902 bedragen f 267,895.78. Aan school gelden werd ontvangen f 26,802.50 en als bijdrage van het Rijk f 52,032.16s. Ten gevolge van de wijziging van art. 17 der wet op het Lager Onderwijs heeft ook in doze gemeente een reorganisatie van het herhalingsonderwij8 plaats gehad. By die i regeling is o. m. bepaald, dat er zal zyn eon beperkte en een uitgebreide cursus. Op den •beperkten cursus van 96 uur), die alleen 1 's winters gegeven wordt voorjongensgodurende twee avonden in de woek en voor meisjes i des Woensdags en Zaterdags van halfvier tot halfxe8, wordt onderwijs gegevenaan jongens in kennis der natuur, Nedorlandsche taal, .rekenen on teekenon, en voor meisjes in kennis der natuur, Nederlandsche taal, rekenen en handwerken. Op den uitgebreiden cursus (van 288 uur) die over het geheele jaar loopt en des winters i gedurende vier en des zomers gedurende twee avonden in de week gegeven wordt, wordt .onderwys gegeven, behalve in de vakken op [den beperkten cursus aan do jongens in: lezen, liandelsrekenen, aanschouweiyke meet kunde, staatsregel in g, natuurkennis van den monsch en gezondheidsleer; en aan do meisjes •in: lezen, natuurkennis van den mensch, i gezondheidsleer, wollen naaien, huishoudkunde, kookkunst en de behandeling van de wasch. Voor dit onderwijs is een schoolgeld ver schuldigd van 20 cents por maand, welk be- De Wondersteen. 84) Chawner's kleine, glinsterende oogen waren dreigend op Paul gericht, maar deze slaagdo or toch in, uit te brengen, dat hy den directeur onder vier oogen wenschte te spreken. „Heel goed. Ik ga een uurtje uit; als ik terugkom, zal ik je aanhooren"en hy verliet de kamer. Chawner zou waar6chyniyk ook hebben verzocht om thuis te mogen blyven als hy tegenwoordigheid van geest genoeg had gehad om hot te doen; hy was evenwel, zooals de zaken thans stonden, genoodzaakt zich voor den kerkgang to gaan kleeden. Maar hy kwam nog oven by Paul torug en zei: „Als ik nog op tyd terug ben, Bultitude, zullen we zien, of je mo zoo gemakkeiyk van do baan schuift. Als ik terug kom en merk, dat je het verteld hobt, zal ik hem het briefje geven." „Dan kuu je doen, wat je wilt," zei Paul, tot het uiterste gedreven. „Togen dien tyd zal ik buiten je boreik zyn. En wees nu zoo vriendelyk om to maken, dat je weg komt." De avond ging kalm voorby; do jongens, die thuis gebleven waren, zaton op hun plaat sen te lezen of voinsden te lozen.'De heer Blinkhorn, die surveilleerde, was aan zyn tafel bezig zyn dagboek by te schryven. Op een gegeven oogenblik stond BiddJecomb op on kwam naar Paul toe, naast wien hy vertrouweiyk ging zitten. „Dick," begon hy met bevonde stem, „heb ik goed gehoord, dat je den directeur wat wil vertollen?" drag echter wordt teruggebracht tot 6 cents voor kinderen van minvermogenden, terwyi kinderen van onvermogenden en bedeelden kosteloos het onderwys kunnen volgen. Behalve de openbare zyn in deze gemeente twee byzondere herhalingsscholen, één uit gaande van de Vereeniglng ter bevordering van geregeld schoolbezoek en één in het R.-K. Weeshuis aan de St.-Jakobsgracht. In deze gemeente zyn drie openbare be waarscholen met 1050 leerlingen en vyf byzondere met 1008 leerlingen (met 1 Juli li. is de school der Maatachappy tot Nut van 't Algemeen opgeheven. Red.). Over 1902 bedroe gen de kosten der openbare bewaarscholen f 18,085.36, terwyi aan schoolgeld werd ont vangen f 1595.57s. Door de reorganisatie der Kweekschool voor Onderwyzers en Onderwyzoressen werd deze een meer zelfstandige inrichting van onder wys; zy kreeg een afzonderiyk gebouw, de kweekelingen verkregen de avonden voor eigen oefening en voorbereiding vry en oen afzon- derlyke directeur voor de inrichting werd benoemd. Aan .het examen, bedoeld ln art. 56 onder a der Wet op het Lager Onderwys, namen doel 7 maniyke en 17 vrouwoiyke leerlingen, waar van 5 maniyke en 13 vrouwoiyke slaagden. Aan het examen in de vrye en ordeoefeningon namen 10 meisjes deel, die allen slaagdenvan de 20 leerlingen, die aan het examen in do vrouwoiyke handwerken deelnamen, slaagden er 8. De bevolking der yezameniyke klassen be droeg 26 jongens en 46 meisjes, terwyi voor één of meer vakken 4 vrouwoiyke leerlingen waren toegelaten. Het aantal adsplrant-kweekellngon bedroeg 6 jongens en 10 meisjes. De kosten der Kweekschool beliepen, voor zoover bekend 16,667.43s. Het schoolgeld bracht op f 1260.10. De Rykssubsldle bedroeg /•7441.33s. De uitgaven voor de opleiding van onderwyzers en onderwyzeressen bedroegen 6676.02. De Hoogere Burgerschool voor Jongens ving den cursus 1902 1903 aan met 195 leerlingen, waaronder 13 meisjes; daarvoor waren, behalve den directeur, 16 leeraron met het onderwys belast; 17 pet. der leer lingen werd niet bevorderdln hot vorige jaar bedroeg dit 26.2 pet. De kosten voor deze school bedroegen f 43,617.20; de schoolgelden brachten op 10,885, terwyi f 7000 subsidie van hetRyk werd ontvangen. Het personeel der Hoogere Burgerschool voor Meisjes bestond uit 12 leeraressen. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 1902 g7 on aan het einde van den cursus 87. Van de 78 leerlingen, dio aan de overgangsexamens deelnamen, worden er 71 bevorderd. De nieuwe cursus werd den 2den Septem ber geopend met 103 leerlingen. De vorm der diploma's is dit jaar eenlgszius gewyzlgd. Het nieuwe diploma is voor allen geiyk en wordt alleen uitgereikt aan de leerlingen, die alle vakken ln de 5de klasse hebben bygewoond of alle behalve teekenon en handworken en die voor het meerendoel der vakken minstens het eindcyfer 6 verkregen. De kosten voor de Meisjesschool bedroegen in 1902 f 18,610.60, de schoolgelden leverden /"5640 op. Van de avondsohool van het Genootschap „Mathesis Sclentlarum Genltrix" gaven w(J reeds vroeger uitvoerig verslag. Uit hot ge- meonteverslag stippen wy alleen aaD, dat het bestuur bestaat uit 12 en de schoolcommissie uit 5 loden. Het onderwys wordt gegeven door den directeur en 26 leoraren. Examen voor arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende. Een wetsontworp is ingediend bepalende, dat zy, die in een ander ryk of in een dor Nederlandsche koloniën of overzoesche bezit tingen, na afgelegd examen het recht tot uit oefening der geneeskunst in haar geheelen omvang, alsmede zy, die in Nederlandsch- Indiö, na afgelegd examen het recht tot uit oefening der genees- en heelkunst hebben ver kregen, geheel of gedeelteiyk vryatelling kun nen genieten van het theoretisch geneeskun dig en de daaraan voorafgaande examens en „Groote Hemel, daar heb je er nog eon," dacht Paul. „Zeker," zei hy luid, „heb je er wat op togon? In dat geval moet je het zeggen. Het is voor my een quaestie van loven en dood, maar als je er wat op tegen hebt, dan na- tuuriyk „Nee," zei Biddlecomb, „ik weet wel, dat ik je niet erg aardig behandeld heb in den laat8ten tyd „Jo bent wel zoo vriendelyk geweest om hoogst pyniyke methoden uit te deüken om my het loven zuur te makon," antwoordde Paul; „je hebt me meer dan eens geschopt en als ik me niet vergis, was in jouw zak doek gisteren de grootste en hardste küoop. Als je dat recht geeft om je met myn zaken te bemoeien, ga dan je gang maar." „Je bent natuuriyk boos," zei Biddlecomb onderdanig. „Het verwondert me niet. Ik ben eon ploert geweest. Maar toch heb ik voort durend medeiyden met je gohad." „O," zei Paul droogjes, „dat la me een troost, dank je zeer. Ik ben je bovenmate verplicht." „Het is toch heusch waar," zei Biddlecomb. „Do andere jongens hebben me overgehaald. Je weet, dat ik altyd van je gehouden heb, Bultitude." „Je hebt een eigenaardige methode om je vriendschap te toonen," merkte de heer Bultitude op; „maar ga voort en zeg alles, wat je te zeggen hebt." „Dat is niet veel," zei Biddlecomb, geheel uit het veld geslagen, „maar verklap me dezen keer niet, Dick. Ik zal je later helpen, heusch. Vroeger zou je het nooit gedaan hebben." „Maak je niet ongerust, myn waarde," zei Paul. „Ik heb geen plan om het werk uit de han den te nemen van dien braven Chawner. Wat ik van de overiegglog van thans geölscht® ver klaringen. Na te zyn voorgelicht door ter zake des kundige personen en colleges is de RegeerlDg van meening, dat er geen bedenking behoeft te bestaan om aan kundige dokters-djawa, die hoewel zy als zoodanig in de verloskunde niet geëxamineerd zyn ter verkryglng van het artsdiploma bier te lande wenschen te studeeren, de bovenbedoelde faciliteiten ook gedeelteiyk te verleenen, daar er geen vrees behoeft te bestaan voor hun geschiktheid om zich hier te lande verder te bekwameD. Het verdient naar het oordeel der Regee ring toejuiching, dat er intelligente inlandeche geneeskundigen worden govondon, die, om hun kennis te verryken, zich de kostbare op leiding aan een Nederlandscho universiteit willen getroosten. Zy hebben aanspraak op faciliteiten en het ingediende wetsontwerp strekt tevons om ook asn Indische inlandeche geneeskundigen van de oude opleiding voor zoover zy nog niet door het afleggen van een aanvullingsexamen in de verloskunde de be voegdheid hebbon verkregen om in Neder- landsch-Indiö de genoeskunde in haren vollen omvang uit te oefenen facilitolten te ver- leonen tot uitoefening van de verloskunde. Dereohteriyke schouwing van het ïyk van de in de Eudokiastraat te Hllle- ger8berg by Rotterdam dood govondon juffrouw Duuring heeft aan het licht gebracht, dat zy is overleden aan leverbloeding en dat dus aan misdaad niet kan worden godaebt. Directeuren der Zuidhollands che Maatscbappy tot reddingf van schipbreukelingen hebben toogekeud do groote zilveren medaille aan P. Krap, schipper, de kleine gouden me daille aan E Krap, etuurman, en 0. Oldenburg, matroos, allen van hot stoomvisscborevaar- tuig „Holland III," ter zake van de verdien- stelyke redding van de opvarenden van de Noorsche bark „Nora" op den 7den Juli jl. Friesch voo. Mon s c h r y f t uit Harlingen aan het „Hbl.": Door het stoom schip „Alide", alhier thuisbehoorendo, zyn 120 stuks Friesch vee ingenomen, bestaande uil slieron, koelen on kalveron, welke door do veehandelaars Schaap Co. te Rourda- huizen naar Riga worden vervoord om van daar uit op verschillende tentoonstellingen ge ëxposeerd en daarna verkocht te worden. Dit puikje van den Frloschen veestapel wordt geschat op een waarde van ruim f 20,000. Een biorhuishoudor te Amers foort heeft zich in dronkonschap heel wat nadeel berokkend. Hy heeft letterlUk alle glazen ingeslagen. De man begon op den zolder en werkte achtereenvolgens alle drie verdiepingen af; door elke ruit ging eon gevuld bierflescbje, en met hot laatste sloeg hy het buffet korten kleio. De politie kon niet optreden zoolang de man in huis al deze schaJe toebracht. Zo wist hem echter op straat le lokkon en ln arrest te nemen. Zyn vrouw kreeg toen gelegenheid met de vier kinderen zich ln veiligheid te stellen by haar familie. Gistor ochtend is op het s t o- tionsterrein te Nijmegen de waarnemende treinsmid J. S. tusschon de buffers bokneld geraakt cn gedood. Naar aanleiding van bet aan ,,Do N. Crt." medegedeelde verhaal om trent „schoenen buiten zetten", meldt do ,,'s-Hert. Ct." als ook gebeurd zijnde, het volgende In een hotel te V Her togen bosch was een der ekllners op het lumineuze idee gekoraon om ook zijn schoenen, cn dat wel clandes tien, door den huisknecht te doen poetsen, hetgeen dat geheimzinnige wezen, dat in den nacht of vroegen morgen de buiten do deur gefotto schoenen der logeergasten met een schitterenden glans overdekt, dan ook nachten achtereen zonder erg deed. Want de leuke kcllner zette icdoren avond zijn schoenen vóór do deur van een der lo geerkamers, die wat hij wèl, maar de huisknecht niet wist niet bezet was. Doch deze nachtelijke, donkcro mystifi catie kwam aan het licht cn nu werd, in overleg met den hotelhouder, besloten in deze poetsgeschiedenis „poets wederom poets" te spelen den directeur ga vertellen, heeft niets mot jou uit te staan." „Op je woord van eer?" „Ja," zei Paul nUdig, „op myn woord van eer. Nou wil je me zekor wel met rust laten. Neo, ik geef je goen band. Ik heb jo schoppen moeten verdragen, maar op je vriendschap ben ik niet gesteld." Biddlecomb ging heen, met een beschaamd gezicht, maar biykbaar verruimd. „De Hemel zy gedankt," dacht Paul, „dat by niet zoo styfhoofdig is als die ander. O goden, daar komt er weer eenl" En werkeiyk, de eene jongen na den anderen kwam naar Paul toe, zooala Biddlecomb had gedaan. Sommigen onderdaniger dan anderen, maar allemaal met betuigingen, dat zo geen bedoeling hadden gehad om hem te hinderen. Ze brachten kleine cadeautjes om hem te ver murwen en brachten Paul tot vertwyfeling. Toch slaagde hy er in ze allemaal gerust gesteld terug te sturen, toen hy elndeiyk Joiland zag aankomen. Jolland leunde over Paul's lessenaar met gekruiste armen en keok hem in zyn oogen. „Ik weet niet wat je tegen al die lui hebt gezegd," begon hy; „ze keken allemaal zoo glunder, maar ze willen niet zeggen, wat je ze hebt vorteld; maar laat ik je dit zeggen, dat ik nooit gedacht had, dat je er toe in staat was." „Waartoe?" vroeg Paul, die genoeg kreeg van de zaak. „Nou, om ons allemaal te verklikken; het is een gemeene streek. Dat je nogal op Je kop hebt gehad, sedert je terug bent gekomen, dat heb je aan jezelf te wyten en dat weet je ook heel goed. In het laatste semester kon je best met de lui opschieten, maar je bent gek en gemeen gaan doen van hot oogenblik Onlangs, op een kwaden morgen, vliegt meer dan hij loopt over do gang de bewus te kellner en wil mot een meesterlijken zwaai zijn schoeisel vóór de hem bekende deur der ledige logeerkamer en passant meenomen. Hij doet een greep doch valt als een biljartkeu, zoo recht en languit op den gladden vloer der gang, daar de ge poetste schoenen niet „meegeven", wijl zij door den wraaknemenden huist' echt mot een paar groote draadnagels aan den vloervastgespijkerd waren I De noodlottige drank. Ann- gaande de drie personen te Ureterp, dio bij het halon van een lijkkist door den timmer man worden getrakteerd, kan nader wor den gemeld, dat 't reeds donker was 011 zij dus niet konden zien wat er in de roemers werd geschonken, die ineens werden leeg gedronken. Toen zo vertrokken waren, ont dekte de timmerman, dat hun zoogenaamd jaehthaarwater was toegediend, dat arseni cum bevatte. Mot den meesten spoed wer den de drie personen achtervolgd cn hun de vergissing medegedeeld. Allo drie klaag den er reeds over, dat ze een vreemd gevoel in de maag haddon. In vliegende vaart werd per rijtuig naar Drachten gereden en het bewlistc vocht aan dr. B. aldaar ver toond. Deze gaf een braakmiddel, dat reeds op den terugtocht goede gevolgen had, zoodat dit ongeval buitengewoon gelukkig afliep, t Bleek later, dat het haarwater niet op volle sterkte was gowoost, zoodat het vergif niet de uitwerking had, welke mon vreesde. Door het opriohten van oen standbeeld voor Jan van Schaffclaar te Barneveld is de belangstelling opgewekt voor een klok te Hcndrik-Ido-Ambncht, waarop Van Sohaffclaars daad is afge beeld. Do eigenaar van doze klok, de heer J. A. Looijen, stelt het stuk voor belang stellenden tor bezichtiging, zoodat reeds vele oudheidkundigen het plaatsje bezocht hebben. De klok stolt voor het oogenblik, dat Van Schafelaar, in bewegelijke houding staan de op do gaanderij van don toron, die 3 M. hoog is, don doodclijken sprong wil wa gon. Het wijzerbord vortoont de wapens van Barneveld en van v. Sohaffelaar. Door het koken van hars en olie (harpuis) ontstond te Delfzijl gister middag brand in hot Duilsohe motschip „Johajin", sohipper J Bohlen. De vlam men werden spoedig gebluscht, maar do schipper kreeg van schrik een hartverlam ming en viel op hot dek neer. Een genees heer kon slechts den dood constatceren. Hot Nederlandsche stoom schip „Vreede" is van Antwerpen komende te Newport door aanvaring met het Spaan- 8cho stoomschip „Luchana" gezonken, ter wijl laatstgenoemd stoomschip slechts lichte schad.o bekwam. De stortregens, die Woensdag t* Londen zijn govallcn, bobben, naar do Londensche bladen melden, een geschied kundige bcteckcnis, daar zij het zomerregon- record, dat 24 jaar geleden was opgetee- kend, hebben gebroken De regenval was go- durende Juni, Juli en Augustus in dat ge denkwaardigo jaar (1879) 11.07 inches, maar dit cijfer is nu reeds overschreden. Vrijdag stond het cijfer nog op 13.40 inches. De buitengewone regenval van de laatste drie maanden wordt treffend toegelicht, als mon in aanmerking neemt, dat de gemiddel de zomerregenval in do laatste 45 jaar in Londen maar 6.9 inches is geweest. Er is ook groote kans, dat het jaar in zijn gohecl het record zal breken. De eersto zeven maanden van dit jaar is er immerB buitensporig veol regon gevallen in Engeland; in Londen 22.01 inches of 186 pCt van het gemiddelde; in Glasgow 178 pCt, en in Carlow 150 pCt. Bij bot Camdon Squaro observatorium viel gedu rende Juli 5.20 inches of 2.85 inches meer dan het gemiddelde in do laatsto negen jaar. Ook in de omstreken van Stockholm en waarschijnlijk ook in andere deelon van Zweden is van Zaterdag tot Maandag zoo veel regen gevallen, dat de inwoners zich niet herinneren sinds meer dan 25 jaren een dcrgelijkcn stortvloed te hebben gezien. Op vele plaatsen stroomde het water het aan, dat jo gekomen bont. Ik dacht eerst, dat het weer een mop was, maar nou begryp ik het niet meer en bet kan me niet schelen ook. Ik heb jouw zyde gekozen, zoolang als het kon, tot je gisteren niet durfde vechten. Toen heb ik myn aandeel genomen ln Je be straffing en dat zou ik woer doen. Maar als je ploertig genoeg bont om van ons to klikken, dan wil ik niks meer met je to doen hebben. Dat wou ik je maar even zoggen." Dit was geen prettige manier om de dingen te zeggen, maar do heer Bultitude zag zeer goed ln, dat Jolland do waarheid sprak. Hy was vriendelyk tegen hem geweest en dat had hem zelfs eenigszins in ongelegenheid gebrachtdaarom antwoordde Paul ook zachter „Jo hebt het mie. Ik wensch van niemand te klikken en dat heb ik ook aan jo vrienden gezegd. Er scheelt me iets, wat je toch niet zou kunnen begrypen, als ik het jo vertolde." „O, als je alleen maar een dokter noodlg hebt, kan het my niet schelen," zei Jolland. „"Wat het ook Is," antwoordde de lieer Bultitude, die hem niet uit zyn droom wenschto te helpen, „het raakt jou noch je kameraden. Ik geloof, dat Je een goeie jongen bent. Ik zal je niet in moeiiykhedon wikkelen. Dat kun je alleen wel. Ga nou weg als een brave jongen en laat mo ln vrede." Al deze gesprekken hadden tyd in beslag genomen. Paul zag met schrik, dat de klok al byna op acht uur stond; dat bezoek van den directeur duurde erg langhy begon onge rust te worden en snel te berekenen of Grlm- stone of Chawner het eerst thuis zou komen. Maar eindeiyk kwam de directeur binnen, hy wenkte den heer Bultitude en zei: „Nou dan, Bultltudp, ik zal je te woord staan," en hy ging voor, terwyi Paul moer dood dan levend volgde naar Grimstone's kamer. land over on richtte veel schade aan. Voor al leden de velden, waar do oogst nog was opgestapeld De landwegen stonden onder, wator; bruggen worden meegesleurd en bok verkeer is geheel gestremd. Ook do spoor lijnen wordon op eommigo plaateen door het invallen der dijken vernioki. Do enquóto naar do vorant- woordelijkheid van den Métro-ramp to Pa rijs is gisteren door den rock tor van in structie Joliot aangevangen. Hij heeft eerst gehoord Cavayó, leider van den trein 43, dio don brand veroorzaakt beeft; deze ge tuigenis was zeer belangrijk, en zeer bezwa rend voor do directio dor maatschappij,- daar Cavayó op den verwaarloosden staat van den motor van zijn trein wee*. Reeds '8 morgens had con begin van brand plaats gehad, dio bij bet station van ue porto Dauphino was gebluscht. Na reparatie deed de trein twee reizen zonder passagiers en hervatte daarop den geregel don dienst. Op een vraag van den re oh ter verklaarde deze getuigo, dat de wattman Ch&uvin ver keerd had gedaan zijn motor niet tc isolco- ren. In het station der Combat had Cavayó gevraagd, dat zijn trein buiten dienst zoa worden gesteld, maar dit was gowcigcrd. Do remmer van trein 43 bevestigt in allo doelen deze verklaringen. De enquête-commissie hoorde ook 0. a. den profeet van politie Lépino on do cischcn, welke Hij aan de directie van den Métro stollen wil. Dezo kunnen in drie soorten vordcold worden lo. die, waarin binnen 2-maal 24 uren moet wordon voldaan. Daaronder komt o.a. voor, dat iedere machinist zich houden moet aan de reglementen, dat inspecteurs moeten aangesteld worden, die elk het tod» zioht op 5 stations houden, dat voldoende voor veiligheid wordt gezorgd door gocdo lichten aan te brengen, enz.; 2o, die, waarover de Maatschappij binnen veertien dagon advies moot uitbrengen. Hiertoe bohooren bepalingen over het af sluiten van motoren, brandposten, hulp- verlichting, enz.; 3o. die, waarover zij vóór 1 November haar meening moet zeggen; onder deze wor den bepalingen genoemd over do veiligheid der passagiers, die genoodzaakt zijn do rij tuigen onverwachts te verlaten, over meer en betere uitgangen, over luohfcvcrvcr- schingbuizon, enz. Dc enquête-commissie hooft deze bepalin gen aangenomen, die aan de Métro-directio zullen worden toegezonden. Bij don „Mótropolitaan" is men sinds het jongste ongeluk intuBschon voorziohti- ger geworden. Toen Woensdagavond een volle trein van Porto Maillot «aan het sta tion Champs-Elysóea aankwam, werd plot seling het geroep van don chef vernomen: ,,A)lon er uit!" Het bevel werd onmiddellijk door allo oonductcura van den trein overgenomen 011 in minder dan geen tijd waren allo paeao- giers uit de wagens cn de ledige trein ver dween in den tunnel. Toon een der passagiers naar de roden van het alarm informeerde, vernam hij, dab de motor defect was geraakt, zoodat het noodzakelijk was de trein op een zijspoor te brengen. Do geëmployeerden van den Parijschon Mó tropolitaan hebben in een vergadering een motie aangenomen, waarin zij do Maat schappij schuldig verklaren aan do ramp. Zij eiscJiten verbetering van het mate rieel, wijziging onder hot personeel en vor- vanging van do prefecten van politic, dio zij beschuldigen van toegeeflijkheid jegens de Maatschappij. Uit Londen wordt gemeld, dat do ont vangsten van den ondergrondschcn spoor weg sterk zijn afgenomen, terwijl dio van dc bovengrondsche lijn aanzienlijk zijn toe genomen. By Hongkong heeft oen aan- varing plaats gehad tussohen het stoomschip „Empress-of India" en den Cbinoeschen kruisor „Huan-Taï". De „Empresa-of India" kreeg eenlge avery, terwijl de „Huan-Taï" na ander» half uur zonk. De „Empress" heeft honderd zeventig man en den kapitein van den Chlneeschen kruiser gored; dertien monechon zyn omgekomen. Er was een bureaulamp aangestoken mot oen groene kap. Do diroctour ging zitten in een leuningstool by het vuur on zei woer: „Nou, Bultitude." „Zou ik, mag ik gaan zitton?" vroeg de heer Bultitude mot oen prop in zyn kool. Het waren do eenige woorden, die over zyn lippen wilden komen. „Zeker, ga maar zitten," zei do directeur niet onvricndeiyk. Paul ging voor den directeur zitten. Hy deed een wanhopige poging om to denken, maar de oenigo gedachte, die duidelijk voor hem stond, was, dat de groene lampokap aan Grimstone's gezicht een akeligo, spookachtige kleur gaf. „Kalm maar aan, Bultitude," zoi Grimslono, na een lange pauze, torwyi do klok op den schoorsteenmantel den tyd wegtikte; „niemand die jo haast." Maar dit juist herinnerde Paul er aan, dat er wel degeiyk allo mogoiyke roden was om zich te haasten, Chawner kon iedor oogenblik binnenkomen on hem hier volgen, als hy niet voortmaakte. Maar hy slaagde er alleen maar in om te zeggen „U ziet wol, dat ik erg zonuwachtig bon, mynheer, buitengewoon zenuwachtig." De directeur knikte. „Ga maar door," zoi by. „Ziet u, mynheer, ik bon in ongelukkige omstandigheden, en nou is het ellendige van het geval, dat ik niet weet hoe te beginnen." Daarop volgde weer een lange pauze, terwyi de directeur zUn svenkbrauwon optrok on naar de klok keok. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 15