N°. 13300 A*. 190a feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Vergeven en vergeten. Zaterdag 4 «Tiili, IEILSCH DA&BIAB PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentei per 3 maanden 1 Z l f 110. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd fijn 1.30. Franco per post 1.65. PRIJS DER ADVKRTENT1EN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contant; eLk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het iooasseeret wordt ƒ0.06 berekend. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, late alinea, der Hinderwet; Brengen ter algemoene kennis, dat door hen vergunning Is verleend aan de Directie der 8toombootmaat8chappü „Carsjens" en recht- verkrtygenden tot het oprichten van een Smederij in het perceel Haven No. 1 4, kad. bekend Sectie C Nos. 1657 en 44. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in het „Leidsch Dagblad". Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYöT, Secretaris. Leiden, 4 Juli 1903. Ik wil heden iets tot u zeggen over ver geven en vergeten, 't Is wel jammer, dat 't moot gezegd worden, omdat daaruit biykt, dat er nog voel vergeven en vergeten moet worden, waaruit weer biykt, dat de menschen elkaar akelig kunnen plagen en zeer doen on teleurstellen en beleedigen, wat jammer is. Maar zoo vloeit hot één uit het ander voort. En omdat het voorloopig wel een illusie zal bleven, dat alle menschen wys zyn en wèl doen, daarom ie 't hier op aarde nog vaak een hel in plaats van een hemel. Gelukkig, dat er toch tegenover de hel een hemel staat; dat tegenover de lagere natuur van den mensch de hoogore natuur des te beter aan 't Jicht komt; tegenover den onbeschaafde treedt de edelman in des te heerlijker gestalte te voorschyn. Daarmee zou lk niet het kwade willen ver dedigen, opdat het goede daaruit voortkomen kan, en niet willen zeggen: beleedlg uw even- monsch maar, doe hem maar leed, dan komt hi) daardoor 'te beter uit met de grooto deugd van vergeven on vergeten; maar als alle men- schon barmhartige Samaritanen waren, dan zou er niet één barmhartige Samaritaan meer zijn op aarde; de adel der menscholijke natuur etoekt zoo hoog boven het gewone peil der menschen uit, omdat het getal edellieden onder de menschen nog zoo kloin Is. Dat er in huisgezinnen vaak verdeeldheid bestaat, weet ieder. Een onbezonnen woord is spoedig aan de lippen ontgleden, en als 't zich in het hart van bem, tegen wien bot gericht is, vastzet, en dat hart van geen ver geven en vergeten weet, ie verwijdering daar van het noodlottig gevolg. Hoeveel kinderen hebben in arrenmoede het ouderlijk huis ver laten, omdat er iets is voorgevallen en do hand der verzoening niet werd aangeboden. Hoeveel broeders en zusters zien elkaar nooit weer, als zo eenmaal het ouderlijke huis heb ben verlaten, omdat er In hun hart altijd wrok bleef bestaan over dit of dat, wat een maal onder het ouderlijk dak ls gebeurd, en zelfs by de graven komen ze niet, om boven de graven nog te vergeven en te vergeten. En onder familiesI Wat al veeton zyn er! Afgunst en nyd groeien vaak aan tot haat en vyandschap, en verwyderen van elkander, die ocrspronkeiyk waren van één geslacht. En in het maatschappeiyk verkeer I Wat zien een heele boel menschen elkaar nooit moer aan, of zien boos en nydig naar elkander of zoeken, als ze kunnen, do een den ander onaangenaam te wezen. Men kan soms zoo uit de hoogte wezen, zoo hatelijk wezen, zoo onbeleefd wezen, de een tegen den ander. En zoo loopan de menschen elkander als vreom- den, of soms nog wel erger, als vyanden voorby. Dat ïykt dus niet veel op een hemel I En dat is jammer. Jammer is dat voor beide partyen 1 Voor den beleedigde, want als hy allo grieven, die hy heeft tegen de menschen, opzamelt als een schat, waaruit hy telkens weer wapens to voorscbyn haalt, om zyn recht, om beleedigd zich te gevoelen, te verdedigen, dan houdt of scheurt byzelf de wonden open, die hem een maal pijn hebben gedaan; dan vergiftigt hy hoe langer zoo meer zyn eigen hart, dao vermoordt byzelf in zich het vertrouwen op zyn evenmoosch, en 't leven wordt hem eeo hel; als hy vergeven en vergeten kon, zou hy zich van den demon verlossen, die de smarten des levens voor hem altyd nieuw blyven doet Jammer is dat ook voor den beleedigde I Wie zal ze tellen de tranen, die er geschreid wor den, omdat eenmaal dat onbezonnen woord van de lippen ls ontgleden, niet zoo kwaad bedoeld of gomeend, maar dat die noodlottige scheiding teweegbracht; wie zal zeggen, hoe- velen er zyn, ver van huis, in den vreemde vertoevende, naar verre landen afgereisd, om or vrede te zoeken, maar er kwam geen vrededo gedachte aan vader of moeder, aan man of vrouw, aan broeder of zuster, aan vriend of vriendin, die men eens onbegrypelyk zeer heeft gedaan met woord of mot daad, laat geen rust. Zy roepen: ach, vergeef 't my, vergeet 't tochmaar het antwoord biyft uit. Hoevelen, hoe onnoemiyk velen teren weg van verdriet omdat hun niet vergeven werd en het eens gesprokene of gedane niet vergeten kon worden. O, gy die dit leest, sta oven stil en luister I Wy zyn zoo lichtzinnig soms met onze woor den, zoo roekeloos vaak met onzo daden. Niet zoo kwaad gemeend, zoo boos niet be doeld, zegt ge, wy gelooven het, maar zy die 't woord hoorden of de daad ondervonden, zy voelen het wel en zy kunnon het soms nooit vergeten 1 En dan.... is het vaak te laatl Vergeven en vergeten is plicht l Maar't ls een moeielyke plicht. In Vorstengunst" vertelt ons Wallis, dat Person door Koning Erik werd verheven tot den adelstand en dat deze daarna door de edellieden on ondor doze vooral door den jongen onbezonnen Nils Sturo werd beleedigd en dat deze onder dio woordenwisseling zich tot den goheelen adel richtte mot do woorden „Ik ben er trotsch op geen edolman te zyn." Maar na de vergadering komt in het hart van den jongen Sture berouw. Hy wacht Person op on zegt: „Heer Person, er is iets tusschen ons voorgevallen, dat my leed doet Ik wenschte u daarover iets te zeggen. En dan met een hoogen blos op hot gloeiend gelaat zegt hy „Ik heb een beschuldiging tegen u uitgespro ken, waartoe ik geen recht had. Ik vraag u vergiffenis." Maar als hy nu de hand naar zyn tegenstander uitsteekt, ontsluiten diens over elkaar gekruiste armen zich niet. Ronde schuldbekentenis wordt ontvangen door koele hoogheid; en nu zegt Sture: „Gy hebt geiyk, een edelman zyt gy met;" Gy hoort het, vergeven en vergeten is het werk van een edelman. En edelman is men by de gratie Godsl Zeker, daar zyn menschen, wie 't niet zoo veel moeite kost misschien, menschen zonder gewoon menschenvleesch en menschenbloed, menschen met visschenvleesch en bloed, die er niets van voelen, omdat zy het o zoo ge- makkeiyk by zich neer kunnen laten giyden, maar dan is het weer geen kunst. Maar als men u onvriendeiyk bejegent, een hard woord tot u zegt, u krenkt in uwe edel ste gevoelens en bedoellDgOD, onbeleefd tegen u is, u uit de hoogte behandelt, dan en in honderd gevallen meer, dan kost het een mensch moeite om het hart, dat ontstemd is, dadeiyk weer in de rechte plooi te brengen en te doen alsof er niets is gebeurd. Maar het kan hoe moeieiyk het ook is. Het kan, als wy het onszelf mogeiyk maken, om te denken, dat zy 't wel gezegd en gedaan hebbsn, maar het zoo kwaad niet hebben ge meend; 't kan, als wy maar werkeiyk lief hebbon. Herinnert ge u nog wel, hoe ge als kinde ren thuis zyt gekomen met een boos gezicht, en gezegd hebt: lk wil nooit weer met hem of haar spelen t En 's middags al speeldet gy weer mot wie ge zooeven getwist hadt en van wien gy boos waart weggeloopen. Als vador of moeder dan zeiden: ik dacht dat gy zoo boos waart, dat gy nooit weer met dien of die zoudt Bpelen, dan kregen zy ten antwoord: o, 't is allang weor over. Qolukkige kinderwereld, waar men zoo spoedig vergeven en vergeten kanl Als wy grooto menschen maar wat meer geiykvormlg waren aan kinderen 1 Na den slag van Fohrbellin, waarin do Zweden door de Pruisen geslagen waren, ver zocht een doodeiyk gewonde Zwoed eenige lafenis van een Pruisisch soldaat. Die zal ik u geven, kameraad, antwoordde deze, maar terwyi hy de veldflesch losmaakte, nam de verraderiyke Zweed een naast hem liggond pistool en vuurde op den goodhartigen Pruis. Het schot miste evenwel. „Gy hebt goed go- mikt," antwoorddo deze, „want de kogel floot vlak aan myn oor langs, maar gy hebt 't boos gemeend en ik kan u daarvoor niet ongestraft laten. Zie, dezo flesch is vol goeden wyn on ik had u alles willen geven, maar nu krygt gy maar de helft." Daarop deed de Pruis een duchtigen teug, reikte toen de flosch aan zyn vyand en ging bedaard vorder. Yan den edeion John Wesley wordt ver haald, dat, toen op zekeren dag de gezag voerder van een schip, waarop hy zich als passagier bevond, in hevigen toorn tegen een zyner onderhoorigen opstoof en den overtreder met vlammenden blik toevoegde: „wat er ooit gebeure, dit kan en zal ik u nimmer vergoven," Wosley hem aanstarendo deze merkwaardige woorden sprak: „dan is bet zeer te hopen, dat gyzelf nimmer meer zondigt." Als gy bidt: Vader, vergeef ons onzo schulden, geiyk ook wy vergeven onzen schuldenaren, en gy laat het laatste achter wege, dan blijft er voor het eerste geen hoop meer over. By Gods genade alleen wordt mon oen edel man, die vergeven on vorgeten kan. LEIDEN, 4 Juli. Blijkens het jaarverslag over den toe stand van het gemeente-archief te Leiden gedurende het jaar 1902, werd het grootste deel van het jaar gewerkt aan do beschrij ving van de weesboedels. De in 1901 van het stadhuis overgebrachte bescheiden, die jaren lang op een der zolders waren opgeborgen, werden eerst van de overvloedige laag stof en vuil ontdaan en daarna beschreven. Het aantal geordende boedels klom hierdoor van 2360 tot 2512. Do groote omvang dezer boe dels doet vermoeden, dat de uitvoerigste en tijdroovend8te tot het laatst zijn bewaard. Reeds hoopte de gemeente-archivaris dr. J. C. Overvoorde dit vervelend en weinig dankbaar gedeelte der heschrijving door worsteld te hebben, toen hij verrast werd door de ontdekking, dat de 48 planken met bescheiden, hoog opgestapeld in een uithoek van de bergplaats, ook behoorden tot het on derhanden genomen archief der Weeskamer. Door de zorgen van de beambten der Wees kamer waren eertijds alle bescheiden, die tot eenzelfden boedel behoorden, in doozen of pakken bijeengevoegd, doch later zijn pak ken uiteengevallen of moedwillig uiteenge nomen, waardoor een verzameling losse stukken ontstond, die in den loop der ja ren in de schromelijkste wanorde dooreen- raaktc. Van deze bocdelfragmentcn, ver mengd met stukken betreffende 't algemeen beheer der Weeskamer, werden ongeveer 30 planken door don archivaris beschreven, te zamen 3226 stukken, waarvan voorloopig ongeveer 1700 tot boedels bijeengebracht zijn kunnen worden. Yan verschillende be scheiden zal dit, nu het verband eenmaal is verbroken, waarschijnlijk onmogelijk zijn. De archivaris hoopt echter door een verge lijking met de registers der Weeskamer al thans van het grootste gedeelte het verband weder te kunnen herstellen. Dit moet echter wachten tot ook de nog resteerende 18 planken zijn beschreven en de alphabetischo klapper op de registers van de Weeskamer gereed is. De toestand der verzamelingen is zeer bevredigend, alleen blijft het zeer gewcnscht om in de bewaarplaats een centrale verwar ming aan te brengen, daar voornamelijk de onderste verdieping, niettegenstaande het voortdurend luchten, niet geheel vrij blijkt van vocht. De plotselinge overgang nit de verwarm de bureaux in de ijskoude bergplaats is in den winter ook voor de gezondheid der beambten nadeelig en dwingt om in de win termaanden de werkzaamheden zoodanig te regelen, dat geen langdurig verblijf in de bewaarplaats wordt vereischt. Op dit bezwaar werd reeds sinds jaren, en ook in het verslag over 1901, uitvoerig ge wezen. De gaskachels op de bureaux, hoewel reeds veel verbeterd, doen ook naar een andere wijze van verwarming verlangend uitzien. Met veel genoegen wijst de archivaris or op, dat in con ander gebrek, waarop sinds jaren werd gewezea, thans is voorzion. Bij do begrooting over 1903 werd een bedrag uitgetrokken voor het aanbrengen van een galerij in de bibliotheek. Do noodzakelijk heid van deze verbetering drong te meer, nu door bet gereedkomen der beschrijving van do bibliotheek ook hot hiervan door do bezoekers gemaakt gebruik steeds toeneemt. In het gebrek aan ruimte zal tevens voor zien worden door het aanbrengen van nieu we kasten. De reeds in hot vorig verBlag besproken middelen tot beteugeling van het brandge vaar werden in den loop van dit jaar aan gebracht en als middel tegen het van bui ten optrekken van Vocht werden in het tras raam de voegen uitgebikt on opnieuw aan gesmeerd. De buitenmuren, die aan de bin nenzijde geverfd zijn, vertooncn op verschil lende punten een afschilvcrcn der verf, waarschijnlijk ten gevolge van vocht, waar in zal voorzien moeten worden. Dc reeds in 1901 voor de kamer van den archivaris aangebrachte verbetering in de plaatsing der jaloezieën werd dit jaar ook bij het hier naast gelegen vertrek toegepast. Ook werden de kamer van den archivaris on de leeska mer dit jaar behangen. Van do nog steeds voor enkele kasten ontbrekonde planken werd een gedeelte bijgeleverd. Thans is nog een te kort van 28 planken. Met de verbetering in dc wijze van op berging der prenten en tcokcningen kon dit jaar nog g n begin worden gemaakt. Zoo dra de bibliotheek en het archief der Wees kamer definitief geordend zijn, boopt de ar chivaris meer zijn aandacht aan dezo afdcc- ling te kunnen wijdon. Reeds werd met de beschrijving van den atlas een begin ge maakt. Door den heer Des Tombe werden twee portefeuilles met portretten be schreven. De Openbare Les van de leerlingen der Hoogere Burgerschool voor Jongens, in het gebouw op de Pieterskerk gracht, zal gehouden worden op Maandag 6 Juli van ö'/j11'/» u. 1ste Klasse A. 910'/4 CUf. en Stelk. (S.), 10'/, -11 Fransch. 11 -ll1/, Nat. Historie. 18to Klasso B. O'/a10'/4 AardrykskuDdo. 10'/%11 Nederlandsch. 11 11 '/j Duftsch (Br.) 2de Klasse A. 9'/m 10'/4 Duitsch. 10l/4- 11 Aardrykskunde. 11 11'/, Engolsch 2de Klasse B 9*/» 10'/4 Moetkunde. 101 11 Geschiedenis 11 11'/, CUf. en Stelkunde 3de Klasse A. 97,-10'/» Cyf. en Stel kunde (L.) 10'/4-ll Engolech. 11-11'/, Nederlandsch. 3de Klanso B. 97i 10'/% Natuurkunde. ÏO1/, 11 Meetkunde. 11 11'/, Geschiedenis. 4de Klasse A. 9'/, 10 Nat. Historie. 10 10'/, Staatswetenschappen. 10'/, 11 Mecha nica. 11 ID/, Scheikunde. 4de Klasse B. 9'/, 10Staatewetenschappen. 10-10'/, Scheikunde. 10V,-11 Duitsch. 11 117, Natuurkunde. De tentooostolling van teekeningon zal plaat» hebben op Woensdag, Donderdag en Vrydag 8, 9 en 10 Juli van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uren, in de Gohoorzaal (ingang Aalmarkt). Door de troepen alhier in garnizoen zal Maandag ter gelegenheid van den verjaardag van H, K. H. Prinses Maria geen parade worden gohouden. De lsto luitenant J. van Kaathoven, van het 4de regiment infanterie alhier, wordt den 16den Juli a. 9. gedetacheerd aan de Normaal schietschool te 's-Qravenhage tot het volgen van een schletcursus. Gedurende het 2de kwartaal 1903 hebben zich Ier dienstneming by de Kweokschool voor Zeevaart alhier aangemeld 154 jongens, waarvan 98 wegens hcbameiyke ongeschikt beid weiden afgekeurd en do overige tot een verbintenis by Hr. Ms. zoodienst werden toegelaten. Bovendien werden 5 jongelieden van Euro- peesche afkomst, waarvan or drie in Hr. Ms. zeedienst werden aangenomen te Soerabaia en twee le Batavia, gedurende bovengenoemd tydvak by de Kweekschool voor Zeevaart gedetacheerd, ter opleiding. Men deelt ons mede: Donderdag a s. zal de ook hier ter stede bekende heer C. R. van Leeuwen, van Amsterdam, bekend wegens z(in prediken van de lichaamsgenezing door het geloof in Christus als Heelmeester, met een gezelschap menschen per pleizierboot arriveeren en te 2 uren 's namiddags een samenkomst houden ln hot Nulsgebouw, waartoe hy alle belangstellenden uitnoodigt tegonwoordig te zyn. Een aantal genezonen zullen dlon middag medodeoling doen van hun bevindingen, waar van enkele zeer interessant zyn, omdat zy voorheen aan ernstige ziekten geleden hebben en die nu geheel gezond zyn. De toegang is kosteloos en open voor ieder belangstellende. De „Vereeniging tot bestryding van knoeieryen in den Boter- en Kaashandel", goedgekeurd by KoninklUk Besluit van 26 Mei 1885 No. 41, later gewUzigd by Koninkiyk Besluit van 19 Juni 1896, beeft tot den minister van waterstaat, handel en nyverheid een adres gericht, waarin zy onder 's Ministers aandacht brengt, dat sedert eeuwen een van de voornaamste takken van landbouw in Noord- en Zuid-Holland, en een belangrijk doel van Utrecht is: bot inakon van velt® kaas In Goudschen- en Edamiuor vorm. Deze producten worden uligevoerd naar all® boschaafde landen ln en bulten Europa en hadden dao ook een geveetlgde wereldroputatlo. Na do opkomet der fabriekmatige zuivel-" bereiding zjjn de faotoron, waarvan het wel slagen on de reputatie der genoemde nyverheid afhaukeiyk zyn, beiangrl'k gowyzigd. In vele fabrieken toch wordt kaae in steeds grootere hoeveelheden uit molk gemaakt, di® geheel of gedeelteiyk is afgeroomd en onder dei.zellden naam en in denzulfden vorm als veite kaas vei kocht. Hierdoor wordt zeer grooto schade toege bracht aan den goeden naam van de Nedor- landacbe kaas in binnen- en buitonland. Een niet ouboiangryk deel van de land- bouwors in Noord Holland ls in de laatst® i jaren evenoeos er toe overgegaan hun Edain- mer kaas te maken van gedeelteiyk afge roomde melk. Een gevolg van het toenemend wantrouwen ie: hot teruggaan in waarde van one zoo belangryk nationaal product op de wereld markt, en het verlies van menig belangryk gebied van afzet. Genoemde Vereeniging verzoekt den Minister, met het oog op do veelvuldige klachten uit het binnen- en buitenland over den achter uitgang van de qualitelt der Nederlandsch® kans, het danrheon te leiden, dat by de Wet maatregelen worden genomen ter bescherming van de Nederlandscho kaasindustrie en dat de schadeiyke gevolgen, ten gevolge van den verkoop van kaas uit afgeroomde melk onder den naam en In den vorm van volvette kaas, voortaan worden voorkomen. Tot toelichting van dit verzoek, heeft adressanto by het adres eene ultvoorlg® „Memorie van toelichting" gevoegd. De leden der Eerste Kamer van de Staten Generaal zyn ter vergadering byeon- geroepon tegen Woensdagavond aanstaand® to halfnogen. Gisteravond werd door de Spoorweg- enqu6ie-commi8sie gehoord: jhr. mr. W. F. van der Wyck, chef van den elgemeonon dienst van de H. S. M., te Ainelerdam. Do beer J. Lely, van Voorschoten, student aan de Handelshoogeschool te Leipzig, 1e ge slaagd voor hot examen ln Engelsche en Fransche handelscorrespondentie aan die hoogeschool. I Door dc Nodcrl. Maatschappij ter bo- vordori .g der Pharmacio ie hot volgend® adres aan den minister van binncnlandsohe zaken en aan do Tweede Kamer dor Steten- Generaal verzonden: Do Nedcrlandsche Maalsohappij tot be vordering der Pharmacic geeft met ver schuldigdeeerbied to kennen, dat reeds in 1895 door hor bij do Regee ring ia aangedrongen op het verschaffen van do gelegenheid aan ie apothekers, wel ke geen gymnasiale opleiding genoten hebben, om door hot schrijven en vordcdL gen van een proefschrift den doctoralen graad te verkrijgen dat in den laateten tijd ook van medische zijde adressen in denzclfden geest voor allen, die hot uiploma van arte bezitten, tot de Ro geer ing zijn gericht; dat zooals uit 't door Uwe Excellentie in gediend wetsontwerp tot wijziging van d« wet tot regeling van het hoogor onderwijs in art. 82x en in dc daarl 'j gegeven memo rie van toe.K .ing blijkt, ook door U. E. uitbreiding van hot recht oi i den doctora len graad te verkrijgen noodzakelijk wordt geacht, onafhankelijk van een gymnasialo opleiding; dat tot voor korten fcijd herhaaldelijk door Noderlandsche apothekers gebruik werd go- maakt van dc gelegenheid >n het buitenland te promovcercn, terwijl nu deze gelegenheid zoo goed als niet rnecr bestaat redenen, waarom zij met aandrang U. E. verzoekt het daarheen te leiden, dat ook voor hen, die als student in dc pharmacio zijn ingeschreven, maar niet in het bezit zijn van het diploma van eindexamen gym nasium of van het daarmede gelijk gestelde examen, genoemd in artt. 12 en 13 van do wet tot regeling van hol hoogor onderwijs, do gelegenheid worde opengesteld om, door het schrijven en verdedigen van een proefschrift den doctoralen graad te verkrijgen. Thans wordt aan het „U. D." gemold, dat minister Kuyper tot overeenstemming Is gekomon met de medische faculteit te Lelden,' om aldaar een leerstoel op te richten In do homoeopatbie. Eenige mannen van naam en wetenschap ln het buitonland zyn „gopolet", een drietal zelfs der faculteit voorgelegd. 't Moeiiyke moet zyn, of oon dier beeron, die meestal een zeer luxueuze positie Inne mon, bereid zullen zyn naar hier to komen, op oen professors traktement. Voor hot notarieel staatsexamon zyn geslaagd van 1 3 Juli eerste gedoelto d* heeren G. W. Koerman, Amsterdam; H. J. Kamp, Steenwyk; P. van der Brugge, Mep-, pel; tweede gedeelte do heeren B. H. Kelder, 's-Gravenbage; Elema, Leens; A van Schuylenburgh, Amsterdam; N. M. Hooflake, Rotterdam, F. M. Wevo, 's Gravenhage; G. Larameree, Steenbergen.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1