N° 13337 Maandag IT Augustus. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. '0061 oV LEIBSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden por Teek 6 Oonto) por 8 maanden Bulten Lolden, por loopor on waar agenten goreotlgd rijn franco por poot f uo. 1.30. 1.66. PRIJS DER ADVERTENTIËN) Van 16 regels /1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettert naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van SO woorden 40 Oonta oontant elk tiental woorden meer 10 0entg.-Voor Vet lnoasseeron wordt/0.06 berekend. Offieieele Kennisgeving. Vir|idirlng vin din timeentirud van LiUin, •p Donderdag 20 Aug. 1003, dee namiddag» te twee aren. Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van de geloofsbrieven van Jo niouw benoemde leden van den Gemeen- jboraad. 2o. Benoeming van een lid der Comrnis- iie van Toezicht op heb Middelbaar Onder lijs. (228) 3o. Benoeming van een onderwijzer met jvorpliohte hoofdakte aan de sohool der 2de klasse voor jongens en meisjes. (242) 4o. Benoeming van een derde onderwij zeres in de handwerken aan do school der Ödo klasse No. 5. (241) 5o. Benoeming van een onderwijzeres aan de sohool dor 3de klasse No. 3. (243) Go. Benoeming van een onderwijzer aan )de school der 4de klasse No. 2. (244) 7o. Benoeming van een leeraar in de Natuurlijke Historie aan de Hoogere Bur gerschool voor jongens en aan de beide laag- pte klassen van het Gymnasium. (215 en 216) 8o. Verzoek van Mej. B. Alter geb. De Jong om oontinuatie in de betrekking van )8tads-vix>odvrouw. (233) 9o. Voorstel tot. continuatie van H. H. Breuning als tijdelijk leeraar in de Hoog- duitsche taal ran de Hoogere Burgerschool Voor jongens. (236) 10. Voorstel tot continuatie an mej. J. Oort als tijdelijk leerares in de Hoogduit- Bohe taal aan dc Hoogere Burgerschool voor moisjee. (236) llo. Suppletoire staat van begrooting en Btaat van af- en overschrijving, beide dienst 3902, van hot Roomsch-Katholiek Armbe stuur. (232) 12o. Suppletoire staat van bogrooting en Btaat van af- en overschrijving, beide dienst 1902, van het Roomsch-Katholick Wees- en Oudeliedenhuis. (232) l3o. Verzoek van dc firma M, Langezaaï Zn. om kwijtschelding van opgelegd© boete wegen te-late-oplevering van twee urinoir-omkastingen. (229) 14o. Voorstel tot beschikbaarstelling van dc groot© zaal van het zoogenaamde cho- '1 era-hospitaal voor do oefeningen van het muziekkorps van het 4de regiment infan- iterie. (235) 15o. Verzoek van M, Blankenstein om •wijziging van het tarief voor hot keuren van paardenvleeach. (238) 36o. Verzoek van Regenten van de Roomsoh-Katholieke Arm on en van het •Wees en Oudeliedenhuis om toekenning van een subsidie in de kosten van verbouwing van het onder hun beheer staand gesticht. (237) l7o. Voorstel tot bestendiging van do aan de Hollandschc Eleotrischc Spoorwegmaat schappij bij besluit van 4 OctobeT 1900 toe gekende rontegarantio, na wijziging en aan vulling van de daaraan verbonden voor waarden. (239) 18o. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1902 op dat van 1903 van de niet. verwerkte gelden voor den bouw van het Openbaar Slachthuis, het Sanatorium „Rhyngeest", de sohool aan do Kruger- Btraat en de brug met dam over de Zoeter- woudsch© Singelgracht en tot voldoening uit den post: „Onvoorziene Uitgaven" op de begrooting van 1903 van in 1902 onbe taald geble-'tn vorderingen. (227 en 234) 19o. Rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente over 1902. (230 en 240) Burgemeester en Wethouders van Lelden, Gezien het adres van Z. DE ROOY, hou dende verzoek om vergunning tot uitbreiding van de Koekbakker^) aan de Zydgracht No. la, kacL bekend Sectie E No. 882, door vervan ging van den bestaanden oven door een heete- luchtoven Gelet op d« artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bt) deze kennis aan het publiek, dat genoemd versoek met de belagen op de Secretarie dozer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Maandag 81 Aug. a. s., 'b voormlddaga te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethoudors voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 17 Aug. 1908. Gemeentezaken, Zuinig beheer. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, wijst de gemeente- rekening over 1902 aan in ontvangsten: f 1,387,897.30 1/2, in uitgaven,f 1,360,009.37 Sluitende aldus met een voordeeli saldo van f 7887.93 1/2. Do begrooting voor 1902 werd oorepixa- kelijk door den Raad vastgesteld in ont vang on uitgaaf op 1,065,497. In den loop van 1902 en 1903 werd zij echter verhoogd mot een bedrag van 580,427.88 1/2 en alzoo gebracht op 1,645,924.8S 1/2. Tot die aan zienlijke verhooging droegen verschillende uitgaven bij, waarvan wc alleen enkele der grootste willen noemen, zooals de kosten van vernieuwing van den onderbouw der Kraaierstraatsbrug f 5050.13; aanvulling van Uitbroidings- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke Gasfabriek 40,000; uitbrei ding van de openbare lagoro school aan do Heoronstraat f 6200; aankoop van grond voor een school aan do Paul-Kruger-sbraat 8420, cn voor dc school zelf f 73,500; het leggen van een dam met rijbrug in de Zoo- terwoudsche Singelgraoht 13,000; voorzie ning in de hoogerre kosten van op- en in richting van het Openbaar Slachthuis f 26,950; hoogere kosten van den bouw van het Sanatorium 26,150 en eindelijk over brenging van de onverworkt gebleven som- mon, bestemd voor op- en inrichting van een Openbaar Slachthuis en een Sanatorium tot een totaal bedrag van 343,212. Dit laatste bedrag doet hierbij de deur toe, en heeft tab de aanzienlijV groot© ver hooging der begrooting vooral medegewerkt Gaan wij aan do hand der toeliohting, door B. en Ws. op de rekening gegeven, de ontvangsten na, dan blijkt, dat op sommigo posten een lagere ontvangst dan de geraam de is verkregen van f 266,900.83, in hoofd zaak veroorzaakt door een goldleening ton behoeve der voorziening in kasgeld van f 100,000 en een goldleenng ter voorziening in de kosten van buitengewone erken van f 140,117.13 1/2, terwijl con bedrag van 7730.74 als subsidie in de kosten van den bouw der sohool aan de Paul-Kruger-straat van bet Rijk nog niet is ontvangen. Overigens trof ons vooral, dat do ont vangst voor het gebruik of genot van open bare gemeentewerken, bezittingen of in richtingen f 3043.67 1/2 beneden de raming bleef. Dat de opbrengst van het krankzinnigen gesticht „Endegeest" 3,544.701/2 boven de raming ging, is het vermelden waard, als een bewijs te meer hoe voordeelig de exploitatie van deze instelling voor de ge meente is. Het totaal der hoogere opbrengst van 60inuiige posten kon echter niet boven de 8,873,25 stijgen, zoodat de rekening een zeer groot tekort had moeten aanwijzen, in dien niet aanzienlijk op de uitgaven ware bezuinigd. Wij willen daarom ten slotte de moest sprekende de uitgaafpost-endio beneden de raming zijn gebleven, nog even nagaan, waardoor Burg. en Weths. hebben weten te verkrijgen, dat de rekening ten slotte toch nog een niet onbeduidend voordeelig slot opleverde. Dit is juist een kenmerk van zuinig beheer, wanneer men op zijn uitgaven weet te sparen en voor een zeker doel minder uitgeeft dan hetgeen men er voor uitgeven mocht. De posten, waarop bezuinigd is, vormen een lange rij, sommige wijzen slechte kleine bedragen aan, dochvele kleintjes maken een groote. Wo kunnen uit den aard der zaak slechts enkele posten aanstippen en moeten ons bij de meest eigenaardige bepalen. Op onder houd van straten on pleinen werd 2200.89 bezuinigd, op onderhoud van huizen, to rons enz. 1600.30, op de kosten voor open baren gezondheidstoestand f 1006.98, op die der bewaarscholen 1569.89, terwijl voor do verpleging in het ziekenhuis der Rijks-uni versiteit 2096.25 minder uitgegeven word dan op de begrooting werd gebracht. Op de kosten van den algemeonen keu ringsdienst van levensmiddelen, een tak van dienst, de yoor uitbreiding vatbaar is, wi6t men toch nog 231 te bezuinigen enz. enz. Het is wel gemakkelijk tc zeggen: als er bezuinigd is, dan waren de posten op dc be grooting te hoog geraamd, doch men vcr- gote niet, dat de Raad, na eerst de be grooting in de sectiën.te hebben behandeld in openbare vergadering deze vaststelt. De Raad geeft maar niet zoo roekoloos. En eenmaal or voor uitgetrokken, hadden de sommen mogen worden gebruikt. Dat or bij eiken post ernstig overwogen is of er ook wat op uitgezuinigd kon worden en dat dit bij velen is gelukt, strekt Burg. on Weths. tot eer, te meer, omdat er geen gevallen be kend zijn, waarvan gezegd kon worden, dat dc zuinigheid de wijsheid heeft bedrogen. Dat de rekening der gemeente Leiden over 1902, in een tijd dus, dat een uitzetting der uitgaven algemeen aan de orde is, kon sluiten met een voordeelig slot van 7887.931/2 os ontegenzeglijk een bewijs van zuinig beheer. Leiden, 17 Augustus. Den Gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat, ten gevolge van het besluit tot reorga nisatie van de scholen der 2de klasse, met den aanvang van den nieuwen cursus, op 1 Juli j. 1.aan dc school 2de klasse voor Jon gens en Meisjes een vijfde klasse is ge vormd, tea gevolge waarvan het personeel dezer 6ehool moet worden uitgebreid met een onderwijzer, die tevens de bevoegdheid bee it tot het geven van onderwijs in de Fransohe taal. Voorts wordt het hoofd dier school bijge staan door ten minste vijf onderwijzers of onderwijzeressen, voor wie het berit der hoofdakte verplichtend ia, zoodat, met het tegenwoordig aantal van vier, nog één on derwijzer met verplichte hoofdakte zal moe ten worden aangesteld. Door thans een onderwijzer met ver plichte hoofdakte to benoemen, kan dus ook aan dit voorschrift wordon voldaan. Daartoe bicden B. on Ws., in overleg met den arrondissemente-schoolopziener en na ingewonnen bericht van h«t hoofd der sohool, de volgende voordraoht aan: lo. J. Huge, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare sohool der 3cfé klasse No. 3; 2o. A. Dobbelsteijn, tijdelijk onderwijzer aan de openbare school 2de klasse voor Jon gens en Meisjes; 3o. P. O. Schreuder, on derwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare school 3do klasse No. 1. Tevens is de volgonde voordracht opge maakt v -or de benoeming van een onderwij zeres aan do openbare pchool 3de klasse No. 3 ter vervulling van de vacature, welke zal ontstaan ten gevolge van het roet in gang van 16 Augustus o. a verleend eervol ontslag aan mej. J. O. M. Dijkman: la mej. M. de Jong, tijdelijk onderwijzeres aan do openbare sohool dor 3de klasse No. 3; 2o. mej. S. CW. Bader, adspirant-on derwij- zeros te Leiden; 3o. mej. A. Drieeen, tijde lijk onderwijzeres aan de openbare school der 3de klasse No. 1. Tor vervulling van de vacature van on derwijzer aan de openbare school dor 4de klasse No. 2, ontstaan door hot met ingang van 1 Juni 1. 1. verleend eervol ontslag aan den heer P. H. A. de Gooyer, wordt de volgonde voordraoht aangeboden: lo. A- Vogelaar, onderwijzer te Niouwveen; 2o, L. W Beumer, adspirant-ondorwijzor te Sas- senheim; 3o. J. G. van Tortholon, onder wijzer te Wesf^Beemster. In do kork dor Gereformeerde Ge meente aan den Niouwon Rijn alhier nam gisteravond ds. P. M. van Loon afscheid van zijn Gemeente. Do bijna 68-jarige leeraar vertrekt weldra naar do aanzien lij kor Gemeente te Enkhuizen, na de Ge meente te dezor slede bijna tien jaren ge diend te hebben als herdor on leeraar (don 17den December 1893 deod hij alhier zijn introdo) on 1275 malen voor haar te zijn op- gotrodon, zooals rajneorw. gisteravond me dedeelde. De scheidende leeraar sprak naar aan leiding van Handelingen 20 vs. 26 en 27 en richtte na de krachtige predikatio zeer har telijke woorden tot de kerkelijke colleges, met wio hij steeds vriendschappelijk mocht samenwerken, waardoor een band werd ge legd; tot de Gemeente, dio hem zoor lief was geworden, en tot vrienden en vriendinnen, dio zich nu en dan Bohaardcn ondor zijn gehoor en van wio hij en de zijnen vooral ook in den laatsten tijd zoovelo blijken van vriendschap hadden mogen ontvangon. Hij smeekte over allen den zegen van Boven af en deed dit ook met betrekking tot hot be stuur der burgerlijke gemeente, welke laat ste hij welvaart en bloei toowenschte. Do Gemeente zong don nog met jeugdigen moed, groot vertrouwen en goede hopo voor de toekomst bezielden geliefde herder en leeraar toe het vierde vers van don 121 sten Psalm. Ter vervulling der vacature van looraar in de natuurlijke historie aan de Hoogere Burgersohool voor jongens on aan de bolde laagste klassen van het Gymnasium alhier, worden ter benoeming voorgodragendr. J. 0. 0. W. van Nooten, directeur der Hoogere Burgerschool mot 8-Jarlgen cursus to Briollo, en dr. J. M. Ruys, leeraar aan do Ri)ks Hoogere Burgerschool met 8-jarigen oursus te Heerenveen. Het verslag der commissie, van 1 Aug. 1902 tot 1 Aug. 1908 te Leiden belast ge weest met hot afnemen der praotieche examens van apotheker, Is afgedrukt In de „Staats courant" No. 191. Yoor het examen Fransch, lager onder wijs, is geslaagd mej. H. Blankenberg, van Leidon. BU de heden gohouden verkooping van cokes bi) partilen van 10 en 6 H.L. waren de prijzen ƒ4.70 en ƒ2.36. De Gereformeerdo Veroenlglng voor drank bestrijding houdt haar derde jaarvergadering Woensdag 26 Augustus, des voormiddags te 11 uren, in „Irene", Kolstraat te Utreoht Een openbare vergadering vindt des namid dags te 2 u. 80 min. in hetzelfde gebouw plaats. Daar hopen op te trodon de weleorw. heer R. J. W. Rudolph, van Lelden, met het onderwerp„Het alcoholisme en het sociale vraagstuk" en de weleerw. hoor W. EL Gispen Jr., van Baarn, met het onderwerp: „De beste w\jze van drankbestrijding." Do agenda dor huishoudelijke vergadering bevat voorstellen tot statuten- en roglements- berzienlng. Voorts zal beslist worden, welke houding dient te worden aangonomen Inzake het voorstel om een congres to organiseoron ter bespreking van het vorband tusschen de maatschappelijke toestanden dor arbeidende klasse en het alcoholisme. De hoer J. M. Koen, hoofd der burger school aan de Lombardstraat te 's-Gravonhage, hoopt 1 8eptembor a. e. don dag to herdenken waarop bi) vóór 26 jaren de leiding van die onderwijsinrichting op zloh nam. Do „Staatsct." No. 191 bevat do sta tuten dor naamlooze vennootschap „Hol- landia", stoom meubel fabriek, te Waddinga ve en. Doel is: do fabricage van meubelen cm andere houtproducten, benevens den han del in dio artikelen, con on ander in don meost uitgobroiden zin; voorts do oprich ting van fabrieken of winkole, ten doel hebbende do exploitatie of uitbreiding van do zaken der vennootschap. Duur: 30 jaar. Kapitaal10,000, verdeeld in 20 aandoelen in blanco of aan toonder, elk groot f 6Ö0. Do vonnootechap wordt bestuurd door een directeur. Bovendien zullen twee commis sarissen aangesteld worden. De minister van marine brengt ter konnis, dat, in vorband mot den uitslag van het laatst gehouden examon voor adel borst der 3de klasse bij het Koninklijk In stituut voor do Marino te Willomsoord, do hierna gonoemdo jongelingen, gerangschikt naar de bij het examen gebleken kundig heden, voor een benoeming als adelborst voor den zeedienst in aanmerking zijn ge komen: J. E. Meijer Ranncft, O. A. Horsting, jhr. O. van den Brandelcr, R. L. E. do Bruyn, K. 0. W. Rotteveel, W. K. Mau- rits, T. H. N. de Booy, 0. O. van Kente ren, A. Fetter, J. F. van Aalst, M W. Efctij, J. Groothof f (geb. to Amsterdam), H. ter Poorten, O. T. Belloon, P. Eiken boom, P. T. do Meester, J, W. baron van Haorsolto van Haerst, M. J. Kruyfc, G. D. E J. Hotz, K. H. J. Flint, W. G. Kuyck, De "Wondersteen. 26) Er ging eon geschreeuw van verontwaar diging en teleurstelling bij de bedrogen jongens op, die nog steeds gehoopt hadden, dat Bultitude de konijnen nog wel ergens zou verstopt hebben, maar nu op het oogenblik geen kans zag om aan zijn verplichtingen te voldoen. „Waarom liet je dat toe? Ze waren van ons, niet van hom. Met welk recht verdronk je vader onze konijnen, zeg?" riepen ze misnoegd. „Met welk recht?" zei Paul. „Moet dan een man maar alles toelaten in zijn eigen huis? Ik, hy hoefde toch zijn boeltjo niet vol met ongedierte te laten komen?" Maar dit maakte hen des te woedender en luide gaven ze hun afkeuring te kennen. Do heer Blinkhorn overwoog de zaak onder - tusschen. Eindelijk zei hy „Maar jullie wist toch, dat do directeur nooit zou toestaan, dat jullie op school dieren zouden houden? Het is tegen alle regels ln. Ik wil dan ook niet tusschenbeide komen." «0, maar," zei Chawner, „hy beloofde ze alleen aan dagleerlingen. Daar kan de directeur toch niets tegen hebben, wel, mynheer?" „Nee," zei Blinkhorn, „dat is waar. Ik wist dat zoo niet. Nu, Bultitude, jo bent wel ver hinderd je plan ten uitvoer te brengen, maar je wil toch zeker wel doen wat deblliykhoid elscht?" „Ik bogrtyp u niet heel goed," zei do heer Bultitude. Maar hy vreesde hetgeen er nu volgen zou. „Doodeenvoudig, jo hebt geld van die jon gens aangenomen, en nu kun je ze er niets voor teruggeven. Natuuriyk, dat je het geld terug betaalt. Ik vind, dat je dat zelf moest inzien." „Ik vind niet, dat ik ze iets schuldig ben," zei Paul; „en daarenboven, op het oogenblik past het me hoel niet hun te betalen." „Als jy dan geen eergevoel bezit," zei de heer Blinkhorn, „dan moet ik de zaak zelf maar in handen nomen. Laat iederen jongen, die iets te vorderen heeft, me precies opgeven, hoeveel het is." De eone jongen na den anderen kwam met zyn eisch naar voren. Een had er oen tion- stuiverstukje gegeven, om daarvoor in plaats een muis te krygen met een vlek op den rug, en twee anderen hadden witte muizen gekocht. Met hot geld van Porter meegerekend, was het vyf shilling in het geheel, Paul's heele kepitaal op de wereld dus, zyn eenig redmiddel tot ontkomen l De heer Blinkhorn zag geen roden waarom het geld niet dadeiyk betaald zou worden. „Geef me al het geld, dat je by je hebt, Bultitude," zei hy, „en ik zal al je schulden voldoen, zoover dat mogelyk ls." Paul greep krampachtig zyn arm. „Neel" riep hy heoscb, „dat nietl Doe me dat niet aan 1 Ik ik kan ze niet betalen, nu niet I Ze kunnen dat niet begrypen. Als ze my den tyd maar laten, dan zullen ze hun geld dubbel terugkrygen, wagens vol konynen, de beste konynen, die men voor geld koopen kan. Als ze maar wachten willen I Och, lieve mynheer, maak me niet ongelukkigl Ik kan nu niet betalen 1" „Ze hebben al lang genoeg gewacht," zei de heer Blinkhorn; „je moet zo nu botalen." „Ik zeg u, dat ik hot niet kan," schreide Paul; „voretaat u me dan niet? Geen cent heb ik te geven! Die ellendige Garuda-steenI Wat zyn meqschen toch dwaas 1" Toen, in zyn wanhoop, deed hy het domste, wat hy doen kon. Hy wilde zich redden door te vluchten en met een fermon stoot brak hy door de jongens heen, den weg ophollend, die naar het station leidde. Dadeiyk was de heele school hem op de hielen. De arme man had in geen vyf en twintig jaar zoo geloopen, zelfs niet toen Coggs en Coker hem achtervolgden op dien gedenkwaardigen Maandagavond. Maar ondanks alle pogingen kon hy het niet volhouden. Chawner en Tipping hadden hom al heel gauw by zyn kraag en brachten hem terug naar den heer Blinkhorn, die voor altyd zyn goeden dunk van Paul verloren had. „Mynheor," zei Chawner, „ik voel iets in zyn zak, dat op een portemonnaio ïykt. Zal ik het er uit halen?" „Als hy weigert het zelf te doen, ja, doe het dan maar," antwoordde do heer Blinkhorn. Het was Dick's beurs natuuriyktrots alle tegen8parteling, werd ze Paul afgenomen en de lnboud eeriyk onder de achuldeischers verdeeld. Het beursje kwam ledig by hem terug. Nu was alle geduld ten einde; hy smeet het ding weg en liep heen in een toestand, die aan krankzinnigheid grensde. Weg van het veldl Wat kon hot verlof daartoe hem nu schelen! Hoe kon hy den afstand van meer dan vyftig kilometer naar huis afleggen zonder eon cent op zak? Tien minuten te voren dacht hy de vryh6id nog zoo naby en nu was de kans voorgoed ver keken. Niemand beklaagde hom; niemand begreep hoeveel hy verloren had. De heer Blinkhorn en de jongens keerden naar hun spel terug. Sommigen bleven de zaak bepraten. Do algemeene verontwaar diging over Paul's handelwyze nam met ieder oogenblik toe. Opeens werd er geroepen: „0, daar heb jo Grim 1" en workeiyk verscheen do grooto gestalte van den directeur aan het einde van het veld. Do hoer Bultitude haalde ruimer adom.Die komst was een goed toeken. De dlrectour zou vast in een goed humeur zyn on misschien vond Paul den moed wel hem zyn vrooseiyke ondervindingen mee te deelen. Het was merkwaardig, hoeveel moor vuur en geestdrift er opoons in het spel kwam. Ieder deed zyn best om de hooge goedkeuring te verwerven. Dr. Grimstone stapte statig naar voren. „Heel goed, Mutlow 1 Mooi gespeeld 1 Niot bang zyn, hoorl Loopen, loopen. Geef don bal nu eens aan myi" Hy speelde nu vorder mee en had er veel plezior in. Dat hy nu niet bepaald zeer welkom was als medespeler, daaraan dacht by niet. De heer Bultitude was aan de zydo van den directeur en deed al zyn best om belang in het spel te stellen, maar hy kon het toch niet volhouden togen zyn vyanden. Dick was Bteeds een fijn speler geweest. Geen wonder dus, dat Paul nu heel wat te hooren kreeg over zyn slecht spel. Toch durfdo hy er togon den directeur geen woord over reppen, welk onrecht hem werd aangedaan. En zoo giDg de middag voorby tot de schemering inviel, de lampen ontstoken werdon en het te donker werd om den bal of de goaip3len te ondorscheiden. Het spel hield op eD de jongens marcheer den twee aan twee af. De beor Bultitudö vond hot werkoiyk nog prettiger weer naar het werk torug to keoren dan deol to nemon aan zoo'n soort van uitspanning. Het vras misschien wol de miserabelste middag, dien hy ooit in zyn Joven had doorgobracht. En liot zou nog erger wordon t Yoor eon groot deel was hot zyn eigen schuld, liy wilde en kon zichzolf niot in do omstandigheden schikken on trachten do dingen nog maar van den besten kant te bekyken. Misschien was dat in zyn toestand ook wol wat to veel gevergd en hy boproofde hot dan ook maar niet eens. Soms kon by zyn lot niot langer dragon en besloot zyn ongeluk aan den oen of ander mee te deelon; aan den directeur niet moor, dat bad by sinds lang opgegeven. Maar als hy juist beginnen wou, dan stokton do woorden hom in do keol. „Op school mocht mon hem boel niot meer ïydendat kwam wel voomameiyk, omdat by het minste en goringsto klikte. Wat hy ala oen beleadlging beschouwde, werd aan dn autoriteiten direct overgebracht. Do eenige jongen, die nog steods Jn stilte wat voor hem was blyven roolon, was Jol- land. Yroeger had dezo Dlck steods bewon derd on mot eorbiod aangezien on nu nog steeds dacht 1>U. dat dezo voranderdo godrags- iyn niots anders was dan een grap, die zich den een of anderen dag wel ophelderen zou, wanDeor hU er genoog van had. Jolland ver- voeldo en plaagde hom don boeion dag mot to smeeken zyn gedrag to veranderen en hem de oorzaak er van mee te deelen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1