CREDIETE1 RIJWIELEN. 'T POSTHOF CONCERT K. K. I „Uleerlamcisa", Magazijn: Breestraat 86. 3o 1J. HENRI BERKELJON, ONOVERTROFFEN Jas SABIGUBWOSE. BOVENWONING. LEIDSCH DAGBLAD. DINSDAG 30 JUNI. - TWEEDE BLAD. Tweede Kamer. Ingezonden. Uit de Rechtzaal. De toestand in Servië. Academienleuws. Burgerl. Stand van Leiden. Marktberichten. Vervolg Advertentiën. 3?apenstraat 4. Leeraar voor Piano. Maatschappij „De Betuwe" F. F. W. HEINTZ, Cötes Tabanac, J. A. 0. PROÜT ZOON, No. 13296 Anno 1903. Dröogmakiug van plassen onder Reeuwijk en Sluipwijk. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp om een subsidie uit 's Rijks schatkist beschikbaar te stellen van ten hoogste 130,000, ten behoeve van de droog making van plassen onder Reeuwijk en Sluipwijk, voor welk werk Prov. Staten van Z.-Holland een gelijke subsidie gaven, mits concessie werd verkregen en ook het Rijk een zelfde subsidie gaf. Uit do toelichting blijkt, dat zoowel de hoofdingenieur van den Rijks- als van den Provincialen Waterstaat in Zuid- Holland, alsmede Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland het thans aanhangige plan van den heer H. Paul te Leiden gunstig hebben be oordeeld. De ontwerper stelt zich voor, dat de droog making in 3 i\ 3 1/2 jaar na het begin der uitvoering voltooid zal kunnen zijn. Uit een technisch oogpunt beschouwd, levert het ont werp alle waarborgen tot slagen. Het algemeen belang betoogt de Minis ter schijnt bij het welslagen der onderne ming, waardoor een oppervlakte van 789.5 H A. plassen zal worden drooggelegd en in vruchtbaar land zal kunnen worden her schapen, in voldoende mate betrokken om steun ook van Rijkswege te wettigen. Voorts doet de Minister uitkomen, dat door de uitvoering van het plan-Paul het dreigende gevaar zal kunnen worden voor komen, dat een oppervlakte van 185 H.A. land, vormende den polder Broekvelden en Vellenbroek, voor do droogmaking waar van een belangrijke 6om geld is besteed, we der in een plas zal veranderen, terwijl de zekerheid zal worden verkregen, dat ook de Vrijhoefschc veenderij zal worden droog gemaakt. Voor do uitvoering van het werk is blij kens de raming 995,000 noodig. Ten bate dor onderneming komen everwei lo. na de droogmaking de waarborggelden ƒ200,000; 2o. het droogmakingsfonds van de Vrijhoef- scho Veend^ij ƒ75,000; 3o. een subsidie door de gemeente Reeuwijk toegekend 10,000 4o. de opbrengst van pl.ra. 20 Hectaren veen met behoud van den ondergrond 20,000, te zamen ƒ305,000. Ondor deze baten is niet ?ebracht een som van 45,000, die door de Ingelanden van Broekvelden en Vollenbrock aan de ondernemers zal worden betaald, mits hun polder gratis zal worden bemalen. De werkelijke kosten komen dus, zonder Rijks of provinciaal subsidie op ƒ690,000 te staan. Hiervoor zal kunnen worden vor kregen rond 800 H.A. land, zoodat do oos ten per H.A. zullen zijn ƒ860. De verkoop waarde van het te verkrijgen land is in den omtrek van Gouda niet hooger te stellen dan op 600 per H.A. waaruit volgt, dat zonder steun do zaak niet tot stand zal kunnen komen.. Indien het beginsel door bekrachtiging van dit wetsontwerp tot het vcrleencn van een Rijksbijdrage wordt besloten, zal de helft van het totale bedrag ad ƒ130,000 op 'de begroocing van 1904 of van 1905 worden uitgetrokken. Aan do toekenning van het subsidie zul len voorwaarden worden verbonden door welke zal worden voorkomen, dat eventuecle winsten, welke de droogmaking mocht af werpen, uitsluitend aan den concessionaris of diens rechtverkrijgenden zouden ten goo 'de komon. Nieuwe Maasmond. Ingediend la een wetsontwerp tot verhoo ging en aanvulling van de Waterstaats- begrooting voor 1903 voor werken In verband met de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas. Lnltenant Tan Blljcnbnrgk. -J- Door den dood van den leten luit. W. van Blijonburgh die, volgens uit Indië ontvan gen telegram, bij do bestorming van de ben- ting Lolo in Korintji is gesneuveld ver liest het Oost-Indische leger een bekwaam en dapper officier. Op 16-jarigen leeftijd trad hij als cadet in 'dienst, genoot zijn opleiding tot officier aan do Koninklijke Militaire Academie, werd 26 Juli 1890 benoemd tot 2den luite nant bij genoemd leger, vertrok nog in het zelfde jaar naar Indië, waar hij den lldon Mei 1895 werd bevorderd tot lsten luitenant. In dezen rang maakte bij de expeditie naar Lombok mede en nam hij daar o. a. deel aan de bestorming van Tjakra Negara, den 18den November 1894. Yier jaren later werd hij benoemd tot leeraar in de militaire vakken aan den hoofdcursus te Kampen. Na een jaar dio be trekking te hebben vervuld, bracht bij zijn driejarig verlof, wegens gezondheidsrede nen, te '8-Gravcnhage door. Verleden jaar keerde hij naar Indië terug, waar hij kort na aankomst op Atjeh werd geplaatst. De luit. Van Blijenburgh was gerechtigde tot het dragon van het Lombokkruis en van de onderscheiding8teckenen van officier d'Académie. (Tel.) WiflOem Royaards. Heeft Constantijn Huygens zichzolf een godenkteokon opgericht, toen hij op het mo tief: Maurite is dood, leve Frcdorik Hen drik een ongekunstelde allegorie dichtte, aan Willem Roy aards komt do eer toe het monument in ai zijn schoonheid door liet Nedorlandsohe volk te doen waardeeren. ..Scheepspraet" van Huygens staat als nummer één op het programma, dat Roy- aards Vrijdag-avond in ,,Zomerzorg" zal voordragen. Als nummer twee komt daarop voor: „Kluchtig boerengezelschap" van Brêoroo. Hoewol mij onbekend, geeft do naam van den dichter en de keuzo van den voordrager mij genoegzamon waarborg to gelooven, dat het geen onbolangrijk stuk zal zijn. Het derde nummer is het bekoorlijke lied van Vondel: „Wildzang", daarna pau ze. Vervolgens komen aan de beurt twee uitgezochte stalen van Multatuli's kunst, zijn schitterend pleidooi tot opwekking van medegevoel met het lot der Javanen ,,do banjir" en ,.d< geschiedenis van Woutertje Pieterso", waarin Multatuli tot in de aller dolste koddigheid toe de schoolvosserij in botsing brengt met een dichterlijke neiging. Hierna pr.uze, om te besluiten met het meesterstuk naar vorm en inhoud van Duiteohlands grooten dichter, Schillor: ,,Das Lied von der Glocke." Wie de buig zaamheid on den klankrijkdom yan Roy- aards' stem kent, zal moeilijk een gedicht vinden, waarin die eigensohappen schoonor tot haar recsht kunnen komen. Ziedaar een programma om zolfs fijn proevers te doen watertanden. De heor Royaards heeft kort geleden in Indië een touraée gemaakt. Hij koos bij zijn voordracht een standpla. \e onder een veranda, terwijl de toehoorders in den tuin plaats namen. Hij wenscht, dat in Zomer zo rg" na te volgen. Met het gelaat naar de vijvors gekeerd, zal hij zich plaatsen in de muziektent. Deze is door een mvur van bloemen on planten in bwecen gedeeld, waar door do idee cenor veranda gowekt wordt. Vorder blijft het aan het weer overgelaten, de illusio bij ons te wecken, dat wij te mid den van palmen on bloemen de verkwik king van een nacht in de tropen genieten, zonder zelfs gevaar t© loopen op te schrik ken door het geroep van gekko's of het langs ons heen snorren van griezelige in- seoton. Wanneer dan ons Noordsoh publiek, meer dan het Indiischo soms gedaan heeft, indachtig wil zijn, dat de beste inspiratie voor den voordrager voortkomt uit de stilte van een aandachtig luisterend gehoor, dan kan de avond in Zomerz.org" or een zijn van hoog on edel kunstgenot. Dc President van Litteris Sacrum." Verduistering. Do Maastriohtsoho rechtbank veroordeel de G. P. C., oud 36 jaren, brievengaarder te Wiltcan, wegens valschhoid in geschrif ten en verduistering, tot 3 jaren gevange nisstraf. Van een juffrouwdie ging trouwen. Door een te Rotterdam gevestigde firma werden in het najaar van 1902 aan zokoro juffr. H. V., destijds ongehuwd en meerder jarig en te Rotterdam woonachtig, op haar bestelling verkocht en in het later door haar bewoonde huis aan den Burgemeester-Do- Raadt-singol te Dordrecht geleverd, diverse meubelen, tapijten, gordijnen, onz. tot een bedrag va a 3179.90. G<_noomdo juffrouw huwde met J. de L. Na haar huwolijk schreef zij telkens brie- von aan haar leveranciers, waarbij zij on der allerlei uitvluchten tc kennen gaf ver hinderd to zijn te komen betalen, daarbij herhaaldelijk het door haar verschuldigde bedrag erkennende sohuldig to zijn. Mede verzocht zij do firma om voor haar drie vor deringen van andero leveranciers te betalen, dan had zij alleen mot één firma te doen, hetgeen gemakkelijker voor haar was; als dan zou zij spoedig iicfc gcheele bedrag be talen. De geen kwaad vermoedende firma vol deed aan dit verzoek. Verleden week nu vernam do firma, dat verscheidene goederen uit do woning van Do L. werden vervoerd en zij achtte het toen noodig aan den president van do rechtbank te Dordrecht verlof te vragen om do gocdo- ren van haar debitrico in conservatoir be slag te mogen nemen. De president beval de. oproeping van do debitrico, dio vorsohcon bij den procureur, die namens zijn cliënte vorklaardo, dat niot zij, doch haar echtgenoot al do door ge noemde firma golovordo goederen vóór zijn huwelijk heeft gekocht en dio aan zijn meis je heeft cadeau gegeven, dio ze volgens hu welijksakte ten huwelijk bracht, en dat zij dus niets schuldig was. Inmiddels werden alle goederen uit hot huis gehaald en ver voerd naar een verkooplokaal te Rotterdam. Thans is deze zaak aanhangig gemaakt bij dc rechtbank to Dordrecht. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken of mededeelingen, waarvan do in zenders hun naam niet aan do Redactie be kend maken, worden ongeplaatst terzijde ge legd. Koning Peter van Sorviö heeft Zondag een Requiem in do hoofdkerk te Belgrado bijge woond. HU was weer geheel zonder geleide en werd geestdriftig toegejuicht. De Keizer van Rusland hoeft hem het grootkruis der orde van St.-Andreae geschonken. De Servische Staatscourant bevat thans een koninklijk besluit, waarbU algeheels amnestie en straffeloosheid wordt verleend voor alle daden van verraad, hetzy voorbereid, op touw gezet of ten uitvoer gelegd, tot den huidigen dag, alsmede voor drukpersovertredlngen tegen de Kroon of de Nationale Vergadering. Aan alle personen, voroordoeld of in voorloopigo hechtenis wegens de botoogingen van 5 April jl., is gratio verleend. Daarmee ls dus aan de moordenaars van Alexander en Draga vol komen straffeloosheid gewaarborgd, zooals de houding van het leger trouwens noodig maakte. Ze behooven thans geen vroes meer te koes teren, maar kunnen rustig voortgaan hun laaghartige schurkerU in het licht to stollen eener daad, uit zuiver patriotismo gepleegd. Hot leger Is sterk genoeg en zich zóó bewust van zUn macht, dat hot in staat was den Koning oen gedragsiyn voor te schijven. Verder is de In vryheld stolling golast van alle ver oordeelden tot gevangenisstraf of dwangarbeid van ten hoogste drie jaren, torwUl aan de overigen een gedeelte van hun ströftyd is kwyigescholdon. Er is geon byzondoro scherpzinnigheid noo dig om te begrypen, dat 't hier geldt het voorbereiden van den maatregel van clementie, waarvan de samenzwoerders zullen kunnen profitoeren. To Belgrado heerscht nu zoodanige geost van mlldo clementie, dat men onmogoiyk anders kan doen dan „oude" grieven vorgeten. En Rusland, hetwelk oorspronkelUk zoozeer aandrong op bestraffing der schuldigen, zal zich ten slotte neerleggon by Peter's edelmoe digheid on vergovonsgozlndheid. Mag mon Intusschon de „Times" gelooven, dan vertoont zich al wat verkoeling In bet enthu8iasmo jogons den niouwon vorst. Som- migon zegt het city blad vragen zich af, of men de verandering van zaken niet mot minder hoftlge mlddelon had kunnen bo- rolken. Do Sorvlscho wittebroodsweken voegt de „Times" er, uitorst sceptisch, aan too zUn nog niet geöindigd. Uit alles biykt, dat het leger er de baas Is on dat Alexanders opvolger zich nRar dit régimo te schikken heeft. Van bUzondero onergio of van klaren blik en ean kracht om mot vasto hand, organlseorend on orde In don chaos brengend, op to treden, ls van dezen Poter I tot dusver Immers niets gebleken I Do Koning moet aan ex koningin Nathalie hebben doen woten, dat alles wat zich ln hot oude palels to Belgrado bovlndt, waar haar zoon Alexander en diens gemalin vermoord werden, haar toebohoort en zy daarover naar welgevallen kan beschikken. i •"Vr' Graf van den vermoorden adjudanl Lazar Pelrowitsch in Belgrado. Leiden. Geslaagd is voor het candidaat* examen ln do rechtswetenschap de heer C. A. Star Numau. POLITI Gevonden voorworpen. Een fiotsbol. Eon vaatjo bier. Vyi lombardbriofjes. Een insigne. Een rood bruine portemonnaie met oonlg gold. Eon rozenkrans. Tweo parapluios. Eon zak- epiegeltje. - Eon duimstok. Een wit kindor- zakje. Eon bril. Eon muilkorf. Een roiju van eon aangegovon stuk. Eon nikktlan horlogekottlng. Eon catalogue Inlichtingen zyn olken werkdag tueschon 12 en 1 uur te bekomon aan hot Burool van Politie alhier. Eerste huwelijksafkondiging vau 28 Juni. A. J. üortogh jm. 24 j. on C. C. Crummolknmp jd. 23 j. J. Boekman w. 65 j. en J. Ul|ee w. 57 j. J. J. Boom jm. 28 i. en J. C. Koest jd. 23 j. II. Brouwer jm. 24 j. en L. Ponsen jd. 25 j. J. J. Limburg jm. 24j. en S. M. Straatman jd. 26 i. J. Tuithof jm. 26 j. ou M. A. O. Znnini id. 20 j. B. Nieuwenhuizen jm. 27 j. en J. Pracht jd. 30 j. .1. Kakkcl jm. 22 j. on E. Zirkzoo jd. 23 j. C. do Vos w. -16 j. on A. don Oudo w. 47 j. W. I. Wassink jm. 20 j. en O, M. C. do Vo« jd. 22 j. U. Br.iakman jm. 88 j. en G. Bookman jd. 25 j. J. li. Koldorman jm. 22 j. on C. C. auf den Brinke jd. 22 j. J. Voskuil jm. 82 j. on E. A. vau Abswoud© jd. 21 j. Divisiehuis te Belgradowaarin de broeders van Koningin Draga werden doodgeschoten. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. M. Huisman en J. \Vaa9d0rp. Gehuwd: 1). J. Vroekon en 11. M. E. Plontrop. Bevallen: H. A. Heemskerk gob. Stokman Z. P. S. dor Nederlanden goh. De KnuijlTZ.— C. Dissolkoen peb. Keysor 1). W. AsaondelA gob. Do Haan Z. J. M. Stasson geb. v. Liorop Z. E. H. C. van Bommol geb. Oostorbaan Z. Ovorledeu: F. W. Klinkenborg 4 m. H. Doon 22 j. OEGSTGEEST. Ondertrouwd: Jneobue Voskuil 82 j., te Leiden, en Elizabeth Antonia van Abswoudo 21 j., te Oogetgoest. Go boron: Cornelia Jobunues, Z. venG.Sirag en C. D. Mecholso. Elsio, D. van J. Verbaar on J. L. Zijdorvold. Jun Hendrik, Z. van U. J. den Haan on A. van Dolft. Arie Nicolaas, Z. van A. van Dolft en J. van der Gust.Jobaunea Jacobus, Z. van H. Gordjjn on C. M. Ouwarkerk. Johanna Hendnka, D. van J. 11. Sagekuele en G. Buijsman. Dirk, Z. van D. van Dolft on A. Karei. O v 0 r 1 0 d 0 n: Cornelia Hakker 3 m. Andreas Loonardus Cornelia .Schijf, 52 j^ geli. met D. M. van Westing, wonende to Rotterdam. Antonina Moget 24 j., to 's-Uravenhage. Iu do Nlctl. Werltlnr. zij et opgenomen 1 DATUM. DAGEN. Volw. per». Kin deren i O H 21 Juni. Zondag 46 11 66 22 Maandag 68 12 70 23 Dinsdag 60 17 83 24 Wosnadag. 66 17 82 25 Donderdag 64 16 80 26 Vrydag 62 16 77 27 Zaterdag 68 11 69 Rotterdam, 29 Juni. Witte Tarwe. Wat puik en zwaar was, zocht men al vroeg uit van ƒ8.20 tot 7.90, doch deze soort was er weinig. De daaropvolgendo giiig van 7.60 tot 7.76 en mindoro van ƒ6.75 tot Z7.80, terwyl do miudore qualitoit van 6.76 tot 6.60 to koopon was, alios por HL. Er moest nog al wat por 100 kilo verkocht worden van (1.1b tot ƒ9,60, on uitge zochte betoro daarboven, lioggo ƒ6.2 0 tot ƒ6.60, afwykondo ƒ4.70 tot 6. Gerst. Winter en Zomor 4.25 tot 4.90. Cheva lier ƒ6.60 tot ƒ6.60. Haver minder govraagd, moest wat lagor afge- govon wordon. Volgons qualitoit /6.10 tot ƒ6.70, zware blnoko daarboven. Builonlandscbo Grane'. Roggo. 72/73 KG. Odessa ƒ120, 74/76 KG. Helena ƒ129 a ƒ130. Western ƒ132, 9 Pud 16/20 Taganrog ƒ127 por 2100 KG. Gerst. 60/61 KG. Odossa ƒ113, 04/05 KG. Nico- lajeff ƒ116, 00/61 KG. Taganrog 113, Sloomond per 2000 KG. Maïs. Amor. Mixed f 128, Stooinond ƒ123, dito Juli Oct. aflading /119 a 120, Odessa ƒ122, dito uit Zeoboot ƒ118 a ƒ120, Ln Plata ƒ120 por 2000 KG. Maatschappij tot Exploitatie Tan Zuivellnrichlliigen voorheen Leldsche Melkinrichting, Rynsburgersingel No. S3. Van af heden ls de prys der prima ROOMBOTER ƒ1.40 per K.G. 6218 13 DE DIRECTIE. Leidech Accountants Kantoor, P. A. A. VAN LOON en W. M. EA0KF00RT, Beestenmarkt 48. Inrichten, bijwerken en contro leeren van administraties. Alle werk zaamheden op administratief ge- bied.8390 10 van 600 Gulden en hooger voor handelaars, Industrieelcn, landbouwers, bouwonderne mers en particuliere*, met of zonder levensverzekering, worden op voordeelige voorwaarden bocorgd door J. P. VERGOUWEN, Langebryg 54. 1104 12 F0H0ERS Centa per portie. 6902 6 Lange Mnre 40. ,1729 t> HEDENAVONDi 6282 14 in qualiteit, daarbij goedkoop en alzoo in het gebruik het voordeeligst, zijn de JAMS van de Hofleverancier, Tiel. Verkrijgbaar in de Comestibles-Magazjjnen van S. DE BOEK Azn., Doezastraat, Korte Mare. 6226 80 Afdoend middel tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. Ik durf aan allo zenuwiydors en ïydera aan moedeloosheid de door my zoo hoog gewaardeerde 8angulnoso dringend aanbevelen als een zeer heilzaam middel. My heeft zy veel goed gedaan. Oudaenetraat 20 Rotterdam. W. DE J0NGH. Ik ondergeteekende verklaar dat myne dochter by een voort gezet gebruik der Sanguinose zeer veel succes heeft gehad, de pynen in de lenden zyn geheel verdwenen en de eetlust ls geheel toruggekoerd. Oostzeedyk 219, Rotterdam. 0. J. SNITKENS. Ik ben zeer tevreden geweest over het gebruik der Sanguinose, zy heeft my veel goed gedaan. U kunt daarvan gerust medodeeling doen, om de Sanguinose meer bekend te makon en arme zwakke menschen daarmede een dienst te doen. Tilburg. Mevr. de Wed. VINCENT BOGAERDS. Ik heb veel baat gevonden by het gebruik uwer Sanguinose. 's-Hertogenboscb. Mevr. SLUYTER. PrtJa per fl. ƒ1.50, 6 fl. ƒ8.-, 12 fl. ƒ15.-. 5312 60 Te Lelden by REIJ3T KRAK, Steenstraat, DIJKHUIS, Hoog straat, DE WIT BEUKERS, KRÜISINGA, Nleuwo Ryn, Katwyk P. BLOOT, Voorschoten DEURLOO. Tweemaal per dag een lepel is voldoendo, dan duurt de flacon tien dagen en koet de behandeling per dag 12h 15 Cts. Dat is goedkooper dan eenig ander degeiyk middel. (lllulloftlll (lnuiv. Rijnlamltsclie Uanlr, Nieuwe Rijn 11, Lelilen. 7240 7 Tc huur eon ruimo BOVEN WONING, bevattendo 8 Kamers, Kouken on ZoldorPiotorskorkgr. 3. 6229 6 goodo zuivere Itoodo Bordeaux wfli^ zacht en aangenaam van smaak, per anker 138. per 12 ilesMClien 17.50, Proei'llcscïi 05 Cents. Wy nhan d el aars-Hofl e verancier8. 10024 14 Uoogl.-Kerkgr. 13/15. Leiden A.o. KERKORGELS. Kerk- on Huisorgels worden biliyk en apoodlg geleverd, gerepa reerd en gestemd. Abonnemont voor Jaariyksch onderhoud. Attesten voor handen, 2609 8 G. VAN LEEUWEN, Orgelmaker. Baredijk 30, LEIDU

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 5