No. 13248 LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 2 MEI. - VIERDE BLAD. Finaneieele Kroniek. FEUILLETON. De dilettant. Brieven van een Leidenaar. Ingezonden. Anno 1908 Do stemming van onze Beurs, die hoofd zakelijk bolieorscht wordt door de Ameri- kaansohe aideeling, kwam dientengevolge overeen met en stond ooder den ir» loed van Londen on Nieuw-York; daar ontkoudt hot publiek rich bijna geheel en al. De hou ding van Wallstreot is trouwens teleurstel lend, het. kan niet ontkend worden, dat het vonnis, inxake de Northern Securities Co. ge veld, een verkoelenden invloed heeft gehad. Hot moge nu waar rijn, dat het een hoilzams invlood is, het neemt toch niet weg, dat groote levendigheid en een opgewekte markt, die men bij de goede epoorwogontvangsten en den gunstigen stand vaja don oogst, zou mogen verwachten, vooreerst tot de uitzon deringen zal bohooren. Trouwens de onzeker heid, die er bestaat omtrent do actio der Regeering in verband met do kolensporen en andere spoorwegcombinatién. een actio, die afhangt van het onderzoek door de Inter Si.to Commerce Committee maakt, dat zoo wel de groote spoorwegmannen, als de spe- f culatie zich waarschijn''jk zullen onthouden ,Van allo deals, tot or een modus vivendi zal gevonden zijn. Dat het zoover zal komen, dat alle contrólc-bczit onmog lijk zal ge maakt worden, betwijfelen wij. Het to-niet- doen van al hetgeen tot stand gebracht is, zou den voorspoed van de Vereenigde Sta ten in het hart treffen, ook al is er op de vorming der groote oombinatiën zeer veel af te dingen en dit zullen ook de Amerikaan- Bcho staatslieden zeer wel beseffen. Onder den invloed van de hooge prolongatierente moee ten o* Staatsfondsen een fractie ver liepen, vooral Integralen. Buiten- landsche Staatsfondsen waren over het algenuen vast., maar stil. In Turkije heeft men van alles de handen vol. De po litieke moeilijkheden in Macedonië cischen alle aandacht der Rogeering en intusschcn zitten de finaneieele groepen niet stil in hun pogingen om óf een rento ver hooging óf ccn unificatio dor schuld tot stand te brengen. Beide onderworpen vorde ren oneindige onderhandelingen en beraad slagingen, en thans is het vraagstuk der renteverhooging bij con speoiale com missie in onderzoek. Ondertusschen is ook het unifioaticplan in behandeling en het heeft er a7'en schiju van, alsof de Porto het ditmaal ernstig meent, want de behandeling der renteverhooging is tijdelijk tot Zaterdag uitgesteld, om intuesohen aan de Porte do gelegenheid te laten omtrent het unificatie- plan een definitief besluit te kunnen, nemen, waardoor de voor haar zoo gevreesde klip der rontcverhooging zou worden omzeild. Zoo aLthans de algemeene boriohten, doch niettegenstaande al dien schijnbaren hoogen ornst, zou een hernieuwd uitstel op een plot seling opduikenden hinderpaal van de zijde der Porto, niemand behoeven te ver wonderen. De aanzienlijke rijzing voor V enezuel a ia con Rovolg van hofc boriolit» dat voor de Venezuolaansche Schuld een regeling 6poedig te verwachten zou zijn. De Regeering heeft haar medewerking toegezegd om de bestaan de leoning on de achterstallige coupons te oonverteoren in oen nieuwe 4-p:Is.-schuld, gewaarborgd door spccialo inkomende rech ten en waarschijnlijk onder beheer van een internationale commissie. G- \éel onverwacht cn niet zuinig was do rijzing van den prijs van het zilver, welke in den loop dezer weck verder do grootste vor deringen maakte. Het waren vooral aankoo- pen voor do Oostersoho landen, de Engcl- sche koloniën en Frankrijk, welke de markt in een vaste positie brachten. De groep, wel ke de zilvermarkt in Amerika in handen heeft, maakte van deze gelegenheid gebruik om de verschepingen in te krimpen en daar door een prijsverhooging te doen ont staan Verder was niet het minst het voorne men van China om don munfctoestand van het land in behoorlijken vorm te brengen, een kraohtig argument voor de rijzing, om dat toch hierdoor de afsluiting van een zil- vertractaat met Mexico mogelijk wordt. Do rijzing van het zilver oefende natuurlijk een grootcn invloed op de koereen der M c x i- oaanschc waardenzoowel staats- als apoorwegleeningen, aangezien een hoogere zilverkoe ra, zoowel voor de staatsinkomsten als voor de spoorwegontvangsten, een aan zienlijke verbetering beduidt. Tabaksaandeelen hebben blijkbaar de goede stemming vaarwel gezegd en blij ven volharden in de flauwe houding, welke reeds langeren tijd over deze markt gekomen is. Voorloopig zal 'fc met de opgewektheid en lovendigbeid, welke deze afdeeling zoo dik wijls kenmerkt, wel gedaan zijn; de handel, vroeger nog tamelijk gebaseerd op ramingen en marktprijzen van het product, zal nu op geheel onzekere basis moeten drijven. In den laatsten tijd was het nog meer de vrees voor overgrooton aanvoer, tegenover beperkte aankoop en, welke de markt in gedrukte hou ding deden volharden. De dezer dagen ge houden inschrijving gaf, volgons boriohten, geen bijzonder hooge prijzen. De Petrole u m markt mocht zich nogal in belangstelling verheugen. E1- zasser petroleum maakto aanmerke lijk avans op de mededeeling, dat zij bij een Hannoversoho pet rol e um maatschap p ij ge ïnteresseerd was zonder financieel daarbij betrokken te worden; dit laatste is eeniga- zins vreemd, men kan toch niet veronder stellen, dat de Elzaseer vruchten zal pluk ken daar, waar zij niets heeft geplaatst of gezaaid. Wat de productie betreft, deze is aanmerkelijk hooger en wettigt op zichzelf een hooge ren koers, omdat men nu eenmaal bij petroleumondernemingen de produotie in den koers der aandeden wcnscht uitgedrukt te ziendifczefde geldt voor do M o e a r a Enim en Koninklijke. Bijna alle pe troleum aandeden werden door de willige stemming op deze afdeeling min of meer ge zocht en boter verhandeld. Ook op de G o u d- m ij n nïarkt was meor levendigheid te be speuren, het meest begunstigd waren Red- jang Lebong en de West-Indisoho soortenook Soemalata was beter. Voor Soemalata's zal o. i. nog wel verdere verbe tering volgen. Redjang Lebong en Soemala ta hebben do beste vooruitzichten onder de Nodorl.-Indische soorten. Do West-I ndi- sohe vonden natuurlijkerwijze meer belang stelling, nu het ontwerp van den Trans aanlog in do Kamer ter sprake is gekomen. Het verslag der Banque Auxiliaire toont aan, dat bij eenigszins beteren indus- trieolen toestand in die landen, bij welker industrie do Banque geïnteresseerd is, zij hare moeilijkheden gemakkelijk te boven zal komen, doch hierin ligt ook juist het zwak ke punt. Men mag echter aannemen, dat in den huidigen koers do slechte kansen ver- cLisoonteerd zijn.Aandeelen W arschau- W e e n e n verkeerden onder den indruk van het ingezonden stuk der Duitsche aandeel houders in ,,De Nieuwe Financier en Kapi talist." De beschuldiging tegen de Directie dezer Maatschappij hierin ingebracht, is oogcnschijnlijk zeer gezond, doch zonder na der onderzoek is het moeilijk om een oordeel hierover te vellen. Het is dus te wenschen, dat hierover wn*, uwer licht worde ontstoken. Do Amerikaanscho 6poren vorkeeracu ;u een zeer flauwe stemming; hiertoe werd het meest bijgebracht door de gouduitvoeren an toch moet men juist aan de gouduitvoeren weinig gewicht hechtende Unie is zeer wel in staat om eon aanmcrkolijk bedrag aan goud uit to voeren, zonder dat dit de geld markt schaden zal. Men moet zich eohter de zen zomer voorbereiden op zeer veel tenden tieuze berichten. Dc handelstoestand is voor Amorika thans zeer gunstig, de spoorwegont vangsten, voornamelijk die der kolensporen, zijn zeer goed en wijzen op verbeteringen der netto's. De oogstberichton zijn gunstig, hoe wel in de laatste dagen eenige geruchten van sneeuw en koude in het Westen weder op ge vaar voor de ontwikkeling der granen de aandacht vcpligen. Do veerkracht is eohter eenigszins Wallstreot goweken en daar om laten z. de goede factoren niot gelden. Wij voorzien uer-alvo, dot de Amerikaansche markt nog ge rui men tijd lusteloos zal zijn en dit te meer, omdat wij in den verkiezings tijd loven. Rijnlandsche Bank. 21) „Het zou wel mooi zyn nog eon poos met je te leven. Ik ben nog niet zoo oud. O, deze winter is zoo lang en eenzaam voor my ge weest. Mevrouw Werlund en ik hebben eiken avond by elkaar zitten schreien." „Arme moedert" „Nu ben ik tevreden, nu kan ik Jou by mo hebben om myn oogen te sluiten, en ik heb het goed in elk opzioht. Ik lig hier in het salon als een koningin en word uitste kend verpleegd. Tante Norderud staat altyd klaar, als er hulp noodig ia Toen ik ziek werd, is Annelto in de stad gekomen." Vervolgens riep de patiënte met zwakke Btem: Annette, wil je niet binnenkomen om Lorenz te begroeten?" Annette trad binnen, glrig op Lorenz toe en reikte hom de hand. Hy keek haar verbaasd aan. „Wat ben je veranderd en mooi geworden, Annettej" „Dat ben jy ook, Lorenz - veranderd." „Zy is my als een dochter geweest," zeide mevrouw Falk met een liefdevollen blik op het jonge meisje. „Sedert zy gekomen Is, is hier zonneschUn in huis geweest." „Maar nu bent u moe, tante, nu moet u een beetje gaan rusten. U hebt veel te veel gesproken." „Ja, je hebt gelyk." Mevrouw Falk deed de oogen dicht en lag daar met een gelukkig glimlachje om haar bleeks lippen. Annette ging aan het raam zitten en nam haar haakwerkje weer op, Lorenz nam naast haar plaats en keek naar haar yverige handen. Zy sloeg de oogen op, maar sloeg zodade- lyk daarop ook weer blozende neer. „Het is lang geleden," zeide Lorenz, „dat wo elkaar gesproken hebben. „Je was toen nog een klein meisje „Een boerenmeisje, dat de priniesserol niet spelen wou." „En nu ben je een volwassen dame „Die ook niet prinsossorollen spelen kan. Daar ginds In Parjs heb je zeker wel werke lijke prinsessen gezien?" „Ja, ik heb daar voorname dames genoog gezien." „En mooie en elegante?" „Veel te mooi en elegant." „Te mooi?" „Ja, het gaat met die dame3 als met de sterk riekende prachtbloemen. Aanvankeiyk bedwelmen ze, maar later krygt men er ge noeg van en dan krygt men hoofdpyn." „Nu wordt je zoo hoogdravend, dat Ik je haast niet meer begryp." Mevrouw Falk deed de oogen open. „Stil,wy maken tante wakker," zeide Annette. „Noen, spreek maar door, kinderen. Het doet my genoegen, jullie zoo naast elkaar te zien zitten." Tomine klopte aan de deur en kwam bin nen. Er was een vreemde mynheer, die myn heer Falk wenschte te spreken. Lorenz ging naar zyn kamer en liet daar don vreemden mynheer by zich komen. Het was een klein, eenigszins corpulent man met een bleek, baardeloos gezicht, dat typisch Is voor tooneelspelers. Hy was elegant gekleed, droeg eea hoogea hoed «o lichtgola hand schoenen. VII. De maand April heqffc afscheid van ons genomen, de twee laatste dagen nog even met een vrlendeiyk zonnetje. In onze herinnering echter zal zy biyven voortleven als een ruwe, onaangename maand zoowel in de natuur en voor zoover het ons land betreft ook op maatschappeiyk gebied. De onrust en spanning, die we hebben moeten doorleven de eerste weken, de felle koude en de geweldige regens in de laatste weken, zullen zeker lang heugen. Na jaren zullen de ouden van dagen over April van het jaar '08 spreken, zooals de oudjes van tbans ons nog kunnen vertellen van storingen ln de natuur of in het maatschappeiyk loven, die ze vroeger mee hebben doorgemaakt. Wat my aangaat: van de doode geen kwaad. De maand Mei heeft haar intrede gedaan en zooals het een goede Meimaand betaamt met Zuidenwind en zonneschyn. Welkom heet ik haar. De trek ia andermaal naar buiten. De boomen, die het zoo pas onder de hagelbuion zwaar te ver antwoorden hebben gehad, beginnen weer te bloeien. Do wildzang klinkt er door heen. Ik zou mee kunnen zingen. Straks bloeien de grasbloemen op het veld en komt de graaboter op de ontbyttafel. Zieke en zwakke monschen zullen vriendeiyk vleiend aan hun dokter vragen, of ze met eventjes buiten zouden mogen gedragen worden. Jonge verlieide vogelpaartje bouwen kun stige netjes en zoet-lachende menschenpaartjes ryden nu vooral met ouders en getuigen naar het Raadhuis, om daar door den weisprekenden ambtenaar van den Burgorlyken btand „ver bonden" te worden. Geen mooier tyd er voor dan de Moimaand. Als de Zuidenwind wat heel zoel on de zon wat lekker warm wordt, is het moeiiyk eon langen dag binnen te bl(jven. De stroeve ge leerde, voor wleu dorre studie het hoogste goed is, slaat dan zyn foliant toe, legt zyn pen neer en maakt een plannetje voor de zomerreis. „Ik heb nooit meer beimwoe", vertelde my vandaag nog oen „winkeljuffer", „als wauneer het buiten zoo heeriyk warm is; dan voel ik my als een vogel in oen kooi". Toen ik dat hoorde, dacht ik aan het kleine stukje, dat deze week nog m de krant etond over vorvroegde winkelsluiting en het deed me pleizier, dat reeds een drietal nering doenden in ooze 6tad by advertentie bekend maakten, dat zy in de zomermaanden om negen uur de winkels zullen sluiten. Ik zou willen, dat dit goede voorbeeld navolging vond. My dunkt, het publiek kon deze beweging steunen, door openiyk te verklaren na negen uur in den zomer geen Inkoopen te zuilen doen. Laat een tnvloedryko man of vrouw daar toe het initiatief maar eens nemen l Wy zUn vrybeidliovenda Nederlanders en willen met graag gedwongen worden, zooals de Duitechers dat worden gedaan, en laat ons dan nood- zakeiyk verbeteringen uit vryen wil invoeren. De kappeispatroons hielden deze week ook een vergadering voor i»»tsol/Uo dool. Ook zü guunou vraag hun bedienden meer vryon tyd en zouden greag des avonds vroeger sluiten; enkele onwillige vakgenooten houden ochter oen bepaald sluitingsuur tegen. Erger moet het in sommige bakkersbedry- ven zyn. Daar moet, zooala we het vroeger al eens vernameD, soms van eon overmatig langen arbeidsdag sprake zyn. De nachtarbeid in dit bedryf is daarvan de schuld. Niemand liever dan de bakkerspatroons zeil zouden den nachtarbeid willen afschaffen. Doch in geen onkel ander bedryf komt de onwil van de burgery, die des ochtends versch brood voor het ontbyt eischt, sterker uit. Zou het dan zoo org zUn, wanneer wy des morgens brood ate dat den vongen dag werd gebakken? Wat kunnen wy al weinig opofferen voor do rust, de gezondheid en het geluk van sommigen onzer modemenschen 1 Of zyn ook hier woder sleur en gewoonte de vyanden, die de verbetering tegenhouden? Komt, volksmenschen, hervoimers, hier is practisch werk te doen en hier kunnen men- schen van iedere richting samenwerken. Ik zou myn brief op 1 Moi niet kunnen eindigen zonder een woord te reppen van de ingebruikneming van ons Slachthuis en moet daaiby even terug tot verleden Maandag, toen het op eenigszins pleohtige wyze officieel „Heb ik de eer mot mynheer Falk, den 6chryver, te spreken?" vroeg hy. „Ja." „Myn naam is Stegerup, ik ben directeur van het tegenwoordig hier verbiyf houdende Deensche tooneelgozelscbap. Ik zou graag oen klucht by u willen bestellen, een recht vrooiyk klein kluchtspel met coupletten en kostume9, zoo'n soort revue. U begrypt wel, wat ik bedoel, u hebt zoo iets ln Parys zeker wel gezien." „Veel te veel," prevelde Lorenz mot een zucht. „Wilt u het op u nemen?" „Ja ik zal het probeeron." „En het honorarium?" „Ja, wat dunkt u?" „Als ik or u eens vierhonderd kronen voor geef." Vierhonderd kronen was nu een hoelesom voor hem. „Ik dank u; daar ben ik tevreden weo." „Dan moet het werk in acht dagen klaar zyn." „Dat is goed," antwoordde Lorenz haastig. Er was plotseling een drang tot werken in hem gekomen, om zyn moedor een genoegen te doen, misschien het laatste. Hy ging terug naar het salon. „Mama, ik bob een opdracht gekregen. Ik zal binnen acht dagen vierhonderd kronen verdienen." „Als je op zoo'n manier doorgaat, kan je wel millionnair worden," antwoordde zy glim lachend. Hy was zeer ijverig. Hy lel papier klaar, nam een niouwo pen en begon eon schema te maken. Het was merkwaardig hoe hot werk vlotte. De ideeën kwamen, de tooneelen sloten werd geopend. Het trof my, die ook de eer had er by tegenwoordig te mogen zyn, dat onze burgemeester, die, als lk my niet be drieg, in den Groninger Raad tegen de op- richtlng van een Slachthuis was, door de practyk voorstander ls geworden, en dat de inspecteur der Volkegezondheid dr. Den Houter, indortyd hier aan de spits stond van een fel le oppositie tegen deze Instelling, er nu meer dan één lichtzyde van weet aan te wyzen. Ik deelde dit dezer dagen mee aan een slager; de man gaf my geen antwoord, maar gaf my het notnmer van 80 April van het Orgaan van den Nederlandschen Slagershond en wees met den vinger op een gedeelte uit een verslag van een vergadering, te Sittard gehouden, dat lk hier even afschryf: „De voorzitter van de Roeimondscho „Slagersvereeniging besprak de nadeelen „van een abattoir aldaar en weee er op dat „sedert de oprichting reeds vier der voor naamste slagers van Roermond het hebben „moeten opgeven. Nog twee zaken zyn te „koop, ook dit ton gevolge van de dure ex ploitatiekosten. Aanvankeiyk was gemeend, „dat deze kosten niet alleen op de slagers „zouden drukken, doch later zagen zy zich „ln deze meening bedrogen." Ik moest zeggen, dat dit nlot bemoodigend klonk, toen ik het had gelezen. Maar als zoo iets waar was, zou onze burge meester er toch met voer zyu, antwoordde ik. Onze slager meende, dat deze wellicht niet aan de Ünancieole zyde van hot vraagstuk zou hebben gedacht, doch meer het oog zou gehad hebben op de behaudeling van het vleesch. Ik kon dat nog niet golooven en gaf den man, die do toekomst voor hem en zyn vak genooten donker mzag, den raad zich niet vóór den tyd ongerust te maken. Ik weet wel, raad geven ls gemakkelyk, doch wat zou ik anders doen? De meesten yan myn lezers zullen nog wel niet hot genoegen 6makeu Zondag een biet etukje of een rollade te eten, dio in het macht huis is klaar gemaakt. De meeste slagors maken gebruik van de overgangsperiode tot 1 Juni en biyven zoo lang in het eigen bedryf, als mogeiyk ls. Dat was te verwachten, al wordt dit ook al weer een schadepost voor de exploitatie. Ik hoop van harte, dat het den slagers en den vlee8chgebruikers in onze gemeento mag gaan als onze burgemeester in Gromngen, dat ze door de practyk voorstanders mogen worden van het Slachthuis. Ik ga nogal eons met de Leldsche slagers om en, zoodra lk iets van een belet o stem ming onder hen bespeur, beloof ik het ln de krant te zullen vermelden. Hel verenigingsleven In Land- en Tuinbouw. Hoe is dat verenigingsleven ontstaan? Wolko overtuigingen deden het geboren worden Het heeft zyn ontslaan hieraan te dankon, dat enkele, by land- en tuinbouw betrokken, personen op do godachlo on alleugs lot de overtuiging xOn gekomen, dat in hun bodryf sommige dingon konden en moesten worden verbeterd, en tevens hebben bogropen, dat olk op ziohzelvon die verbeteringen niet kon teweegbrengen. Maar hebben die personen nu het vereonl- glngsleven goed vorstaen? Neen. Zy hebben bet zich niet geheel dui- deiyk kunnen voorstellen. Zy zyu begonnen zich te vereenigon in te kleine groepen Zy hebben niet gepoogd die kleine groepen samen te smelten. Daarvoor wilde elk groepje te zeer baas biyven op eigen terrein. In het' klein pasten zy wel het spreekwoord toe „Eendracht maakt macht". Maar zy zagon niot In, dat de macht van elk vereenlgMigetje nog geon vyf ten honderd bedroeg van die, wolko een grootere bond kon oefenen. In byzonderheden kan hier niet worden afgedaald. Maar een voorbeeld zy geoorloofd. By het samenstellen van de Regoering in den Staat der Nederlanden vraagt mon niet, of in het ministerie nu wel Iedere provincie ver tegenwoordigd ls. Zonder dat, rekent men er op, dat de ministère wel zullen zorgen voor het geheel van alle provinciën samen. Zie, aan elkaar en zo Bchilterderr door scherts en geestige coupletten. Zoo zat Lorenz eiken dag aaa de schryf- tafel, in een hoek van het salon, terwyi zyn moeder in een andoren hook met een glim lachje om de lippen to bed lag en Annette met haar haakwerkje aan bet raam zat. Wellicht ging zyn werk zoo gomakkoiyk, omdat, terwyi hy schroef, twee paar liefdevolle vrouwenoogon hem bswaakten. Het stuk was klaar en afgeleverd Het was goed, werkeiyk goed, maar: hot was een studentenklucht, niets anders, er was geen spoor van vooruitgang. Hy drukte 's avonds in bod zyn brandende hoofd wanhopig in het kussen. Zou hy dan nooit verder komen dan oen begaafd dilettant te zyn? En toch voelde hy, dat hy dlchtersgaven in zich had. Wat moest er gebeuren, om ze te wekken? XVI. Mevrouw Falk was gelukkig en tevreden, want haar zoon had immers getoond, dat hy gold verdienen kon; maar zy word van dag tot dag zwakker. De WindahlB en mevrouw Werlund zochten haar dikwyis op. Hot was op een morgen, nog vroeg. Lorenz en Annette, die 'e nachts gewaakt hadden, waren naar hun kamers gegaan, om een bootjo te rusten. Mevrouw Norderud was in de stad gekomen om eens weer by de zieke te zien, en zat nu alleen aan haar bed. „Ragnhild," zeide mevrouw Falk, „nu ik heenga, zal Lorenz alleon staan in do wereld. Trek je hand niet van hem af. Hy hoeft altyd een klein beetje steun noodig; hy is zoo zwak." „Ik beloof je, Beata, dat ik hem in 't oog dat ls gezonde vereentging. En zoo moesten onze kleine groepjes ook doen. Nu xyn die kleine vereenlgingen op het denkbeeld gekomen, natuuriyk weer leder afzonderiyk, de producten van hare leden bUeen te brengen en te koop te bieden op eene gemeenschappeiyke markt. Weh.u: bier vooral moest worden gestreefd naar on^ -Lr.ge samenwerking en het byeenvatton aller krach ten op veel ruimere schaal. By het snel toenemen toch der bevolking ln verscheidene landen komt het voor, dat op een gegeven oogenblik een land niet zelf goheel kan voldoen aan de behoefte van al züue ingezetenen aan voortbrengselen van land en tuiobouw. Tegoiykertyd kan elders oen voldoendo voorraad over zyn om in dat tokort te voorzien. Alleen maar: zy, dio te weinig, en zy, die te veol hebben, weten maar ul te vaak niet zoo dadeiyk, waar zy elkander kunnen vinden. Er is geen groote markt, waar men vooraf zeker ls, den voorhanden over vloed in massa te kunnen van de hand (loon de éón, opkoopen de ander. Wat een voordeel zou het dus zyn, als zulk eeno heel groote markt van land- on tuin bouwproducten op eene geschikte plaats kon worden gevostigdl Natuuriyk moest dat dan goscbleden in oone streek, waar onder gunsti ger condities dan ergens anders allerlei van die producten in extra goede qualiteit kunnen worden geteeld. Welnu, naar zulk een alroek behoeft niet lang te worden gezochthet ls Zuid Holland en een klein deel van Noord- Holland. Wat toch is het goval? Yooroorst lovort dio streek, of kan zy ten minstu Kverenlsto qualiteit van bol er on kans. Maar dan vooral is er geen gewest ter worold, waar, wegons den uitermate vocht houdenden bodom in het begin van don zomer, zoo voortreffeiyke groen ten on vruchten kunnen wet den gekweekt op den kouden grond en alleen maar onder glas. En wat dat zeggen wil? Lang voordat in Duitechland hot op den konden grond ge tooide goed is om to plukken, is het by ons al ryp. Eu al dien tyd konden wy dat land vnn onze tuinbouwproducten voorzien. Het zelfde goldt van Engeland, en zelfs gedoolteiyk van Fiankryk. Doch naar Duitscliland zou de uitvoer hot belangrykst kunnen zyu. Voor zulk een uitvoer is echter ook nog dit noodig. Men moet de producten zoo spoedig mogeiyk kunnen doen komen op de plaats hunner bestemming. Onmisbaar Is dus snel vorvoor. Hot snelste ls nauwiyks snol genoeg. Dus moest do centraio markt voor onze pro vincie kunnen komen op oene plaats, dio meer dan een andere als uitgangspunt van eulk vervoer naar Dultschlaud dienst kan doen. Die plaats ls Leideu. In byna rechte lyn kan mon van Lolden over Utrecht naar Emmerik, naar Almo'oo, naar Nymegen en zoo langs drie verschillende spoorbanen zyno waar in Duitscblaud invoeren. Die spoorver binding worde dus naar al do olechen van een levendig goederenverkeer verboterd. Zoo veel raogeiyk vermyde men don aanlog van vorsohillende kleine lyntjec, die te kostbaar zyn, om allo togoiyk voo"Sol to kunnen at werpen. Togonover doa vreemdeling maken w(j met oene enkele vcorrretFeiyk Ingerichte en bediende ullvoeriyn eene veel betere figuur en staan wy voel krachtiger. Misschion zyn dozo mngen niot te boroikon zonder oen mouw mlnisterio voor Land on Tuinbouw, dat, voorgelicht door knappe man nen der practyk, hot bevorderen van de be langen dezer zoo lovensvatbare bedryvon krachtig ter hand nam. Maar hoe dat zy, de vei wozeniyklng der hierboven ontwikkelde plannen zou voor die bedryven stellig dit groote voordeol hebbon, dat zy hen bevrydde uit den druk van do lusschenhand, dien kanker van den bestaanden toestand. De koopman zou, hoo grootor zyn omzet kon worden, met des te kleiner winsten tevrodon kunnon zyn. Daarom, Staat en gemeente, en ook voroeni- gingen van land- en tuinbouw 1 de hand aan den ploeg geslagen, en vqq deze streek go- maakt het Nederlandsohe centraalstation van land- en tuinbouwproducten! Zegt het voort l G. Dobvh, Tuinman, P.-K. Koor steeg 12. Leiden, 1 Mei 1908. zal houden, waar hy ook gaan mag, en dat ik hom naar mUn bosio weten helpen zal. Hy is het eonlge kind van myn broer en lk hoop, dat hot geslacht Falk mot hem niet uitsterven zal. Misschien kan hy nog wol eons op Falkestad komon wonen als grondolgonanr. Hy hoeft veol goodo oigenschappon; zyn grootsto fout is maar, dat hy begaafd ia." „Hoe kan je nu zoo Iets zeggen?" „Het ls togenwoordig In onzen tyd zoo modern, begaafd te zyn. En het is zoo voor naam, het te wezen, maar er zyn maar zeer weinigen, dio workeiyk talent hebben. Allo jongelui spelen zoolang voor schrUver en a'rtiest, tot zy ten slotte zelf golooven, dat zy genieën zyn. In verreweg de meeste govallon oindigon zy als middelmatigheden, en oen middelmatig artiest is het treurigste schopsol op aarde." „Je golooft dus, dat hy nlots wordonzal?" vroeg movrouw Falk met bevuilde stom. „Dat woet ik niet. De tyd zal hot lecren, en misschien wel heel gauw. Wy willen het boslo hopen; maar één ding weet Ik, wat hy worden kan, on dat zou niot hot mlnsto wezen." Zy boog zich over haar schoonzuster hoon en fluis!orde haar iets in het oor. Een gelukkig glimlachjo gleed over mevrouw Falk's gelaat. Zy lag con poosje stil en haalde diep adem. „Ragnhild," vroeg zy vervolgens met zwakke stem, „wil je hot kussen onder myn rug wat beier loggen? Ik ik stik." Er kwam een zonderlinge trok om haar mond. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 15