"Woubrugge. Ton behoeve der noodlijden den te Ketbel en Spaland is hier bijeenge bracht f 60. De in deze gomoente langs do hulzen der ingezetenen goliouden collecte ton behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van don gewapendon dienst In de Neder- landon heeft zuiver opgebracht f 16.50. Zcgwaurd-Zoeternieor. Do door kerk voogden der NedL-Hcrv. Gemeente opge maakte rekening over 1902 bedraagt aan ontvangsten 3727.87, aan uitgaven ƒ4133.741/2, nadeolig saldo alzoo /405.87 1/2. De collecte voor het Fonds van den gewapondon dienst heeft opgebracht te Zegwaard f 12.831/2 cn te Zoetormcer f 10.48. Op Dinsdag 7 Juli a. s. zal schouw worden gedreven in den Palcnsteinschen poldor over do vaart langs de;. Zegwaard- schon wog, achter den Hoorn, langs den Sohinkelwcg en achter het dorp Zegwaard, zoomede over de Leidsche Wallenwatcring en over de dijken, boezem- en keerkaden en de hoofden, dammen cn duikers. Door den Commissaris der Koningin is, met ingang van 1 Juli a. s. voor den tijd van vijf jaren, herbenoemd tot lid van do Gezondheidscommissie te Zootermeer de licor G. Dalhuysen tc Nieuwerkerk a/d. Use!. Zoelermeor. Deze weck had A H. al hier een puistje aan zijn arm, dat hij 's avond» met een naald doorprikte. Toen hij den volgenden morgen wakker werd, was de arm zoodanig opgezwollen, dat heel kundige hulp moest worden ingeroepen en bloedvergiftiging werd geconstateerd. Nar- dat do dokter op een royale manier het mes je had gebruikt cn er veel bloed afgeno men was, word do arm dunner cn kan nu het gevaar zoo goed als geweken worden be schouwd. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot ontvanger der dlrecto belastingon, invoorrochten en ac cijnzen te Meppel,F 8. van der Goot, ont vanger der directe belastingen on accijnzen te Uithuizen c. a.; tot ontvanger dor directe bolaetingen en accijnzen te Haarlommormeer c. a., W. v an L i m b o r gh, ontvanger dorzelfdo middelen te Heusden c. a. Do kapitein G. M. J. Turk, adjudant van hot 3do regiment veld-artillorie, Ie op non-ac tiviteit gestold on In verband daarmede oor- vol ontheven uit zlJn betrokking van adjudant. Benoemd by de infanterie, bU het Go reg., met ingang van 1 Juli, tot kapitein, de le lult. J. L. van der Moer, adjudant by het korps; by de artillerio, bU hot le reg. ves ting art., tot le luit., de 2e luit. R. H. A. van den Wall Bake, van het korps; by het 4e reg. vesting artillerie, tot kapitein, de lo luit. V. A. J. Bloem, van hot 3o reg. vold-artlllerie. Met ingang van 1 Juli wordt in zyn rang overgeplaatst by don generalen staf en zuIks met bestemming voor de betrekking van hoofd der Ilde afdoeling by het Dopartomont van Oorlog, de majoor jhr. L. C. van den Bran- del or, van het reg. grenadiers en jagora. Bevorderd tot officier machinist der le k)., do officier-machinist der 2e kl. J. T. Fauel. Benoemd tot officier machinist dor 2o kl., de hoofd-machlni8t dor le kl. J. W. Kapteyn. Pensioen verleend: aan den len luit. op non- activiteit W. G. Rompelman, van de inf., is pensioen verleend (f 1065), met den rang van kapitein; aan den officier machinist der le kl. by don marlne-atoomvaartdienst, K.A. van Bovon 2350). Academienieuws. Leiden. Geslaagd zyn: voor het candi- iaats examen in de geneeskunde de heer C. H. Nykamp; voor het tweedo natuurkundig examen de heer W. H. van dor Yeur; voor hot doctoraal examen in do rechten do hoor E. Funke; voor het eerste natuurkundig examen mej. D. van der Kloot; voor hot prop. genoeskundig examen de hoor P. J. F. A. Battaert; voor het examen voor den Iudischen dlonst mr. J. G. Mllius. WETSONTWERPEN. Dezer dagen werd gemeld, zegt „De Stand aard", dat de Armenwet en de Drankwet het Dep. van Blnnenlandsche Zakon hadden ver laten. Naar men ons mededeelt, is dit berioht 'noch volledig noch juist. Wat het Dep. van Binnenlandsclie Zaken betreft, zyo naar den Raad van State verzonden: lo. eon wots- ontwerp tot wyziging van de Gemeentewet op het stuk van bedryvon; 2o. een wetsontwerp tot regeling van de Provinciale belastingon; 8o. een wetsontwerp tot wyziging van de wet op hot Middelbaar Onderwijs; 4o. een wetsontwerp tot wyziging van do Drankwet; 6o. een wetsontwerp tot vervanging van de Arboldswet; 6o. een wotsontwerp tot regeling van do onderwyzerspensioenen by het open baar on byzonder ouderwys; 7o. eon wots ontwerp, regelondo de zekerheidsstelling van gemeenteambtenaren, torwyi by de Staton- Generaal voor dit Departement nog aanhangig zyn de wetsontwerpen Inzake den Burgeriyken Stand, het Hoogor Onderwys, de Vaccine, en de regeling van Art. 06 2e lid der Grondwet. Eindeiyk kan nog worden modegodeold, dat het wetsontwerp voor de rolnhouding van publieke wateren en tot herziening van do krankzinnigenwet binnenkort het Departement verlaten zullen. Waren niet drie maanden mot de staking verloron gegaan, dan zoudon de raeesto van deze ontwerpon reeds in Mei by de Kamer zyn lngekomon, en hadden ze nog in do Afdoelingon kunnen onderzocht zyn. Nu zyn zo drie maanden vertraagd, en daar do zomervacantie Invalt, die er anders bulten zou vallen, nog meer. Gemengd Nieuws. Do vegetarische inrlohtingen nemen in de laatste tyflen moor en meor toe. Ook Lelden telt er reeds een sedert enkele jaren op de Papengracht, wolko thans ls verplaatst naar de Breestraat No. 96, by de Koorstoeg, In het perceel, tot sedert onlangs bewoond door den heer Prins, die er als cuisinier gevestigd was. Thans is door deze verplaatsing het vogetarisch restaurant „Ceres", eedort 1 Augustus 1902 eigendom van den Nederlandschen Vegetariörsbond, tevens tot hotel ingericht. By ons bezoek hedonmorgen er aan viel het ons op, hoeveel kosten er aan zyn be steed om het op waardige wyze aan zyn nieuwe bestemming te doen beantwoorden. Het heeft inwendig een goheelo gedaante verwisseling ondergaan. De salons en kamers zyn opnieuw behangen en opnieuw beschilderd, door de firma Van Ewyk Zn. voorzien van een nieuwe stoffeerlng, als: vloerzeilon, loo- pers en gordynen; door de hoeren Poptie en Hartwyk (voorheen N. van Rossen) van nieuw meubilair, als: tafels en stoelen; door den heer M. J. van Went van gasleiding, door de firma Stokvisch te Arnhem van verwarmings toestellen enz. Dat alles is biykbaar in goede bandon ge weest, zoodat het geheel oen smaakvol voor- komon heeft. De groote eetzalon boneden en logoerkamers op de verschillende verdiepingen zien er net en vriendeiyk uit. Licht en lucht zyn er voorname eigenschappon. De pryzen van de logeerkamers zyn blliyk, terwyi er geen fooien worden aangenomon. Directrice is mej. H. Vermazen, die haar opleiding heeft genoten ln het eerste Neder- landsche Vegetarisch Restaurant hotel „Po mona" in Den Haag. Zy is reeds sedert 1 Aug. 1902 als directrice werkzaam en dus geenszins een leek op dat gebied. Het is geenzins ons doel om propaganda voor de vegotariörs te maken, maar alleen om op deze Inrichting de aandacht te vestigen vooral van hen, die van het vegetarisme aan- hangors, altbans er geen tegenstanders van zyn, wier voedsel dus bestaat uit voort breng8elen van het plantenryk, desvorkiezond met toevoeging van eieren, molk, boter, honig, enz. doch die zich onthouden van al zulke voodlngs- en genotmiddelen, tot welker voort brenging of bereiding het doodsn van dieren gevorderd wordt. Dit neemt, hoo vorschlllend hot oordeel zy, niet weg dat er dan toch nog genoeg midde len overbiyveu om een smakelijk maal te bereiden. Hot ons vertoond not uitgevoerd menu geeft daarvan het bewys. Wie weet wolk een schootje toekomst er nu voor „Ceroa" hier nog is weggelegd! Op eon bovenwoning aan de Haarlemmerstraat alhier is een begin van brand ontstaan. Een paar gordijnen schij- non mot een daar in de nabijheid staand potroleumtoestel in aanraking to zijn ge komen, waardoor zij vlam hebben gevat. Door de hulp van den bcnedenbewoner werd een cn ander spoedig gcbluscht cn de schade is gering te noemen. Do Bloemen- enPlantenCommissie heeft in haar Juni-vergadering de volgende onderscheidingen toegekond Getuigschriften van verdionste aan: Delphinium hybridum Prof. van Iterson, als niouwgawonnen plant ingezonden door den heer W. van Veen te Leiden. biota orientalis aurea (zaailing), als nleuw- gewonnen plant ingezonden door den heer A. Spaargaren te Aalsmeer. Biota orlentails aurea (zaailing; andore vorm), als boven van conzelfden inzender. Gisteravond omstreeks half- negen brak te Haarlem op het terrein der Haarlomsche Machinefabriek, voorheen Qebrs. Figee aan de Leidschevaart, eon hevige brand uit, die zich aanvankeiyk zeer ernstig liet aanzien. De brand was ontstaan inhetmaga- zyn van kisten, waar het houtwerk, van verf en parafine doortrokken, onmiddeliyk zeor veel brandbaar materiaal leverde. Do vlammen sloe gen dan ook tientallen meters hoog op, ter- wyi een dikko rookkolom opsteeg, dio ln de stad als 't ware oen paniek voroorzaakte, vooral toen mon hoorde, dat de brand in da fabriek van Figee woedde. Van alle zydon stroomden do menschen by drommon naar do Leidschevaart. De politie kon dan ook het work van do afzetting van het terrein niet alleen af, zoodat oen detachement infanterie moest worden opgoroepen. Do brand blook gelukkig zich niet uit te breiden, althans niet tot andere gebouwon. Hot magazyn van teeke- ningen on modellen dreigde te worden aan getast, ovenals een aan do Brouwersvaart gelegon cafó. De naast liggende arbeiderswoningen be kwamen groote waterschade, terwyi do daken gedeelteiyk moesten verniold worden om het vuur aan to tasten aan de achterzyde van het van oen zinken dakbedekking voorziene magazyn. De hitto was hier ondraaglijk. De bewoners dor omliggonde huizon brachten al hun huisraad op straat, doch konden later hun huizen weer betrekken. Twee bewoners lydon, daar zy niet verzekerd waren, groote schade. De vuurzee waa inmiddels door eenlge slangen van de vry willigers-spult en vervolgens ook door politie- en een aantal andere spulten aangetast, zoodat te halftlen kon gezegd worden dat men den brand meestor was. Omtront de oorzaak is niets bekend. Het vorbrande was verzekerd. In do werkzaamheden aan de fabriek zal door den brand geen stagnatie komen. Te Gouda ging gisteren oen paard op hol met eon sjees achter zich. Woldra kwam het met kracht tegen een rytulg aan, dat in langzamen gang word voortgetrokken. Do schok was zóó hevig, dat de koetsier van dit „gory", de ruim 70 jarige Van Leeuwen, hals over kop van den bok tuimelde. Doch ook het op' hol zynde paard kreeg een ge weldigen schok: het stuift tegen een boom, valt, staat woer op, rukt zien los van de riemen on strengen en gaat er weer van door, springt ovor do afsluiting van een half ge opende brug en wordt hier ten slotte gogrepon. Met don van den bok gevallen koetsier was het inmiddels treurig gestold. Bewusteloos en zwaar gewond werd hy opgenomen en la een nabyzynd cafó binnengebracht, waar genees kundige hulp werd iugeroopon, dio door de doctoren Hoffman en Spruit word verleend. De toestand van den ouden man is zeer ernstig. Door een stoomblazer van Gebrs. Zurmühlen, te Amsterdam, word gisteren te Urk aangebracht het wrak van den Volen- dnmmer botter No. 151, welke 20 April j.I. op de Zuiderzee gezonken ls. Het ijjk van een der opvarenden, een jongen, kwam by het lichten te voorachyn, en werd eveneens aldaar aangebracht en voorloopig in het lyken- huls op het kerkhof geplaatst. Een prettige ontspanning, als men met het mooie weder of straks met do vacantiedagen Haarlem bezoekt, ia de „Wilhel- minathoe- en speeltuin" van den heer Staal, in de Saenredamstraat No. 2. Men vindt daar allerhande vormakolykheden, als draai- en zweefmolens, schommels, wippen, touw en klimladders, gymnastiokgereedschappen enz., enz.; verder een Hinken lomraerryken tuin met velo gezellige veranda's en verscheidene zitplaatsen: eon tuin dus voor gezelschappen en gelegenheidsfeestjes wel aan te bevelen. Hot „Hbd." maakt melding van een aanhouding to Amsterdam van inbre kers, en deelt de volgend© feiten mede. Een bewoner van perceel 28 aan den Nieuwendijk, dc heer A. Rodriges Lopes, bevond zich voor een geopend raam aan de achtorzijde van zijn woning. Hij hoorde in een achtergedeelte van een huis in de na- bijzijnde Engelschc Steeg gerucht, en we tende, dat daar gewoonlijk niemand is, ver moedde hij onverwacht bezoek aldaar. Te meer kreeg hij argwaan, toen hij aan be doeld perceel een luik zag openen, waar uit een man kwam kijken. De heer Lopes waarschuwde een politie agent, en spoedig was do inspecteur M. J. Keiscr met conigo rechercheurs op het ter rein, en werd een afwachtende houding aangenomen. Toen men bemerkte, dat er meer dan één persoon binnen het pakhuis was, werd de eigenaar, de heer Esman, ge wekt, die toegang verschafte tot het per ceel. In dien tijd was het terrein ook door agenten in uniform geheel afgezet, en vie len drie personen in handen van de po litie. Het bleek, dat twee van hen recidivisten zijn, die reeds wegens braak veroordeeld werden. De derdo is nog nieuweling in het vak, maar reeds dikwijls verdacht geweest van insluiping. In het bezit der aangehou denen werd een partij inbrekersgereedschap gov-on den. Door den heer F. G. O. J. Fundfwr de Beauchèno werdon do op heeterdaad be trapte personen gehoord, cn gisteren ter be schikking van den officier, van justitri ge steld. Waarschijnlijk hadden de inbrekers plan door te dringen in groote magazijnen aan den Nieuwendijk, want het pakhuis is door den heer Esman verhuurd aan iemand, die daar con bergplaats van goederen heeft van weinig waarde- Een diefstal, waaraan één van het drietal ook vermoedelijk schuldig is, valt nog te vermelden. Dozo is gepleegd aan het stoom gemaal van de gemeente in den Noorder IJpoIdcr. Hier zijn verschillende koperen voorworpen gestolen, o. a. ee>n model hei machinetje. „Het Volk" lain staat hst vol- gende mede te deelen Op hot „fort by Velzen" was sedert eenige dagen hot eten, speciaal do oude aardappelen, zóó slecht, dat do manschappen besloten eon middel lo baat to nomen, dat, naar zy hoopten, meer doeltreffend zou zyn dan de dagelyksche klachten aan don sergeant van de week. Dinsdag j.I. begaf het grootste deel der sol daten zich na het middag-appöl naar de kamers ln plaats van naar de eetzaal, waar de volle borden mot blauwe aardappelen en raapstelen opgeschopt stonden. Onmiddeliyk liet de kapitein de twoe „stakende" secties der compagnie aantreden, vroeg wie er klachten had, hoorde de beide korporaals, die naar voren traden, aan, maar schoot daarna op oon der miliciens af, met de woorden: „Zeg eens, H., ik weet van je, dat jy hot thuis beter gewend bent; waarom heb jy niet gogoten?" Toon de aangesprokene (eon Amsterdamsch student van do Vrye Universiteit) waarschyniyk (en hopoiyk) uit bedremmoldheid daarop ant woordde, dat dit „vooruit afgesproken" was, zei de kapitein, oen slimmen draai aan die woorden gevend: „Ah, daar hebben we 't dus, een opgezet planl Beide sectiisóón dag kwartier-arrestgeen een van jullie gaat van avond het fort af." Te Leeuwarden werden gist©- ron harddraverijon op de lange baan ge houden, op liet terrein der Leeuwarder IJs club. Het eorste nummer was: Prijs van Leeu warden, harddraverij handicap 2do en 3de klassen van paarden met geen beter re cord dan 1.50. Minimum afstand 2000 M. Uitslag: 1. ,,Tjibbe" (2060 M.) van J. A. Georsen, Woorden; 2. „Jongo Wilkes" (2150 M.) van A. R. v. d. Hilt, Rotterdam; 3. ,,Miss Haggio" (2080 M.) van Tj. Wittc- veen, Leeuwarden. II. Prijs van Waterloo, record-hcat-hard- draverij. Paarden met een record van 1.50 of slechter gaan van start, voor iedere be tere recordseoonde 15 meter meer. Minimum afstand 1600 meter. Uitslag: prijs „Prinses Charlotte" van H. K. Glas Jzn.; premie „Continent" van H. Schaap, te Leeuwarden. III. Prijs van Oldehovc, wedren vlakko baan voor pony's, toobehoorende aan eige naars uit do drie noordelijke provincies en niet hooger dan 1.43 stokmaat, handicap. Minimum afstand 1200 meter. Uitslag: 1ste prijs „Abelino", van H. Schaap, te Leeuwarden; 2de prijs „Jonge Prins", van L. Lojenga, te Leeuwarden; Sde prijs „Isla II", van H. Schaap, te Leeuwarden. IV. Prijs van Friesland, harddraverij, handicap, van Nederlandschc paarden met geen beter record dan 1.48. Minste snel heid 1.58. Minimum afstand 2400 meter. Uitslag: 1ste prijs „Miss O'brien", van Tj. Witte veen. te Leeuwarden; 2de prijs „D. D.", van S. Witteveen, te Harendcr- molen; 3de prijs „Jonjf> Wilkca", van A. R. v. d. Hilt, te RcK-n'dam. V. Prijs van Wilhelmina. Groote hard draverij handicap. Minimum snelheid 1.48. Minimum afstand 3200 meter. Uitslag: 1ste prijs „Ducaat", van A. R. v. d. Hilt, te Rotterdam; 2de prijs „Chilo", van Redlingh en Leopold, to Groningen; 3de prijs „Siërra", van Stal Avanti. Het waa mooi weer Het weder was prachtig. Een toeschou wer is onder een paard geraakt en werd bloedend verwond, doch niet ernstig. Te Wieldrecht (naby Dordrecht) had oen tienjarigs knaap het ongeluk al spe lende ln het water te vallen. Hoewel spoe dig hulp opdaagde, moest de geneesheer den dood, door verstikking in de moddor veroor zaakt, constateeren. Te Thonon-los-Bains (Frankryk) zyn een Russischo Prins Nakasjitsch en zyn echtgenoot©, wion als anarchisten het verblyf ln Frankryk ontzegd was, in hechtenis ge nomen en voorts over de grens gebracht. Hot ls van algemetne bekend heid, dat or in de Betuwe gedurende den kersenpluk geducht aan Bacchus geofferd wordt. Om dit locale misbruik le bestiyden, belegt de afd. TIel der Nod. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. Dr. Zondag 28 dozer een groote openluchtmeellng voor geheelonthouding. Het eigenaardige daarvan is, dat zy gehouden wordt in een kersenboomgaard zelf. De meetinggangers zy» dan tevens in da gelegen heid hun hart op te halen aan verach ge- plukto Betuwsche kersen. Van verschillende plaatsen worden tochten naar Tiel georgani seerd. Na de aankomst van een pleizlerboot uit Rotterdam, zal tegen 12 uren een optocht door de stad plaats hebben met vaandels, twee muziekkorpsen en hot Rott. geheel-ont houders zangkoor „Sluit Schiedam". RECLAMES, u 40 Cents per regel. 6136 3 Soliedst eu Goedkoopst adres voor IJllKWEKIiLA: W. R. v. KAMPEN, Mare OS. Officieels Kennisgeving. KENNISGEVING. MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Lelden, Brengen ter koimis van den in deze ge meente gevealigdon milicien verlofganger QEUBUT TEGELAAK, lotoling van de lichting van 1901, onder No. 128, uit deze gemeente, on behoorendo tot het 4de regiment Vesting-artillerie, dat hy op Zaterdag 11 Juli a. s., des uaiuiddags tc één uur, ingevolge art. 130 der Militiewet 1901, voor don heer Militie-Commissaris (te zijnen huize Rijn en Schiekade 118) moet vorschynou om te worden onderzocht. De bedoelde verlofganger wordt mitsdien opgeroopen om op geraelden tyd ter aange wezen plaatse tegenwoordig to zyn, in uniform gekleod en voorzion van de kleodmg- en uit rustingstukken, hem by het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van zyn zakboekje met verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RIDDER, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leidon, 27 Juni 1903. Burgerlijke Stand. KATWIJK. Geboren: Anlje, D. van E. v. d. Gugten en J. v. d. Does. Anna, D. van C. Ruwaard en W. v. Duijn. Jacob, Z. van C. Haasnoot en A. Verdoes. Trijntje, D. van D, v. Duijn on L. Haasnoot. Uermanus on Christina Z. en D. vau C. Koolewjjn en G. Hamerslag. Trjjntje en Willem, D. en Z. van J. do Jong en A. v. d. Plas. Agatha, D. van H. v. Rijn en G. v. d. Zalm. Agatha Adriana, D. van C. Glasbergen en A. Loojjosteijn. Willem, Z. van Tj. de Boer en L. v. d. Plas. Adrians, D. van N. Guijt ea J. F. v. Egmond. Dirk, Z. van A. v. Duijvenvoordo en G. Hus. RIJNSBURG. Geboren: Cornelia, Z. van M. Lindhout en K. v. d. Bosch. Marijtjo, D. van N. v. Egmond en M. Haasnoot. Overleden: Jan, 6 j., Z. van C. v. Egmond en C. do Moojj. STOMP WIJK. Bevallen: C. van Veen geb. Van Fulpen D. A. M. Hoeks geb. Bizot D. W. Hydra gob. Borst Z. C. do Greeft" gob. Oostdam D. Overloden: A. C. Hydra, M. 70 j., ochtgen. van E. Boer. VEUR. Bevallen: E. M. van Vliot geb. Ooatdam Z. Euitenlandseh Overzicht. Keizer Wilhelm is nog niet reizens- moe. Z. M. komt 18 September te W e e n e n, alwaar hij tweo of drio dagen denkt tc ver blijven. Hij heeft het to Kiel liggende Amori- kaanscho vlaggeschip „Kcarsarge" eens terdege bekeken. Hij besteedde er ecu paar uren aan cn beschouwde het van onder tot boven. Tijdens do bezichtiging losten de Amcrikaauschc schopen het keizerlijke sa luut. Toen de Keizer klaar was met kijken, ging hij heen en gaf elk der officieren de hand. Dc Amerikaansche admiraal is dan ook in de wolken en heeft aan Moody, den Ameri- kaanschen marino-minister, geseind, dat de hartelijkheid van Duitschlands Keizer ten opzichte van de bemanning van het Ameri kaansche smaldeel de verwachtingen van alle officieren overtreft. Gisteren, zoo meldt Reuter uit Kiel, woonde de Keizer een door den Amerikaan- schen gezant Tower gegovon feestmaal bij. Aanwezig waren ook prins Heinrich, graaf von Bülow, admiraal Tirpitz on de Amerikaansche admiraal met de officieren van het Amerikaansche eskader. De gezant hield in het Engclsch een rede voering, waarin hij rijn blijdschap uitsprak, den admiraal cn de Amerikaansche officie ren tc kunnen voorstellen. Do officieren kwamen met een vreedzame opdracht om de hartolijke g- oelens van vriendschap van" Amerika aan Duitschland over tc brengen. Hij wees op de belangstelling, door den Keizer herhaaldelijk in Amerika getoond, voorai bij het bezoek van prins Heinrich, die hartelijk werd ontvangen en bij wiens vertrek de algemeene wenscli naar een her haling van het bezoek wei I geuit. Hij her innerde dan aan de schenkingen van den Keizer aan de Har ard-universiteit en ging voort Wederkeerig begrijpen tusschen volkeren wordt het best verkregen doe.; persoonlijk verkeer. Het was een gelukkig resultaat van deze ontmoeting, dat minder of meerder, vriendschapsbanden bevestigd werden, het geen bij twee zulke groote mogendheden als Duitschland en Amerika een zegen voor do geheele beschaafde wereld was. Het streven der beide Staten was, bij uitbreiding der beschaving, van den handel en bevestiging van den wereldvrede, op hetzelfde doel ge richt. Hoe enger de persoonlijke bekendheid werd, des tc zekerder zou men ontdekken hoe gemakkelijk men gemeenschappelijke we gen kon volgen, hoe veel men door handha ving der eendracht kon winnen. Spr. merkte op, dat honderd duizenden van de beste burgers van Amerika van Duït- scken oorsprong in hooge mate er too had den bijgedragen, Amerika te maken tot wat het is. Deze zouden verheugd rijn over de gebeur tenissen, welke hier thans zich afspelen, over het vertrouwen op de toekomst, dat op de aanwezigheid van den Keizer gegrond was. Do gezant bracht ten slotte namens do Amerikaansche natie den Keizer de harte lijkste groeten en de beste wenschcn van den President en het volk der Vereen igdc Staten en dronk op het welzijn vri Keizer, Keizerin en Keizerlijk Huis. Natuurlijk beantwoordde de Keizer de ze toespraak en wol ook in het Engclsch. De Keizer begroette namen6 het Duit- sche volk hartelijk het Amerikaansche es kader als drager van de vriendschappelij ke gevoelens van c'c burgers van Amerika, die, naar hij kon verzekeren, geheel Duitsch land hartelijk beantwoordt. Hij was ver heugd, dat rijn verwachtingen op een bo ter begrijpen door het persoonlijk verkeer van prins Heinrich met de Amerikanen in hooge mate zijn verwezenlijkt en de vriend schapsband tusschen Duitschland en Ame rika daardoor vaster is geknoopt. De door hem aan do Harvard-universiteit geschonken voorwerpen uit de Duïtsche be schavingsgeschiedenis zouden, naar hij hoop te, vele Amerikaansche studenten opwek ken Duitschland cn het Duitechc volk to be- studeeren. Zijn oprechte wonsch was, dat boide volken elkander boter leeren kennen. Geen ernstig denkend burger van Ameri ka of Duitschland gelooft, dat de harmonie en het voortbestaan van gemeenschappe lijke belangen km worden gestuit door fei ten, wolke duurzaam invloed op onze betrek kingen oefenen. Steeds zal er handelsnaijvor zijn, maar dc kracht, dio beide landen to zamen brengt, is te groot om het ontstaan van een antagonisme mogelijk te maken. Ze ker zullen de honderd duizenden aan de overzijde wonende Duitschers den weg effe nen voor een ongestoorde ontwikkeling der betrekkingen tusschen beide landen, die voor beide van zoo groote beteekenis rijn. De Koizer verzocht den gezant, president Roosevelt voor zijn welwillendheid te bedan ken en hij vervolgde: Wij allen bewonderen zijn karaktersterkte, zijn ijzeren wil, zijn toewijding aan rijn land, zijn onbuigzame energie en wij vatten gaar ne de ons over den Oceaan aangeboden hand in hartelijke vriendschap en in het gevoel, dat bloed dikker is dan water. De Keizer dronk ten slotte op het welzijn van den President der Vereenigde Staten: God zegeao hem en de Vereenigde Staten 1 De uitslagen van 178 herstemmingen in Duitschland zijn bekend. Van twee districten ontbreekt do uitslag nog. Bij de herstemming: Gekozen zijn nu: Nat ionaal-liberalen 44 Sociaal-democraten 25 Centrum 12 Conservatieven 20 Vrijzinnige Volkspartij 20 Yrijzinnigo Vereeniging 9 Polen 2 Rijkspartij 13 Duitsche Volkspartij 6 Anti-semieten 8 Landwirte en Boerenbond 3 Welfen 5 Elzassers3 Denen Christen-socialisten 1 Nationaal-soeialisten 1 Wilden 6 178 Nu men de uitkomsten van de herstem mingen kan overzien, luiden ca politieke beschouwingen van do Bcrlijnsche bladen niet anders dan bij de eerste stemming. Do optimisten meenon, dat do Regeering te vreden kan zijn met den nieuwen Rijksdag. Daarentegen vindon pessimisten, dat eerst de handelstractaten 'bedreigd worden door de agrarische conservatieven en socialisten en daarna de leger- en vlootwetten door de socialisten, vrijzinnigen en de democraten van het Centrum, zoodat het wel spoedig tot ontbinding en nieuw: verkiezingen zou moe ten komen. Iets ongewoons zijn ditmaal de rustver storingen bij de verkiezingen te Dort mund, Offenbach en Hof (Beieren), waarbij bloedige botsingen met de politio zijn voorgekomen, evenals reeds eerder te Laurahütte. Benieuwd is men nu al naar de verkiezing van het bureau voor den nieuwen Rijksdag, want de sooialisten hebben als op één na do grootste partij recht op den post van on dervoorzitter. Het Centrum zou daar geen tegenwerping tegen kunnen maken, zoodra de socialistische candidaat beloofde mee tc zullen doen aan de beleefdheden, die het bureau den Keizer pleegt te bewijzen. Van dio beleefdheden zullen de socialisten echter ook nu nog niets willen weten,en daarom zal wel geen socialist gekozen wor den tot vice-president. De Berlijnsche „City", het eerste district, waarin het koninklijk paleis ligt, is door de vereenigde krachtsinspanning van het anti socialistische Kartell niet rood geworden. Do „Ulk" tapt de volgende ui ten koste van graaf von Bülow, die niet zoo erg ge zond is: Dr. von Lucanus: „Nou, waar mankeert het, mijn waardel"

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2