De geschiedenis der Ean do Cologne. iloe men in het buitenland over Sclieveningen denkt. Stofgoud. RECEPT. Raadgeving. In het jaar 1709 kwam een Italiaansche handelaar, Giovanni Maria Farina, naar Duitschland. De kleinhandelaar uit Domo d'Ossola had zijn vaderstadje op vijfen twintigjarigen leeftijd verlaten, om aan de oevers van den Rijn zijn geluk te beproe ven. Hij verkocht zeep, parfumerieën en andere toiletbenoodigdheden, die hij uit Italië gestuurd kreeg. Ook vond men in zijn kleinen winkel een nieuwe odeur, waarvan de bereiding zijn geheim was. Hij had daar aan den naam gegeven van de stad Keulen, waar hij zich gevestigd had, en meende daarmede zijn nieuwen landslieden welge vallig te zijn. Eerst vele jaren daarna werd de odeur meer bekend. De zevenjarige oorlog (1756- 1763) en de doortocht der Fransche troe pen verschaften zijn odeur een Europeesche vermaardheid. De officieren van Richelieu en Soubise achtten het een eerezaak, gepoe derd en geparfumeerd op het slagveld te verschijnen. Hun voornaamste -org was op hun persoontje gericht en veel minder op hun eigenlijk beroep als krijgsman Zoo deed het Keulsche water zijn intrede in de salons van Versailles. En dat was voldoen de, om het in Frankrijk en weldra in de geheele beschaafde wereld in de mode te brengen. Giovanni Maria Farina leefde lang ge noeg, om den triomf van zijn reukwater te beleven. Hij stierf in 1766. Zijn neef erfde zijn vermogen en zijn geheim. Deze erfge naam van den eerste der Farina's heeft de jülchplatz tot 1792 bewoond. Hij liet drie 200ns na: Johann Baptist, Johann Maria en Karl Anton. De tegenwoordige chef van de firma, Johann Maria Farina is de klein zoon van Karl Anton. Zijn compagnon is Johann Maria Hermann, die de kleindoch ter van Johann Baptist heeft getrouwd. Sedert 1709 zijn slechts tien personen in het geheim der bereiding van Eau de Co logne ingewijd. Nooit is een staatsgeheim met meer zorg bewaard gebleven In een af zonderlijk vertrek wordt het door den eer* sten Farina eigenhandig geschreven recept bewaard in een kristallen beker, die in een drievoudig gesloten kruik zit. Daarna komt men in een kamer, welke den ontdekker tot laboratorium diende. Hier staat nog een machine, die hij bij de bereiding gebruikte. Deze machine doet aan een botermachine denken Dit gedeelte van het gebouw is uit steen en ijzer opge trokken en van dubbele deuren voorzien. In den hoek ziet men een soort van ma chine uit hout gesneden, welke den vroegeren bewoner diende tot het vullen der flessehen. Een bezoek in den kelder is eveneens wel 'de moeite waard. De kelder is in verschil lende af deelingen verdeeld, welke door dik ke muren van elkaar gescheiden zijn. Hier worden de met Eau de Cologne gevulde \a- ten bewaard. Zij zijn vervaardigd van ce derhout. Cederhout is het best geschikt voor de bewaring van het welriekende vocht. Eet is ondoordringbaar en laat zelfs geen geur ontsnappen. De vaten worden in Marseille vervaardigd en naar Keulen gezonden, ge vuld met Franschen wijngeest. De alcohol ontstaat door de distillatie van gegist drui vensap uit de omstreken van Narbonne. Daar bevindt zich ook een filiaal van het hui9 Farina. In den kelder liggen vaten, die reeds vijftig jaar oud zijn. Dikwijls ge beurt het, dat een der vaten springt. Het middel, om alcohol in Eau de Co logne te veranderen, is zeer eenvoudig. In een half met alcohol gevuld vat giet men het geheime extract en vult daarna het ge heele vat met alcohol. Na veertien dagen heeft de vermenging volkomen plaats gevonden ;de scheikundi ge werking is afgeloopen en nu heeft men niets meer te doen, dan de vloeistof af te tappen. De op den bodem van het vat ach terblijvende groenachtige stof moet, naar men zegt, een uitstekend middel tegen rheu- matiek zijn. Het bewuste extract, Welks bereiding een „ondoordringbaar" geheim is, wordt in een klein, rond vaatwerk bewaard. De Eau de Cologne schijnt door het lange liggen beter van qualiteit te worden. In den kelder lig gen nog flessehen, die in het jaar 1750 ge vuld werden. Gewoonlijk is een ligging van zes maanden voldoende, om Eau de Co logne goed te doen zijn. Mile Résa gaf onlangs in het Fransche dagblad „La Fronde" den indruk weer, dien zij kreeg bij een bè2oek aan Scheve- ningen. „Niet ver van Den Haag, zoowat vijftien minuten trammen door een boschrijke streek, ligt aan de Hollandsche kust het heerlijkste strand van de Noord-zee Wat Scheve ningen, een der schoonste badplaatsen, zoo verrukkelijk maakt, zijn het onmetelijk groote strand van het fijn ste zand, de levendige en beschaafde toon, die er heerscht, de uitstekende organisaties op hygiënisch gebied en de prachtige om streken. Behalve door deze badplaats wordt de aantrekkelijkheid van Den Haag nog ver hoogd door de vele bezienswaardigheden, waaronder de muséa, prachtige monumen ten, heerlijke ligging, enz. Daarenboven is deze stad zeer gemakke lijk te bereiken. De voortreffelijke welle vendheid van de Hagenaars, die trouwens overal in het land van Wilhelmientje (dit is de geliefkoosde naam, dien de Hollan ders aan hun beminde Koningin geven) te vinden is, doet veel aan de Fransche wel gemanierdheid denken. Iedereen spreekt onze taal met een be wonderenswaardige zuiverheid, en niet al leen wordt zij gesproken door de meer be schaafde standen, maar zelfs kan men zich wenden tot een politie-agent, een koetsier of een werkman, die niet met een „kan- niet-verstaan" er zich af 2ullen maken, maar beleefd antwoord zullen geven in de schoone taal van Voltaire. Op Scheveningen leeft men zeer vrij, vol gens zijn eigen gewoonten en smaak. De fa milies vinden in de talrijke hotels en villa's, die als het ware het strand omzoomen, de rust en de kalmte, waarnaar zij zoozeer verlangden, en in aanmerking nemende de luxe en comfortabele inrichting van de ho tels, zijn de prijzen niet belachelijk hoog. De laatste jaren is Scheveningen be langrijk vooruitgegaan; door een onderne mende directie werden vele verbeteringen aangebracht, waardoor alles een hooge vlucht heeft genomen. Het Kurhaus, een prachtig mooi gebouw, dat het strand ge deeltelijk met galerijen omgeeft, met een prachtig terras, met keurig en luxueus in gerichte salons, kan met de meest bekende badhuizen wedijveren. 's Middags en 's avonds heerse'it daar een prettige geest van ongedwongen vroolijk- heid en opgewektheid In de groote kurzaal of op het terras worden mooie concerten gegeven door het beroemde philharmonisch orkest uit Ber lijn, onder leiding van de directeuren Re- bicek cn Marienhagues. De lof over deze concerten behoeft niet meer verkondigd t9 wordentweemaal daags, 's middags en 's avonds, kan men genieten van deze heerlijke muziek. Het programma is altijd met de meeste zorg samengesteld. Behalve dit muzikaal genot kan men nog profiteeren van andere amusementen, zooals tooneelvoorstellingen, bals. soirees en verschillende genoeglijke bijeenkomsten. Illuminaties, vuurwerk, zelfs bals op zee verhoogen nog meer de genoegens op deze bodplaats. In een zomerhuis, een eind in zee ge bouwd, doet 2ich ook een aardig orkest hooren, verder heeft men van daar een prachtig uitzicht en wanneer dit wandel- hoofd 's avonds is geïllumineerd met dui zenden lichtjes, dan verkrijgt men een too- verachtig effect, omdat door het donkere water al die vuurbclletjes zoo fantastisch weerkaatst worden. Aan sport wordt zeer veel gedaan, met lawntenni3 en cricket houdt men zich 'tliefst bezig; en last not least de fiets wordt niet vergeten, trouwens Holland lijkt mij hot paradijs Voor fietsrijders. Aan onze jongens. Wilt ge uit de kluiten schieten, Jongens? Hoort dan naar mijn raad; Weest geen droge, saaie Pieten, Rept je, rept je vroeg of laat. Is het tijd voor stoeien, Zit dan niet te broeien In een kamer, duf en warm. Klimmen, springen, loopen Geeft je, mag ik hopen, Breede borst en steev'gen arm. Komt de tijd van 't harde werken, Jongens, denkt dan aan je plicht, 't Za! je hoofd en hart versterken, 't Maakt je arbeid eens zoo licL*. Slaat het uur van leeren, Gaat je duchtig weren, Leeft niet enkel voor pleizier. Zit maar niet te zeuren: Mopp'ren uit den treure Helpt je immers toch geen zierl Wordt zóó kerels uit óén stuk, Zet Jan Salie aan den kant: Jan de Witt brengt Nederland Dan weer 't heengevloón geluk.- Men moet niet alleen berouw gevoelen over het verkeerde, dat men gedaan heeft, maar ook over het goede, dat men niet ge daan heeft. J. SamalDub&y. Stilzwijgendheid is daarom zulk een moei lijke deugd, omdat niemand het aan ons be merken kan, wanneer wij haar uitoefenen. Jean PauL Die staatkunde is ten slotte alleen goed, die de krachten, welke in den mensch slui meren, opwekt en de zedelijke beschaving bevordert Staatkundige en godsdienstige wetten zijn verwerpelijk zoodra zij den menschelijken geest binden en tot stilstand dwingen. Schiller. Windaardappelen. Snijd schijfjes rauwe aardappelen tei dikte van een rijksdaalder, doe ze in een niet te heete frituur of gebruinde boter, maar deze mag ook niet te koud zijn, an ders koken de aardappelen, in plaats van te braden, worden slap en souffleeren niet; zij moeten hard blijven. Wanne», r zij boven komen drijven, haalt men ze er uit; laat nu de boter goed heet worden, doe de schijf jes aardappelen er weer in en zij zullen souffleeren. Laat ze er in tot zij bruin zijn. Haal ze er daarna uit en strooi er wat heel fijn zout over. Het verwijderen van eiervlekken. Men verwijdert eiervlekken van zilver door dit af te wrijven met roet. Ook is het 2eer goed, het zilver nu en dan in lauw, vet zeepsop te leggen, in koud water na te spoe len en goed droog te wrijven. Het zilvei blijft daardoor blank en zuiver. „Scarpologie". Een geleerde te Bazel heeft een methode van karakterlezen uitgevonden, genaamd „searpologie", welke gebaseerd is op het aanvaarden van de stelling, dat iemands ka rakter uit zijn sohoenen kan worden afge leid. Hier volgen een paar van de voornaamst* regels: Als hak en zool gelijk afgedragen worden in dien 2in, dat geen van tweeën in slcch toren toestand verkeert dan de ander, mag

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 13