Wekeljjksche Kalender. v Stofgoud. Raadgeving. RECEPT. ALLERLEI. den tijdsduur der reacties, welke werk zaam zijn bij de daarstelling van een photo- graphisch beeld. Ds. W. L. te Oudewetering. Bedoelde plaat kunt U verzwakken met roodbloed- lóogzout, 10 gr. Hypo, 100 gr. Water, 5 druppels oplossing bloedloogzout 110, of wat voor Uw negatief waarschijnlijk nog beter werken zal A. G. F. A. verzwakker blz. 45, catalogus Janssen en Co. (Op vragen, onder deze rubriek vallende, zullen Inlichtingen gegeven worden, als bijv. over toestellen, ontwikkelaars, enz. Vragen en antwoorden zullen worden opgenomen). Zondag. Weee vrij in uw vroomheid, maar ook vroom in uw vrijheid. Maandag. Geecf niemand grond om over misrekening te klagen, als hij gerekend beeft op uw hart. Dinsdag. 't Is met aanmerkingen als met clie medi- |cdjnen, waarvan droppels kunnen baten, maar lepels kunnen schaden- Woensdag. Speel niet met uren, want gij zijt niet ze ker van een minuut. 0 0 Donderdag. Te groote vrijheid is even gevaarlijk als ce groote gebondenheid. Vrijdag. De beste opmerker en de diepste denker is steeds de zachtste rechter. Zaterdag. Voor de liefste, teederete banden van 't - leven Is toch noodig: vergeten, vergeven. Wees voor de menschen een man, maar voor God een kind. R. Reiniok. Men kan nooit vroeg genoeg de ervaring 1 opdoen, dat wij in de wereld gemakkelijk gemist kunnen worden. Voor welke gewich tige personen houden wij ons zelf niet! En zie, onze ledige plaats wordt nauw opge merkt, zeer spoedig weder vervuld, zoo niet beter, dan toch aangenamer. Goethe. Naarmate de beschaving hooger staat is de zin voor waarheid grooterIk bedoel daarmede de objectieve waarheid, welker bronnen de waarneming en het koel rede- neerende verstand zijn en die daarom geen aanspraak maakt om geloofd te worden dan na behoorlijk getoetst te zijn. P rof. P. Harting. Verf voor ijzerwerk in vochtige omgeving. De VVerkmeister ZeitUng" geeft hiervoor het onderstaande recept. Men kookt of verwarmt in een koperen ke tel 10 deelen ongebleekte schellak en 3 deelen borax op 100 deelen water, tot alles volko men opgelost is. Na afkoeling wordt dit mengsel in goed gesloten flesschen bewaard Bij de aanwending wordt eerst het te ver ven ijzer volkomen gereinigd, daarna voegt men 1 deel van het mengsel bij 2 deelen dik ke ongegronde olieverf, hetgeen het beste ware te doen eenigen tijd voordat het ge bruikt moet worden Er wordt bijzonder de aandacht op gevestigd, dat zoowel het meng sel als de verf in volkomen luchtdicht geslo ten potten of flesschen moeten worden be waard. Graphietverf schijnt ook aan te bevelen voor het verven van metaal, dat in vochti ge ruimten aanwezig is, zijnde een meng sel van graphiet en lijnolie, naar de verhou ding van 0,5 E.G. graphiet op 1 liter lijn olie, onder bijvoeging van een weinig sicca tief. Deze laatste bedekking wordt door hit te noch koude aangetast en is ook bestand tegen zuren. Kreeften-pasteitjes. Snijd een verschen kreeft of neem de helft van eon bus kreeftenspoel de laatsten goed af, daar het kreeften-nat wel eens een bliksmaak heeft. Snijd den kreeft aan zeer klein© dobbelsteentjes, maak een roomsaus van een. lepel boter, een lepel bloem, ruim twee maatjes room of melk, een weinig wit te peper en zout; bind ze met eierdooier, roer den gesneden kreeft met een weinig ge hakte peterselie in de saus en vul er de pas teikorstjes mede. De bedrieger bedrogen. Een lid van een amateur-photografen-cluh zou op een van zijn reizen een lezing houden, opgeluis terd met lichtbeelden. Een ander lid, belust om eens een grap uit te halen ten koste van den spreker, wist tusschen de platen een lantaarn-portret van zichzelf te smokkelen. De grap zou na tuurlijk daarin bestaan, dat het portret op het doek verscheen, terwijl de spreker iets geheel anders had aangekondigd. Maar het liep den grappenmaker niet mee. Toen namelijk zijn portret voor den dag kwam, had de spreker, natuurlijk zon der te weten, wat er aan de hand was, ern stig van het lijstje afgelezen: „De volgende plaat, dames en heeren, is de afbeelding van een weerspannigen aap." Dat er een groote hilariteit ontstond, toen daarop het portret verscheen van iemand, dien bijna allen kenden, laat zich denken. Uit De SchoolbodeEen jongen tot den onderwijzer: „Meester, de complemen ten van juffrouw v. D. en Corrie kan niet school komen, omdat ze een z—op haar voet heeft." De onderwijzer tot den jongen: „Ga jij eens even naar juffrouw v. D. en zeg: de complementen van den meester en Corrie moest toch maar komen. De meester heelt een zweer op zijn rug, een in zijn nek en een op zijn hand, en toch is hij in school. Dan kan Corrie ook wel komen." Eenige oogenblikkeu later komt de jon gen terug. Meester: „De oomplementen van juf frouw v. D. terug en of de meester soms op zijn rug loopt?" (Historisch Bewijs van vooruitgangHoogleeraar: (ooilege houdende): „Honderd jaar geleden zou de quaestie, welke ik nu met u ga be handelen, door niemand kunnen worden gevolgd, maar we zijn heden ten dage zóó vooruitgegaan, dat de grootste idioot me zou kunnen begrijpen. Geen uwer zelfs zal dus moeite hebben om mijn betoog te vol gen." Begrijpelijk. Ter gelegenheid, dat het portret van zijn verdienstelijken overleden voorganger in de raadszaal was opgehan gen, sprak onder meer de nieuwe burge meester: „Ja, mijne heeren, de gemeente is onein dig veel verplicht aan den overledene. Hij verdiende reeds bij zijn leven hier opgehan gen te worden, maar de nederige man was er nooit toe te bewegen; hij verzocht steeds, er van verschoond te blijven." Verkeerde wereld. Juffrouw (tot een student, die bij haar inwoont): „Och, mijn- keer, ik moet morgen vroeg uit de stad; wilt u zoo goed zijn mij te wekken als u thuiskomt?" Klenn ■misvers tand. „Pas geverfd 1" staat in een dierentuin geschreven op het hok van de zebra. „Je zoudt er andere op gezworen hebben," - zei een bezoeker, „dat die zwarte en gele strepen echt waren.J" Bem- slimmerd. Koopman: ,,Hefo je mijn boodschap aan mijnheer Smith overge bracht?" Loopjongen: „Neen, mijnheer. Hij was uit en bet kantoor was gesloten." Koopman„Waarom heb je dra; niet op hem gewacht, zooals ik je gezegd had?" Loopjongen: „Er hing een kaartje aan de deur, waarop stond: „Keert terstond te rug". Daarom ben ik zoo gajrw mogelijk te rug geloopen." Parvenu: „Geef mij 'n perronkaa rt Eerste klas!" Na het beid. Mevrouw: „Mina, waar is toch mijn diamanten kam? Ik heb hem in mijn haar laten zitten." Dienstmeisje: „Ja, mevrouw, als ik maar wist, waar uw haar ie Accuraat. „Mina," zegt mevrouw tot het kindermeisje, „ga eens vragen, hoe het met de zieke mevrouw P. is, en mocht ze onverhoopt reeds overleden zijn, informeer dan vooral, wanneer de begrafenis zal zijn." Mina gaat en komt met bet volgend ant woord terug: „Compliment, en mevrouw P. is veel beter, en de dag van de begrafenis is nog niet bepaald!" Ook eens doem. Oom Karei, nog niet zoo heel oud, maar al kaal van schedel, heeft de gewoonte zijn kleine neefjes en nachtjes te bedillen. Elk oogenblik heet het: „Nu moet je dit eens doen, PietNu moet je dat eens doen, Keetje 1" Kleine Piet, wien dit verveelde, strijkt op zekeren dag met zijn hand door zijn blonden krullebol en zegt ondeugend: „Nu, oom, nu moest u dat eens doen!" Voedingswaarde van jonge groenten. Nu de tijd van de jonge, versche groenten weer gekomen is, is cr gelegenheid op haar waarde als voedsel te wijzen. Haar voedings waarde is zeer gering, want zij bestaan groo- tendeels uit water e i slechts weinig eiwit- en vetstoffen, terwijl zij daarentegen meer zouten bevatten. En ook zouten zijn noodig voor het onderhoud van het lichaam. Groenten als spinazie bijvoorbeeld mun- ten uit door haar ijzergehalte en worden dikwijls aan bloed-armen aanbevolen als bloedvormend middel. Reeds op dezen grond verdienen de groenten aanbeveling als voe dingsstof en nog meer is dat het geval, om dat zij door de kruidige stoffen, welke zij bevatten, werken als prikkelaarsters van den smaak en de spijsverteringssappen op wekken. Het droogste, minst sappige soepvleesch wordt eetbaar, als het gebruikt wordt in vereeniging met krachtige, smakelijke groenten. Jonge groenten als jonge erwten, boonen, asperges en bloemkool zijn gemakkelijk ver teerbaar en kunnen daarom ook worden' toegediend aan zieken en maaglijders. Aanbevelenswaardig is, groenten flink schoon te maken, vóór het gebruik, want pa rasieten, lintwormeieren en ziektekiemen kunnen er aan vastzitten. Dat is bijvoor beeld dikwijls het geval bij salade, kool, ra- dijs, enz. Antwoord op de Opgave in hel vorig Zondagsblad: Men moet het yzer smeden- cds het "heet is. VRAAG. Waarom gaat warmte vlugger dan kou? [Antwoord in het volgend Zondagsblad}

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 12