Koopt Zwarte Zijde. I fie van Noord-Hol and, f 565; G. Smit, wed. J. A 1 f i n g, verificateur lBte cat. bij :'b Rijks belastingen, /G72; F. A. Sohef- ,fer,wccL G. A. Soeteman, lat© klerk bi] liet departement van oorlog, 300; W. J. en H. Scholte, kinderen uit het huwe- 'ilijk van wijlen H. Scholte, laatstelijk brieven- en telegrambesteller, met wijlen G. Dijkstra, 175; A. Groenewoud, wed. F Spring veld, sluisknecht, 166; G W. van den Oosterkamp, Iwed rar. M. A. Eekhout, raadsheer in 'het gerechtshof to 's-Hertogenbosch, f 600. Toestand der gemeente Leiden in het jaar 1902. li. In hoofdstuk V wordt een en ander me degedeeld omtrent gemeente-eigendommen, -werken en inrichtingen. Daaruit blijkt 0 m. dat in verband met de benoeming van een vierden wethouder een nieuwe wethou derskamer in het Raadhuis is bijgebouwd, ter plaatso waar vroeger de boden kamer j was gevestigd, terwijl op de Pers daar naast een bodenkamer werd gemaakt. Do j kelder onder het Raadhuis, uitkomende op 'de binnenplaat® van poroeel Visclirnarkt |'13, vroeger bij genoemd perceel in gebruik, maar door den togenwoordigen eigenaar niet meer gewensoht, omdat deze kelder ,iiiofc waterdicht waa en schadelijk voor de gezondheid, werd opgeruimd, wat geschied de door hem met duinzand te vullen en den ingang dicht te metselen. Do bouw van het Sanatorium „Rhyn- gecst" word in 1002 geregeld voortgezet. Tcgonspocd, ondervonden bij de verzending jen installatie der centrale verwarmingsin- I richting en andere omstandigheden ver- traagdon de oplevering, die ton slotte op '1 November kon geschieden. Dc exploitatie 'kon aanvangen op 1 Januari 1903. Na het einde van den winter werd de opbouw van het Slachthuis met kracht voortgezet, het hoofdgebouw kwam gereed ,cn alle verdere onderdeden weiden onder -handen genomen. Door verbouwing is de Kweekschool aan dc Oude Vest definitief van de Leerschool .afgescheiden. De vertrekken der vroegere jdirectoursrwoning zijn thans tot leo-lokalen ;voor dc Kweekschool ingericht. Nadat tot het bouwen van oen zesde school der 3de klasse op het terrein aan de Paul-Kruger- straat was besloten, werd de uitvoering on middellijk onderhanden genomen. Het met selwerk kon nog in 1902 worden voltooid en j zooals men weet is de school thans reeds gc- ruimen tijd in gebruik genomen. Het ge- woon onderhoud dor gebouwen, scholen, meubelen, enz. werd in eigen beheer uit gevoerd. De gebruikelijke wijze van boom snoei on, nogal eens door het publiek veroordeeld, bleef men toepassen en deze wijze van wer- ,iken wordfc verdedigd, omdat daardoor voorkomen wordt hot vroeg sterven of om- waaien der boomen en het verzoeken om te snoeien op tijden, die schadelijk zijn voor 'den groei der boomen. Tor vervanging van j dood o of zieke werden 196 nieuwe boomen 1 geplant en eenigo verplant. De plantsoe- nen werden zoo goed mogelijk onderhouden, tn iettegon staan de de straatjeugd dit zeer [bemoeilijkt. j Het ware volgens het verslag wcnschelijk om do grasgazons in het plantsoen, hot [park en do kleine plantsoenen machinaal jto maaien, ben einde het. gelijkmatig uiter- jlijk dezer grasvlakten te verhoogen. De .tegenwoordige, zij hot ook matige, op brengst van hot grasgewae gaat dan na tuurlijk verloren. Voor onderhoudskosten word gedurende ,1902 besteed: aan straten en pleinen 33,441.41 1/2, aan bruggen f 12,000.52 1/2, aan gebouwen f 14,947.22, en ten behoeve dor gemeen te-reiniging - f 13,159.611/2. Ten gevolge van de in-werking-troding der Gezondheids- en der Woningwet, word ook voor doze gemeente een Gezondheids commissie ingesteld, wier taak het onder meer is zich op de hoogte fco houden van den staat dor volksgezondheid in de ge meente, waarvoor zij is ingesteld, en aan- tcokoiiing te houden van de verordeningen, in het bolang der volksgezondheid in de go me en Lo in het loven geroepen. Voorts over weegt zij allo bij haar ingekomen klachten ter zako van benadeeling der volksgezond heid on vestigt de aandacht op maatrege len, dio naar haar oordeel van ovorheids- i wego zijn te nemen in hot belang der volks gezondheid. Verder doet zij door een of meer haror leden of door deskundigen die I onderzoekingen verrichten welke haar noo- dig voorkomen, en verricht overigens de .werkzaamheden, die haar krachtens de wet worden opgedragen. 1 Door don Commissaris der Koningin wer- /3cn den 18den November 1902 benoemd bot •froorri btor dezer Commissie prof. drr. H. P Wijsman on tot leden de hoeren nrr. H. L. IflDrucker, W. 0. Mulder, dr J E. G. van Emdon, dr. J. C. J. Bierens do Haan, H. Marks, H Paul Jr J. J. Hassclbach en ,D. van Gruting. Met ingang von 1 Dcc. wc rel tot secretaris der Commissie bonoomd dr J. D. Filippo en het bedrag zijner toe lage bepaald op 700, waarvan f 300 komt 'voor rekening der gemeente. In het afgeloopen jaar werd geregeld voortgegaan mot het verbeteren van riolen; het onderhoud daarvoor kostte f 6005.29. 'Het reinhouden der gemeente, voor zoover de oude stad betreft, bleef op do gewone voorwaarden opgedragen aan de Gobr. Van Ulden, en van die gedeelten, welke vóór 1896 behoorden tot de gemeenten Oegst- geest, Zoeterwoude en Leiderdorp, aan S. Schvama en H. W. Straathof. De contrac ten, met al do drie aannemers gesloten, loo- pen af met 1 Januari 1904 Het aantal pereeelen, nog niet aan dc duinwaterleiding aangesloten, bedreeg 183 in hot oude en 163 in het. nieuwe gedeelte 'der gemeente, tegen respectievelijk 190 en 167 in 1901 Hot waterverbruik bedreeg in 1902 23286 M3 meer dan in het vorige jaar. Dat er nog een aantal perceel en niet aan gesloten zijn,- is een misstand, d: nog altijd te lang blijft bestaan, al zien we ieder jaar het einde even nader komen. Hot aantal contracten voor levering van duinwater werd met 107 vermeerderd, ook ten gevolge van het aanbouwen van nieuwe pereeelen. Bij het bouwen of verbouwen werd aan de bepalingen der Verordening op de Bouwpolitio krachtig de hand gehouden. Het is hier de plaats even stil te staan by de practische werkzaamheid der Ver- eeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen. Voor deze Vereemiging wan het jaar 1902 meer een jaar van voor bereiding dan van uitvoering. De 20 nieu we woningen aan de Kooi werden in do maand Maart in gebruik genomen en gaven reden tot tevredenheid. Na de Woningwet, is erkend, zal de gelegenheid tot krachtiger werkzaamheid zijn geopend. Het verslag dezer Veroeniging spreekt don wensoh uit, dat een volgend jaar daarvan blijk zal ge ven. De voreem'ging Eigen Haard" heeft in het jaar 1902 aan haar verplichtingen ten volle voldaan. Op de aandeelenboekjes der loden was op 31 December 1902 ingeschre ven tot een bedrag van 11,020,10 1/2, ter wijl 10 aandeel en van 60 waren uitgege ven. De Leidsohe Bouwvereen iging breidde haar aantal woningen in 1902 niet uit. Door den invloed van hot groot aantal woningen, door bouwondornemerB in de buitenwijken dor stad gezet, ging het verhuren van en kele woningen iets minder grif en daarom word van deze do prijs verlaagd. Het winst cijfer is door het bovenvermelde feit iets onder dat van vorige jaren gebleven. In een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders werd besloten tot het ver lengen der vonnootschap met 30 jaren, ter wijl weid bepaald, dat het kapitaal nu op 150,000 gebracht kan worden. Van de openbare Zwemplaats voor mili tairen en minvermogenden en van de bij zondere inrichting voor warme baden werd druk gebruik gemaakt. In de zweminrich ting „Rhynzigt" weiden pl.m. 13,000 baden genomen; 18 lcorlingen, waaronder drm meisjes, vorwierven bet diploma voor ge oefend zwemmer. Besmettelijke ziekten kwamen al zeer weinig voor. Aangetast worden door fcbriB thyphoïdca 4 personen, roodvonk 24 per sonen, diphtlioritis 28 personen, waarvan 4 overleden. Met het oog op pestgevaar bleef een premie van 5 cents uitgeloofd op het dooden van eiken rat, waardoor 3374 ratten aan do Stadstimmerwerf bezorgd werden en daarvoor 168.70 aan promión word uitbetaald. In den toestand der begraafplaatsen kwam geen verandering. Het aantal lijken, op elke begraafplaats in het afgeloopen jaar begraven, is als volgt: Algemeene begraafplaats 3 Begraafplaats aan de Groenesteeg45 voorm. Marepoort 200 Heerepoort 381 R.-K. Begraafplaats 276 Totaal 884 Blijkens liet jaarverslag over 1902 van de Vereoniging tob opleiding var bewaar- schoolhoudcresfien to Leiden, dio reeds 25 jaren bestond, word. dit jaar aan 80 leer lingen, onder wie 34 internen, onderwijs go- geven. Van haar, die diploma's ontvingen, werden als hoofd of als hulp geplaatst in de gemeenten Utrecht, Haarlem, Puriner end, Katwijk, Stavenisse, Middelburg, Leiden en Deijl. Drie verbrokkon naar Indiè cn twee worden geplaatst bij fami- liën. Het buitengewoon tekort van 2500, ontstaan door het weigeren van de subsi die door de Staten van Zuid-Holland, werd gedekt door milde giften. De wensch wordt uitgesproken, dat het nieuw ingetreden jaar weder moge bewij zen, hoeveel warme vrienden de Kweek school telt, die opnieuw zullen helpen om het tekort van 2500 aan te vullen. 11EC LAMES, fc 40 Cents per regel. Gegarandeerd solide. Men verlange stalen van onze zydestoffen van 60 cente tot 9 gulden per Meter. 6645 15 Specialiteit: Nlouwste Züdestoffen voor Bruids-, Gezeleohapa- en Wandeltoiletten, ook in kleuron en wit. WU verkoopen In Holland direct aan par ticulieren, en zenden de uitgekozen zljdestoffon franco recliton en port aan huis. Scliweizer Co., Lnzcm (/witsorlaud) Zijdestoffen-Export. Arbeldsvoorwuttrdean vau deu Nedcr- landscheu joarnalisl. De commissie uit don ,,Ned. Journalis tenkring" tot het instellen van con onder zoek naar de arbeidsvoorwaarden van don Nederlandschon journalist en bestaande uit do he eren C. K. Elout, J. F. L. do Balbian Verstor, Jacques Deen, heeft haar wenschen cn conclusies als volgt geresumeerd: 1. Een werkdag van acht uren behoort voor don journalist maximum te zijn. Uit zondering toe te laten in de verslaggevcrij. 2. Een jaarlijksch verlof van vier weken behoort als normaal to worden beschouwd. 3. Als voldoende gemiddeld inkomen be hoort te worden aangenomenvoor hoofd redacteurs in de groote steden 5000, voor hoofdredacteurs in de provincie f 4000, voor rod acteurs in de groote steden f 2500, voor verslaggevers en redacteur-verslagge vers in do groote steden 2000, voor redac teurs in de provincie f 2000, bij wolke ge middelden de wisselvallige baton uit arti kelen on correspondenties buiten beschou wing moeten blijven. 4. Pensioenverzekering van de leden eener redactie en invaliditeitsverzekering althans van verslaggevers zijn te beschouwen als sociale plichten van elke dagbladdirectie. 6. Als regel is een opleiding door de H. B.-S. mei 5-jarigen cursus of door het gym nasium te beschouwen als minimum-ver- eischte voor den journalist in het algemeen. Als regel is voor den hoofdredacteur de voltooide studie in d rechtswetenschap of een daartoe naderende eigen studio noodza kelijk fce achten. 6. De algemeene vergadering van den N ederl andschen Journalistenkring" be noem e een commissie tot het instellen van een onderzoek naar de beste opleiding van den journalist. 7. Opheffing of althans tempering van de heersohende besfcaansonzekeiheid van den journalist is dringend noodig. 8. De algemeene vergadering van den „Ne- derlandsohen Journalistenkring" benoeme een commissie tot het instellen van een on derzoek naar do beste middelen om tot dio opheffing of tempering te komen. De kadepnood. Omtrent dft onderwerp ontving de ,,Middb. Ct." de volgende toelichting van bevoegde zijde: De kadernood bij het leger is van een ver dere strekking dan bij oppervlakkige be schouwing wol zou worden vermoed. Het in den laatsten tijd ontstane groot incompleet aan korporaals bij de korpsen infanterie toch is hoofdzakelijk een gevolg van de vele pensionneeringen, welke na de invoering van de militaire pensioenwet 1902 in de hoogere onderofficiersgraden, vooral onder heb administratief personeel, even zoovele vacatures deden ontstaan, die uit de lagere graden moesten worden aange vuld. Het is te voorden, dat deze toestand zich in de toekomst, hoewel niet in zoo sterke mate, zal bestendigen, indien geen maatre gelen daartegen worden genomen. Vele on derofficieren veelal do beste elementen onder hen zullen onder de bestaande omstandigheden, al is het met wat kleiner pensioen, vroegtijdig de gelederen verlaten, waardoor vooral in de graden v^.n adjudant onderofficier, sergeant-majoor en fourier een on gewenschte toestand zal geboren wor den. Reeds nn is duidelijk gebleken, dat dio betrekkingen wegens de aanmerkelijke uitbreiding der administratieve werkzaam heden niet kunnen worden toevertrouwd aan jonge, nie. deugdelijk voorbereide krachten. Naar men verneemt, ia dan ook reeds ook met het oog op do eerlang op te rich ten drie regimenten infanterie de aan dacht van het legerbestuur op deze aange legenheid gevestigd, en worden, om de per sonen, met die graden bekleed, langer voor den actieven dienst te behouden, middelen beraamd tot verbetering van hfun positie. Weerbericht van O Augustus. f'oIjodi opgavan tbii Kon. >«d. Wat, Initltuui) Vorwaohting. Zwakke tot matigen noordwesbelijkon wind. Gedeeltelijk be wolkte lacht. Droog weer. Geringe toene ming in temperatuur. Gemengd Nieuws. Een baggerman geraakte nabij het Academisch Ziekenhuis van zijn schuit to water. Door een student, die te water sprong, werd hij bewusteloos op het droge gebracht. Eenige bedienden van bedoelde inrichting hadden spoedig de levensgeesten opgewekt, waarna de man ter verdere ver pleging aldaar is opgenomen. Een 10-jarige knaap, die op het Kort- Rapcnburg naar het aasjos scheppen stond te kijken, kreeg gisternamiddag een toeval en sloeg to water. Kornuiten hadden hom spoedig op den walkant getrokken en naar huis gebracht. Ook een 1 1/2-jarig kind is in een sloot aan den Zootorwoudschen Singel te water geraakt. Een werkman mocht net gelukken de kleano zonder letsel daaruit te halen, waarop het zusje, dat op het kind moest passen, het naar huis heeft gebracht. Naar ons bericht wordt, zijn bij het gerechtelijk onderzoek naar den dood van den 16-jarigen lompensorteerder, zooals van den aanvang verwacht werd, geon teekenen van geweld geeon: ateerd, zoodat de familieleden en anderen, die aan mishandeling hebben gedacht, daaromtrent gorust kunnen zijn. Het stoeien in de eorteerderij zal nu wel wat verminderd zijn, daar do werklieden hebben kunnen inzien, dat dit tot overlast leiden kan. Het O. M. bij het Haags c he ka n- tongerecht vorderde heden 2 geldboeten van f 30 iedor tegen een persoon, die bekend staat zijn werk te maken van hot doon uit oefenen van hazardspel op dc openbare straat. Eon onbekend persoon wordt verdacht 4 Augustus, 's middags tussohen 3 cn 5 uron, in den trein van de H. IJ.- S -M. van Rozcndaal naar Den Haag van mr. Frank H. Whitting, tijdelijk gelogeerd in het Hotel „Central" cn wonende te Philadelphia, te hebben ontrold een porte feuille, inhoudende een credietbriof, groot 200 pond, eon bankbiljet van f 40 en een van 25 cn twee vijf-ponds-noten. De brief is betaalbaar op alle kantoren. De vermoe delijke dader is te 's-Gravenhage uitge stapt, heeft zijn bagage aan het station in bewaring gegeven cn is in den avond weder vertrokken, richting Rozendaal. Uit Den Haag meldt men: Eon jongmonsch, aangemonsterd v»r de vis- scherij, was nalatig gebleven om aan zijn verbintenis te voldoen, en zou dientenge volge gistermiddag door de politie van hier naar Vlaardingen worden overgebracht. De jongo man maakte, toen hij aan het- Holi. Spoorstation een oogenblik op zekere plaats alleen was gelaten, van die gelegenheid gebruik om zich met een mes vrij ernstig aan een zijner handen te verwonden. Nadat aan hot station voorloopig hulp was ver leend, is het jongemonsch naar het Zieken huis gebracht en aldaar verbonden. Slachtoffers der lectuur. Mon staat verbaasd over de driestheid, waarmede het inbrokertje, dat dezer dagen te 's-Gravenhage werd aangehouden, te werk placht te gaan. Het is een jongen van 16 jaar, en zóó klein van poetuur, dat de agent, die hem de vorige week op een nacht ontmoette, hem voor een zwervenden jongen aanzag, dien hij op zijn woord geloofde, toen hij zeido, van een partijtje te komen. Een tweede ontmoeting echter in dienzelf den nacht deed den agent argwaan koeste ren, waarop hij het mannetje verzocht mee naar het bureel te gaan. Bereidwillig liep hij naast den politieman voort-, maar koos weldra het hazenpad. De agent waarschuw de daarop een collega, die den jongen ar resteerde en goed vasthield. Ten bureele werd echter niets op hem gronden, wijl de gladdekker zijn loopers en een revolver had gedeponeerd in een brandgang in de Tol len sstraat. Toen dit goedje den volgenden dag gevonden word, herinnerde de politie zich den knaap, die toen van huis werd ge haald en tot bekentenis werd gebracht. Bo venbedoeld „partijtje" bleken twee inbra ken te zijn. Tot dusverre zijn 17 inbraken van „meneer" bekend, bij voorkeur in tijde lijk onbewoonde huizen, waar hij na des avonds te voren een paar malen te hebben gescheld om zeker te zijn van zijn zaak in het donker en op gutta-percha schoenen zijn slag sloeg. Zijn ouders wisten niet be ter, of hij was uit vissehen. De jeugdige in breker, die veel berouw toont, verklaart tol zijn misdaden gekomen te zijn door het le zen van detective-romans. (Opr. R. Ct.) Gistermiddag is in do Spoor- wegEaven te Rotterdam, nabij het handels- terrein, hot Mannheimer beurtschip „Wil helm" (schipper Mueller) van aanzienlijke lengte, tijdens hot overladen van pijpaarde in hot stoomschip Ariadne", middendoor gebroken. De boide uiteinden stonden over eind in het water, doch later op den avond is alles gezonken en staken alleen de masten nog boven water. De bemanning en do werklieden wisten zich intijds te redden. Dinsdagochtend werd op de meubelfabriek van den heer J. W. van Ros- sum, to Hilversum, een werkman aange zegd, dat hij over 14 dagen kon heengaan. Aanleiding van dit ontslag was Let weg blijven op Maandag Hij had den patroon medegedeeld, dat hij naar Amsterdam moest; doch het bleek, dat hij de feesten in Baarn had bezocht. Daar hij meermalen was weggebleven en hij hiervoor reeds eeni go keeren gewaarschuwd was, daar de druk te geon wegblijven toeliet, besloot de pa troon tot ontslag. De werklieden, ten getale van ongeveer 20, lieten nu Dinsdagmiddag op zich wachten. De tijd van beginnen was halftwee; doch om twee uren was nog nie mand aanwezig. Do fabrikant liet nu de poort sluiten, en bes-loot voorloopig nie mand direct terug te nemen. Het bleek, dat de ontslagene zijn kameraden had getrac- tee-rd en dezen daardoor waren weggebleven. Hot werk op genoemde fabriek ligt nu zoo goed als stil. Lang zal 't wel niet duren, daar de werklieden zich elk moment bij den patroon vervoegen, ten einde het werk we der te mogen opvatten en het op 't oogen blik in 't drukste seizoen ia. Een vijftal werklieden werkt alleen nog door. (Rbl.) Men schrijft aan „Het Volk": Gisteren zijn de reizigers met do stoom tram der St.-Sp. WageningenEde, die om 10 u. 10 min. uit Wageningen vertrekt, aan een groot gevaar ontsnapt. Bij Bennekorn, dat is zoowat halfweg Wageningen, moes ten onze tram en de tram uit Ede elkaar passeoren. Het duurde het personeel van onze tram bepaald te lang; de tram uit Ede kwam maar niet, en men dacht waarschijnlijk: misschien wordt er gewacht bij een volgen den wissel; daarom werd het sein gegeven maar door tc stoomen. Maar nauwelijks kwam de tram aan een groote bocht, op den hoek van het dorp, of de tram uit Ede kwam aanstoomen. Wat toen gebeurde kan ik niet beschrijven; een algemeen geroep „er uit", „er uit". Ik, die op het balkon stond, nam mijn koffertjo en sprong er uit, midden op den weg. Ik zag, dat de trams bijna tegen elkaar aanbotsten, het scheelde geen twee handen breed, omdat van wcorszijden direct geremd werd. Wij kwamen er allen met den schrik af, alleen do conducteur had zijn hand bezeerd bij het hanteeren der rem. Hot „Utr. Dbl." sc brij ft: „Het Volk" bevatte onlangs een uitvoerig stuk van een reserve-sergeant, over een luite nant der infanterie te Utrecht, waarin me degedeeld werd, dat deze officier een mili cien, die zwak en vermoeid was, opzettelijk meer arbeid had laten verrichten dan noo dig was en hem zelfs getrapt had. Van verschillende zijden is cr toen ern stig op aangedrongen, dat een onder/.oek naar die feiten ingesteld zou worden. Wij vernemen thans, dat bedoeld onder zoek heeft plaats gehad en dat de betrok ken luitenant disciplinair gestraft is met arrest, terwijl hij bij de jongste bevorde ringen voor den rang van lsten luitenant iB gepasseerd. Drio zoontjes van den wethou der Arend Schilder to Kampen waren gis teren naar Kamperveen gereden om met een wagen eenig hooi te halen. Do jongste, een 6-jarige, was vooruit gcloopen, doch had het ongeluk van een brugje, over een wetering liggende, te vallen en te verdrin ken. Allen, die bij het ongeval met do DracKtster boot rechtstreeks betrokken wa ren, zoowel zij, die op dok waren tijdens do ramp als zij, die, minder gelukkig, in de kajuit zaten opgesloten, zijn er zonder letsel afgekomen en hebben reeds verlof gekre gen het Ziekenhuis te verlaten. (L. Ct) Buitenlandseh Overzicht. Van verschillende deelen van Europa komen berichten van werkstakingen. In Spanje, in Frankrijk, in Rus land is de toestand in sommige plaatsen zelfs ernstig; de stakers stelden zich niet. tevreden met betoogen, maar grepen uanr do wapens, boden tegenstand tegen het ge wapend gezag, bloedige gevechten volgden, en vele dooden en gewonden vielen ab slachtoffers van den vreeselijksten aller oorlogen: den arbeidsoorlog. In Frankrijk is de beweging, naar het schijnt, nog van plaatselijk karakter en is het alleen het departement Morhiban, waar ernstige ordeverstoringen voor kwamen. Do Russische staking, trouwens een reeds lang sleepend proces, is veel uitgebreider en omvat feitelijk geheel Zuid-Rusland. De stakers treden er met de grootste driest heid opzoo stoorden zij geruimen tijd een gcheelen treinenloop bij Tiflis. In den omtrek van Kieff breidt de staking zich hefe sterkst uitin de fabrieken der Zuidwes ter-spoorwegen ligt alle arbeid stil en ook de andere fabrieken hebben het bedrijf stop moeten zetten. Eindelijk de Spaansche staking. De voor uitzichten waren hier voorzeker het ern stigst. Voor den aanvang van deze week -hadden de Spaansche socialisten het bevel gegeven, tot de algemeene staking over to gaan, indien de Regeering niet wilde vrij laten de reeds vele maanden preventief- zittende personen, die bij veel vroegere ar beidsgeschillen waren gevangengenomen. Een oogenblik Bcheen deze bedreiging van staking van ernstige beteekenis te kunnen wordenmen herinnerde rich de bloedige dagen van het vorige jaar der algemeene staking te Barcelona. Evenwel was de be weging toen verloopen door de geheel on voldoende organisatie der Spaansche arbei dersgroepen. En ook ditmaal is gebleken, dat dc Spaansche socialisten wel algemeene stakingen kunnen proclameeren, doch dat daarmede een algemeene staking in Spanje nog niet tot een feit wordt. Behalve eenigo berichten uit plaatsen, waar gedeeltelijk gestaakt werd en ongeregeldheden werden onderdrukt, luidden reeds gisteren de uit dc provincie ontvangen berichten, dat de algemeene" staking in Spanje als mis lukt was te beschouwen. DeFransche Karthuizer mon niken zullen hun nijverheid in België voortzetten. Zij hebben het goed der graven Duval de Beaulieu te Cambron-Carteau ge kocht en rijn nog in onderhandeling over twee groote landgoederen in do buurt. De Duitsche „Germania" klaagt weer over do onverdraagzaamheid in Mecklenbur g-S chwerin. Duizend katholieke veldarbeiders, dio verstrooid en ver van dc naastbijgclegen katholieke kerk afwoonden, hadden den pastoor to Schwerin gevraagd, of hij .eens in de maand op een plaats, die zij gemak kelijk konden bereiken, een godsdienstoefe ning wilde komen honden; de pastoor wendde zich tweemaal tot het ministerie, dat, volgens de wet, vergunning moet ge ven voor elke godsdienstoefening buiten de daarvoor aangewezen plaats, maar kroeg eindelijk, zonder opgaaf van redenen, tofc antwoord, dat het houden van do gods dienstoefening verboden was. „Het ware zeor to wenschen," zegt de „Germania", dat de noodkreet van de Mecklonburgscho veldarbeiders door do heele pers van bet Centrum opeovaar werd gemaakt, niet alleen opdat onze geloofsge- nootcn voor Mecklenburg gewaarschuwd worden, maar ook opdat dc verdraagzaam heid in het groothertogdom, waarvan me nigeen misschien ten gevolge van do afkon diging van de bekende tolerantie-wet een hoogen dunk heeft gekregen, in het juisto licht worde geplaatst." In een schrijven aan den Franschen mi nister Delcassé verklaart d~ her D'P.8tournelles met verwijzing na^r de Londenscho reis van do parlemen taire ar b i tr a g e-g roep, dat deze groep or naar streeft, behalve met Neder land en Noorwegen ook met andere Staten, met name Italië, te onderhandelen om ar- bitrage-tractafcen voor te bereiden. Volgons do Matin" zou minister Del cassé in Engeland reeds toestemming heb ben gekregen over drie punten: sluiting van een arbitrage-tractaat, beperking óui marine-uitgaven van Frankrijk en Enge land in overleg met Rusland, en ten slotte bijlegging der diplomatieke moeilijkheden. De Oostenrijkse h-H ongaarsche pers is vrij eenstemmig van oordcel, dat door de verklaring van graaf Khün voor dc enquête-commissie zijn persoonlijke eer volkomen is gered, maar het oordeel is verschillend, naar gelang van de politieke overtuiging der schrijvers, over den invloed der verklaring op de positie van den minis ter-president. Een enkel blad merkt naar aanleiding van graaf Khiin's beweren, dat graaf Szapary een zonderling, een halve dwaas was, op, dat de graaf, indien hij werkelijk zoo was als de minister hem be schreef, niet in zijn ambt als gouverneur van Fiume had moeten worden gchfcid- haafd. Uit de telegrammen heeft men gister avond kunnen zien, dat de toestand in Macedonië verergert. Thans wordt nog gemeld, dat, in ver band met het optreden van benden, per extra-trein gisteren een bataljon is gezon den van Yodena naar Sarowitsch, waar drie Bulgaarsche benden rich hebben ver toond. Andere versterkingen werden afge zonden naar Yenidje en Kilkish. Zes batal jons worden to Salonika van Cassova ver wacht; vijf daarvan zullen naar Monastir worden gezonden. Uit Salonika wordt voorts geseind, dat ook tc Dedeaghatsch, aan den spoorweg naar Salonika, een onderaardscha gang is ontdekt, die naar de spoorlijn voerde. In de gang lagen gereedschappen cn schietvoorraad. Tien boeren uit het dorp Domoes-Dere zijn in hechtenis genomen, omdat zij aan de gang gewerkt hadden.^ Ta Dedeaghatsch heerscht groote opschudding, daar ook in den laatsten tijd dynamiet in groote hoeveelheid gevonden is. Turkseho bladen kondigen de vor-

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2