Brieven van een Leidennar. Tweede Kamer. Ingezonden. Koloniën, Kerkelijke berichten. Burgerlijke Stand. Een adres aan den Gemeenteraad. Do af cl. Leiden van don Bond van Ned. Onderwijzers heeft zich met een adres tot den Raad dezer gemeente gewend, houdende het verzoek in de verordening v^-o 11 Jan. 1894 (nadej.* gewijzigd bij Raadsbesluit van 11 Maart 1897 cn 10 Jan. 1901) de bepaling op te nemen, dat aan een onderwijzer of on derwijzeres heb onderwijs van ten hoogste 40 kinderen kan opgedragen worden. De gronden, waarop dit verzoek steunt, zijn vervat in een uitvoerige toelichting, die heb adres vergezelt. Klassikale behandeling der leerstof al dus heet hot in deze toelichting is cn blijft alleen dan mogelijk wanneer alle leerlingen in staat zijn heb onderwijs to vol gen ep gelijko vorderingen te maken. De (onderwijzer wijdt daarom aan achterblij vers zooveel mogelijk zijn bijzondere aan dacht en tracht in meerdere of mindere mato liet evenwicht in zijn klasse te bewaren. Het natuurlijk verschil in aanleg kan door geen regeling, hoo voortreffelijk ook, opge heven worden. Er is echter nog een andere omstandigheid, die den arbeid des onderwij zers grootendeels van zijn vruchtbaarheid be rooft en waartegenover men niet machteloos staat. Adressante bedoelt de overbevolking der klassen op vele scholen. Vooral bij do thans algemeen in zwang zijnde methoden, is bet een cisch, dat de on derwijzer onophoudelijk in gedachten wisse ling treedt met zijn klasse om er zich van te overtuigen, of heb geleerde begrepen is, wat vooral bij een overbevolkte klasse voor den onderwijzer zeer vermoeiend is. Maar groo- ter ramp nog is zij voor dc leerlingen, die hun loven lang de gevolgen cr van ondervin den Die gevolgen treffen inzonderheid de kinderen van on- en minvermogende ouders, wier maatschappelijko positie niet toelaat, dat hun kroost langer schoolgaat dan noo- dig is, om aan dc oischen der wet tc voldoen. Tot staving der bewering, dat de klassen in onze scholen over 't algemeen te veel leer lingen tellen, wordt in cle toeliohting cch volledig overzicht van de sterkte der klas een gegeven op 1 Ootober 1902. Uit deze cijfers blijkt ten duidelijkste, dat op 1 October 1902 de toestand op dc scholen 3de en 4de klasse veel to wensohon overliet. In tegenstelling daarmede maken do gctal- len voor de scholen lstc en 2de klasse, voor al die voor do 1ste, een schil berend figuur. Op de scholen 3de cn 4de klasse was het re gel, dat een onderwijzer meer dan 40 leer lingen voor zijn rekening had. Het was zelfs geenszins een witte raaf, als dat cijfer de 50 te boven ging. Op de scholen 2de klas se bedroeg dit getal gemiddeld minder dan 30, op de jongensschool 1ste klasse dooreen minder dan 19 en op de meisjesschool ïsto klasse stond een onderwijzeres voor gemid deld nog geen 15 leerlingen. Gebeurde het, dat door dezen toestand leerlingen, die onvoldoende vorderingen ge maakt hadden, verhoogd werden, 't kwam erger nog ook voor, dat leerlingen, hoewel geschikt om over te gaan, wegens plaatsge brek moesten blijven zitten. Hoewel adressante erkent, dat door de opening van de nieuwe school in de Paul- Kruger-strant dc toestand voor de leerlingen der 3de kl. aanmerkelijk is verbeterd, acht zij daarmede hot gevaar nog niet afgewend, hetgeen wordt aangetoond met een overzicht van de grootte der klassen in dc scholen 3de kl. op 3 Juni j. 1. Adressante handhaaft dus haar conclusie, dat het opnemen in de verordening van een bepaling omtrent het maximaal getal leer lingen per onderwijzer het beste geneesmid del is tegen den kanker van overbevolkte klassen. XV. Onze gemeente staat binnenkort een be kend burger en de gemeenteraad een zijner meest in 't oog loopendo figuren te verlie zen. De „Staatscourant" vermeldde don laat-sten avond van de vorige week do be noeming van onzen stadgenoot den heer J. de Lange tob burgemeester van Oudshoorn. Het gorucht er van was deze benoeming al eenigen tijd. vooruitgegaan; ik had cr ook al van gehoord, doch meende er in mijn vorigen brief nog niets van te mogen zeg gen. Don 30stcn Augustus 1899 d'or dc anti- revolulionnaire en katholieke partijon in den Raad gebracht, zitting nemend voor het derde district, heeft hij in die vier ja ren veel van zich laten hooren. Wie do laat ste drie jaargangen van de „Verslagen der Handelingen van den Gemeenteraad van Leiden" doorloopt, zal daarin don heer Do Lango dikwijls als spreker aantreffen. Hij behoort niet tot de zwijgende loeien cn wat hij zegt is gewoonlijk goed. Somwijlen scherp, vooral wanneer hij in hot debat geprikkeld wordt, voor de tweede of derde maal te spreken gaat hij voor een dor scherpzinnigste leden van do rechterzijde door. Dat hij reeds spoedig tot lid der Com missie van Fabricage werd benoemd, be wijst wel, dat zijn kennis en bekwaamheid door zijn medeleden wordt erkend. Door omstandigheden genoodzaakt daarvoor te bedanken, werd hij even later tot lid der fJomroissic voor het Slachthuis aangcwc- icn. Meer dan eens werd ook zijn naam ge noemd in verband met een welhoudersbenoc- ming. In den laatsten tijd trad de eenvou dige man, die zichzelf nooit zocht, maar niettemin de publieke zaak grondig onder zocht en met hart en ziol diende, nogal eens op den voorgrond. Verleden najaar bij Kon. Besluit aangesteld tot agent voor de Rijks verzekeringsbank, logde hij deze betrekking spoedig weer neder. Daarna bij het overlij den van don heer A. E. van Kempen werd hij candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer en viel met een kleine minderheid tegenover prof. Van der Ylugt, togen wïcn te vallen zoker geen oneer is. Thans is hij door de Hooge Rogeering waar dig gekeurd aan het hoofd der gemeente Ondshoorn te staan. De heer De Lange is een man, dio niot iets aanvaardt, of hij moet hobh. i de vaste overtuiging, bet naar behooron te kunnen volbrengen, en daarom twijfelen wij niet of hij zal blijken te zijp een waardig burge meester, berekend voor de taak, weldra door hem op de schouders te nemen. Ook al besef ik levendig, dat zijn heen gaan voor do gemeente in het alge meen en voor de partij, waartoe hij behoort in kot bijzonder, een groot ver lies zal wezen, toch wensch ik uit naam van velen zijner medeburgers he'n hartelijk geluk met do onderscheiding, hem te beurt gevallen, en feliciteer ik de gemeente Ouds hoorn niet minder met haren nieuwen bur gemeester. „Beste vriend „Lei den aar", gij, die zoo leuk over allerlei zaken kunt keuvelen en een enkele maal zelfs rake dingen zegt, vertel in deze week van spanning ook eens wat over de verkiezingen van den gemeen teraad". Zoo'n briefje kreeg ik dezer dagen over de post. Een enkel oogenblik voelde ik mijn jjdelheid gestreeld en liet in mijn gedachten de lange rij van candidaten voor mij voorbijgaan eptoen dacht ik op eens: neen, aan de politiek doe ik niet. En ik herhaal het hier als antwoord op den vriendelijken briefschrijver en allen, die liet met hom eens zijn: „Neen, aan politiek doe ik niet". O, ik weet het wol, dc stembus moot spre ken en een keuze deen uit.al die personen, waarvan de eon mij niet minder respectabel voorkomt dan do andor, maar laat mij er als 't u belieft buiten. Is dc Julimaand nog niet warm genoeg 1 Als ik in deze zaak al teen woordje mee mocht spreken, dan zou ik voorstellen de schermutselingen, die de volgende week in do meeste gemeenten van ons lieve vaderland zullen plaats hebben, te verstellen op November of Maart. Ik zal als eerzaam burger van Leiden, dio zijn burgerp liohten trouw vervult, "Woensdag zooveel witte puntjes voor zoo veel namen heel ordentelijk zwart maken als cr in mijn district leden moeten gekozen worden en 't stembiljet notjes in de bus doen, meer moet men van mij niet vergen. Hiermede neem ik ditmaal afscheid van mijn lezers mefc den wensoli, dat na don strijd de Leidsohe kiezers en de kiezers uit andore gemeenten zich niets te verwijten zul len hebben en niemand zich behoeft te scha men voor hetgeen hij in dc hitte van den strijd voor zijn partij of heilige overtuiging heeft mcencn te moeten doen. En dat do keuze hier e<n elders een goede keuze moge zijn Voortgezet wordt de beraadslaging over hot wetsontwerp tot wijziging der wet op den suikeraccijns, overeenkomstig de Sui- kerconventie. De Minister van Financiën verdedigt do wij'zigingen, door hem in het wetsontwerp gebracht. Die wijzigingen hielden verband met den fcilelijken t >cstand, en getuigden van wijs beleid van de Regeering. Met het oog op den finnncieelen toestand zou een nanmerkeijke accijnsverlaging on mogelijk zijn. De schatkist kan geen 20 mil lioen, noch zelfs de helft, of een kwart ge deelte daarvan missen. En het middel van verhooging der directe belastingen acht do Minister zeer onbruikbaar. Dc Minister betoogt, dat het tekort, ook tot dekking van reeds gedane uitgaven stakingskosten tot 8 millioen zal stijgen. Aanmerkelijke accijnsverlaging is dan ook onmogelijk. De Minister berekent voorts, dat dc uit gaven voor den gewonen dienst met onge veer 5 millioen zullen stijgen. Spr. ontkent, dat onze suikerindustrie in de toekomst gevaar loopt, doch verklaart zioh bereid, een onderzoek in to stellen naar den toestand der suikerfabrieken. Dc heer Schaper stelt een amendement voor, om de bepaling van den aocijns slechts van kracht te doen zijn tot 1 September 1905. Het zou in behandeling komen bij art 1, maar om onzuivere stemming te voorkomen, trok de voorsteller toen zijn amendement in, om bij art. 10 een andor in te dienon van de- zelfdo strekking. De Minister heeft bedenkingen togen het rauwelijks ingediende amendement; boven dien ia 1905 het jaar der verkiezingen en niet gunstig om op den wetgevendon arbeid .te influcnceeren. De heer Tydeman stelt als sub-amende ment voor 1 September 1905 te vorandoren in 1 September 1906, welk sub-amendement wordt overgenomen door d© heeren Schaper s. Het amendement wordt aldus gewijzigd aangenomen met 43 tegen 23 stemmen en daarna het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Do Voorzitter deelt mede, dat do heer Troolstra zijn aangekondigde interpellatie betreffende dc veiligheid in het spoorweg verkeer heeft ingetrokken. Na vaststelling der huishoudelijke raming voor 1904 is de Kamer gescheiden tot na dere bijeenroep ing. Mijnheer de liedacteur 1 Hoewol volstrekt geen Botanicus, ben ik wel een beminnaar van den schat van Flora, zoo dikwijls op eigenaardige uitstapjes, alsmede op onze Zaterdagsche bloemmarkt, te te bewonderen. Op den naam van een der meest geliefde Flora's kinderen mag zoker wel de, ten onrechte genoemd wordende, Geranium aan spraak maken. Voor hen, wien dit aangaat, wordt hier een citaat ovorgenomen uit hot work van een autoriteiten, n. 1. dr. H. Bos, leoraar aan de Rljkslandbouwschool te Wagenlngen. Het luidt als volgt: „De planten, die wü in het gewone leven met den naam van Geranium" betitelen, be- hooren wol tot deze familie, maar eigenlijk tot een ander geslacht, d. 1. Pelargo nium, en wel Pelargonium Zonale (do ster vormige) en Pelargonium Odler (de kelkvormlge of z. g. Fransche Geranium)." Met de plaatsiDg van bovenstaande, ver plicht U eea Eypoctondrist. BATAVIA, 30 Mei-3 Juni. Men seint aan het „Bat, Nbl." uit Semarang, dd. 3 Juni: Gistermiddag werd in Kampong Domang Banjoc een gruwelijk drama afgéepeeld. Zekere Kriebel, reeds vroeger wegens moord onder verzachtende omstandigheden veroordeeld tot acht jaren gevangenisstraf en vervallen-verklaring van den militairen stand, vermoordde zijn huislioudstor met een kris. Hij trof haar in het hart en sneed het lijk daarna de polsen en den hals af. De moeder van do veis lagere, die te hulp snelden, bracht den woestaard eonige hoofd wonden toe. Schout Van Ham en de opzichter der genie Rademaker overmanden den moorde naar, toen hij zelfmoord wilde plegen. Do officier van Justitie was spoedig ter plaatse en onderzocht de zaak. Het blijkt, dat de daad uit ijvorzucht werd bedreven; do vrouw zou in ongeoor loofde betrekkingen hebben gestaan tot een anderen Europeaan. De moordenaar werd naar de gevangenis overgebracht. De assistent-resident van Deli E. L. M. Kühr is belast met het bestuur over de onderafdeeling Medan. De controleur F. O. H. Darlang is be last mot do betrekking van controleur voor de regeling der landelijke inkomsten en der agrarische aangelegenheden in afdeel ing Lombok, met standplaats Mataram. Dc adspirant-oontroleur van Tomang goeng W. R. March is belast met do waar neming van hot bestuur over de contröle- afdceling Tjandirato en te gelijk met zijn eigen functies. Aan den tweeden commies bij do vierde afdeeling van het departement van oorlog (hoofdbureau der genie) K. H. Ferbor, is een maand verlof verleend wegens ziekte naar Batavia en Soekaboemi. AT3ES. Men seint aan het „Bat. Nbl." uit Kotta- Radja, d.d. 30 Mei: De colonne onder command) van den ka pitein der infanterie J. la Gordt Dilió kwam over Ketal Roeseb en Pira terug Vele vijanden waren gedood, waaronder hoofden van Biram en Mbang. De marechaussee onder commando van den onderluitenant H. Christoffel dood de op haar tocht in het gebergte Panglima Prang Banta met elf kawans. Bij het doorzoeken van een Luis in Kcr- ti werd door een klewanghouw over het hoofd levensgevaarlijk gewond de Europee- sche fuselier Brilleman. De Europceschc sevgeant Knoop werd door een rentjongsteek in den moncl licht gewond. Tor aanvulling van' dit telegram volge hier uit de „Jav. Cour." van 2 Juni het geen onder dagteekening van 30 Mei j.l door den gouverneur van Atjeh en Ondor- hoorigheden word geseind: Colonne La Gordt Dilié vertrok van Ka- rang Ampar over Ketol-streek naar Boha- san en Tretet. Bevolking overal aanwezig, stamhoofden meldden zich bij majoor Van Daalen. Nergens viel een schot Van Tretet naar het dal van Roeseb. Hier was bevol king overal gevlucht. Twee schuilplaatsen verrast, waarbij 6 vijanden gedood en 12 gearresteerdonder cerstgenoemden het hoofd van Berom, van daar naar Boven Pirostreek, waar op ladangs 2 vijanden werden gedood, waaronder het hoofd van Mbang. Colonne keerde over Hakim Kroeong en Boeloestreek en verder per tram den 28sten Mei te Samalanga terug. Bij vierdaagschen tocht in Boven Seulouma en Pira werden door kapitein Colijn 27 vijan den gedood, die met hun wapens in onze handen vielen. Daarna werden door een de tachement van deze colonne en door colonne Christoffel kleine wachtposten van Polcm overvallen cn gedood: Polem werd niet ont dekt; zijn tegenwoordige schuilplaats ia een paja in de Pirostreek ten oosten van de rivier van dien naam. Onafgebroken wordt naar hem gezocht. Op ontvangen spionnenbericht verraste de onderluitenant Christoffel de schuilplaats van Panglima Prang Banto van Matang Koeli Logo, Zuid oosten van Lhö Seumawé, waarbij deze Panglima Prang met 11 volgelingen sneef de. Buit 4 achterlaad-, 2 voorlaadgewe- ren en blanko wapen Bij het doorzoeken van een huis in Keurentoe levensgevaar lijk gewond de Europecsche fuselier Brille man (alg. st. 48740.) Bij een patrouille in Pidio door rentjongsteek levensgevaar- iijk 1) gewond de Europeesche sergeant Knoop (alg. st. no. 581S2/2409)aanrander gedood. Aan het „Bat. Nbl werd uit Kotta- lladja, d.d. 2 Juni, geseind: De soldaat-ziekenverpleger Koster (alg. stamboek no. 53790) is in Pedië door een rontjongsteck levensgevaarlijk gewond Generaal Van dor Wijck zou zich, naar hot „Bat. Nbld." meldt, den 6den Juni naar Atjeh inschepen tot het houden eener inspec tie over de in dat gewest gelegerde infante- riemacht, waartoe hij, gelijk onze lezers we ten, door generaal Van Hcutsz is uitge- noodigd. KORINTTJI. Het „Bat. Nbld." van 30 Mei meldt: Heden, vertrok naar Djambi, met bestem ming Zuid-Korintji, een inlandscho com pagnie van het negende bat. infanterio on der de bevelen van den kapitein A. C. L. dc Klerck. Naar wij vernemen, zal over een week een tweede compagnie van genoemd bat. even eens Tjimahi verlaten om van uit het Djam- bische tegen Korintji te ageeren. Deze cora- 1) In het telegram aan het „Bat. Nbl." licht gewond. pagnie staat onder bevel van den kapitein B. Filet. Uit Indrapoera seinde men aan „De Lo comotief" De expeditionaire troepen zullen den' 28sten of 29sten Mei van Padang Pandjang naar Korintji vertrekken, in 4 echelons, elk van één peloton. De chef van den staf en die der hulpwa pens en diensten zijn sedert 24 Mei doende om den opmarsch in Indrapoera voor te be reiden. Do étappes zijnEmmahaven Ila- lang-tapan, Peratak-napal, Paradontinggi, Pamoentjak, Batoe-gadang en Barong-ba- rongtalang. De troepen kunnen den 7den of 8sten Juni in de bewoonde streken van Korintji agee ren. De Korintjiërs verbrandden de bestaande loodsen te Poratak-napal, en Paradon tinggi, Zo werden echter door de onzen op nieuw opgebouwd en bezet. De chef van den staf begaf zich den 27ston Mei van Tapan naar Barong-barong-talang mot een dekking van 1 peloton, tot het in winnen van inlichtingen en het maken van verkenningen. Een massa vivres is reeds opgevoerd, ter wijl verdere opvoer is verzekerd. Tussehen Tapan en Korintji wordt één compagnie ge legerd, verdeeld over dat traject. DEM. Het „Bat. Nbld." van 3 Juni meldt het volgende Mr. J. L. Th. Rhemrev, officier van jus titie, vertrekt morgen naar Deli om een onderzoek te doen naar de door mr. Van den Brand beweerde lroelieschandalen Door don (ionvornour-ljffnorr.aï vr.n Ned.-in- Jio eijn de volgende beschikkingen oenomen CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa, aan den opzichter eerste klasse bij don waterstaat en 's lands Bur gerlijke Openbare Werken Ju. R. Wollrabo, met bepaling, dat hij zijn betrekking den 6den Juni 1903 zal nederleggen; wegens ziekte een jaar verlof naar Euro pa, aan den opzichter derde klasse bij den waterstaat en 's lands Burgerlijke Upcu- baro Werken J. Ch. A. Renneker; wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aan den waarnemenden chef der tweede afdeeling bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java S. Verwey. Ontslagen: wegens ziekte eervol uit zijn bétrekking, dc commies derde klasse bij den post- en telegraafdienst W. P. Lugt. Met ingang van 2 Juni 1903 op verzoek eorvol uit 's lands dienst, do waarnemende onderwijzeres eerste klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs, mej. E. van Loon, vroeger directrice tevens leerares in do Fransche taal en letterkunde aan do hoogore burgerschool voor meisjes te Ba tavia. Benoemd: met ingang van 2 Juni 1903 tot onderwijzeres eerste klasse bij het open baar Europeesch lager onderwijs, de onder wijzeres dor tweede klasse, mej. M. J. Ch. C. Schokker; met ingang van 3 Juni 1903 tot onder wijzer der eerste klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs, de onderwijzer der eerste klasso R. A. Schoonhoven; tot ingenieur tweede klasse bij den wa terstaat de ingenieur derde klasse A. A. Meijers; tot ingenieur derde klasse, de adspirant- ingenieur D. Meijer. Benoemd: tot opzichter eerste klasse bij den waterstaat cn 's lands burgei-lijke openbare werken, de opzichter tweede klasse J. N. Doornberg. T ij d e 1 ij k gesteld: ter beschikking van den directeur dor burgerlijke openbare werken, ten einde dienst te doen als op zichter tweede kln«?e bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, de van buitenla.ndsêh verlof terugverwachte ambtenaar S. J. Fischer, laatstelijk die be trekking bekleed hebbende. Ontheven: met ingang van 10 Juni 1903 wegens ziekte,op verzoek eervol van de functies vancommissaris van heb mijn wezen in Ned.-Indiè mr. A. Loudon Eervol van zijn ter-beschikkingstelling van den commissaris voor het mijnwezen in Nederlandsch-ïndie mr. J. G. Pott, wor dende hem opgedragen de in verband met de invoering van het Koninklijk besluit van 29 Juli 1899 en van de Indische mijnwet nog te verrichten werkzaamheden voort to zetten. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontslagen: met ingang van 3 Juli 1903, op verzoek, wegens volbrachten dienst tijd, eervol en mot behoud op pensioon uit Hr. Ms. militairen dienst, de kapitein- kwartiermeester bij de militaire admini stratie P. J. A. A. Blokzeyl met ingang van 16 Juli 1903, wegens af loop van zijn dienstverband op verzoek, eer vol uit Hr. Ms. militairen dienst, de tijde lijk, dat is voor den tijd van vijf jaren bij hot leger in Ned-Indic benoemde officier van gezondheid tweede klasse dr. R. Piek. Overgeplaatst: van het subsistenten- kader tc Batavia nacr de directie van den topographischen dienst en in verband daar mede gevoerd a la suite van zijn wapen, do eerste luit. der infanterie G. J. van Eijbergen, thans gedetacheerd bij het hoofd bureau van den generalen staf de luitenant-kolonel der art. T. A. dc No vo van de pyrotechnische werkplaats te Soe~ rabaia naar het commando der veld- en borgbatterijen op Java to Banjoebiroe; de kapitein der ai'. J. F. Bacrveldt van de vierdo compagnie arte Hoi'in (vierde berg- batterij) te Kotta-Radja, als directeur van de pyrotechnische werkplaats, tevens inspec teur der buskruitfabricage te Soerabaia cn in verband hiermede A la suite van zijn wapen gevoerd de eerste luit. der art. A. van den Bovcn- kamp, van don artillerie-conrtructiewinkel to Soerabaia naar dc 16de compagnie (zesde compagnie vesting) artillerie te Soerabaia; de eerste luit. der art. A. J. Loekemey- er, van de expeditionaire trein-afdeeling te Weltevreden, als onderconstructeur bij den artillerie-constructiewinkcl to Soerabaia en in verband hiermede a la suite van zijn wa pen gevoerd; de kapitein der art. F. F, W. Kafcten- buscli, van de negentiende compagnie art. te Palembang naar de vierde, compagnio ar tillerie (vierde bergbatterij) te Kotta-Radja; de kapitein, der art. D. F. Gits, van de 23ste compagnie art. te Weltevreden naar de 19de compagnie artillerie to Palembang; de kapitein der art. H. van Witoenburg, van de 9de compagnie art. te Weltevreden naar de 23ste compagnie art to Welte vreden. de eerste luit. der art. T. G. A. Perelaer van de gedetacheerde sectie bergartillcrie to Makasscr naar den expeditionairen trans porttrein te Woltevreden, met intrekking zijner overplaatsing naar de i7de compagnie art. te Weltevreden; bij de troepenmacht in Atjeh tor nadere indeeling, de reede luit bij het garnizoens- bat. van Celebes, Menado en. Timor C. G. Back bij het garnizoensbat van Celebes, Mena do en Timor, de tweede luit bij hot derde depotbat J. N. Broese. DEPARTEMENT VAN MARINE Overgeplaatst: van Hr. Ms. „Utrecht" naar Hr. Ms. „Noord-Brabant", do adelborst 1ste kl. jhr. R. F. F. O. Groe- nink van Zoelennaar Hr. Ms. „Zeeland" de adelborst eerste klasse T. Akkorman en naar Hr. Ms. „Gelderland" dc adelborst eerste klasro F. Dicphuis. Uit.de rol van het departement dor mari ne naar Hr. Ms. „Zeeland", de adelborst eerste klasso O. D. T. dc dder. Geplaatst: aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", de uit Nederland verwacht wordende adelborst eerste klasso G. L. Mulder. Bodegraven. In de Evangelisch-Lul lier- sche Gemeente, alhier, zal Zondagvoormiddag de dienst vervuld worden door da, C. de Me(jere, predikant te 's-Gravenhage. Noordwljk-Binnen. Zondagmorgen* te tien uren, ds. G. v. Herwaarden, pred. to Leiden. Noordwy kerliout. Zondagvoorm. te tien uren de heer Louwe Kooymans, candi daat te Nieuw-Helvoet. Geen Zondagsschool. Rijnsburg. Gorefonn. Kerk. Zondag G Juli, 's morgens halftien. Leeskerk 's avondr zes uren ds. MelJring te Katwijk. Valkenburg. Zondagvoormiddag te half tien ds. J. Koek. Des avonds geen dienst. Woubrugge. Ned.-Herv. Kerk. Zondag voorm. te halftien de heer Brunt, candidaat te Utrecht. „South African Guide." Wy ontvangen van de Administratie van bet Alg. Ned. Exportblad een nieuw nommer van 'tZuid-Afnka-Supplement. Dezen keer wer den in den Continental South African Guide opgenomen o. m.Editorial Puzzles, waarin de Hoofd-Rodaoteur, 0. Kameriingh Onnes, een lans breekt voor den bedreigden vrijhan del op de Engolsche markt; Federation of Foreign Chambers of Commerce in the U. K. South African Tariff (Full text of the draft Bloemfontein Convention), welke tarieven als geldend voor Zuid-Afrika kunnen worden be schouwd. Do geïllustreerde fabrieksbeschrU- vingen behandelen de: N. V. Electrotechnische Mechanische Industrie, v/b. J. W. H. Uyten- bogaart to Utrecht, en de Kon. Stoom-fabriek van Werken in Zink en andere Metalen, F. W. Braat, te Delft. Aan de Adreslijsten zijn ook ditmaal de aanwijzingen in hetEngelsch, Fransch, Duitsch, Spaansch, Zweedach, Rus sisch toegevoegd, ton einde een steeds ruimer kring van vreomdellngen tot het aanknoopen van zakenverbindingen met Nederland te be wegen. De verzending in den vreemde geschiedt kosteloos, in dier voege, dat de administratie van het Alg. Ned. Exportblad zich aanbevolen houdt voor de Adres-aanwyzing van vreem delingen, voor wie do toezending der Supple menten, in het belang van Nederlandsche ver bindingen, gewen8cht kan zijn. Programma van Muziekuitvoeringen. BÜ1TEN-S0CIETE1T .AMICI1TA". Concert te geven door het Stafmuziekkoi ps van het Vierde Regiment Infanterie. Directeur: de heer W. van Erp. Eerste afdoeling: No. 1. MarcheTriomohale, Mann; 2. Ouverture .Alessandro Stradella", von Flotow; 3..Ave Maria", arr. W. van Erp, Schubert 4. .Cortège", Fantastischer Zug, Moszkowski; FaDtaisie op de Operette .Les Dragons de Villnra", Maillart, Tweede afdoeling: No. 6. Feeet- Preludium, Mann; 7. .Piet Hein", Hollandsche Rhapsodic (arr. W. van Erp), Van Anroojj; 8. „Sans Souoi", Wals,Thomas; 9. Fantasie op Motieven van Leoncavallo's .Bohème", Van Ërp. No9. 5, 7 en 8 oorste uitvoering op „Araicitln'', KATWIJK. Geboren: Willem, 7,. van M. Ouwehand en H. van Dujjvenbode. Klaas Hondrik, Z. van M. Mugge en P, Bavelaar. Jacoba, D. van J. Minnee en A. M. den Haan. Willem, Z. van A. Durieux en J. van Dyk. Jaantje, D. van L. van der Plas en K. van Dugn. Overleden: P. van Meijgaard 88 j., wed. van C. Stelleman. Levonloos geboren kind van het vrouwelijk geslacht van IJ. van der Plas en J. van Rjjn. Gehuwd: P. de JoDg jm. en A Meyer id. Ondertrouwd: J. van der Meg jm. en M. van den Oever jd. W. Varkevissor jm. en E. van Drjk jd. LEIDERDORP. Geboren: Isaac, Z. van Authonie de Graaf en Johanna Brokaard. Overleden: Johannes van Bommel, 72 j., echtgenoot van Wilhelmina de Lange. STOMP WIJK. Bevallen: D. M. van Meurs gob. Lans Z. D. Gouweleeuw geb. Starrovela 2 Z- C. C. Borst geb. Suijten D. G. Schroine* geb. Van de Graaf 1. Z. Overleden: M. C. Schruder D. 8 m. W. C. Gouweleeuw Z. 20 m. F. v. d. Horst o. M. 71 j, SASSENHEIM. Geboren: Dirk Cornelie, Z. van C. v. Leeuwen en D. Vonk. Jacobus, Z. van J. Waasdorp en A. Kortekaas. Overleden: Th. H. Homan Z. 2 m. Ondertrouwd: J. J- v. Leeuwen jm. 28 j. 1 en M. G. v. Hoekelen jd. 22 j. VALKENBURG. Geboren: Johannes, Z. tab P. Noppen en N. Oawersloot,

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 14