No. 13276 LEIDSCH DAGBLAD. ZATERDAG 6 JUNI. - VIERDE BLAD. Anno 1903 Gemengd Nieuws. FEUILLETON. TT itreddLlng:. Finaneieele Kroniek. Het spreekt vanzelf, dat de houding van Wallstreet ook op onze Beurs d a toon aan gaf en alles onder den invloed van de Ame- rikaansche afdeeling stond. De herhaaldelijk lager afkomende Ameri- kaansche koersen veroorzaakten ten slotte ook op onze markt een gevoelige reactie. Het vertrouwen geraakt langzamerhand uit geput en men vraagt rich af: Tot hoever ral do daling gaan en wat is de eigenlijke oorzaak? Beide vragen zijn helaas niet met beslistheid te beantwoorden. Er bestaat zeer groote mogelijkheid, ja waarschijnlijkheid, dat de daling nog grootere afmetingen zal aannemen, omreden dat de markt nog bijna uitsluitend beheerscht wordt door de posi tion der groot-speculanten; in hoeverre wer kelijke steun door belegging werd gegeven, is niet gemakkelijk uit te maken. Toegege ven, dat vele dor dividendbetalende shares thans op een koers zijn gekomen, waarop zij werkelijk aanlokkelijk zijn voor het gold- beleggend publiek, zoo schijnt het toch, dat velen dezer bona fido beleggors, zoowel in Amerika als in Engeland on ook hier, nog niet veel lust aan den clag leggen om zich in de markt te begeven, en het is juist het ontbreken van dezen steun, die de daling in de hand werkt. Verder schijnt het toch ook waar te zijn, dat do productie van staal- en ijzerwaron thans den omzet gaat over treffen, en dns een verdere teruggang der staal- en ijzerprijzen niet kan uitblijven; dit blijkt uit het feit, dat zelfs de reuzen- trust, de United States Steel Corporation, hieraan niets kan vorkclpon on deze trust dan ook niet gewerkt heoft op de wijze der oude trusten en monopolies, doch werkelijk getracht heeft door vereeniging van ver schillende takken van 't bedrijf in één hand, de productiekosten to verlagen; helaas, de schepping van het zoozeer verwaterde kapi taal der Corporation heeft het hare er toe bijgedragen om de fondsonmarkt met een teer groot bedrag onverteerbare waarden te belasten. Do langdurige tijd van voor spoed en ontwikkeling op allerlei gebied, de groote vraag naar allerhande artikelen van dagelijksch gebruik, hebben het leven in do Vorecnigde Staten duurder gemaakt en als gevolg daarvan vragen de werklieden steeds hooger cn hooger loon, eensdeels om dat. zij van de groote winsten der Maatschap pijen willen profiteoren, anderdeels omdat zij zien, dat met de tegenwoordige prijzen der levensbehoeften, niot alleen levensmid delen in den strikten zin des woords, doch alles wat de Amerikaan onder commodi ties of lifo verstaat, hun loonen niet zóó zijn, dat t'j nu alles, waaraan zij behoefte hebben, kunnen genieten. Aan deze herhaal de aanvragen om loonsvcrhooging nu, zal op den duur niet voldaan kunnen worden on deze zullen derhalve werkstakingen ten ge volge hebben. Deze werkstakingen beginnen zich reeds overal to vertoonen ovor de gan- Bche Uni^ versproïd, hier zijn hot do metse laars, daar de drukkers, ginds do kcllners, elders weer de bleekers en bierbottelaars, enz., enz., terwijl om de kroon op het. werk te zetten do mijnwerkers een groote bijeen komst hebben uitgeschreven tegen 15 Juni, ton einde een algchcele staking te bespreken. Vorder heeft de uitspraak van hot Hot inzako do Northern Securities Go. aange toond, dafc de deals", waarop de gemeen schap van belangen politiek der spoorweg maatschappijen berust, niot onaantastbaar zijn, zoodat, mocht het Hoogo Gerechtshof der Vcreonigdo Staten deze uitbraak be vestigen (de behandeling van het beroep is tot December a. s. verschoven) er mogelijk een ineenstorting op groote schaal dor op gerichte combinaties zal volgen. Omtrent den stand van het graangewas "zullen nog vele tegenstrijdige berichten de wereld worden ingezonden, hoewel z°cr vele goede beoordeelaars van meening zijn, dat de oogst zoo goed als gewaarborgd ia on deze grootor zal zijn dan ooit te voren; zon der twijfel zal een overvloedige oogst niet zonder gunstigen invloed blijven op hot spoorwegbedrijf in hol bijzonder en den economischen toestand in het algemeen, maar cr zijn zooveel vreemd© verschijnse len aan den horizont van Wall6ireet, dat het niet doenlijk is den invloed van .an zelfs zeer overvloedigen oogst te voorspellen. Velen zien daarom dan ook de toekomae donker in en verwachten ee>n nog verderen teruggang. Aan den anderen kant zijn er ook nog zeer velen, die niet allee.i een re prise verwachten, maar zelfs een nieuwe hausse-beweging in het verschiet zien. Of deze hausse echter reeds zeer nabij is, valt te betwijfelen. De toestand is oritiek, kan plotseling grootelijks verbeteren, maar ook nog veel slimmer worden. Hollandsche Staatsfondsen verkeerden in vaste stemming, vooral I n- tegralen. Europeesche Staatsfondsen zeer stil met weinig handel. Madrid wil zoo mogelijk een leening ven 132 mill, peseta's sluiten om daarmede de geheele schuld in orde te brengen en het overschot voor publieke werken te bestem men. Mocht dit niet gelukken, waarop de regeering zich al vast maar moet voor bereiden, dan zal zij zich bepalen tot een leening van slechts 60 mil- lioen peseta's, ten einde daarmede alleen de beoogde werken te voltooien. Ook het bekomen van slechts 60 mill, voor Madrid mag aan gerechten twijfel onderhevig zijn. De koers der loten toonde intusschen nog niet de geringste neiging tot verbetering, hij bleef ongevoelig voor de grootsche voor nemens. In tegenstelling met Europeeeche waren Zuidamerikaansche waarden over het algemeen in betere stemming, vooral de verschil lende Mexicaansohe soor ten. De Regeering toont groote energie, niot alleen ten opzichte van do voorgeno men muntregeling, maar ook door haar be moeiing voor de ontwikkeling dor spoor wegen. Columbianen waren flauw op on- gunstigo politieke geruchten; eveneens Uruguay. Do Tabaksmarkt was iete vaster, voornamelijk voor Medan, Rotte r- d a m-D eli en Sumatr arC u 11 u u r; er valt over deze afdeeling nog niet veel te zeggen. Do berichten over den stand van den oogst zijn niet zoo gunstig, terwijl ook de vrees, dat do Amerikanen door de vor ming der Tobacco-Trust concurrentie op do veilingen zullen veroorzaken cit mitsdien de tijd der hooge prijzen voorgoed voorbij is, niet zonder invloed is. Do toekomst zal moeten leeren of deze vrees gerond is. Do unifioatie der Turksche Sohuld is er door. Eindelijk. Maar nog heoft het aan een spinrag gehangen of de regeling, waarover maandenlang is onderhandeld, zou nog op het allerlaatste oogenblik in hot water zijn gevallen. Want Zaterdagavond nog werd het irade door den Sultan inge trokken en Maandag de onderhandelingen finaal afgebrokenEerst Dinsdagavond heeft de Sultan er toe kunnen besluiten om het irade definitief uit te roiken. Behou dens wijzigingen van ondergeschikt belang, komt de schuldregeling hierop neer. Er wordt een nieuwe 4-pCts.-geünificeerde sohuld gevormd groot T. L. 32, 375,000, af losbaar binnen 56 jaren. De obligatiên serie O zullen tegen 40 pCt., de obligation serie D tegen 37 1/2 pCt. in de niouwe lee ning worden omgewisseld. Omtrent de Turksche loten is de volgende rege ling te treffen. Jaarlijks zal daarover een bedrag van 270,000 p.d. beschikbaar wor den gesteld, waaruit de gewone, zonder prijzen getrokken loten met GO pCt. zullen worden uitbetaald, terwijl de loten met een premie uitgeloot, dit bedrag tegen volle ]00 pCt. utbetaald zullen krijgen. Tot nu toe bedroeg het percentage, zoowel voor de gewone, als voor de prijzen-uitlx aling, 58 pCt. Yerder is de mogelijkheid open gelaten om op het overschot der aangewe zen jaarlijksche inkomsten, nog eem nieuwe leening te kunnen sluiten, in rang volgen de. op de nieuwe unificatie-leening, terwij' de geprivi li geerde 4-pCts.-schuld in do toe komst misschien ook wel aan do beurt zal komen, ofschoon hier de kans om daaruit ,,munt te slaan" voor Turkije niet bijzonder groot zal zijn. Het ksrakter dezer leening laat niet veel ruimte voor loven en bieden. Yoor Petroleum-aandeelen wae de stera- ming flauwer, hetgeen wel verwondering moet baren, aangezien de juist gepubliceerde productiecijfers zeer bevredigend zijnDe Mijnafdeeling was weder i~ r wissel vallig, ten slotte echter bleven Groscon- oessies en Soemalata gevraagd en hooger. Ook Redj angs, hoewol iets la ger, waren vast. Tegelijkertijd met bet tot stand komen der eindregoling dezer Turksche leeningen, heeft ook de Engelsche regeering een begin gemaakt met het afdoen eener schuld, waar toe zij fatsoonshalvo reeds veel eerder ver plicht was. Zij heeft nl. de aflossing aange kondigd van twee leeniagen der N e d.- Zuidafrik. Spoor, de 6-pCte.-leening van 1892 on de 4-pCts. van 1894. Dit is het begin, en do aflossing der resteerende soor ten zal ter gelegener tijd volgen. De obliga tiên dezer beide leeningea worden met 100 pCt. afgelost, waarbij nog gevoegd drie ja ren achterstallige rente, ingaande 1 Juli 1900, zoodat de obligatiên van 1892 zullen worden betaald met 115 pCt. en die van 1894 met 112 pCt. Daar ovenwei de achter stallige rente met 1 Juli a. s. juist tot drie jaren is opgoloopen, doch de uitbetaling eerst begon 1 September d. v. is afgekon digd, steekt de Engelsohe regeering nog even twee maanden rente in haar zak. Een nobelo handeling, een nobele regeeriug waardig I Tegelijkertijd zijn door het Duit- Bohc beschermingscomitó de voorwaarden aangenomen, indertijd door Engeland ge steld voor do overnamo der aandoelen dor Ned. -Zuidafrik. Spoor. De aan- deelen, ingeleverd bij het Duitsohe be- sohermingscooiité, zullen worden ai geloot met 135 pd. sfc. plus 4 pCt. rente, gerekend van 1 December 1900. Voor de Neder- landscho houders heeft echter deze aan staande aflossing geen bcteckenie, zij wor den voorloop ig nog niet tot de bonafide houders gerekend, cn zullen moeten afwach ten, wat de Engelsohe rogeering omtrent hun bezit zal gelieven te decretecren. Te Amsterdam zou men evenwel in oordeelkun dige kringon redenen hebben, om te onder stellen, dat do Engelsohe regeering aan de Nodorlandsohe houders dezelfde voorwaar den zou aanbieden als aan do Duitsohe zijn aangeboden. Te dien opzichte kan slechts de wentsoh uitgesproken worden, dat dit ver moeden bewaarheid zal worden; onze laai- genooten komen er dan nog betrekkelijk goed af. Wat do Amerikaan echo Sporen en In- dustrieelo waardon in het bijzondor aan gaat, is het moeilijk een mecnimg te uiten of voorspellingen to doen. Volgens sommi gen hooft zoowel de Steel trust als de Car and Foundry nog voor een jaar lang min stens overstelpend werk, en zou men daar uit mogen besluiten, dat, in verband met deze contracten, deze Maatschappijen niet veel van de huidige onaangename gebeurte nissen zullen voelen. De ontvangsten dor meeste sporen tooncn, niettegenstaande de verhoogde exploitatierekening, toch nog nefcto-vermeerdoringen aan, en zou de oogst weder goed zijn, dan zullen verdere verbe teringen niet uitblijven.--Everrwol deze gun stige omstandigheden zijn niet bij machte om do daling tegen te houden. Ongetwijfeld bestaat er thans een zeer sterke baissepartij en vindt de markt bijna geen steun van de spoorwegmagnaton of bankiers. Hoelang dit zal duren is niet te zeggen, doch er zijn on gunstige voorteekenen, waarvan het voor naamste is: de zich hand over hand uitbrei dende locale werkstakingendo broodkrui mels van den voorspoed beginnen den Ame rikanen te steken. Rijnlandsche Dank. Voor bezoekers van Amsterdam. Door het bestuur van /t Koggeechip", Ver eeniging ter bovordoring van Amsterdamsche belangen ln het algemeen en van het vreem delingenverkeer in hot bijzonder, la een circu laire verzonden aan allo hoofden van scholen, fabrikanten en besturen van vereeniglngen ln ons land. Daarin wordt gewezen op het vele aangename, dat de hoofdstad biedt. Het bureau dor Vereeniging, ODder leiding van don heer G. Hilhoret Azo., administrateur, ie gevestigd Damrak 95, verstrekt kosteloos alle gowen8chte inlichtingen, welke den vreem deling tot nut kunnen zijn en stelt zich voorts gaarne ter beschikking van hen, die als leiders van een talrijk gezelschap vooraf wenechen Ingelicht te worden omtrent kosten van ver bluf en het meest bezienswaardige der hoofd stad. Desgewenscht, belast de Vereeniging zich gaarne met het samenstellen van het program voor een bezoek aan Amsterdam. Het bestuur vleit zich, dat door vele hoofden van scholen, Industrieelen en andere werk gevers, bestuurders van vereeniglngen en bijzonders Inrichtingen de gelegenheid voor ds belangelooze hulp, welke het Bureau biedt, zal worden op prijs gesteld en zU daarvan een ruim gebruik zuilen makeD. Gistermiddag is op aanwijzing van een bewoner te Eatendrecht op de Kip- straat. te Rotterdam aangehouden een 62 jarige tuinman, verbiyf houdonde in een logement in de Leeuwenlaan, die herkend werd sla de per soon, die oenigs weken geleden te Charlois en Eatendrecht bedrog heeft gepleegd met rhodo dendrons, die met spelden aan de takken bevestigd waren. HIJ is overgebracht naar het politiebureel te Charlois, waar nog ln zijn bezit werden gevonden twee valsche Fransche rozestruiken en een hark. (N. R. C) Men meldt uit Zutfen aan do „N. R. C.": De trein, die 'e namiddags 6.21 van Arnhem naar hier vertrekt, stond gisteren even voorby het kanaal DierenApeldoorn plotseling stil, op een sein van don brug wachter. Het bloek, dat de koppelstang van den middelsten waggon gebroken was, waar door de laatste wagens stil gingen staan. De locomotief stoomde daarop naar het station Dieren terug, waar de defecte wagen ook de stootbalk was stuk afgehaakt on op een zyspoor gebracht werd. Een en ander gaf ongevoer 20 minuten vertraging. Het weder in Juni. De Zwit- soreche wolkenkykor Jules Capró heeft voor het eerste derde deel dezer maand slecht wser over West- en Midden Europa voorspeld, met hoogen druk aan de Middeliundsche Zee. Tot dusvor la enkel een sterke daling van tem peratuur ingetreden, maar de barometer is weder gestegen. Van 10 tot 28 Juni belooft de heer Capró don West-Europeörs voortzet ting van „woer dat in de war is", met zwaro onweders; op 25 Juni oen byzonder stevig. Van 26—80 Juni stygt de barometer ook wel, maar in het Oosten van Europa en ln het Westen moest men zich tevreden stellen met. depressies over Noord zeo en Kanaal met regen en Zuid-Westen vlagen. Het valt vermoodeiyk nog moe. Men zal zich herinneren, dat het Pinkstei maandag 's avonds hier koud begon te woiden. Te Londen is van Maandagmiddag tot Dinsdagnacht do temperatuur 43 gruden F. gezakt; in 36 uur van 88 op 40. Dat is nog wat anders 1 „Duivelsoh of koddig?" zou men haast vragen, by hetgeen de Wooner bericht gever der /lomps" d.d. 8 dezer over de Ma cedonische quaestie schryft. Hot luidt in zyn geheel als volgt „Sedert lang wist ik, dat do doldriftigste, wanhopigste, krankzinnigste Macedoniörs als uiterste middel toiron de Turkon en den Sul tan een monsterachtigen aanslag in hoe schild voerden, zonder er zich om te betreuren, dac die aanslag, welks uitwerkselen zU niot zou den kunnen beperken, een aanslag zou z(|n tegen de gehoelo monschhoid. Ik wachtte er op, dat de Bulgaarsche bladen er zelf van zouden spreken. Dit is thans hel geval. Uit de gehoime samensprekingen gaat het gruwe- lyk plan ln de pers over en die het beramen zetten de punten op de I's. Ziehier hoe een nieuw blad, de „Sofüakl Vedomosli" („Het SofiiBch dagblad"), een tien dagen geleden gesticht els concurrent van „Votehema Fosta", het toelicht: „Wanneer de Macedoniörs allo mlddolen, om de aandacht van Europa met gewold tot zich te trekken, zullon hebben uitgeput door de ondernemingen met Europeesch kapitaal in Turkyo, zooals de Ottomaansche Bank, ten gronde to richten* zullen zy heb allerlaatste te baat nemen. Zy bezitten eenlge flosscben met bacillen van de Indische builonpeut, reeds lang geledon gereed gemaakt. Zy zullon die verbreiden te midden der pestbroeinosten van Konstantinopel en Saloniki, In de waters, in de leveosmiddelen, overal, zoodat do post in Turkye ultbreke en om zich grype on den sultan, zyn ambtenaren, zyn Huls on do Turkon dwingen om de vlucht te nemen, terwyi de Macedoniörs op hun bergen blyven, waar de pest nog uoeit is doorgedrongen. Wonneer de geesel dan zyn werk gedaan heeft, zullen zy in de vlakte afdalen ora de Turken te vuur en to zwaard to verdelgen. Het is om van te rillen en tobovonl Msar de meeste, zoo niet alle lezers, zullen geneigd zyn om het huiveringwekkend dreigement niet al te ernstig op te vatton. Omtrent vonnissen in Maco- doniö wordt o. a. nog uil Silonlki gorneld, dat de krygsraad de volgende Bulgaarsche misdadigers tot den dood met den strop hoeft veroordeeld: G. Minow, die de ontploffing op de Fransche stoomboot „Guadalquivir" ver oorzaakte; F. Bogdan, die by herhaling bom men heeft goworpen, en in wiens bozit oen helscbe machine gevonden werd, on M iros Stoyan, medopllchtige aan de explosio in do Ottomaansche Bank, waarby, naar mon woel, ook het lokaal van do Dultscho club In da lucht vloog. Dit vonnis zou roeds WoonsJag jl. worden voltrokken. Men meldt nader uit Valparaiso: Het stoomschip „Arequipa" was slechts hal; geladen en geraakte tydens den buitengewoon hevigen storm op drift, kwam in botsing mot een boel, kreeg oen tros in do schroof on vermoedolyk oen gat in het achterschip, go- raakte dwarszeesch en zonk binnon 15 minu ten. Do derde stuurman en 31 personen wordoó door de „Laurel Branch" en 13 personen door oen zeilschip gered on hier geland. Uit Bloomlngton, in Illinois, wordt gemeld, dat men eoa zak dynamiet heeft gevonden op dou spoorweg by Lincoln, niet ver van de plaats, waar president Rooso volt zou afstappen. De politie heoft vermoeden op oon komplot on stolt eon oruslig onder zoek in. In het m y n district La Union (Sp.) is een algemoeno staking uitgebroken. Van Cartagena zyn troopen daurhoen ver trokken. Door den bliksom gedood. - By een onweder had een vrouw te Condorcot by St.-Pone, Frankryk, moeder van 7 kindoren, Zondag de onvoorzichtigheid om do kapolklok te luiden. Zy werd met oen 8 Jarig dochtertje door den bliksem gedood. Eoht Engelsohl Advortonlio ln een Engolsch blad: „Aan degonon, die gaan trouwen. Te koop eon bruilofiskook van f 6 30 voor f 4.50, doordien de heer zya woord aan zyn bestemde bruid niet gehouden heeft." De verovering dor Nieuwe lierk (e A mater dam. De beeren H. P. Berlago, E. Laurillard, G. J. Vos Azn., H. A. J. Lüigo, P. 0. van dor Horst, P. Dootraan, W. J. Geselschap en A. E. van dor Dussen, te Amsterdam, onder - teekonen in het „Hbl." het volgend ingezondon schryvon „Ons u bekend protest, aan „De Nodorlan- der" gezonden, word ln dat blad opgenomen, maar met oen onderschrift, waarin do redactie ons vorwyst „naar de verklaring van don heer De Savornin Lohman, die deze feiten ton stelligste ontkent"* „Deze feiten", dus, do door ons in dat protest opgenoemde feiten, Eu die ontkenning houdt by biyk- baar vol; audors had de redactie, waarvan h y zelf lid is, niot aldus geschreven. Maar die redactie heeft een ODgeluk gohad mot haar woordenkeus, want zy laat don hoer Lohman folton ontkennon. Nu, in die door haar by ongeluk gebezigde uit drukking ligt juist, wat w y boworen. De heer Lohman ontkent folten. Telkens althans, als hy over do bedoelde zaken zich uitlaat, wil hy kenuoiyk don argeloozon hoorder of lezer oen indruk geven, dat feiten, als do door ons aangehaalde, niet voorgevallen zyn, En tegen den kunstgreep komen wy nog eens op, volhoudend, dat er in het door ons opgenoemde geen woord onwaar is. „Richten wy nu tot u het verzook, doze verklaring te plaatson, het ie, omdat door u indertyd van de gansche toedracht der zaak kennis Is genomen, maar duo ook, omdat wy ons niot meer kunnen of willen wondon tot iemand, die de vrymoedlgbeld hoeft ons, alle acht, als leugenaars voor to stellen. Wat nu wellicht genoemde heer of genoomde redactie hierop nog zeggen moge, wy kiozon de waardigste party en sluiten het debat, ou 't zal gesloten blyven". D Met deze woorden bood Van Dyk don schil der de hand, die dezo op zyn gewone wyzo aannam, nameiyk door haar slechts mot zyn voorste twoe vingers aan te raken. III. Die goede, oude kapitein Willoms, of, zooals hy door de Van Dyks werd genoemd, die goede oom Hendrik, was er wel iemand in boel Klipdam, die niet van hem hield? Maar wie was ook zoo minzaam en echt populair als hy Of by zyn barbier of den burge meester op straat ontmoette, zyn groet was voor ieder dezelfdo: aliyd even vriendeiyk en welgemeend Men had hem dan ook slechts aan te zien, zooals hy daar heenstapte met dat ronde, open golaat, waaraan de echt militaire gryze knevels tevens iets deftigs gaven. Oom Hendrik was ongehuwd, maar hier omtrent had hy zyn treurige geschiedenis te verhalen. Toen hy op twee en-twintigjarigen leeftyd als tweede luitenant te B. Ingarnizoon kwam, werd hU weldra zelfs ieders lieveling, waartoe zyn muzikale bekwaamhodon als violist, zyn uiterst beschaafde vormen, in 't kort zyn geheele doen en laten hot hunne bijbrachten. Daar or onder de B'sche familiên vele kapitalisten waren, had hy wellicht daarvan kunnen gebruik maken om er in dien tyd oen goede party te doen, maar hi' voelde zich het meest zang-ctrokkea ooer een der dochters van den controleur der belastingen, een begaafd en schoon meisje, en weldra waren zy geëngageerd. Maar hy had niets en zy had niets, en wat moest er nu van zulk een engagement worden? De menscben praat ten er veel over, maar Willems liet hen praten en verzocht, met volle goedkeuring van zyn meisje en in overleg met haar familie, ora voor vyf jaren naar Indiö gedetacheerd te worden, ten einde na verloop van dien tyd met het bespaarde geld zyn Anna voor altyd gelukkig te kunnen maken. Maar wat gebeurde? Na reeds, op weinige maanden na, zyn diensttyd in Indiö volbracht te hobben en met het vooruitzicht welhaast het doel zyner wenschen te zullen bereiken, ontving by eensklaps het verpletterende be richt, dat Anna het slachtoffer was geworden der epidemie, welke toen in het moederland heerschte. Voorgoed in zyn schoonste verwachtingen bedrogen, voelde Willems geen opgewektheid vooreerst naar Nederland terug te keeren. Hy toekende by, diende zyn jaren in Indiö uit, om zyn pensioen als kapitein te kunnen aan vragen, en besloot toen, na al zyn zwerven, het land der kokosnoten en oerang-ootangs, zooals hy later Indiö altyd noemde, te ver laten en in zyn geboortestad Klipdam zyn ouden dag door te breDgen in rust. Hy vond er die in den waren zin en veel werd daartoe bygebracht door zyn bloed verwanten de Van Dyks, by wie hy steeds de meer dan welkome gast was en die bem even groote genegenheid toedroegen als hy het hun deed. Oom Hendrik wi6t het reeds: als hy kwam, dan was zyn pyp met zyn naam er op reeds gestopt en het beste plaatsje was steeds voor hem. Des Zondags moest hy er Bonder m&nkoeren eten, en was er in de week maar het kleinste extraatje, dan werd hy er ook by gevraagd. Maar wederkoerig deod oom Hendrik ook wat hy kon. Zoo kocht hy nu en dan de beste visch van de markt, die hy geregeld dagelyks op zyn morgenwandeling bezocht, en zond zo dan als een presentje naar zyn familie, en als by er dan later even aanliep, dan noodigde hy zichzelven voor dien dag te dineeren; want oom was een dolle Uofhebber van alles, wat maar vlech heet. Ook nam hy eens in den zomer de goheele familie mee uit ryden, zoomede de meisjes 's winters een paar malen mee naar concerten, terwyi hy geen verjaring liet voorbygaan zonder geschenken te geven. En toch wist mon niet beter, of oom leefde slechts van zyn pensioen, en daarom was het zeggen steeds, dat oom veel te goed waB en zichzelven wel zou willen bekrimpen om anderen genoegen te doen. Het was hier ware genegenheid van belde kanten, zonder baatzuchtige vleiery van een suiker oom. Nochtans bezat Willems, evenals ieder monsch, ook zyn zwakke eigenschappen, hoe gering die dan ook waren. In de eerste plaats was de man, die in Indiö meer dan eens zonder een oogenblik aarzelen zyn leven ge waagd had, scbrikkeiyk bang voor zyn ge zondheid. Men zou hem niet licht er toe krygen onder een steiger door te loopen of over een land mot koeion te wandelen, in gozelechap van dames, die roodo sjaals of linten droegen. Ook at hy nooit garnalen of mosselen, al behoorden zy tot de visschen, omdat daaronder wel eens vergiftige waren, en even bang was hy voor rauwe ham of wor3t wegens de trichine-ziekte; terwyi by, zoodra het maar eenigszins glad was op de straten, zich niet geneerde mot witte wolion sokken over de laarzen te loopen. Hy had na zyn terugkomst uit Indiö nu reeds ruim tien jaren in Klipdam doorge bracht en woonde sedert nog altyd op do- zelfdo gemeubileerde kamers on wel in een en hetzolfde huls met dokter Bernard Hart. Willems had de bovenBto, dokter Hart de benedenste verdieping in gebruik; op deze wyze leefden zy niet alleen by voortduring als goede buren, maar waren zelis intieme vrienden geworden, die, om het zoo te noemen, by elkaar in- en uitliepen en, ondanks bun verschillende karakters, begrippen en opvat tingen, er wederzyds steeds een genoegen ln vonden met elkaar te redeneeren. Willems was toveue by den angst voor zyn lichamo lyk ik eeriyk genoog gulweg to bekennen, dat het een heole geruststelling voor hem was den dokter zoo naby zich te hebben. Bernard Hart was kinderloos weduwnaar en do eenige zoon van een eenvoudig burger. Zyn vader, hoewel niet bemiddeld, bad hem nochtans wegens zyn byzondoren aanleg en zyn zucht naar wetenschap laten studoeren, en Bernard beloonde die vadoriyke opoffering daarmede, dat by reeds als candidaat voor de beantwoording eener prysvraag met goud werd bekroond en vervolgens met het «Summa cum laude tot doctor promoveerdo. Kort na den dood zyner ouders, die reeds weinige jaren na zyn promotie elkaar spoedig in het graf volgden, huwde by een meisje van eenvoudige burgerfamilie, dat hy reeds als jongeling had bemind en dat hy als man wilde getrouw blyven. Zy werd voor hem een liefderyke, zorgdragende gezellin, doch zyn huweluksgeluk was van korten duur, want roeda na twee jaren rukte een slepende giekte haar van zya zyde. Vastbesloten nimmer te hertrouwen, want daarvoor bad hy haar te lief gohad, brak do geneo8hoor weldra zyn huishouding op on ging do roods genoemde goetoffeordo kamera be wonen. Hy was te Klipdam, zyn geboorte plaats, wegens zyn bekende geleerdheid en rechtschapenheid zeer gezien en geacht, had sedert vele jaren de drukste praktyk, tot zelfs by de eersto familiön, en was do vrlond der armen en do vraagbaak voor velen, ook bulten zyn vak. Wy vindon den geneoshoor op don dag, waarop Van Dyk hern bezocht hoeft, in zUu studeerkamer, die hem tevens tot woonvertrek diende, nadat by zoo juist van zyn gowono morgon-vi8ites is thuis gekomen. Willems is by hom. Hy heeft dezon by zich op hot tweede ontbyt gevraagd, op een koud kippeljo mot sherry, on terwyi hy de floscli ontkurkt, ia Willoms bezig zyn vaardigheid to toonen in het ontleden van de gebraden kip. Alles om ons heen doet ons dadoiyk zien, by wien wy ons bevinden. Grooto boeken kasten, met dubbele ryon gevuld, nomen aan éóne zyde den gehoelon wand in. Hoewel do kamer deftig gemoubiloord ij, heerscht or ovor 't algemeen toch een echt geleorde wanorde, waaraan by den doktor niets te veranderen valt, wat moelte Willems zich hieromtront ook getroost, op wiens kamer alles altyd in do puntjes is: goen stofje op het tapyt, geen verdord blaadje aan de bloem potten; de schilderytjes, de vogulkooien, do goudvischkom, do opgezette vogols on andere snuisteren, uit Indiö meegobraebt, prociëB zóó geplaatst, als men het by Iemand ver wachten mag, die van zyn pensioen leeft on weinig of niets anders te doen heeft. (Wordt vcnolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 13