BESCHUIT 135 Gulden. GERMD1 DEE, Breestraat 28. Firma J. C. BATING, Filiaal: Breestraat 102, ianohandel UEBRs. BERKELJON, Notarishuis a|d. Burcht. LEIDSCH DAGBLAD, DINSDAG 5 MEI. - TWEEDE BLAD. Ingezonden. Uit de Rechtzaal. ;~li Gemengd Nieuws. Burgert. Stand van Leiden, Vervolg Advertentiën. Handelscrediet, Bonwcrediet, Landbonwcrediet, J. P. VERGOUWEN, Lange Mare 40, Leiden. 11809 20 Verkrijgbaar in alle der stad. buurten Cötes Tabanac, J. A. 0. PROOI ZOON, diverse Meubilaire Goederen, BREINIACHINENAALDEN RIJWIELEN. Prijscouranten gratis en franco. VERKOUW STOKHUYZEN. Aanbevolen soorten van /l.en 1.25 per KG., extra geurig en waterhoudend. No. 13250 Anno 1903 Hel vraagsluk der stoffige wegen. Na eenige mooie dagen in Maart klaagde een Inzender in deze courant reeds over stoffige etraton. April deed ons meer last óndervinden van siyk en modder dan van stof, doch nauweiyks schenkt Mei een paar dagen droogte of de pryzonswaardige zorg Tan liet stadsbestuur doet den sproeiwagen rondrijden, echter meer nog ten plelzlere van do straatjougd, dan tot wezeniyke voorkoming van de stol jacht. Over een paar uur is hot water verdampt en het etuiven begint op nieuw. Dit geldt natuuriyk niet enkel voor ónze stad. Het vraagstuk der stoffige wegen is herhaaldelijk aan de orde gesteld, vooral sedert men schier overal en dus ook in het Stof der wegen bacteriën heeft ontdekt, die ongenood in onzo ademhalingsorganen dringen. En ook al zijn we niet bang voor deze bacloriën, dan zijn we nog niet van stof ge diend. Op zichzelf is hot al onaangenaam genoeg. Kon men al de straten en wegen met hout óf liever nog met asphalt plaveien, dan was het vraagstuk opgelost. Maar dat gaat natuur lijk ook Diet Voor Leiden schijnt een ge deelte der Breestraat nog een groote weelde te zyn. Op andere wijze dient dus de oplossing te worden verkregen. Tbaus meent men in petroleum en teer het middel te hebben ge- vondon om het lastige stuiven In den zomer te beletten. In landen, waar do petroleum goedkoop le, besproeit men er de wegen mee, zooals wy het mot water doen. Niet zoo dikwyis, sleohts ©en keer of drie per jaar, maar genoog om ©r een resultaat door te verkrygen, waarmede ledereen tevreden Is en ook tevreden kan zyn, de wegen worden niet alleen stofvry, maar ook heerlijk glad. De vrees voor onaangoname lucht en schade aan de kleeren der voet gangers bleek ongegrond. In Frankryk heeft men proeven genomen mot het residu van Russische petroleum. Het 'werd over den weg, die van te voren goed schoongemaakt was, uitgespreid en over een kwartier was hot in den grond gedrongen. Maar over oenlge weken was door den regen alle olie weer wegge spoeld. Dezelfde resultaten verkreeg men ook eldors. In Engeland, waar de Amerikaansche olie goedkoop is, werden uitvoerige proeven genomen en de ervaring leerde daar, dat ook de dryving aanmerkëiyk minder was, zoodat met geringer krachtsinspanning voertuigen trerden voortbewogen. Doch, zooals reeds werd opgemorkt, de be trekkelijk hooge kosten hielden een toepas- Ging op groote schaal In het overig Europa tegen. In Frankryk is men nu met teer begonnen. Den vorigen zomer werd in Parys teerbedekking met succes toegepast. Een geteerde weg bood vUf maanden weerstand <tan alle weersgesteldheid, aan regen en vorst, ja zelfs aan dool, den wegverwoester by ult- tleuiendheld. By de toepassing der methode moeten volgens den Franachen geleerde dr. Gugliehulnetto, aan wion deze byzonderhedon fcijn ontleend, sommige voorzorgsmaatregelen in acht genomen worden. De weg moet tydons de bewerking droog en vry van stof Sljn. Ook moet, om te maken, dat do wog plet glinsterend en daardoor gevaariyk voor paarden en voetgangers wordt, wat zand over do toer worden gestrooid en zacht er ingerold. By oen prys van de teer van BO fr. per 1000 kilo komen de kosten op 81/, tot 5 cent per Meter voor een 0 meter breeden weg. Hot komt P. (dr. Pijnappel), die in het .Handelsblad" dezo zaak bespreekt, voor dat na do goede resultaten In het buitenland ook by ons de zaak ernstig onder handen kan worden genomen. Er zyn wegen en pleinen fenoeg, die voor een proofnemlng in aanmer ing kunnen komen. Laten de mannen van hot vak er eens ©rnsllg over nadenken l Q. Ai. }jnheer de liedacteurI Beleefd verzoek ik U een. klein plaatsje 'In Uw blad, naar aanleiding van de in dit (nummer voorkomendo advertentie van het Christel ijk Comité" tot eteun voor de ©lachtoffere der z. g. algemeene werkstaking. Do dagen van spanning zijn gelukkig voor bij, dank zij do krachtige houding der Rc- geerimg, de toewijding onzer Militairen en de actie van de leiders der Christelijke Vakbeweging. Maar al was de staking van korten duur, toch heeft zij veel slachtoffers gemaakt, Door het opzweepen der leiders heb ben velen hun kalmte verloren en daden ge pleegd, waarover zij nu het diepst berouw toonen. Honderden arbeidere bezweken door bedreiging en uit vrees voor zich en hun ge zinnen, en weer anderen erkennen misleid te zijn geworden. De gezinnon zijn er do dupe van geworden, wat te verwachten wan, en nu vragen honderden moeders om hulp. Waar andere oorporatiën zich opmaakten, om de arbeiders weer aan werk te helpen, mogen wij toch geen lijdelijke toeschouwers blijven. Wij mogen toch niet, door ons te ont trekken om welke reden dan ook, het lijden dier gezinnen verzwaren. Het hardvochtige woord van Domela Nieuwenhuis geuit in het Poleis voor Yolksvl jt te Amsterdam ,,als er een omelet wordt gebakken breken er al tijd eieren" kan en mag toch het onze niet zijn? Daar is hulp, dringende hulp noodig, waarom zioh ook hior tor stede een Comité" heeft gevormd, uit de Christelijke Arheiders- organiaatiën, welke een beroep doet op Uwe bekende milddadigheid. Laten wij de slachtoffers niet veroordeelen, maar steken wij hun de reddende hand toe. Do eventueel te ontvan l gaven worden opgezonden naar A". dam, waar het Comité van Verde diging" is omgezet in een Comité tot Steun". Leiden, 4 Mei 1903. F. Klein. Men zal zich herinneren, dat eenige wo ken geledon voor de ELaagscho rechtbank een zaak behandeld werd betreffende een ernstige mishandeling, waarbij iemand tweo steken met een mee kreeg. Die zaak werd onderbroken, omdat een dor getuigen, ver dacht van meineed, In hechtenis werd ge nomen en eerst moest worden onderzocht in hoeverre die verdenking juist was. Gisteren werd de behandeling der hier bovonbcdoeldo zaak voortgezet-. De bekl. bleef ook nu ontkennen de mes steken te hebben toegebracht Zooals men weet, werd ook op do vorige zitting een an- Bel QairinaJde residentie van den koning van llalii te Rome. De „Köln. Ztg." zegt omtrent Keizer Wil- helm's reis naar Rome: Do Keizer neemt de wenschen van zijn geheele volk op zijn reis mede. Keizer Wilhelm komt met zijn zonen in een zeer bevriend huis, waarin hij zich thuis gevoelt en waarin hij met bijzondere vereering ontvangen wordt. Wij wenschen onzen Keizer, dat ook dit nieuwe bezoek in Italië (het blad heeft te voren alle andere bezoeken van den Keisor aan Italië aange stipt) een gelukkig en volop bevredigend vorloop mag hebben en het er too bij rjri. dra gen, do voortreffelijke verstandhouding tus- 6ohon de beide met elkander sympathiseeren- de volkeren vorder te onderhouden. Hoe enthusiast de Italiaanscke bladen over het bezoek van den Duitechen keizer zijn, blijkt ook duidelijk uit de volgende begroo- tingsarbikelen „Capitan Fracasea" herinnert aan het- zelfdo lot der beide staten (Italië en Duitsch- land), welke in dezelfde tijden en op ge meenschappelijke slagvelden hun eenheid grondvestten. ,,Wij hebben Duitechland lief om zijn sterkte en om zijn wapenroem, om zijn deugdzaamheid en om zijn arbeid. „En. terwijl wij in Wilhelm II het hoofd van dat volk van krachtige, arbeidzame on geleerde mannen eeren, bewonderen wij in hem die genialiteit der gedachte en van han delen, bewonderen wij in zijn veelzijdige be moeiingen die massa van ideeën, beweging en levendige expansie, welke uit den 60uve- roin van een Noordelijk volk een figuur scheppen, die in vele opzichten gelijkenis heeft met ons mannen van het Zuiden." Do „Popoio Romano" geeft als inleiding van zijn niot minder hartelijk artikel de vol gende zinsneden ton beste: „Leve de Keizerl Deze kreet weerklinkt heden voor de derde maal door Rome cn vindt van de zeven heuvels door gansch Ita- liö een ©oho. Hij geldt den vriend der vrien den zijner koningen, inzonderheid den mach tigen geallieerde, wiens naam gedragen wordt door de bewondering van de ganscho wereld." Het volksblad Meesagero" geeft zijn lo sers een interessant beeld van. het leven en het karakter van den Keizer, die na Victor Emanuel III de populairste persoonlijkheid in Rome is, daar hij aan Italië, toen het in het- ongeluk verkeerde, de verzekering gaf, dat het op zijn on verbreekbare trouw kon rekenen." Do „Italia" schrijft: „Keizer Wilhelm is een oud en oprecht vriend van Italië en zijn hoofdetad, waar hij bekend en populair is. Hij was onder de groote souvereinen de eer ste gast van het Quirinaal. Do vriendschape betrekkingen, welke de beide verheven huizen van Hohcnzollern en van Savoye met elkan der onderhouden, waren steeds levendig on oprecht hartelijk. Keizer Wilhelm zal dezelf de geestdrift als bij zijn eerste aankomst in de Eeuwige Stad terugvinden: Leve de Kei zer 1" De „Tribuna" eindelijk merkt o. m. op: „Het bondgenootschap tusschen Italië on Duitschland is vast geblevenhet had steeds maar één hoogste dool: de handhaving van den Europeoschen vredo. Keizer Wilhelm komt, om de verzekering to geven, dat het bondgenootschap nog even hcoht en even vreedzaam als vroeger is." der als de dader aangewezen. Eigenaardig was het, dat èn die pereoon èn de bekl bolden vrienden heetten te zijn van den mis handelde, hetgeen het onderzoek niet go- makkedijker maakte, daar er eigenlijk geen bepaalde aanleiding voor de mishandeling bestond. Gelijk een der getuigen het waarschijn lijk zeer juist uitdrukte, was „het zoo'n zootje", dat er niet best uit wijs was fco wor den. Twee der heden nog gehoorde getui gen wezen zeer bepaald don bekL als den dader aan; drie gotudgen hadden eerst een ander in hot bezit van een mes gezien, dat later in handen van bekl. was opgemerkt, maar teen die andere pereoon het mos in handen zou hebben gehad, was de verwon ding nog niet toegebracht. Subst-off. van justitie mr. Van Geuns wees op de verwarring, die men in deze zaak getracht had te 6bichten, maar niette min meende ZEd. Ach tb.dat het vaststond, dat bekl. de mossteken heeft toegobraeht. Vooral blijkt dit uit zijn verklaringen voor de politie. Ik had niets tegen den verwonde, zegt bekl. Volkomen waar, maar op den bewes ten dag waa die pereoon beschonken en had aanleiding gegevendat bekl. boos op hem was. Gehoord de verklaringen der getuigen, heden en in do vorige zitting, achtte het O M. do schuld van bekl. wetfcicr en over tuigend bewezen en het vorderde 9 maan den gevangenisstraf. De verdediger mr. Jorissen wees ©r op, dat hier provocatie zoude zijn geweest on vorzocht daarom het opleggen van een lich tere straf, wanneer de rechtbank het schul dig mocht uitspreken. Zaak-Bug enholtz. De zaak-I(ugonholtz, opruiing van mili- oiens te Haarlem, zal Woensdag 13 Mei al daar voor de Rechtbank worden behandeld. In tegenspraak met verschillende berichten, die mr. Limburg noemde als verdediger, verneemt het „Hbl." met zekerheid, dat mr. P. J. Troelstra pleiten zal. Zelfverdediging. Voor de rechtbank te Asson is behandeld de zaak van Roelof 13., te Ton Arloo, gom. Zuidwolde, die op 20 Maart te Hoogoveon zyn zwager Daniël Hulst, die bem herhaaldeiyk met doodslag en brandstichting heeft bedreigd, door drie revolverschoten heeft gedood. Het O. M., aannemendo dat bekl. ter zelf verdediging heeft gehandeld, vroeg ontelag van rechtsvervolging, waarby de verdediger, mr. J. T. Linthorst Homan, zich aansloot. Uitspraak 18 Mei. KEOLAS1ES, 40 Cents per regel. 4823 7 FOULARD-ZIJDE GO Cis. tot f 3.70 p. Motor, franco en vry van invoer rechten thuis. Monsters omgaandalsook van zwarte, witte en gokleurde „HENNEBERG- ZIJDE" van 00 Cts. tot f 11.85 p. Meter. G. HENNEBEUO, ZlJiU-Fiibrlkuul, (K. u. K. 11 oil.), Zürich. Een Loosduinsoh inzondor schrijft aan „De Ree.-bode": In onze gemeente, zoo die vóór do nicm- we grensscheiding waa, zijn zoo ongeveer tweehonderd tuinders. Zij allen telen kom kommers; deze teelt is de hoofdzaak van hun bedrijf. Wegens het langdurige natte, koude weer, ia die teelt totaal verloren, wat een verschrikkelijke schade voor ons aanbrengt. Ja, ik mag wel zeggen en dat is niet overdreven con half miilioen, nagaande dat er tuinders zijn, die 0 ad 7, ja wel 8000 gulden van die komkommers in een zomer moeten ontvangen, eer zij do gemaakte kos ten terug hebben en er voor hen zelf ceu winstje uithalen. Daarentegen zijn or ook, die minder groote tccldors zijn, tot 300 en '100 gulden toe, maar door elkaar ia mijn berekening, dat de schade genoemde som moet bedragen. De schade, die wij in onze andere produc ten, zooals b.v. sla, peen, bloemkool on meer hebben geleden is weinig, zeer woinig zelfs, maar die bij de komkoimneretcelt is erg. Ook degenen die deze producten verhan delen, kooplieden, schippers, pakkers enz., deelen met do teelders gelijk in de schade; ook de betaalmeesters van de veilingen deelen gelijk mede. Ten bewijze, dat voor do kooplieden do schade groot is, noem ik, dat hier een alge meen bekend koopman in den tijd van de zomermaanden, sohuit aan schuit vol ge stapeld met komkommers ontvangt-, wol een personeel van honderd menschen moot laten werken om ze te varen, te verpakken, te vertransporbeeren enz. Hoe zullen nu al die lieden werk vinden Een Haagsolie werklieden vor- eenlglng zegde tydens do beweging tegon do stskingswetten oen geldoiyke bydrage too aan het Comité van Vorwoer, dooh deed later dit besluit te niet by een motie, verklarendo, dat de subsidie toekenning niot uitdrukte het ge voelen der vakvereeniglng. Het comité van Verweer dreigde daarna de toegezegde gelden lange gorechtelykon weg op te olschen, wat ochtsr tot dusver niet is geschied, terwijl gebleken is, dat dit ook niet kon, daar ge noemd comité geen rechtspersooniykhoid bezit. De heer Van Hasselt, gedologoord lid van den Raad van administratie van de H. IJ.-S.-M., heeft, ook namens do vorige leden der Directie, in zeer harteiyke bewoor dingen dank betuigd aan oen dologatie van het hoofdbestuur van den Bond van personeol, voor de krachtdadige werkzaamheid van don Bond gedurende, doch vooral vóér de stakings dagen. Hulde werd ook gebracht aan de medewerking van verschillende dames go- durende de stakingsdagen. De Bond zal, zoide de heer Van Hasselt, te allen tUde op zyn steun kunnen rekenen. Het was diep in den nacht, toen eensklaps een smidsknecht, bewoner van de PaJiaandorstraat te Rotterdam, half ge wurgd met eon strop om zijn nok liet po- litiebureel in de Meerman setraat kwam bin- nonloopen, het volgende mcdodeolonde: Omstreeks twaalf uren gisternacht thuis komende en zijn huis binnengaande, voolde hij in eens een strop om zijn hals vallen; de deur werd dichtgehouden on aan do andere zijde uit alle macht aan hot touw getrok ken, dat hem zoodoende meer on meer don hals toekneep. Door het schuren van het touw langs de deur, gepaard aan de pogingen van den man om van den strop bevrijd te geraken, brak gelukkig het touw. Hiermede ging nan de keerzijde van de deur een plof gepaard, want door den sohok, op het breken gevolgd, viol do pereoon, die aan die zijde aan den strop stond te trekken, tegen den grond. Dit bleek te zijn de vrouw van den half go wurgden smidsknecht, van wie hij vao tafel en bed gescheiden leeft. Dadelijk snelde de vrouw den half ver suften man voorbij, de deur uit on do straat op, het hazenpad kiezende. Toon volgde tez slotte de ron van den man naar het politie- bureel, om aangifte van het gebeurde te doen. (N. R. O.) Lichting 1903. De miliciens van de lichting 1908 van hel regiment grenadiers on jagers en van dw regimenten infanterie, dlo zich in afwachting van eon nadere oproeping met verlof bsvlnden, worden thans voor eerste oefening op 12 Mei a. a. onder de vrapenen geroepen. Zy zullen hiertoe van hun korpscommandanten een rechtstreek8che mededeollng ontvangen. Eerste huwelykeal kondigiag van S Mei. A. Borstlap jm. 29 j. en B. J. G. den Uouiet jd. 26 j. L. C. de Jong jm. 23 j. en N. van Laar jd. 23 j. J. P. A. Volkers ira. 29 j. et 0. Kraneveld jd. 29 j. C. van der Hain jm. OK j. on M. Obaudron jd. 28 j. H. Redogeld oi t n .1. o.-j i j. J. D. Blankenberg jm. 27 j. on W. D. J. Bezomer jd. 23 j. C. J. de CJor jm. 24 j. on A. van der Ben id. 81 j. E. Gcrtor jm, 22 j. en J. E. Keysor jd. 28 j. P. M. A. Uardjjr.or jra. 25 j. en S. Iioue jd. 27 j. C, Hogoveen lm. 25 j. en G. van Delft jd. 29 j. W. 0 Maarlevolil im. 27 j. en M. Varkevisser jd. 26 j. A. li. Stüvel jm. 25 j. en H. II. Kronmng jd. 24 j. 1104 12 Voorschotten, m. en z. Levensverz. Langebrug 54. Holl.-, Fransche- en Weenerbroodbakkerd, Beschuit- en Koekbakkerij. Houtstraat I. Telephoonn. Interc. 331. Telephoonn. 300. 12189 26 in Bussen. Zindelijke verpakking. Prima qualiteit. Technisch Bureau. II. E. OVI1VG Jr. IJZERCONSTRUC TIE. Overkappingen. •Brnggen.-IJïeren Gebouwen- Geconstrueerde BALKEN, enz. IZwadrantatalon Kolommen. k'? Pabrlelssporcn. - Loodsen. - Centrale re rearming- Acelyleengas-Inrichtingen. Kantoor: Gelderschekade 31-33 (PlanC). ROTTERDA I\X. Werkplaatsen: Binnenhaven O.Z. (Feijenoord). 3005 22 Elk verlangd fabrikaat wordt tegen origineele fabrieksprijzen geleverd. P. S. Zorgvuldig gerepareerde Iufclrumenten ziju steeds In zeer billijken prys voorbanden. 8188 80 KERKORGELS. Kerk- en Huisorgels worden btlltfk en spoedig geleverd, gerepa reerd en gestemd. Abonnement voor jaariyksch onderhoud. Attesten o r- handen. 2<3u9 8 O. VAN LEEUWEN, Orgelmaker, fiaredijk 30, LEIDEN. goedezuiveroBoodeBordetiuxwyn, zacht en aangenaam van smaak, per anker 128. per 12 llesscken 17.50, Proefllescb 05 Cents. Wynhandelaare-Hofleveranciers. 10024 14 Hoogl.-Kerkgr. 43/45. loeiden Ao. 1805. PUBLIEKE YERKOOPINU op Donderdag a. s., van <2jg ig als: Salontafels, Stoelen, Canapé'e, Pianino's, Orgel, Brandkast en, Spiegele, Hoekkast,Linnenpers,Kabinet,Boeken kast, Ledikanten, goed gevulde Veeren- bedden, voorte: eenige Schilderyen van levende meesters, welke alle ver kocht worden wegens vertrek van een kunstliefhebber naar het buitenland. Te zien: Woensdag 10-3 uren. 795 8 in alle mogelUke Modelion voorhanden, 2 Cent per stek. W. O. DE LA COURT, DoczaMraiit 41. 728 50 6780 18

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 5