De dieiistbodennood te Nieow-York Overdreven liefde voor de dieren. In de Mei. wonderen, dat de verdedigers der openbare gezondheid, die zich ongerust maken over ;het uitkloppen van kleeden op straat, over bet spuwen op don grond, onz., nog zoo weinig aandacht hebben geschonken aan dit gevaar. Het genoemde Raadslid heeft thans een •ontwerp ingediend, volgens hetwelk de au toriteiten der verschillende Parijsche ar rondissementen gehouden zouden zijn hy giënische wassche rijen op te richten of wel overeenkomsten te sluiten met bestaande waschinrichtingen, waardoor gewaarborgd zou zijn, dat de behandeling van het wasch- goed antiseptisch zou geschieden en het goed, afkomstig van besmettelijke zieken of van hun huisgenooten, ontsmet zou worden bij het in-de-week-zetten en bij de eerste af wrijving. In de publieke wasebbuizen zouden de vrouwen op vertoon van een schriftelijk be wijs van hun dokter deze ontsmettende be handeling gratis verkrijgen, zóó, dat zij al leen voor haar eigen rekening zouden hou den de latere bewerkingen: het eigenlijke wasschen, het spoelen en het drogen. Het toezicht op dezen belangrijken open baren dienst zou gehouden worden door de officieel aangestelde geneesheeren der lief- dadigheddsbureanx, der kinderbefwaarplaat sen, der scholen en door de daartoe bevoeg de regeringsambtenaren. Het is duidelijk, dat deze voorgestelde maatregel aandacht en navolging verdient. Nooit wordt thans de wagen van den wasch- baas ontsmet: het schoon© goed wordt ver voerd in dezelfde ruimte ari het vuile, en soms bevinden zich bedde in dezelfde ruimte te zomen. Bovendien blijft de vuile wasch soms dagen lang liggen in de werkplaat sen onder den adem der waschvrouwen die, vermoeid en slecht, gevoed, meer nog dan anderen ontvankelijk zijn voor ziekte kiemen. In de openbare wasohhuizen, waar al het goed eerst te zamen in een grooten bak gaat, waarvan het water maar zelden vernieuwd wordt, is de toestand nog min der gunstig. Om ernstig alle gevaar te kee pen zou men in dichte, ondoordringbare zakken het goed van alle besmettelijke lij ders moeten vervoeren en zouden er in alle waschinriohtmgen aparte wasahbakken moeten zijn, uitsluitend dienend voor dit soort van gevaar verbergend linnen. Tot dusver echteer wijdde niemand eenige gedachte aan dit onderwerp, en in onze eeuw van dikwijls overdreven bacillen- vrees, ademt men rustig op do sloop, brengt het servet aan den mond, houdt den zakdoek voor het gezicht, welke misschien zoo juist in de gevaarlijkste nabijheid heb ben gelegen. Paul Brousse heeft een 'goed werk verricht door te wijzen op de wasch- huizen als kweekplaatsen van besmetting, die door hun aard juist aangewezen zijn, om te zuiveren van besmetting. en m andere Ameri kaansche steden is zulk een acuut stadium ingetreden, dat hij reeds een omvangrijke wijziging in de levensge woonte van tal van welgestelde bewoners ten gevolge heeft gehad. Dienstmeisjes wor den met den dag zeldzamer en een huis moeder moet dikwijls wekenlang op een nieuw meisje wachten, dat dan gewoon lijk. ofschoon bekwame dienstboden gemak kelijk 50 a 70 gulden per maand kunnen ver dienen, den noodzakèlijksten huiselijken ar beid (van wasschen is zelfs niet eens spra ke) met verontwaardig]ng van de hand wijst Cn zich het Liefst zou zien gebruikt als sieraad voor de kamer. De toevloed van dienstmeisjes uit den vreemde, van wie de beste in groote troepeu uit Ierland, Schotland cn Scandinavië kwa men. is geweldig afgenomen, evenals de aanvoer van vertrouwbare meisjes kleur lingen, uit de zuidelijke staten der Unie, en het gestadig toenemen in aantal van de groote winkels geeft velen meisjes aanlei ding, liever het slechteT betaalde baantje van winkeljuffrouw te kiezen, omdat zij dan ten minste 's avonds, na sluitingstijd, baas over haar eigen doen zijn. Komt er een versoh transport dienst meisjes uit den vreemde aan, dan loopen eigenaars van verhuurkantoren en huis vrouwen be hoop en eon dienstmeisje heeft dikwijls reeds vóór zij de stad nog gezien heeft, een half dozijn betrekkingen aange nomen, van welke verplichtingen zij er meestal geen enkele nakomt. Op dezelfde wijze is het gesteld met de diensten in andere betrekkingen, en de daaruit voortvloeiende onaangename, soms ondraaglijke toestanden hebben vele rijke familiën te Nieuw-York er toe doen beslui ten haar gemakkelijke woningen te ver laten en haar intrek te nemen in een hotel, waar zij verlost zijn van alle zorgen omtrent dienstbaren van allo soort: keu kenmeiden, loop meisjes, wasch vrouwen, huishoudsters, strijksters, kameniers, koet siers. lakeien, staljongens, portiers en an deren. Tan de zijde der dolle dierenvrienden ge niet de kat evenveel sympathie als de hond. Te Weenen werd voor eenige jaren een dak- looze vrouw van middelbaren leeftijd door de politie aangehouden en in bewaring genomen, toen zy des nachts op straat een geschikt plaatsje zocht, om te slapen. Zy beweerde en kon het ook bewyzen, dat niemand haar in huis wilde nemen, omdat zy niet minder dan twaalf levende en vyf doode katten by zich had, waarvan zy niet scheiden kon. De doode katten werden in beslag genomen, omdat ze een niet te schilderen odeur afga ven, maar toen werd de vrouw als razend en men moest haar vastbinden. De Engelsche gezant te Parys, lord Dof- ferin, hield een dozyn witte katten, die steeds in zyn werkkamer speelden en hem door het geheele huis volgden. Deze dieren vertegen woordigen een vermogen van 15,000 gulden en ze hebben reeds ruim het dubbele van die som opgebracht aan pryzen, die ze op tentoonstellingen door hun zeldzame schoon heid verwierven. De hertogin van Bedford heeft twee blauwe katten, voor welke haar reeds tot 8000 gulden geboden werd. Ze neemt echter het bod niet aan, omdat ze er niet aan denkt, zich van haar lievelingen te scheiden. Een der grootste katten vriendinnen in Enge land is lady Marcus Beresford. Zy heeft niet minder dan 150 katten. Iedere kat heeft haar eigen naam en de dame kent ze alle zonder onderscheid nit elkander. Dea namiddags worden de katton in do huiskamer ontvangen en alle zitten dan in een kring rondom haar meesteres. Roept lady Marcus er een by haar naam, dan komt het dier naar haar toe, of het komt niet, wat ook wel gebeurt, want ook katten hebben kuren, vooral als ze zoo verwend en vertroeteld worden, als hier het geval is. Elk dezer inderdasd zeer schoone langharige katten heeft een gemiddelde waarde van 2400 gulden, zoodat de geheele veestapel een sommetje van 860,000 gulden vertegen woordigt. De duurste kat der wereld is Xenophon, de reuzenkat van mr. Sam Woodiwisz, die 25 pond weegt en waarvoor men den eigenaar meermalen 30,000 gulden heeft geboden. Lady Nevill heeft vegetarische katten, dus zulke, die geen vleesch, geen visch, geen vogel, ja, zelfs geen muis zullen aanroeren. Ton slotte moeten we nog den overleden Schach van Perziö als een groot vereerder van katten noemen. Zyn kattenverzameling moet een zoölogische merkwaardigheid ge weest zyn, die hem millioenen had gekost. 'fcTs Meimaand, 'tis Bloeimaand 1 Nu do Sleutelstad ontvlucht, Naar buiten; daar fluiten De vogels in de lucht. Daar galmt het lied van 't vogelenkoor In zoet akkoord de velden door. Op, naar het donzig groene veldl I ar heenDaar heen gesneld 1 Vlij u vrij neder op het gras, Of aan den kant van den waterplas, Waar 'tvischje po ar telt in den vliet, Het eendje kwaakt in 't wuivend riet De veldhoen klokt, de merel fluit, 't Insectenkoor zich gonzend uit; De leeuwerik opstijgt blij te moe, Zingend, tot de wolken toe. 't Is Lente, vol van bloemenpracht. Haar, haar een jubelgroet gebracht. Do luchtstroom, nu zoo donzig zacht, Geeft aan het leven nieuwe kracht. Op Jongeliên, gaat hand in hand In breede schaar naar 't bloemenlaud. Zingt dansend in een bonte rij: „Eij was in do Mei zoo blij 1" Gelijk toch aan de schoone Mei, Gaat 't jeugdig leven ras voorbij. W-t bange dagen vóór de Mei Maar, God rij dank, zij zijn voorbij I Do nagalm is een droef geschrei, d'On rijpe vrucht der stakerij, Wekt in ons hart veel medelij. Och, dat do gunst der Maatschappij Voor velen weer een zegen zij, Dat wenschen, en dit vragen wij, Zoo 't kan, maak dan weer allen blij. In 't weldoen toch schuilt Poërij- J. J. van Mazijk Huyssb va» Ruknxk. Leiden, Bloeimaand. Waft is een Baby? Op deze vraag rijn do volgende antwoor den gegeven: Een lichte veder uit den vleugel dor lief de, neergedwarreld in den gezegendon staat van het moederschap. De schrik van den jongen man, de schat der moeder, de despotische tiran van do meest republikeinscho huishouding. Des morgens een wekker, des middags oen kruiper, des nachts een schreeuwer. De laatste uitgave der menschhead, waar van elk paar meent hot mooü'j exemplaar ontvang n te hebben. Een inboorling van alle landen, die de mands taal spreekt. Een ding, waarvan men verwacht, dat wij hot zullen kussen en zullen aanzien, alsof wij or van houden. Een kleine vreemdeling met een vrijgeilei-, do tot do beste gevoelens des harten. Een, die maakt: het huis gelukkiger, do liefde sterker, het geduld grooter, de han den rapper, de nachten langer, de dagen korter, de beurzen lichter, do klceren meer versleten, het verleden vergeten, do too- kruTHrt helderder. WAAROM? Waarom worden do spinnekoppen in huis, op erf en in stallen bestookt, hoewel ze hon derden vliegen vangen, die het u en uw vee lastig maken? Waarom de koekoek met het geweer ver jaagd en gedood, wiens beste voedsel be staat uit langharige rupsen? Waarom met den voet den krekel getrapt, die in uw tuin loopt en daar oorlog voert tegen de vraatzuchtige rupsen, slakken en meikevers Waarom worden de aardige en zeer nut tige pimpelmees n gedood; ze rijn toch zon der eenigen twijfel de grootste rij an den der duizendpooten cn wespen? Waarom uw hagel ©n kruit verschoten aan de spreeuwen, die hun loven lang de insec ten-eieren oppeuzelen, uw beesten van onge dierte zuiveren en in den broeitijd honder den schadelijke rupsen verslinden? Waarom de meezon in strikken gevangen, hoewel elk van deze driemaal 's jaars nee- t 't en elk jonggehuwd paartje ongeveer 12,000 wormen em insecten aan zijn jongen I geeft? Waarom zonnekevers gedood, die rich met boomluizen spijzigen? Waarom de pad vervolgd en dikwijls ver moord, die zooveel slakken, mieren en kel dermotten als een lekkernij gebruikt? Waarom do vledermuizen niet gespaard, die toch leven van aardwormen? Waarom.omdat de meeste menschen niet verder kijken dan hun neus lang is, dik wijls niet op de hoogte rijn van het leven van genoemde dieren en het ^daarom" niet

Leidsch Dagblad | 1903 | | pagina 13