1 „Ter Horst," „Raephorst," „De Pauw," „Backershage." Middel tegen Doofheid. 9 'nacht. Een streepje maanlicht drong door Ihet smalle venster van boven in de cel. 'Lnnc,saam verdween het, langzaam kwam (h*t grauwen van den dag, en het werd we- 'der levendig in de gangen van den kerker. Op zijn verzoek bracht men hem papier en (Schrijfgereedschap. Den ganschen dag zat hij te broeden over zijn testament. Eindelijk was hij tot een besluit gekomen. Aan ieder zijner vrienden gaf hij duizend mark. Do rest vermaakte hij aan het kind ,van de door hem vermoorde vrouw, dat hij tfrijna mede had omgebracht. Den ganschen (nacht had hem het geschreeuw van het kind jin de ooren geklonken, zoodat het hem schier iwaanzinnig had gemaakt. En plotseling was in hem de gedachte gerezen om voor (dit kind te zorgen. Toen de directeur der gevangenis het ge- /schrevene in ontvangst nam, zeide hij: „Zool Dat is goed. Daar heb je ten min- jste nog een goed werk aan gedaan. Dat is (behoorlijk en braaf van je." Toen des avonds vóór het slapen gaan de '.cipier naar den gevangene kwam zien, vond jhij op den vloer een stukje papier, waarop (geschreven stond: „Dat ze me den kop willen afhakken, dat /kan me niet schelen. Maar dat met dat vele (geld, waar ik nu niete aan hebben zal; dat 'Overleef ik niet." Met een afgescheurde strook van zijn de- jken had hij zich geworgd, en alle pogingen om hem tot het leven terug te brengen ble- j ven vruchteloos. Met bijzonder veel genoegen, aldus lezen ;wij in een der „Haagsche Brieven" in „De 'Tijd", hebben wij het bericht gelezen, dat 'een gedeelte der bezittingen van de Prinses jvan Wied in eigendom is overgegaan aan <EL M. de Koningin. Na het gebeurde met („Zorgvlied", weinig vorstelijk door den '.groothertog van Saksen-Weimar aan. den /meestbiedende verkocht, had het gerucht, jdat de Prinses van Wied haar buitens onder Wassenaar van de hand had gedaan, ons 'den schrik op het lijf gejaagd. Wie zou 'daarmee nu weer zijn gaan strijken, en wat •zou er mede gebeuren? Gelukkig is de vrees 'ongegrond gebleken en heeft de dochter van 'Prins Frederik getoond, dat het haar al- thans niet onverschillig is op welke wijze zij geld maakt voor de goederen van haar 'Huis. „Raephorst" met het jachtslot „Ter 'Horst", en „Eikenhorst" zijn het eigendom (geworden van haar, in wier'handen wij „Zorgvlied" ook het liefst hadden gezien. Het „Huys Ter Horst" werd gebouwd in ri225 door Philips, heer van Wassenaar, 'burggraaf van Leyden, en bleef eeuwen in 'dit geslacht, waarvan het alle lotgevallen meemaakte. Zoo werd het in 1392 in asch ge- •legd door Coenraad Cusur, die aldus den jmoord wreekte, door een Wassenaar op zijn .vader gepleegd. Door vererving in de han- .den van de De Legue's gekomen, werd het 'door dezen voor ruim 60,000 verkocht aan Pieter van Ruitenborch. Het ging later weer over in handen van de familie Pauw, de fa.milie Sluyskens, de familie Van Kuf- ]feler en de familie Gauw. Bij publieken verkoop werd het ten slotte in April 1838 eigendom van Prins Frederik der Nederlan den, die voor het geheel het huis „Ter 'Horst" met beerenhuizing, oranjerie, stal lingen, vier hofsteden, gezamenlijk beslaan de ruim 141 bunders ruim 133,000 gulden betaalde. Het jachtslot, dat in. 1S76 voor het laatst ;werd verbouwd, heeft aan de voorzijde een .ruim plein, met rechts de boerderij. De ves tibule binnengaande, komt men door een glazen deur in een klein salon, dat zijn licht door vensters in den achtergevel ontvangt. Een met snijwerk versierde deur voert van (hrir naar de zaal, die het middelste gedeel te van hot huis inneemt en twee vensters aan den voorgevel naast de voordeur heeft. Ter zijde van de zaal zijn twee vertrekken (een slaapkamer en een bibliotheek. Uit de laatste heeft men een fraai gezicht op don i tuin, dien men van daar door een lange laan ziet. Een trap brengt u in het oude gedeelte. Het aangrenzend buiten „Raephorst", aan den weg tusschen Den Haag en Wasse naar, stamt ongeveer uit denzelfden tijd en was vier eeuwen lang het stamhuis van het ridderlijk geslacht van dien naam, doch eerst een eigen goed, werd het in 1290 een leen. In de tweede helft der zeventiende eeuw stierf 'b geslacht uit en kwam 't buiten door erfenis in handen van de gemalin van baron Van Boetzelaar van Asperen. Zijn dochters, door schuld gedwongen zich van haar bezitting te ontdoen vroegen en ver kregen verlof van de Staten om haar buiten „Raephorst" te verloten. Later werd het ten tweeden male de hoogste prijs in een lote rij. In 1712 werd het het eigendom van de gemalin van den Engelschen graaf Kedogan, die het in zijn ouden luister herstelde en vooral aan den aanleg der parken veel zorg besteedde. Voor den Hagenaar en ook voor ons, Leidenaars is van de drie bui tens „Raephorst" het meest bekende om zijn Seringenberg, die in zekeren tijd van het jaar heelwat bezoekers lokt. Langs een pad van seringen en wilde rozen bereikt men dan boven op den berg een koepel, die een fraai uitzicht biedt op de boomen en het water in de laagte en op de torens der omliggende dorpskerken, welke tusschen het hout uit steken. Met deze een geheel vormt het klei nere „Eikenhorst". De Prinses van Wied behoudt nu nog twee buitens: „De Pauw" en „Backershage". „De Pauw" ligt recht over „Raephorst", aan de overzijde van den Leidschen Straat weg, en kwam, wat orde van aankoop be treft, het eerst in handen van Prins Frederik. „Het paleis", zoo lees ik in een korte ge schiedenis van het paleis, bij een bezoek aan de leden van „Die Haghe" door hun toen- maligen voorzitter uitgedeeld, „bestaat thans uit drie hoofddeelen: lo. het oude huis, 2o. den aanbouw van 1853, met de co lonnade, de vestibule en de groot© zaal, 3o. den vleugel, die omstreeks 1879 is voltooid. In dezen laatste liggen, aan weerskanten van een lange dwarsgang, op boido verdie pingen logeerkamers en salons. In het middelgebouw is de groote vestibule, wel ker wanden met witte medaillons op fijn- groenen grond zijn versierd, en daarachter de ruime gekoepelde zaal, met fraaie bas- rol iefs, die in bevallige groepen de zinne beelden van versohillende kunsten, nijver heid, jacht en dergelijke, vertoonen. Hooge vensterdeuren van spiegelglas geven een heerlijk uitzicht op het park achter het paleis. De biljartkamer prijkt met schil derijen, waaronder wij de bekende episode uit den slag bij Bautersen en een teekening van Rubens opmerken. In een antichambre daarnaast zijn vooral eenige kopieën van portretten op liet „Mauritshuis", van de hand van 's Prinsen Koninklijke Moeder, merkwaardig. De „dagelijksche eetzaal", eveneens met schilderstukken versierd, is een ruim vertrek in het oudste gedeelte van het huis, met een koepelvormig uitbouwsel, dat op den straatweg uitziet. Dergelijke ka mer, aan de andere zijde van het paleis, def tig en met edelen eenvoud gemeubeld, was tot bijzonder gebruik van Z. K. H. zeiven bestemd. Zij geeft uitzicht op een prachtige beukenlaan, met witte vazen en zitbanken versierd, die naar de Perkela of Prinsesse- tuin leidt, een vierkante ruimte in het hoo ge hout, een afgesloten bloementuin met ter ras. Overigens vinden wij in het midden van het paleis over de geheele diepte een schoonc zaal, die, aan de achterzijde als een koepel uitgebouwd, naar den grooten vijver en aan het front tusschen de trotsche boom groepen en hot prachtige gazon op den straatweg uitziet; voorts nog een anticham bre met antieke meubelen en portretten en een salon van Mevrouw de Prinses-Moeder van Wied met smaakvolle schrijftafel en sofa, naar Duitschen trant met klimop om- groeid. Het salon der Prinses is een heerlijk ver trek, aantrekkelijk door het uitzicht op den vijver en het majestueuze geboomte, waar- tusschen zich het torentje der roomsche kerk van Wassenaar vertoont." Yeel aantrekkelijker dan het paleis is, in mijn oog, het park, een fraai geheel boom groepen, grasperken en bloembedden, dat den aanlegger, den bekenden Petzold, alle eer aandoet. Twee kleinere tuintjes, eens de speelplaatsen van zijn vroeg gestorven zoon tjes, werden door Prins Frederik ommuurd. Van het huis „De Pauw" heeft men een gezicht op den achtkantigen koepel van „Baeckershage", het onmiddellijk naast „De Pauw" gelegen buiten, dat als „der Dritte im Bunde" in 1846 de prachtige bezitting van Prins Frederik voltooide. In de vei- lingscondities van 7 Juni 1819 leest men over den koepel: „Onderscheidene fraaije koepels, zoo bin nen de plaats als aan den weg, waaronder een bijzonder uitmunt op een berg, extra fraaij en in alle opzichten buitengewoon so- lied en met smaak en kunst gebouwd, en van alle commoditeiten voorzien, hebbende een allerverrukkelijkst uitzigt zoo in zee als op verscheidene omliggende steden en dorpen." „Backershage" is ook weer een lusthof voor den minnaar van de natuur. Het heeft o. a. een prachtigen vijver met grot en een voormalig hertenkamp, een wild terrein met heuvels en dalen, door boomgroepen afge wisseld en door een sloot doorsneden. Het kloeke huis, waar Prins Hendriks weduwe haar verblijf hield, heeft het uitzicht op den Leidschen Weg. „Backershage" en „De Pauw" zijn ook door een zijweg op de bui tens met elkaar verbonden. Hoe prachtige bezittingen „De Pauw" en „Backershage" echter mogen zijn, het fraai ste, en uit historisch oogpunt, beroemdste gedeelte der bezittingen van Prins Frederik Hendrik is thans eigendom geworden van de Koningin. Het beslaat den Raephorster- polder nagenoeg, zoo niet geheel, en vormt een soort vierkant, dat, ter zijde begrensd door de Papelaan en den Duivenvoordschen Weg, ten oosten en ten westen over een lengte van ongeveer 2 KM. wordt afgesloten door den Leidschen Weg en de spoorlijn tus schen Den Haag en Voorschoten. Een inzender in het Handelsblad" schreef het volgende: In uw courant las ik een berichtje, waar in. vermeld werd, dat in Amerika door den lieer Millner Hutchison een middel was uitgevonden om dooven hoorende te maken. Reeds langer dan twintig jaar de lastige gevolgen ondervindende eener hardnekkige doofheid, waartegen alle mogelijke medi sche hulp niets vermocht, ging ik onmid dellijk op informatie uit en wendde mij om nadere inlichtingen tot onzen c isul-gene- raal te Nieuw-York, den heer J. R. Plan ten. Voor eenige dagen ontving ik van dezen heer een beleefd schrijven terug, waarin de waarheid van uw bericht bevestigd werd en welke brief vergezeld ging van een brochu re, een circulaire van de Maatschappij, welke de uitvinding exploiteert, en eenige overdrukken uit de New-York Herald", de „Daily News" en de „Evening Post". Deze voorname en ernstige bladen ver tellen in bijzonderheden de proeven, die met de ,acousticon" genomen zijn, en zij roemen als om strijd de wonderbare resul taten dezer zegenrijke ontdekking. Doofstommen, die nooit in hun- leven eenig geluid hadden waargenomen, waren door liet toestel in staat de menschelijke stem en pianomuziek duidelijk te kunnen hooren. Ook in Engeland demonstreerde da uit vinder zijn ontdekking. Koningin Alexandra was bij een diei proeven tegenwoordig en werd zoo geroerd door de verrassende uitwerking, dat zij den genialen Amerikaan een medaille ver eerde. Dat hier geen kwakzalverij, flesschen- trekkerij of humbug in het sp-1 is, bewijst» het feit, dat een zoo ernstig, bekwaam en consciëntieus zakenman als de heer Plan ten mij deze inlichtingen verschafte. Ware de zaak niet in den haak, hij zou mij ongetwijfeld afgeraden hebben om ver dere moeite te doen. Het middel bestaat uit een electrisch bat terijtjes dat bij de marnen in het vest-

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 10