tigd' 1 A Aeademlenieuws. De toestand in Servië. Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie. 'Dczo voreeniging hield gisteren-namiddag &ooals wij reeds in ons vorig nurn,mor mede deelden, haar Zomervergadering in de kerk van het gesticht „Endcgeesfc". Er waren jruim dertig leden tegenwoordig, waaronder ook dr. Sano, van Antwerpen, secretaris {van het voormalig congres voor krankzin nigen- vorploglDg in het huisgezin. Behalve het rapport over de examens, cistoren reeds opgenomen, kwamen in be handeling do ontslagaanvrage van dr. Tel lingen als lid der enquête-commissie, dat onder dankbetuiging werd verleend, waar na in zijn plaats werd benoemd dr. J. C. I. ivan Hagen. Een schriftelijk ingekomen, verzoek van !dr. J. C. Hcinsius, in Ben Haag, om to besluiten tot do benoeming va.i een Com missie ton eindo middelen to beramen om echtscheiding mogolijk te maken, wanneer Een der echtgenooten onherstelbaar krank zinnig is, werd afgewezen op grond, dat hot niet een zuivere psyehiatrischo quacs- itio gold.. Vervolgens kwam aan de orde een voor stel van bet bestuur om een commissie te bonoomen tot het organiscorcn van een in ternationaal congres voor krankzinnigen verpleging met een daaraan te verbinden .tentoonstelling in 1904, welk voorstel na toelichting van dr. Ruisch bij acclamatie word aangenomen. Hiorna kwamen aan de orde do voorstel len tot reorganisatie dor examens voor krankzinnigenvorplegers en -verpleegsters, die met een toelichting zijn opgenomen in 'do Juni-aflovering der „Psychiatischo Bla den," waarnaar door de Commissio werd {verwezen. Dr. Kat, te Medomblik, had echter tegen do voorgcsteldo reorganisatio overwegende bezwaren, dio hij had neergelegd in cenigo amendementen, bij hot bestuur ingediend, fcn die hij op de vergadering uitvoerig toc- 'lichto. Namens de Commissio werden zc als ontijdig bestreden. Na uitvoerige discus- Biön kwam men eindelijk tot do artikels- gewijzo behandeling van do voorstellen der Commissi o, dio met enkele wijzigingen itvc-rdon aangenomen. Er zullen nu voortaan twee diploma's iwordon uitgereikt. Hot diploma staat gelijk toet heb tegenwoordige examen; nu zal daarenboven gelegenheid worden gegeven tot een tweede examen, waartoe kunncu worden toegelaten zij, dio na tweo jaren in heb bezit to zijn geweest van bet eerste diploma, blijk hebben gegeven van meer dere geschiktheid on bekwaamheid. Hem of haar wordt dan diploma B uitgereikt. Vorvolgens kreeg dr. Tellingen, uit Den Haag, het woord om te spreken over: ,,Do Krankzinnigenverpleging in do Tweede Ka mer in December 1902." Voor hom, die bolang stelt in de krank zinnigenverpleging in Nederland, zoo be gon dr. Tellingen, kunnen het gewichtige dagen zijn, als in do Tweede Kamer de be grooting van binncnlandsoho raken, onder deel krankzinnigon-verpleging, wordt be handeld. Dan doet zich 't verschijnsel voor, dat mon nict-deskundigen hoort pralen Over zaken, waarvan ze veelal geen verstand hebben en waarvan zo zicb niot eens vol- doendo op do hoogto hebben gesteld. Spr. noemde hot een dor nadeelige govol- gon van do democratische richting, die, dank zij de uitb rei ding van het kiesrecht, in ons landsbestuur den boventoon voert, dat hot gehalte der Kamerleden is afgeno- mon. Om herkozen to worden is hot noodig, dan in do kiesvereenigingen of volksver- gadoring verkondigd kan worden, dat de afgevaardigde zich verdienstelijk heeft ge maakt voor hot volk. Do eeno dienst is dei anderen waard. Hij dacht dit ook, toe.i hij las, wat do afgovaardigdo van Rotter dam, de boer Do Klerk, beweerde over ten krankzinnige, dio ton onreohto in het Haagsoho gesticht zou zijn opgenomen en opgesloten. Spr. wildo na hetgeen or in de „N. R. Courant" ovor geschreven is, er niet meer van zoggen dan dat reods voor de Kamerzitting de heer Do Klerk er op gewezen was, dat hij zich op glad ijs begaf en beter deed dergelijke ernstige zaken niet op zoo lichtvaardige wijzo to behandelen. Spr. kwam hierna tot hetgeen er in de Kamor gezegd is naar aanleiding van de brochure van don oandidaat-arts Meister. Mon staat verbaasd hoe daarbij over bij eaken is gesproken cn de hoofdzaak over hot hoofd is gezien. Het Zutfenscho gesticht was niot met zijn 'tijd meegegaan. Hot leed aan twee cardi- nalo fouten, waarvan do een geheel lag aan hot bestuur, in caeu hot Collego van Provi soren; de andoro was geheol of gedeoltclijk do schuld van don eersten geneesheer. Het is een eisoh, dat do eerste geneesheer zij het verantwoordelijk hoofd. Regonten hadden al lang tot het verleden moeten behooren. De catastrophe in het Haagsche gesticht in 1892, waar destijds ook do politio zich mee heeft bezig gehouden, had dit gevolg moe- ton hóbbon. Het Haagsch© gesticht heeft toon een duchtige schoonmaak ondergaan, maar daarbij is het gebleven. Toen inter pelleerde het Kamerlid Goeman Borgesius. Tijdens zijn ministerschap heeft hij ook niets gedaan in het belang der krankzinni genverpleging. In 1892 is in hot Haagsoho gesticht, dank zij den helderen blik van mr. Sprengcr van Eyk, de eenheid van leiding vastgelegd in een instructio voor den geneoshcer-dircc- tour. Dio eenheid van leiding ontbrak tot in den laatston tijd i.n het gesticht te Zut- fen. Hot tweodo gebrek was, dat men in zake do verpleging niet met zijn tijd was meegegaan. Do vorige eerste geneesheer, dr. Van der Chijs, die van het niöüwo niot wildo weten, nam een gevaarlijk standpunt in. Na hom is de zondvloed gekomen in den vorm van do reeds gemelde brochure. Zij is do druppel geweest dio den ©mrr.er deed overvloeien. Spr. hecht an de brochure niet veel, maar als een halfgenozenc een bro- churo schrijft, komt heel Nederland in rep on roer. Zoo ging het in 1892 in Den Haag, zoo gaat het nu in zake Zutfen. Spr. hoop te, dat men nu ook zoo doortastend iq de laatste plaate zal handelen, als men in Den Haag heeft gedaan. En laat mon dan ook de bepaling maken, dat do geneesheer-directeur op hoogstens 60-jarigen leeftijd ccn behoorlijk pensioen krijgt. Spr. meende dat in alle openhartigheid to moeten zeggen, omdat de discussiën in de Tweede Kamer geen recht geven te ver wachten, dat werkelijk thans gedaan zal worden wat moot geschieden. Ook do mi- nistor van binnenlandscho zaken nam, naar spris meening, geen ruim standpunt in, zooals men dat van een man van zijn be gaafdheden had mogen Eerwachten. Hij hield een zwakke lofrede op do gestichten, dio niet van rijk en provincie uitgaan, cn bedoelde daarmee klaarblijkelijk dz.g.n. christelijke gestichten. Waarom heeft hij niet verklaard in de vele groote gebreken der krankzinnigengestichten to willen voor zien1? an Dhad hij nog geen woord van lof over voer het vele goede, dat in de laatste jaren in do neutrale gestichten is tot stand gekomen. Hij brak ze eenvoudig af. Spr. lieeft vroeger getoond geen tegenstander van geestelijke verpleging te zijn. Doch men moet nooit vergeten, dat van genees- hceren an neutraio gestichten de verbete ring van do krankzinnigenverpleging is uitgegaan. Spr. herinnerde ten slotte, dat de Amers- foortsoho afgevaardigde zich gunstig uit liet over de „Wilhclmina-Yoreeniging", en haar gesteund wildo zien. De minister ging daarop niet in. Men kan dc roden denken, zeggen mag men zo niet. Onbillijk is het echter in hooge mate. Dr. Tollingen eindigde met den wensch, dat het den officieelen raadgevers van den minister moge gelukken hein van dwaling te over tuigen on dat wij do vruchten daarvan mo gen waarnemen bij de behandeling van do Staatsbegrooting van het volgend jaar. Na enkele opmerkingen werd den spr. door den voorzitter dank gezegd voor zijn voordracht. Zonder hoofdelijke stemming werd daar na op voorstel van dr. Yan Deventer beslo ten tot de benoeming van een commissie van praeadvies in zake het bevorderen van vakbelangen van do gestichtsartsen. Do rekening over 1902 werd goedgekeurd. De volgende jaarvergadering in 1904 zal worden gehouden in de maand October te Utrecht. Nadat een commissie voor het nazien der rekening was benoemd en tot nieuwe leden waren aangenomen do liceren drs. D. A. Boom en G. J. B Jansen to Leiden, J. H. Tempelman Plat. te Gouda, C. van Schot horst te Barneveld, L. T. van de Sman te 's-Hertogenbosch, O. J. Markus to Delft, J. van Mesdag to Franekcr en T. S. Star ke to Loosduinen, werd do vergadering ge schorst tot hedenochtend halftien. Hedenvoormiddag werd do vergadering wedor heropend, waarna verschillende we tenschappelijke voordrachten werden ge houden Zoo leverde prof. dr. G. Jclgers- ma een „bijdrage tot de pathologie van het oc-rabelcum." Dr. G. van Waycnbej-g sprak over conige reactie-snelheden in het monschelijk li chaam. Dr. Schuurmans Stekhoven gaf een schema tot gemakkelijke verkrijging van vergelijkbare gegevens bij het onder zoek der psychische function en dr. Mub- kens sprak over A: drie worvolpunten ón dc schommelingen in do subjacente rugge- merg-segmenten volgons 22 antopsien cn B: aanteekeningen omtrent de gangliencel- len in don floeculus ccreboloi van het ko nijn. Daarna zou de heer J. M. Roitse- ma de praeparaten van het centraal zenuw stolsel van een patiënt met een halfzijdig schorsdefect demonstreoren, doch deze voordracht word wegens hot late uur uitge steld. Dc voordracht van dr. T-e Rütte over „do klinische behandeling van hyperkine- tisoho psyohosen" verviel event ns, omdat de spreker niet aanwezig was. Na afloop dor vergadering word onder leiding van don goneesheer-directeur dr. Sohoffer het gesticht „Endcgeest" bczich- Hedenavond zal hot samenzijn dor leden met eon gomconsohappelijkon maaltijd in het café-restaurant ,,In den "Vergulden Turk" worden besloten. Tweede Kamer. Bij do beraadslaging over dc Indische aanvul 1 ingsbegrooting (subsidie voor een uitgave voor de expeditie Nicuwcnhuis Pandhuis-regio Onderstandsrogcling en Onderwijzers-traktementen) betreurde do heer Ter Laan, dat do regeling der onder- wijzerstraktementcn niot ver genoog gaat en do verhooging van jaarweddo alleen toe kende aan lion, dio 12 jaron dienst hebben of do hoofdakte bezittenwaartegenover do Minister van Koloniën volhield, dat do voorgestelde trakbemcntsregoling billijk, noodig cn alleszins voldoende was. Het wetsontwerp werd zonder stemming aangenomen. Bij hot wetsontwerp tot instelling van het candidaat-ambtenaarschap voor den Indi- achcn dienst, voor jongelieden hier te lande, constateerde de lieer Grcmcrdat de rege ling een voorloopigc was. Daarom waren zijn bezwaren opgeheven. De heer Hocssinghhet voorstel toejui- okendo, betreurende dat do minister zal kun nen, afwijken van do voordrachten der be- oordeelings-commissic, een bezwaar, dat ook do heer F och deelde, die ovcrigons, waar hot ontwerp een voorloopig karakter draagt, verklaarde liet te zullen steunen. Ook do hecrcn PijnacJcer Hordijh en Van der Velde verklaarden instemming mot het ontwerp. Do Minister van Koloniën het wetsont werp verdedigende, deed uitkomen, dat -door hem niet uitdrukkelijk een termijn van één jaar voor den duur dezer tijdelijke re geling voor hot ambtenaarschap is genoemd, maar dab hij alleen de hoop heeft uitgespro ken bij do a. s. Indische bogrootiug met nadero voorstellen te kunnen komen. Hij verdedigde 't tevens, dat do minister zal kunnen afwijken van de voordrachten der booordeelings-commissie, op grond hier van dat bij de beoordeeling veel kan afhan gen van de appreciatie van feiten en om standigheden, die zich" niet onder cijfers la- ton brengen. Gconzins is dus hier wantrouwen in do commissie in 't spel. Do Minister deelde nog mede, dat hij voornemens is voor uit te zenden geslaag den bij het groot-ambtenaars-examen do gra tificatie te verhoogen tot 1000 en dus to brengen op 't zelfde bedrag als aan officie ren en tal van ambtenaren wordt toegekend. Nog werden afgedaan cenigo conclusiën op adressen, o .a. van den gcpensionncerden kapitein der infanterie van hot O.-I. leger A. Klontje cn van den officier van gezond heid 1st© klasse van hot Ind. leger dr. L. J. Eilerts do Haan. Do minister van koloniën opperde bezwa^ ron van formeelen aard tegen de conclusie der commissie, maar beloofde do aandacht van don gouverneur-generaal op de zaak te vestigen, waarna de commissio haar con clusie wijzigde. Do vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag a. s. des morgens to 11 uren. Programma van Muziekuitvoeringen. Z0MERZ0RG. Donderdag 25 Juni, to halfacht, door liet Stafoiuziekkorps van hot 4do Regiment Infanterie. Diroctenr do heer W. van Erp. Eersto afdeeling: No. 1. LIochzeit-Marsch a. d. „Sommer- nachtstraum", Mendelssohn; 2. Ouverturo „Die lustigen Weiber von Windsor", Nicolai; 3. a. Variutiön op het Oostenryksch Volkslied, arr. Maon, Haydn; b. Gavotte, 8ilas; 4. Potpourri op de Operette „Die FJedermaue", Strauss. Tweede afdeeling: No. 5. L'Arlésienne, Suite voor orkest, Bizot; 6. Valse Brillanto, arr. Vink, Moszkowskj'; 7. Norwegischer Kiinstler-Carneval, arr. Van Erp, SvendBen; 8. Fantasie sur „Lakuié" Opera do Delibes, Maon. No. G eerste uitvoering op „Zomorzorg". Z0MERZ0RG. Vrijdag 26 Juni, door het Haarlenisch Muziekkorps. Directeur: Luitouant- kapelmeester Ch. P. W. Kriens. Eerste af deeling: No. 1. „Marche du Córtège" uit Déjanire", tragedie, Saint-Saëns; 2. Ouverture „Die Zauber- flöte", Mozart;^ 3. Balletmuziek uit de opera Henri VIII", Saint-Saëns; 4. Fantaisio uit de opera rDer Freischütz", Weber-Dunkler. Tweede afdeeling: No. 5. „Tutti in Masckera'', Italiaansche ouverturo, Pordrotti; 6. Einleitung und Brautchor aus Lohengrin", Wagner; 7. Le Pendule, Arditi; 8. Piaqo-Fantaiaie (Rhapsodic No. 1), Liszt-Kriens. RECLAMES, A 40 Cents por rogol. Koopt Schweizer Zijdel -GEGARANDEERD SOLIDE.- Men verlauge stalcu onzer|Nouveautés In zwart, wit of gekleurd. Specialiteit; bedrukte Foulard-Zijde, gestreepte ILiuou, Ruw- on Wasch- zljdc voor Kostuums en Blouses van af 60 Cts. per Meter. Wy verkoopon in Holland direot aau particulieren, en zenden de uitgekozen zydestoffon fraueo rechten en port aan huis. SOU WEIZER Co., Lüzorn (Zwitsorland.) Zydestoffon-Export. 1688 14 Gemeenteraad van Warmond. Zitting van heden Voorzitter dc burgemeester, de heer Sanders. Aanwezig vijf leden. De heer Machen meldde verhinderd te zijn de vergadering bij to wonen. Eén vacature, tot do beëedi- ging van het gisteren gekozen nieuwe Raads lid. Dc notulen der vorige vergadering wer den door den voorzitter, bij ontstentenis van een secretaris, gelezen en zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Aan do orde was de benoeming van een plaatsvervangend lid voor het stembureel Kamer van Arbeid voor do Bloembollencul tuur to Sassenheim. Gekozen werd de heer L. de Haas. Daarna sprak de Voorzitter over het dooi den heer Van der Geest uitgedrukte verlan gen om bij de a. s. velkiezingcn voor den Raad niet meer in aanmerking te willen komen. Hij wenscht zijn mandaat neer te leggen. De Voorzitter trachtte, daarin gesteund door allo Raadsleden, den heer Van dei- Geest, sedert 1881 lid van den Raad, tc be wegen weder een mandaat als Raadslid te aanvaarden. De Raad toch zou het zoor be treuren, indien do hoer Yan dor Geest uit zijn midden ging. De heer Van der Geest was evenwel niet te bewegon zich weder verkiesbaar te stellen. Zijn hoogc leeftijd en de groote afstand, waarop hij van het Raadhuis woont, zijn de voornaamste redenen voor zijn besluit. De Voorzitter deelde mede, dat door B. en Ws. een schrijven was gericht aan den Minister van Waterstaat ,enz., verzoekende, dat ook "Warmond zal worden opgenomen in het intercommunaal telephoonnct, als van groot belang voor dc gemeente te achten. Van do Gezondheidscommissie te Alfcn was ingekomen een missive, verzoekende om opgaaf van gevallen van besmettelijko ziek ten to Warmond. Voorts noemde de Voorzitter de bedragen, gecollecteerd voor den Gowapenden Dienst en voor Kethcl (zie elders in dit Blad), waar mee Warmond voor den dag kan komen. Op dc aanvraag, van A. van Bladel, om ontslag als lantaarnopsteker in dc gemeente, tegen 1 .Juli, werd gunstig beschikt. Dc man heeft die betrekking dertig jaar bekleed. Ter vervulling der betrekking, welke dan met Juli openkomt, zullen bij publicatie sol licitanten worden opgeroepen. Ook het verzoek van J. van Bladel, om ontslag als waagmeester en asch- en vuilnis ophaler, werd toegestaan, mede tegen 1 Juli. Deze persoou is vier en veertig jaar waag meester cn negen en twintig jaar asch- en vuilnis-ophaler. Lichaamsgebreken beletten hem rerder als zoodanig wei-kzaam te zijn. Als tijdelijk opvolger van dc-zen Van Bladel werd door den oorzifcter genoemd en later door den Raad aangesteld Van Noort, thans nachtwa^t, on wel tot 1 Jan. 1904. De Voorzitter decide hierbij meteen mede, dat er door B. en Ws. over gedacht wordt in de toekomst een vasten gemeente werker aan te stellen, als in het belang der gemeente. Waarschijnlijk wordt dan het ambt van. gemeente-nachtwacht opgeheven. Men kan dan vast een proef ir.ct Van Noort nemen. Do Voorzitter, hoewel voor zichzelf voor eon nachtwaker, meent, dat het niet aan gaat de menschcn buiten het dorp te laten betalen voor zoo'n waker in de kom. De heer Van der Wilk gaf reeds nu even te kennen, dat hij een gem.-nachtwaker nut tig vond voor de geheele gemeente. Als de man bijv. buiten do kom brand waarneemt, kan hij alarm maken. De heer Dc Haas wees er op, dat ook niet alle gemeentenaren pro- fiteeren van den lantaarnopsteker. J. van Bladel had tevens om pensioen ge vraagd. Met 4 stemmen tegen één (van den heer Heemskerk) werd hem dit verleend. Hij verdient 200 per jaar; het pensioen, in te gaan 1 Juli cm komende ten laste der ge meente, werd bepaald op /50 per jaar. Na eenige bespreking word overeengeko men de betrekking van waagmeester niet meer te doen vervullen. Iemand, die zich met wegen, als particulier bedrijf* zou wil len belasten (wellicht Van Mil), zou de ge meente in bruikleen kunnen afstaan haar toebclioorende gewichten, enz. Do weduwe van den vroegeren gemeente veldwachter Monier, dio reeds eenige jaren van gemeentewege werd gesteund met 1.50 per week, zal diit geld voortaan ontvangen in den vorm van een pensioen, wat tot dus verre niet geschiedde, terwijl dc gemeente niet meer als tot dusverre plaats had zich zal laten gelegen liggen aan verzorgen van behoef tigen, landloopers en dergelijken, als niet liggende op haar weg. Dc vaststelling van het kohier van den hoofdei ij ken omslag dienstjaar 1903 werd be handeld in geheime zitting. Leiden. Geslaagd zyn: voor het doetoraol examen ln de rechtswetenschap de heer R. van Woelderen; voor het eerste natuurkundig examen de heer J. M. Elshout Jr.; voor het tweede natuurkundig examen de heer A. Q. van Braam Houckgeest; voor het examen voor den Indischen dienst mr. J. Th. Goossens. Amsterdam: Mej. J. W. C. van Resteren, arts alhier, is voor hot loopende studiejaar in de plaats van dr. Van der Hoeven, thans hoogleeraar te Leiden, benoemd tot assistente by de Gynaekologi8che polikliniek van den hoogleeraar dr. H. Treub, in het Wilhelmina- Gasthuis alhier. Weerbericht van 25 Juni. (Volgent opgaren ran hul Kon. >oJ. lTot. IntiituuUi Verwachting: Zwakko wind. Licht bewolkte lucht. Droog en wnrra weer. Bij zijn komst gisteren te Belgrado droeg de Koning dc uniform van generaal en had geen ordeteekenen op de borst. De presi dent van den Ministerraad l.eette hem welkom. De Koning antwoordde getroffen. Daarna stelde Avakumowitsch de ministers voor en dc minister van Oorlog presenteerde de generaals. De gezanten van Oostenrijk en Rusland waren tegenwoordig en werden ook aan den Koning voorgesteld. Evenwel droeg dc vertegenwoordiging- van den Oostenrijksch-Hongaarschen ge zant geen officieel karakter. De Oo8tonryk8cho gezant scheen definitief instructies te hebben om te biyven, omdat de Russische gozaut ook bleef. De Russische gezant werd op den drempel van de stationswachtkamer door den minister president aan don Koning voorgesteld. Daarop stelde de Russische gezant den Oostenryksch- HoDgaarechon gezant voor. Op die wyze kwam de laatsto met do leden der tegen woordige regeering, waarmede hy tot dusvorre geen betrekkingen aangeknoopt had, niet in aanraking. Velimirowitsch begroette koning Peter ten paleizo in naam der Nationale Vergadering, voor de eerste maal in zijn tegenwoordig heid vereehigd. Hij heette hem hartelijk welkom. De Koning antwoordde, dat hij in overeenstemming met dc vergadering zou regeeren en zijn koninklijk woord zou ge stand doen. Hij reikte de hand aan alle se natoren en afgevaardigden. Een rede van den senator Saulowitsch beantwoordende, zeide Peter, dat hij van Belgrado een cen trum van do Servische natie hoopte tc maken. De Ironing ging zonder escorte een rijtoor maken door de stad. Hij werd met warmte toegejuicht. Het „Neuo Wiener Abcndblatt" maakt een interview met den Sorvischen gezant tc Londen openbaar, waarin het gerucht om trent een terugroeping van den Engelschcn gezant te Londen ontkend wordt. De diplo matieke betrekkingen zijn niet verbroken, maar enkel geschorst. Engeland zal den Koning erkennen, maar een administra tieve enquête en het straffen der schuldigen aanbevelen. Blijkens de berichten uit Weenen waren bij den doortocht van Koning Peter van Servië te Wcencn een aantal belangstellen den, onder wie dc te Weenen aanwezige Ser vische studenten, aan liet station aanwezig om den nieuwen vorst te huldigen. E:u der studenten hield een toespraak en aan toe juichingen was geen gebrek. Een der studenten reikte zelfs knielend don koning een adres aan. De Koning groette do menigte en scheen zeer ontroerd. Achter hem stond zyn ordon nans-officier Grouitch dezelfde man, dio nog zoo kort geleden behoorde tot do gardo van Alexander, on dio in den nacht van do misdaad te paard door de straten van Belgrado reod, om hot „nieuwtje" van don konings moord den volke te verkondigen 1 Nu vertrekt do trein binnen enkele oogon- blikkon. Poter I glimlacht ietwat, zyn gedach ten dwalen biykbaar af. Hy moet op dat oogenblik In Weenen ge dacht hebben, dat al die buitengewone toe juichingen van erg-opgewonden jongelieden en de proclamaties der militairen zonder echo in Europa zyn gebleven, en dat daarna zal biyven beerschen het pyniyk stilzwygen der beschaafde naties, Indien nl. de moordenaars niet rechtvaardigiyk worden gestraft. Op het laatste moment, voordat do trelp vertrekt, biedt een klein meisje, dat op dè armen van haar ouders omhoog wordt geheven, den vorst eon enormen bouquet aan. De Koning omhelst het kind en groet dankend meermalen mot breede gebaren de menigte. Ook werpt hy haar kushandjes toe. Eindeiyk vertrekt do trein, terwyi het Ietwat melancholieke Servische volkslied weerklinkt, 't Wordt reeds nacht. De sneltrein gaat „full spoed" door Oostenryk, met zich voerend Peter Karegeorgewitsch naar het onbegrype- ïyko en geheimzinnige Servië, waar de dynas tieën zoo weinig stabiliteit schynen te hebben. Op zijn reis van Gcnève naar Belgrado, verklaarde Koning Peter aan een Oosten- rijksch persman, dat de door eenige mo gendheden gewenschta bestraffing van de Koningsmoordenaars hom in een moeilijk parket bracht. Hij was een constitutioneel Vorst en moest als zoodanig het besluit der Nationale Vergadering, waarbij het leger dank werd gebracht, eerbiedigen. Hij kon onmogelijk in strijd met do wetgevende lichamen handelen. Het bewuste besluit was trouwens al ge nomen, vóór hij tot Koning verkozen werd. Zyn verhouding tot Oostenryk-Hongarye kan by zyn groote voreerlng voor keizer Frans Jozef niet anders dan zeer vrlend- schappelyk zyn. Servië moet al zyn krachten inspannen voor zyn ontwikkeling en wolvaart. Daartoe moeten allen medehelpen. „Ik zal," zoo besloot de Koning, „steeds een streng conservatieve monarch zyn." Dus nog eens: straffeloosheid van do moordenaars. De „Daily Mali" vernoemt uit Belgrado: De houding van de mogendheden verontrust niot alleen de revolutionairen, maar brengt ook verwarring teweeg onder do diplomaten, dio niet woten, wat zy beginnen mooton. De laateten hebben herhaaldeiyk geconforeerd. Do Russische pers gaat voort, de moorde naars van Alexander met smaad to bedek ken. De „Swet" publiceert een van veront waardiging trillend artikel tegen den me- tropolitaan der Servische Kerk, mgr. Inno- centius, die afwezig bleef bij dc begrafenis van Alexander en Draga. Zondag verschenen eenigo te St.-Peters burg vertoevende Servische officieren in eon uitspanningsplaats aldaar. Het publiek schreeuwde, zoodra het de Serviërs ontdek te: „Weg met de moordenaars" en bombar deerde hen met aardappelen, eieren en der gelijk werptuig, zoodat zij een goed heenko men moesten zoeken. Ook het Gricksclie Hof heeft voor Alexan der en Draga den rouw aangenomen. Tc Rome verluidt, dat ook hot Italiaan sche hof veertien dagen zal rouwen over Alexander en Drnr i. Dc natuur schijnt op het Servischo volk de eerste wraak te willen nemen. Het Timok- district werd Zondag door een wolkbreuk zwaar geteisterd. Een geheel dorp werd ver nietigd. Vijftig menschen kwamen om het leven. Men zegt, dat do officieren, die aan da samenzwering hebben deelgenomen, allen zon der onderscheid voornemens zyn zloh van het loven te berooven, Indien men zou wil len beproeven hen voor de rechtbank te dagen. Buiteniandseh Overzicht. Te Brussel is een telegram ontvangen, door wie of wien weten wij niet dat huiveren doet. De heer Thornton is in den Belgischen Oongo vermoord door do inboorlingen, die zijn lijk medenamen om hotop te eten. Tc Luik loopt het gerucht, dat prins Mirko, jongste zoon van vorst Nicolaas. tot troonopvolger in Montenegro zal worden uitgeroepen in plaats van zijn broe der Danilo, die afstand van zijn rechten zal doen, behoudens een verhooging van zijn toe lage. Men meent dit in verband tc moeten brengen met het niet tot Servisch koning uitroepen van prins Mirko. De bezoeken over en weer te Kiel hebben reeds een aanvang genomen. De com mandant van het Amerikaansche eskader heeft in het koninklijk slot een bezoek ge bracht aan prins Heinrich en diens gemalin en do Duitsche admiraal bracht dadelijk een tegenbezoek aan boord van de „Kearsargo". Ook de consul der Vercenigdo Staten legde een bezoek af bij admiraal Cotton De zeven officieren, die te Lon den terechtstonden wegens ergerlijke mis handeling van eon officier der Yeoman ry te Kaapstad, zijn in hun eer her steld. De krijgsraad was van oordeel, dat zij niet schuldig waren aan het hun ten laste gelegde. De Engelsche begrooting is in derdo lezing aangenomen. In enkele havens van Oreta ligt nog steeds vreemd garnizoen .Langzamerhand hadden de mogendheden haar troepenmacht verminderd en deze was tot een gomiddeldo van 350 man geslonken. Thans heeft Enge land zijn contingent te Candia plotseling op 1000 man gebracht. Natuurlijk willen de andere mogendhe den nu ook niet achterblijven, en zendt Rus land alvast een gelijke hoeveelheid troepen naar Rethymo. Wat Frankrijk en Italic doen zullen, staat nog niet vast. Do correspondent te Rome van de „Frankf Ztg." schreef aan zijn blad, dat gvooto ontstemming heersckt onder de niet-gekozen candidaten voor de k a r d i- ïï-a a I s w a a r d i g h e i d. Een der tcleur- gcstoldcn, mgr. Adami, die zich reedfi jaren lang vorstelijke uitgaven heeft getroost voor I dc verfraaiing der stad Carpincto, do ge- 1

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 2