N« 13260 Ar 1903. tBeze tCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Brieven van een Leidenaar. Zaterdag: lö 3Jei. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 8 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poet1.65. PIllJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oeuta oontant j elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren wordt/" 0.05 berekend. Leiden, 16 Mei. Heden is het '25 jaren geleden, dat de Leidsche Duinwaterleiding voor het eerst vater gaf. Van het toen aan de Maatschappij verbonden personeel zyn thans nog ln be trekking A* Kleinhout, hoofdfitter; C. P. van der Voort, chef machinist; O. van Leeuwen, ïlterbaas, en J. Minnema, voorwerker. Voor hen ging de dag niet onopgemerkt koorby. Zy ontvingen een gouden remontoir- horloge met de volgende Inscriptie: Herin nering aan don 25-jarlgen trouwen dienst by Se Leldsche Duinwater Maatschappy. Onder een toespraak, namens de directie, Ïoor de beldo directeuren, de heeren Oh. van pall en jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, tverden de horloges overhandigd, benevens een geschenk ln enveloppe voor ieder, om een 'diarby passenden ketting te koopen. In zyn antwoord namens allen, bedankte ohef-machinist voor de geschenken waarin 2y opnieuw zagen een blyk van de goede ve» standhouding en een reden te meer om op den ingeslagen weg voort te gaan. Met 1 Juni a. s. wordt de bewaarschool van het departement Leiden der Maatschappy tot iïut van 't Algemeen om financieels rede- oen gesloten. Dezo weok bracht een der leden van het beroemde Beriynsche „Hollandsche Trio", de pianist Coenraad V. Bos, een bezoek aan zyn familie te Lelden en by die gelegenheid ook een aan het piano magazyn van den heer J. Henri Berkeljon, die onder de firma Gebroe ders Berkeljon de reeds by velen bekende plano's In den handel brengt. Uit een in dit nommer voorkomende advertentie biykt, dat hy over die instrumenten zyn voldoening heeft te kennen gegeven. Hy gaf zelfs den heer Berkeljon de schrifteiyke verklaring, „dat het hem een byzonder groot genoegen heeft ge daan, ln diena magazyn een Berkeljon-piano te hebben leeren kennen. Ik vind, dat uw plano's niet behoeven onder te doen voor de bekende Duitsche instrumenten en kan uw piano's overal zeer aanbevelen. Volheid van toon, verscheidenheid in klankeffecten, gemak- keiyke speelwyze zyn my byzonder opgeval len, zoodat uw instrumenten zelfs verwende pianisten steeds goed zullen bevallen." De heer Bos vertoeft thans te Londen. Onze vroegere stadgenoot do heer J. Fontein JPz., ambtenaar ter secretarie te Hoorn, heeft gisteren te 's-Gravenhage met goed gevolg het examen afgelegd voor candi daat-gemeonte-secretaris, afgenomen vanwege de Nederlandsche Voreeniging voor Gemeente belangen. B. en We. van Den Haag hebben don Raad aanbevolen ter benoeming tot tydeiyk leeraar in staatswetenschappen aan de hoogere burgerscholen met 5- en 3 jarigen cursus, mr. J. B. Cohen, advooaat en procureur aldaar, en zulks voor het tUdvak van 20 Mei 1903 tot I September 1903 en op een bezoldiging, berekend naar f 100 'sjaars per wekelyksch lesuur voor de lessen aan de scholen mot 5 jarigen cursus en naar ƒ90 'sjaars per wekelyksch lesuur, voor de lessen aan de school met 8 jarigen cursus. In de zitting van gisteren der Alge- meeno Synodale Oommissie van de Ned.-Herv. Kerk kwam aan de orde de behandeling der aanvragen uit het Fonds voor noodlydende kerken, omtrent personeü. Besloten werd aan de Synode voor te dragen 107 personen tot toekenning oener subsidie, tot oen totaal bedrag van 7936. Alle too- lagen uit dit Fonds bedragen derhalve: groote toelagen aan 4 gemeenten voor herstelling van kerken en personen /"9350; kleine toe lagen aan 44 gemeenten ten behoeve van den eeredienst f 2400, alsmede de genoemde toe lagen aan personen. De staat van het Fonds werd vastgesteld, om aan de kerkeraden ver zonden te worden. De byzondero correspondent van „De Tel." seint uit Brussel het volgende, dat het blad onder voorbehoud meedeelt: De KoniDgin-Moeder is gistermorgen te Brussel aangekomen. Zy reist in het strengste Incognito, vergezeld door een hofdame en twee hoeren der hofhouding, zy is afgestapt in het hotel „Bellevue". De Koningin bracht een bezoek aan de kerk St. Gudule, waar ze een geruimen tyd verbiyf hield, wandelde vervolgens door de voornaamste straten ln het centrum der stad, bezichtigde het Stadhuis en het Bols de la Cambre en keerde tegen zes uren in het hotel terug. Zy reist onder den naam „barones Van Breda". De heer H. Bot, onderwyzer aan de Chr. school te Staphorst, die do benoeming ont ving aan een dergeiyke school te Ambt-Vol- lenhove, en deze benoeming had aangenomen, ontving gisteren de benoemiug aan de Chr. school te Hazerswoude by Leiden. Thans is op zyn besluit teruggekomen en heeft ▼oor do benoeming te Ambt-Vollenhove be- sa die te Hazerswoude aangenomen. B. en Ws. van Groningen stellen den Raad voor, een jaarlyksche subsidie van 300 toe te staan aan de commissie voor de oprichting van een openbare leeszaal met boekery. Door de arrondissements rechtbank te Zutfen is, ter vervulling der vacalure van kantonrechter te Groenloo, opgemaakt de na volgende alphabetische iyat van aanbeveling: mr. F. L. J. G. Dikema, griffier by het kantongerecht te Meppsl; mr. Th. Evokink, advocaat en procureur te Zutfen; mr. K N. Hengeveld, griffier by het kantongerecht te Oirsohot. Het stoomschip „Glaucus", van Singapore naar Amsterdam, passeerde 11 Mei Perim; de „Koning Willem II", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 15 Mei te Suez; de „König" (thuisreis) arriveerde 14 Mel to Mar seille; de „Prinzregent" (uitreis) arrlvserde 14 Mei te Lissabon; de „Reichstag" (uitreis) arriveerde 14 Mei te Delagoabaalde „Sachsen", van Singapore naar Amsterdam, arriveerde 14 Mei ts Genua; de „Melssen", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 15 Mei te Suez; de „Soestdyk", van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam vla Deptford, pas seerde 15 Mei Lizardde /Koning Willem III", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Mei Kaap Finisterre. Alkemade. De rekening over 1902 van den Waterloos Polder is vastgesteld aan Inkomsten op 918.29, uitgaven 780.49, batig saldo 187.80; de begrooting voor 1903 aan inkomsten op 767.82, uitgaven 753.45, goed slot ƒ4.37. Tot Jid van hot bestuur is herkozen de heer L. Straathof, te Rypweteriog. Stemgerechtigde ingelanden van de droog gemaakte Akkersloot-, Hertogs- en Biyvers- Polders, onder deze gemoente, hebben vast gesteld de rekening over 1902, aan inkomsten op ƒ1019.03', aan uitgaven op ƒ899.116, batig saldo 119.92; de begrooting voor 1903 aan inkomsten op 1121.025, aan uitgaven op 1119.735, goed slot 1.89. Als voorzitter van het bestuur werd herkozen de heor A. van der Meer, te Oud-Ade, terwyi gekozen is als lid, in do vacature van wyien den heor J. Hoogeveen, aftredend ln 1907, de heor J. van Egmond, te Rypwetering. De zitting voor den heryk der maten en gewichten, enz. zal voor dezo gemeente plaats hsbben te Rypwoterlng, voor Ryp wetering, Oud-Ade on Kaag op 26 Mei e. k. 8'/j li1/, uur voorm.; te Roelofarendsveen voor het noordeiyk deel tusschen Wagenaar en Marinkelle, op 26 Mol 's nam. van 2 5 uren, en op 26 Mei 's voorm. van 9—11 uren, en voor het zuldeiyk deel, van Wagonaar tot het zuidsinde op 26 Mei 'a voorm. van 11 12 en 'snam. van lS'/j-S uren; te Oudewete ring, voor Oudewetering op 27 Mei, 'a voorm. van 8 12 en 'snam. van 1 3 uren, en voor Nleuwoweterlng, dien dag 'snam. van 8 6 u. Bonthuizen. Het nieuwe orgel in de Ned.- Herv. kerk, alhier, zal a. s. Donderdag in een buitengewone avondbyeenkomst op passen de wyze aan den eeredienst worden toegewyd. Zooals men weet, is dat kunstwerk vervaar digd ln het gunstig bekende atelier van ge broeders Gabry, te Gouda, wier firma reeds ln de achttionde eeuw op hetzelfde gebied mot eere werd genoemd. Bodegraven. By de gehouden publieke veiling van 13 perceelen bouwterrein aan de Prins Hendrikstraat, alhier, is geen enkel per ceel verkocht. Haarlemmermeer. ZooaJe werd gemeld, had zich te Haarlemmermeer een comité ge vormd, dat zich ten doel stelde een vergade ring bijeen te roepen, waartoe ieder belang stellende werd toegelaten, om zoodoende krachtigen steun te kunnen verleenen aan de plannen der H. Eleotrieche Spoorweg-Maat schappij. Deze vergadering werd gistermiddag te Hoofddorp gehouden in hot Café ,,De Beurs." Velen hadden aan de uitnoodiging van het comité gevolg gegeven en onder hen bevon den zich talrijke Raadsleden. De lieer Sameon preeideerde. Do heer Van Ooyen, ingenieur der Maat schappij (de heer Kretechmar van Veen was niet aanwezig), zette, evenals hij dat bij ccn vorige gelegenheid te Aalsmeer had go- daan, de plannen der Maatschappij nader uiteen en beantwoordde dc vragen, die hem door enkelen der aanwezigen werden gedaan. Ten slotte werd een motio aangenomen, waarbij de gemeenteraad, zonder dien aan een bepaalde som te binden, werd uitgonoo- digd op zoo krachtig mogelijke wijze de plannen der Maatschappij f.nancieel te steu nen en daarbij den vast to stellen termijn van terugbetaling zoo groot mogelijk te doen zijn. Het enthusiaame der aanwezigen was zeer groot. Bijna niemand, die niet van harte de motie steunde. Een voorstel om den Gemeenteraad een bepaalde eom te binden, kon niet dien bijval vindenmen wilde den Raad liever vrij laten. (H. C.) De uitkomst van het onderzoek van het drinkwater door prof. Dubois mag nogal be vredigend genoemd worden. Het Norton wa ter was geschikt voor 't gebruik en het ijaor- gehalte niet hinderlijk. Door een doelmatig ingcrichten filter zou nog veel verbeterd kunnen worden. Moge l.ct bezoek van prof. Dubois de aan leiding zijn tot hot volgens zijn aanwijzing in orde brengen ©n in werking stellen dor Norton pompondit zal zeker veler wensch zijn. Hazerswoude. De zevenjarigs Leendert de Kort, die gedurende eenlge masnden als leer ling der openbare school op bet dorp de alge- meene aandacht op zich vestigde wegens zyn ongeschiktheid om aan het gewone onderwys deel te nomen en die door de y verlge bemoei ingen van onzen burgemeester een plaat» be kwam aan een school voor schterlyke kinderen te 's-Gravenhage, heeft gedurende een proeft yd van drie maanden biyken gegeven, dat hy voor goesteiyke ontwikkeling niet onvatbaar ie, ten gevolge waarvan zyn ouder» verbiyd werden met do mededeeling, dat tot definitieve opname in het gesticht besloten is. Katwijk* afgeloopen week kwamen alhier 28 bommen aan mot een besomming van 16.20 tot 69.-. Tong bracht op f 0.20 tot ƒ0.60, griet f 0.60 tot 1 20, tarbot ƒ5.— tot ƒ7.— per stuk; schol 8.— 8.50, braad ƒ2.— k f 2.60, schar ƒ2.— per mand. Het indertyd reeds voorloopig aangekon digde concours van trekhonden ls thans defi nitief bepaald op Dinsdag 26 Mei a.s., de» uamiddags te 1 uur, on zal gehouden worden op het plein der openbare lagere school te Katwyk aan den R|fn. Geiyk reeds werd medegedeeld, waren do resultaten der in deze gemeente gehouden groene veilingen alleszins bevredigend. On ge- twyfeld al» gevolg hiervan zal er nu a.s. Dinsdag wederom een veiling worden gehouden; oen 4-tal kweekers wenschen van de gunetlge omstandigheden gebruik te maken om hun kramon aan den man te brengen. Evenals vorige jaren zal „Hollandia" ook dit jaar op Hemelvaartsdag voor haar leden een onderling schletconcours houden. Naar men ons mededeelt, zullen 14 haror Jeden hieraan deelnemen. Koudekerk. Op Maandag 18 Mei a.s. zal het Departement Koudekerk en Hazerswoude der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen een vergadering houden des avonds to half- acht in het logement van mej. de wed, O. van Egmond alhier. Do te behandelen punten zyn: lo. Be noeming commissie toestand der spaarbank; 2o. Idem commissarissen der spaarbank; 8o. Idem afgevaardigde Alg. Yorg. en 4o. Punten algemeen© vergadering. Stemgerechtigde ingelanden van den Lagenwaardschen en Bruimaadschon polder te Koudekerk zyn ter vergadering byeen go- roepen op Donderdag 28 Mei a.s des voor- middags te 10 uren, in het voormalig ge meentehuis alhier. De te behandelen onder werpen zyn: le. Vaststelling Rekoning 1902. 2e. Vaststelling Begrooting 1908. 8e. Af- en ovoi8chryving op de Begroeting. 4e. Machtiging tot onderhandsche aanbesteding of uitvoering in eigen beheer, en 6e. Verkiezing bestuurslid (periodieke aftrodlng de heer A. Verburg). Noordw\jkerhouL Ter gelegenheid van het bezook van den Commissaris glstoron aan onze gemeento woei van don gemeentetoren, het Raadhuis en het hulppostkantoor de vlag. Z.Ex. behoefde goen audlöntie te verleenen. Met den wensch, dat niet alles, wat zwak en naar is, or door zal worden aan getrokken, vermeld ik, dat in doze gemeente, tellende ruim 2800 inwoners, in do als oen kwade gerenommeerde maand Maart met nog de eerste week ln April goen enkel sterfgeval plaats bad. RUnsburg. Met moeite mocht het M. Zand bergen gelukken het kind van L. Koekon- bakker van een wiesen dood te redden door het uit den Vliet te halen. De hulp had niet laDg meer achterwege kunnen blyven, daar de kleine al gedeeltelyk het bewustzyn had verloren. Ter-Aar. De leden van den Nederlandschen Boerenbond afd. Ter Aar o. a. hielden alhier een vergadering te Langeraar. De voorzitter opende de vergadering, waarna de notulen na voorlezing onveranderd worden goedge keurd. Hierna werd uitgebraoht het jaarver- slag, herinnerende aan de oprichting van den bond in 1901, in welk jaar ook zyn levens vatbaarheid is gebleken. In het vorig jaar is een belangryke en bevredigende aankoop van veevoeder gehouden. Door hot bestuur zyn voorbereidende maat regelen genomen, om in het dorde hondsjaar ook andere zaken in behandeling te nemen, o. a. onderlinge vee- en brandverzekering, coöperatieven aankoop van kunstmest en verdere aangelegenheden, dio voor den bond doeltreffend mochten voorkomen, rekenende op den bystand van mr. Van Brlel Basse, adviseur, wlen dank werd gezegd voor zyn reed» tot heden betoondo hulp. Do rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo en uit bet rapport van de commissie, die deze bad nagezien, bloek, dat bet beheer aan goede handen was en i» toevertrouwd. By de verkiezing van 5 bestuursleden zyn in do plaats van 8 aftredenden, die niet meer in aanmerking wenschten te komen, gekozen de heeren P. van Ryn, M. van der Tal en W. van der Breggem By de rondvraag werden nog eenlge bonds- zaken besproks i. Dé voorzitter sloot hierna met dank de vergadering en droeg, aangezien hy het voor zitterschap niet langer kon blyven uitvoeren, dit over aan don heer J. "W. Kelder. Valkenburg. Aangaande de veiling van te veld staande bloembollen, deze week hier gehouden, kan worden gemeld, dat, in ver band met den stand van bet gewas, de uit slag een ieder bevrodigde. „Prins van Oostenryk", „Murlllo", „Couleur Cardinal" handhaalden baar goeden naam, terwyi ook voor mindere soorten goede pryzen worden bedongen. Ais een byzonderheid, tevens bewys van het wisselvallige in den bollenhandel, kan dienen, dat „La Remarquable", een bol, welke 8 4 jaar geledon voor een kwartje per bed werd van de hand gedaan, of wel op den mesthoop werd geworpen, thans weer koopers vond togen 9 per bed, van ongoveer 400 bollen. De leden van ons Harmoniekorps waren dezer dagen in de gelegenheid 66n proeve van hun vorderingen te geven, daar ze een serenade brachten aan onzen jongsten wet houder, die een zilveren echtfeeet viert. Als men bedenkt, dat het korps zich nog maar 9 masnden oefent onder do bekwame leiding van den heer Hupkens, uit Lolden, dan stsat men doodeonvoudig verbaasd over de resul taten. Zy dit woord van lof den leden een prikkel, om even trouw als tot nu toe hun plicht met betrekking tot het korps te vervullen en den inwoners van Valkenburg een aansporing om, waar ze kunnen, onze „Uarmonie" krachtig te steunen, ook geldeiyk, geiyk men zulks trouwens ook doet. W oubrugge. In een hier gehouden ver gadering van stemgerechtigde Ingelanden van den Oudendykschen Polder, ter bespreking van hot al dan niet wenscheiyke van het aanschaffen van hulpmiddelen, om aan den hoogen waterstand een einde te maken, is met 181 tegen 127 stemmen besloten dien aangaande geene buitengowone voorzieningen te treffen. Van de 842 stommen waren er mitsdien vertegenwoordigd 808, terwyi een gemachtigde mot 80 stemmen niet kon worden toegelaten. Zwammerdam. De heer B. J. Evorwyn, secretaris dezer gemeente, heeft om gezond heidsredenen zyn ontslag gevraagd tegen Uunl a. 8. In de gemeenteraadszitting van 14 dezer ls hem dat, onder dankzegging, eervol ver leend. IX. „Vrouw", zol ik Dinsdag-avond, „geef my de Zondagsche kloeren eens, Ik ga uit inter viewen". „Interviewen?" vroeg het mensoh verwon derd en zy zette een bedenkeiyk gezicht; „maar, manlief, wat Is dat?" Ik zou het haar gauw vertellen, dooh voelde dadeiyk de waarheid van het gezegde van myn Neef, die veel In Multatull gelezen hoeft: definities zyn moeiiyk. Om het haar toch duldeiyk te maken vertelde ik haar, dat onze minister-president, als hy op reis is, vooral dikwyis aanzoek krygt van monschen, die ln de kranten schrijvendie vragon hem dan allerlei dingen en zetten zo later, soms nog gehoel verdraaid, ln do krant. „O, zoo", hornam myn vrouw, die het be gon te snappen, „doch je wilt toch niet naar Den Haag reizen om den Minister te spreken?" Ik lachto eens en zei, dat ik het niet zoo hoog zoeken wou. Doch ik vertelde haar, wat myn lezers reeds woten, dat de raads leden by don burgemeester een gastmaal genoten hebben, en zei verder, dat ik een goed vriend bad, die raadslid is, en dat ik daar nu eens hoen wilde om, op zyn Hollandsch uitgedrukt, hem eens uit te booren. Daar had vrouwlief niets tegen en zoo is 't gebourd, dat ik op Dinsdagavond 12 Mei op »yn Zon- dagsch gekleed by myn vriend raadslid kwam, die nog in de wolken was ovor, zooals hy het uitdrukte den heeriyken Maandagavond. Hy vertelde my haarfijn, wat er alzoo gegoten en gedronken was, maar dat gaat natuuriyk het algemeen niet aan, daarom zal Ik het zwygen er toe doen. 't Moot er recht gexellU toe gegaan zyn en van styfheld geen sprake. De gastheer gaf don toon aan, een toon van welwillendheid en jovialiteit en dezelfde man nen, dio in den Raad elkaar dikwyis 't felst bestryden, moeten nu kameraadschappeiyk Daast elkaar hebben gezeten. Er moet heel wat getooat zyn, op de Koningin, den burge meester, de wethouders, op oudera en op jongere leden, ja, waarop niet al. Welke woorden gebruikt werden, weet myn vriend zoo precies niet meer, maar wel had hy goed onthouden, wat de burgemeester over Leiden en de toekomst van Leiden gezegd had. Het spreekt vanzelf, dat ik, Leidenaar van ouder tot ouder, toen ik daarover hoorde, éón en al belangstelling werd en ik twyfel niet, of do meesten myner lezers zullen het op hun beurt nu nog wel zyn. Ik zal dan maar dadeiyk zeggen, dat de leus van onzen burge meester ls: Lelden vooruit. Daartoe wil hy als hoofd der gemeente medewerken, staands boven de partyen. Daarvoor is noodlg, meende hy, uitbreiding der gemeente binnen baar grenzen, aantrek- koiyk maken der stad voor haar bewoners, opdat men niet gemakkeiyk tot vertrek naar elders besluit, en daarvoor wilde hy pogingen aanwenden, dat nieuwe instellingen uitgaande van het Ryk of de provincie in Leiden worden gevestigd en het inwendige der stad mooier en gerlefiyker maken, o. a. door 't aanleggon van een park. Zoo'n toost naar het vpoiboeld van dorge- lyke maaityden In het buitenland ultgosproken, was, meende myn vriend-raadslid, wol oen harteiyken dronk waArd en hy maakto geen bezwaar, dat ik een en ander aan do lezers van het „Leidsch Dagblad" mededoeldo. Ik vroeg hem daarnaar, w*.nt zoo stilletjes durfde ik het toch nog niet d'-en. „Nu zal de Raad binnen niet te langen tyd een contra-diner moeten geven," bracht Ik ten slotte in het midden. „Dat heb ik voor ooien burgervader wel over," antwoordde de man. Als ik nu mededeel, dat myn vriend inder tyd niet met de bcnooming van onzen bur gemeester ingonomon was, dan tookent die houding nog moer. Ik geloof, dat mr. De Ridder reeds het hart van onzen Raad veioverd heeft. Moge het hem gelukken ook het hart der burgery te winnen. Maardit is met zeggen niet to doen, zooals op een dinor. Vele Leldonaars zullen niet zonder verwon- doring, gomengd met leedgevoel vernomen heb ben, dat dr. A. W. Kroon Jr. by de aanstaande periodieke verkiezingen niet moor voor een raadazetel In aanmerking wonncht te komen. Dr. Kroon, die dan ruim 9 jaren vertegen woordiger van de gemeente ia geweeet, ls nog een van de oude garde, oon man van kennis en karakter, die zyn kfacht nooit beoft gezocht in voel praten, doch wlons ad viezen op hoogen prys gesteld worden. Ook als lid der Commissie van de Gasfabriek heeft do heer Kroon verdienste. Door zyn aftreden ïydt de Raad zeker een govoolig verlies. Moge bU voor de gemoente behouden blyven. Als ik zoo hoor spreken van een broe- deriyk diner en naga boe rechts en links in den Raad dikwyis één iyn trekt, dan komt de vraag wel eens by my op, of hot toob niet beter ware, dat men by de verkiezing van Raadsleden de politiek eens op den achter grond plaatste, alleen op kennis, yver en goeden trouw van den candidaat lette en er voor zorgde, dat zooveel mogeiyk alle scha keeringen van de gemeente op maatsohap- peiyk gebied in don Raad vertegenwoordigd werden. Zoover zyn we, vrees lk, echtor nog niot. Er worden in do kiesvereeniglngsn al weer toebereidselen gemaakt. De eigen troepen worden gsmonstord, het terrein van de tegenparty verkend. Straks komen de openbare en niet openbare vergaderingen, strooibiljetten en aanbevolingen in eiken toonaard volgen en eindeiyk, als Juni een poosje in 't land geweest ls, zullen de stombuseen ln de stem- bureolen weor by do tafel staan. Dan zullen angstige hartkloppingon kunnen worden ge teld onder menig candidatenkleod en bonauwds kansrekeningen gemaakt, doch.... iaat Ik over dezo dingen spreken niet eerder dan de tyd daar is. Dan is hot nog vroeg genoeg. Niot graag zou ik aftrodende raadsleden, die in stilte gaarne bun mandaat verlengd wen schen, noodeloos zenuwachtig maken. Langen tyd geleden was or al sprake van, dat onze Wethouder van den Burgeriyken Stand en sociale aangelegenheden, daarvoor zou bedanken, nu hy lid van do Tweed» Kamer is gowordon en het redaotourschsp van het „Katholiek Sociaal Weekblad", dat zich steeds uitbreidt, aanhoudend meerdere workzaamheden van hom elvobto. Er werden zelfs al personen genoemd, die hem zouden opvolgen, altyd mot welnemen der meerder heid van den Raad. Lator vet nam men daar niet meer van. Reeds vroeger wees ik er op, dat velen en daaronder vele leden van het Ziekenfonds „Hulp dor Menschheid" bet danig speet, dat dr. Th. G. den Houter zyn genoeskundlge praktyk noerlegde. Wanneer ik zeg, dat in ds ruim zes jaren, die hy aan dit fonds lo ver bonden geweest, 2200 leden hem als hun doktor hadden verlangd, dan bewyet dit wel zyn populariteit als geneesheer, voornameiyk onder de leden van dit fonds, de kleine luyden. Toen door zyn benoeming tot inspecteur der Volksgezondheid, zUn heengaan vast stond, staken eenigen van zyn dankbare patlönton van een ziekte herstelde monschen »yn altyd dankbaar de hoofden byeen om den hesn- gaanden geneesheer een biyk van waardeering •n erkenteiykheid te schenken. Klein uit den aard der omstandigheid, waren echter de by- dragen zoo talryk, dat de commissie met ds uitvoering belast voor hot totaal bedrag een mooi eikenhouten bureau-mlnlstre sa een dito bureaustoel kan aanschaffen, welk geschenk den heor Den Houter gisteravond ln alle stilte werd aangeboden. Ik kan thans als zeker mededeelon, zoo'n interviewende krantenman wordt nog eens wat gewaar dat mr. Aaiberee wol zal bs- danken. Het juiste tydstip kan lk nog wsl niet aangeven, dooh lang aal hst olet meer

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 1