No. 13322 A*. 1903. geze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van rgpn- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant." FEUILLETON. Opofferende Liefde. Donderdag 30 Jvili. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT I Voor Leiden pei week 9 Oentsi per 8 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sljn 1.30. Pranco per post1.65. PRIJS «ER ADYERTENTIEN: Van 10 regels /1.05. Iedere rogel meer /"0.17£. Qrootore letters oaar plaatsruimte. Kleine advertentign van 80 woorden 40 Oenta contantelk tiental woorden meer 10 0ents.-Voor bet incasseeren wordt/*0.05 berekend. Inlioin^lcubelasling. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering, dat met 81 Juli e. k. de eerste termen vervalt van de Inkom stenbelasting, dienst 1903, en dat alzoo op den lston Augustus a. s. minstens een zesde gedeelte van den aanslag moet zyn voldaan. Zy noodigen mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaling van' het verschuldigde ten kantore van den Gemeente Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voorn. BE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 25 Juli 1908. Leiden, 30 julli. Bij beschikking van don minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Aug. 1903, aan den heer M. Holieman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent voor de scheikunde aan de rijks universiteit te Leiden. De Eoomsch-Katholicke Kiesvereni ging vergaderde gisteren tor besproking lor candidaturon voor do verkiezing van drie leden voor den gemeen te raad. In het tweede district nam zij over do oandidatuur van den heer S. J. Ie Poolo (chr.-hist.) on in hot derde district die van den heer L. Vergouwen (a.-r terwijl zij zolf candidaat stelde dr Cl. Mouleanan, arte, die door de antirevolutionairen en ohrislelijk-histori- 8chon zal worden overgenomen. Morgen, Vrijdag, zal heb stoffelijk overschot van den Leidsohen hoogleeraar prof. dr C. K. Hoffmann, die plotseling in den trein bij Haarlem ovorli te Haar lem om elf uren 's voormiddags op do be graafplaats aan don Schoterweg ter aarde worden besteld van uit het huis van dr. P. de Koning, in den Hout, Aan hot graf zal niet gesproken worden. Tor gelogenheid van don algemeenen rouwdag voor de Roomsch-Katholieken in het bisdom Haarlem, wegens het ovoriyden van Z. H. Paus Loo XIII, was hier ter stede van de R. K. kerkgebouwen en van vele woDingen de vaderlandscho driekleur met pauseiyken wim--»»l halfstok uitgostoken. or het examen Engelsche taal lager ondej v.^s is te 's-Gravenhage geslaagd de heer B. J. a der Meene, te Katwyk-aan-Zee. ui de kerk van den H. Jacobus aan de Paikstraat te 's-Gravenhage werd gister ochtend een dooi zeer velen o. a. door den zaakgelastigde van den Heiligen Stoel, den Spaanschen gezant, Staatsraad Hoydenryck n eenigo andere autoriteiten bygewoonde, plechtige dienst gehouden ter nagedachtenis van Paus Loo XIII. Do pastoor-deken dor hoofdkerk, de weleorw. heer Van Erven Dorens, die den door gezang afgowisselden dienst leidde, droeg te midden an een indrukwekkende stilte de H. Mis van Requiem voor de zielerust van den over leden Paus op. Te 's-Gravenhage is overleden de heer S Turk, die met ingang van 1 Juli de be trekking zou aanvaarden van hoofdinge nieur bij het Departement van Marino. Met 1 April werd hem echter tot herstel van gezondheid verlof verleend, dat sedert werd verlengd, zoodat het den heer Turk niet gegeven is geweest zijn werkzaamheden aan het Ministerie aan to vangen Vroeger was do nu overledene reeds aan het Departement gedetacheerd geweest, ter wijl hij ook ecnige jaren als hoofdinge nieur te Willemsoord werkzaam was. De heer Turk was ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw. Het stoffsiyk overschot wordt Zaterdag om 11 uren van het sterfhuis, Jan-van-Nassau- atraat te 's-Gravenhage, overgebracht naar de begraafplaats Oud-Eik-en Duinen. De heer N J. Boon, directeur van do naamloozc vennootschap ,,Het Valkenbosch" te 's-Gravenhage, heeft in een adres aan den Raad dier gemeente zijn bezwaren uiteenge zet tegen het door dat college niet-goodkeu- ron van het stratenplan Valkcnbosch. De motieven voor hot besluit van den Raad on juist en do weigering van goedkeuring on billijk achtende, wijst adressant er voorts op, dat het ten zeerste in het belang der ge meente 's-Gravenhage is, dat het stratenplan Valkenbosch reeds nu wordt goedgekeurd, daar hierdoor de éénzijdige stadsuitbrei ding wordt voorkomen, terwijl door uitstel van de goedkeuring de werkeloosheid in de hand zou worden gewerkt en ook verschil lende bouwondernemers groote Bchade lijden. Adressant 6telt evenwel voorop, dat het rechtens volstrekt niet vaststaat of de goed keuring van den Raad in deze wol wordt vereischt. Bij de gisteren in heb gebouw van het hoofdbestuur der posterijen on telegraphic te 's-Gravenhage gehouden aanbestedingen waren minste inschrijvers voor het bijspan nen van vijf draden aan de telegraaflijn tussohen Rotterdam en 's-Gravenhage: J. Romein en L. Bijl, te Schiedam, voor f 3079 (een i ge inschrijving); het herstel Ion en verbeteren van: een lijn langs den Hol- landsohon IJzeren-Spoorweg fcuasohen Rot terdam en 's-Gravenhago en de zijlijn naar Schiedam, benevens liet bijspannen van 4 tot S draden langs deze lijnen: Romein en Bijl voornoemd voor f 1298; dc telegraaflijnen aan weerszijden van den Holl. IJzeren- Spoorweg tussohen 's-Gravenhago on Lei den, alsmede het bijspanncn van vijf dra den aan deze lijnen: dezolfde aannemers voor f 2376; een lijn langs den Centraal- spoorweg tussohen Harderwijk en Zwolle, alsmede het bijspannen van een draad aan de palen van die lijn: P. v. d. Berg, te Waddingsveen, voor f 1369. B. en Ws van Delft vragen den Raad machtiging tot vorkoop en bloc van de bi bliotheek der voormalige Indische Instel ling, indien een aanbieding ziqli daartoe voordoet. In zijn zitting van morgen zal de Raad dienaangaande beslissen. Te Schiedam overleed na een langdurig Lijden dc heer J M. van der Schalk, oud lid van den gemeenteraad, commissaris van de Noderlandsche Handelmaatschappij en president-commissaris van de kaarsenfa briek Apollo." Don 7den Augustus zal het vijftigjarig bestaan der synagoge van de Ncd.-Israëlie- tischo Gemeente te Arnhem plechtig worden herdacht. Een commissie, die zich gcruimon tijd geleden vormde, zal op dien dag kost bare kerksieraden aanbieden. De opperrab bijn, de heer Wagenaar, zal op 7 Augustus in een plechtigen dienst voorgaan. Voor den feestdag heeft een extra armbedceling plaats. Zondag 9 Augustus is er kinder- en avondfeest in Musis Sacrum". Naar wij uit goede bron vernemen, wenscht prof Cannegieter, dat de gedenk dag van zijn optreden, vóór 25 jaren, als hooglceraar vanwege de Nederd.-Herv. Kerk, te Utrecht, wat de buitenwereld be treft, onopgemerkt voorbijga. (U. D.) Eindexamen dor hoogere burgerscho len in Zuid-Holland., Zuidelijke commissie te Rotterdam. Van de vierde groep zijn ge slaagd: J. W. E. van Oosterzee, A. S. Schaap, P. G. F. T. Fehiuere, G. J. van Dusseldorp, A. G. Beugelink, J. Hudig, M. K. Linthout, G. A. Stenger, J. van Roo sendaal, D. Fock, M. S. Th. Holtzapffel, B. M. van Driel. Afgewezen geen. Noordelijke commissie te 's-Gravenhage. Geslaagd inej. J. E. N. Enthoven, G. van Heok, C. J. Kolo, O. O. Kriegor, E. L. Masbhof, mej. L. B, van dor Spil, J. O. Surie, I). van Tol, K. F. Duyts, M. J. Groen, O. G S. van Hattom, W. D. Mun- naks de Jongh, G. H. E. de Ram, J. E. Snitsier, A. J. Tas, A. V isser, L. van der Wulp. Afgewezen 6. Toelatingsexamen tot de Universiteit. Geëxamineerd 8 cand. voor de faculteiten der godgeleerdheid. Toegelaten zijn dc heo- ron A. Aschjer, J. Hirsch, H. W. Nicolai, J. A. G. Vorspeyok Mijnssen en mej. M. A. C la llose. Voor do faculteiten dor genees kunde, enz. worden 7 candidaten geëxami neerd. Toegelaten zijn de heeren M. A. M. Waszink, Th. J. Stomps en J. E. Foiseor. Gedurende don loop van het examen trok zioh één candidaat terug. Hot examen wordt voortgezet met één oandidant. Na voortzetting van het examen zijn van do vorige groep alsnog geslaagd: mevr. J. van Hasselt Nyland, mej. M. C. Kallo, voor diploma A., en J. M. Kolff en O. J. van der Waals, voor diploma B. Aan de volgende officieren van het O.-I. leger, met verlof in Europa, is opnieuw zee maanden verlenging van dat verlof ver leend: J. O. A. L. vaü Bennekom, majoor der inf. P. J. Eldcring, J. A. van Hasselt en S. W. van Hcttinga Tromp, officieren van gez. 1ste kl.C. J. Ipenburg, 1ste luit. der inf. T. F. M Büoker, lebe luit. der art. H. M. de Koningin-Moeder is als biyk van Hare hooge belangstelling in de medailleer- kunst, toegetreden als lid der Nederlandsch- Bolglsche Vereenlglng dor vrienden van de medaille als kunstwerk. De uitslag der Gemeenteraadsverkiezing te Rotterdam fn het tweedo district laUitge bracht 3465 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 1738. Verkregen hebben de heeren M. C. P. de Groot (vrü'z.-dem.) 282, P. J. Heladingen (soc.-dem.) 709, A. A. Hooe (aftr. lib.) 1212, R. D. Ketelaar (anti-rev.) 1606, M. Polak (lib.) 1298, Jan Visser Jacz. (aftr. lib.) 1503, H. G. M. v. d. V(Jvor (kath.) 1521 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de zes laatstgenoemden. Met 1 Oct. zal „De Standaard" ln ver groot formaat (dat van het „Handelsblad") ver- echynen. De lste lult. van hot 6de reg. inf. P. Donk, gedetacheerd op de hoogere krygs- school te '8 Gravenhage, wordt 1 Nov. over geplaatst naar het 4de reg. infanterie. Tot directeur-leeraar aan de Zeevaart school te Vlieland ls benoemd de heer M. C. van Assendelft de ConiDgh. Do heer F. J. Matthysen, Ingenieur van tractie by de H. IJ.-S.-M. te Amersfoort, wordt 1 October chef van dienst der tractie te Amsterdam en te Amersfoort vervangen door den heer U. Hoekstra, thans te Nijmegen, terwyi de adjunct-Ingenieur Ph. J. Klein, thans te Amersfoort, laatstgenoemde als ingenieur te Nymegen vervangt. Het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid deelt mede, dat het Bureau gesloten zal zyn van 8 30 Augustus, zoodat gedurende Au gustus geen nieuwe aanvragen kunnen wor den aangenomen, noch oude worden afge handeld. Do reeerve-iweode-l ui tenants H. Co hen en G. J. do Groot-, boiden van het 4de regiment infanterie, zullen op het daartoe door hen gedaan verzoek van 1017 Augus t-lie o. k. do sohietoofeningen in de leger plaats bij Harskamp bijwonen. Volgens do ,,Grenzboto" ligt de heer Schiol, oud-kolonol van de Transvaalsche artillerie, in do badplaats Roichcnhall zeer bedenkelijk ziek. Zijn toestand r.. ,t hope loos wezen. Do gowone audiëntie van don minis ter van binnenlandsoho zaken zal tot nader berioht niet plaats hebben en van den mi- nistor van koloniën zal zo op Vrijdag 31 Juli niet plaats hebben. Het stoomschip Ameteldijk" vort rok 29 Juli van Newport-News naar Amster dam on Rotterdam via Deptford; de ,,Kc- diri" vertrok 28 Juli van Now-Castlo naar Rotterdam; do Maasland" arriveerde 29 Juli van Buenos-Ay ree te Amsterdam; do .Potsdam" arriveerde 28 Juli van Rotter dam te Niouw-York; de Rotterdam" ver trok 29 Juli van Niouw-York naar Rotter dam; do „Voorburg" vertrok 28 Juli van Savannah naar Rotterdam; de „Markgraf" (thuisreis) vertrok 28 Juli van Lissabon; de Prasident" (uitreis) vertrok 28 Juli van Marseilledo „Goentoer", van Rot-ter- idam naar Java, passeerde 29 Juli Ouee- sant; do „Ambon" vertrok 29 Juli van Am sterdam naar Java; do „Amstclland" arri veerde 27 Juli van Amsterdam te Buenos- Ayres; de „Sindoro" vertrok 29 Juli van Bataria naar Rotterdam. Haarlemmermeer. Herstemming gemeen teraad m district 1. Gekozen de hoor C. v. d. Laan (lib 11 ill egom. Niettegenstaande het ongun stige weder word Dinsdag-avond door do Hillegomscho Harmoniokapel, onder lei ding van don heer J. D. Schouten, van Haarlem, in haar tent op don Houttuin, ten aanhoore van een vrij talrijk publiek, een uitvoering gegeven, waarbij verschillen de nummers ton gehooro werden gebracht, die blijkbaar zeer in den smaak vielen. Tot deelneming aan de oefening van hot voorbereidend militair ondorrioht ge durende de aanstaande wintermaanden heb ben zich alhier 53 jongelieden aangemeld. Alhier heeft zioh ten huizo van den bloemistknecht F Schipper aan 'de Mcer- dorpst-raat, een geval van besmettelijke ziekte, febris typhoïdea, voorgedaan. Zoetormeer-Zegwaard. (Niet van onzen gewonen correspondent.) Gisteravond hield do Oranjovoreenlglng haer gewone jaariyk- sche vergadering, dlo door ongeveer honderd leden was bezocht. Na opening, lozing der notulen en ultbrenging van het verslag, kwam aan de orde do periodieke bestuurs verkiezing. De aftredende leden, de heeren Noordyk en De Vries, werden herkozen. Uit de rekening en verantwoording bloek, dat do uitgaven in 1902 hebben bedragon f 487.08', de inkomsten f 663.66', zoodat er een batig saldo ia van f 66.57. Nadat op voorstel van het bestuur een kleine wetswyzlglng had plaats gehad, werd de Yraag besproken, waarin dit jaar de Koninginnefeesten zullen bestaan. Op .voorstel van hot bestuur word aangenomen, dat or 's morgens zal zyn een kinderfeest en een wedstryd ln het versleren van fietsen, sportkarren en hondenkarren, 's Namiddags zal er gehouden worden een ringrydery van paartjos in tweewielige voertuigen. Mocht ds e Ineming hierin niet groot gonoeg zün, dan zal er ook nog een ringrydery per flets go* orgauiseerd worden, 's Avonds zal er concert zyn, en als do kas hot toelaat tot slot een klein vuurwerk. Na rondvraag werd de ver* gadering gesloton. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot ridder in do ordo van den Nederlandschen Lcouw: mr. E. R. Borgesi us, kantonrechter te Appingedam; tot officier in de ordo van Oranjo-Nassau: dr. J. Poli nek, presi dent van het provinciaal kerkbestuur van Groningen, predikant bij do Ncderduitsch- Hervorde Gemeentes to Famsum. H. Hebbes, burgemeester dor gemeente Delfzijl, benoemd tot ridder in dc orde van Oranjo-Nassau. Voor don tijd van drie jar on gedeta cheerd bij dc landmacht in Wcat-Indiö, do kapitein A. J. W. van dor Grinten, van hot 5do regiment infantcrio. Met ingang van 1 Augustus, bonoomd tot directeur van het postkantoor te Nicuwcn- dam, L, P i 11 o R z n.thans directeur van het postkantoor te Lichtenvoorde, Jlir. O. van dor Wijok, Ooet-Indisch hoofdambtenaar met verlof, laatstelijk di recteur van onderwijs, coredionst en nijver heid, ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Nedorlandsch-Indië, ten einde onder diens rcohtstrceksche beve len te worden belast met de leiding der werkzaamheden, noodig voor de uitvoering der wet tot doccntralisatio van het bestuur in Noderlandsch-Indic, cn zulks onder toe kenning van don titel „rogcorings commis saris voor de decentralisatie. Koroniji. Do oorrespondent te Batavia van do „N. R. C." seint onder dagtcekcning van 29 Juli „Do colonne van Do Klerck heeft den 278tcn dc versterking Batoc Poetih gonomen. Dc vijand liet 26 dooden achter. Onzerzijds sneuvelde één mindere, terwijl luitenant Holtappcl en vijf minderon gowond wer den." Dc „N. R. C." teekent hierbij het volgen de aan Den 30ston Moi vortrok de eerste com pagnie van het 9de bataljon infanterie on der bevel van den kapitein A, L. O. do Klerck naar Djambi, om van hot Djambi- sche uit tegen Korintji to ageoren; do op- marsch werd sedert 2-1 Moi voorbereid door den chef van den staf. Den 31ston Mei werd Kota Lirnau Saring in Korintji zondor tc- gonstand bezet door den chef van don staf der expeditionnaire colonne; sedert het bo- gin van Juni waren onze troepen in de op roerige streek daadwerkelijk bezig. Den 17den rukte dc colonno op naar Sendaran Agoeng, aan den oostelijken oever van hot meer van Korintji. Over hetgeen sedert voorgevallen is, vindt mon juist in de rubriek „Koloniën" uitvoe rige bijzonderheden uit officicclo bron Het treffen, nu in het telegram van den correspondent der „N, R. O." te Batavia vermeld, lijkt een belangrijk succes voor do onzen. Wat dc plaats betreft, waar het ge vecht geleverd is, do kaarten bevatten dien aangaande niets, maar volgens een beschrij ving van Korintji en de omliggende land schappen is in Scrampas (hot landschap, dat Slot.) „Hoe gaat het u, Eliza?" vroeg hy glim lachend en voegde er dadeiyk by„Deze vraag ls eigoniyk overbodig, als men u aanziet, Eliza. Maar verheugt gy u niet in het minst, dat Ik gekomen ben?" „Zeker wel, professor." „Of gU u ook nog zult verheugen, als gy de oorzaak verneemt?" bracht by, haar van ter z(jde aanziend, aarzelend in bet midden. „Waarom zou ik niet? Of brengt u Iets onaangenaams?" „Dat kan er naar zyn." „Willen wy naar huis gaan?" „Ik kan het u hier evengoed of nog beter zeggen dan in huis. Ga, als 't u blieft, weer zitten, lieve Eliza, dan zal ik, als ge 't goed vindt, tegonover u plaats nemen." „En my neemt gy op uw schoot, oom Holm!" juichte Hllde. „Later, myn kind, nu niet. Ik moet met tante iets gewichtigs bespreken. Gy vermaakt Je zoolang op den schommel daar, nietwaar Hildeknikte, om haaremming te kennen te geven, zoo beslist haar hoofdje, dat men voor het breken van haar nek bevreesd moest zyn. Als een stormwind vloog zy weg. Eliza keek den professor vol spanning aan. „Mag ik aannemen, dat gy u hier zeer be- haaglyk hebt gevoeld, Eliza?" „Behaagiyk, professor? Ik was gelukkig. Zoo gelukkig, als men kan zyn, wanneer men doorgemaakt hoeft, wat Ik achter my lub," antwoordde zy zacht. „Gy zult uw betrekking er dus niet aan willen geven? De kleine Hilde niet verlaten?" Zy ontstelde. „Wat bedoelt u daarmee?" „Dat ik, belaas, de opdracht heb gekregen, u uw betrekking op te zeggen, Eliza. Ik kom juist van de grootmoeder van Hildo. De oude vrouw wil naar haar eigen dochter to Leipzig gaan. Daar deze dochter nu reeds zeer met kinderen is gezegend, denkt zy er over de kleine Hilde niet mede te nemen, maar en pension te doen en wel by haar voogd." „Zy heeft daarvan nog geen woord tegen my gezegd", zeide Eliza verschrikt. „Zy verklaarde my, dat het reeds lang de stille wensch van haar hart was. Slechts de zorg voor haar kleindochtertje had haar tot dusver weerhouden. Daar zy nu echter ten opzichte van Hilde's toekomst volkomen ge rust kan zyn „Wie is dan Hilde's voogd gewordon?" De professor glimlachte en zeide, op zyo borst wyzend: „Ik, Eliza." „Gy? En gy wilt, gy wilt het kind tot u nemen?" „Houdt gy my niot voor geschikt, een kind op te voeden?" aZeker maar „U bedoelt, een jonggezel, zooals ik, hoeft daartoe geen tyd. G(j hebt gelyk. Ik zal natuur- lyk naar een gouvernante voor de kleine moeten omzien, en daar gy dat ambt tot dusver tot allor tevredenheid hebt bekleed veroorloof ik my do vraag, of gy ook in 't vervolg en onder de nieuwe omstandigheden de zorg voor het kind op u wilt nemen?" Nu lachte Eliza, „U schertst, professor." „Volstrekt niet, Eliza, ik spreek in vollen ernst, Wy beidon houden zooveel van het kind en zyn door de moeder met de zorg daarvoor belast, wy hebben beiden de ver antwoording voor het kleine wezen aan een storf6ed op ons genomen. Wilt gy my niet helpen, het op te voeden?" „Ik zou daartoe zeer gaarne bereid zyn, maar ik kan toch niot „Gy kunt in het huis van een jonggezel geen betrokking aannemen, wilt gy zeggen? „Neen, dat zie ik ook in. Maar or bestaat een uitweg, Eliza." EindelUk begon zy hem te begrypen. Zy keek als om hulp zoekend om zich heen en mishandelde zenuwachtig met haar slanke vingers een bladerknop van den wildon wingerd, waarmee het priöel was begroeid en die op het punt stond te ontluiken. Hy wachtte eenige oogenblikken op ant woord. „Wilt gy dezen uitweg niet weten?" „Ja, neen „Het is de eenvoudigste van de wereld, Elisa," verklaarde hy. „Gy besluit, Hilde's pleegmoedor te worden, wilt ge?" Hy stak haar met een smoekend gelaat zyn hand toe. Zy haalde hoorbaar en haastig adem. Daarop legde zy langzaam, aarzelond haar hand in do zyne. „U heeft het recht, over m(i te beschikken," antwoordde zy zacht. „Door u alleen leef ik en ben ik weer, wat ik ben." Een uitdrukking van teleurstelling gleed over zyn gelaat. „Alleen uit dankbaarheid, Eliza?" stamelde hy treurig. Een glimlach verscheen op hot lieve gelaat, zulk een beminnelyke, stralende glimlach, als hy nog nooit had gezien, een glimlach, waarin alles lag, wat zyn liefde maar kon hopen „Dankbaarheid, verlangen, biydscbap en liefde, liefde, Innige liefdel Holm!" fluisterde zy met al de betoovorende welluidondheid van baar orgaan, en ln hetzelfde oogenblik zy wisten beiden later niet, boe het gokomon was en wie van hen do eerste bewoging daartoe had gedaan en lachend beschuldigde de een de ander in hetzelfde oogenblik lag zy aan zyn borst, en hy drukte haar aan zich. alsof hy haar aan zyn hart wilde verdi ..ken, on kusto haar met een innigheid, met een trots, met een bewondering, met zulk een ver heven bewustzyn van do grootte van do hem toegostane gunst, dat het waarlyk hart verkwikkend geweest ware het te aan schouwen. Niemand echter bespiedde deie scène dan de purperen bal der ondergaande zon in het Weston, de rozeknoppen in den tuin en de gevederde zangers op de boomen. „Elizal" riep hy juichend en weemoedig tegeiyk, „Elizal" en tolkens weer „Elizal" Hy streek liofkoozend over haar mooi haar, kusto haar zwarte japon, haar handen, de eene na de andere, haar wangen en haar voor hoofd. Hy nam baar hoofd tusschen zyn handen, hield dat voor zich uit en keek haar lang en innig in de diepe oogen. „En nu, Eliza," zeide hy vervolgens op plech tigen toon; „laat ons het vorbond vernieuwen, dat wy aan hot sterfbed van die arme moeder hobben gesloten; w(j willen voor deze kleine wees vador en moodor zUn. En do schaduwen ven hot verleden zullon verdwynon; wy willen hun gordyn nooit weer omhoog heffen. G(J lief, dierbaar, eenig meisje l Gy zult in ml)n armen vergeten, wat gU geloden hobtjvor- geten de eenzame graven op don bodem van don Oceaan; vergeten do groeve van den ongelukkige, voor wlon gy eer en loven bijna hadt opgeofferd; vergoten den ellondigen moordenaar, dien voor eenigo dagen de gonade des keizers ten minste voor hot schavot hoeft gered 1 Gy moet slechts nog voor het heden on de toekomst leven, Eliza, on ik zal zorgen, voor zoover menschenkraoht reikt, dat gy je levenspad effen en zonder doornen vindt. Eliza, myn geluk, mUn schat, myn levont" Elkaar vast omklemd houdend, stonden ze daar in hot wegstorvonde daglicht, door bot roode, purperen schynsel van de ondergaande zon beschenen. En alles was rozerood om hen heen, zoo ver het oog reiktede hemel, de boomen, de huizen, het marmoren beeld in den tuin en do ramen van het huis blon- kon als vloeibaar vuur. En do bloemen geurden, de meerlen jubelden in de takken, de bruine Melk overs gonsden om hun hoofden, en het was lente, lente l

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1