PEEK CLOPPENBURG, Assurantie-Maatschappij „DK HIJ.V', 'T POSTKOF Breestraat hoek Mandenmakerssteeg. TE ARNHEM. J. P. VERGOUWEN, Heden- en Morgenavond: CONCERT K. K. FEUILLETON. In het „Handelsblad", „N. R. Courant" e. a. lezen wy: In de 25 Juli gehouden algemeens vergadering van aandeel houders werd het verslag van bovengenoemde Mig. uitgebracht over het boekjaar 1902, waaruit o. a. bleek, dat de Mig. zich krachtig ontwikkelt. Het verslag werd vastgesteld; de balans en de winst- en verliesrekening werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Ten slotte gaf de Directie een overzicht van den stand van zaken over het loopend jaar 1903, welke niededeelingen alleszins reden lot tevredenheid gaven. Iloof<lïcric{;eii«'oor<llger voor Lelden en Omitroken le de Heer Liuigobrug 51, Commissiounalr In Eftecten en Kassier. Voor agentschap zich te wenden lot den Hoofdvertegen woordiger. Agenten gevraagd. 7830 60 v 7822 162 Gemeenteraad van Sassenlielin. "Do burgemeester, rar. 3. baron van Heemstra, voorzitter. Aanwezig alle ledon. De notulen der vorige vergadering worden door den secrotarie gelezen en daarna onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: lo. Een missive van Qed. Staten, houdende kennisgeving, dat de door het Rfik aan dezo gemeente uit te keeren som over het jaar 1903 3303.84'/, za^ bedragen. 2o. Een idem, waarbU goedgekeurd wordt teruggezonden het besluit tot het doen van af- en overschyving in zake brandblusch- mlddolen. 3o. Een idem, houdende goedkeuring van het besluit betreffende het in gebruik nemen van een lokaal der openbare lagore school ten dienste van hot voorbereidend militair onderricht. 4o. Een Idem, waarby goedgekeurd wordt teruggezonden hot schóolgeldenkohier over het 8de kwartaal van 1903. Genoemde stukken worden alle- Yoor ken nisgeving aangoiïomen. Do burgemeester stelt nu namens B. on Wfl. don Raad voor om de sloot loopende langs de boerdery bewoond door L. J. Godefrol) aan de Oudo Post-Brug en den straatweg op kosten der gemeonte to dempen on te rloloeren, ten einde zoodoende oon aansluiting te verkrijgen met het dempen on rioleoren aan de zlJsloot by genoemde boerdery. Op de scheiding zou dan een yzoron hek "komen te staan, in welks kosten door de elgenaresso der boerdery 00 zal worden by- gedragen. Een en ander zal do gemeente op 100 komen te staan, waai mede do toestand aldaar volmaakt in orde zal zijn. Zoomode stollen B. en Ws. voor om het riool to vernlouwen, loopende van af de wed. Roosa naar het nieuw to maken riool aan den Mlnnewog. De Raad, zich hiermede kunnende vereeni gen, besluit nu in plaats van ƒ2000, 2500 te leenen, ten einde in de noodlge kosten te kuunen voorzien. Vervolgens wordt den Raad de gemeente- rekening over 1902 aangeboden, dio in ont vangst 35.913.01 en in uitgaaf 84,839.95 bedraagt, alzoo sluitende met een batig saldo van 1073.06. Genoemde rekening zal ter visie worden gelegd en aan de Raadsleden ter lezing wor den toegezonden. Dg Voorzittor deelt nu mede, dat Ged. Staten de door de Gezondheidscommissie opgomaakto begrooting voor deze gemeente niet to hoog achten en niet meegaan met hot gemeente bestuur om daar 60 voor te stellen, zynde ƒ40 minder. Do agenda hiermede afgeloopon zynde, vraagt do hoer Kruyif, of er niets aan te doen is, dat het stoomtram-goederenvervoor naby de Kork- laan telkens versporringen van den weg ver oorzaakt, wat voor voortuigen on passanten zeor hinderiyk ls. De Voorzitter antwoordt, dat de dlrectlo daar juist vandaag op is gewozon en dat, mocht hierin geon verbetering gebracht worden, het gemeentebestuur tot krachtiger raaatrogolen zal overgaan. Ten laatste goeft de Voorzitter den Raad in overweging, of het niet wenecheiyk zou zyn om op kosten der gemeente ergens een algomeono pomp te laten slaan, om, mocht het gelukken, daarmede goed drinkwater te verkrygen, de Inwoners in de gelegenheid te stellen daarvan gebruik te maken. De behoefte hieraan ls zeer groot, want het water ls ln velo woningen niet om te gebruiken. In een volgende vergadering zal dit plan nader besproken en toegelicht worden. Niemand der leden meer het woord ver langende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. GeiuecBiter.'iad van Voorhout. Na mededoellng der Ingekomen stukken werd verslag gedaan van den toestand dor gemeente over het jaar 1902. Vervolgens kwam In behandeling do be grooting van ontvangsten en uitgaven der Gezondheidscommissie, welke haar zetel heeft te Alfen, voor het jaar 1904, waarby het aan deel, dat doze gemeente daarin zal moeten bydragon, wordt vastgesteld op 55.897j.De Voorzittor zeide üiet genoegen te hebben ge constateerd, dat de bezwaren van den Raad, ingebracht togen do begrooting van 1903, niet tevergeefs zyn geweest, daar de raming thans 200 minder bedraagt dan die over het vorigo Jaar. De jaariyksche vergoeding aan don telegrambesteller werd bepaald op 20, In gaand© 1 Januari 1903. Voorts werd bosloten tot het doon van eenlge betalingen uit den post van onroorzieno uitgaven der begrooting, dienst 1903, en tot wyziging dier begrooting, ten einde daaruit te kunnen voldoen de vergoeding aan mej. Venselaar, onderwyzeres alhier, voor het houden van toezicht op de schoolkinderen, die gedurende do middaguren in de schooi moeten vorbiyven. Do ingekomen reclames in zake hoofdoiyken omslag werden aangehouden en zullen eerst in behandeling komen na afloop van don tyd van reclame. Op voorstel van den Voorzitter werd be sloten aan Burgemeester en Wethouders blanco-credlet te geven tot het doen uitvoeren van noodzakeiyke herstelllngs-werkcn aan de Klokkenmakersbrug ln den Engelschen weg en de Mallegatsbrug by de Coehoorn. De heer Westorbeek vroeg of het niet beter zou zyn om het werk aan te besteden, waarop de Voorzitter antwoordde, dat het hier in de ge meonte gebruikeiyk ls om de gemeentewerk zaamheden jaariyks om beurten te gunnen. Op een request van hot bestuur der Afdee- ling Oeg8tgeost en Omstreken der Holl. Maat- schappy van Landbouw om een subsidie uit de gemeentekas te mogen erlangen ten bate eener te houden landbouwtentoonstelling te Sassenheim, werd afwyzend beschikt. Eveneens op een dergoiyk verzoek van de wed. J. van Steyn en andoreD, ten behoeve der feestcommissie voor de te houden volks spelen, gedurende de kermis. De geloofsbrieven der nieuw benoemde Raadsleden, do heeren P. Warmerdam Sr. en P. Berbée Fz., werden onderzocht on ln orde bevonden en tot hunne toelating besloten. Do Gemeontorekonlng over het dienstjaar 1902 werd don Raad aangeboden, terwyi tot leden der commissie van onderzoek werden bensomd de heeren P. van Reisen en P. Warmerdam. Do heer P. van Reisen vraagt, of er geen mogeiykheid bestaat om personen, die elders woonachtig zyn, doch hier in de gemeente gedeelteiyk hun bedryf uitoefenon, zooala by v. bloemisten, die hier bloombollenvelden hebben on er byna dageiyks komen, aan te slaan ln den hoofdeiyken omslag als forensen. De Voorzitter antwoordt, dat, na hetgeen hem tot nu toe bekend is geworden, er twyfel bestaat, of bedoelde personen belastingplichtig zyn; maar in het najaar, by de opmaking van het suppletoir kohier, zal hy deze aan gelegenheid opnieuw by do wethouders en den Raad ter sprake brengen. De Voorzitter zegt, dat het hem spyt, dat do heer G. Prins niet tor vergadering aan wezig is, daar hy hem zoo gaarne hier openlyk een woord van dank had willen toevoegen voor de diensten, welke hy gedurende lal van jaren als Raadslid en meer ln 't byzonder in den laatsten tyd aio Wethouder aan ds ge meente beoft bewezen. Hierna werd de vergadering gesloten. Tor-Aar. Do oerato vergadering van den Bond van Agurkentelers ln dit jaar werd dezer dagen gehouden in het nieuw gebouwde pakhuis en was vry goed bezocht. De voor zitter heette allen welkom, terwyi de secretaris de notulen las, die werden goedgekeurd. De heer Nys, uit Vlaardingen, In hot belang van den Bond gozonden naar Duitschland, geeft daarvan een kort verslag, waaruit bleek, dat hoewel deze vrucliten aldaar in massa worden geteeld, or nog vele plaateen zyn, waarop op voordoelige en winstgevende afnamo kan worden gerekend. Verschillende wenken be treffende soort, verpakking enz. werden door hem ten beste gegevon, en hy ried allen tuinders aan zich te sohlkken naar den wensch en de orders van hot Bestuur. Op voorstel van het Bestuur werden eenige heeren, die zich aangaande den Bond verdiensteiyk hadden gemaakt, tot eereleden benoemd. De advi seur schetste in goed gekozen woordon het ontstaan van dien Bond, nu 2 jaar geleden, en kon dan met biydschap conetateeren, dat de Bond in ontwikkeling was toegenomen, hetgeen ook bleek uit toename van het leden tal en het tot-stand-komen van het schoone gebouw, dat den ontwerper en bouwmeester alle eer aandoet. Hy hoopte, dat bestuur en leden gezameniyk op dion ingeslagen weg broederiyk mochten voortgaan, tot heil van zichzelf en ln het belang der gemeente. Vrydag werd aan leerlingen der Herv. Chr. School openbare les gegeven en het 2-jarlg bestaan dier school herdacht, byge- woond door ouders en begunstigers, die allen getuigen konden zyn van de goede vorde ringen, welke de klnderon in hot afgeloopen jaar hadden gemaakt, hetgeen bloek uit de bekendheid van Bybelsche- en Vaderlandsche geschiedenis, aardrykskunde en rekenen uit het hoofd. By afwisseling werden Chrlste- ïyke en andere liederen gezongen, en de kinderen onthaald op allerlei versnaperingen. De eere-voorzltter, bracht zyn dank aan het bestuur voor don yvor ln deze betoond, aan de oudere voor hun betoonde belangstelling, maar bovenal aan hst hoofd dier school en de onderwyzereB voor hun goede zorgen aan deze besteed tot welzyn der jeugd, en sloot deze byeenkoraBt met gebed. Als een byzonderheid kan worden ge meld, dat de yischhandelaar Broer alhier deze week een snoek vervoerdo, die de zwaarte had van 9 kilo en door een jongen van 7 jaar oud aan den hengol was gevangen. Voorhout. De commissie voor volksfeesten op Donderdag 18 Augustus a i. heeft 't vol gende programma ter uitvoering vastgestold. Des voormiddags te 87» uur precies: Byoen- komet van vorsierde tilbury's en fietsen en van de kinderen, die mee doen aan de volks spelen, by 't cafó „Do Bonte Koe" tevens keuring van de mooist versierde tilbury en de mooist versierde fiets. Daarna optocht naar den Drecksberg, vervolgens rlng- ryden door paren met paard en tilbury om fraalen prys en premie. Des namiddags te 2 uren kinderfeesten op 't feestterrein, als: voor jongens van 7 10 jaar, zakloopen, hard- loopen met hindernissen van 10 14 jaar en tobbetje steken van 14 18 jaar. Voor meis jes van 7 10 jaar: ballendragen, turfrapen van 10 12 jaar en rozenknippen van 12 18 jaar. Tusschen 3 en 4 uren voor kinderen boneden 7 jaar draaien in den caroussel. Daarna ringryden op fietsen voor jongene en mannen boven de 16 jaar. Te 6 uron: Ton- kouppelen voor jongens en mannen boven de 16 jaar. Alles om fraaie pryzen en promlön. Des avonds concert door de gunstig bekende Beiereche Kapel, directeur H. Ullrich. Gelegen heid tot aangifte voor de volksspelen by de commissie tot en met 9 Augustus a. a. Zegwaurd. Volgens de door B. en Ws. vastgestelde lyst bestaat er in dexe gemeente gelegenheid tot inkwartiering van 193 man schappen, waaronder 10 officieren, terwyi er gedurende de zomermaanden 127, gedurende de wintermaanden 71 paarden gestald kunnen worden. Zoetermeer. Tot molenaar van den Middel molen in den Drlemanspolder is met ingang van 1 Aug. benoemd Pieter van Elewyk Abrz.. assistent-watermolenaar van de Hazerswoud- sche droogmakory. JUazerswoude. In de vergadering der „Har monie" is na breedvoerige discussie en be raadslaging met algemeene stemmen besloten^ op den dag van 't KonLnginnefeeet muziek U verschaffen. Het publlok zal beseffen, dat by het verlies van goede en onmisbare krachten zulke punten vaak mooliyk voor een ver- eeniging zyn, waarin niemand gemist kan worden. In zulke gevaLlen zou bet kunnen gebeuren, dat men, eon eigen muziekkorps bezittende, toch vreemde muzlkanton ln dienst moest nemen. Ditmaal zal men eohter zyc uiterste krnchten nog inspannen, om niet te leur to stellen. Familieberichten uit verschillende bladen Gehuwd: C. Dyserinck Czn. en M G. Bosman, Alkmaar. C. le Nobel en N. C. van Lonkhuyzeo, Wageningen. A. Prins en W. v. d. Koest, Rotterdam. L. P. A. Laboyrie en C. S. M. Bijvoet, Rotterdam—Utrecht E 't Hooft en A. de Heor, Hendrik-ldo-Ambacht. V. F. J. Boumeester en H. E. baronesse De Vos van Steen- wyk, Paramaribo—Teteringen. W. A. M. Perk «d P. J. M. Bakker, ArnhemScbeveningen. Bevallen: G. van Rhrjn geb. Karseboom, D. Ernst. M. J. E. Karamer geb. Nobels, Z. Haarlem. B. Serné geb. Schewel, D. Haarlem. P. C. Dijkgraaf geb. Exner, D. 's-Uage. H. J. Jordan geb. Van Witsen, Z. Zürich. D. Schouten geb. Beek, D. Wageningen. Overleden: b. de Gous, 26 j., 's-Hage. M. H. Wynveldt geb. Heukelman, 63 j., Deventer. C. G. Fun cider, 75 j., Haarlem. E. Groen geb. Hameka, 79 j., Koog a/d. Zaan. Dr. U. C. M. van Gorkom, Pretoria. E. Blank geb. Stook, Berlijn. P. J. van Leonwen, 33 j., Haarlem. W. Dames, 72 j., Overveen. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk Ken of mededeelingen, waarvan de inzenden hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst terzyde gelegd. De Wondersteeu. B) „Steen, wat steen?" zei Paul. „Ik weet niet, waarover je praat." „ik bedoel den Garuda-steon I U hebt hem nog in uw hand. Ziet u nou wol? 'tls dan toch een echte talisman 1 Wat leuk I" „Ik deed niets om hom aan hot work to krijgen en daarenboven, 't is al te gek. Hoe kan er nu nog een talisman bestaan? Vertel me dat nu eens." „Nou, er heeft toch wat mot u plaats gehad. En iets of iemand moot hot toch gedaan hebben." „Ja, ik hield het drommelscho ding wol in myn hand, dat is waar. Maar wat heb ik gedaan om don steen zyn kracht te laten toonen?" „Ik weet het all" riep Dick. Herinnort u het zich nou niet? U zei, dat zoo graag weor een jongen wou zyn, zooals ik. En nou ziot u er ook heusch zoo uit. Precies als Ik I Wat een leuke mop, vindt u niet? Maar, wat ik zeggen wou, u kunt zoo niet naar kantoor gaao, hoor l Wat zou u er van denken, als u eens mot me meeging naar Grimstone en eens zag, hoe u het daar vindt? Het kan my zoo veel niet schelen of u meegaat. Grimstone's gezicht zou kosteiyk zyn, als hy twee, in plaats van één Dick zag. Hè, ga met me mee?" „Je weet heel goed, dat je nou kletspraatjes verkoopt. Wat zou Ik op myn leeftyd op school beginnen? Ik zeg je, van binnen bon }k dezelfde gebleven, al ben ik dan ook ver anderd ln een misorabel klein jongetje 1 Waar om kon je ook niet met je handen van dien steen afblUven, Dick? Wat heb je nou een ellende gesticht door er aan to komen, om me ook in zoo'n ongelegenheid te brengen!" „Dan hadt u ook maar niet moeten wen- sclien," zei Dick. „Moeten wenschen?" horhaalde de heer Rultitudo. „Inderdaad, daar had ik nog niet aan gedacht," ging hy voort en kreeg weor een klein beetje hoop. „De etsen is een too ver steen zoo zal het zynl Je moet hem in je handen nemen en dan hardop zeggon wat je wenscht. Als het zoo is, kan Ik alles weer gauw in het reine brongen door te wonschen, myzelf weer te zyn. En dan zal ik eons hartelijk om alles lachen; ja, dat zal lkI" Hy nam den steen, liep naar een hoek van de kamer, waar hy begon te praten: „lk wou, dat ik mezelf weer was. Ik wensch den man weer to zyn van voor vyf minuten geleden. Ik wou, dat niets van dit alles gebeurd was," en zoo verder, tot litf büilen adem was en er rood van zag. Hy proboerde alle mogeiyke manieren, den steen nu eens in de linker dan weer in de rechterband houdend, maar er gobeurdo niets hy was en bleef het jongetje, waarin hy veranderd was. „Dat bovalt me allesbehalve," zei hy einde lijk. „Er is iets niet in don haak met dien beheksten steonik kan hem niet meer doen werken 1" „Misschien," veronderstelde Dick, die niet het minste medelijden toonde, „misschien is het een van die steenen, die maar één wensch toestaan en dan is het uit." „Dan is het uit!" gromde Paul. „Alle duivels, wat moet lk beginnen? Wat zal ik doen? Zog dan toch wat, en sla daar niet zoo onbarm hartig te raaskallen. Zie je dan niet, hoe ongelukkig ik er aan toe ben? Stel je voor, dat je zustor of een van de meiden binnen kwam en me zoo zagl" Die veronderstelling vond Dick prachtig. ,Laat ze allemaal boven komen," zei hy„het zou zoo lollig vrezen 1 Wat zullen ze lachen En hy holde al naar de bel. „Als je die toch aan durft rakenl" brulde Paul. „Ik wil in dien toestand door niemand gezien worden. Wat ter wereld heeft die oom van jou bezield om zoo'n ding mee te brengen. Ik begi'Up het me niet. Nog nooit hoorde ik in myn leven van zoo'n geval. Ik kan zoo niet biyven. Ik moet er niet aan denken!! Zou het helpen, als ik om dr. Bustard stuurde? Hy kan me misschien iets geven om me weor den oude te raakon. Maar dan zou de heele buurt het te hooren krygen. O, als het niet gauw alles terecht komt, word lk nog stapelgek 1" En koortsachtig, onrustig liep by de kamer op en neer. En opeens, toen hy weer wat kalmer kon denken, begreep hy, dat er nog één kans overbleef, om aan de gevolgen dor begane dwaasheid te ontsnappen. Hoe onwaarscbyniyk en sprookjesachtig hot ook leek, in den Garuda steen moest toch een of andere kracht verborgen zit ton, die hem in dezen benauwden toestand gebracht had. Ook was hot duldoiyk, dat do talisman doof bleef by leder nieuw verzoek van Paul. Maar daarom behoefde dit nog niet, wan neer oen ander den steen nam. In ieder ge val was bet de moeite wel waard om er de proef eens moe te nomen en Paul verzuimde dan ook geen tyd, zyn overdenkingen aan Dick mee te deelen, die er zeer opgetogen mee was en blykbaar lots in hot schild voerde, ten minste te oordeelen naar zyn glinsterende oogen en opgewonden manier van doen. „Ik kan het wol eens proboeren," zei hy, „geef den steen maar eens hier." „Hier is hy, myn jongen," zei Paul, met vaderlyke autoriteit, zoo geheel in contrast met zyn veranderd voorkomen, dat Dick het opnieuw met zyn lachen te kwaad kreeg. „Hier is hy. Wensch nou maar, dat je arme, ouwe vader weer wordt, wat hy vroe ger was l" Dick nam don steon aan en bekeek hem een poosje aandachtig, terwyi Paul zenuw- achtig-ongeduldig afwachtte. „Helpt het niet?" vroeg Paul. „Ik weet het niet," zei Dick kalm; „ikheb nog niet gowenscht." „Doe het dan toch dadeiyk; toe dan toch. Er is geon tyd te verspillen, ieder oogenblik is van gewicht, je rytuig kan ieder oogenblik hior zyn. En al ben ik nou ook al veranderd in zoo'n vreemde gedaante, ik zal toch myn vaderiyk gezag blijven handhavon. Ik zeg je, je zult me gehoorzamen 1" „O, heel goed," zei Dick onverschillig. „Ik gun u uw gezag." „Doe dan, wat ik je gebied. Begryp je dan niet wat een schandaal hot geven zou, als dit ruchtbaar werd? Ik zou de bespotting van de heele 6tad zyn. Geen mensch moet ook maar gissen, wat er gebeurd is. Je moest dat zelf inzien." „Ja," zei Dick. „Ik begryp het ook wel. 't Komt nu dadeiyk alles in orde. Ik zal direct den wensch uitspreken en niemand zal weten, wat er aan het handje is." „Je bent een goeie jongen 1" zei Paul en hy was heelemaal verlicht. „Ik weet ook wel, dat je hart op de goeie plaats zit. Maak alleen een beetjo voort." „Al8 u nou weer de oude bent, gaat dan alles weer zyn oude gangetje?" vroeg Dick. „Ik, ik hoop van wel/' „Ik bedoel: Biyft u weer hier en moet ik terug naar Grimstone?" „Natuuriyk, natuuriyk," zei Paul, „vraag me toch nou niet zooveel. We kunnen ieder oogenblik ontdekt worden." „Nou is het een uitgemaakte zaak," zei Dick, „iedereen zou het in myn plaats doen." „Ja, ja, maar maak dan toch voort l" „Nou, haast u zich maar niet zoo, 't kon best gebeuren, dat u het verre van prettig vondt, als ik er mee klaar ben." „Als je waarmee klaar bent?" vroeg de heer Bultitude achterdochtig, omdat hy iets vreemds ontdekte in de manier van doen Yan zyn zoon. „O, dat gaat u niet aan," zei Dick. „U zei, dat u weer een jongen wou zyn als ik, Is 't niet?" „Maar ik meende het niet," stribbelde Paul tegen. „Ja, maar u kon toch niet veronderstellen, dat een steen dat begrypen kon. In ieder geval, u werdt oogenblikkeiyk een kleine jongen. Na dan, als ik nu wensch een man te worden,' zooals u er tien minuten geleden een was, dan is alles weer in orde, niet waar?" 1 „Is de jongen gek geworden?" riep Paul heftig verschrikt door dit voorstel. „Dat dat zou nog voel erger zyn." „Dat zie ik volstrekt niet in. Niemand zou er iets van te weten komen." „Maar, kleine stomkop, kan ik je dat dan niet aan 't verstand brengen? Het zou glad verkeerd uitkomen. We zouden allebei er even ellendig aan toe zyn, allebei anders van buiten dan van binnen (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 18