N°. 13313 A*. 1903. Qeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Hondsdolheid. Opofferende Liefde. Maandag SO Juu. IEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden pei week 9 Gents pei 8 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waai agenten gevestigd zijn 1.30. Praneo per post1*65. PRIJS DER ADVERTRNT1ËN: Van 10 regels /1.06. Iedere regel meer - Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents oontantelk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor ket iuoasseeren wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. De Burgemeester der Gemeente Leiden Gelet op het bi) hem ontvangen bericht, dat in deze gemeente een ge- v-l van hondsdolheid is voorge- jjnen; Gezien art. 3 der wet van den B.len Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (Staatsblad No. 110); Beveelt, dat gedurende vier maan den, te rekenen van den dag der atkondiging van dit bevelschrift, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geene open bare middelen van vervoer zijnde) p de gemeente bevinden en niet Dinnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het Joor Z B. den Minister van Water- staat, Handel en Nijverheid voorge- schreven model, dat ter gemeente- secretarie voor ieder ter bezichtiging .gesteld is, met dien verstandenoch- fans, dat ingevolge Ministerieele be schikking van 7 September 1875, de stalen band van den muilkorf, die den hals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. Set aantal en de dikte Tan de draden moeten minstens bedragen een korflengt« van iHinder dan 15 cM. 15 tot 18 18 21 21 b 24 24 27 27 en meer. Aantal in dwarso richting loopende draden. 2 mil. idem. 2.5 mM. Idem. 3 mM. Idem. En geschiedt hiervan op heden •openbare afkondiging door aanplak king en door plaatsing in het „Leidsch Dagblad". De Burgemeester voornoemd, DE RIDDER. Leiden, 18 Juli 1903. LEIDEN, 20 Juli. Zaterdagavond werd in bet „Leidsohe Volkshuis" een openbare bijeenko—st ge houden, een van de reeks vergaderingen, 'die de Nederlandsche Bakkersgezellenbond in 40 steden des lands voornemens is te houden ter bespreking in meegaanden en critischen zin van het ontwerp van wet op de arbeids- en rusttijden, door deze Regee ring wederom aan do orde gesteld. Deze vergadering was belegd door de Leidsche afdeeling en werd gepresideerd door den voorzitter dier afdeeling, den heer Chr. van Venotién. De belangstelling was slechts matig, de opgokomenen beston den uitsluitend uit bakkersgezellen en een enkelen bakkorspatroon. De voorzitter betreurde deze slechte op komst, doch verontschuldigde de wegblij vers op grond van don langen werkdag, die de bakkersgezellen op den Zaterdagavond achter zich hebben. Dit bleek ook uit het feit, dat onderscheidene der aanwezigen blijkbaar moeite hadden den slaap uit de oogen te houden, niettegenstaande da spre ker, de heer J. A. Roynders, van 's-Gra- venhage, aan datgene, wat in bovenge noemd wetsontwerp betrekking heeft op de broodfabrieken on broodbakkerijon, alsme de het verbod van nachtarbeid in het ont werp opgenomen, gloed wist te geven. Het bleek, dat het ontwerp betreffende verbod van nachtarbeid, behoudens eenige uitzondering, sprekers volkomen sympa thie had. De arbeidsduur in hot algemeen voorge steld, daarmede zou spr. ook vrede kunnen hebben, maar een werkdag van 13 1/2 tot 16 uren voor den dag, die den rustdag vooraf gaat, (den Zaterdag dus) achtte hij te lang en zou hij daarvoor gaarne een billijker ar beidsregeling in de plaats gesteld wenschen te zien. Van de zijde der patroons werden echter ook daarover jammerklachten aangehovea in omgokeerden zin. Zij verklaren zich niet staande te kunnen houdenbij invoering dezer regeling, wat door den spreker werd betwist. Doch juist de tegenstand van deze zijde moet de gezellen tot matiging hunner oischen aansporen, willen ze nog iets zien te verkrijgen. Spr. scheen daaromtrent niot optimis tisch; liet lot der ontworpen van hot kamer lid Pyttersen en van minister Lely is mis schien ook beschoren aan dit ontwerp. Het ligt echter op den weg der belang hebbenden, de bakkersgezellen zelf, om de agitatie voor do hoofdzaken gaande te houden, waartoe de heer Reynders, die meer in het bijzonder het groote voordeel der afschaffing van den nachtarbeid be pleitte, de vergadering krachtig opwekte. Het hoofdbestuur zou een adres richten tot den Minister en dit adres behoorde den steun achter zich te hebben van een groot aantal broodbereiders. Na eenig debat werd de vergadering, die tot half twaalf duurde, door den voor zitter gesloten, met de mededeeling, dat binen niet te lang tijdsverloop nogmaals een vergadering zou worden belegd. De commissie van financiën heeft te gen de in haar handen gestelde rekening van de Stedelijke Werkinrichting, over hot dienstjaar 1902, geen bedenkingen en stelt derhalve voor die rekening goed te keuren: in ontvangst op 13,855.81, in uit gaaf op f 13,710.841/2, sluitende alzoo met een batig saldo van f 144.96 1/2. Ter vervulling van de vacature van 3do onderwijzeres in de handwerken aan de openbare 6chool der 4de klasse No. 1, ontstaan t i gevolge van de benoeming van mej. P. Fles tot 2de onderwijzeres aan de nieuwe school in do Paul-Krüger-sfcraat, is do volgende voordracht opgemaakt: lo. mej. D. J. Nuesink, -ldo onderwijzeres aan de school 3do klasse No. 3; 2o. mej. F. E. Pen, 4de onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 2; 3o. S. C. J. de Wekker, 4de onderwijzeres aan. de school 3de klasse No. 1. In do commissie van fabricage is de wenschelijkheid uitgesproken om do bestra ting van den Mareeingol van de Warrnon- derbrug tot bet plein vóór het Slachthuis in plaats van in het volgend jaar nog in dit jaar te doem uitvoeren. Dientengevolge werd do daarvoor benoodigde som weder van de ooncept-fabricage-begrooting voor 1904 afgevoerd en aan B. en Ws. voorge steld den gemeenteraad te verzoeken do ver- ©ischte gelden nog dit jaar beschikbaar te stel Ion. Ook B. on We. komt dit werk urgent voor. Door het vele gerij, dat thans, nadat het openbaar slachthuis in gebruik is ge nomen, op dit gedeelte van den singel plaats heeft, kan een bestrating niet lan ger achterwege blijven. De singel wordt ge heel stuk gereden en verkeert vooral bij re genachtig weer in een crbarmelijken staat. Bcgrinding, hoewel onvoldoende, zou bo vendien op den duur meer aan onderhoud kosten. Een bestrating mot klinkers, dio behoor lijk aan de te stellen oischen zal voldoen, omdat een vervoer met zeer zware lasten niot behoeft te worden verwacht, zal een uitgave eischen van 1C00. Deze zullen uit de onvoorziene uitgaven, waarop thans nog f 3573 beschikbaar zijn, kunnen worden be streden. De heoren A. J. van Hoeken J.Jz. en P. J. Muldor, die belden in het eerste en ook in het dorde on tweede district tot lid van den gemeenteraad gekozen z^d, hebben te kennen gegeven, dat zy voor het eerste dis trict zitting zullen nemen, zoodat In district twee en drie een nieuwe verkiezing zal worden uitgeschreven. Daar de heer J. de Lange, benoemd tot burgemeester van Oudshoorn, zyn ontslag als raadslid voor het derde district alhier heden heeft ingediend, kan de candldaatstelling daarvoor dus tegelijkertijd plaats bobben. Het examen tot vorkrUgen van oen diploma als leeraros ln koken en voedingsleer werd afgenomen te Amsterdam op 10 en 17 Juli. Er hadden zich aangemold 17 candidaten, waarvan oen zich na het schriftelijk gedeelte terugtrok. Het diploma behaalde o. a. mej. G. J. Mulder, geb. te Leidon. Verleden week legde zy ook het examen af als leerares in de Huishoudkunde. By de heden gohouden aanbesteding voor het bouwen van een zoötomiech labora torium te Leiden was miDBte inschrijver de heer J. B. Huurman Dz., te Leidon, voor f 14,575. De kerkeraad der Geref. Kerk B alhier besloot In zijn jongste vergadering, om wegens gebrek aan plaatsen over te gaan tot een verbouwing van hot kerkgebouw. Do uitvoering van hot werk is opgedragen aan den Amstor- damschen architect don heer H. Bonda. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de „Indologische Vereeuiglng", te Lolden. BU de heden gohouden verkooping van cokes by partllen van 10 en 5 H.L. waren de prijzen f 4.20 en f 2.10. In het Stedeiyk Ziekenhuis te's Graven- hago is overleden de heer J. J. Zaalborg van Zeist, geboren te Luik, die in 1850 do Ned. fabriek van optische en physiscbe instrumenten to Amsterdam vestigde, welke zaak in Mei 1890 werd overgebracht naar 's Gravenhago. De overledene werd herhaaldelijk op tentoon stellingen en door de „Ned. MU< ter bovorde- ring van Nijverheid" voor zyn vindingen op microscopisch en optiaoh gebied bekroond. Hjj was o. a. de uitvinder van hot concaaf maken van de tafels van briljanten en beeft zUn laatsto vinding, een nieuw systeem lenzen, toe te passen bU microscopen en astronomie, niet kunnen voltooien door de ziekte, die hem overviel. De Provinciale Staten van Zuid Holland zullen hun tweede zitting houden in het gebouw van de Tweede Kamer der Staton- Generaal. B. en Ws. te Amsterdam vragen oen krediet van f 17,500 voor het meublleoren van do zalen voor de Kamer van Koophandel en andere vergadorkamers in de nieuwe beurs. In deze uitgaaf is dan begrepen het veranderen van de middenramen ln do nissen en het plaatsen van eon tourniquet ln de zaal der Koronbeurs; en een bedrag van f 10,000 tal dienen tot vorbetoring van de ventilatie en do verwarmingstoestellen. Aan hot Staatsexamen tot toelating aan do universiteit namen van 16 tot 18 Juli deol 5 candidaten voor do faculteiten der godgeleerdheid enz. Toegelaten zijn 2 candidaten, de heer H. N. Fruyt on mej. N. Lolir; voor de faculteiten der genees kunde enz. werden 10 oandidaten geëxa mineerd. Toegelaten 5 candidal n, de hoe ren J. Beets, J. H. Tutein Nolthenius, J. C. Hoeders, H. Fokker en A. W. Mulock Houwer. Het examen wordt voortgezet met 4 candidaten. Uitslag eindexamen H. B.-S. Noor delijke Coinmissio Zuid-Holland te 's-Gra- vonhage. Geëxamineerd 24 candidaten. Ge slaagd 21: W. A. J. Aernout, G. R. Bax, A. G. Beelaerts van Blokland, J. M. M. Bitter, mej. J. W. Bokhoven, P. J. van Driol, K A, Buisman, J. Koudijs, mej. A. G. van Manen, W. P. F. L. Winckel, K. A. Biegman, P. Broer, J. J. Fels, G. Gerlach, J. H. A. W. van Hcerdt tot Éversborg, Z. J. C. Hövig, O. Lasour, C, W. Lely, L. J. C. Thiange, G. S. Overdiep, H. J. Kcsslor. Afgewezen 2, teruggetrokken 1. De mil. apotheker 2de kl. J, S. Surie, van gedetacheerd uit Surinam3 terugge keerd, is ingedeeld bij het militair hospi taal te Amsterdam. De 1ste luit. der inf. E. Warris, van het. O.-I. leger, zal 1 Augustus a. s. met het stoomschip Koningin Wilhehnina" naar Indië terugkeeren. Door Z. K. H. don Prins der Neder landen werd Zaterdag op het paleis Het Loo de gouden medaille voor 36 jai vn trou wen dienst uitgereikt aan den geweerma ker Scheutor. Men meldt uit Don Heldor: Naar wy nader vernomen, zal VrUdag, 's morgens t« 10 uren, Z. K. H. do Prins der Nederlanden met het pantserschip „Evertsen," onder be vel van den kapt. tor zoo J. P. van Rossum, begeleid door drie torpedobooten, van IJmulden vertrekken en ongeveor te 2 uren tor reode Teasel aankomen. Aan boord bevindt zich hot stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marino. Do Prins zal worden afgehaald door don directeur en commandant dor marine te Willemsoord, den schout-by nacht J. Wentholt, aan boord van het pantsorschip „Kortonaer," onder bevel van den kapt. ter zee A. Seret, mode begeleid door drie torpedobooten. Ten paleize van den 6chout-by-nacht zullen do marine-autoriteiten aan Z. H. worden voor gesteld. Daarna zal de Prins 's Ryks werf en het pantserdekschlp .Holland," comm. A. P. NetBcher, en de mariniorskazorne bozoekon. D»s avonds heeft oen diner ten huize van don schout-bij nacht plaats, waarZ. H. ook logeert. Do Prins komt als gast van do .Marine- Jachtclub" en zal aan boord van 't torpodo- transportvaartuig .Mercuur" op het terrein van den wedsti jjd, te houden door de Kon. Mar.- Jachtclub, tegenwoordig tyu. Het diner, te geven door de .Jaohtclub van de marine officieren," zal gehouden worden in de groote zaal van het Kon. Instituut voor do adeh borsten. Zaterdag zal de Prins weder van Nieuwodiep vertrokken. Vad De gewone audiëntie van de ministon van oorlog en justitie zullen doze week niet plaate hebben. Hot stoomschip ,,Kurfüret"' vertrok 18 Juli van Amsterdam naar Oost-Afrika. Katwijk. Ter gelogenliold van het Nat. Christelijk Zangersfeest, a. e. Woensdag te Apeldoorn te houden, zal er dien dag een extra tram rijden, dio des raorgons to 5.80 uit Katwyk-aan-Zoe vertrekt naar Lelden en aan de tussckengelogen stations rolzigers op zal nemen. Leiderdorp. In verband met het geval van hondsdolheid, voorgekomen io de gemeente Loiden, heeft de burgemoestor een bovol6cbrlft uitgevaardigd, houdonde dat alle honden, die zich buiten woningon of vaartuigen ln de gemeente bevinden en niet binnen een afge sloten erf aan oen ketting liggen, gedurende 4 maanden moeton voorzien zyn van een muilkorf. Door Godoputeerdo 3taten is tot lid van don Raad van Beroep, in zake do Ongevallen wet te Alfen, benoemd de heer J. Boot, lid van den Gemeenteraad alhier. Zatordag 11. word deze gemeente bezocht door oenige leden van de Gezondheidscommis sie te Alien on werd oen Inspectie gehouden over do slngeryon, scholen, enz. Oudshoorn. By besluit van Ged. Staten is do uukoormg aan dozo gemeento voor hot jaar 1903, ovoreenkomslig artikel 1 der wet van 24 Mol 1897, vastgesteld op f 6790.95. Uit de „Staatscourant." Bij Kon. besluit is aan A. M. Tak, op zijn daart-oc gedaan verzoek, net ingang van 1 September, eervol ontslag verleend als notaris te Middelburg. Benoemd in do commissie van hot exa men voor esaaieur: tot lid, J. W. F. baron van Utonhovc, to Utrecht, lste os- eaieur der generale contróLo van 's Rijks Munt; tot lid, tevens belast met do werk zaamheden van secretaris, dr. J. D. van der Plaats, to Utrecht, lcoraar aan 's Rijks veeartsenijschool; tot plaatsver vangend lid, J. M. O. Kooiman, te Utrecht, controleur dor generale oontrölo van 's Rijks Munt/ Mot ingang van 16 Augustus, benoemd tot directeur van het telegraafkantoor to Vlissingcn, O. A. S p r u y t, thans com mies der telegraphic van de lsto klasse. Perstelegrammen. De directeur-generaal der posterijen en tolegraphio brengt ter kennis ten ver- FEUILLETON. 89) pWy hebben zoolang gedraald met u to verhooron, mynheer Norden, wyi wy slechts in liet uiterste geval van uw getuigenis gebruik wilden maken en wel met het oog op de nauwe bloedverwantschap, welke er tusschen ;u en beschuldigde bestaat. Voelt gy u sterk genoeg om ons te woord te staan? U heeft het recht het afleggen van een getuigenis te weigeren." „Ik wil gaarne zeggen, wat Ik weet", ant woordde dirocteur Norden, terwyi ky weer van zyn stoel opstond. Blijkbaar spande ky al zyn krachten In, om zich te beheerschen. Hy was een trotsch man, wien waardigheid en eer boven alles ging, on hij wilde niet zwak schynen, «elfs niot in oen toestand, waarin iedereen het recht van zwak te zyn geoorloofd vond. ,Wy zyn niet van plan uw vaderiyke ge voelens te kwetsen. Wat wy verlangen, zyn eenige opgaven omtrent de betrokking van den vermoorden kassier Möbius, over zyn verhou ding tot u en uw dóchter. Wilt gy ons ant woorden?" „Ja." „Ik wil u eerst zonder eedsaflegging ver- hooren. Heeft u ooit bemerkt, dat er tusschen luw dochter en Möbius eenigerlei betrekking bestond?"' „Noen." „Kwam de kassier by u aan huis?" „Hy kwam dikwjjls wegens zaken by my." „Hieldt gy in het particuliere leven geen omgang met hem?" „Ik heb hem een paar malen op myn avond partijen genoodigd." „Welke meoning hadt gy van hem?" „Ik hield hem voor een solied man, met veel plichtgevoel, en bovendien was hy iemand met eon byzondere werkkracht on veel door zicht." „Hoe komt het, dat de verduisteringen zoo lange jaren konden voortgezet worden, zonder dat deze by het tolkens Dazien der boeken ontdekt werden?" „Möbius genoot ten eerste in hooge mate het vertrouwen der Maatschappy ikzelf was onwrikbaar vast van zyn eeriykheid en onomkoopbaarheid overtuigd en ten tweede heeft by door geraffineerde vervalschingen degenen, die met het nazien waren belast, weten te misleiden." „Hoe hoog beloopt het bedrag, dat hy de vennootschap heeft ontvreemd?" „Twee en negentig duizend mark." „Gelooft u, dat hy werkeiyk systematisch is te work gegaan, ten einde een vermogen te stelen en dan te vordwynen? Neemt u aan, dat hy de geheele som heeft meegenomen?" „Ik weet hot niet." „Of heeft hy de sinds jaren verduisterde gelden, zooals velen beweren, opgemaakt en slechts ten laatste byeengegaard, wat hy maar kon krijgen, om de straf te ontloopen?" „Hy had volgens myn inzien geen reden om de bruggen achter zich af te breken. Niemand vermoedde iets van zyn verduisteringen. En ik heb altyd gemeend, dat hy de verduisterde sommen meegenomen had." „Maar waar zouden zich die dan bevinden?" „Misschien heeft hy ze ergeus verstopt." „Dus zou, volgens uw oordeel, het byeen- gestolen vermogen de reden van zyn vlucht zyn geweest? Hy moest vluchten, als hy eenmaal gebruik van zyn rijkdom wilde maken. En daartoe heeft zeker ook zyn liefde voor uw dochter en de veronderstelling, dat gy hem haar band zoudt weigeren, veel gewicht in de schaal gelegd," De procureur-generaal vrees er nu op, dat beschuldigde toch had moeten toestommen, dat zy had geweten, dat Möbius ter wille van zyn veiligheid Duitschland had moeten ver laten. „Hoe komt dit met de verklaring van den directeur overeen, n 1. dat hy eigeniyk geon reden tot vluchten had gebad, wyi hy voor ontdekking niet bevreesd behoefde te zyn?" „Hy 6tond toch immers altyd aan ontdekking bloot 1" trachtte Norden dezo tegenstrydigheid te verklaren. „Elk toeval kon zyn handelingen aan het licht brengen." „Wie moet voor do ontvreemde som op komen?" vroeg president Adler. „De raad van beheer en ik. Ik in de eerste plaats. Ik ben verantwoordoiyk voor myn boambten." Dus u moet persooniyk de verduisterde gelden vergoeden?" „Ja. Maar Ik ben, helaas, geen ryk man en daartoe niot in staat. Met het oog op de dien sten, welke ik de vennootschap lange jaren heb bewezen, is daarom op de algemeene vor gadering van aandeelhouders besloten, van een teruggave van het gestolen bedrag af te zien en wel te meer, daar men begreep, dat ik eigeniyk niet verantwoordeiyk voor hot gebeurde kon gesteld worden." Directeur Norden had de eerste vragen met luider stem beantwoord, vtelke duideiyk en helder door de geheele zaal had geklonken. Langzamerhand nam zyn toon een zachteren klank aan, de woorden kwamen onzeker en gedempt over zyn lippen en het laatste ant woord bestond slechts in een gemompel, zoo dat hy het herhalen moest, vóórdat hot go- rechtshof en de gezworenen dat verstonden. De presidont ging daarop met vragen voort: „Zoudt gy uw toestommiDg tot een ver bintenis van don kassier met uw dochter hebben gegoven?" „Ik weet het niet." „Uw dochter is don vluchteling uit liefde gevolgd; dat is toch ook uw meening?" „Ja." „Bezat zy oen ietwat excentriek, avontuur- lyk karakter? „Volstrekt niet." „Hing zy met een kinderiyke llefdo aan u?" De directeur koek mot een blik vol aandoen- lyke teedorheid naar zyn dochtor. „Met innige, onboschryflyke liofde," riep hy, by dezo plot selinge uitbarsting van zUn vaderiyke gevoe lens gohoel de plaats vergetend, waar hy zich bevond. „Mot een opofferende trouw en teeder- heid, welke haars gelyken niet heeft. O, myno hoeren, in haar hart was geen zweem van slechtheid of zelfzucht, zy is zelfs niet tot een slechte gedachte ln staat; haar blik, haar voelen, haar denken, alles is goed on liofdevol I" Hy moest ophouden en naar adem hygend op den stoel gaan zitten. „O, vader, beste vader 1" riep Eliza snik kend, met haar hand haar tranon vorbergend, terwyi do oude man, als met een zwaar be sluit strydend, voor zich uit staarde. Diep geschokt keken allen naar de gryze, voorname gestalte, welk zelfs in haar smart nog eerbied afdwong. „Des te barder moet u de slag treffen, mynheer Norden", nam na een poosje de president op weiwillenden toon het woord. „Maar als alles zoo is, als u ons beschryft, hoo verklaart u dan deze plotselinge ver anderde gezindheid van uw kind?" De directeur kook hom starend aan, maar zelde goon woord. Eon dor gezworenen fluls- torde den prosident een opmerking in bot oor. „U hooft geiyk", stemde dozo zyn collega toe. „Wy staken het verhoor, mynheer; o kan gaan, als u wil. Van een eedsaflogging zien wy af." Directeur Nordon stond op. „ik, ik zou gaarne hier biyvon, om het lot van myn kind to vernemen." „Neem u dan op de getuigenbank plaats.* Een gerechtsdienaar geleidde don wanke lenden man naar de getuigenbank, waar hjj ineengedoken bleef zitten, de oogon op don grond gericht en met zyn linkerhand in zyn baard woelend. Het verhoor der getuigen was afgoloopen, nu begonnen do pleidooien. Do procureur gonoraal Grosse liet do be schuldiging wegens diefstal, als niet steek houdend, dadeiyk vallen. „De beschuldigd» heeft zich zwaar jegens haar famliio, jogons haar eerwaardlgen vader vergropen, zf) moot dat met haar geweten uitmaken, zy heeft ook, volgons haar eigon bekentenis, van hot foit afgeweten, dat Möbius wegens begane onoer- ïykheden naar hot buitenland moest vluchten; ja, dat hy zich de middelen voor do vlucht door nieuwe verduisteringen bad verschaft. Daarmee is echter niet aan de voorwaarden van een strafbare medeplichtigheid voldaan. Zy had dan voordeel uit zyn misdaad moeten trekken, hom behulpzaam moeten zyn, om dat te bogaan of te verbergen, want dat zlg haar geliefdo zelve by het gerecht zou aan klagen, was wel niet van haar te verwachten. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1