WekellJksehe Kalender. RiLCcFT. Raadgeving. ALLERLEI. OPGAVE. Verafschuwt naar den geest van eed'len waarheidszin. Jehova, die ons schiep, gaf ook gelijke rechten 'Aan allen, wie 'took zij, geschapen naar Zijn beeld. De liefde, naar Zijn wil, moet ons t>e zamen hechten, Ten trots van elk geloof, waann uw mee ning deelt. "Welaan dan, menschenbondverzacht het gruwzaam lijden Te ELiflcheneff gebracht aan scheps'len van uw vorm. 'Daar miBch' een zefir thans, om zachtheid te verspreiden, Waar wc .'dom werd gebracht door gruw'bren waanzinstorm. Voor elke hulp, hoe klein, der menschheid daar geschonken, Giet d'Engal van den vree U blijheid in 't gemoed, 'Een blijheid, die met kracht het meêlij doet ontvonken, Dat men voor 'b naasten leed, als mensch, steeds hebben moet. HOMO. 'Amsterdam, Juni 1903. Zondag. God heeft iets aan uw hart te zeggen. »Heeft uw hart ook niet iets te zeggen aan •God? Maandag. Waarheid en diepte van gevoel uiten zich nooit beter dan in eenvoud Dinsdag. Een valsche vriend is als iemands scha duw; hij vergezelt hem alleen bij zonne schijn. Woensdag. Mogelijk ie eenheid van harten, maar on mogelijk eenheid van hoofden. Donderdag. Wie niets te doen heeft, kan niet geluk kig rijn. Try dag. Wees zacht en verdraagzaam voor allen, behalve voor uzelven. Zaterdag. Het genoegen moet de specerij, niet het voedsel des levens zijn. EEN KUNSTSTUKJE. Ijskristallen maken. Dit men ook nu, al zijn we in het war me jaargetijde, doen. En wel op deze wijze: Men neme een theekopje vol zoogenaamd glauberzout, in elke apotheek voor weinig geld verkrijgbaar, en late dit in een bier glas vol kokend water smelten. Zoodra het een weinig begint te bekoelen, late men er een dun laagje sla-olie op uitloopen en zet te men et op een koele plaats, waar het eenigen tijd volkomen stil kan staan, zoodat het vocht niet de minste schudding of dreu ning ondervindt. Is het vocht nu geheel koud geworden, dan zal het den schijn hebben of er niets an ders -.1 het glas is dan schoon water, waar op een weinig olie drijft, even alsof het ge bruikt is voor een nachtlichtje. Maar nauwelijks heeft men er dan een ijzeren staafje, een pook, een tang of iets van dien aard in ~ezet, of rondom het ijzer vormt zich de vloeistof tot een vasten, ondoor- schijnenden klomp, die eenige oogenblikken later langzamerhand in een heldere kristal massa zal veranderen. Zou de olie daar ook toe medewerken Eigenlijk niet! Deze dient alleen om alle mogelijke beweging en schudding aan de oppervlakte tegen te gaan. Wanneer het bijv. op een tochtige plaats stond, zouden er allicht rimpels in ontstaan, en juist door die beweging zou het water dan vanzelf reeds tot kristallen samentrekken Maar o.. zouden dan niet half zoo mooi zijn, als wanneer men er een stukje ijzer in plaatst. Gebak by de thee. Neem 125 gr. boter, 125 gr. suiker en 250 gr. bloem; vermeng dit tot ge een mooi ge lijk deeg verkrijgt. Laat dit even staan, verwerk net nogmaals en rol het deeg dun uit en snijd er koekjes van in diverse vor men; bak ze in den oven op een bakblik, waarover een papier. Als ze geel zijn, de koekjes er uit nemen en droog bewaren. Middel om vüegeusmetjes van cuivre- poli te verwijderen. Een doelmatig en onschadelijk middel om vliegensmetjes van cuivre-poli te verwijde ren, is boonenwater. Men kookt witte boonen rijkelijk met wa ter drie liter op een half kilogram boo nen en giet, als de boonen gaar zijn, het water af. Dat water is dan een zeer goed reinigings middel voor allerhande vlekken op allerlei materiaal. Verder is het een voortreffelijk waschwa- ter voor zwarte en gekleurde kleedingstuk- ken van zijde, wol en katoen. Een ander «middel tegen vliegensmetten op metaal is het afwrijven met een doorge sneden sappigen ui. Ook een weinig geest van salmiak met wa ter is in den regel niet kwaad voor cuivre- poli. Te Berlijn stond dezer dagen een jongen voor het paleis te wachten, om den Keizer te zien uitrijden. Toen het wachten hem wat te lang duurde, riep hij luid: „Ik ga maar heen, de kerel komt tóch niet 1" Terstond had hem een agent bij den kraag, en vroeg: ,,Wien bedoel je, met: dien ke rel?" „Mijn kameraad, die hier bij mij zou komen:" De agent Het hem los, en de jongen maak te zich zoo gauw mogelijk uit de voeten; toen hij op 'n eerbiedigen afstand was, riep nij echter: ,.Zeg, agent, wien bedoelde jij dan met dien kerel?" Er moesten twee appelen, een kleine en een groote, onder twee jongens verdeeld worden. Moeder gaf ze aan den oudsten jongen cn zei: „Nou moet jij eens toonen, dat je een groote jongen bent. Laat Jap ie nou kiezen." Toen zij eenige oogenblikken later in de kamer kwam, had de kleinste jongen den kleinsten appel. „Hoe zit dit nu?" vroeg ze; „ik dacht, dat je aan broer de keuze zou hebben ge laten." „Dat heb ik gedaan, moe." „En heeft hij dan don kleinsten genomen? Zeg jij 't maar eens, Jap ie." Jap ie: „Hij heeft mij laten kiezen uit niks en uit den kleinsten." Op het bal. Stotteraar, die zich met een rijk, maar leelijk meisje verlooid heeft, tot zijn vriend: ,,Zzal ik je eens even mijn mijn Drrbrrbruid voor stellen Niet bedoelde grofheid. Een modelleur biedt een porseleinfabriek een model ter verveelvuldiging aan. Het stelt een rhinoce ros voor, e.. de kunstenaar beeft bij zijn aanbieding een photographie van het dier gevoegd. Na eenige dagen krijgt hij de pho tographie terug met een schrijven van dezen inhoud: „Het spijt ons van uw HAnhnd geen gebruik te kunnen maken, em wij zen den inliggend uw portret terug." Voor de rechtbank. Voorzitter: „Je hebt dien man zoo hard geslagen, dat hij aan de gevolgen bezweken is." Beschuldigde: „Hij was een halve idioot, mijnheer, en hij Voorzitter: (op strengen toon): „Een idioot is een mensch, zooals u en ik Geestdrift. Heer (aan tafel): „Juf frouw, u en zuurkool met spek zijn me het liefste op aarde!" Mijnheer Stoffel (schrijft, nadat hij den Vesuvius bestegen heeft, aan zijn vrouw) „Op een ezel ben ik er tegen op gereden. Zooals bij ons de huurrijtuigen, hebben hier de ezels allemaal nummers. Ik had No. 252." Snelheid van schepen. ledereen heeft wel eens hooren zeggen, dat een schip 18 knoopen, 20 knoopen, 21 knoo- pen maakt. Zeelieden weten wel hoe groote afstand dat is, maar de meeste enschea hebben geen verstand van dergelijke knoo pen en weten ze niet te herleiden in kilo meters. Om de snelheid van een varend schip te berekenen, bedient men zich van een zeer eenvoudig toestel, „loch" genaamd. Het is een dun, lang touw, aan welks uiteinde een plankje is bevestigd op de manier van een vlieger. Dit plankje wordt achter van het vaartuig in zee geworpen en het blijft bijna onbeweeglijk, terwijl het schip zijn vaart voortzet. De lijn van het „loch" is verdeeld in knoopen en halve knoopen op afstanden van 15.43 meter. Men telt het aantal knoo pen, die overboord gaan van het oogenblik af, dat degene, die hot „loch" uitwerpt, roept: „Opgepast 1" Op hetzelfde oogenblik wordt een zand- looper, die op 30 seconden berekend is, om gezet en als de halve minuut voorbij is, wordt de lijn plotseling tegengehouden. Als in die 30 sec 20 knoopen zijn gevierd, dan loopt het schip 20 knoopen per halve mi nuut, d. i. 20-maal 15.43 meter, of 308.60 meter. Men zegt dan eenvoudig, dat het schip 20 knoopen loopt en verstaat daar onder stilzwijgend, dat dit per halve mi nuut is. Het is gemakkelijk te berekenen, dat, als het vaartuig 30S.60 meter in 30 se conden aflegt, het 617.20 meter per minuut c 37.032 meter per uur aflegt. Een knoop is het 120ste gedeelte van een zeemijl, die 1852 meter is, evenals een halve minuut het 120ste deel is van een uur. 20 knoopen per halve minuut is dus precies 20 zeemijlen per uur en dus evenveel maal 1852 meter. Oplossing van bel Raadsel in hel vorig Zondagsblad: MoaB HaarlE TexeL R-ozendaaL OudegA MaasdaM ProostdY. Door achtervoeging van slechts één let ter moet gij eens veranderen lo een viervoetig aier in een lekkernij £o. een geleerd en verstandig man in een onderdeel eener klok 3o. een "ollandschen meisjesnaam in den _rn van een Duitschen dichter; 4o. een frissche groente in een hevig rumoer 5o. een eigenschap van zindelijkheid in den Franschen naam der Koningin; 6o een ouderwetschen naam uit den oor logstijd in den naam van een fijn, maar onmisbaar lichaamsdeel. De zes achtergevoegde letters vormen sa men, van boven naar onderen gelezen, den na m van een d:r beroemdste mannen uit den laatsten tijd. [Antwoord in het volgend Zondagsblad].

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 12