n 0 Brieven van een Leidenaar. Uit d© Rechtzaal. Burgerlijke Stand. Toestand der gemeente Lelden in het jaar 1902. i. Het verrelag van den toestand der ge meente Leiden over het jaar 1902, door Bur gemeester en Wethouders den gemeenteraad aangeboden, is weder verschenen. Het is een lijvig boekwerk en in dertien rubrieken of hoofdstukken verdeeld, terwijl aan het eigenlijk verslag niet minder dan 53 ver slagen van commission en besturen van corporation als bijlagen zijn toegevoegd. Het eerste hoofdstuk liandelt over den loop der bevolking. Op 1 Januari 1902 be droeg de bevolking 54,857 zielen; aan het einde van het jaar was dit getal 55,117. De bevolking nam dus slechts met 260 toe, i voorzeker niet een groote vermeerdering. Er wc-rdon 1650 geboden en er stierven 820, dit zou een vermeerdering ten gevolge heb ben gehad van 828; er vestigden zich echter te Leiden 3147 en er vertrokken 3715. Dat er 568 personen meer de sta4 verlieten dan zicli er vestigden, kan niet aangemerkt worden als een tccken van vooruitgang op industrieel gebied. De gezondheidstoestand schijnt er cohtcr op verbeterd; er stierven 95 personen minder dan in 1901. De sterfte neemt trouwens in deze gemeente geregeld af. In 1893 bedroeg deze nog per 1000 in woners 21.1 en thans is dit cijfer tot 15.95 gedaald; in 1902 was dit getal 17.62. On getwijfeld draagt do meerdere zorg voor den gezondheidstoestand van gemeentewege tot dit gunstig verschijnsel bij. Het aantal opgomaakte processen-ver ba al wegens het niet nakomen van dc bepalin gen der Algemeen© Politieverordeningen bedroeg 1467, tegen 1390 in 1901. Het aan tal verbal iseeringen wegens kennclijkcn staat van dronkenschap nam af van 653 tot 631, dit is ten minste ceai verblijdend tee- ken. Hot aantal voor bewoning bestemde porccclen bedroeg bij het einde van hot jaar 1902 10,521; 142 peroeelen werden bijge bouwd, terwijl 38 perceolen werden afgebro ken of door verbouwing vervielen, een ver meerdering aldus van 10-1 perceelcn Ver geleken met de toeneming der bevolking met 260 zielen mag or dus nog niet gespro- kon worden van een hier ter stede heer- schend© bouwwoede, In het derde hoofdstuk, dat handelt over 't gemeentebestuur, wordt herinnerd aan hei aftreden van den vorigen burgemeester mr. F Was ©n een warm, waardeerend woord aan zijn burgemeesterschap gewijd. Voorts vinden wij daarin een lijst der namen van ambtenaren, in dienst der gemeente, met vermelding van de betrekking, door hen be- kleed. Wij telden in het geheel, groot en klein, 582, een heel leger dus, die te zamen natuurlijk een forschen greep doen uit de gemeentekas voor den zeer verschillenden arbeid, door hen in dienst der gemeente verricht. Do Raad hield in 1902 19 openbare ver gaderingen, waarin onderscheiden© en niet zelden b elangrijke besluiten worden geno men, die wo echter niet behoeven te relevec- ren, daar do gemeentenaren zich een en ander nog wel zullen herinneren. Ofschoon hot dienstjaar 1902 nog niet is afgesloten, kon in het verslag toch reeds worden medegedeeld, wat de onderscheide ne belastingen en heffingen tot 1 April 1902 hebben opgebracht. Wij stippen daar uit aan, vergeleken met die opbrengst in 1901: 1901 1902 Plaatsel. dir. belas, f 144,576.78 f 211,844. Uitkoerlng van het Ryk krachtens art. 1 en 10 der Wet van 24 Mei 1897 155,971.06s 167,216.73s Groontenmarkt 382.12s 0 866.15 Wekel. markten 666.95 a 711.22s Bloom- en boom- markt 78.96 0 84.80 Kaasmarkt 827.96 0 364.55 Kormls 5416.636 a 6272 99s Ooftmarkt 64.70 B 72.10 Zeevi8chmarkt. 141.75 148.65 Rlviervlschmarkt 83.20 T) 83.20 Beestenmarkt 14,739.60 B 14,672 32s Aardappelenmarkt 75.16 69.60 Hout- en turf schippers 388.— B 489 60 Vl8chkeuring 161.92 B 145.96 Vee- on vlcosch- kouring 4926.41 n 4724 18 Havongold 11,089.36 B 10,665 89 IJkloon 481.66 0 608.69 Liggeld voor vaar tuigen a 1026.- B 1034.- Weegloonen B 2726.77s g 2649.45 Ligplaatsen voor schippers 0 87.85 71 37.65 Leges ter plaat60- ïykesecrotarle 8104 - 0 2990 93s Belasting op de hondon 3824.26 a 3792.75 Bruggelden 1109.12s 0 968.70 Museum v. Schilde- ryon i. d. Lakenhal 607.30 631.70 Vergunningsrecht. 13,910.62s 18,037.50 Een vergelijking der opbrengsten over 1902 met die van 1901 vertoont, al6 men do opbrengst der plaatselijke directe belas ting uitzondert, geen groote schommelin gen. Over 't algemeen is een kkino terug gang waar te nemen. Het vergunnings recht verminderde alleen met bijna f 900. D© oorzaak daarvan vormeiden wij straks. Het totaal van de opbrengst der kohieren van do plaatselijke directe belasting be droeg 223,045.05, verdeeld over 7481 aan- slagen, waarvan 65 van z.g. forensen. Te gen 241 aanslagen werden bezwaren inge bracht-, waarvan 221 betrekking hadden op hot inkomen; 172 van deze laatste werden gehandhaafd en 49 verminderd. Onder do rooi am anten kwamen ook dit jaar weder eenige meerderjarig© studenten voor, die meenden niet belastingplichtig te zijn, om dat zij, zonder inkomen zijnde uit arbeid of bezit, de door hun ouders verstrekte studiekosten niet onder hot begrip inko men" brengen. Nu Ged. Staten op dergelijke reclames over het jaar 1901 hebben beslist, dat meer derjarige studenten belastingplichtig zijn voor hetgeen hun door bloed- of aanver wanten in de rechte lijn wordt verstrekt ter bestrijding van studiekosten, is echter hot getal dezer telken jar© terugkeerende re clames belangrijk verminderd. Heb percentage der belasting was in 1902 bepaald op 3.25. Daarover werd indertijd reeds geklaagd, omdat in 1901 bet percen tage 2.25 bedroeg. Een vergelijking met vroegere jaren leert even wol, dafc in 1892 hot percentage ook reeds 3.25 bedroeg. Eenige jaren schommelde het om 3 heen, in 1899 daalde het tot 2.75, in 1900 tot 2,35 en in 1901 zelfs tot 2.25. Het getal aan slagen was in 1898 het hoogst en wel 7922, in 1902 was dit getal 7739, ook al geen tee- kon van vooruitgang. De rijksbelastingen brachten over de laat ste twee aigeloopen dienstjaren op: "•1901 1902 Grondbel. hoofdsom f 95,702.58 f 97,582.75 Opcenten voor de provincie 9670.25 10,728.60 Opcenten voor de gemeente. 36,984.48 87,718 51 Personeele belast., hoofdsom 121,616.61 120,876.77® Opoenten voor de provincie 8506.16s 9630.14 Opcenten voor de gemeente. 78,056.66s 77,161.43 Dat de opbrengst van het vergunningsrecht terugging, merkten we reeds op; het aantal vergunningen voor don verkoop van sterken drank in het klein verminderdo dan ook met 10 en bedroeg op 31 December 1902 227. Negen inrichtingen hiolden op te bestaan, terwijl óón vergunning moest worden inge trokken. (jleuiccuteraud van llazerswoude. Allo loden. aanwezig. Voorzitter de burge meester. Opening met gebed. De notule<n worden onveranderd goedgekeurd. Ingeko men: lo. Ontvangen mededeeling, dat de Rijksuitkeering voor deze gemeente bedraagt 7962.05. 2o. De heer H. Krop betuigt schriftelijk zijn dank voor bekomen eervol ontslag als hoofd der openbare school aan den Rijndijk en vraagt ontslag als lid van do Commissie tot wering van schoolverzuim. 3o. Missive van Ged. Öt., houdende goed keuring van het Raadsbesluit, regelende het salaris van het hoofd der school, en 4o. een dergelijke missiovo, betreffende hot salaris van don gemeente-secretaris. Op voorstel van den Voorzitter wordt een commissio benoemd tot hot nazien dtr reke ning over 1902. Gekozen worden de heeren G. C. de Jong, J. B. Wesselingh en A. do Jong. De oudste wethouder, de heer J. D. van don Akker, vraagt en bekomt het woord ter mededeeling, dat hij weder in staat ie, zijn functie waar te nemen, daar zijn ge zichtsvermogen, dank zij do heelkundige operatie, door hem ondergaan, aanmerke lijk is verbeterd. Dienvolgens is de heer O. Kortowog van zijn waarnemend wethouder schap onthoven. Vervolgens had het onderzoek der ge loofsbrieven van de herbenoemd© Raadsle den plaats, waarvoor de Voorzitter do hee ren J. 13. Wesselingh, C. do Bruin en D. d© Bruyn aanwees. Na in-orde-bovinding wordt dien heeren dank gebracht. D© Voorzitter stelt den Raad voor, de bc- grooting der schutterij eveneens als ten vo rigen jar© vast te stellen op 449. Hierop wordt door niomand aanmerking gemaakt. D© Voorzitter stelt voor, een som van 42 te vinden uit de onvoor ien© uitgaven, ten behoeve van het te betalen aandeel in do kosten der Gezondheidscommissie, waarvoor slechts 100 was begroot. Den heer J. A. Ultee, gewezon stations chef alhier, wordt on zijn verzook onthef fing van hoofdei ijken omslag verleent voor den tijd, dien hJj niet meer in de gemeente woonachtig was. De voordracht ter benoeming van een hoofd dor openbare school aan den Rijn dijk wordt don Raad aangeboden en ieder der leden in he£ bezit gesteld van een af schrift daarvan. Nog deelt de Voorzitter mede, dat hem mot ingang van 27 Juli 1.1. een maand ver lof is verleend, dat tl> heer J. D. van den Akker gedurende dien tijd zijn funetiën zal waarnomen, en hij bedankt twens den he or C. Kortweg voor gedane werkzaamhe den als loco-wethouder. Niets meer aan do orde zijnde, wordt de vergadering na gedane rondvraag, die niets oplevert, door don Voorzitter gesloten. Gemeenteraad ran Usse. Tegenwoordig al de leden, behalvo de heor Van Stockum. Voorzitter: de Burgemeester. Do notulen der vorlgo vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken a. Missive van Ged. Slaton ter begoleiding van een goedgekeurd Raadsbesluit tot het voldoen van gelden uit den post „Onvoorziene Uitgaven." b. Idem van het goedgekeurd Kohier Hoofd. Omslag. Beide stukken worden aangenomen voor kennisgeving. c. Adres van den heer H. Kingma, hoofd dor school, houdende verzoek om ovenals het vorige jaar weder In hot genot te worden gesteld van een subsidie van f 150 ten be hoeve van den cursus in vreemde talen. Conform het verzoek besloten. In behandeling komen een drietal verzoeken om vaststelling der rooilijnen: a. Voor hot huis van J. van der Hulst b. Voor het huis van G. Slegtkamp. c. Voor de huizen van F. M. Verduyn. Conform de verzoeken vastgesteld. Aan de orde Is het onderzoek der geloofs brieven van de herkozen Raadsleden, de heeren M. v. d. Veld, J. Pfinacker en A. v. d. Mey. Worden In orde bevonden en met algemeene stemmen wordt tot hun toelating besloten. Wordt overgegaan tot benoeming oener commissie ln zake reclamos Hoofd. Omslag. Benoemd worden de heeren Wolff, Tromp en Pijn acker. Aanbieding wordt gedaan van de gemeente- rekening en die van het Burg. Armbestuur, belde over het dienstjaar 1902. Eerstbedoelde sluit met een batig saldo van f 2463.23'/, en de andere mot een batig saldo van f 1280.051/,. Ter fine van onderzoek en rapport gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Wolff, Van der Mey, Riggel en Van der Zaal. Eindelijk komt nog In behandeling een ontwerp-besluit tot vorhooglng der. begrooting voor 1908. Ontvangsten: Gedeelte van hot batig saldo der rekening 1902 f 700. Uitgaven BeL Werklieden f 160 Subs, talencursus 160 Politie ,100 Vermakelijkheden ,60 Onv. uitgaven240 f 700 Goedgevonden. Nog wordt medegedeeld het proces-verbaal van kasopneming van 30 Juni, blijkens het welk boeken en kas van den ontvanger in orde waren. Aangenomen voor kennisgeving. Nadat nog besloton was tot te-gemoet- koming in do kosten van het voorbereidend militair onderricht en het aanschaffen van een paar lantaarns en eenige andere zaken van hui8houdolljkon aard waren besproken, werd de vergadering verdaagd tot over 14 dagen. Gemeenteraad van Voorschoten. Aanwezig de Voorzitter en alle loden. Ingekomen a. Missives van God. Staten ten geleide van goedgekeurde Raadsbesluiten in zake gomeonte-flnanciön. b. Proces verbaal van kasopneming. Deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. c. Adres van don heer H. M. Domée en 4 andere onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare lagere school in het dorp, hou dende verzook de minima hunner jaarwedden met f 100 te verhoogen. In handen van B. en Ws. om praeadvies. d. Verzoek om ontheffing van HoofdelUken Omslag wegens vertrek van den heer L. van Drooge. Verleend tot eon bedrag van f 3.15 over 6 md. c. Reclame tegen zijn aanslag In den H. 0. van' dr. H. Wouterlood te Leiden. Zal worden behandeld in besloton zitting. f. Id. van 0. do Groot alhier. In handen van B. en Ws. om praeadvies. Vervolgens worden onderzocht de geloofs brieven van de nieuw benoemde raadsleden de heeren Schoor en Van Santen, welke stukken daartoe in handen worden gesteld eener com missie, bestaande uit de heoren: Hooymans, Van Wissen en De Graaf. De nieuwbenoemde leden zijn by het onder zoek hunner eigen geloofsbrieven niet tegen woordig. De Commissie adviseert tot toelating. Aldus wordt met algemeene stommen be sloten. Daarna wordon oninbaar verklaard de vol gende bedragen: f 380.60s wegens H. O., f 6.60 wegens idem 8uppl. kohier, f 10 wegens hondenbelasting en restant f 6 61 H. O., een en ander over het dienstjaar 1902. De rokening over dat dienstjaar wordt aan geboden, sluitend mot oen batig saldo van f 2688.68. ZU wordt gesteld in handen eener Commis sie, bestaande uit de heeren: Schoor, Van Kempen en v. Wissen. Bosloten wordt aan mej. Turion alhier een gratificatie te verleonen van f 100 wegens waargenomen lesson en in de woning van het hoofd der school aan den Ryudyk een slaapkamer op den zolder aan te brengen, waartoe aan B. en Ws. oen crediet wordt verleend van f 150, nadat de Voorzitter on do heer Steeneveld, die een onderzook in loco hadden ingesteld, den toestand hadden uiteen gezet, welke driDgend verbetering behoeft. Op voorstel van don Voorzitter wordt de behandeling van de voorstellen van B, en We. en van den heer Van Kempen tot uitbreiding van het Raadhuis en stichting van een Raad huis vereenigd met post- en telegraafkantoor uitgesteld, totdat ter zake van het hoofdbestuur der posterijen inlichtingen zullen zfin ver kregen, die door B. en Ws. ztfn gevraagd. Nadat de heer De Graaf heeft gevreagd, waarom de laatste kostelooze vaccinatie ia gehouden op een R.-K. feestdag en de Voor zitter heeft geantwoord, dat dit geheel onop zettelijk heeft plaats gehad, maar dat in het vervolg mot de opmerking rekening zal worden gehouden, wordt de vorgadorlng door den Voorzitter gesloten. XIX. Een mensch is zóó niet of hij wil wel eens een goedkeuring ontvangen. Toen dan ook onze buurvrouw schuins-bovon mij in de band kneep, zooals zo misschien nooit te voren het een manspersoon deed, en met tranen in haar stem mij bedankte, dat ik het geval van haar hondje zoo mooi in de krant had laten zetten, toen was ik werke lijk een oogenblik gelukkig. En daar kwam inderdaad mijnheer Van Gruting een stukje schrijven, waaruit zou moeten blijken, dat ik eigenlijk noch een menschen-, noch een dierenvriend ben. Een ander lezer beklaagde zich er over, dat ik, vóór ik ging schrijven, niet op informatie ben uitgegaan bij de mannen, die de wet moesten uitvoeren zelf. Haast beschuldigde hij mij van verdachtmaking. Ik wil het wel bekennen, dat mij die stuk jes een beetje zeer deden. Het was er mij niet om te doen den handhavers van het ge zag een knauw te geven, evenmin ak de we tenschap. Wie dat er in hebben gelezen, zijn waarlijk al te angstvallige wachters voor het gezag of voor de wetenschap. Ik kan het aan den heer Van Gr. en den mij onbekenden inzender verzekeren, dat mij door persoonlijk onderzoek gebleken ia, dat vele ingezetenen het Maandag nog niet wis ten, dat de muilkorvenwet afgekondigd was. En wie het wisten, hadden nog niet dadelijk een muilkorf gereed. Nu had ik graag gewild, dat men de eerste paar dagen daarmede een weinig rekening gehouden had. Ik zeg maar: menschen en honden zijn er niet om de wet, maar de wet is er voor de menschen en honden. Dat deze wet nuttig cn noouig is voor mcnsch en voor hond, zal ik niet ontkennen, maar toen ik het betoog van den heer Van Gruting had gelezen, kwam mij weer in den zin hoe boos onze dokter eens werd, toen mijn moeder het een dwaasheid noemde, dat wij ik was de oudste van de negen tot 'ons genoegen en moeders last niet naar school mochten, omdat het jongste broertje de mazelen kreeg. Hij was er over uit hoe nuttig en noodig die maatregel was. En zie, toen onze kleinste verleden jaar aan de mazelen lag, mochten de anderen vrij naar school en wij kregen niet een groot papier mot „besmettelijke ziekte" er op aan de deur. „Wat ons de wijzen als wijsheid verkonden Straks komt een wijzer, die 't weg redeneert." Of de wijsheid van Virchow of Pasteur, waarvan de heer Van Gruting iets meedeel de, altijd zal duren, wie zal het zeggen? Maar dat de wet voor de beesten zelf, die zich van geen gevaar bewust zijn, onaange naam is, dat houd ik vol, zoo noodig tegen alle deskundigen in. Goede lezer, zie de gemuilkorfde honden, dio ge tegenkomt, maar eens in de diepe, trouwe oogen en als ge iets vermoogt te verstaan van de taal dor dieren, zult ge mij gelijk geven. Zij zullen nijpen, die stalen dingen, en het vel schrijnen en dat zal pijn doen, doch dit zal een meedoogend meester of meesteres kunnen voorkomen of verzachten door het staal te omzwachtelen met wol of flanel, maar wat zij niet kunnen veranderen, dat is, dat het dier zijn vrijheid mist, dat het niet kan blaffen, spelen, bijten, niet liefkoo- zen hier, ontzag inboezemen daar, dat het machteloos zijn tanden laat zien aan den straatlummel, die het ongestraft sart en plaagt. Een appel in een flesch, een leeuw in een kooi, Napoleon op St.-Helena, zou onze Beets hebben gezegd. Ik beslis niet of het niet noodig is, dat alle honden van Leiden tot Den Haag al dat leed moeten dragen vier maanden lang, omdat één hond en één man zijn gebeten, waarvoor de eerste is afgemaakt en de twee- do een reisje naar Parijs doet, ik maak nog veel minder onzen burgemeester daarvoor een verwijt, maar houd alleen vol, dat de maatregel hard is voor de trouwste aller huisdieren. Hiermee neem ik van deze zaak afscheid. Ik wil dit er alleen nog van zeggen. Toen ik die beide stukjes gelezen had, waarin men mij eigenlijk betichtte van dingen, die niet mooi waren, voelde ik mij onaange naam ges':cmd en zolfa op mijn wandeling, die ik elkon avond na den arbeid doe, ver vulde en griefde die gedachte mij. 't Was zoo'n heerlijke avond. Milliarden sterren flonkerden en schitterden aan den blauwen hemel en glimlachten de aardbewoners toe, alsof zij hun wilden zeggen niet te bezorgd te zijn over wereldsche beslommeringen. Toen daalde er vrede in mijn gemoed, het was of die sterren mij zeiden, dat ik goed gedaan had met te schrijven, zooals ik deed, omdat ik eerlijk en oprecht had gezegd wat ik meende waar te wezen. Mocht ik dan ook ongelijk hebben bij de menschen, hoeveel wijzer die ook mochten wezen dan ik, ik kreeg gelijk bij de sterren en die daar gelijk bij krijgt, die mag tevre den zijn en dankbaar. het 0. M. was 2 jaar), ia tegen dit vonnis in hooger beroep gegaan. Ook heeft de officier van justitie by ge noemde rechtbank hooger beroep aangeteekend tegen het vrysprokend vonnis in de zaak van den leerling-machinist Vermaak, die beklaagd was met een trein te hebben gereden door onveilig en niet verlicht sein (ongeval aan de Wiereckebrug te Waarder by Bodegraven). Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De kantonrechter te Rotterdam deed giste ren uitspraak in de zaak van Louis Joseph Boesnach te Amsterdam, zich noemende dc. B., en voroordeelde hem, wegens onbevoegd en zonder noodzaak uitoefenen der genees kunde tot 26 boete, sub®. 8 dagen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gistermiddag de vryspraak van den Rotter dammer, vervolgd wegens verkoop van hor logekettingen met valaohe waarborgmerken, alsof ze van goud waren. De Plaat van Het Volk. Het gerechtshof (Kamer van Strafzaken) te 's-Gravenhage, bevestigde gisteren het vonnis der Dordtsche rechtbank, waarbij het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk was verklaard in zijn vervolging van den boekhandelaar te Dordrecht, die de beken de plaat van „Het Volk", waarin dr. Kuy- pcr wordt voorgesteld, een goketenden ar beider worgend, voor zijn raam had gehan gen. Het gerechtehof vulde de gronden, waar op die uitspraak was gegeven, nog aan met eenige overwegingen, ten betooge, dat de uitdrukking beleediging in art. 269 W v.; S. niet dezelfde ruime beteekenis heeft als dit woord in het opschrift van den titel over beleediging, zoodafc er geen noodwen digheid besbaat om de feiten van artt. 270 en 271 onder het begrip beleediging van art. 269 te doen vallen. Men mag dan ook niet aannemen, dat de bepaling van art. 271 laatste lid: „dit mis drijf wordt niet vervolgd dan op klachte van de in art. 269 en het 2de lid van art, 270 aangewezen personen" vaststelt, dat tegen die personen moet zijn begaan het misdrijf van beleediging, bedoeld in art. 269 W. v. S., doch slechts dat do klacht heeft uit te gaan van de personen, tegen wie hef feit is gepleegd. Die personen kunnen ambtenaar zijn, doch dan geldt voor hem niet de uitzondering bij het misdrijf van be leediging, dat hunnerzijds geen klacht ver- ei scht is. Krachtens vorwijzing door den Hoogeu Raad stond tevens terecht een landbouwer, uit de omstreken van Gouda, die op een Zondag zonder jachtakte, consent of buiten- gewono machtiging in jagende houding zich had bevonden in een bootje om wild te bemachtigen. De rechtbank had bekl ont slagen van rechtsvervolging, omdat water niet zou zijn te beschouwen als „veld" in den zin der Jachtwet. Proc.-gen. mr. Bijleveld achtte overbodig het onderzoek dor rechtbank, of men hier te doen had met het zich bevinden in „het veld" in den zin der Jachtwet, met geladen schietgeweer. Men had hier te doen met ja gen op verboden tijd en zonder vergunning van den rechthebbende. Overigens, waar bekl. zich had bevonden in een vlakte, met drassigen bodem, doorsneden met greppela en slooten, bleef bekl. in het jachtveld, ook al schoot hij uit het schuitje. Men heeft den vasten bodem met het water als één geheel t* beschouwen. P roe -gen. vorderde daarom veroordeeling van bekl. wegens het jagen zonder vergun ning tot 2 boeten van f 5, subs. 1 dag hech tenis, met verbeurdverklaring van het ge weer. Een gedenkdag. Men schrijft aan het „Hbl.": Den lOdcn Augustus a.s. is het 250 jaar geleden, dat Marten Harpertszoon Tromp, luitenant-admiraal van Holland en West- Friealand, sneuvelde in den slag bij Ter Heide gedurende den tweeden Engelschem oorlog (1652—1654). Door een musketkogel in de lihkerborst getroffen bij het afgaan van do kajuits trap, viel „een zeeheld, welckers gelyckc de aerdo niet veel heeft gedraegen ende moge- lyok niet lichtelyok int toecomende sal syn te vindon", zooals zijn groote tijdgenoot, de raadpens ionnaris De Witt, schreef. Die datum zal wel niet ongemerkt voor bijgaan. Al is het 250 jaren geleden, dat op Zondag 10 Augustus 1653 „Bestevaer" sneuvelde, strijdend voor zijn land, toch zal de herinnering aan dien grooten zeeheld blijven voortbestaan. Zijn daden en onberekenbare verdiensten beslaan bladzijden in onze geschiedboeken, waarop het nageslacht nog steeds, en met recht, trotscb is. De groote admiraal was een dor mannen, die ons land een tijd van grootheid deden kennen, die het wel niet meer beleven zal. Onder de zeeofficieren heeft zich reeds een commissie gevormd om een krans t© leg gen op het praalgraf van Marten Harperts zoon Tromp in de Oude Kerk te Delft, welk graf door de Staten der Vcreenigde Neder landen werd bekostigd. Door een deputatie van officieren onzer marine zaJ die krans den lOden Augustus öp het graf gelegd worden. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren G. Dutlllleux, boekhouder-penning meester van het Vry Entrepot, wegens ver duistering, tot l'/i jaar gevangenisstraf. De olech waa twee jaar. Hooger beroep. De commleslonnair ln effecten J. H. van Koolbergen, die door de Utrechtsehe recht bank wegens afpersing van den effectenhan delaar Fryda, aldaar, veroordeold was tot een gevangenisstraf van 8 Jaar (de etsch van Velling „Landbouwproducten" te Rijnsburg. Aardappelen. Muizen. Prijs p. 70 K.G. Bonden. Prtfs p. 70 K.G, 24 Juli 40 H.L. f 2.60 - H.L. f - 26 330 ,2.40 90 ,2.45 27 f 400 ,2.35 80 ,2.60 28 154 ,2.36 16 ,2.50 29 250 ,2.25 60 ,2.40 80 215 .2.20 - 80 Juli werden allo aardappelen opgehou den tot den pry§ van f 2.20. AARLANDERVEEN. B oval 1 en: A W. van Niekerk geb. Kortekaas Z. ALPEN. Overleden: G. de Groot Z. 2 m. (van Hazerswoude). J. EL J. Ratten Z. 2 w. BODEGRAVEN. Bevallen: A. M. Sehouten geb. Pouw Z. M. Hill geb. Van der Lelie D. Overleden: G. Beyerman 4 m. T. Ver- meuleD 11 d. BOSKOOP. Bevallen: C. A. van 'Pol geb. Jongeheid D. C. Meivogel geb. Van der Moren Z. N. vnn Wilge geb. Bijland Z. A. Verbey geb. Moraal Z. Overleden: H. van Leeuwen 72 j. J. W. van Kleef 5 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: M. J. Baak geb Rodenborg Z. G. Rijnsbnrger geb. Nell Z. H. de Booy geb. Charpentier D. Overleden: O. K. Slootweg D. 5 d. G. Boerefijn, hnisvr. van B. de Groot, 25 j. G. de Groot Z. 2 m., (overleden te Alfen.) KOUDEKERK. Overleden: G. de Jong Z. 10 m. NIEUWKOOP. Bevallen: J. Hoek geb. Vianen levenl. D. M. Brouwer geb. v. Dam levenl. D. P. de Wit geb. Bnnnik Z. OUDSHOORN. Bevallen: M. E. van der B(jl geb. Florfin Z. en D. Overleden: W. Chariot, hnisvr. van J. J. Koenekoop, 45 j. STOMP WIJK. Ondertrouw d: J. A. Visscher jm. 27 j. en A van Dnijvendnk jd. 25 j. Bevallen: A C. van Bonemen geb. Snrjker- land D. A. M. Hilgersom geb. Lelieveld Z. TER-AAR. Bevallen: A Lek geb. KeyzerZ. WODBRUGGE. Bevallen: J. Rnygrok van der Werven gob. Schrama Z. Gehuwd: J. Stigter jm. S3 j. en E. M. van der Boom jd. 25 j. ZWAMMKRDAM. Bevallen: D. Daits geb. Benschop D. ZOETERMJEER. Overleden: Anna va» Karteren 61 edrtg. Ytm 1. Hspdnkt Qehawdx 8. J-li PooU ÏJ j. en A. Boe MJ.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 16