ALLERLEI. Wekelijksehe Kalender. RECEPT. Raadgeving. OPGAVE. voorlaatsteen Paus, van violette zijde bij hen, die door den laatstcn Paus zijn geko zen. Terstond na de verkiezing laat men, door aan een koord to trekken, dit balda kijn neder, met uitzondering van dat bo ven den zetel van den gekozene. Na, voor hot altaar geknield, te hebben gebeden, gaat do nieuwgekozene, door twee kardinaal-diakenen bijgestaan, achter het altaar, waar hij wordt getooid met de tee kenen der Pauselijke waardigheid. Daarna komt hij op het altaar terug, spreekt den Pauselijken zegen uit en neemt plaats op den troon, waar hij gehuldigd wordt door ■de kardinalen, die hem knielend den voet en de hand kussen en van hem den vrede kus ontvangen. In aansluiting met hetgeen hier vooraf gaat, diene het volgende, dat de Romein- scho correspondent van „Het Nieuws van den Dag" schrijft. Vóór den tijd van Gregorius 5 hadden de verkiezingen van den Paus reeds allerlei phasen doorgemaakt en aanleiding gegeven tot de meest ingewikkelde omstandigheden. In de eerste tijden, de eerste 3 k 4 eeuwen onzer jaartelling, wees de Paus als het ware ,bij testament zijn opvolger aan. Het Con cilie van Antiochië in 341 maakte daaraan een einde. Daarop had iedereen min of meer stem bij de verkiezing van een Paus; behalve de geestelijken van allerlei rang ook de nota belen, officieren, enz., enz. De verkiezingen geschiedden nu eens te Rome, dan weer el ders. Doch hoe mooi die wijze van verkie zing was in theorie, de gevolgen warenvele 'burgeroorlogen on antd-Pausen. Paus Steven III, 768772, trachtte met een decreet in 769, dat den leeken verbood zoowel om te kiezen als om verkozen te worden (vóór dien tijd kon een leek Paus worden), verandering hierin te brengen; doch nu kwamen de twisten tusschen Kei zers, Koningen en Pausen in de Middeleeu wen, en bij elke verkiezing gebeurden ge welddadigheden. In de XlIIde eeuw vooral heerschte te Rome zulk een wanorde, dat de kiezers, toen reeds meest kardinalen, zich er niet veilig voelden en vaak hun toevlucht zochten in kleinere steden als Yiterbo, Perugia, 'Anagni, Pisa, enz., waar zij zich dan op sloten of opgesloten werden in het bisschop pelijk paleis of in een klooster, i De keuze van een nieuwen Paus duurde dan echter soms maanden en jaren. Gelijk reeds herinnerd werd, gebeurde het, dat na Clemens IV, 12651268, het kiescollege van 17 kardinalen, in Viterbo bijeen, na ver loop van twee jaren het nog niet eens was. De bevolking van Viterbo werd toen ongeduldig en de overheid der stad liet al de toegangen van het bisschoppelijk paleis .dichtmaken en streng bewaken. Toen dat nog niet voldoende bleek, kregen de kardi nalen slechts water en brood en weldra werd nog bovendien het dak boven hun hoofd af gebroken. Eindelijk, na 2 jaren, 10 maanden en 2 dagen, werd Gregorius X (12711276) ge kozen. Gregorius X was een eenvoudig diaken uit Luik. En het was deze energieke Paus, die de bepalingen maakte van het Conclave, zooals het grootendeels nu nog gehouden wordt. j Hij publiceerde het vermaarde document .ïUbi periculum", 7 Juli 1274, waarvan de Voornaamste bepalingen waren: „De kardi nalen moeten, nadat 10 dagen sedert den dood van den Paus verloopen zijn, het Con clave houden. De kardinalen moeten daar .geheel afgesloten zijn van de buitenwereld, no oh bezoek, noch geschrift ontvangen, enz. enz. De volgende Paus, Innocentius V, Jan. ,1276Juni 1276, werd in één dag gekozen. Het decreet werd door de volgende Pau- sen nu eens opgeheven, dan weer gehand- i haafd, totdat Paus Celesfcinus V, 1294, het ■weer bekrachtigde, en diens opvolger Bo- nifacrus VIII er een wet van maakte. Sedert werd het altijd geëerbiedigd, of schoon nog verscheidene Pausen er aan ver anderd en er aan toegevoegd hebben, als /Pius IV, 1659-1665, Gregorius XV, 1621-1628. De Pausen werden sedert de XVde eeuw nu steeds in Rome gekozen, behalve Pi us VII, 1SOO1821 (ten tijde van Napoleon), die te Venetië gekozen werd. Pius IX, 18461878, gaf na de gebeurte nissen van 1870 twee nieuwe bullen uit, die de wetgeving van het Conclave zeer wijzig den, een in 1871 en een in 1S74, gevolgd door nog twee in 1877 en 1878. Maar de vrees, dat het Koninkrijk Italië de verkie zing van een nieuwen Paus bemoeilijken zoude, was overbodig, zoodat de keuze van Leo XIII rustig plaats vond. Zooals men weet, was Leo XIII Pecci door Pio IX tot Camerlengo benoemd. (Ca- merlengo is niet altijd de Deken, Pecci was het niet). De Camerlengo constateert 's Pau sen dood met het zilveren hamertje en neemt den zegelring van den Paus af, welke in de eerstvolgende vergadering wordt vernie tigd. De Camerlengo is ook degene, die ,,1'anello piscatorio" (visschersring) aan den vinger van den nieuwen Paus steekt. Het stoffelijk overschot van den Paus wordt 24 uren na zijn dood gebalsemd, de ingewanden worden in een urn gedaan en in de kelders van het Vaticaan neergezet. Vóór 1870 gingen die naar de kerk St.-Vin- censo en Anatase in een kelder, opzettelijk daarvoor gemetseld door Benedictus XIV (17401758). Het stoffelijk overschot wordt voorloopig bijgezet ia een nis in do St.- Pieter, om later, doch eerst i i verloop van een jaar, begraven te worden, ddér, waar de overledene het gewenscht heeft. Pio IX had daarvoor San-Lorenzo aange wezen, van Leo XIII zegt men, dat het San- Giovanni zal zijn. Sterven er in één jaar twee Pausen, dan wordt het lijk van den eerst gestorvenen zoolang in een gewelf onder de San-Pietro neergezet. Vóór het begin der XIXde eeuw werd het Conclave (uitgezonderd natuurlijk die bui ten Rome) in het Vaticaan gehouden, doch die, welke plaats hadden in de XIXde eeuw, werden gehouden in het Quirinaal, het te genwoordige paleis van den Koning. Het laatste, in 1873, werd natuurlijk weer in het Vaticaan gehouden. Vóór 1870 werd de eerste zegen, welken de Paus terstond bij zijn benoeming gaf, uit gesproken op het groote balkon van de San- Pietro-kerk, hetwelk het plein overziet. Leo XIII deed het echter alleen in de kerk en hoopt en wenscht nu, dat het ditmaal weer op het buitenbalkon zal geschieden. De kroning van den Paus werd vroeger met groote feesten gevierd, doch de plech tigheid was bij de inhuldiging van Leo XIII zeer eenvoudig, alleen beperkt tot het kerkgebouw. Enfant terribleHeer(tot een dame, die dapper een taai gebraad eet)„Als gij dit gebraad kunt bijten, dan benijd ik. u om uw tanden Dochtertje: „Och mama, u kunt mijnheer immers het adres van uw tarnden geven I" Acteur: „Hij speelt de „droijken rollen" beter dan wie ook." Directeur: „Ja, maar hij repeteert me to veel." Professorale onzin. „In de heete lucht streken kleeden zich tegenwoordig nog vele menschen geheel naakt." Huisvader: „Mijn patroon heeft mij een week vacant ie gegeven." Huisvrouw: „Hé, dat is prettig. Nu kan je de kachels van den zolder halen, den kelder schoonmaken en de keuken witten." Een wenk. Onderwijzer: „Heintje, er is vandaag bij jullie geslacht, daarom knn je van middag thuis blijven, want ik weet, dat je vader je noodig heeft, om aan zijn beste vrienden vcrsche worst te laten brengen." Mynheer Bulk: „Ei zoo, ga jij naar bui ten?"" Mynheer Balk„Neen, maar in de vacan tia neem ik altijd mijn valies mee, om niet den schijn te hebben, dat ik in de stad blijf." Be erfoom. De kleine Willi (als de familie, welke den erfoom ten eten heeft gevraagd, zich juist aan tafel zet): Ma ma, er zijn nog twee borden voor oom fce weinig Mama: „Hoezoo dan, jongen?" Willi: „U heeft toch van morgen tegen papa gezegd: Als oom van middag komt eten, dan vreet en zuipt hij weer voor d r i e 11" Zondag. De hoogmoed kost ons meer dan honger, dorst en koude. Maandag. Nooit hebben wij berouw, dat wij te wei nig gegeten hebben. Dinsdag. Niets is vermoeiend en lastig, wat wij ge willig doen." Woensdag. Hoeveel angsten hebben ons die rampen gekost, welke niet gebeurd zijn. Donderdag. De liefde brengt geen wonde toe of zij lijdt zelve mee. Vrijdag. Prediken is meer van kracht met het voorbeeld dan met woorden. Zaterdag. Wie niet werkt en niet denkt is het leven niet waard. Crème yan aardbeien. Een liter aardbeien wordt sterk gesui kerd en een uur ter zijde geplaatst. Een liter dikke zoete room wordt met 125 gram suiker tot een dik schuim geklopt en daarbij ge voegd 23 gram gelatine, die in 1/2 liter wa ter opgelost is. In een goed met beste amandelolie be smeerden vor~i doet men laagsgewijze de crème en de aardbeien, laat ze op ijs goed stijf worden en versiert de crème, nadat zij overgestort is, met nog eenige aardbeien en confituren. Het goedliouden van geslacht gevogelte. Om geslacht gevogelte in den zomer lan gen tijd goed te houden, moet men het gevo gelte gedurende vijftien uren vóór hst slach ten geen voeder geven. Vult men het geslach te van binnen met houtskool, dan kan men het naar ver verwijderde plaatsen verzen den. Op een koele plaats bewaard, blijft het gevogelte aldus langen tijd tegen bederf gevrijwaard. Het geheel, dat gij zoeken moet, telt zes tien lettérs en is de naam van een in de laatste tijden veel besproken familie. Op een 14 3 rijden de boeren, ook in een 2 3, doch dan moet de weg er bijzonder ge schikt voor zijn. 5 6 7 8 5 6 is een jongensnaam. Een goede keukenmeid zorgt voor 9 2 4 8 eten en voor goed 11 12 13 tafelgerei. Een Zwitser 14 15 16 12 10 13 gewoonlijk goed. [Antwoord in het volgend Zondagsblad^

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 14