Bij don gemeenteraad van. Hilversum ia een schrijven ingokomen, onderteekend door den heer H. L. A. van der Wall Bake c. s., waarin wordt verzocht, in vereenaging mot de andere Gooischo gemeenten, bij de bevoogde autoriteiten op do stationneering van een brigade marechaussee op een nader te bepalen plaats in het Gooi te willon aan dringen. Voor hot Notarieel Staatsexamen zijn geslaagd voor het eerste gedeelte do hccren: .R. D. Bust, Breda; J. F. Vermolen, Tcte- ringen; A. J. Berks, Ginneken; L. A. A. M. Loonen, TerhcydenJ. F. Herbschleb, Amsterdam, en C. Zoon, Schiedam. Voor het tweede gedeelte zijn geslaagd do ibecron: H. J. Fcnsding, Harderwijk; C. J. A. M. v. d. Ven, Breda; A. Harp, Haas- 'ïricht, on J. H. J. Pleymakere, Mecr86en. Voor hot examen boekhouden „Mercu- rius", to Rotterdam gehouden, zijn ge slaagd de heeren: A. A. M. v. Aalst, Rot- ccrdam; C. S. Altman, id.; B. Blitz, Vlaar- dingem; E. A. J. Boodc, 's-Gravenhage; G. J. v. d. Boseh, Dordrecht; H. Braaksma, Hecrenveen; C. Brekolmans, Tilburg; C. .T. v. d. Burg, 's-Gravenhage; A. B. M. Ccdéo, Delft; A. L. J. Lor ié, Rotterdam; A. C. v. Dam, Vlaardingcn; J J. Deggeller, 's-Gia.- venhago; P. G. Donleben, id.; C. Droog, Utrecht; J. v. Dijk, Leeuwarden; F. v. Dijk, id.; D. Eggink, Rotterdam; A. H. Felix, Utrecht; H. C. Geerlofs, Rotterdam; M v. Giessen, Utrecht; J. Goedhart, Dor drecht; J. J. v. Ha-aron, Steenbergen; P. iH. Hagenberg, Rotterdam; A. Houbraken. Helmond; H. Janssen; E. Juliard, Rotter dam; H. C. M. Keiler, Arnhem; P. v. Kem pen Azn., Rotterdam; L. F. Kleijn, 's-Gra- venhage; A. Knuppo, Dordrecht; J. Laman Jr., Rotterdam; H. Lammcrs Hzn., Rijsen (O.); J. Lankhuijzcn, R-a-amsdonk; N. v. Leeuwen, Rotterdam; C. D. v. Loo, Mid delburg; Th. B. de Loos, 's-Gravenhage; O. A. Loijens, Breda; W. H. F. Lijklema, Schoonhoven; I. C. J. v. Maancn, Arnhem; F. J. S. Maas, Rotterdam; A. O Mole naar, Francker; G. C. Molenaar, Dolft; P. 0. Nijland Visser, 's-Gravonbagc; A v. Ommo, Lonneker; L. v. Rhijn Jr., Schie dam; A. H. v Rijen, Rotterdam; H. J. Schamper, s -G raven h ageA. F. v. d. Sohecr, Zutfen; N. J. Sohilder, Purmcr- end; J. Snoeij Kiewit, Rotterdam; B. v. d. Tak, Vreeswijk; G. A. v. d. Tas, 's-Gra- vonhago; J. Trcep, Zwolle; H. M. v. Uncn, Amsterdam; R. E Verl>cek, Delft; J. Vis ser, Naarden; W. WinkclmanDelft; J "Wolfcrs, Goes; en de dames: G. Bckker, Leeuwarden; A. C. Deinum, Rotterdam; S. W. Gasillo, Amsterdam; J. W. Gerhardt, Amsterdam; G. Kool, Leeuwarden; M. Mens, Leiden; H. A. Scheers, Arnhem; M. Smits, Naarden. -- Benoemd fs tot onderwijzeres aan do bijzondere school te Aalsmeer mej. G. Kress, te Amsterdam. De mannen zangveroenlging „Onderlinge Oefening" te 's-Gravenhage hoeft hosloten tot bet uitschrijven van een natlonalen zang- wed8trlJd voor gemengds- en mannenkoren, In September 1904, tor gelegenhoid van het 10 jarig bestaan der vereonlglog. To Haarlem is overleden do heer Antbonle Numnns, aindt 8 Maart 1875 gepensionneord hoofdofficier van bot Ned. Oost-Indische leger. Geboren te Utrecht 24 Mei 1829, bekioedde de ontslapene in het jaar 1873 debotrokklng van luitenant-kolonel eorstaanwozond genie- offleior in de tweede militaire afdeeling op Java to Ambarawa. (0. E. Ct.) Den 12don Augustus a. s. zal dooreen 'detachement van het 4de rog. inf. do leger plaats by Laren worden betrokken tot het in-gereodheid-brengen van hot kamp ten dienste van hot regiment, dat aldaar van 1 14 September zal kampeeren. Op den vorjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, 2 Augustus, als zynde oen Zondag, zullen geen groote diners ten paleizo to Soest- dUk plaats hebben. Alleen zullen dien dag aanzitten H. M. do Koningin, Z. K. H. de Prins, Z. K. H. de Hertog van Saksen-Coburg en Gotha, mot de dames en heeren van Hun gevolg, allen te Soestdyk logeerende, en de leden van het Huis van H. M. de Koningin- Moeder. Receptie of andere lioffeeston zullen dien dag niet plaats vinden. Tn oon vergadering van do vereeniglng „Vlisslngen Vooruit" te Vlissingon werd het plan geopperd om in die gemeente een ten toonstelling op het gebied van het zeowezon ie houden. Onder algomeono Instemming dor vergadering werd goedgevonden een onder- Soek in te stollen naar de mogeiykhold van de verwezenlijking van dit plan. Naar wy vernemen, ls een voorstel aan hangig om by de regimenten Infanterie de soldy der sergeanten-majoors na acht jaren 1 dlonst en dor adjudanten-onderofficieren te ver- lioogon mot 20 cents daags. Wy vorwyzen onze lezers naar achter staande advertentie betreffende hot Zendlngs- foest te Bloomondaal op Donderdag 6 Aug. a.s. Namen der sprekers, enz. vindt men daarin genoemd. Het programma geeft verdere aan- wyzingen. Onder het personeel der ingenieurs van 's Ryks Watorstaat zyn weldra talrijke ver plaatsingen te verwachten. Mr. C. Lucasse, lid van de Tweede Kamer, hoeft te Vlisaingen een conforentie gehad met belanghebbenden in verschillende corporaties, In verband met het aan de Tweede Kamer gezonden adros In zake de exploitatie van de havon aldaar. Vier-en-twintigste jaariyksche examens der Ned. Toonkunstenaars-vereenigiDg. Gisteren zyn van de 5 candidaten geslaagd vooipiano (lager onderwy») de dames: A. J. P. Korteweg, uit Hazerswoude, on C. M. C. van Gulik. uit Leidon. Do heer Willem C. Brouwer, fabrikant van aarden vaatwerk „Viedelust", by Lelden, ontving hedenmorgon een aanzioniyke order van H. M. de Koningin-Moeder, die met veel belangstelling zyn werk op de tentoonstelling te Groningen bezag en hem In verband hier mede deze bestelling deed toekomen. O k door den broeder van den Gemaal onzer Koningin werden aanzieniyke aankoopen ge daan op de tentoonstelling in het Kaleer Wilhelm Museum te Krefeld. Naar „Het N. v. N." verneemt, komt de heer W. L. H. Köstor Henke, commissaris van politie te Harderwyk, zeer ernstig ln aan merking voor de vacature van commissaris van politie te Amsterdam, ontstaan door het gevraagd eervol ontslag van den heer D. J. G. Yreede. De heer Köster Henke was voor eenlge jaren als inspecteur van politie te Amsterdam werkzaam. Prins Hendrik woonde gistermiddag den jaarlijkschen schiotwedstrijd bij van de Kon. Nedorlandsche J achtvereeniging Nimrod". Te ciroa halfvior kwam de Prins, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Hooft Graafland, in een met twee grauw- schimmels bespannen victoria uit Apeldoorn op de schietbaan aan het Lange Water, ge- logon op de grens der gemeenten. Arnhem en Rhoden, aan. Bij den ingang werd Z. K H. ontvangen door de hoofdbestuursleden van „Nimrod", de commissie voor den schietwedstrijd, de plaatselijke baan commis sie, terwijl mede ter ontvangst aanwezig vas do burgemeester van Arnhem E. O. baron Sweerts de Landaa Wyborgh. Nadat de voorzitter van „Nimrod" de aanwezigen had voorgesteld, geleidde hij den Prins naar dc schietbaan, waar do wedstrijden juist geëindigd waren; hier was ook tegen woordig de burgemeester van Rheden, mr. A. H. Brandt. Bij do komst van den Prins word weer met het schieten op z.g. Swi fisure clay-pigeons begmnon; ook Z. K. H. loste met succes verscheidene schoten op het zwevend doel. Tegen zes uren werd langs den Velpcrweg, waar druk gevlagd werd, de Stconstraat, Janshui ten singel cai Nieuwe Plein, waar overal dc Prins door het vrij talrijke publiek werd toogojuieht, naar het hotel ,,De Zon" gereden, waar to halfzeven hot diner, den Prins aangeboden, aanving. Aan tafel speeldo de Amhcmscho Orkestverecn iging. Er zaten ongeveer vijftig gasten aan. Een zeer fraaie tafelversiering was aan gebracht, tei-wijl een elcctrïschc verlichting van de veranda in den daaraan grenzen dom tuin con zeer schitterend effect maakte. Na afloop van. het diner verloofde do Prins nog ge rui men tijd te midden der le den van Nimrod", om daarna per riituig naar Hot Loo te vortrekken. (A. H.) Hot stoomschip „Koning Willem III", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Juli van Genua; de „Tjipanas", van Am- sterdam naar Java, vertrok 31 Juli van Port-Talbot. Alfon. Benoemd is tot secretaris penning- moester van don polder Steekt on tot secre taris van den polder Ryneveld, de heer A.J. II. Varossieau, alhier. Benthuizen. Vrydagavond hoeft de afge- treclon burgemeester, de heor C. L. J. Bos, als zoodanig afscheid genomen van deze ge meente. Ongeveer 20 jaren heeft hy aan het hoofd dezer gemeente gostaan. Gelukkig behoort tot de sollicltanton naar de vacanto betrekking oen onzer meest ge achte Ingezetenon, wiens sollicitatie dan ook by een door alle raadsleden onderteekend adres by Hare Majesteit de Koningin ten zeerste is ondersteund. We mogen dan ook van de Regeering ver wachten, dat zy goboor zal govon aan het algemeen verinngon der Ingezetenen en ons oen eigon Burgemeester zal schenkon, een Inwoner, die reeds lang biyk heeft gegeven ten volle voor dezo taak berokond te zyn en menigmaal getoond heeft, dat de belangen zynor gemeente hem ten zeerste ter harte gaan. Do uitkeoring \an het Ryk aan deze gemeonto ingevolge do Wet van 1897 le voor hot looponde jaar door Ged. Staten vastge steld op f 1235.28®. Leiderdorp. In het Raadsvorslag kwamen gistoron eenige fouten voor: lo. De voor zitter stelde niet voor om op de begrooting voor 1902 maar op die voor 1904 een som voor de bewaarschool uit te trekken. 2o. Ver kiezing bestuursleden schoolfonds; de heeren wethouders Koning on Boot, moet zyn de heeren, wethouder Koning, en Boot (Boot ls geen wethouder.) Noordwyfeerhout. Vergadering van de afdeeling „Bloembollencultuur" in het hotel „Het Rechthuis." Hoewol op do vo rige vergadering met algomeono stemmen was aangenomen voortaan precies op tijd te boginnen, werd heb toch weer een half uur later dan do vergadering was uitge schreven, omdat de secretaris de heor L. M. van Noort mèt notv'en, presentielijst en ingekomen stukken doch zonder konnis- geving had goedgevonden weg to blijven cn wegbleef. Eindelijk opende do voorzitter, dc heer B. C. Vos, de vergadering, terwijl inmid dels een ph an tasie- p reaen t iel ij st werd gciee- kend. Tot nieuwo loden werdon aangenomen de heeren J. Warmerdam Pz. en D. Koudijs Jr on als lid-leorling Herman Wijnands. Er waren ook gaston. Het waren de hee ren Do Kantor, directeur, en Kruiff, com missaris van de Hillegomscho Tclephoon- Maatschappij, door den voorzitter in zijn openingswoord reeds welkom goheeten en de vergadering voorgesteld. Aan dezen werd het woord gogoven om te vorklaren het doel van hun komst, om na melijk ook Noordwijkerhout opgenomen te krijgen in het telophoonnet, dat de bollen streek verbindt en waarop reeds bij de conoessie-aanvfage is gelet. Uit do toelich ting dier heeren bleek, dat behalve de kos ten van aansluiting in cons, doze ongeveer f 50 per jaar en per aansluiting zullen be dragen. De heer Th. Warmerdam zag geen kans om bij aansluiting or die 60 weor uit to slaan on gaf als zijn mooning te ken nen, dat te Noordwijkerhout geen zes per sonen zouden te vinden zijn, die daartoe wèl kans zagen. Er zal echter eon commissie worden benoemd om zaak verder te on derzoeken en do voorzitter dankte de beo- ren Do Kantor en Kruiff voor hetgeen zij daarvoor reeds hadden gepresteerd. Door den heor D. van den Borg, die zich daar voor welwillend had aangeboden, waren in middels de documenten, die des secretaris' zijn te diens huize afgehaald en ter ver gadering gebracht. In de notulen word bij lezing door den Voorzitter een onjuistheid geconstateerd. De gewone presentielijst werd alsnu geteekend en het ingezonden stuk voorgelezen. Dit behelsde het verzoek van don burgemeester wodor als donateur der afdeeling te mogen toetreden, nu deze haar onzinnige daad (zoo noemde Z.Ed. Achtb. het deballoteeren van het hoofd der school in de Zilk, den heor G. Bulten) weer had hersteld: Besloten word: dat op ongeteekend schrijven voortaan niet meer zal worden gelet; dat ieder lid der afdeeling toegang heeft tot het archief; dat onder patronaat der afdeeling en di rectie der heeren Homan en Alkemado we der eon droge veiling zal gehouden worden. Do behandeling der vraag of do afdeeling nog weder in bet café „Vlashoven" zal ver gaderen, wegens den verren afstand buiten do kom der gemeente werd aangehouden. Alsnu kwam de rondvraag. Reeds was de voorzitter genaderd tot de laatste der presentielijst, den heer F. Die mei, en dezo wenschte iets te vragen. Go- noemde heer zei ongeveer het volgende: „In onze laatste vergadering, Mijnheer de Voorzitter, zijn woorden gesproken, die aanleiding hebben gegeven tob een vervol ging. (De heor Do Kan noemde nl. den heor Bulten een kinderen-mishandelaar). Na als bestuurslid dezer afdeeling door den burgemeester te zijn ontboden en ge hoord, blijft het verder stil. Ik mejn zelfs reeds do echo te hebben gehoord van: „om dat hot in do vergadering werd gezegd, i s het niet vervolgbaar." Ik heb daarom rechtsgeleerden geraadpleegd on deze heb bon mij verzekerd, dat do belcediging wol degolijk vervolgbaar is. In vergaderingen van het bestuur van land, provincie of ge meente zou dat niet het geval zijn. En nu wonsdito ik te vragen of hot niet de plicht is van het bestuur onzer afdeeling, om te zorgen, dat do bedoelde zaak worde door gezet, opdat onze afdeeling niet nogmaals een kwa.jongenstroep worde genoemd. Wat is daaromtrent uw oordeel, Mijnheer dc Voorzitter?" Daarop verzocht de heor Bulten het woord. De voorzitter wees hom er op, dat hij reods bij de rondvraag daartoe gelegen heid had gohad. Do heor Bulten zei echter, dat het door den heer Diomel bedoelde, zijn persoon en zijn eer raakbe en dat hij daarop iete wonschte te zeggen. De heer Bulten verklaarde alsnu, dat de officier van justitie hem had medegedeeld, dat de zaak door den heer Diemei aange roerd niet vervolgbaa/r wae. De voorzitter vroeg toen aan den heer Diemei of hij stel lige zekerheid had van wèl, waarop dezo met ja antwoordde. Over de wenschelijk- hoid om de zaak door te zotten, wenschte fiij oven wol ook het oordeel van den voor zitter te vernomen. Deze nu meende, dat wie a heeft gezegd, ook b moest zeggen, terwijl do heer Diemei hieraan nog toevoegde, dab wie wat ver dient, ook wat moet hebben, zonder aan zien des persoons. En toen naderde het treffende oogenblik, waarin do heer Bulten den voorzitter wees op zijn zware verant woordelijkheid, wijl hij had te zorgen, dat dergelijke feiten niet meer voorkwamen De heer De Kan vroeg daarom of men dus voortaan niet meer togen mocht stem men, als men tegen was. Hierop ant woordde d© voorzitter, dat men ook voort aan wel degelijk mocht stemmen naar zijn beste weten on sloot hij bet debat en ver volgens de vergadering Oogstfeest. Heden, 1 Augustus, was het 25 jaar geleden, dat do gemeente-veldwachter G. J. Helsterborg, thans te Oegstgeest woon achtig, als veldwachter zyn functie aanvaardde to Goedereede, terwyi hy de laatsto elf jaren te Oegstgeest was gestationneerd, waarom dan ook door eenige collega's, wonende in den omtrek van Oegstgeest, den jubilaris in 't byz(jn van zyn huisgonooten op dezen dag een biyveud aandenken word geschonken, by welke gelegenheid de jubilaris en zyn echt- genoote door twee kameraden van hun woning waren gehaald en door den heer Oudshoorn, veldwachter te Leiderdorp, namens de Com missie werden toegesproken, waarna de jubi laris harteiyk en bewogen dankte. Dat het den heer Heisterborg gegeven zy nog laDgen tyd tot heil der gemeente en tot steun van zyn huisgezin te mogen leven, zy do wensch van allen, die hem en de zynen hebben loeren kennen. UUnsburg. Vanwege de afdeeling „Ryns- burg" van het H. B. G. zal a. s. Woensdag een bogin worden gemaakt met het voilen van droge bloembollen enz. Voortaan zullen deze veilingen woer geregeld 's Woensdag worden gehouden. Woubrugge. Door de besturen van de Oudendykscho- en Veender-Polders, onder deze gemeente, werden ter benoeming tot secretaris en penningmeester van genoemde poldors, uit een 3 tal sollicitanten, aan ingelanden voorge dragen voor den polder Oudendyk, voor secre taris: 1. H. J. Drenthen, 2. T. P. Kleyn; voor penningmeester: 1. T. P. Kleyn, 2. H. J. Dronthon; voor den Veenderpolder, voor secre taris: 1. T. P. Kleyn, 2. A. Rodenberg, voor penningmeester: 1. A. Rodenberg, 2. T. P. Kleyn. Hieruit ls door ingelanden de volgende keuze gedaan. Oudendyk, geldige stemmen 284. Benoemd do heer H. J. Drenthen, hoofd eenor school, met 222 stommen, tegen 62 op den heer T. P. Kleyn, burgemeester. Veenderpoldor, geldige stemmen 73. Be noemd: de heer T. P. Kleyn, burgemeester, met 67 stemmen, tegen 6 op den heer A. Rodenberg, ambtenaar ter secretarie. Aan den heer A. J. de Ridder werd op do meest eervolle wyze ontslag verleend uit ge melde betrekkingen in te gaan 1 Augustus, wegens vertrek uit de gemeente als burge meester en secretaris van Marken. De heeren A, J. Heenk en H. 8traathof, dykgraveD, waren aller tolk door den vertrekkenden titu laris dank te zeggen voor alles wat hy voor de polders geweest ls, terwyi de scheidende vriend de verzekering gaf, dat de band van samenwerking, die steeds bestond, by hem een aangename herinnering achterlaat. Eeu jabilé ten geinceutelioize. Heden herdacht de hoer E. Bouma Nleuwen- huls, thans chef vaD de afdeeling Comptabi liteit (Rekenkamer) ter gemeente-secretarie, den dag, waarop hy 25 jaren geleden in dienst dor gemeente trad. Op 20-jarIgen leeftyd uit Leeuwarden gekomen, werd hy eerst aan de hoofdafdesling der Secretarie geplaatst, waar 14) belast word met de uitvoeriDg der wetten en besluiten, die daar in behandeling kwamen* Bemind by zyn mede-ambtenaren en wel willend jegens het publiek, dat met hem in aanraking kwam, won hy door yver en acti viteit ook het vertrouwen van B. en Ws. Het bleek weldra, dat hy byzondere neigiüg gevoelde voor de behandeling van de flaan- cleole zyde der gemeente administratie, hetgeen niet onopgemerkt aan Burg. en Weths. voor- byging, want toen de heer Kokxboorn van chef der Rekenkamer tot gemeente-ontvanger werd benoemd, werd de heer Nieuwenhuis onmiddeliyk_ in diens plaats aangesteld. Daar bloek welk een kracht van hem kon uitgaan en hoe hy de rechte man op de rechte plaats was. Stil zyn weg gaaudo, wordt ieder, die inlichtingen wenscht, met de grootste wel willendheid door hem ontvangen en weet hy onder zyn ambtenaren een goeden geest te wekken, waardoor er steeds de beste ver standhouding ook op doze afdeeling heorscht Dat doze herinneringadag dan ook niet on opgemerkt zou voorby gaan, was to voorzien. Toon de jubilaris hedenmorgen zijn werkver trek binnentrad, vond hy het rykoiyk met groen en bloemen versierd en werd hy opge wacht door ambtgenooten en verdere ambte naren en beambten, by andere vakkon van gemoentedienst werkzaam. Namens dezen nam de hoer F. Eyndhoven, chef der afdeeling Algemeene Secretarie, het woord, om hun aller ambtgenoot en vriend op dezen heugiyken dag geluk te vrenschen. Hy herinnerde aan den dag, waarop de heer Nieuwenhuis voor het eerst de Secretarie als vreemdeling betrad, hoe hy zich toonde oe« verdiensteiyk ambtenaar en collega, een goed monsch en oen getrouw vriend van allen die met hem samenwerkten, die gaarne ioder, die by hem aanklopte, met raad en daad by&tond. „Waarde vriend Nieuwenhuis", aldus eindigde spreker, wy hopen dat gü de belrekking, die u lief Is geworden, nog tal van jaren zult mogen vervullen. Namens collega's eu andere ambtenaren wensch ik u on den uwon vele jaren van geluk en heden oen genoegiyken en biyden dag." Hierby bood hy den jubilaris oen duurzaam herinneringsbiyk aan, be staande ln een fraai gemonteerde marmeren pendule eu daarby behoorende candolabers, afkomstig uit de magazynen van een heer Gernor aan de Aalmarkt. By dit souvenir was gevoegd een artistieke oorkonde, wel willend vervaardigd in de werkplaats van den hoer Eduard IJdo. De oorkonde is geïllustreerd met afboeldmgon Yan den ingang der secre tarie, den Ingang van de Rekenkamer en de werkkamer van den jubilaris, zittende aan zyn schryflafoJ, en bevat vorder de hand- teekeningen van de deelnemers aan het huldebiyk. Zeer verrast en zichtbaar aangedaan be tuigde de heer Bouma Nleuwonhuis in liarte- ïyke bewoordingen zyn welgemeenden en vriendelyken dank voor de hem te beurt ge vallen bewyzen van sympathie en kameraad schap. Ook van andere zydon mocht de jubilaris vele blyken van achting en waardeermg ont vangen. Het liep hedenvoormiddag al maar, de Rekenkamer had nog nooit zoo'n drukke nering, als hodon. Wy voegen namens de burgery gaarne daaraan onze gelukwenschen toe. Het ls ook onze wensch, dat deze humane ambtenaar nog vele jaren zyn gaven en talenten zal kunnen geven aan de gemeente Leiden. Kerkelijke berichten. Leiden. Aanstaanden Zondag zal in de Geref. Kerk te Leiden C optreden prof. dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar aan de Yrye Universiteit. Hazerswoude. Gereformeerde kerk. Zondag ln de belde beurten: leeskerk. Woubrugge. Gerof. Kerk. Zondag voorm. te halftien on 's avonds te halfzeven ds. Jonker, van Wormerveer. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen had aandeyzor- constructiefabrlek van de firma H. G. v.Egmond en Co. buiten de voorm. Koepoort een ongeval plaats, waardoor drie werklieden ernstige kwetsuren bekwamen. By het verdragen van •en zware yzeren plaat, kantelde deze en viel, waardoor de drie werklieden er onder geraakten en hun beenen gekneusd werden, misschien van twee hunner gebroken. Dr. Kruimel, per telephoon ontboden, ver leende op het fabrieksterrein de eorste ge neeskundige hulp, waarna de werklieden met twee rytuigen door den fabrikant naar het Academisoh Ziekenhuis werden vervoerd voor verdere behandeling. H. M. de Koningin-Moeder heeft als eerepryzen drie groote zilveren medailles uitgeloofd voor de paardententoonstelling met concoure-hippique, 14—19 Sept. a.s. te's-Gra venhage te houden. Men meldt uit 's-Gravenhage: De gemeente-architect, de heer Schadée, heeft evenals vorige jaren, weer een mooi plan ontworpon voor de verlichting van do Bosch- vyvers in den avond van den vorjaardag van H. M. de Koningin (31 Augustus). Het groote stuk zal voorstellen de Amster- damsche Poort te Haarlem en de Oosterpoort te Hoorn. Voor de poorten zyn bruggen ont worpen, die evenals do poorten z«lf langs al lynen zullen worden verlicht. To 's-Gravenhage zyn nog 20 personen, die ten gevolge van de spoorweg staking zonder werk zyn geraakt en geen arbeid meer kunnen vinden. Zy hebben zich nu vereenigd en gesticht een „Onderlinge Dienstverrichting", genaamd „De Samenwerking". De „Haagsche Ot". maakt melding, van een brutale aanranding, die het blad ter waarschuwing voor anderen mededeelt. Woensdagavond laat reed esn heer op een fiets naar zyn woning op het Sweelinckplein. Halverwege de Groothertoginnelaan zag hy twee mannen uit het grasperk ter zyde van die laan op zich afkomen, en deze schreeuwden hem toe, dat hy afstappen moest. Dit deed de fietser eohter niet, maar gaf als eenlg antwoord een der kerels een slag met zyn fietslantaarn op het hoofd. De ander gooide hem daarop van zyn flets, echter niet zoo of de aangerande was weer spoedig ter been en kon nog ontkomen. Een ongeluksvogel. Op de reis van H. M. de Koningin in Limburg heeft zich, naar gemeld wordt, een vermakeiyk inci dent voorgedaan. Aan een station, waar do trein stil hield, bevond zich de burgemeester, - een man op leeftyd - die ondanks den regen voor den Koninkiyken wagon staan bleef. Zijn dochter bood H. M. eon bouquet aan en de Koningin noodigde den burge meester uit binnen te treden, maar de waar dige man, die uit gewoonte in zyn plaatselyk dialect sprak, had zyn speeoh opgeschreven, en wilde die buiten voorlezen. Misschien kwam het door de aandoening, maar zyn lorgnet wilde niet houden op zjjn neus. Toen het eindeiyk toch bevestigd was, waren de glazen zoo nat, dat hy er niet doorheen kon zien. Hy veegde ze af. De Koningin, om hem uit de verle genheid te redden, wilde het papier van hem aan nemen, maar hy stond er op het voor te lezen. Elndeiyk was het lorgnet ln orde, hy zou beginnen, maar een nieuw ongeluk: het papier was zoo nat geworden, dat de letters niet leesbaar meer waren. H. M. heeft hem niettemin vriondeiyk bedankt voor zyn wol- gemeende woorden. Omstreeks halftien gisteravond werd er te Rotterdam braDd ontdekt in een hooiberg staande op het erf van J. Barendregt aan den Beukelsdyk achtor de uitspanning' „Essenburg." Zoodra men den brand gewaar werd, worden ook eenige jongens gezien, dlo over den aangronzenden spoordyk een goeu heenkomen zochten, waarom vermood wor dat zy den brand moedwillig hebben gesticht In een oogwenk stond de geheele hooibeig van alle zydeu in lichterlaaie en ongeveer 25000 kilogram hooi ging in de vlammen op. Dit hooi was door den eigenaar Barendregt, die in de Zydewindenstraat woont, gekocht van de firma H. W. König Co. en ia af komstig van den zolder in de Dwarsbierstraat, waar enkele weken geleden brand was. Hoewel al spoedig eenige handbrandspuiien aanwezig waren en drie spuiten Id werking werden gesteld, kon niet worden voorkomen, dat de geheele hooischelf afbrandde, Men voorkwam, dat ook een zeer Daby staande stal vlam vatte. Het verbrande hooi is met verzekerd. Het Hof van Appèl te Genua heeft de uitlevering toegestaan van den Pruisischen luitenant Helmuth Weasel, die aan eon Fran- schon agent stukken zou hebben verschaft, bewyzende de schuld van Esterhazy. Weasel ie voornemens v&n dit vonnis in hooger beroep te gaan op grond van een fout in de procedure. Er zouden namoiyk aan de rechters buiten medeweten van Wessol's advocaat stukken uit Brussel ter inzage zUn gegeven. De hoogleeraar in het aanskrit aan do Parysche Sorbonne, Victor Henry, Is, naar de „Bund" mededeelt, by een tochtje ln de bergen van Savoye omgekomen. Men heeft zyn lyk gevonden op den Col de la Banolse. In Monaco werd dozer dagen dc geboortedag gevierd van den vorst Albert. Hierby werd o. a. een voorstolling in het hof theater gegeven, die door den hoogen jarige werd bygewoond. In de pauze zou den vorst een byzoodere hulde gebracht worden in den vorm van een muzikale voordracht door een uit brave Monacanen samengestelde lledor- tafel, waarvan de dirigent den maatstaf uit stekend kon voeren, maar die overigens niet byzonder snugger was. Als eerste nummer zou het volkslied voorgedragen i.Jen, waar van de eerste versregel luidt: „Bat is onze trouwe vorst, onze heerscher Albert". De voorstelling bogon. De vader van den staat knikte van uit zyn koninkiyke loge het tal rijke publiek en de lledertafel met den diri gent, aan welke bet orkest zyn plaats had Ingeruimd, welwillend toe. In het voor de uitvoering gekozen stuk, een Italiaansch met een pry8 bekroond (ooneelspel, heeft degene, die het principe der deugd voorstelt, een monoloog te houden, die met de diepzinnige vraag eindigt: „Het edele moet onderliggen, want de wereld behoort nog slechts aan roo- vers en moordenaars I En wie is de grootste van alle roovers?l" De tooneelspeler Guido Conetanelli sprak deD monoloog met groote warmte uit en riep de laat3te woorden met byzonderen nadruk door de zaal„En w i o is de grootste aller r o o v e r b I" Daarop keek hy in gedachten zwygend en treurig ter aarde. By dit znygen hief de diri gent van de liedertafel, die meende, dat de pauze voor de voordracht was gekomen, zyn staf op en als het ruischen van den wind klonk het uit de veertig kelon der zangers: „Dat is onze trouwe vorst, onze heerscher Albert 1" U D.) In den Londenschen graaf- schapsraad is geklaagd over de weigering van do brandweer om Zondag bij de over strooming der courantendrukkerijen in Fleet-street hulp te verleenen. Do voorzit ter van de brandweercommisaio maakte ver ontschuldigingen hij achtte het zeer ver keerd, dot de brandweer het keeren van water niet beschouwde als behoorende tot haar taak en deed toezegging, dat bij her haling van het geval de weigering vp-n hulp te verleenen niet zon worden hor haaid. Eon doel van den bekenden burcht Rheiniels bij St-Goar is ingestort. Persoonlijke ongelukken hebben niet ploata gehad; het verkeer ie echter gestremd. De beroemde burcht wae 700 jaar oud. Te Tevkeènry in Massac b&- sotts is een kruitfabriek ontpieft. Een halvo mijl in het rond zijn alle huizen inge stort Er si^n 25 monoahen gedood cn W gewond.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2