1 No. 13274 LEIDSCH DAGBLAD, DONDERDAG 4 JUNI. - TWEEDE BLAD. Anno 1903 Gemeenteraad van Leiden Gemengd Nieuws. Uit de Rechtzaal. Vergadering van hedennatniddag te 2 uren. Voorzitter: de burgemeester mr. N. de Ridder. Do waam. secretaris mr. P. J. M iAalberee leest de presentielijst voor. Aanwezig zijn de heeren: Kaieer, De Goe je, Do Vries, Van Dissel, P. J. van Hoo ien, J. P. Dnessen, Eerstens, Bots, Timp, Van Toh v. d. Lip, Verhey van Wijk, Sijtsma, Witmans, Bosch, De Lange, A. J. van Hoeken, Pera, Van Lidth de Jeu de, Fockoma Andreae, Drucker, Aalberse, Ko- trevaar, Van Hamel en Juta. Afwezig met kennisgeving de heeren: (Kroon, Paul, A. Mulder on P. J. Mulder. De wa-arn. seoretaris leest de notulen Voor, die goedgekeurd worden- Onder het lezen der notulen komt de heer Haaselbach ter vergadering. Ingekomen zijn missives: van W. J. Jong met. dankbetuiging voor zijn benoeming tot onderwijzer-plaatsvervangend hoofd aan de ^Jongensschool 2de kl., on van hot bestuur de? Vereenig"'ng ,,De Praotische Ambachts- 'eohool", houdende dankbetuiging wegens .verhooging der gemeentelijke subsidie voor 1904; beschikkingen van Gedcp. btaten dp bezwaarschriften; ontvangstbericht van do .verordening (in afsc-.rift) op het gebfuik Van het Openbaar Slachthuis. Aangenomen voor kennisgeving. Van mr. P. J. M. Aalberse, houdende me- dedccling, dat hij ontslag neemt als wet houder dezer gemeente. Dc Voorzitter drukt over dat besluit zijn leedwezen uit, en zegt, dat het dagelijksch bestuur met den heer 'Aalberse aan erenaam is werkzaam geweest. (Apnlaus). Hij verheugt zich, dat do heer Aalberse intusschcn als lid van den Raad zal kunnen blijven medewerken aan dc be- yordering van do belangen der gemeente. Overgelegd worden verzoeken om vrij stelling of terugbetaling van schoolgeld van J. J. Kruiff, C. P. Goffin, Mevr. de wed. dr. P. A. Tiele; verzoek van mevrouw do ."wed. L. M. de Laat do Kanter om afschrij ving van pi. dir. belasting 1903 wegens .woonplaatsverandering. Gesteld in han den van Burg. en Weids. Verslag van de vercesniging „Schoolkin- dervoeding" omtrent de wijze, waarop do golden, voor schoolkindervoeding verstrekt, zijn besteed. Ter inzage van de leden in jde Leeskamer. Adres van het beo-tuur van den „Verhuur ders bond van huiseigenaren voor Leiden en Omstreken," houdende verzoek om mid delen te hemmen, het vernielen van onbe woonde huizen te voorkomen en strafbaar te stellen. De Voorzitter wil deze zaak dadelijk bc- handolen, en zegt, dat deze zaak behoort tot de competentio der pol-tie, en strafbaar stelling is een onderwerp van rijkswet geving. Hij stelt nu voor de zaak in zijne handen te stellen ter afdoening, waartoe wordt besloten. Medegedeeld wordt, dat aan weduwe yan den gepensionneerden brugwachter Ja cobus van Berkel een pensioen is verleend tot eon bedrag van f 120; alsmede dat thans een totaal bedrag van f 180,000 is opgeno men bij de Rijnleindschc Bankverccr. ging •F. F. W. Heintz Oo.. ter voorziening in dc behoefte aan kasgeld. Pimten van behandeling: lo. Benoeming van inwoner3 der gemeen te, tevens kiezers in het kiesdistrict, voor een tijd van twaalf maanden, tot loden of plaatsvervangende leden in de stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, do Provinciale Btaten en den Gemeenteraad. (160). Al de voorgestelden worden benoemd. la. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de Jongensschool 2de klaeso (167). Benoemd wordt de heer J Th. Rinkoma jnct 14 stemmen. De heer F. A. -Sohilthuyzen (No. 3 der .voordracht) .verkroeg 10 stemmen en 2 bilj. yvaren blanco. 2o. Verzoek van Mej. J. M. Nassau Noor- dowior om ontslag als leerares in de Ncder- iandschc taal aan de Hoogere Burgerschool yoor meisjes. (151). Eervol verleend. 3o. Verzoek van mej. M. Verkerk om te i rugbetaling van schoolgeld Lager Onderwijs. .(152). Toegestaan. 4o. Verzoek van J. J. Blom om vrijstel- 1 ling van de botaling van schoolgeld, Middel baar Onderwijs. (157). Toegestaan. 5o. Verzoek van G. M. Kosters om vrij stelling va" de betaling van schoolgeld, Mid delbaar Onderwijs. (165). Toegestaan. 6o. Suppletoire staat van bogrooting, dienst 1902, van dc Stedelijke Werkinrich ting. (146). Goedgekeurd. 7o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1902, van de Stedelijke (Werkinrichting. (146.) Goedgekeurd. 8o. Rekening, dienst 1902, van de Stads Bank van leening. (147). Do heer Druoker verlaat als commissaris jdo vergadering. Goedgekeurd. 9o. Rekening, dienst 1602, van de dienst doende Schutterij. (148). Goedgekeurd. lOo. Voorstel tot onderhandsche verpach ting van de aardappelentiend te Leiderdorp. (150). Aangenomen. llo. Verzoek van B. L. Grupstra om goed keuring van een stratenplan voor het ter- rein aan do Oosterstraat, kadastraal bekend onder Sectie K. No. 1090. (155). 1 De hoer Druoker wil over deze zaak nog ict-s zeggen. Wij verkeoren wat de bouwplan- nen betreft jfi een eigenaardigen toestand. 1 (De goedgekeurde plannen moeten passen in i bet stratenplan, ingevolge de woningwet j yoorgeschreven. Spr. zegt, dat het alge- meene plan nu eigenlijk ai vooraf vastge steld wordt, Ook hier wordt al een stukje stratenplan vastgesteld, waarin al meer en meer vooruitgeloopen wordt. Spr. doet twee vragen: Wanneer het uit breidingsplan te verwachten ia, en of het nu aanhangige plan niet kan wachten ter beslissing 1 De heer Korevaar zegt, dat men druk be zig ia met het stratenplan; het is in bet najaar waarschijnlijk te wachten. Wat de tweede vraag aangaat, zegt spr., dat men niet zoo lang kan wachten met goedkeuring van stratenplannen. Spr. weet niet of het bij den adressant bezwaar zal opleveren om te wachten. De Voorzitter wijst op het in dezen inge nomen standpunt van vroeger vaoi den Raad en zou daarom dit plan goedgekeurd willen zien. De heer v. Dissel vraagt, of het op groote bezwaren zou stuiten het gedeelte van h»t stratenplan, dat klaar is, over te leggen aan den Raad. De heer Korevaar antwoordt, dat de wet het verbiedt. Eet plan wordt onderworpen, niet een gedeelte, aan het oordeel van den Raad. Mogelijk zou zij den Raad officieus in te lichten. Het verzoek-Grupstra wordt toegestaan. 12o. Verzoek van de Directrice der Hoo gere Burgerschool voor meisjes om een ver lof van 6 maanden tot herstel van gezond heid. (158). Toegestaan. 13o. Voorstel tot het vcrleenen van af schrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1902. (149). Goedgekeurd. 14o. Voorstel tot toekenning van een voor- schob uit de gemeentekas aan den Directeur van het Openhaar Slachthuis voor h i. doen van betalingen, welke geen uitstel kunnen lijden, en tot vaststelling van den dc9t.rtref- fenden begrootingaetaat. (163). Goedgekeurd 15o. Voorstel tot verhooging van begroo tingsposten van het dienstjaar 1902, waarvan do raming te laag ie gebleken. (144). Goedgekeurd. 16o. Voorstel tot aanvulling van art-. 17 der verordening van den 25sten Januari 1894 (Gem. blad No. 5), regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen. (145). Goedgekeurd. 17o. Voorstel tot aanvulling van de veror dening van 5 Juni 1902 (Gem. blad No. 10), bepalende het getal der scholen voor open baar lager onderwijs te Leiden, den omvang van het onderwijs op elke school, den bij stand aan de hoofden dor scholen te vorleo- nen en do bezoldiging van het onderwijzend personeel. (166). De heer A^ J. van Hoeken vraagt, of er veel jongelui zijn, die in de termen vallen om het onderwijs in do F ranse he taal te ge nieten. De heer Van Hamel antwoordt, dat het ge tal ongeveer 20 zal zijn. Do heer A. J. van Hoeken vraagt of dat getal van iedere school is of van alle scho len. De heer Pera vraagt of het de bedoeling is voor meisjes en jongens afzonderlijk een onderwijzer te benoemen. Hij acht het een tegemoetkoming aan ouders, die niet op een sohool 2de kl. hun kinderen laten onder wijzen, en zou do oudere daarvoor zelf wil- .len laten zorgen. Hij acht hot een boguu- stigiug van enkele ouders. De heer De Goeje zegt, dat heb meestal a. 8. kweekelingen zijn, die op scholen 3de kl. gaan, maar niet in hot Fransch zijn on derwezen. Do heer Sijtsroa zegt, dat het kinden van het volk zijn, die daarvan kunnen profi- teeren, waarom hij er voor is, omdat zij door geldelijke omstandigheden niet van den be ginne van het moordere onderwijs konden genieten. De heer Pera zegt, dat de heeren Do Goeje en Sijtema hebben bevestigd, wat hij heeft beweerd. Hij vraagt nog eens, of de zorg voor dat meerdere niet op den weg der oudera ligt. Hij zegt: 't is de vraag wie zal 't betalen? Hij acht 't niet op den weg der gemeente te liggen. De heer De Goeje bevestigt nog eens wat hij zeide. De Voorzitter zegt, dat 'tde bedoeling is te benoemen één onderwijzer of onderwij zeres. Ook is dit voorstel gedaan voor leer lingen, die de Kweekschool willen bezoeken. De heer Pera zegt, dat de gemeente er niet voor te zorgen heeft, dat de leerlingen weten zullen wat noodig is om bij de 2 kweekschool te worden aangenomen. Bij hoofdelijke stemming wordt het voor stel aangenomen met 22 stemmen vóór en 4 tegen (de heeren Pera, A. J. van Hoeken, Bosch en De Lange). 18o. Voorsbei in zake de regeling van de voor de op- en inrichting van het Openbaar Slachthuis en van bet Sanatorium „Rhyn- geeat" opgenomen gelden en tot vaststelling van den desbetreffendon begrootingssbaat. (161). Aangenomen. 19o. Medodeeling omtrent de prijsuitdee- ling aan het Gymnasium. (162). Niemand vraagt daarover het woord. 20o. Mededeeling en voorstel omtrent bet rioleeringsvraagstuk in deze gemeente. (143 en 154). De tweeledige conclusie luidde: lo. B. en Ws. te maothigen aan de Nederlandsche Maatschappij tot automatische vernietiging van rioolstoffen, onder dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten, te berichten, dat vooralsnog van haar f icnsten geen ver der gebruik zal worden gemaakt en 2o. B. en Ws. uit te noodigen met bekwamen spoed bij den gemeenteraad de noodigo voorstellen tot demping en rioleering der meest vervuilde slooten in te dienen. De heer De Lange zegt, dat het merk waardig ia, dat dit voorstel inkomt nu de grachten In de gemoonte in zoodanlgen toe stand verkeeren dat verandering noodig is. HU betreurt het dat B. en Ws. in dozen niet denzelfden moed betoonen als zU by de oprichting van het openbaar slachthuis deden. HU zou het voorstel in tweebn willen gesplitst zien, omdat hl) andere een verantwoordeiyk- held op zich zou moeten nemen, die hU niet aandurft. Tegen de eerete conclusie van het voorstel heeft hU geen bezwaar, maar hU wil niet medewerken tot vaststelling van de tweede conclusie, omdat aan het groote rloleeriDgs vraagstuk daardoor niet voldoende tegemoet wordt gekomen. De heer Drucker ia 't grootendeele met den heer De LaDge eens. Hy is 't eens met B en Ws. om de kostbare proef, te nemen met biologische reiniging, niet te doen, ook, om eens een uitgewerkt plan op temakon;maar hU acht zich verplicht uitdrukkoiyk tè ver klaren, dat hy zich de meest mogeiyke vry- heid omtrent de in te dienen plannen voor behoudt. HU zou niet willen, dat, als de tweede conclusie wordt aangenomen, dit als een antecedent woide beschouwd. Spr. zegt, dat do gezondheidscommissie het plan Broekman wel wil, maar geen Uzer mot handen kan breken, d. w. z. het geld moet beschikbaar worden gesteld door den Raad. Spr. zou niet graag groote sommen uit geven voor een werk, dat latere plannen onmogeiyk zou maken. HU verlangt de ver schillende plannen naast elkander te kunnen plaatsen en dan te kunnen beslissen. De Voorzitter zegt, dat de splitsing van de conclusie van het voorstel kan toegestaan worden. Spr. beweert daarna, dat waar deze zaak is een zaak van langjarig onderzoek, 't vanzelf spreekt dat het niet zoo gomakkeiyk is oen goed plan samen te stollen. Hy deelt de resultaten van het onderzoek mee. De kosten houden van de voorgestelde plannen terug. Hy vindt 't vreemd, dat de hear De Lange de verantwoordeiykheid niet op zloh kan nemen, waar deze zaak toch niet zoo iogrUpend ie. Tegenover den heer Drucker meent de Voorzitter, dat op dit oogenblik het 't meest geraden is, om den weg te bewandelen, in de tweedo conclusie a&ngewezen. De Raad behoudt zün vrUheid omtrent aanstaande plannen van rioleering. De heer De Lange zegt, dat hy, sprekende van zyn verantwoordelijkheid voor de tweede conclueie, deze niet durfde aanvaarden om den Raad hu te doen beslissen over deze zaak, waardoor afgezien zou worden van plannen als van den heer Broekman. Spr. acht een grootere oplossing, die veel geld kost, te ver kiezen boven een kleineren maatregel, die elgenlUk geld verkwisting Ie. HU vindt 't ge lukklg, dat het plan Broekman niet van de baan geschoven wordt, en bespreekt verder de beoordeelmg der ingediende plannen. Nu er dus niet besllet zal worden over do over gelegde plannen, zal hy voor de tweede con clueie stemmon. De heer Pera zegt, dat hy ia de stukken gelezen hoeft, dat de Raad geheel vry biyft. De heer A. J. van Hoeken zou, even goed als de buitengedeelten, ook de grachten der gemeente van onreinheid gezuiverd wenschen te zien. Is het ook mogeiyk, vraagt hy, om de stoffen in de stadsgrachten niet meer zoo te doen ultloozen, maar op te rangen In bakken? De heer v. Diesel heeft een veel optimisti scher opvattiDg van de zaak dan Burg. en Weths. Na niet veel jaren zal men toejuichen, als ieder burger liever f 2 per hoofd ultgeolt, dan deze toestanden to bestendigen. Hy zal stemmen voor dit voorstel, omdat het nog wel wat lang zal duren alvorens afdoende plannen zullen gemaakt zyo. De heer Aalberse vraagt of 't niot een ver keerde wyzo van doen is, om te workon in een richting, waarin de Raad niet voort zal gaan, en Is 't geen tydverlies die uit- noodlging tot B. en We. te richten? Hy meent, dat wü daarmee niet verder komen. "WU hebben Immors al plannen? Principieel moet uitgemaakt worden, of de Raad genoegen wil nemen met demping van een gedeelte der elooteu. Na het gesprokene, zegt de heer Drucker, kan hy niet meer voor de tweede conclueie stemmen. Hy wil geen geld uitgeven voor wat niet deugdeiyk bewezen ie, goed te werken en vraagt of het kleinere plan in het grootere zal passen. Hy stolt ala amendement voorte lezen na „uit to noodigen": „aan den Raad een plan tot demping en rioleering der raee3t ver vuilde slooten voor te loggen." De Voorzitter zegt, dat 't niets dan een quaeatie van woorden isVan den Raad wordt nu alloen gevraagd, een andere op dracht aan B. en Ws. te geven omtrent een in te dienen plan. Wat men in deze voor dracht zoekt, is woordenspel. De Voorzitter heeft geen bezwaar dit amende ment aan te nemen; het is geheel in de be doeling van Burg. en Weths. De heor De Lange vraagt een enkel woord om alle kans van misverstand ai te snijden: of bij aanneming van het amendement van don heer Drucker daarmee niet is uitge sproken, dat afgezien worde van het plan Broekman? Hij zegt, dat de R-aad nooit be sloten heeft af te zien van dat plan en dat wil hij uitgemaakt zien. De voorzitter licht nog nader het voor stel toe, en zegt, dat er niet wordt afgezien van ingeleverde plannen. Op de vraag van den heer Van Hoeken over reiniging der binnenwateren, zegt do Vooreitter, dat de eeaige oplossing voor 't oogenblik spuii'ng zou zijn. De heer Van Hoeken wil den vorontrei- nigers opgelegd zien een bak voor het op vangen van vuil te doen plaatsen. De twee conclusies worden nu aangeno men. 20a. Voorstel tot wyzlging van het Regle ment van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad. (166). De heer Drucker heeft geen bezwaar tegen art. 23; wèl, dat men het reglement zoo mooi vindt dat men het wil laten afdrukken. Alvorens dit gebeurt, zou hy eerst een en ander daarin willen veranderd zien, overeen komstig hetgeen nu gebeurt, want er ge beuren nu wel dingen in stryd met het reglement. 21o. Vaststelling van do vorordening, re gelende de herkeuring van afgekeurd vee ?n vlecsoh. (164). By art. 1 spreekt de heor Bosch over de genoemds 12 uren, binnen weike van den wenach naar herkeuring moet kennis gegeven worden, waardoor het in den nacht zou kun nen vallen, dat het gebeuren moest De Voorzitter zegt, dat daarin geen bezwaar zal liggen. By art. 2 stelt de heer Pera voor, de her keuring te doen plaats hobbeu door drie vee artsen, éón door Burg. en Weth. aan te wyzen, één door den belanghebbende en éón door deze beiden. Deze kunnon inlichtingen vragen aan den directeur of diens adjunct. Naar aauleiding van het amendement van den heer Pera brengt de Voorzitter in het midden, dat herkeuring niet anders is dan een tweede onderzoek, omdat vergissingen plaats kunnen hebben, en daarom zou de directeur of adjunct in de commissie op zyn plaats zyn. De benoeming van een derde lid der commis sie, ais de twee niet tot overeenstemming kunnen komen, moet blyron, zegt de Voor zitter, aau Burg. en Weths. De hoer Pera verdedigt zyn gevoelen over het uitsluiten van den directeur uit de com missie, en vindt de benoeming van een derde van minder belang. Hy wenscht oen commissi* boven en buiten het gewone terrein van het Slachthuis. De Voorzitter zou took altijd gediplomeer de veeartsen voor leden van de Oonmiiseio aangewezen willen zien, dus verbondenen aan een Openbaar Slachthuis of leeraren in het vak van onderwijs, onder dozen zelfs ia men 't er over eens, dat de keuzo ernstig moet gestold worden, omdat 't een ernstige zaak is, en niet ieder lust beeft lid dier Commissie to zijn. De heer A. J. van Hookcu wil ook bij amendement don directeur cd don adjunct uitgesloten zien van do commissie cn gocli- plomoorde veeartsen in die cominisaie ho- noemd zien. Hij wil don dircotour on don adjunot gelegenheid geven de noodigo in- liohbingeu te vorsohaffon. Hot geldt hier een arbitrage-oom missie, die moot staan buiten de zaak, als onbevooroordeelde cn niet belanghebbende personen. Do Voorzitter wil den directeur of den adjunot wel in de commissie een plaats zien innemen. Hij herhaalt: 't is een horonder- zoek. Gaat 't aan daarbij den directeur, die afkeurde, daarin niet toe te laten? De heer Pera zegt, dat dc directeur toch evengoed zijn oordeel zal kunnen uitspre ken. Hij wenscht een oommissie buiten het slachthuis. De directeur heent dan geen stem ter beslissing, maar kan dc zaak ge heel meemaken. Hot amendement van den icer Pera wordt door hem ingetrokken. Dat van doü heer Van Hoeken wordt ver worpen met 16 tegen i0 stemmen. Daarna wordt art. 2 aangenomen met 23 tegen 3 stemmen, (do hcoren A. J. v. Hoe ken, Peru en Boeoh). De heer Fockemft Andreae verlaat de vcr- ga dot ing Do heer Van der Lip zou do kosten van te voron bij den directeur gedeponeerd wenschon to zien. Burg. en Weths. hebben or geen bezwaar tegen, terwijl de redactie aan dezen wordt overgelaten. Do gehcele verordening wordt in stem ming gebracht, nadat do heer Pera ver klaard heeft, waarom bij tegen zal stem men. Hij herinnert daarbij aan het door don hoor Goudsmit in het Reidsch Dagblad geschreven artikel. Zy wordt aangenomen mot 22 stemmen tegen 3, (de hoeren A. J. vao Hoeken, Pera en Bosch). De Voorzitter stelt nog voor, am de H. IJ.-S.-Mpy. toe te staan, haar iutrek te doen nemen In het verbrande gebouw naast het Stadhuis, op voorwaarde, dat zU het naar haar zin inriebte, tot zoolang haar bostelkantoor wordt vernieuwd. De heer P. J. van Hoeken zou een zekere huur willen heffen. De Voorzitter zegt, dat hier alle verande ringen moeten plaats hebben op kosten van de vraagster. De heer P. J. van Hoeken zal er geen voorstel van maken. De heer E. de Vries vraagt of 't geon moeiiykhedon zal oplovoren met de Assurantle- maatscbappy. De heer Van Hamol zegt, dat binnen een jaar de eom moot besteed worden die uitge keerd wordt. Als er bezwaar Is, zal hot opgenomen worden ln de condities. Wordt aangenomen. De Voorzitter stelt voor Burg. en Weths. te machtigen aan J. de Munck voor 2391 te gunnen het maken van een verbinding van het café „Den Burcht" en „De Qraanbeure". Aangenomen. 22o. Vaststelling van bet kohier der Plaatselijke directe belasting, dienvt 1903. (159 en 103). De openbare zitting wordt voor dit punt ln een met gesloten deuren veranderd, en de vergadering is daarmede gesloten. In peroeel Lange Leidsche Dwarsstraat 189 te Arasterdam woont op do tweede verdieping de weduwe Kleine. Haar commensaal, de werkman A. E. Holtrop,zou gisteravond een brandend petroleumstel ver- zetteD, viel, het toestel outplofte en de om geving geraakte in brand. Gelukkig bekwam Holtrop geen brandwonden, kon hy de in- wonenden waarschuwen en kwamen allon ongedeerd beneden. De brandweer tastte met de stralen van een koolzuurspuit en eenige Vechtelangen de vlammen, die in het achtergedeelto van het perceel reeds fel naar buiten uitsloegen, aan en ofschoon reeds eenige stoomspuiten ge reed stonden tot werken, was haar hulp niet noodig. Het geheele achtergedeelte van de woning brandde uit, de benedonwonenden krogon waterschade. Allo» was verzekerd. Hbi Een jong paar uit Amsterdam, dat met do Pinksterdagen een uitstapjo maakte naar Kampen, kwam tot de ontdek king, vermoedelijk to Utrecht, met het over stappen een verkeerd koffertje te hebben medegenomen. Tc Zwolle gtvkomen, giug men er mede naar den stationschef om van deze vergissing aangifte te doen, doch hoe vreemd keek men op, toon in hot koffertje gevonden werden een geladen revolver, be nevens kruit en twee plocrtondoodere Hot koffertje mot zijn vreemden inhoud, is te Zwolle gebleven. Tot nog toe i6 ïuon er niot in geslaagd den eigenaar te ontdek ken, evenmin als men weet, waar zioh het andore koffertje bevindt, waarin o. a. een kerkboekje mot goudon slot was. Niettogenstaandc door do po- lilie to Amsterdam onmiddellijk een uitge breid onderzoek ie ingesteld naar den da der of do daders van den gisteren vermor den effeotendiefstal, is nog geen spoor ge vonden. Waarschijnlijk, zegt het ,,Hbl.", zullon do effecten moeilijk van de hand to zetten zijn, omdat het oertificaten zijn. In stad en land zijn allo effectenhande laars gewaarschuwd door strooibiljetten en advertenties, waarin alle nummers zijn go- meld. In het buitenland koopt men in don regel dergelijke certificaten niet. De directie van.de Incasso-Bank, die in deze schade lijdt hot geval is gebeurd bij do Amstordamscho Bank zal bekend ma ken dat op het ontdekken van do stukken een belooning wordt gesteld. De zwarte zak met do lottere E. M. is aan vorechi Hondo kantoren cn bij cnkolo kruiere getoond, maar mot horkend. Waarschijnlijk is hij opzettelijk voor i gelegenheid, vor-' vaardigd. Ofschoon bij dc dircetio eerst het voorno men bestond don oudste van de tweo bedien den in dienst to houden, is men tooh tot ontslag wegens nonchalanoo ovorgegaan. Yan oen Amstordamsche fami lie, die te Harmeien eenige dagen logoordo geraakte een kind in hot water; het wo.xi door dc moeder gevonden en levenloos opge haald. Te Stadskanaal is oon jonge man, J. D., levenloos uit een sloot opgr- haald. D© man, do op hot punt stond van in het huwelijk to treden, leed a m toc- vallen. Onbescheiden wielrijders. Toon Pinkstermaandag do Koningin met Haar Moeder eon rijtoer door hot overvolle Baarn maakte, was hot koninklijk rijtuig voortdurend omringd door een drom van wielrijders, die onafgebroken onbescheiden blikken in hot rijtuig wierpen on heel wat 8tof opjoegen. Om hun te ontvluchten, ro- don de Koninginnen daarom naar de Eem on de Zuiderzee. Maar zij waren pas don Tol bij Baarn door, of een vijftigtal fiot- aors bleef als muggen om het rijtuig zwer men. Hot rijtuig hield stil en do koetsier verzocht hun beleefd en dringend terug te keeron, waaraan de wielrijders toen vol doden. Laat ieJer zorgen, dat zulks niot moor noodig is, zogt het „Utr. Dbl." In dc maand October 1901 brandde l Hedikhuizen des nachts een wo ning af. Do eenige bowonor, een goponsion- ncord O.-I. militair, was na den brand zoek. Drie dagen daarna werd echter zijn vorkoold lijk gevonden onder het puin go- vondon. Naar do oorzaak van dat treurig ongeval werden destijds vele gissingen ge maakt, dooli hier bleef hot bij. Dezor dagen' kreeg J. v. cl. G., broeder van den verbran den O.-I. militair, een woordentwist mot zijn buurman M. v. Ji., waarbij do laatste v. d. G. verweet, dat hij destijds don brand gesticht had en al zoo do oorzaak was van zijns broeders dood. Deze vorwijtingon zijn tor kennis van do politie gobracht, die deze zaak zal onderzoeken. To Maastricht ls een jongen van 11 Jaren, dio by het voodlngskanaal op een vlot speelde, te water geraakt en ver dronken. Een goiyk lot trof ook een dertien- jarigen jongen by het baden in de rivier de Jeker. Advocaat-generaal mr. Reltema vorderdo by het gerechtshof te 's-Gravenhage boden be vestiging van het bovel tot opzending naar een Ryksopvoedingsgostlcht ter sake van diefstal van kolen, door de Rottordamsche rechtbank gegovon tegen een jongetje tan 11 en een van 16 jaar. De oudera verzochten, de kinderen by hen thuis te laten biyven, daar hot oudste roods den kost verdient. Doch mr. Reitsma wees op het gebrok aan toezicht thuis op de kinderen, waardoor zU zich aan herhaalde diefstallen aohuldlg mnkon. De verdediger, mr. Eduard Bolinfanto, advocaat to 's-Gravenhage, refereerde ilch aan i 'b Hote oordeol. Voorts had zich te vei antwoorden een man, die wegens diefstal van touw door de Rottor- damscho rechtbank tot 9 maanden gevangenis straf was veroordeeld. Dezs persoon ging zoo te keer, dat de President dreigden hem uit de zaal te sulfeu verwyderen. Ook in deze zaak werd bevesti ging gevorderd Uitspraak over 8 dagen. Verduistering. De rechtbank te Rotterdam heeft den ge wezen directeur van de Ylaardingeche gas fabriek, wegens verduistering van ongeveer f 8500, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, met aftrek der preventieve hechtenis. Beleedvjing van minister Kuyper. Do rechtbank tc Dordrecht verklaarde het O. M. niet. ontvankelijk in zijn varrol- ging in zake het door don boeKhan'ldlae.r G. voor zijn ramen ophangen van de beken de plaat van ,,Uot Volk".

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 5