Ingezonden. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Dc Christclijk-bistorisclic pailij. Geiyk wy In ons vorig noinmer moldden, la de „Christ.-Eistorischo Kiozersbond", by do vorige Kamerverkiezingen ontstaan als anti katholieko kring, nu samengesmolten met de conservatieve Vry antirevolutionaire party. Do naam zal voortaan zyn: Chrlsleiyk- Historische party. Het program der party luidt als volgt; Artikel 1, Zedeiykhoid en recht, gezag en vryhoid, en derhalve ook de instellingen, welke dienen om die te handhaven 011 te be- rordoren, vinden hun grondslag ln een orde ning Gods, welke ook op staatkundig gebied richtsnoer en toetssteen in alles moet wezen. Dio ordening is geopenbaard door hetgeen daaromtrent in de Heilige Schrift gevonden en in de leiding Gods in de geschiedenis der volken waargenomen wordt. De maatechappeiyko ontwikkeling mag der halve niet naar willekeur verwrongen, doch moot by het licht van Gods Woord verder geleid worden. Art. 2. Wy erkennen, dat de Nederlandsche natie is geboron uit den worstelstryd voor Gods Woord en de vry beid des vaderlands en dat daardoor haar nationaal karakter is bepaald. Als Protestantsche natio hebben wy der halve te stryden tegen alles, wat zou kunnen leiden tot verkorting van gewetensvryheid of tot opheffing van de rochtsgoiykheid dor ver schillende Kerken. Geen Kerk behoort van haar verkregen rechten te worden beroofd. Maar ook behoort niemand op eoDigorlei wyze te worden bevoordeeld om zyn persooniyke overtuiging of beiydenis, opdat onze Heero Jezus Christus niot om uiteiiyko eer of voor deel worde gediend, en de Overheid aldus haar roeping, om mede te werken tot vor dering van het koninkrUk Gods, kunne ver vullen. Art. 3. Het constitutioneel Koningschap, opgedragon aan het Huls van Oranje Nassau, is de vrucht van de leidingen Gods mot ons volk en de natuuriyke ontwikkeling van 's lands historie en daarom terecht ln onze Grondwet bevestigd. Art. 4. De souveroln Is als zoodanig alleen voor den rechterstoel van God verantwoorde- lyk. Evenzeer als allen, die onder den Koning met oenige regeeringstaak zyn belast, la de souverein gebonden aan de instellingen en ^bepalingen, die door hemzelvon met gemeen overleg der Staten Generaal ln het algemeen wf'z.yn en ter bewaring on verdediging van de volksrechten en volksvryheden worden vastgesteld. Art. 6. De Staten-Generaal zyn gehouden, ten krachtigste de rechten en vryhedon des volks te verdedigen en het landsbestuur te controleeren. Zy hebben zich te onthouden van stelselmatige bovoordeeling van eenig deel der natie boven een ander deel. Hoe nauw de band tu8schen de leden der Staten-Generaal en hun kiezers ook zyn moge, moet toch by elke stemming het belang en het recht van allon, niet dat van de kiezers, den doorslag govon. Art. 6. Steeds behoort or naar gestroefd te worden, alle kringen der moatschappy ook peraooniyk te doen deelnemen aan de behar tiging van de publieke zaak, opdat het oor- doel in en over politieke zaken met do noodige kennl6 daarvan gepaard ga. Hoe meer de politieke ontwikkeling des volks toeneemt, hoe meer het kiesrecht tot samenstelling van politieke en administratieve colleges kan wordon uitgebreid. By de toe kenning van het kiesstelsel en do inrichting van het kiesstelsel behoort er voor gowaakt te worden, dat niot eenig deel dor maatrchappy door een ander deel worde overheerscht. Art. 7. De rechtspraak sta ln verband met het zedelUk recht8be6ef der nalie volgens wetten, die op de eeuwige rechtsbeginselen rusten. By do vaststelling van het straf recht behoort uitgegaan te worden van het beginsel, dat der Overheid het recht om te straffen van Godswege is toegekend, niet slechts om de mnatschappy te beschermen, maar allereerst tot herstel van de geschonden gerechtigheid, desnoods door de doodstraf, waartoe het recht haar in beginsel toekomt. Art. 8. Zooveel mogelUk moot het particu lier initiatief worden aangemoedigd en ge steund, doch niet vervangen worden door directe Staatsbemoeiing. Leiding van de Over heid behoeft niet te wordon uitgesloten, en daar vooral, waar een te bereiken goed doel niet anders dan door eenheid van handelen bereikbaar is, is overheidsdwang gerechtvaar digd. Samenwerking van patroon en arboider dient te worden ln de hand gewerkt en daarop „Zie eens, hoe mooi de zon ondergaat en in dat gele berkenlaantje speelt I Het schittert, alsof het van goud was." „Do bladen worden geel, do zomer is voor- by," antwoordde zy kalm. „Ja, maar do herfst kan ook zyn bekoring hebben. Onze zomer is ook al voorby, Annette, maar ik ben er van overtuigd, dat wy een mooien herfst zullon hebben," zeide hy, ter- wyi hy don arm om haar middel sloeg. Zy antwoordde enkel met eon diepen, inni- gen blik. XXVII. Er zyn enkole jaren voorbijgegaan. De jaren gaan gauw voorby, als men gelukkig is. Het is weer in Octobor. Het bosch staat in bonte kleurenpracht en de herfstzon schyut door de ramen van de pronkkamer en speelt op het oude zilver op de koffietafel, die ia de pronkkamer is gedokt, omdat er op Falkestad een groot feest plaats vindt. De jonge Hans Falk, zoon van den land goedbewoner en cand. phil. Lorenz Falk en mevrouw Annette Falk, geboren Norderud, viert nameiyk vandaag zyn tweedon ver jaardag. Lorenz en Annette waren een paar maanden na zyn terugkomst van Kopenhagen getrouwd en oen klein jaar daarna kwam de kleine Falk tor wereld. Lorenz was huisvader geworden. Hy heeft zich een grooten baard laten staan en begint eon klein buikje to krygen. Hy legt zich yverig op den landbouw toe, staat op het punt van gekozen to worden in den gemeenteraad en is opgehouden met tooueel- stukken te schryven. een wetgeving gebouwd, die, met eerbiediging van aller recht, inzonderheid hun ten goede komt, dio vooralsnog het meest aan overheids steun behoefte hebben. Art. 9. By de regeling van hot belasting stelsel worde in acht genomen eensdeels, dat zooveel mogeiyk allen bydragen in de alge- raeene lasten, anderdeels, dat de lasten van hen, die door evenredige verdeeling daarvan te zwaar zouden worden gedrukt, op de schou ders van hen, die tot dragen daarvan beter in staat zyn, worden overgebracht. Art. 10. Het onderwys in al zyn vertak kingen behoort van overheidswege te worden bevorderd. Daaruit volgt niet, dat het steeds van de Overheid moet uil gaan; wel dat, waar zy do Overheid liet niet zelve geeft, zy het toch te leiden en te steunen heeft, opdat de vruchten van bet onderwys zooveel mogeiyk aan allen ten goede kunnen komen. Zy eerbiedige ten volle de Inzichten der ouders omtrent den godsdienstigen en zedeiyken grondslag van onderwys en opvoeding en zurgo zooveel mogeiyk, dat niot ten gevolge van de keuzo tusschen openbaar en byzonder onderwys, de een boven den ander financieel worde bevoordeeld. Art. 11. Armenzorg biyve in de eerste plaats een zaak der Kerken en der particu lieren. Nochtans behoort de Overheid, krach tons wolteiyke voorschriften, op verschillende wyzen de vervulling van de taak van Kerk en particulieren te steunen en mogeiyk te maken en het onderlinge verband en de samen werking van allen, die zich met dio zorg inlaton, te verzekeren. Art. 12. De neiging om de verdediging des lands te verwaarloozen wenschen wy, binnen de perken der flnancieele krachten van het volk, met kracht bestreden te zien. Ook de verdediging der koloniön dient te worden voorbereid. Art. 13. Landbouw, handel en nyverheld hebben aanspraak op de zorg en den steun der regeering, van wie verwacht mag worden, dat zy trachten zal datgene weg te nomen, wat deze bronnen van böstaan drukt. Art. 14. In onze koloniale bezittingen be hoort oen onbaatzuchtige staatkunde te worden gevolgd. De Regeering verloochene ook daar het chrlstelyk karakter dei natie niot, maar bevordero de Zending met wysheid en beslist heid, vorbetere den rechtstoestand der inland- sche Christenen .en trachte door opwekking van veerkracht en arbeidzaamheid den inlander te doen dooien in het partytrekken van de bronnon van welvaart, die onder zyn bereik liggeu. Het onderwys, aan de inlanders te geven, worde zooveel mogeiyk aan don zen- dingsarbeid verbonden. Bond van Kamers van Arbeid, Men meldt aan de „N. R. C.": Do commissie voor het congres van Kamera van Arbeid heeft aan de Kameis een circulaire gezonden, waarin zy in herinnering brengt, dat op een verleden jaar gehouden congres vau Kamers van Arbeid aan de commissie o. m. werd opgedragen deze congressen op een vasten grondslag te vestigen en eon volgend congres, te houden in 1903, voor te bereiden. Toen do voorbereiding van het congres reeds ver was gevorderd, nam de commissie tot haar leodwezen kennis van de bekende circulaire van den minister van binnen- landache zaken van 14 April 1902, en zy wendde zich naar aanleiding daarvan tot den minister met een schryven, gedateerd van 17 April 1908, waarin z() eonige nadere inlichtingen vroeg. Immers, het blykt uit het ministerieel schryven niet, of de Kamers Yan Arbeid er op worden gewezen, dat liet deel uemon aan een congres ligt buiten do haar door de wet toegekende bevoegdheden, dan wel of dit alloen met het toetreden tot een Boud van Kamers van Arbeid het geval is, of wel, dat zy niot zouden mogen medo- werken tot de oprichting van een bond, die de rechtspersooulykheid wenscbt aan te vragen. Indien schryft do commissie Uwe Excellentie van meening is, dat de wet aan de Kameis van Arbeid verbiedt, aan dergeiyke congressen deel te nemen; dat deze niet, zy het dari indirect, strekken tot uitvoering van de haar opgedragon taak en do Kamers dus niet zouden mogen trachten langs dezen weg beter aan haar doel te boantwoorden, dan zal onze commissie natuuriyk onmiddellijk haar werkzaamheden in het belang der goede zaak staken, zy hot dan ook met leedwezen, dat ook deze bevoegdheid aan de Kamers van Arbeid, die reeds zoo weinig bezitten, wordt ontzegd. Mocht het slechts do bedoeling zyn, dat de Kamer van Arboid niot bevoegd zyn, lid van een bond van Kamers van Arboid te Hy trachtte ter gelegenheid van den jaar dag van zyn zoon een kleine feestYooretelling op het poppentoonoel te goven, maar de jonge Hans Falk betuigde zyn minachting voor de dramatische kunst door een decoratie omver te werpen on de prima-donna hot hoofd af te byton, waaruit mevrouw Norderud concludeerde, dat hy nooit aan het tooneel zou gaan. Op het oogenblik troont hy op den schoot van zyn grootmoeder met in iedere hand een koekje, waarmee hy zyn mond zoo vol propt, dat de kruimels naast hem neervallen. Een redenaar is hy nog niet; zyn geheele Tepertoire bestaat uit de drie woorden ma, fa en boe. Dat do eerste beide woorden moeder en vader moeten beduiden, is boven eiken twyfel verheven, maar over de beteekenis van het derde woord zyn de geleerden het lang niot eens. Lorenz beweert nameiyk, dat met boe naar de gebruikelyko lexicon van de kinder taal „een koe" wordt aangeduid, terwyi mevrouw Norderud bereid is, er een eed op te doen, dat het woord in dit geval „groot moeder" beteekent. Deze gewichtige vraag wordt juist aan de koffietafel door het gezelschap besproken, dat uit de ouders en de grootouders vau den jeug digen jubilaris en verder uit de familie Windahl en mijnheer Fink bestaat. Fink heeft een heole maand op Falkostad gelogeerd, terwyi Gu8ta thuis voor het pension en de rood harige meisjes zorgt. Hy hoeft van Lorenz nieuwe kleeren gekregen en gedraagt zich hier buiten zeer ordenteiyk, waarschyniyk uit respect voor mevrouw Norderud, die by na dagelyks een bezoek aan Falkestad brengt, worden, dan zal de commissie de mogeiykheld overwegen congressen te houden, zonder dat zulk een bond gevormd wordt. Wy meenen er evenwel op te moeten wijzen, dat de commissie het toetreden lot eon bond niet in stryd heeft goacht met de rechtspositie der Kamers van Arbeid en zich daarby het voorbeeld voor oogen heeft go6teld van den bond der „Gowerbegerichte" ln Duitschland, welke door de verschillende regeeringen ten volle erkend en ook financieel gesteund wordt. Den 25sten April jl. antwoordde de minister aan den voorzitter der commissie: „Ik heb de eer u te berichten, dat zy, die leden zyn van een Kamer van Arbeid, vry congressen kannen houden, die er toe kun nen bydragen, dat zy elkanders meeningen en bedoelingen leeren kennen. De Kamers zeiven zyn echter niet bevoegd daarheen ge delegeerden te zenden. Slechts zal eik lid uit eigen hoofde aan zulk een congres kunnen deelnemen. „Immers, dat iemand lid eener Kamer van Arbeid is, belet hem in geen enkel opzicht lid van een congres te worden. „Tot de stichting van een bond van K. v. A. kan en mag daarentegen geen enkele Kamer medewerken, noch lid er van worden. „Ik meen deze mededeelmg tot u persoon- ïyk te moeten richten naar aanleiding van het door u in de eerste plaats onderteekende schryven van 17 April jl., daar ik zooals uit het bovenstaande blykt oene commissie tot voorbereiding van een congres van K. v. A. niet kan erkennen." De commissie eindigt haar circulaire met de mededeeling, dat zy het ln voorbereiding zynde congres, tot deelnemiog waarvan reeds 61 Kamera zich hadden aangemeld, niet zou doen doorgaan. De Prins te Haarlem. Onze byzondere correspondent schryft ons: Te kwartier voor tienen kwam Z. K. H. de Prins der Nederlanden te Haarlem aan, ver gezeld van zyn adj. jhr. Hooft Graafland. Op het perron werd hy welkom geheeten door jhr. mr. Boreel van Hogelanden, burgemeester dezer gemeente, en mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin van Noord-Holland. Onmiddeliyk weiden de rytuigen bebtegen, het op 't Stationsplein verzaraeldo publiek hief een vrooiyk hoezee aan en in gestrekten draf reed men langs Kruisweg, Kruisstraat, Bartel- jorisstraat en Groote Markt, naar het Klok huisplein naar de fabriek der firma Enschedé. Overal hingen de vlaggen uit. De Ingang van het gebouw was feesteiyk versjord. Hier wachtten de heeren Enschedé den hoogen bezoeker op, en geleidden hem de verschillende afdeelingen door, als zlncographie, lettorgietery, drukkery (postzegels en gelds waarden), courantdrukkery en zettery. Vervolgens keerde het gezelschap lange Jansstraat en Jansweg naar het Stationsplein terug, waar de fabriek der firma Bsynes ge legen ls. De heeron Beynes ontvingen den vorsteiyken gast aan den ingang hunner fabriek, en brachten met hem een bezoek aan bankwerkery, zagery, smedery en meubel- makery. Overal kreeg de Prins een deel der industrie te zien, maar zóó was dit uitgekozen, dat aan het einde der wandeling Prine Hendrik een overzicht had over den goheelen bouw der spoorwegrfjtuigen. Na den hierop volgenden lunch, ten huize van den Commissaris der Koningin, aan de Nieuwe Gracht, werd naar den zetel der Holland8che Maatschappy van Wotensohappen, aan het Spaarne, gereden. Mr. Van Tienhoven verwelkomde don Prins, en leidde ook verder de vergadering, waarin prof. Bosscha verslag over het afgeloopen jaar uitbracht. Prof. Hugo de Vries hield daarna een rede, waarin hy trad in wetenscbappelyko beschou wingen op dierkundig en plantkundig gebied, betreffende de studie der bastaarden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Tuinbouwinrichting „Bloemhof" van de firma Krelage. De rytuigen reden door oen der ingangen aan de Bloomhofstraat het terrein der kwee- kery binnen tot voor de groote nieuwgebouwde pakkery, waarvan een gedeelte was afgeschei den en voor deze gelegenheid geheel als ten toonstelling ingericht. De hooge bezoeker werd hier ontvangen door den hoer E. H. Krelage, die met de heeren Raven en Voete link het gezelschap verder leidde. By het binnentreden v.in het lokaal zou men niet wanen ln een jaargetyde te zyn, waarin de eigenlyke Haarlemsche kweekeryen nagenoeg bloemloos zyn, want de geheele ruimte is één tinteling van kleur, één men- hoofdzakeiyk om haar lieveling, den kleinen Hans, te begroeten. „Wat kan hy lekker van zyn koekjes peuzelen," zeide mevrouw Norderud, terwyi zy haar kleinzoon met welgevallen gadosloeg. „Kyk eens, wat is dat?" vroeg grootvader, een blinkend twee kronen stuk in de hoogte houdend. Het kind liet zyn beide koekjes vallen en greep naar het geldstuk, dat hy oogenblikke- ïyk in den mond stak. „De jongen is dol op geld," zoide mevrouw Norderud, hem het geldstuk uit den mond nemend; „hy lykt wel op jou, Ole Daniel. En als dat zoo is, dan zal hy, Gode zy dank, niet begaafd worden." Falk Junior begon met zyn beentjes te schoppen en sloeg vervolgens zyn grootmoeder met een beenen lepeltje om de ooren. Tot straf hiervoor kreeg hjj een langen kus van haar. „Niet met alle begaafden loopt het mis," zeide Fink. „Herinner jy je nog, Lorenz, dat je te Christiania eens een jongen begaafden student vergeleek met een Ideurigen gummi bal, dien het publiek hoog in de hoogte werpt, om hem later in het siyk to laten vallen? Dat is met jou toch niet het geval Jy bent eerder als een koe op een groene welde ge vallen." „Ik zou ook in het siyk gevallen zyn, als ik niet door vriendeiyke vrouwenhanden opge vangen was geworden," antwoordde Falk, zyn vrouw de eene en zyn schoonmoeder de andere hand reikend. Mevrouw Norderud drukte ze zoo, dat het pyn deed, maar het was een welgemeende handdruk. gellng van harmonieuze schakeeringen, uit sluitend bereikt door het gebruik der vele rassen en verscheidenheden van late tulpen, waarvan do firma Krelage juist een byzonder ryke verzameling bezit, terwyi geiyk bekend is de Dai win-tulpen, een nog betrekkeiyk nieuw ras, met vroeger in tulpen geheel onbekende kleuren en thans reeds een zeer gewaardeerd handelsartikel, door doze firma in den handel zyn gebracht. Slechts een gedeelte van het lokaal is stemmiger van toon; hier zyn twee lange tafels, waarop de aoldzaamste platen, pam fletten en verdere literatuur betrokking heb bende op de tulp, en ln 't byzonder op den Tulpenzaadhandel der 17de eeuw, in chrono logische volgorde zyn uitgestald. Deze unieke verzameling werd, geiyk men weet, byeen- gebracht door wyien den heer J. H. Krelage. Deze tafels met haar antiquarischen en weten- schappeiyken last zyn omgeven door het meest moderne en het fraaiste, wat de hedendaagsche cultuur oplevert. En deze drom van kleur werd nog ver levendigd door het zuivere noorderlicht, dat van boven ln het gebouw Invalt. De Prins bezichtigde zoowel do levende bloemen, als hot doode boekenmaterlaal, met byzondere belangstelling, en gaf daarvan door het vragen van allerlei inlichtingen omtrent cultuur enz., herhaaldeiyk biyk. Aan Z. K. H. werd toestemming gevraagd aan een byzon dere fraais Darwin-tulp den naam van „Prins der Nederlanden" te geven. Na de bezichtiging dezer tentoonstelling werd door Z. K. H. een wandeling door de kweekery gedaan. Hier was gelegenheid de Inrichting der bloembollenkweekery te leeren kennen, en hoewol hier slechts enkele velden ln bloei stonden, kon toch nog een en ander met belangstelling worden bezichtigd. Ten slotte plaatste Z. K. H. welwillend als herinnering aan het bezoek zyn handteekening in het album der firma, waarna de hooge bezoeker met zyn gezelschap de rytuigen besteeg. Na een kort bezoek aan jhr. mr. Boreel van Hogelanden, wordt om zes uren ln hotel „Funckler" het diner gebruikt. Om tien uron verlaat prins Hendrik weder de gemeente Haarlem. PARK-CONCERT. Dinsdag 19 Mei, 8 uren. 1. „Front", MarschLatann. 2. Ouverture .Festival"Leutner. 8. „Maritana", WalsDellinger. 4. Fantaisie .Lohengrin"WagDer. 5. „Polonaise"Chopin. 6. Potpourri uit .Die Jungfrau von Belleville"Millöcker. 7. „Joyeuse eBcorto", Marsoh. Berger. RECLAMES, h 40 Cents per regel. 4709 8 Soliedst en Goedkoopst adres voor UURWERKEN: W. R. v. KAMPEN, Mare 08. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een klein plaatsje, 't Is dik wijls vermakelijk het gehaspel na to gaan, dat in de pers nog altijd over het drank- vraagstuk gaande is. De bokkensprongen, door versohillende porsruiters bon beste go- geven om hun lozers van het zion u©r din gen en van het nadenken ai te houden, kunnen nimmer naar waarde geschat wor den; de stakkers doen housch boven mensche- lijke dingen. Daar heeft do „Vooruit" van Middelhar- nis een berichtje opgenomen van een roode koepee, welk© prijkt© met den beugel van een bierflesohje om zijn hals. Jammer, dat de berichtgever er niet bij vermeldde, dat het daar tor plaatse gewoonte ie volle bior- flesohjes in 't veld te leggen. Aoh ja, die arme Geheel-onthouding. De „Vooruit" is blijkbaar in zijn nopjes, dat ook peeën bier gebruiken, als ze het machtig kunnen worden, en ja 't kwade van een wippertje wordt nu leclijk gelogen straft. Anne geheel-onthouding, nu een zoo ge loofwaardige courant als de „Vooruit" uit Middelharndfl een zoo'n vernietigend bericht opneemt, nu verdwijnt go wel ras van den aardbodem. Men weet, wie de Geheel-onthouding zijn. Zij noemen zich alooholbest rijders, stellen zich ten doel de aJgemeene verspreiding van het nut der Geheel-onthouding van sterken drank of Lover alcohol. Zij waren naïef ge noeg te meenen, dat aoo hun idee meer in praktijk gebracht werd, minder ellende ge leden zou worden. Doordat u het stukje uit de „Vooruit" (1) hebt overgenomen, zijn we tot inkeer gekomen. We erkennen ge dwaald te hebben, toen we meenden een oogenblik, dat de aloohol slechts zeer slecht voor den mensch is; wij zagen ook zoo ver schrikkelijk veel armoede, kommer en ver val, dat het ons kort-richtigen wel verge ven kan wordon, dat we nog niet dachten aan roode koepeeën. Konden we maar een erven onzinnige ti rade samenflaneen als het berichtje, om het onhoudbare van dit aan 't licht te stellen. Onmogelijk, 't is te sterk spiekend. V. d. Woude, v. Rees, Rudolph, v. d. Meulen en meer woordvoerders der Geheel-onthouding hebben, naar ik hoor, besloten, voordat de „Vooruit" nog meer zulke verpletterende berichten opneemt, hun goede gezindheid te toonen, en worden kroegbaas. Meer anderen worden kellner en oendergoteekende ïb zoo wanhopig en ook verslagen door dit argu ment. dat hij betreurende financieel niet bij machte een kroeg te openen, toch zal prol>eeren een pla«t$ te krijgen als brandeis- knecht. U dankende voor de plaateruimte. Achtend, M. F. OOS. EEN. Mijnheer de RedacteurI Het verslag van den Raad onzer gemeente, opgenomen In Uw blad, deed ons zien, dat eenlge Raadsleden wezen op de nalatigheid der politie. Het verwonderde ons, en zeker velen met ons dat, nu mon toch aan het aanstippen was, niet werd gewezen op een feit, ongetwijfeld by het hoofd der politie onbekend, en toch zeker in stryd met be staande verordeningen, nl. dat alhier dikwyis gebeurt, dat een of meer herbergen, die om halfelf moeten sluiten, lang ovor olf nog open zyn. In deze dagen nu allerwegen, de stryd tegen misbruik van sterkon drank wordt ge voerd, kan het misschien geen kwaad, dat het hoofd der politie langs dezen weg met de nalatigheid van zyn personeel wordt be kend gemaakt en vertrouwen wy niet alloen, maar zyn wy er van overtuigd, dat aan deze onrechtmatigheid tegen andere herbergiers een einde zal komen. Dankzeggende voor de door U welwillend afgestane plaatsruimte, teekenen wy: Een paar drankbestrijders te Kattofjk aan den Rijn. KATWIJK. Geboren: Dirk, Z. van G. Ketting en M. van der Plas. Johanna, D. van J. de Vreagd en J. van Duyn. Pietje, D. van A. Ouwohand en P. van den Oever. Jacob, Z. van A. van Rjjn en J. van Rjjü. Maarten, Z. vaa W. van Dijk en J. van dor WieL Cornelia, D. van W. Pronk en N. van der Nagel. Elisabeth, D. van A. Schaap en N. Haasnoot. Overleden: M. Rij nee at, 82 j„ wedr. van N. van Rossum. Willem, 4 m., Z. van D. Koning en M. van der Boon- Gehuwd: A. Geervliet jm. 22 j. en A. Troost jd 19 j. Ondertrouwd: Nic van Day venvoorde jm. 22 j. en A. van dor Pias jd. 19 j. SASSENHE1M. Geboren: Jacobus Franciscus Anlonins, Z. van J. H. Upbofl' en M. A. v. d. Heuvel. Leendert, Z. van J. P. Oudshoorn en A. Visser. Oatharina Johanna, D. van F. C. Rewijk en C. v. d. Mey. Ondertrouwd: C. Hoogervorst jm. 28 j. en W. Witteman jd. 26 j. Gehuwd: J. L. v. d. Vooren jm. 26 j. en 0. A. Elstgeest jd. 23 j. J. de Vreugd jm. 27 j. en M. E. do Groot jd. 22 j. VOORHOUT. Ondertrouwd: Simon Petrus Warmerdam '25 j. nit Noordwijkerhont, en Sopbia Hendrika Pi ins 26 j. Thoodorns Uoogeveen, wedr. van S. M. C. van Es, 50 j., uit Haarlem, en Maria van Dam 28 j. Geboren: Joannes, Z. van Johannes Hooger vorst en Cornelia Hogenboom. Leendert, Z. van Albertus Noort en Marjjtie de Jong. Overleden: Neeltje Rnigrok van der Werven 80 j., wed. van Bastianns van Leeuwen. OorI nelis Brama, 56 j., echtg. van Sophia Hoogervorst^ Voor eenigen tfid is gemeld, dat Keizer Wilhelm den eersten steen van het gedenkteeken voor Goethe op den Fincio te Rome niet kon leggeD, omdat de daartoe ge kozen plek niet stevig genoeg was gebleken. In een bericht uit Berljjn aan „Paris-Eou- vellea" wordt thans beweerd, dat niet alleen te Rome, maar in geheel Italië oen beweging was ontstaan tegen het denkbeeld van zulk eerbetoon voor een vreemdeling op de schoonste plek van Rome en te midden van een tuin, gewyd aan de nagedachtenis van Italiës eigen groote mannen. Die zou dan do ware reden zyn, waarom de plaatsing van Goethes standbeeld voor onbepaalden tyd is uitgesteld en de Keizer moet er allesbehalve over ge sticht zyn. Als het waar is, is bet zeker een eigenaardige tegenhanger vau de ongelukkige ontvangst van Fredenk de Grootes standbeeld in Amerika. Het voorbeeld der Londensche effectenmakelaars werkt steeds aanstekeiyker; nu hebben weer de redacteurs en zetters van de „Echo" om 't hardst van Londen naar Brighton gewandeld. Een der eersten won het, maar deed er eon uur en 18 minuten langer over dan onlangs de effecten man Broad. Do Pary6che Beursmannen willen op Hemel- vaaitsdag van Vllleneuve-Salnt Georges naar Fontainébleau wandelen. In het jaar 1902 zyn, biykenshet thans verschenen verslag, aan het Pasteurs instituut te Parys 1016 personen tegen honds dolheid behandeld. In 1901 waren er 1321. Drie der patiënten overleden. Het aantal dolle honden, in 1902 te Parys geconstateerd, beliep 474 tegen 846 in 1901. Een Luiksche gazetschryver, M. Gilbart, van de w6deuse," heeft een geluk gehad, dat wy al onzen confraters toewenschentj hy heeft een lot van 100,000 fr. uitgetrokken. Den lödeu Januari had hy zelf per tele- phoon de nummers der trekking opgenomen, om ze in zyn blad af te kondigen. En eerst Zaterdag laatstleden, dus vier maanden later, werd hem, terwyi hy een party biljart speelde, verteld dat het groote lot nog niet afgehaald was. Hy ging naar huis, zag zyn loten na en vond, dat het gelukkig lot op een der num- mers gevallen was, waarvan hy een heele' serie gekocht had. Maar in de haast zyner opzoekingen vond hy het nummer 17 niet, het nummer van bet groote lot. Eindeiyk viel het hem onder de hand en, na by een wisselagent de volle waarheid vernomen te hebben, moest hy zelf het middel zoeken, om zich in zyn geluk te verheugen. Moge hy het vinden I (Ebl. v. Antw.) De hartstochteiyke alpinisten hebben wederom een der hunnen te betreu ren, die het slachtoffer is geworden van zyn liefde voor de bergsport. De 60 jarige Jean Schmutz, een lid der Zwitsersche Alpenclub, deed dezer dagen een vreeseiyken val. H(j viel te pletter van een üoogts van 600 voet. Het ongeluk gebeurde op den Saleve by Ge- nève, een gemakkeiyken berg. Het onheil wekt zooveel opzien, omdat de verongelukte bekend stond als een der bekwaamst© en voorzichtigste bergbeklimmers. Gedurende de afgeloopen 26 jaar waren de moeiiykste Alpen toppen door hem bestegen. De Saleve, waar hy ten slotte den dood vond, was reeds her haaldelijk door hem beklommen. De staking der dok- ©n haven arbeiders te Valparaiso ls geëindigd en de handelslnstelllngen en winkels zyn weer ge opend. De staat van beleg wordt evenwel voorloopig nog gehandhaafd.

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 16