N°. 13283 feze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. FEUILLETON. itreHding-. Maandag 15 Juni. A' 1903. IEIISCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsi per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn franco per poet f 1.10. 1.30. 1.65, PRIJS DER ADVERTENT1EN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren wordt ƒ0.05 fcerokend. LEIDEN, 15 Juni. Naar wy vernemen, zal de vryz.-dom. kiesvereenlging „Vooruitgang" Vrijdag a. b. een vorgadering houden ter bespreking der ophanden zynde gemeenteraadsverkiezingen. Donderdagavond 18 Juni a s. hoopt vanwege de afdooling Leiden en Omstroken der Nedorlandeche Yereeniging van ChristeJljko Kantoor- en Handelsbedienden in de kleine zaal van het Nutegebouw als spreker op te treden de heer P. J. B. v. d. Vliet Jr., voor zitter der afdeeling Amsterdam, met het onder werp: „Christelijke vakorganisatie, elsch des tyds," met gelegenheid tot dobat. Do heer C. H. van Ulden, alhier, is benoemd aan do School van het Prov. "Wees huis der Qeref. Kerken in Zuid Holland te Middelharnis en heeft die benoeming aange nomen. Op de Algemeene Vergadering der Nedcrlandscho Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst ontspon zich een zeer lange discussie over het voorstel-Leiden: Het saldo van het Muziek-.ecstcnfonds pro portioneel to vcrdeelen onder de afdeelin- gon naar don maatstaf van liet aantal le den, waarvan in de laatste drie jaar het quotum is betaald, welk voorstel door tal van af deelingen bereids in den beschrij vingsbrief is ondersteund. Bedoeling was, het fonds meer ten goede te doen komen aan de noodlijdende af dee lingen. Na een wanne verdediging door Leiden stolde Amsterdam voor, dat Leiden het voorstel zou terughouden tot de volgende al gemeene vergadering. Haarlem daarentegen wees op de wonde- plek der Maatschappij, die over grootc fondsen beschikt, o. a, een reservefonds van 73,000, terwijl enkele harer doelen, slechts weinige aideelingen nochthans, be slist noodlijdend zijn. Noodig is 't, dat het hoofdbestuur worde beperkt in zijn uitga ven voor de viering van het 76-jarig bestaan dor Maatschappij. Leiden stelt voor 5000 toe t-e staan; welnu, Utreoht, bekend als gastvrouw, wil zich 1 vredon stol Ion met f 3000. Bij hot 50-jarig bestaan is, eerlijk ge zegd, het geld verspild: Voor 5000 kan een werkolijk goed muziekfeest worden gege ven, terwijl dan de financieele toestand der afdeelingen kan verbeterd worden. Do heer Lohman, lid van hot dagelijksch bestuur der Maatschappij, kwam op tegen do voorstelling, door Haarlem gegeven, ah zou het hoofdbestuur do belangen dor af deer lingen achter stellen bij dat van do Maat schappij, welke niet rijk is bij de ontzaglijk grooto cischen, welke haar orden gestold. Ware do Maatschappij rijk, zij zou werko lijk geen uitkeering van 100 slechts doen uit haar kunetenaarsfonds. Indien de Maatschappij do schulden dor noodlijdende afdeelingen betaalde, zou dit hoogt gevaarlijk voor haar worden. Om de discussiën te bekorten trok Leiden zijn voorstel in zoo ver in, dat slechts voor hot. muziekfeest bij hot 75-jarig bestaan ƒ5000 zal worden bestemd. Amersfoort sloot zich hierbij aan. Apeldoorn maakte hot echter weer aan hangig on werd daarbij door verschillende afdeelingen, en bovenal door Winterswijk gesteund. Het overgenomen voorstel kon echter volgens het hoofdbestuur niet ter sprake komen vóór de volgende algemeene vergadering. Alsnu kwam aan do ordo hot voorstel-Lei den om ten hoogste 6000 voor het mu ziekfeest uit te trekken, welk voorstel werd aangenomen met 55 togen 22 stemmen. Als laatste punt kwamen aan de orde do voorstellen ter viering van de herdenking van het 75-jarig bestaan der Maatschappij. De afdeelingen Amsterdam en Utrecht verklaarden zich. bereid, eventueel met hot hoofdbestuur in nader overleg te treden. De afgevaardigde van Amsterdam amen deerde dit voorstel aldus: ,,Het hoofdbe stuur stelt voor, dat deze algemeene ver gadering het machtige met een dor beide genoemde afdeelingen het feest nader to re gelen", zoodat nog niet op deze vergadering zou worden beslist, waar l::t feest zal wor den gegeven. Feitelijk bood dus alleen Utrecht aan, de leden ten volgende jare to ontvangen, waar tegen over het hoofdbestuur Ln 't midden bracht, dat het feest hot best to geven wa re in een plaats, waar de beste muzikale krachten beschikbaar zijn. Het hoofdbestuur deed uitkomen, dat zoo wel het 2ö- als het 50-jarig feest zijn gevierd to Amsterdam, waar de Maatschappij ze telt, en dus mag worden afgeweken van het omtrent de gewone jaarlijksohe muziekfees ten bepaalde in de algemeene wet. Na vrij lange discussie word het amende ment-Amsterdam verworpen met 65 tegen 19; 1 blanco. Het muziekfeest wordt- dus te Utrecht ge houden. De afgevaardigde van Utrecht dankte de algemeene vergadering voor haar besluit. H. M. de Koningin-Moeder geeft Don derdag 18 Juni a. b. eon tuinfeest ten pa- leize Soestdijk, waarbij H. M. de Koningin zal tegenwoordig zijn. Op 8 en 9 Juli zal to Haarlem de 31ste algomeeno vergadering der Voreeniging Gasfabrikanten in Nederland worden ge houden, m het Brongebouw aldaar. Op den tweeden dag dor vergadering zal te Zand- voort, in het Grand Hótel", de gezamen lijke maaltijd plaats vindon. Voorts staat een besrook aan de Haar Ionische lichtfabrie ken op het programma. Naar aanleiding van het den water- staatsingonieur H. L. van Hooff, die een jaar geleden uit Chili terugkwam in ver band met de door prof, Krau6 to ontworpen haven voor Valparaiso, verleende verlof, verneemt men, dat hij thans andermaal der waarts is gegaan, geëngageerd door hot Chi- leensche gouvernement. De heer Van Hooff zal optreden als technisch adviseur der on der het Departement van Marino ressortee- rondo havenwerken. De ,,Sts.-Ct." No. 137 bovat de lijst van lette rteokens, welke volgens arbt. 2 on 3 dor wet van 21 Juni 1881, houdondo be palingen omtrent de zeevisscherijen, zijn vastgesteld voor verschillende steden. In dezolfde ,,Sts.-Ct." worden medege deeld de lijsten van do hoogstaangeslagenen in do Rijks-directe belasting, bedoeld in art. 111 der Kieswet. Te Arnhem overleed jhr. T. J. Kraijcn- hoff, directeur van 's Rijks directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen eerst to Gro ningen, daarna te Zutfen on eindelijk tot medio Juli 1897 te Arnhem, toen hij op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver kreeg met dankbetuiging voor de volo en trouwe diensten aan den lande bewezen. Ge durende de 49 volbracht© dienstjaren paar de de afgestorveno grooto plichtsvervulling aan bijzondere humaniteit jegens zijn per soneel. In een bijeenkomst te Sohoveningen, heeft de burgomeestor van Kethol, de heer L. Mazel, medogedeeld, dat de schade van de doorbraken in den Kethelpolder tot op be den in ronde cijfers op minstens 50,000 wordt geschat. Om de landen weder rentegevend te ma ken, zal zoo spoedig mogolljk moeten wor den uitgegeven een som van 50 60,000 gul den aan Luiksche kluitkalk, zaaigranen en landbouwwerktuigen. Er zal een sohaalcollecte worden gehou den; gelijktijdig zullen inteekeningslijsten worden aangeboden. Ter protostvergadoring van do Haag- scho afdeeling van den Bond van miliciens en oud-miliciens tegen het onder de wapenen roepen en houden van verschillende lichtin gen betoogde E. Kloosterman uit Den Haag, dat hot militairisme strijde tegen het Chris tendom, terwijl A. van Emmenes uit Am sterdam de wonschelijkheid uitsprak van al- geheelo afsohaffing van het militairisme, als alleen dionende tot bescherming der be zitters ten koste der arbeiders. Het Kamerlid Ter Laan was ook als spre ker aangekondigd, maar had, naar werd me degedeeld, later wegens partij verschil ge weigerd op te treden. Een motie werd aangenomen, houdende protest tegen den oproep der lichting 1897 en don zwaron dienst der miliciens der lich ting 1902 en aandringende op ruime schade loosstelling aan de miliciens. Naar de ,,Nbr." mot zekerheid ver neemt, gaat nu ook deze week het nog on der do wapenen geblevon gedeelte der lioh- ting 1902 mot groot verlof. Alsdan komen onder de wapenen do miliciens der lichtin gen 1897 on '98, die anders eerst over een maand zouden moeten opkomen. Mevrouw Botha, in gcoelschap van vele Transvalere, komt a-s. Vrijdag uit Brussel naar Amsterdam on noemt er intrek in het ,,Amstol-Hotel". Van Amsterdam keeren allon mot het Duiteohe stoomsohip ,,Kanz- lor" dan den volgenden dag naar Zuid- Af rika terug. (N. v. d. D.) Het hoofdbestuur der Vereenlging West- land beeft op zyn aanvraag, om openstelling van het Zwethkanaal voor de scheepvaart, van het hoogheemraadschap Delfland een schrijven ontvangen, waarin gezegd wordt, dat Is besloten aan het verzoek te voldoen, mits door do vereenlging Westland of andere belang hebbenden het benoodlgde kapitaal voor het gereedmaken van dat kanaal voor de openbare vaart, tot een bedrag van f 16,000, in Delf- lands kas worde gestort en Westland zich tevens verbindt door storting van een ge kapitaliseerde som, berokend naar een bedrag van 1000 aan jaarlyksch onderhoud, het hoogheemraadschap ln staat te stellen ln de meerdere kosten van het onderhoud van het kanaal te voorzien. De overwegingen, welke tot het nemen van dat besluit hebben geleld, zijn, dat hot niet op den weg ligt van Delf land, uitgaven uit de kas van het hoog heemraadschap te doen voor een werk, dat niet is ten behoeve van een zuiver water- «chapabelang. Na ontvangst van dit schrijven heeft het hoofdbostuur van Westland besloten aan het hoogheemraadschap zijn teleurstelling te be tuigen over dit antwoord en niet in het genomen besluit te berusten, dooh zich te wenden tot Gedeputeerde Staten of tot den Minister, om by die autoriteiten te vernemen, wie elgeniyk belast is met het beheer der vaarwaters in het Westland. Te Breda la in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer L. W. A. Kessler, gepensionueerd majoor Oost-Indisoh leger, rid der der Militaire Willemsorde. Uit Aken wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld, dat priDB Hsndrlk der Nederlanden daar is aangekomen, om er een langdurige kuur te doen. De minister van blnnenlandsche zaken brengt tor kennis, dat met 1 September te vervullen Is de betrekking van leeraar in de geschiedenis en aardrykskunde aan de Ryks- hoogere burgerschool met ö-jarigen oursus te Zwolle. Het aantal wekeiyks te geven lesuren zal 20 of 28 bedragen. Zy, die voor deie betrekking ln aanmerking wenschen te komen, gelleven zioh vóór 20 Juni aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwys, K. ten Bruggencate, to 's-Gravenhage, eventueel met opgavo van het aantal dienstjaren, door hen als leeraar aan een hoogere burgerschool of gymnasium door gebracht. Sts.-Ct Het stoomaohlp „Deucalion" arriveerde 12 Juni van Singapore te Amsterdam; de „General" (uitreis) vertrok 10 Juni van Suez; do „Herzog" (thuisreis) vertrok 11 Juni van Marseille; ds „Kedirl", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 11 Juni van Marseille; de „Koning Willem I" arriveerde 12 Juni van Java te Amsterdam; de „König" (uitreis) arriveerde 10 Juni te Lissabon; de „Prftsldent" (thuisreis) arriveerde 11 Juni te Aden; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amster dam, vertrok 12 Juni van Perim; de „Ros tock", van Java naar Amsterdam, vertrok 13 Juni v. Port-Sald; de „Timor", van Amsterdam naar Batavia, is 12 Juni Duogenoss gepas seerd; de „Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 Juni Kaap Roca; de „Ambon", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 18 Juni van Port-Sald; de „Ryndam" arrleerde 18 Juni van Nleuw-York to Rot terdam; de „Koning Willem III" arri veerde 12 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Koningin Wilholmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Juni van Padang; do „Statendam" van Rotterdam naar Nieuw-York pass. 14 Juni Scllly; de „Pyrrhus", van Am sterdam naar Java, vertrok 18 Juni van Liverpool; de „Sollngen" arriveerde 18 Juni van Java te IJmuiden; de „Flores", van Am sterdam naar Batavia, passeerde 18 Juni Perim. Haarlemmermeer* Eon ware uitkomst is voor den landbouwer do heerlijk ver- frisschande regen, die thans gevallen is. Do weilanden zogen to Haarlemmermeer er dor uit en vele veldgewassen stonden to kwijnen. Voornamelijk wan dit laatste hot geval met do bieten, vooral voor de land bouwers, die dit produot voor do tweede maal gezaaid hebben. Op enkele uitzonderingen na zijn de voor uitzichten van den oogst in de Haarlemmer meer bevredigend. De karwei heeft zich hersteld en staat op enkele uitzonderingen na vrij goed, zoodat van dit gewas een goede opbrengst to ver wachten is. De vroege aardappelen hebben ten gevolge der koude en het vele water zeer veel geleden en zijn dan ook hier t daar mislukt. Van do late valt weinig te Beggen„ De overige gewassen staan goed te velde. Hot vee ia geeond. Twee veldartilleristen, die van hun korps waren gedeserteerd, zijn door don ge- meento-veldwaohtor Rovius to Iloarlommor- meer gearresteord en te Hoofddorp in ver- zekordo bewaring gesteld, ten oindo naar hun korpa overgebracht te worden. In do vorige maand wordon geboren 55 kinderen, overleden 20 poreonen cn wordon 23 huwelijken gesloten. Wegens bedelarij is bokeurd J. V., ge- domioilcord to Leiden. In dozo week ging vrouw 8. naar Haarlem, ten einde een dokter te raadple gen. Op straat werd zo door een zenuwtoe val overvallen, zoodat zo neorviol. Gelukkig was er iemand onder de omstanders, die haar herkende. Naar het gasthuis gebracht, is ze daar niet meer bij kennis gekomen en den volgenden dag overleden. Men begrijpt do sohrik van hare verwanten alhier, bij het vornomon van deze droevige gebeurtenis. Leiderdorp. De collecte tot aanmoediging en ondersteuning van den gowapenden dienst in de Nederlanden, zal binnen deze gemeente gehouden worden op Woensdag 17 dezer. Sassonheim. Naar men vernoemt, zal hot telophoonnet der Bloemistendistrlct-Telephoon- maatschappij dezer week ln zyn geheel ln gebruik worden genomen. De aansluiting mot het intercommunaal net, welker totstandkoming door het hoofdbestuur der posteryen en telegraphie wae toegezegd tegen 1 Juni, uiterlijk 1 Juli, zal nu waar- schyniyk, wegens moeiiykhedon met den Haarlemmermoorpolder, met 1 Augustus wer- keiykheid worden. Dan zal, vla Amsterdam, met andore aan gesloten netten ln Nederland kunnen worden gesproken. De communicatie met Belglö, Duitschland, enz. 1b dan nog maar een quaeetle van tyd. Het abonnementsgeld zal voor 1908 ver schuldigd zyn van af 1 Juli en dus 26 be dragen. Vrydag 20 Juni is er vergadering der aandeelhouders te Billegom. Voorhout. Vrydagavond hield de R.-K. Kies- vereenlging „Eensgezindheid", alhier, oen ver gadering in Oafé „De Bonte Koe". Tegenwoordig waren bet be3tuur en 28 leden. De voorzitter, do heer J. van dor Hulst, opende de vergadering en heette de aanwezigen harteiyk wolkom, waarna door den sooretarls, den heer W. Kottenls, de notulen werden gelezen, welke, onveranderd werden goed gekeurd. Aan de orde was thans het stellen van twee oandldaten voor den gemeenteraad, wo- gens periodieke aftreding dor heeren G. Print en P, Warmerdam 8r. De voorzitter stelde de vergadering voor, de beide aftredende leden woder als candldaat te stellen, maar wees er tevens de leden op, dat zy ook het reoht hebben andore oandldaten op te gevon. Daarop vroeg de heer J. ADge- vaare Jz. het woord. Spreker betreurde het, dat In Wyk I, zynde de kom van het dorp, geen enkel Raadslid, veel minder een Wet houder woont, die by afwezigheid van het hoofd der gemeente diens betrekking waarneomt, maar op ongeveer een half uur afstanda van die ingezetenen rerwyderd woont, en stelde daarom voor den heer P. Berbóe Fz. Hierop werd overgegaan tot stemming, waaruit bleok, dat op don heer P. Warmerdam waren uitgebracht 30, op den heer G. Prins 22 en op den hoer P. Berbóe Fz. 17 stommen, 12) „Nu, dat zal ik je dan ereis uitloggen, vrouw 1 De andere party werkt en wroet op alle mogeiyke wyze, en nu mogen wy ook niet stil zitten. Ze laat niets onbeproefd, om stemmen te werven, en om die nu ook voor my te verkrygen, heeft Nljman my het middel aan de hand gedaan, om door zyn toedoen ettelijken kiesgerechtigden, die het goed gebrui ken kunnen, wat in de hand te stoppen. Doet de een het, zegt Nyman, en by weet het wel, dat beloof ik jo, dan mag de ander het ook doen. Daarenbovon moeten we toonen, dat we er zyn, om dien anderen het veld niet vry te laten. 't Is procles, zooals meneer Pietera gister avond in de klesvergadering zei Het land is in gevaar. Laton wy de handen ineenslaan om het te redden. Schenk my nog een kopje in, vrouw 1" Juffrouw Blok deed dat en schudde onderwyi bedenkeiyk met het hoofd. „'t Gaat voor m-jo dom vorstand te hoog," sprak zy, weder ijveiig voortbreiende. „Ik begryp er niets vaii wal het land te maken heeft met liberaal of conversatie. En ook ben je niet teg*n die voorname lui in den Raad opgewausen, als het op praten aankomt. Maar ik wasch myn handen in onschuld en je moet zolf weten, wat jo doet, JaDl Maar gesteld nu eons, dat je erelo niet gekozen wordt, is dan je goeia geld niet naar de maan?" „Geen nood, vrouw l Geen nood," zei Jan „Zooals de zaken staan, heb ik alle kans. Jongens l Jan Blok, lid van den Edelachtbaren Raadl En of je dan gromt of tegenpruttelt, we zullen in ons doen veel moeten veranderen, om onzen stand op te houden. Vooreerst een sofa in de pronkkamer en een karpet over het tepyt en staslegordynen over de witte heen, en 's avonds zoo'n lantaarn met peter- olie in de gang, en zoo'n postbus ln de deur, dat staat voornaam, en dan nog visite- karetjes met myn naam gedrukt in krulletters. Maar," en hier zag Jan zyn wederhelft scherp aan, „dan wil Ik ook niet langer, dat de vrouw van een Raadslid zelve naar den slager en de vischmarkt gaat en de meid aan de straat de glazen helpt lappen. Neen, schat 1 dan koopt je man je zoo'n dubbelen omslagdoek met de bovenste slip naar buiten en zoo'n kleiDe zonneparaplu, en dan gaat Jan Blok 's Zondags met zyn vrouw even deftig ter kerke als meneer de burgemeester." Juffrouw Blok had haars mans woorden hoofdschuddende gevolgd, „Myn hart schreit om je, JanI Hoe je zoo in eens aan de ydelheden der verdorven wereld kunt toegeven. Je weet, wat er ge schreven staat: de hoogmoedigen zullen ver nederd worden. En by dit alles verkoop je de huid, vóór je d6n beer gevangen hebt. Maar hoe het ook zy, ik zal er niets om laten, wat ik al myn leven In eer en deugd gedaan heb. Je zoudt misschien nog wel een mamsel of mevrouw van my willen maken." „En waarom niet even goed als de vrouw van Klinkers, die ook vroeger maar boter- kooper was, of van Joost Bartels, die jy zoo goed als ik nog op de markt met kippen heb zien venten, en dio door de lotery rUk is geworden?" „Je kunt voor myn part praten, watje wilt," hernam juffrouw Blok verdrietig, terwyi ze haar troost weder in een snuifje zocht. „Ik biyf die ik ben en hoop zoo te sterven. Ga jy je gang' maar met al die nieuwigheden; jy zult er ver mee komen, 't Helpt alles toch niets om er een meneer mede te worden. Of zou je donken, dat de menschen hooger tegen je opzien, nu je sinds kort ook door do week met een hoed op loopt en van 's morgens tot 's avonds met een stok in do hand, alsof je een heele banjer waart? Neen, manl de menschen zeggen toch maardaar gaat Jan Blok." Met deze woorden sprak juffrouw Blok de publieke opinie, het oordeel der wereld uit; maar een oordeel, even onbiliyk als onrecht vaardig. Alsof het niet eervoller is en meer achting verdient zlchzelven tot ridder te slaan, dan slechts te teren op het aanzien en de rykdommen van zyn voorgeslacht I „Vrouw, hou je mond I" sprak Jan, van ergernis de knokkels zyner handen tegen elkander slaande, „'t is zonde om zich driftig te maken, anders zou ik het door je gewauwel kunnen worden. Ook heb ik thans wel wat anders in myn hoofd en Maar hier werd aan de straatdeur gebeld en Jan, zyn rede stakende, liep haastig de kamer uit en kwam een oogonblik later in gezelschap van Nyman weder terug. Hy had dozen zeker reeds in de gang naar den stand van zaken ondervraagd, want by het binnen treden zei Nyman: „Opperbest, heerlijk, 't kan niet beter." En zich voor juffrouw Blok buigende: „Maar laat ik eerst myn compüment aan de juf frouw maken. Zoo ik hoop, welvarende sinds gisteren „Dank je wel, en u ook?" „Zoo gezond als een visch; alleen nu een weinig vermoeid van het loopen; ik ben van halfnegen af op de been geweest". „Ga dan maar gauw zitten en rust uit," viel Blok in. „Kom, vrouw I zet Nyman een kop koffie met een boterhammetje voor, dat zal goed op het loopen smaken. En nu voor den dag mot je nieuwe; ik brand van nieuws gierigheid 1" „Welnu," sprak Nyman, die zyn koffie niet koud liet worden, „ik heb weer vier en dertig stemmen gesnapt. Ik verzeker je, Blok I ik heb moeten spreken als een Cicerowant het kostte my by meer dan éón moeite de zaken aan hot verstand to brengen en hom voor de onzen te winnen. Maar het geld is verleldeiyk en zoodra kwam dit als myn laatste hulpmiddel niet er by, of men gaf met hangende pootjes zyn stem. Je zult nu ln 't geheel nog voor een honderd vyftlg gulden over de brug moeten komen." „Dan kost my dat grapje tooh ruim zes honderd gulden; 't is geen kleinigheid." „Ja zeker, is 't geen kleinigheid," liet juffrouw Blok zuchtende op haars mans woorden volgen, „en lk ben met myn dom verstand nog altoos bang, of jelui wel zeker zyt, dat jo met dat al de vingers niet brandt?" „Geen nood, myn waarde juffrouw 1" ant woordde Nyman, „geen de minste nood. Je kent het oude spreekwoord: Om den wille van hot smeer, likt de kat de kandeleer; welnu, dit spreekwoord is gangbare munt over de geheele wereld geworden. Staats bedieningen, ridderkruisen, adeldom, ze worden alle soms met geld, ja, met duizenden ge kocht, zonder dat er ooit een haan naar kraait, en waarom zou men nu niet even gerust er wat voor over hebben, wanneer men de onderscheiding geniet candidaat te zyn voor den gemeenteraad Bovendien", vervolgde hy, grimlachende, „wie zal ooit lets van hot handje stoppen gewaarworden? De belang hebbenden zullen zlchzelven niot verraden on van onzen eigen kant zullen we't nog minder doen." „Ik geloof, dat Nyman geiyk heeft," «prak Blok, „en wy niets behoeven te vroezen. Zou je nu denken, dat lk de meerderheid al voor my heb?" „Zonder twyfel; je zult zien, dat jo mot glans er door komt en dat de togenpartyders in zak en assohe zullen zitten. Maar als jo nu even het gold krygt, dan ga Ik opstappen, want ik hob nog veel te loopen en wil vóór den eten ook nog een visite brengon aan raad eons wien?" „Wel, hoe zou ik dat kunnen raden 1" antwoordde Blok niouwBgierlg, torwyi zyn vrouw even nieuwsgierig opkeek. „Welnu, ik ga een visite aan Van Dyk brengen, om hem mot zyn zilveron bruiloft te feliciteeren. Zie, het klinkt elgeniyk wel vreemdaan den candldaat onzer tegen- party, maar dit noemt men de ware politiële of staatkunde in de wereld en ik zou je zelf raden, hem ook een beleefdheid to bewyzen, by voorbeeld door het zenden van een kaartje 1" „Maar," liet Blok er op volgen, „lk bezit dat goedje nog niet." „Dan zal lk er thuis wel eentje mooi voor! je 8chryven en dit voor je afgeven. Zie, lk ken een gulden spreuk en pas die nu eu ,1 dan ln myn leven toe; zy heet„plus êtro qu* paraltre"." „Wat wli je daarmee zeggen; lk nochmya' vrouw zyn geleerd genoeg, om het Franech te verstaan." (Wordt vervolgd.) DA&BLAB

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1