Semeenleraad van Haarlemmermesr. Leeft esp hoop. Ingezonden. Burgerl. Stand van Leiden. wonschen te worden, slechte welkom zou kunnen zijn, staat voor den schrijver vast. En do sociaal-demoeraten? Ik weet het niet. Zij hebben ongetwijfeld van de, hun van halve geestverwanten zoo overvloedig toestroómende sympathie een deel ver beurd. Ook van die der arbeiders; de chris telijke werklieden-vereenigingen staan te genover hen vijandiger dan ooit en bitter ontgoocheld wenden zich vele anderen, die reeds tot hen begonnen over te gaan, van de parlementairen af. Niettemin biedt het gebeurde den sociaal-democraten prachtig agitatie-materiaal, dat vooral gebruikt zal worden tot een verlevendiging van den strijd voor het algemeen kiesrecht. Dit zal, naar het schijnt, hun leuze worden voor 1905. Het is zeker niet waar, zegt mr. Plemp van Duivcland verder, voor zooveel dr. Kuyper betreft, dat de werkstaking een stilstand in do sociale wetgeving zal teweeg brengen. Veeleer zal het ministerie zich daarmede haasten, en tegelijkertijd door middel van de tariefsherziening over dat groote strui kelblok, de financiën, zien heen te komen. Dat het Duitscho arbeiders-verzekerings systeem dr. Kuyper als een ideaal voor oogen staat, meen ik wel te mogen veron derstellen, en vooral nu de bandeloosheid en het gemis van gemeenschapsgevoel, die in ivele arbeiderskringen hccrschen, weder pas izoo scherp aan den dag zijn gekomen, heeft een regeling op arbeidsgebied naar Duitsch I model, van boven af, autoritair, te onzent in kans gewonnen. Geld zal ook kosten de herziening van de Militicwot, welke in het uitzicht schijnt, ten einde te voorkomen, dat in het vervolg in geval van nood plotseling gevraagd zal wor den om „krijgsvolk, dat er niet was." Dat de staking zal leiden tot staatsex ploitatie van spoorwegen, gelooft de schrij- jver niet. Op dc wetgeving der naaste toe komst zal, meent hij, dc groote werkstaking 'een buitengewonen invloed niet oefenen. Behalve op het „algemeen kiesrecht". De bereidwilligheid der burgerij om tot Grondwetsherziening en algemeen kiesrecht mede te werken, is er zeker in dc laatste tnaanden niet op vooruitgegaan. Nu men eensklaps zeer scherp gezien heeft, hoe ge ring onder do arbeiders het besef ontwik keld is, dat ook zij, niet minder dan andere burgers, de belangen van het gemeenschap pelijke vaderland te behartigen hebben, en hoe iedere ontwikkeling van dat besef door 'de socialistische leiders met geweld wordt tegengehouden, is een uitbreiding van kies recht, die juist do gelederen der arbeiders- kiezers met behoeftige en onbeschaafde ele menten zou versterken, voorloopig zeer on waarschijnlijk te achten, Verwacht mag veel eer worden, dat zij, die zich desnoods door de kiesrccht-uitbreidcrs op sleeptouw zou den hebben laten nemen, „om er van af te zijn", thans, met do bezwaren tegen uit- brciding, ernstiger dc overweging zullen la ten gelden, dat de bestaande, eerst zeven jaar oude, Kieswet aan een behoorlijke bo- hartiging der arbeidersbelangen door het ''departement in gcenc-n deelo in den weg 6taat en dat een ernstige begeerte van „het volk achter de kiezers" om het stembiljet machtig to worden, zich te onzent niet openbaart. Mr. Plemp van Duivcland betoogt verder, tiafc de staking heeft aangetoond, hoe achter lijk do vakbeweging hier n~g is; hoe zij ivoor een groot deel door slechte hartstoch ten wordt behcerscht, een ware prooi is van politieke leiders, die haar beurtelings met „klassenstrijd" en „solidariteit" uit haar baan brongen of zich als werktuigen aan haar overgeven juist op de oogenblikken, Idafc zij haar verstand geheel is kwijt geraakt. De „Christelijko" werkliedenverenigin gen zijn vast blijvon staan in don maal stroom, maar van heel veel bcteekenis of omvang schijnen zij niet to zijn. En dat juist in de actie om ze sterker en talrijker te maken, welke op do staking gevolgd is, de politieke mannen der rechterzijde zulk een groote rol spelen, stemt niet tot gerustheid ook voor haar toekomstige ontwikkeling. Wel moet erkend worden, dat men in haar midden meer weerstandsvermogen en wil om dc vereeniging vooral aan de economi sche belangen der leden dienstbaar tc ma ken aantreft, dan in de „neutrale". Moch ten die goede eigenschappen ook op de niet- christelijke" wei .lieden haar werking 'doen gelden, dan zou een toenemende bloei i der christelijke ©rboidersvereenigingen uit nationaal oogpunt gewis niet to betreu ren zijn. Zij zouden dan een tegenwicht 'vormen tegen de „neutrale"; een wering, onder de arbeiders zeiven, tegen revolutio naire stroomingen. Indien men maar in het oog houdt, dat het einddoel, waarop moet worden aangestuurd, het vereenigen van al le arbeiders in hetzelfde vak of vakondor- Sdeel is; en dat do 'schotten dus ten slotte moeten verplaatst worden en geen afschei- 'ding vormen tusschen calvinistische en roomscho en liberalo en socialistische ar beiders in eenzelfde vak, maar tusschen do arbeiders in liet ceno vak en die in het andere. Sprekende over afschaffing der Staatsloterij zegt De Standaarddat schier dagelijks de bewijzen zich ophoopen, hoezeer Germanje's oude kwaal, de harts tocht voor het spel, nog in haar zonen voortwoekert en in kracht eer wint dan ach teruit gaat. En do wettelijke beteugeling de zer ongerechtigheid op het publiek terrein bleek allesbehalve voldoende om het welig tieren dezer ongerechtigheid te keeren. „Nu ging het cohter niet aan, dit sociale euvel te beperken en zelf, zooals de Overheid doet, officieel gelegenheid geven, dat men aan zijn speelzucht den vrijen teugel viert. Het argument toch, dat het dan ten minste nog eerlijk in zijn werk ging,en er bij het loterijspel niet geknoeid werd, werd voor lang weerlegd. Dit Voorzienigheidje-spa- len", zooals men het toen spottend noemde, wijst op, van profaniteit niet geheel vrij fo pleiten, maar overigens volkomen juiste wijze aan, waar hier de fout school. Ge hoorzaam aan Gods ordinantie, had de Overheid allereerst zelve dit kwaad te laten cm voorts de voorbwoekering er van op pu bliek terrein te beteugelen, aan Gods hooge leiding overlatend, hoe Hij de schuldigen in dezen zou doen boeten voor hun snood mis drijf." Na iets van de gesohïcdenis der Staatslo terijen tc hebben meegedeeld, gaat het blad voort: ,,A1 moet erkend, dftt de Staatsloterij het bestaande kwaad binnen de engst mogelijke grenzen terugdrong, kwaad was cn bleef het. Zoo min als de Staat gelegenheid opent om jenever te drinken, omdat er nu eenmaal drankzucht bestaat cm dronkenschap onder opzicht van het publiek gezag althans nog de vechtpartijen voorkomt, zoo min mag hij ook gelegenheid geven voor spel. Kwaad was die Staatsloterij levens, omdat ze den wortel van hot religieuze leven ondermijnt, door het geloof in een voorzienig God te vervangen door het geloof in eon blind toe val. En kwaad eindelijk, omdat zo dc burge rij sterkt in haar neiging, tot lui zich over geven aan hot spel als blinde natuurmacht, in stcfi van met de natuur en de maat schappij te worstelen, om door eigen kracht vooruit te komen." Het spreekt vanzelf, zegt De Standaard verder, dat niet zoo maar opeens tot af schaffing der Staatsloterij kan worden overgegaan. „Hot heeft iets aantrekkelijks voor het gevoel, ineens, met één hercules-greep, aan deze ongerechtigheid een einde te maken. Toch is dit onmogelijk. Vooreerst-, omdat do schatkist niet ineens de bafce kan missen van 6 1/2 ton, die haar thans uit de Staatsloterij toevloeit. Dan, omdat hier met tal van particuliere belangen der betrokken ambtenaren billij kerwijs moet. rekening gehouden. En dan voor liet belang dor spelenden zelf, die, werd hun ineens do geboden gelegenheid tot spelen ontnomen, allicht zich zouden richten naar een min solido, terwijl op de wijze als in het ontwerp do afschaffing is geregeld, alle kans bestaat, dat zij het spe len langzamerhand zullen nalaten." De Standaard ziet in de allengs toene mende kracht der a n t i-r e v o 1 u t i- onnairo pers een overtuigend bewijs voor de gelukkige doorwerking van haar beginselon. Het spreekt vanzelf, zegt zij, dat onze pers niet grootscheeps uitkomt. Do groot© pers is schier geheel in handen van de libe rale partij. Dat komt, omdat zij de ad ver- tentuur heeft van do groote liberale krin gen, handel, notariaat, enz. Dit komt wel terecht, maar eerst later. Maar als propagand a-pers is de vooruitgang der anti-rev. pers verblijdend en moedgevend, zóó zelfs, dat soms do vraag niet te weren is, of ze haar vleugelen niet reeds te breed uitslaat, om het op dien voet te kunnen volhouden. Wat vooral te waardeeron valt, is de on baatzuchtigheid, waarmee steeds meerderen zich aan onze pers wijden. Het blijkt wel, dat vooral heb jongere, opkomende geslacht bezield ten strijde trekt, en overtuigd is, dat het met tookomst-muziek te blazen, noch zichzelf, noch het land dupeert. „Hope voor do toekomst gaat De Stan daard voort ligt in dat allengs zich ont wikkelen van onze pers dan vooral, zoo zo door do tegenwoordige constellatio in hot Bewind zich niet verlcidon laat, om de on- gekortwickte cn doordringende prediking van onze beginselen, zioh ter wille van het Kabinet, te laten binden. Ook nu het gelukt is, door heb plaatsnomen van enkelen onzer mannen in het Kabinet onzen invloed te versterken, mag het geen oogonblik worden beschouwd, alsof naar de alleszins gebrek kige toepassing van onze beginselen, die, als het op zijn best gaat, door dit Kabinet kan gegeven worden, voortaan de propa ganda van onzo beginselen zich te richten had Dat mag nooit, omdat onze partij er zich voor de toekomst op bedenkelijke wijze door vorzwakkon zou. Maar hot mag ook niet om onze mannen in het Kabinet zolf, die dan nog het mewst in anti-rcvolut-ionnaire rich ting zullen kunnen sturen, zoo duidelijk blijkt, dat in onzo pers voor een schotel linzenmoes het eerstgeboorterecht niet veil is. Critick mag niet ontbroken. Critiek is on misbaar, om hot loven van onze groep niet in coalitie-mechaniek te laten ondergaan. Wie in een Kabinet zit, is gebonden, maar dn pers is vrij on mag zich door niemand een slot op den mond laten leggen. Natuurlijk bedoelen we geen onbezonnen critiek, die liefst morgen het Kabinet af brak, gelijk heb bekende weekblad die oefent. Zulk wild work brengt niets dan sohande voor partij, Kabinet en redacteuren. Dc echte critiek kan en mag echter niet uitblijven. Eon partij, die in haa-r pers voor zulke critiek terugdeinst, zou te laat blij ken aan tijdelijk machtsbezit boven den triomf harer beginselen voorkeur te heb ben gegeven." In de Militaire Spectator wijdt rar. A. C. Wesenhagen, auditeur-militair te 's-Gravenhage, oon waardeerendo beschouwing aan de „Mede- deeliDg uit het dopot van discipline te Vlis- singen," door dr. J. A. RoineyD, officier van gozondhoid lste kl., voorkomonde in het Militair Geneeskundig Tijdschrift. Dr. Romein beschrijft in den breede in genoemd opstel eon ziektegeval of ziektege schiedenis van zekeren vrijwilliger v. R., ge- boren 22 October 1877 te R., en meent (terecht, volgens mr. Wesenhagen), dat slechts een voortdurond geneeskundig toe zicht een voldoenden waarborg kan opleveren tegon hot gevaar, dat zwakken van hoofd en kranken van zie) in hot leger geraken en daar in botsing komen mot de onverbiddelijke krijgstucht. Het goval van v. R. is vooral uit dit oogpunt bijzonder leerzaam en mr. W. hoopt dan ook met den geaebton schrijver, dat zfin modedooling zal bijdragen oui te bereiken, dat zielszieken in bet leger spoedig worden herkend en beschermd. Mr. Wesenhagen tracht zijnerzijds dit streven te steunen, overtuigd, dat evenals in de burgerlijke, ook in de militaire strafrechts pleging meer en meer met de psychiatrie moet worden rekening gehouden en dat dit vooral ook meer en meer geschieden moet in de verschillende garnizoenen, vóór iftt op leggen van disciplinaire straffen door compag nies- en korpscommandanten. Naar mr. Wesenhagen uiteenzet, is het geval, door den kundigen onderzoeker be schreven, leerzaam in deze drie opzichten: a. voor de behandeling bjj de korpsen b. 0 het dopot v. discipline c. in den krijgsraad. En hjj eindigt dan zijn betoog met dezen wensch: „Moge, door het jaailyksch detacheer en van twee officieren van gezondheid naar de uni versiteiten te Leiden en te Amsterdam, ten einde onder do proff. Jelgersma on Winkler een jaar lang den cursus in de psychiatrie te volgen, spoedig ook een plaatsing van, in deze richting deugdelijk opgeleide, deskundigen, bij alle garnizoenen van eenig aanbelang, en, met het oog op het depot van discipline, in de eerste plaats een blijvende plaatsing te Vlissingen den velen minderwaardigen in het leger ten goede komen I" Onder het hoofd Gemeenteraad spreekt De Standaard van het gevaar, dat bij de gemeentelijke stembus dreigt, indien Anarchisten, Socialisten en Vrjj- zinnig-demooraten zich verbinden. Dan gaat hot den weg op, dat lo. het aan tal gemeentebedrijven steeds zal worden uit gebreid; 2o. dat voor dezo gemeentebedrijven steeds meer van de particuliere krachten uit handen worde genomen, wat men acht beter of goedkooper te kunnen leveren8o. dat bij dezo gemeentebedrijven steeds meor personeel In hooger en lager diensten verbonden wordt; 4o. dat ten koste van de belastingbetalende burgerij dit porsoneel in steeds betere conditie gerake; Bo. dat de kring van de belastlng- betalenden steeds meer worde ingekrompen; en Go. dat hot Gemeentebestuur, dat over dit alles te zeggen heeft, gekozen worde door een kiezerskorps, waarin ten slotte gemeente werklieden, onderwijzers, ambtenaren, be dienden en al wat nog vordor uit do Gemeente kas gesalarieerd wordt, de meerderheid vormen. Daar gaat het heen. En hoowel van anti-revolutionnairo zijde betoogt De Standaard behoefte gevoeld wordt om ook op gemeentelijk torroin met meer vastheid van program to kunnon op treden, mon liet toch dit hoofdvraagatuk rusten. Daarom wil het blad het den geest verwanten aanzeggen, dat z\j op die wfize een zwakke partij spelen en zich bulten de algemeene strooming plaatsen. De gemeento financiën loopon nu reeds in Amsterdam, onder het bedenkelijk regime, zoodanig in de war, dat ze aan lager wal zitten. Toen deze aangelegenheid in de Staten- Generaal ter sprake kwam, heeft de Minister van Biimenlandscho Zaken er terstond op gewezen, dat alles hier afhing van de vraag, welk gemeentelijk program men op den voor grond plaatste, naardien het ondenkbaar was, ook maar van verre te berekenen, waar men heenging, zoo niet vooraf vaststond, welk regime men volgen zou. En de toenmalige afgevaardigde van Slie- drecht wees er reeds in 1897 op, hoe het feit, dat de Gemeenteraad geen vortegenwoorf dlgend lichaam by de Overheid, maar zel- Oyerheid la, den eisch met zich bracht, dat het geldelijk beheer der Gemeento niet in handen kome van hen, die uit de Gemeente kas geheel of ten deele leefden. Men opene do oogen. Met name te Amster dam heeft men op den bedenkelykon weg reeds meer dan één mijlpaal afgelegd. Reeds nu oefenden by de gemeenteraadsverkiezing onderwyzors en gemeentewerklieden een over- heerschenden Invloed uit. En in den Raad schenkt menig lid byzondere attentie aan de voorstellen, die deze groepen bevredigen kunnen. Zoodoende raken dan de financiën in de war. En dan werpt men do vraag op, of de Minister van Financiën geen raad zou kunnen schaffen. Na een verwyzing naar de respectable ge tallen van bedryven en inrichtingen, waar over oen stad als byv. Glasgow beschikt, besluit hot blad: „Zoover zyn wy te onzent nog niet, maar het gaat er heon. Wordt het dan niet hoog tyd, dat ook de anti-revolutionnairo Gemeenteraadsleden van dit vraagstuk meer studie gaan maken; het meer principieel bezien; en zich een vaste gedragsiyn afbakonen? Een conferentie onder bekwame leiding zou hior nut kunnon doen. En zulks te meer, omdat wy, anti-rovolu- tlonnairen, do monopolistische inrichtingen steeds tot den publieken dienst hebben ge rekend en dus een oigen opinie to verdedigen hebben." In de Sled, Werklnr. zijn opgenomen Yolw. Kin- DATUM. DAGEN. pors. dsron. H 28 Juni. Zondag 43 11 64 S9 n Maandag 67 11 68 80 Dinsdag 69 12 71 1 Juli. Woensdag. 66 12 68 2 Donderdag 63 11 64 3 Vrijdag 63 12 66 4 Zatsrdag 48 7 65 BEOUHES, h 40 Cents per regel. B902 16 Toen ik kaalhoofdig was gaf mij een oud geleerde het geheim van een hernicuwcr van het hoofdhaar. 4Q dogen daarna hcrgrocidc mijn hoofdhaar, ge lijk hot tc voren was. Duizcn.'.c voorbeelden van gelijk succes! Ik stelde deze wondervolle toe bereiding tc koop om dezelve 1 iï'-'L bekend tc maken cn zend lit per p0St con doos gratis aan een DGOS GRATIS I i:derdiccrinij aanvrage omdoet. Probeert haar, gclijlt ik het ge daan heb, cn gij zult over tulgd zijn. Men ndres- sccre zich (met aanduiding van dit blad) tot JOHH CrAVEK lUi LtlCH. 255, rue Sl-ürorS 7PARIJS Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden. Do notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Medegedeeld werd a. brief van Ged. Staten dd. 3 Juni 1903, ten gelelde van een goed gekeurd besluit tot betaling uit de onvoor ziene uitgaven, dienst 1902. Brief van als voren, d.d. 8 Juni 1903, houdende toezending van een goedgekeura besluit tot het doen van af- en overschryving in de begrooting dienst 1902. c. Proces-verbaal van kasopneming. d. Dankbetuiging van de wed. G. Stout voor het haar verloonde pensioen en e. dat tot veldwachter dezer gemeente is benoemd P. van Boven te 'a Gravenmoer. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. Goedgokeurd werden: een ontwerp besluit tot het doen van af- en' overschryving in de begrooting, dienst 1902, en de staten van restanten en oninbare posten wegens Honden belasting, dienst 1902. Vastgesteld werd het kohier van de Honden belasting, dienst 1903, tot een bedrag van f 1684.25. Aangeboden werd de rekening van het Bnrgeriyk Armbestuur over 1902 en besloten deze te stellen in handen der financieelo com missie tot onderzoek. Benoemd werd tot onderwyzer aan do school No. 9 de heor J. A. Rosbergen to Boskoop. In-functie-treding 1 Augustus a. s. Voor de benoeming van ledon van atem- bureelon werd vastgesteld by acclamatio een door B. en Ws. opgemaaktelyst van de namon van hen, die voor zitting in do daarby aan gegeven di8tricton worden voorgedragen. Omtront do benoeming van lodon voor do plaatsoiyko Schoolcommissie werd gelezen oon daaromtrent door den heer 't Hooft gedaan voorstel, In verband met hot besprokene in de vorige vergadering tot het doen eener nieuwe voordracht on omtrent wyziging van het desbetreffend reglement. Na oenige bespre king stolde de hesr Bultman voor oin ter beëindiging der zaak dit jaar geon Schoolcom missie to benoomen, zoodat B. «Sc Ws. dan later, zoo noodig, met een andore voordracht kunnen komen. Dit voorstel werd in stem ming gebracht en aangenomen. Goedgekeurd werd een concept-besluit tot den verkoop van een perceeltje dorpsgrond aan J. Schrama. Besloten werd de bestekken voor den aan bouw van schoollokalen aan de scholen nos. 3, 5 en 6 te behandelen in de volgondo ver gadering en daartoe zoo spoedig mogoiyk te vergaderen. Aan dr. Keyzer word eervol ontslag ver leend als gemeento geneesheer in een gedeelte van wyk 6, met ingang van 1 Augustus a.s. Tot gemeente geneesheer in genoemde wyk werd benoemd dr. N. van der Koogh. De heer Evelein spreekt nog over den water afvoer by School 1. De Voorzitter zegt, dat B. en W. den gemeente-opzichter zullen opdragen hierin te voorzien. Nadat men besloten had do behandeling van het kohier van den hoofdeiyken omslag, dienst 1903, aan te houden tot de volgende vergadering, sloot do Voorzitter de zitting. RECLAMES, 40 Cents per regel. Wat is het menscheiyk loven, wanneer alle hoop voor den toekomst vervlogen is en trouwens velen onzer by den geringsten tegen spoed in het leven laten moed en hoop zakken en geven zich geen rekenschap van het nadeel, dat zy zichzelven aandoen. Zeer zeker heeft een elk Uwer wol eens aan het ziekbed van een Uwer naasto bloedverwanten gestaan en gezegdZoolang er leven is, is er hoop. Datzelfde moet gy steeds immer voor oogen houden, als gy aan de een of andere ziekte ïydendo zyt; hebt moed en do moed is drie vierde Uwer genezing. Veel voorbeelden zouden wy kunnen aangeven van personen, die voor eonige jaren moedeloos en hopeloos waren en wier hoop door het lezen van zoovele genezingen, door de Pink-Pillen be werkt, eveneens herlevendigd is geworden en die thans zich over een blakende gezondheid mogen verheugen. De heer H. Kuyper, zandbaas te Schoor], provincie Noord-Holland, was sodert langen tyd lydonde aan hevigo buikpynen on pynen ln de zyde. Op aanraden van vrienden en door het lezen van de verscheidene artikelen ln de couranton omtrent de talryke genezingen, door de Plnk-Pillen verkregen, hervatte hy eveneens den moed. Van af het begin der behandeling word by in zyn hoop versterkt doordat hy reeds terstond oen begin van verbetering gevoelde. Zyn ondraagiyke pynen, die hem allen lust tot weikon ontnamen, verdwenen van lieverlede en na verloop van eenlgen tUd is hem het leven, dat hem vroeger een last was, een lust geworden. Myn dankbaarhoid voor dat reddend middel is met geen woorden uit te drukkeD, ik zal hot steeds een ieder ten zeerste aanbevelen, want het is de hoop der ïydende monschheid en de verwachting wordt niet teleurgesteld. De Pink-Pillen werken rechtstreeks op het bloed, regelen de werking der maag en dientengevolge worden de voed zame deelen van het voedsel door het bloed opgenomen. Talryke personen scbryven ons, dat, na do behandeling met do Plnk-Pillen gevolgd to hebben, zy als het ware een nlenw bloed in hun aderen voelen stroomen. Zoo gy dus het een of ander ongemak hebt, neemt Uw toevlucht tot de Pink-Pillen, want zy zyn de hernieuwer van het blood, de versterker der zenuwen by uitnemendheid. Zy zyn onovertreffeiyk tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekte en algemeene zwakte. Prfis f 1.75 per doos; f 9.— per 6 doozen. Verkrygbaar by J. H. I. Snadilió, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegeü postwissel. Ook echt verkrygbaar voor Leiden en Om streken by Reyst Kkak, Drpglsten, Bees tenmarkt "Wyk 5 No. 41, en J. H. Dijkhuis, Drogist, Hoogstraat No. 6. 6458 66 Aangezien ondergeteekende missiven ont- vangt, in welke men hem vragen voorlegt betreffende de lotery van den R.-K. Volksbond, zoo heeft hy de eer en het genoegen, het volgende ten algemeenen nutte, te antwoorden. lo. De zoo ovengenoemde lotery is georga niseerd om een fonds te maken voor leden van den Nederiandschen R.-K. Volksbond, die bulten schuld en schande gedaan krijgen" van hun patroons. Die goede lieden mooten, vooral ln de eerste dagen na hun ontslag, by gestaan kunnen worden; zy mosten by het zooken naar ander werk, of by het aauschaf- fen van nieuwe benoodigdheden, desnoods eenig voorschot kunnen krijgen; zy moeten kost en kleeren hebben, in één woord, die lieden moeten voor wanhoop en ondergang bewaard. Is dat geen mooi Iets Nu, dat zoude ik gelooven, zegt ieder rechtschapene; hier over nog veel te prediken, zoude schier een affront wezen voor ons allen. Men behoeft immers geen uilen te dragen naar Athene, noch kaarsen to ontsteken by het zonlicht! 2o. Verder is er gevraagd, hoeverre men intusschen met dlo lotery-zaak gekomen is. Men is, zoo heeft ondergetoekende na infor matie vernomen: men is zoo gelukkig geweest, reeds duizend loten te verkoopen. Of dat nu genoeg is? Noen, beslist neen. Aangezien elk lot tien stuivers opbrengt, moeten er minstens drie duizend loten aan den man gebracht. Menschen met goode harten, helpt dus een beetje 1 Gy zult zeiven moeten zeggen: een som van f 1600, waarvan men elgenlyk slechts de renten, hoogstens een klein deel van het kapitaaltje kan aanspreken, Is als fonds voor werkeloozeu nog niet groot. Toch is het bo- stuur van den R.-K. Volksbond in de wolken van vreugde, omdat zyn edel pogen zelfs by nlet-Katholieko notabelen onzer stad harteiyk- heid en steun ondervinden mocht. Als hierby ook ons eenvoudig woord mocht medespreken, dan zouden wy dien hoogst edelmoedigen menschen mede onze diepste dankbetuiging willen aanbieden. En verder is dit voor degenen, die nog niet aangezocht werden om loten te koopen, zeker wel een reden, om, als straks dat aanzoek komt, reeds met geopende hand klaar te staan en te zeggen: Jawel, mejuf frouw, geef u maar opl De twee duizend moeten aan kant I 8o. Er is ook Dog gevraagd, wanneer de tentoonstelling der pryzen gaat geopend wor den. Het bestuur van den R.-K. Volksbond hoopt dit na half-Juli, misschien echter nog iets later, te kunnen doen. Op de vraag van ondergeteekende, waarom niet spoedigerwerd geantwoord: men hoopt nog altoos op ver meerdering van prözen door schenking en men moet aan de goede dames en den kunstschil der, dio oorspronkeiyk kunstwerk vervaar digen, eenige ruimte van tyd gunnen. En eiadeljjk, nn ja, er was nog iets. Men hoopte nameiyk voor de opening nog op eenige gift jes in geld. Sommige lieden zoo zeide men zyn misschien nog zoo goed, om als half-Juli hun de helft hunner renten of Inkomsten weer aanbrengt, by het genieten van die weldaden Gods, nog eens to denken aan ons, aan ons, die van het ruime dageHjksch brood der ge- fortuneerden een klein stukje komen verlan gen. Een lotery-houden toch kost altoos nog eenig geld en het bovenvermelde fonds van f 1500 mocht wel een beetje aangedikt. Vertrouwend nu alle onze ondervragers vol doende te hebben ingelicht, heeft ondergetee kende, geöerde Redactie, alleen nog den aan- genamen plicht, U te bedanken. Dit geschiedt hier van ganscher harte. Leiden. P. M. BOTS, pr. BEVALLEN: C. J. van Roode geb. Bonnet Z. J. Bavelaar geb. Ligtvoet Z. E. den Hoed geb. Stokkel Z. C. van Eb geb. De la Rie D. M. J. Sira geb. Laterveer Z. G. Prins geb. v d. Stok Z. W. Baars geb. Turk Z. M. Chaudron geb. Marseille Z. A. Boehmer geb. Wiggers D. M. A. Wallasrt geb. v. Zonneveld D. J. v. Steenbergen geb. v. Tongeren D. W. Smit geb. Prinsenberg Z. M. Arnoldns geb. Kapaan Z. A. van Duijn geb Smit D. J. C. Lasander geb. Korenhof Z. G. Vnjbloed geb. Verdonk D. T Engels geb. v. Houten D. J. v. d. ReQden geb. DeKonmgD. J. E. Henzen geb. Fionw Z. G. bpaa geb. Smit D. E. Walle gob. v. d. Waals Z. J. J. v. Driesum geb. Herbsohleb D. C. T. Sassen geb. De F 5r 2. C. B. de Koning geb. Bink Z. P. Nento- boom geb. v. Polaren Z. A. de Bruin geb. Laterveer D. J. P. Herrner geb. Den Os Z. J. W. Monde geb. Hartendorp I). L. A Planjer gob. Warners Z. M M. Brittijn geb. Bonarius Z. M. S. W. Ritman geb. Vlasveld Z. P. Ch. Perquin geb. Coolwjjk Z. P. Viele geb. v. Buuren D. L. van 't Wout geb. Tensen D. L. J. Korenhof geb. Stonte D. S. Onvlee geb. Enseling Z. A. C. G. M. Heruer geb. Gras D. A. v. Haasteren geb. v. d. Meer D. M. Ouworkerk geb. Crama Z. A. M. v. Giezc i geb. Böhmer Z. A. de Jong geb. Mol Z. M. J. A. v. d. Linden geb. v. d. Broek D. J. H. v. Ginkel geb. Franohimon Z. J. Hoogkamer Êeb. v. d. Bent D. G. Sloos geb. Fiolemon i. J. v. W\jk geb. Guldemond Z. A. Stammers geb. Do Jong Z. GEHUWD: P. G- van Poelgeest w. en G. Langezaal jd. J. H. Hens jm. en J. Vermaak jd. C. Th. Hoppenhrouwer jm. en S. Voorzaat jd. L. Troost w. on P. J. van Gijzen w. W. van der Heyden jm. en C. Spek jd. A. Pardon jm. en J. M. Singeling jd. J. Th.L. Overdjjk jm. en C. S. Kli.ng jd. J. Teijn jm. en EL van Kijgen jd. OVERLEDENH. M. Hakkaart D. 20 j. W. de Koning D. 15 m. C. J. Penseel geb. Matters V. 67 j. J. P. Wieringa D. 13 j. S. Gordijn D. 10 m. S. M. Plu gob. MontagneZ. levenl. J. van Dissel W. 79 j. P. Philippo geb. v. d. Berg V. 34 j. A. Kooymans W. 71 j. J. van Haasteren D. 1 uur. H. de Mooy Z. 16 j. T. L. Scbols M. 75 j. Famili&erichten uit verschillende bladen. Gehuwd: W. C. Weier en J. Brendel, Gro- ningen-Diepenbeim. L. G. van Gendt en M. Th. Mnydermnn, Zutfen. D. Bins Jr. en M. J. M. Beindorff, Rotterdam. J. de Vrie9 en N. D. de Haan, Hillegom-Haarlem. A. P. van Geelkerken en H. A M. Borchording Baring, Rotterdam. AM. Petit en G. van Oorschot Jr., Rotterdam. Dr. I. B. Pameijer en L. Kolff, Middelhamis. Jhr. Aernont van Citters en V. Campbell, Londen. Overleden: J. F. van Reede, M. 54 j.f Zwolle. A. Hejjdenrijck, M., 's-Gravenhage. Mr. dr. H. E. Toe Laer. 70 j., Naarden. A van Veen, V. 66 j., Gheel. J. Barreveld, M. 74 j., Sloten. G. Bakker, V. 52 j., Alkmaar. H. C. Rant, M., Apeldoorn. M. J. van der Vliet, V. 73 j., Arnhem. J. P. Regnier, M. 58 jn Maastricht

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 6